Project xCloud Review – Yeni Bir Platformun Önizlemesi – Güncellendi 2020

Project xCloud İncelemesi

Microsoft’un Project xCloud’unun bulut oyunlarında bir sonraki büyük şey olması gerekiyordu. Bir geliştirme aşamasında platforma bakabildik ve oldukça etkilendik. XCloud’un ayrıntılı önizlemesine göz atın.


xcloud-slider1

xcloud-slider3

Önceki

Sonraki

Project xCloud, Xbox ve Microsoft’tan en son bulut oyunlarını oynamaktır. Yapısında Google Stadia gibi hizmetlere benzemesine rağmen, xCloud’un hırsları yoktur. Konsolunuzun yerine olmak yerine, xCloud oyun oynamanın başka bir yoludur. Yine de, en iyi bulut oyun kılavuzumuzda bir yer kazanmak yolunda. 

Bu Project xCloud incelemesinde, hizmete önizleme durumunda bakacağız. Nasıl çalıştığı ve nasıl performans gösterdiğine dair karar vereceğimiz halde, bu karar kesin değildir. Microsoft hala xCloud üzerinde çalışıyor, bu yüzden lansman sırasında ek özellikler ve performans geliştirmeleri bekliyoruz. 

Project xCloud önizlemesine erişebilecek kadar şanslıysanız bir tedavi içindesiniz. Güçlü bir 5GHz sinyaline sahip olduğunuz sürece oyunlar harika görünüyor ve çalışıyor. Ancak şu anda, Project xCloud ne olduğundan çok, ne olabileceğinden daha fazla. Hizmet, en iyisi ile baş başa olabilir, ancak yalnızca Microsoft geliştirme zaman çizelgesine bağlı kaldığında. 

Güçlü & Zayıf Yönler

Project xCloud için alternatifler

Özellikleri

Project xCloud’un önizleme durumu göz önüne alındığında, şu anda çok az veya hiç özelliği yoktur. Orada olmayan şeylerden bahsetmek yerine, her şey hakkında, Microsoft’un piyasaya sürüldükten sonra sahip olmayı planladığı özellikleri ele alacağız.. 

xCloud Sunucu Donanımı ve Bulut Tasarrufu

Microsoft tarafından yayınlanan bir video, her xCloud sunucusunun dört Xbox One S konsolunun bağırsaklarıyla donatıldığını gösterir. Oyunların dört sistemin birleşik beygir gücü ile oluşturulup oluşturulmadığı veya parça parça verilip verilmediği açık değildir. Ne olursa olsun, mobil tabanlı bir deneyim için önemli değil. 

Oyunlar harika görünüyor, ancak uzun yükleme sürelerinde acı çekmeniz gerekecek. Eski Xbox One S donanımını kullanan oyunlar, muhtemelen standart sabit sürücülere yüklenir. En iyi harici SSD kılavuzumuzu okuyabileceğiniz gibi, geleneksel HDD’lerin daha uzun yükleme süreleri vardır. Ancak, Microsoft xCloud ile yapışırsa, sunucular muhtemelen güncellenir. 

xcloud-4

Microsoft’un yeni konsolu Project Scarlett, 2020’de çıkacak, bu nedenle Microsoft’un xCloud sunucularını en son başlıkları çalıştırmak için güncellemeye başlaması muhtemeldir. Bu konsol, 2020’yi geçen yük sürelerini artıracak katı hal depolama ile birlikte gönderilecek. 

xCloud’un mümkün olan her cihazda bulunması amaçlanmıştır, bu da çapraz kaydetme yetenekleri anlamına gelir. Microsoft, platformlar arasında oynamanıza izin vermek için mevcut Xbox Play Anywhere programından aynı sistemi kullanıyor. Bu sistemle, bir ekranda oynamayı durdurabilir ve başka bir ekranda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

Proje xCloud: Azure tarafından desteklenmektedir

Microsoft’un diğer bulut oyun hizmetlerine göre sahip olduğu en büyük avantajlardan biri Azure bulut altyapısıdır. Microsoft Azure incelememizde görebileceğiniz gibi, ağ çok büyük. Microsoft’un geniş kapsamlı eli çeşitli uygulamalarda kullanıldı ve Project xCloud bulut oyunlarını dünyaya getirmek için bu gücü kullanıyor. 

Azure’un özellikleri ve xCloud’un şu anda aşağıdaki “kapsam” bölümünde nerede olduğu hakkında daha fazla konuşacağız. Bununla birlikte, Azure’u Project xCloud’un bir özelliği olarak belirtmek istiyoruz. Böyle büyük bir ağa sahip olarak, xCloud bulunduğunuz yere yakın veri merkezlerinden oyun akışları gönderebilir. 

