Google Stadia İncelemesi – Oyunların Geleceği? – Güncelleme 2020

Google Stadia İncelemesi

Google’ın bulut oyun hizmeti olan çok yetenekli Stadia çok fazla umut vaat ediyor, ancak şu andan itibaren rakiplerin gerisinde kalıyor. Bunun neden oyunun geleceği olduğunu görmek için Google Stadia incelememizin tamamını okuyun, ancak henüz değil.


Önceki

Sonraki

Google’ın yıkıcı oyun platformu Stadia, en iyi bulut oyun hizmetlerini bile tahtından indirmeyi hedefliyor. Google, bulut oyun sorununa bir avuç sunucuyla ve bir Steam kurulumuyla yaklaşmak yerine, Stadia için Sony ve Microsoft’un konsollarıyla başa çıkabilen tüm bir ekosistem oluşturmayı seçti. 

En azından amaç bu. Bu Google Stadia incelemesinde, hizmetin nereden sağlandığını ve nerede kaldığını görmek için Premiere Edition’a göz atacağız. 

Kendinden ilan edilen oyun geleceği olan Stadia’yı, sıkı bir teste tabi tuttuk, denetleyiciden arayüze ve giriş gecikmesine kadar her şeyi karşılaştırarak geleneksel bir oyun deneyimine karşı nasıl biriktiğini görebiliyoruz.. 

Stadia çok iyi bir gelecek olabilir, ama sadece gelecekte. Mevcut sürüm, her şeyden daha fazla bir beta testi gibi hissediyor, ciddi şekilde özelliklerden yoksun ve bazı gecikme sorunları ile geliyor, önyükleme. Google’ın oyunların geleceğine bir bakış atmanın değeri yok, ancak şu anda 130 dolarlık fiyat sormaya değmez. 

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Stadia, aile paylaşımı, derinlemesine bir başarı sistemi ve PC’de 4K / HDR oyunları gibi uzun bir özellik listesiyle duyuruldu. Ancak, lansman sonrasında bu özelliklerin çoğu eksik ve Stadia’yı tamamen yayınlanmak yerine beta sürümünde gibi hissettiriyor. 

Daha önce açıklanan özelliklere gelince, başarılar, aile paylaşımı, PC’de 4K / HDR oyun oynama ve eski Chromecast Ultras ile geriye dönük uyumluluk masa dışında. Yalnızca Stadia Premiere Editions ile birlikte gönderilen Chromecast Ultras en son bellenime sahip oldukları için çalışacak. 

HDR ile hala 4K olarak oynayabilirsiniz, ancak yalnızca Chromecast Ultra’da oynayabilirsiniz. Daha önce açıklanan diğer özellikler 2020’de bir süre gelecek. Örneğin, Google başarıların aktif olarak izlendiğini, ancak oyunda ilerlemenizi göremediğinizi söylüyor. 

Sıkışmış gibi görünen tek özellik yakalama düğmesidir. Stadia denetleyicisinde, ekran görüntülerini ve video klipleri kolayca yakalamanızı sağlayan özel bir çekim düğmesi vardır, ancak bunlar yalnızca Stadia uygulamasında kullanılabilir. 

Ancak ekran görüntülerinizi kolayca paylaşamaz veya indiremezsiniz, bu da onları anlamsız hale getirir. Bir Reddit kullanıcısı, Google Paket Servisi’ni kullanarak kliplerinizi indirebileceğinizi, ancak bunun en azından. 

Stadia Oyun Kumandasını Xbox One ve DualShock 4 ile Karşılaştırma

Stadia, tarayıcınızda oynarken Xbox One ve kablolu DualShock 4’ü desteklese de, Stadia denetleyicisi deneyiminizin önemli bir parçasıdır. Bluetooth veya standart bir denetleyici gibi bir şey kullanmak yerine, Stadia denetleyicisi aslında WiFi üzerinden iletişim kurar. Bu, testimizin yedeklendiği daha az girdi gecikmesi anlamına gelmelidir. 

arazi ölçüm-wifi bağlantısı

Denetleyicinin kendisi 69,99 dolara mal oluyor, bu da DualShock 4 ve Xbox One denetleyicilerinden daha pahalı. Standart bir Xbox One denetleyicisi, bir Dualshock 4, bir Nintendo Switch Pro Denetleyici ve Xbox Elite Denetleyici Serisi 2 ile karşılaştırdık. Bunların hepsi Stadia denetleyicisinden daha iyi görünse de, yine de kendi. 

