Synology NAS Kullanan Yedekleme İpuçları

Daha düzenli okuyucularımızdan bazıları, ofisimizde Synology DiskStation’ların hevesli kullanıcıları olduğumuzu biliyor. Hayır, bu markaya bağlı değiliz ve onlardan bahsettiğimiz için herhangi bir tazminat almıyoruz (bağlantılarımızdan biri aracılığıyla satın alırsanız Amazon ortaklık komisyonları dışında).


Synology’nin nasıl çalıştığını ve hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını seviyoruz.

Kuşkusuz, Synology orada sadece NAS değil, birçok saygın marka da yüksek kaliteli ürünler üretiyor. Synology’yi kullanıyoruz ve şimdiye kadar ürünleri ile iyi bir deneyim yaşadık. Bu yüzden Synology NAS kullanan bazı kişisel yedekleme ipuçlarımız hakkında bir makale bulmak istedik. 

Bilgisayarlarınızı Yedeklemek için NAS’ınızı Kullanma

NAS, veri yedekleme ve depolama için çok pratik bir cihazdır. Bu yüzden ağınızdaki bilgisayarlarınızı yedekleme yeteneklerinden yararlanmalısınız.

Bu açık gibi görünebilir, ancak birçok insan NAS’larını sadece utanç verici olan veri depolama için daha iyi bir harici sabit disk olarak kullanıyor. Buradaki başarının anahtarı otomasyon: yedeklerinizi manuel olarak yapıyorsanız hayatınızı olması gerekenden daha zor hale getiriyorsunuz.

Synology DiskStation ile Time Machine Kurulumu

Mac kullanıyorsanız Time Machine’i ağınızdaki NAS konumunuza yedeklenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Yedeğinizin saklanmasını istediğiniz klasörü seçin ve Time Machine’i başlatın. Macintosh bilgisayarınızı nasıl yedekleyeceğinizle ilgili ayrıntılı eğiticimizi okuyabilirsiniz. 

Dosyalarınızı Senkronize Etmek için CloudStation’ı Kullanma

Özellikle iş için, tüm verileri kontrolleri altında tutmak ve dosya senkronizasyonu için Dropbox (Editör Derecelendirmesi: 0 $ / yıl için 2 GB) gibi üçüncü taraf sağlayıcılara güvenmemek gerekebilir. Bir Synology DiskStation kullanıyorsanız, bilgisayarınızda dosyalarınız için merkezi bir kova olarak çalışan bir klasör yükleyen CloudStation adlı bir özellik ile birlikte gelir.

Bu klasöre bir şey kaydederseniz, bu klasör makinelerinde yüklü olan diğer tüm cihazlarda senkronize edilir. 10 GB’a kadar daha büyük dosyaları bile senkronize edebilirsiniz, CloudStation LAN senkronizasyonu da yapar, yani aynı ağdaysanız ve dosyalarınıza bir mobil cihazınıza erişiyorsanız dosyalarınız hızlı bir şekilde aktarılır. 

NAS’ınızı Yedekleyin

NAS’ınızı RAID ile kurmuş olsanız da, sabit sürücülerinizden biri arızalanırsa bir tür yedekliliği garanti eder NAS dosyalarınızı nasıl yedekleyeceğinizi de düşünmelisiniz. Bu, birçok insanın gerekli görmediği bir adımdır.

Ancak, felakete hazırlanmak için yedeklemenizin yedeği çok önemlidir. Bu şu soruya gelir: “ne olur”. Birisi NAS’ınız dahil envanterinizi çalarsa ve bu dosyaların yedek bir kopyasına sahip değilseniz ne olur? NAS’ınızı yok eden ve verileri kurtarılamaz yapan bir tür kaza olursa ne olur?? 

Daha fazla ne istenebilirse, sonuçta ne kadar risk almak istediğinize ve kişisel veya iş verileriniz için kaç güvenlik katmanına ihtiyacınız olduğuna karar verilir. Bir Synology ve CrashPlan kullanıyorsanız, CrashPlan’ı bu NAS’a yükleyebilir ve tüm dosyalarını CrashPlan Central’a yedeklemesini sağlayabilirsiniz..

Ancak kişisel CrashPlan Pro normalde NAS yedeklemeyi desteklemediğinden kurulum kolay değildir. İşte bunun nasıl yapılacağı hakkında iyi bir kılavuz. Eğer yolunuzu kesmek istemiyorsanız, sadece onların işletme sürümüne abone olmak isteyebilirsiniz. 

mağaza & DiskStation ile Medyanızı Akışa Alın 

Ev sahipleri için ağa bağlı bir depolama aygıtı, medya dosyalarını yönetmenin ideal yolu olabilir. Filmlerinizi, ses dosyalarınızı ve resimlerinizi Synology NAS sunucunuzda depolayabilir ve otomatik olarak yedeklemesini sağlayabilirsiniz. Neyse ki, Synology DSM 4.2’yi (DiskStation Manager) piyasaya sürdü;.

Bulut Vergisi

Örneğin, film dosyalarınızı doğrudan AppleTV’nize aktarabilirsiniz. Videoları istediğiniz yerde oynatabilirsiniz ve cep telefonunuzda bile mobil cihazlar için video dönüştürmeyi etkinleştirdiyseniz. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun tüm videolarını yedeklemek ve arkadaşlarınıza ve ailenize göstermek için harika. 

Verilerinizi Amazon Glacier’a Yedekleyin

Crashplan kullanıcısı değilseniz veya komut satırıyla kendinizi rahat hissetmiyorsanız, ancak yine de aklın tadını çıkarmak istiyorsanız, DiskStation sunucunuza tek bir tıklamayla Amazon Glacier desteğini yükleyebilirsiniz. Amazon Glacier, Amazon tarafından özellikle veri depolama için sunulan bir depolama hizmetidir, böylece felaket durumunda kurtarılabilir.

Verilerinizi Amazon Glacier'a Yedekleyin

Amazon S3’teki depolamadan çok daha ucuzdur, çünkü veriler teypte saklanır (evet, bu hala sabit disklere uygulanabilir bir alternatiftir). Ancak kasette depolandığı için dosyalarınızı kurtarmak daha uzun sürer, bu nedenle etkin bir veri depolama tesisi olarak kullanılmamalıdır. Yedeklemenizin yedeği gibi.

Sonuç

Bir Synology DiskStation’ın olanakları sınırsızdır. Sadece bir DiskStation ile kendi web sitesinde yapabileceğiniz şeyleri keşfedin. Çok bilgili bir kişi olmasanız bile hemen başlayabilirsiniz. Amazon’da bizimki var ve bazı sabit disklere de ihtiyacınız olduğunu unutmayın.. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me