Fiziksel mesafe eksikliği, oyun oynarken daha az gecikme anlamına gelir. Bir dakika içinde ele alacağımız testlerimize dayanarak Azure’un ağının gücü ortaya çıkıyor. XCloud şu anda mükemmel olmasa da, sıfırdan başlayarak Vortex gibi hizmetlerden çok daha iyi bir deneyim sunuyor (Vortex incelememizi okuyun).

Project xCloud Özelliklerine Genel Bakış

Proje xCloud Logosuwww.xbox.com

Bedava

Platformlar

Android

iOS

pencereler

Mac os işletim sistemi

Tarayıcı

Desteklenen Oyunlar

Kapsama
textarea

Desteklenen DRM platformları
N / A

Bilgi tabanı

Sohbet

E-posta

Telefon

7/24 destek

Desteklenen Oyunlar

Yazma sırasında, Project xCloud 50’den fazla oyunu destekliyor, ancak sayı yakın gelecekte daha büyük olacak. Birkaç ay önce yalnızca bir avuç oyunla beta olarak başlayan Microsoft, xCloud serisini genişletmeye devam etti, bu nedenle birkaç ay içinde Xbox Game Pass’a benzer bir şey beklemelisiniz. 

Çünkü geliştiricilerin oyunlarını xCloud’da çalışacak şekilde uyarlamaları gerekmez. Oyun Xbox One veya PC’de çalışabiliyorsa, ek geliştirme gerekmeden xCloud üzerinde çalışabilir. Microsoft, xCloud’u Game Pass ile de entegre etmeyi planlıyor, böylece Game Pass kitaplığını nerede olursanız olun akışa almayı bekleyebilirsiniz. 

Aslında, Microsoft’a göre Project xCloud şu anda herhangi bir değişiklik yapmadan 3.500’den fazla oyun yayınlayabiliyor. 

xcloud oyun-kütüphane

Spesifik olarak, mevcut dizilimde Borderlands: The Handsome Collection, Gears 5 ve Halo 5: Guardians dahil olmak üzere bir avuç katı AAA başlığı var. Game Pass ile olduğu gibi, Bloodstained: Night Ritual, Night Chaiters: Nightwar, Puyo Puyo Champions ve Tales of Vesperia: Definitive Edition da dahil olmak üzere bir dizi küçük başlık da var.. 

Steam Oyunlarınızı yayınlamanıza izin veren GeForce Now (GeForce Now vs Project xCloud parçamızı okuyun) gibi hizmetlerle karşılaştırıldığında, xCloud eksiktir (GeForce Now incelememizi okuyun). 

Ancak, Game Pass söz konusu olduğunda Microsoft’un dijital sürümlerle ne kadar cömert olduğu düşünüldüğünde, xCloud’un geleceği parlak görünüyor. Keskin bir lansman dizisine sahip Stadia ile karşılaştırıldığında, paramızı xCloud’a koyarız (karşılaştırdıklarını görmek için Google Stadia incelememizi ve Google Stadia vs GeForce Now parçamızı okuyun). 

XCloud Oyunları Satın Almak Gerekir mi? 

Stadia’nın son sürümünde, xCloud oyunlarını ayrıca satın almanız gerekip gerekmediği sorusu devam ediyor. Microsoft, platformun Stadia gibi çalışıp çalışmadığını söylemedi, ancak Xbox’ın zaten dijital bir mağazası olduğu düşünüldüğünde, oyunları satın almanız gerekmeyecek. En azından, hesabınıza kayıtlı olan oyunları tekrar satın almanıza gerek yoktur. 

XCloud’un PlayStation Now’a benzer olması muhtemeldir, bu da PlayStation Now incelememizde görebileceğiniz gibi, aboneliğinizle birlikte seçilmiş bir oyun kütüphanesi içerir. Şu anda desteklenen oyunların çoğu birinci taraf oyunlarıdır, bu yüzden Microsoft benzer bir modelin peşinden gidiyor gibi görünüyor. 

XCloud’un nihayetinde Game Pass ile entegre olacağını bilerek, Microsoft’un Xbox Live, Game Pass ve xCloud’un birlikte sunulduğu tek bir mağaza aboneliği için gittiği görülüyor ve Android telefonunuzdan oyun kütüphanesini yayınlamanıza izin vermiyor onları satın almak. 

Fiyat

XCloud Projesi şu anda bir önizleme döneminde ve fiyatlandırma bilgisi açıklanmadı. Uyumlu bir Android cihazınız ve bir Xbox denetleyiciniz olduğu sürece, programa davet edilebilecek kadar şanslı herkes için ücretsizdir. Hizmetin başladığında ne kadara mal olacağına dair bazı spekülasyonlar var.. 