Üst kısım Xbox One denetleyicisi gibi incelmediği için diğer önde gelen denetleyicilerden daha büyük hissediyor. Bu nedenle, denetleyici aslında orta parmaklarınıza dayanıyor, bu da Super Nintendo’ya benzer bir gamepad gibi hissettiriyor. Bu doğal olarak kötü bir şey değil, dikkat edilmesi gereken bir şey. 

Önceki

Sonraki

Ağırlık bizim için en çok göze çarpan şeydi. Stadia, DualShock 4’e kıyasla hoş bir tempo değişikliği olan ağır bir denetleyiciye sahip. Buna rağmen, denetleyici hala ucuz hissediyor. Süngerimsi düğmeler ve aşırı tıklamalı D-pad, ağırlığın aksine, aynı anda premium ve junky hisseden bir kontrolör oluşturur. 

Kontrolörün kemikleri sağlamdır, ancak cilt değildir. Denetleyiciyi tutarken, plastik tuhaf bir dokuya sahiptir ve düğmeye basmak içi boş bir tepki verir. Doğası gereği kötü bir kontrolör değildir, ancak fiyattan kötüdür. Google 40 ila 50 ABD dolarına yakın satsaydı, içerik olurduk. 

Herhangi Bir Ekranda veya En Az Birkaç Oyun

Stadia’nın ilkelerinden biri, nerede olursanız olun oyunlarınızı herhangi bir ekranda oynama yeteneğidir. Bir pazarlama mermi noktası olarak mükemmel olsa da, tüm hikaye bu değil. Ladia, lansman sırasında Google ekosistemiyle sınırlı işlevselliği kısıtladı. Uygulama tüm Android cihazlarda mevcut olmasına rağmen, yalnızca son Pixel telefonlarda oyun oynayabilirsiniz. 

arazi ölçüm-mobil uygulama

TV’nizde oynamak için bir Chromecast Ultra’ya ihtiyacınız olacak. Diğer Android tabanlı akıllı TV’ler ve yayın cihazları, Stadia uygulamasını indirmenize izin verebilse bile uyumlu değildir. Benzer şekilde, PC’nizde bir klavye ve fare ile oynayabilirsiniz, ancak Opera gibi diğer Chromium tabanlı tarayıcılarla değil, yalnızca Google Chrome ile oynayabilirsiniz (Opera incelememizi okuyun). 

arazi ölçüm döküm

Google Store girişi, Stadia’nın 2020’de dizüstü bilgisayarlarda, masaüstü bilgisayarlarda ve belirli telefonlarda ve tabletlerde kablosuz oynatmayı destekleyeceğini söylüyor. Stadia’nın beta döneminde olması mantıklı, ancak değil. Tamamen piyasaya sürülen bir ürün olarak Stadia’nın hala beta sürümündeki GeForce Now ve Project Cloud gibi bazı uygulamalardan daha az desteği var (Google Stadia vs GeForce Now karşılaştırmamızı okuyun).  

Google Stadia Özelliklerine Genel Bakış

Desteklenen Oyunlar

Güncelleme 12/18/2019: Borderlands 3, Dragon Ball Xenoverse 2 ve Tom Clancy’nin Ghost Recon Kesme Noktası eklendi.

Stadia, Steam veya Origin gibi DRM’lerle entegre olmadığı için diğer bulut oyun platformlarına benzemez. Mevcut bir oyun kütüphanesini getirmek yerine, Gölge’de olduğu gibi (Gölge incelememizi ve Google Stadia ile Gölge karşılaştırmasını okuyun), Stadia, oyun kütüphanesinin sizin için küratörlüğünü yaptığı PlayStation Now gibi bir hizmete çok benziyor (okuyun PlayStation Now incelememiz). 

