Sabit Sürücünüz Ne Kadar Sürecek?

Ölüm, vergiler ve sabit sürücü çökmeleri: başka hiçbir şey kesin değil. En azından bir BT adamı olarak yaşasaydı Benjamin Franklin bunu böyle söylerdi. İlkinde size yardımcı olamayız, şuur için bulut depolama hala birkaç yıl kapalı. Vergiler için, muhasebe yazılımı incelemelerimiz toplama ve çıkarma acılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu makale sabit diskleri püskürtmeyle ilgilidir.


Talihsiz gerçek şu ki, bir sabit disk çökmesini tahmin etmek bir crapshoot. Size söyleyebileceğimiz en doğru şey, tüm sabit disklerin sonunda kerplooey’e gitmesidir. Yeni SSD’nin kırılmaz olduğunu düşünebildiğiniz kadar, gerçek şu ki, zaman sizin yanınızda değil (ne de sabit disk geçmişimizde okuyabileceğiniz gibi).

Yakında, size istatistikleri vereceğiz, ardından sabit sürücünüzün alevlere yakın patlamasını nasıl tanıyacağınıza dair bazı yararlı ipuçları sunacağız (hiperbolik olarak, umarız). Ayrıca, işler bu kadar ileri gitmeden önce verilerinizi yedeklemenin önemine de değineceğiz..

Şansın sizin için en iyi yedekleme modeli olmadığına karar verdiyseniz, en iyi çevrimiçi yedekleme grubumuza atlayabilirsiniz. Eğer kumar oynuyorsanız, sabit diskinizin arızalanması durumunda en iyi veri kurtarma yazılımı kılavuzumuzdan ilham alarak veri kurtarma hakkında da konuşacağız.

Sabit Sürücü Hata Oranları

Sabit sürücü arıza oranları hakkında mevcut veri yolunda fazla bir şey yoktur. Herkesin başvurmayı sevdiği en kapsamlı veriler Backblaze tarafından derlenir. Çalışmanın sonuçları, düzenli olmakla birlikte, sabit diskinizin ne kadar süreceği sorusuna çok sınırlı bir cevap vermektedir..

Backblaze çalışması 2013’te başladı ve en son sonuçlar Şubat 2018’de bildirildi. Analistler birkaç farklı markanın ve modelin başarısızlık oranlarını izliyor ve toplamda 90.000’den fazla sürücü.

Çalışma boyunca, Nisan 2013’ten 2017’nin sonuna kadar, HDD’ler için yıllık ortalama arıza oranı yüzde ikiye çıkıyor. Arıza oranları çeşitli modellerde tutarsızdı, bir Western Digital iştiraki olan HGST, 4 TB’lık bir diskle en iyi sayıları ortaya koydu: minik bir% 0.54 arıza oranı için 8.7 milyon sürüş günü boyunca 130 arıza.

En kötü oranlar iki Seagate modelinden yüzde 15,34 ve yüzde 29,08 olarak bildirildi (diğer Seagate modelleri çok daha iyi performans gösterdi).

Kendi sabit sürücünüzün arızalanma potansiyelini tahmin etmek söz konusu olduğunda, çalışma ile ilgili birkaç sorun vardır. Birincisi, Backblaze sürücüleri yükseltilmiş zeminler, güvenli raflar, HVAC sistemleri ve iklim kontrolleri ile güvenli veri merkezlerinde dönüyor. Bu, masanızın altında sıkışan, tekmelerinizi emen ve ölü cildinizin pullarına nefes alan bir masaüstünden biraz farklı..

Diğer bir sorun ise Backblaze’ın veri merkezlerinde yalnızca HDD kullanması, günümüzün dizüstü bilgisayarları ve akıllı telefonlarının yanı sıra giderek daha fazla masaüstü bilgisayar SSD kullanması. SSD’ler veri depolamak için yongalar kullanır, bu da onları kırılma eğilimli eğirme plakaları ve mekanik kollar kullanan HDD’lerden çok daha güvenilir hale getirir.

SSD’ler üzerine birkaç çalışma yapılmıştır, ancak maalesef bunların çoğu veri merkezi testlerine dayanmaktadır. En tanınmışlarından biri, araştırmacıların SSD’lerin HDD’lerden yaklaşık yüzde 25 daha az değiştirilmesi gerektiğini buldukları Toronto Üniversitesi ve Google tarafından yürütülmüştür. Bununla birlikte, çalışma daha uzun sürerken, SSD’lerin daha yüksek veri hataları oranlarından muzdarip olduğunu bulmuştur..