Microsoft, insan dalgalarını lansmandan önce xCloud’u önizlemeye davet ediyor. Listeye erişmek için dört şeye ihtiyacınız olacak: 6.0+ sürümü ve Bluetooth sürümü 4.0+ olan bir Android cihazı, Bluetooth özellikli bir Xbox denetleyicisi, 5GHz WiFi ve Xbox Game Streaming uygulaması. Bundan sonra, erişim için kaydolmak için Microsoft hesabınızı kullanabilirsiniz. 

Bir listeye yerleştirilirsiniz ve seçildiyseniz Microsoft size sonraki adımları e-postayla gönderir. Katılımcıların ilk gelen ilk hizmet esasına göre mi yoksa çeşitli faktörlere göre mi seçileceği belirsizdir. Şu anda xCloud’u oynamanın tek yolu şapkanızı ringe atmak. 

XCloud Projesinin Maliyeti Ne Kadar? 

Microsoft, tamamen piyasaya sürüldükten sonra xCloud’un ne kadara mal olacağı konusunda net değildi. Yani, Project xCloud’un maliyetinin kısa cevabı şudur: Bilmiyoruz. Ancak, rakiplerin fiyatlandırmasına ve Xbox’ın mevcut abonelik hizmetlerine dayalı olarak spekülasyon yapabiliriz. 

En doğrudan karşılaştırılabilir hizmet olan PlayStation Now, ayda sadece 10 dolara mal olurken, gelecekte xCloud ile entegre olması gereken Game Pass Ultimate, aylık 15 dolara mal oluyor. Microsoft, xCloud’u tamamen başlatıldıktan sonra mevcut Game Pass Ultimate üyeliklerine devredebilir. 

Bununla birlikte, cömert olmak gerekirse, xCloud’un mevcut bir oyun kütüphanesini içeriyorsa, Shadow’un ne ücretlendirdiğini (Shadow incelememizi ve Shadow vs Project xCloud karşılaştırmamızı okuyun) varsa, 20 ila 30 $ işaretinin etrafında inmesini bekleriz. XCloud’un oyunları içerip içermeyeceği veya bunları satın almanız gerekip gerekmediği belli değil, ancak Microsoft’un zaten dijital bir mağazası olduğunu görmek, muhtemelen kütüphanenin küratörlüğünü yapacak. 

Bu, mevcut Xbox One oyunlarınızın kaybolduğu anlamına gelmez. xCloud, konsollarla birlikte çalışmayı amaçlamaktadır; Microsoft size kendi Xbox One cihazınızı xCloud sunucusuna dönüştürme olanağı sağlar. Bu işlevsellik artık Xbox Insider’lar için kullanılabilir, bu nedenle konsol akışıyla ilgileniyorsanız bunu ayarlayabilirsiniz. 

Kullanım kolaylığı

Şu anda xCloud için şu anda önizlemede olduğu için bir kayıt işlemi yok. Ancak, basit mobil uygulama ve kolay kurulum gelecek için yüksek bir bar. 

Proje xCloud mobil uygulaması çok odaklanmıştır. Son oynanan oyunlar için bir arama çubuğu ve bölümü dışındaki özelliklerden yoksundur. Her oyunun bir özetini görüntüleyebilir, bir oyun arayabilir ve elbette bir oyun başlatabilirsiniz, hepsi bu. Bununla birlikte, barebone tasarımı şaşırtıcı değil. 

xcloud-3

Microsoft’un uygulamada özel bir geri bildirim düğmesi vardır ve her oyun oturumundan sonra bir derecelendirme ister. XCloud tamamen başlatıldığında, uygulamanın tamamen farklı görünmesi muhtemeldir. 

Yine de, oyunları başlatmak bir esinti. Stadia gibi, oynamak için indirme veya yama gerekmez. Bir oyun seçin, “oynat” düğmesine basın ve yüklenmesini bekleyin. XCloud sunucularının içinde çalışan eski donanımlar nedeniyle oyunların yüklenmesi biraz zaman alabilir. Neyse ki, sunuculara bağlanmak hızlı. 

xcloud oyun yükleme

Project xCloud Denetleyici Desteği

Project xCloud şu anda standart Xbox One denetleyicisi veya Elite denetleyicisi olsun, yalnızca Xbox One denetleyicileriyle uyumludur. Ancak beklentiler, Microsoft’un PS4 denetleyicisi ve bazı Razer oyun pedleri de dahil olmak üzere diğer PC denetleyicileri de dahil olmak üzere 2020’nin başlarında başlayan diğer birden fazla denetleyiciyi destekleyeceğidir.. 

Microsoft ayrıca Blacknut’un sahip olduğu gibi mobil cihazlar için ekran kontrolleri üzerinde de çalışıyor (Blacknut incelememizi okuyun). Microsoft, neredeyse tüm özelliklerinde olduğu gibi, Project xCloud’un lansmanı yaklaştığında ekran kontrollerinin 2020’de geleceğini söylüyor. 