Yine de karşılaştırmalar burada sona eriyor. Stadia’yı, Xbox One veya PS4’ünüz için olduğu gibi oyun satın almanız gereken yeni bir konsol gibi düşünmek en iyisidir. Bu oyunlar sadece Stadia ve Stadia’da çalışır ve lansmanda geniş bir seçim yoktur. 40’tan fazla oyun açıklandı ve bunların iyi bir kısmı henüz yayınlanmadı. 

Çoğu oyun Tomb Raider’ın Gölgesi, Red Dead Redemption 2 ve Final Fantasy XV dahil olmak üzere büyük AAA oyunlarıdır. Watch Dogs: Legion, Doom Eternal ve Cyberpunk 2077 de dahil olmak üzere Stadia’da piyasaya sürülmesi beklenen pek çok sürüm yayınlandı.. 

Yine de çeşitlilik eksikliği var. Windjammers 2 (henüz piyasaya sürülmemiş) ve Thumper dahil sadece bir avuç indie başlığı var, ama hepsi bu. 

Sınırlı dizilim bir konsol lansmanı için anlamlı olsa da, Stadia bir konsol değildir. GeForce Now gibi diğer platformlarla entegre olan bulut oyun hizmetlerine kıyasla dezavantajlıdır (GeForce Now incelememizi okuyun).

Fiyat

Mevcut haliyle Stadia, başlamak için çok fazla ön maliyet gerektiren pahalı bir hizmettir. Google bunun 2020’de değişeceğini söylese de, Stadia’nın vurduğu dijital mağaza modeli görülmeye devam ediyor. Yazarken, birkaç oyuna başlamak için yaklaşık 200 $ yatırım yapmanız gerekecek. 

Google, mevcut bir Stadia Pro aboneliği olmasına rağmen, Stadia’nın bir abonelik hizmeti olması gerektiğini açıkça belirtti. Aksine, Xbox One gibi fiziksel konsolların yanında oturmak amaçlanmıştır. Stadia bunun yerine Steam’de veya PlayStation Network’te olduğu gibi oyun satın alabileceğiniz dijital bir mağaza. 

Yazarken, durum böyle değil. Google’ın gelecekte Stadia’ya olan desteği artırmayı planlamasına rağmen, yalnızca Android cihazlarda kullanılabilir. Stadia denetleyicisi, kablosuz olarak da kullanabileceğiniz tek denetleyicidir. Xbox One oyun kumandanız veya DualShock 4 bir Mac, Chrome veya PC’de çalışır, ancak yalnızca oyun kumandasına çok bağlıysanız. 

Stadyum Kurucusu, Premiere, Pro ve Base Arasındaki Fark Nedir??

Donanıma geçmeden önce, bir hizmet olarak Stadia hakkında konuşalım. İki donanım paketi vardır: Kurucu Sürümü ve İşletme Sürümü. 

Kurucu Sürümü satıldı, ancak özel bir mavi denetleyici ve Stadia Pro için bir arkadaş geçiş kartı ile birlikte geldi. Premiere Edition’ı şu anda Kurucu Sürümünden her şeyi içeren, ancak beyaz bir denetleyiciyle 130 $ karşılığında satın alabilirsiniz. Bir dakika içinde bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

Ne olursa olsun, her iki paket de üç aylık Stadia Pro içerir. Bu aylık 10 ABD doları abonelik Xbox Live veya PlayStation Plus’a benzer. Profesyonel üyeler, her ay oynamak için birkaç ücretsiz oyunun yanı sıra mağazadaki belirli oyunlarda indirimler alacaklar. Örneğin, Metro Exodus 40 dolar yerine Pro üyeliğiyle 20 dolar. 

Bununla birlikte, oyun oynamak için Pro üyeliğine ihtiyacınız yoktur. 2020’de piyasaya sürülecek olan Stadia Base’i kullanmak ücretsizdir, ancak oyun satın almanız gerekir. Google, Base üyeleri için çoğu oyunun tam perakende fiyatını istiyor.. 

