SkyDrive’a Instagram Fotoğraflarını Yedeklemek İçin IFTTT Tarifi Nasıl Oluşturulur

Kevin Systrom ve Mike Kreiger tarafından kurulan Instagram, 2012 baharında 1 milyar dolarlık Facebook cephaneliğine dönüştü. Facebook satın almadan ve bağımsız fotoğraf uygulamasına dönüşmeden önce fotoğraf paylaşım alanında rakip oluyordu. Facebook, Tumblr, Twitter ve Flickr gibi sosyal sitelerde paylaşmadan önce favori cep telefonunuzu kullanarak fotoğraf ve video çekebilir ve dijital filtreler uygulayabilirsiniz.


Diğer popüler uygulamalar gibi bu da ücretsizdir. Apple’ın App Store’undan veya Google’ın Google Play’inden indirebilirsiniz. Ancak kişisel bilgisayarlar 1 milyar işaretine dokunduğunda, masaüstü kullanıcıları için bir uygulama yok mu? Evet, Pixsta şeklinde.

Instagram, Nisan 2012’ye kadar 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştı ve İnternet topluluğu tarafından aktif olarak destekleniyor. Twitter gibi mikro blog araçları tarafından avantajlarını artırmak için kullanılabilecek basit bir çevrimiçi fotoğraf paylaşımı, video paylaşımı ve sosyal ağ hizmetidir. Kısa bir süre önce Twitter, görüntüleri yayınlarına entegre etmek için bir güncelleme yaptı. Bunun için daha fazla fotoğraf düzenleme aracını öne çıkaran bir Android güncellemesi yayınlandı.

Ancak en sevdiğiniz fotoğraflara veya videolara dijital filtreler uyguladığınızda, bunları saklamaya ne dersiniz? Kesinlikle bir yedeğe ihtiyacınız vardır, böylece değişiklikler ve sürüm değişiklikleri daha sonra kolayca ele alınabilir. Bu ihtiyaç için OneDrive gibi bir bulut hizmetine ihtiyacınız var, burada güncellemeleri fotoğraf veya videolarla senkronize etmek kolay olacak.

Bu bulut yedeklemesinin en iyi özelliği, Microsoft topluluğunun bir kullanıcısı olarak katıldığınızda sağlanan ücretsiz depolama alanıdır.

Kaydolduğunuzda anında 5 GB depolama alanına sahip olursunuz. Uygulanabilir yükseltme planlarıyla kolayca ek bulut alanı ekleyebilirsiniz. Artık Instagram fotoğraflarımı ve videolarımı otomatik olarak OneDrive’a yedekleyemiyorum? Hayır, en azından doğrudan değil. Ancak doğrudan olmayan bir seçenek var: IFTTT adlı bir hizmeti dolaylı olarak kullanmanız gerekiyor.

IFTTT nedir?

This Then That (IFTTT) hizmeti Linden Tibbets tarafından geliştirilmiş ve 2010 yılında başlatılmışsa. Bunu kullanarak Dropbox, Evernote, Gmail, Facebook, Feedly gibi birçok önemli platformu bir araya getirebilir ve birlikte çalışmasını sağlayabilirsiniz. IFTTT oturumu açtıktan sonra “Tarifler” oluşturabilirsiniz. Böyle bir “reçete” kullanarak, geri alınamayan Instagram fotoğraflarını gerçekleştirebilirsiniz. IFTTT tarifleri, biri tetikleyici olarak ve diğeri bir eylem gerçekleştirmek için kullanılan iki web uygulaması içerir..

Bu hizmetin en iyi parçası ücretsiz olmasıdır. Ayrıca her gün, bir eylemi tetiklemek ve gerçekleştirmek için ayarlayabileceğiniz birkaç ton uygulama eklenir. Bu web uygulamaları arasında Instagram ve OneDrive bulunur.

IFTTT Nasıl Kullanılır?

IFTTT hizmetinin ardındaki temel fikir tarifler olduğundan, önce ana siteyi IFTTT.com’u ziyaret etmeniz ve bir hesap oluşturmanız gerekir. Bundan sonra bu hesaba bazı “kanallar” bağlamanız gerekir. IFTTT kelimelerinde “kanal”, bir web hizmeti veya başka bir işlem için kullanılan başka bir kelimedir. IFTTT şu anda 79 kanalı destekliyor.

Bunlardan bazıları 500 piksel, Arabellek, Kamp ateşi, Craigslist, Delicious, Feed, Google Drive ve diğerlerini içerir. Bazı kanallar otomatik olarak etkinleştirilir, ancak diğerlerinin çoğu kişisel olarak etkinleştirmeniz gerekir.

IFTTT kontrol panelindeki üst panel
© Image IFTTT’nin izniyle

Bundan sonra bir tarif oluşturmanız veya mevcut olanlardan herhangi birini kullanmanız gerekir.