Bizim amacımız için, Project xCloud’u test etmek için bir Xbox One denetleyicisi ve bir telefon klibi kullandık. Microsoft şu anda resmi bir telefon klibi satıyor ve gelecekte Project xCloud için daha fazla ürün oluşturmak için birden fazla aksesuar markasıyla ortaklıklar kuruyor. 

Verim

Project xCloud oyunları yetkin bir şekilde yayınlayabilir, ancak henüz GeForce Now veya Stadia düzeyinde değildir. Mevcut Xbox konsollarına bir artı olarak Project xCloud farklı bir deneyim sunar. Yerel Xbox One’ınızda oynamakla aynı şey değildir ve olmayı hedeflemez, ancak bu, deneyimin kötü olduğu anlamına gelmez.. 

xcloud-2

Microsoft, 5GHz WiFi’yi önerir ve iyi bir nedenle. 2.4GHz ve 5GHz bantlarda test ettik ve 5GHz olan çok daha iyi performans gösterdi. 5GHz bant, 2.4GHz sinyalden daha az toprak kaplamasına rağmen daha fazla bant genişliğini destekler. Ayrıca, 5GHz sinyal kullanırken garaj kapısı açıcı gibi diğer kablosuz cihazlarla daha az parazit olur. 

Project xCloud’da Halo, Forza ve Gears Oynamak

Tüm testlerimiz kablosuz olarak yapıldı, çünkü şu anda Project xCloud’u oynamanın tek yolu bu. Bir 5GHz ağına bağlı bir Samsung Galaxy S9 + kullanarak, Halo 5: Guardians, Forza Horizon 4 ve Gears of War 4’ü test etmeye çalıştık.. 

Yönlendiriciden yaklaşık 30 feet uzakta test edildiğimizde, 60Mbps’lik utangaç bir indirme hızımız vardı, bu da Microsoft’un önerdiğinden çok daha yüksek. Test ettiğimiz telefon yönlendiriciden yaklaşık 10 metre idi. Kısacası, test ederken çalışmak için çok fazla hızımız vardı. 

xcloud-1

Görünüşe göre oyunlarda sinyal gücüne göre herhangi bir ölçeklendirme yok. Bu elbette spekülasyon, ancak test sırasında hiçbir zaman düşük çözünürlük olmadı. Bunun yerine, sesler kesilir veya sorunlar ortaya çıktığında oyun kilitlenir. Neyse ki, bu konular çok azdı, ama hala mevcuttu. 

Her şey işe yaradığında harika çalıştı. Halo ve Gears gibi hızlı tempolu, hassas atıcılarla bile oynarken herhangi bir algılanabilir giriş gecikmesi yoktu. Ayrıca, kalitesi mükemmel. Sinyal zayıfladığında bile çözünürlükte bir düşüş olmadı. xCloud’un şu anki en büyük zayıflığı kekemelik. 

Kapsama

Microsoft’un mevcut Azure bulut altyapısının oyun akışı için ciddi faydaları vardır. Project xCloud’un deneme süresi birkaç konumla sınırlı olsa da, Xbox geliştirme ekibi yayınlandıktan sonra işlemi kolayca uluslararası ölçekte ölçeklendirebilir.

xcloud-lacivert-sunucu ağ

Project xCloud ile amaç, tüm bulut oyun hizmetlerinde olduğu gibi, dünya çapında ölçeklendirmektir. Yine de bu Microsoft için makul. Dünyada halihazırda 140 ülkeye hizmet veren 54’den fazla Azure veri merkezi bulunmaktadır. Bu konumların çoğu henüz xCloud için mevcut olmasa da, Microsoft gelecekte olacaklarını söylüyor. 

Şu anda, xCloud Projesi yalnızca ABD, İngiltere ve Güney Kore’de kullanılabilir. Oyun kütüphanesi gibi, bu yerler de yasa olarak kabul edilmemelidir. 13 Azure bölgesinde, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’yı kapsayan xCloud sunucuları var. 

Microsoft’un bu alanlara odaklanması göz önüne alındığında, lansman zamanı geldiğinde Kanada, Avrupa, Asya ve Avustralya’nın geri kalanında xCloud sunucularını beklemek mantıklıdır.. 

Karar

Project xCloud, gelecekteki oyun ortamının nasıl görüneceğine güzel bir bakış sunuyor. Google Stadia kadar yüksek olmasa da, xCloud etkileyici bir kavga başlattı, göze çarpmadan yüksek kaliteli, yoğun oyunlar yayınladı. Yine de, uygulamayı ve kablosuz altyapıyı daha da iyileştirmek gerekiyor..

Project xCloud için heyecanlı mısınız? Önizlemeye erişmeye çalışacak mısınız? Bunu yaparsanız, aşağıdaki yorumlardaki deneyiminizi bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.  

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map