Stadia Donanımı Satın Alma

Şu anda, Stadia donanımı bir abonelik satın alırken bir faktördür. Üç aylık Stadia Pro, beyaz bir denetleyici ve Chromecast Ultra’yı 130 $ karşılığında içeren bir paket var. Öngörülebilir gelecek için TV’nizde kablosuz olarak oynamak için denetleyiciye ve Chromecast’e ihtiyacınız olacak. Ancak şu anda Stadia’yı oynamanın tek yolu bu. 

Teknik olarak Stadia piyasaya sürüldü, ancak tam olarak piyasaya sürülmedi. Platforma erişmek için yalnızca 130 ABD Doları Premiere Edition paketini satın alanlara verilen bir davet koduna ihtiyacınız vardır. Üç aylık premium hizmet, Destiny 2 dahil bir avuç ücretsiz oyunla birlikte gelir, ancak yine de ek oyunlar satın almanız gerekir.

Bu oyunlar da çok pahalı. Örneğin, Stadia Premiere Edition ile Assassin’in Creed Odyssey ve Red Dead Redemption 2’yi isteseydiniz, delikte 230 dolar olurdunuz. Odyssey kısa bir süre önce Xbox One ve PS4’teki tatil fırsatları için yalnızca 15 ABD doları olarak işaretlendi ve bu, işiniz bittiğinde satabileceğiniz fiziksel bir kopya için.

Kullanım kolaylığı

Stadia telefonunuzda başlar, ancak bir Chromecast’iniz olduğu sürece – zaten kullanmak için ihtiyacınız olan her şey zaten – TV’nizde kalabilir. Hizmeti kurduktan sonra – bir dakika içinde buna gireceğiz – tek yapmanız gereken TV’nizi ve denetleyicinizi açmaktır. Chromecast’inizde Stadia’yı açmak için girmeniz gereken bir düğme kombinasyonu gösterilir. 

Stadia Premiere Edition’ın Kutusundan Çıkarma

Buna rağmen, Premiere Edition’da neler olduğu hakkında konuşalım. Google, beyaz bir Stadia denetleyicisi, her ikisi için en son ürün yazılımı ve şarj kablolarına sahip bir Chromecast Ultra içerir. Chromecast’in kablosu da bir ethernet jakına sahiptir, böylece yönlendiricinize bağlayabilirsiniz. 

Google’ın da size bir davet kodu göndermesi gerekiyor, ancak bir dakika içinde gireceğimizden, bizimkini almadık. Herhangi bir e-postayı kötüye kullanmaktan kaçınmak için kodu kutuya bir karta eklemek daha mantıklı olacaktır, ancak, ne yazık ki, Google bu şekilde işlemeye karar verdi. 

Kutudakilere gelince, hepsi bu. Google, kısa bir kurulum kılavuzu içerir, ancak başka belge içermez. Stadia’nın nasıl yeni bir kavram olduğunu ve çoğu insanın bulut oyunlarına ilk girişini, nelerin desteklendiğini ve neyin hoş olmayacağını gösteren bazı ek belgeleri görün. 

Stadyumun Kurulması

Stadia’nın kurulum süreci basit olmalı, ancak yol boyunca birçok barikatı vurduk. Donanım bağlantıları fazla bir şey gerektirmez: Chromecast’e bir güç kaynağı ve ethernet bağlayın, ardından TV’nize takın. Chromecast’imizin güncellenmesi yaklaşık beş dakika sürdü, ancak bundan sonra Stadia’yı hemen tespit etti. 

arazi ölçüm kontrol cihazı-eşleştirme

Yine de platformu gerçekten kullanamadık. Google’ın Stadia paketiniz her gönderildiğinde, yazılımın kilidini açmak için kullanacağınız bir davet kodu göndermesi gerekir. Hiç davet kodumuz olmadı. 

Bunun yerine, destekle sohbet etmek için bir saat harcamak zorunda kaldık, burada sipariş numarasını ve denetleyici seri numarasını dört kez tekrarladık ve geri arama için altı saat daha. 