OneDrive Kanalı Nasıl Etkinleştirilir?

Örneğin Instagram fotoğraflarının yedeklenmesini desteklemek için OneDrive Kanalını etkinleştirdim. Bunun için IFTTT kontrol panelinin üst kısmındaki “Kanallar” sekmesini tıklamanız yeterlidir. Ardından sizin için etkinleştirilen kanal sayısı listelenir. Tüm “etkinleştirilmemiş” kanallar soluk ve alfabetik olarak düzenlenmiş.

Dolayısıyla, “devre dışı bırakılmış” bir kanalı tıkladığınızda sonraki sayfaya geçilir. Ardından “Etkinleştir” düğmesine tıklamanız gerekir. Ardından, OneDrive kanalı ise Microsoft kimlik bilgilerinizi girmeniz istenir. Ayrıca bu kanalı etkinleştirmek için bazı izinleri kabul etmeniz gerekir. Etkinleştirildiğinde böyle bir şey görünecek.   

SkyDrive kanal aktivasyonu
© Image IFTTT’nin izniyle

Şimdi bu kanala eklenen bazı popüler tariflere erişebileceksiniz.

instagram ve skydrive entegrasyonunun popüler paylaşılan tarifi
© Image IFTTT’nin izniyle

Instagram Fotoğraflarını Otomatik Olarak OneDrive’a Yedekleme?

Bu eylemi gerçekleştirmek veya yeni bir tane oluşturmak için paylaşılan tariflerden birini kullanabilirsiniz. CNET sitesinde belirtildiği gibi, ilgili adımları takip edebilirsiniz:

 • IFTTT web sitesinde ücretsiz bir hesapla kaydolun ve üstteki “Oluştur” u tıklayın
 • Şimdi, “Bir Tarif Yarat” bağlantısını ve o “ifthisthenthat” kelimesinin altında görmelisiniz. İçinde “bu” mavi renkte bir bağlantıdır. Tıklamanız gerekiyor
 • Bir Tetikleyici kanalı seçmeniz gerekir. Burada “Instagram” ı seçeceksiniz
 • O zaman henüz etkinleştirmediyseniz etkinleştirmeniz gerekir.
 • Bunun için bir Instagram hesabınızın olması gerekir. Mobil kullanıcıysanız kolayca ücretsiz bir hesap açabilirsiniz
 • Şimdi bir Tetikleyici seçmeniz gerekiyor. Bu, “Sizin tarafınızdan yeni bir fotoğraf” olacaktır
 • “Tetikleyici Oluştur” düğmesini tıklayın
 • Şimdi mavi renkli “o” bağlantısını tıklayın 
 • Şimdi bir Eylem Kanalı seçmeniz gerekiyor. Bu OneDrive’ınız olacak
 • Bir eylem seçmeniz gerekiyor. İşleminiz olarak “URL’den dosya ekle” yi seçin. Şimdi bunları varsayılan olarak bırakabileceğiniz bazı eylem alanları gösterecek
 • Mavi renkli “İşlem Oluştur” düğmesini tıklayın
 • Şimdi bir sonraki adımda tarifinizin kısa bir açıklamasından bahsedilecektir. Şimdi yeni tarifinizi kaydetmek için “Reçete Oluştur” mavi düğmesine tıklayın

IFTTT'de Tetikleyici Kanalı Seçin
© Resim IFTTT’nin izniyle

Herhangi bir yeni fotoğraf - tetikleyici
© Image IFTTT’nin izniyle

Tetik alanlarını doldurun
© Image IFTTT’nin izniyle

Skydrive burada Aksiyon Kanalı
© Image IFTTT’nin izniyle

URL'den dosya ekle
© Image IFTTT’nin izniyle

URL'deki dosya için eylem alanları
© Image IFTTT’nin izniyle

Tarif Oluşturma tamamlandı
© Image IFTTT’nin izniyle

Sonuç

Şimdi bu tarifi kişisel tariflerinizden biri olarak görmelisiniz. Bu tarif, Instagram hesabınızda her 15 dakikada bir yeni fotoğraflar olup olmadığını kontrol edecek ve OneDrive hesabınıza kaydedecektir. Bu konuda küçük bir not. Bu küçük ayarlı web hizmeti eskilerini değil, yalnızca yeni fotoğrafları yedekleyecek.

OneDrive hesabınızın dolu olmasını istemiyorsanız, tarifi istediğiniz zaman kapatma seçeneğiniz de vardır. Ayrıca yedeklenebilecek maksimum dosya boyutu maksimum 30 MB’tır. Ayrıca tarifi herhangi bir zamanda manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Bu tarifi IFTTT hizmetini kullanarak arkadaşlarınız veya akrabalarınızla da paylaşabilirsiniz. Son olarak, bu tarifin günlüğünü de düzenleyebilir, silebilir veya görüntüleyebilirsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me