Bu çoğunlukla Network World’ün bu konuda söylediklerine paralel, yani tüketici SSD’lerinin yıllık başarısızlık oranları yüzde birin altında. Ev bilgisayarı kullanıcısıysanız, SSD’nizin başarısız olmama ihtimalinin yüzde 99’dan fazla olması muhtemelen iyi.

Değerli iş verilerini korumakla görevli bir BT uzmanıysanız, hedefiniz muhtemelen beş dokuz (yüzde 99,999) çalışma süresinin işaretidir. Bu durumda, yüzde başarısızlık oranının bir kısmı muhtemelen dünyanın sonu gibi görünüyor.

Kısa cevap, sabit diskinizin ne kadar süreceğini bilmememizdir. Genel olarak sabit sürücünüz arızalanırsa, bu arızanın sabit sürücünün ömrünün ilk günlerinde veya yaklaşık dört yıl sonra gerçekleşeceği gözlenmiştir. Erken arızalar, bazen kalite kontrol testlerini geçmiş olan üretici kusurlarından kaynaklanmaktadır. Geç arızalar normal aşınma ve yıpranmadan kaynaklanır.

Çoğu ev bilgisayarı kullanıcısı için, sürücünüz çökmeden önce tüm bilgisayarınızı değiştirmeniz daha olasıdır. Sonra tekrar, şanssız olanlardan biri olabilirsin.

Olmamanıza yardımcı olmak için, sabit sürücünüzün yolunun sonunda olduğuna dair işaretleri tanımak da dahil olmak üzere atabileceğiniz birkaç adım vardır..

Sabit Sürücü Arıza Belirtileri ve Nedenleri

Stellar Phoenix Data Recovery’nin yapımcıları Stellar Phoenix, sorunlu sulardan kaçınmanıza yardımcı olacak yedi erken sabit sürücü hatası belirtisinden oluşan kullanışlı bir tablo hazırladı.

Belirti: Olası neden: Veri koruma adımları:
Sistem çöküyor (sık sık veya yoğun kullanımda)CPU veya bellek aşırı ısınması.
Sabit disk sürücüsündeki bozuk sektörler.
Verilerinizi hemen yedekleyin.
Bilgisayar, bellek veya sabit sürücü teşhisini çalıştırın.
Bilgisayarın havalandırma alanlarında toz biriktiğini doğrulayın.
Sistemin önyüklenmesi beklenenden uzun sürüyorDonanım arızası.
Sabit sürücü hatası.
Sabit sürücüdeki arıza bölümleri.
Sürücünüzü harici bir sürücüye yedekleyin.
Sistem tanılamayı yürütün.
Kayıp dosyalarDosya sistemi bozulması.
Virüs saldırısı.
Sabit disk hatası.
Verileri yedekle.
Dosya gezgini klasör içeriğini görüntülemek uzun zaman alıyorDosya sistemi bozulması.Verileri yedekle.
Sabit disk tanılama ile belirtilen SMART hatalarıMantıksal ve fiziksel hatalar.Verilerinizi yedekleyin.
Verileri sürücüye kopyalama.
Ölüm mavi ekranYazılım veya donanım sorunları.Windows işletim sistemi onarım aracını kullanma.
Bozuk aygıt sürücüsünü kaldırın.
BIOS sabit sürücüyü algılayamadıGüvenilmez güç kaynağının kullanımı.
UPS için çok yüksek veya çok düşük güç kaynağı.
Markalı UPS kullanın.
Kullanmadığınızda sistemi kapatın.

Yukarıda listelenen belirtilerin birçoğu başka şeyler anlamına gelebilse de, hepsi genellikle bilgisayarınızda bir sorun olduğunu gösterir. Bilgisayarınızı yedeklemediyseniz, bu noktada buna erişmek isteyebilirsiniz.

Sabit Sürücü Yedekleme: Önleme En İyi İlaçtır

Sabit sürücünüzü yedeklemek akıllıca bir işlemdir, sabit sürücünüzün başarısız olma olasılığının küçük bir yüzdesi sizi korkutmasa bile. İnsan hatası, doğal afetler, kötü amaçlı yazılımlar ve yazılım bozulmaları dahil olmak üzere disk çökmesi dışında veri kaybetmenin başka birçok yolu vardır..