15 dakikalık bir süreç ne olmalıydı bütün gün sürdü. Tabii ki, sadece Stadia deneyimimizle konuşabiliriz. Ancak, standart ve ücretli bir müşteri olarak süreçten geçerek, birisinin 130 dolarlık bir kit kullanmak için tüm gün beklemesi gerekmemektedir.. 

arazi ölçüm davet-kodu

Bu fiyaskodan sonra Stadia sorunsuz bir şekilde koştu. İlk kurulum, kitaplığınıza oyun ekleyeceğiniz ve bunları Chromecast aracılığıyla TV’nize yayınlayacağınız telefonunuzda gerçekleştirilir. Yine de telefonunuzu uzağa koyabilirsiniz. Stadia, denetleyicinize bir düğme kombinasyonu girerek başlar ve bundan sonra denetleyiciyi ve TV’nizi kullanarak her şeyi işleyebilirsiniz. 

Oyun Ekleme

Kütüphanenize oyun eklemek Stadia’nın en iyi parçasıdır. Bir şey görürseniz, saniyeler içinde oynayabilirsiniz. Ücretsiz oyunları Stadia Pro ile talep ederek, uygulama hemen oynamaya başlamak istediğimizi sordu ve birkaç saniye sonra yüklendikten sonra oyunlar başladı.

arazi ölçüm-mobil-kütüphane

Ayrıca kitaplığınızı yönetebileceğiniz ve platform hakkındaki son makaleleri görüntüleyebileceğiniz Android uygulaması (veya tüm Google domuzuna gitmek istiyorsanız Pixel telefonunuz) aracılığıyla oyunlar ekleyeceksiniz. Ancak, uygulamanız üzerinden eklendikten sonra bunları TV’nizde oynatabilirsiniz. Stadia denetleyiciniz olduğu sürece Chromecast Ultra’nızın kilidini açabilir ve oynamaya başlayabilirsiniz, telefon gerekmez. 

Bu sistem Stadia’nın en fazla söz verdiği yerdir. Hemen bir oyun seçme ve saniyeler içinde oynama yeteneği, Google’ın sahip olduğu bir şeydir, bu da Xbox One ve PS4’te uzun kurulum sürelerini şaka gibi gösterir. Örneğin Destiny 2 neredeyse 100GB’dir ve genellikle tam olarak indirilmesi saatler sürer. Stadia ile tek yapmanız gereken onu yüklemek.

Verim

Stadia ile deneyimlerimiz çoğu diğer satış aksine. Çok fazla girdi gecikmesi ile karşılaşmadık veya en azından diğer bulut oyun hizmetleri kadar değil (bunun bir örneği için Vortex incelememizi okuyun). Giriş gecikmesi bir sorun değildi, ancak ses gecikmesi. 

Şu anda Stadia Pro’da bulunan dört oyunu test ettik: Tomb Raider, Destiny 2, Samurai Shodown ve Farming Simulator. Her oyun kablolu ve kablosuz bir bağlantıyla test edildi. Genel puanımızı kablolu bağlantıya dayandırıyoruz, ancak Stadia’nın kablosuz bir ağda da performans gösterdiğini görmek istedik. 

Stadia ile Tomb Raider ve Destiny 2 oynamak

Tomb Raider ile başlayarak her şey aksamadan gitti. Stadia hemen oyunu yükledi, indirme gerekli değil. Biraz menü içi gecikme vardı, ama bir kez oyundayken, her şey yolundaydı. 

arazi ölçüm oyun-slider1

arazi ölçüm oyun-slider2

arazi ölçüm oyun-slider3

arazi ölçüm oyun-slider4

Önceki

Sonraki

Kader 2, Tomb Raider’dan daha iyi göründüğü için garipti. Hareket duyarlı hissetmesine rağmen, bir silahı ateşlediğimiz anda her şey parçalandı. Destiny 2’de Stadia ile bir silahı ateşlerken üç faktör vardır: kontrolörün titreşimi, ekran animasyonu ve ses. 

Bunların hiçbiri senkronize değildi. Girişten hemen sonra animasyon başladı, ki bu iyi. Sesi kapatırsanız, yerel bir konsolda çalıyormuş gibi hissedersiniz. Ancak, animasyondan kısa bir süre sonra titreşim gelir ve bir süre sonra ses gelir. Bu, yalnızca bulut tabanlı bir oyun sistemindeki delikleri açıkça gösteren korkutucu bir deneyimdir. 

Muhtemelen, bu öğelerin tümünün kaldırılması, denetleyicinin WiFi ile eşleştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Giriş hemen kaydediliyor, ancak ses daha sonra geliyor. Kısacası, girdi gecikmesi var, ancak sadece belirli oyunlarda ve bu oyunların bazı garip yönlerinde. 

Klavye ve Fare ile Stadyum Çalma

Kablolu testlerimiz Premiere Edition’da gelen Chromecast kullanılarak yapıldı. Bununla birlikte, Google Chrome’un içine Stadia yüklenmiş bir klavye ve fare kullanarak WiFi’de de test yaptık. Garip bir şekilde, bu şekilde oynarken performans Destiny 2’de daha iyiydi, ancak görseller önemli bir hit aldı. 

Görünüşe göre, Stadia ile, şu ya da bu şekilde olması gerekiyor. Kablolu bir internet bağlantısı kullanıyorsunuz ve oynadığınız oyuna bağlı olarak önemli bir gecikmenin merhametindesiniz ya da kablosuz bağlı ve akıcı bir deneyime sahip olsanız da görsel sadakatiniz azalıyor.

Kapsama

Yeni bir hizmet olmasına rağmen, Stadia birçok ülkede mevcuttur. Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İngiltere ve ABD’de bu hizmet sadece bu ülkelerden birinde yaşamak kadar kuru ve kuru değil , rağmen. 

Google, uygun olup olmadığınızı Google Payments’taki önceki fatura adresleri ve mevcut konumunuz dahil olmak üzere çeşitli faktörlere göre belirler. Daha önce de belirtildiği gibi, kaydolmaya çalışırken Google’ın hiçbir zaman davet kodu göndermediği bir engelle karşılaştık. Para hala sanal kredi kartımızdan düşüldü ve paket hala geldi, ancak bir kod desteği ile konuşmak zorunda kaldık. 

Muhtemelen, bunun nedeni, paketi bir ABD adresine göndermesine rağmen, Stadia’nın desteklenmediği bir ülkeye kayıtlı sanal bir kredi kartı ile ödeme yapmamızdır. Yine de bunu doğrulamanın bir yolu yok. 

Kapsam sağlam olsa da, Stadia’nın modeliyle, yani lisanslama söz konusu olduğunda bir takım engeller vardır. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, satın aldığınız oyunları oynayamayabilirsiniz. Örneğin, seyahat ediyorsanız ve Stadia oyunlarınızı oynamak istiyorsanız, oyunu gittiğiniz her ülkede oynamak için lisans aldığınızdan emin olmanız gerekir.. 

Bu sorunu en iyi VPN’imizle veya daha iyisi oyun için en iyi VPN’imizle aşabilirsiniz, ancak çoğu bulut oyun hizmetinin sahip olmadığı bir sorundur. 

Oyunlar, Steam veya Origin gibi bir platforma değil, Stadia’ya lisanslandığından, önemli olduğunuz konum. Bulut oyun sunucusu üzerinden ABD Steam hesabınıza erişmeye devam edebileceğiniz diğer platformlar için bu geçerli değil.

Karar

Stadia, bulut oyunları için doğru yönde atılmış bir adımdır, ancak Google’ın bunu yaptığı magnum opus değildir. Hala laggy ses, ayrık platform desteği ve sınırlı bir oyun kütüphanesi gibi sorunlarla dolu. Bununla birlikte, Google Stadia’ya sadık kalırsa, yıllar boyunca etkileyici bir platform olacaktır. 

Stadia hakkında ne düşünüyorsun? Premiere Edition’ı satın alacak veya Base başlayana kadar bekleyecek misiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me