Yedekleme araçları yalnızca dosyalarınızı değil dosya sisteminizi de çoğaltır. Bu şekilde, başka bir sabit sürücüye geçmeniz gerekiyorsa, her şeyi birkaç fare tıklamasıyla olduğu gibi kurtarabilirsiniz..

Sabit sürücünüzü yedeklerken, harici sabit sürücü veya ağa bağlı bir depolama (NAS) cihazı gibi yerel bir yedekleme seçeneğiyle devam etmeyi seçebilirsiniz. Verileri yerel olarak tutmak kötü bir fikir gibi görünüyorsa, çevrimiçi yedekleme seçenekleri de vardır, bu da dosyalarınızın güvenli veri merkezlerindeki sunucularda saklanacağı anlamına gelir.

Bununla birlikte, çoğu veri yedekleme gurularının önerdiği yaklaşım, her ikisinin de avantajlarını elde etmek için yedekleme verilerini hem yerel olarak hem de bulutta depolamayı gerektiren 3-2-1 yedekleme kuralına uymaktır..

Uygulamak için çok az çaba gerektiren uygun fiyatlı bir çevrimiçi yedekleme çözümü arıyorsanız, Backblaze iyi bir seçimdir. Şirket, inceledikçe kullanmak için en kolay yedekleme aracına sahip olmakla kalmıyor, ayda sadece 5 ABD doları karşılığında sınırsız yedekleme elde ediyorsunuz, bu da bildiğimiz en iyi yedekleme anlaşmasıdır.

Sabit Sürücü Çökmeleri ve Veri Kurtarma

Sabit sürücünüzü yedeklemezseniz ve kilitlenirse, dosyalarınızı kurtarma şansınız hala vardır. Sürücünüzü bir bilgisayar onarım uzmanına götürebilirsiniz, ancak bu durumda kurtarma yüzlerce dolar veya daha fazlaya mal olabilir.

Daha iyi bir ilk adım, en iyi veri kurtarma yazılımı için alıcı kılavuzumuzda belirtilen araçların birçoğunu deneyebileceğiniz kendiniz kurtarmaya çalışmaktır. En iyi seçeneklerin hepsini hatırlamamız gerekenden daha fazla test yaparak koyduktan sonra kişisel olarak Stellar Phoenix Veri Kurtarma’yı öneriyoruz.

Stellar Phoenix ile çökmüş bir sürücüden veri kurtarmak için, bu sürücüyü kurtarma yazılımı yüklü bir çalışan bilgisayara bağımlı olarak bağlamanız ve ardından bir tarama çalıştırmanız gerekir. Çıkarken bir sürücüdeki dosya bozulmalarıyla uğraşıyorsanız, kurtarma programını arızalı bilgisayarda çalıştırabilirsiniz, ancak kurtarılan bir kez onu başka bir sürücüye aktarmaya hazır olmak istersiniz..

Kontrol edebileceğiniz eksiksiz bir Stellar Phoenix Veri Kurtarma incelememiz var, ancak şirketin kendisi tarafından oluşturulan bir videodaki sürece hızlı bir bakış.

Genel olarak, Stellar Phoenix kullanımı oldukça basit bir araçtır. BT uzmanları için tasarlanırken, daha az deneyimli kullanıcılar için de uygundur. Şirket ayrıca, en iyi fotoğraf kurtarma yazılımı seçimimiz olarak yer alan silinmiş veya bozuk görüntüleri kurtarmak için özel bir araç yapar.

Son düşünceler

Sabit sürücünüzün ömrünü hesaplamanın basit bir yolu yoktur. Bir SSD veya HDD kullanıp kullanmadığınıza, bilgisayarınızın ne kadar kötüye kullanıldığına ve şansınıza bağlıdır. Genel bir kural olarak, dört yıllık işareti vurduğunuzda, kendinizi tehlikeli bölgede düşünün, ancak gerçekten yaklaşan ölüm belirtileri için her zaman arayışta olmalısınız..

Bir sürücü çökmesi veya bozulması nedeniyle veri kaybı yaşarsanız, Stellar Phoenix Data Recovery genellikle sizi kurtarmak için çalışır. Ancak, kusursuz değildir ve bilgisayarınızı pahalı bir veri kurtarma uzmanına götürmez..

En iyi seçeneğiniz, veri kurtarma konusunda zarları asla atmanıza gerek kalmayacak şekilde hazırlanmaktır ve bu, çevrimiçi yedekleme incelemeleri kitaplığımızdakiler gibi yerel yedekleme ve bulut yazılımlarının bir kombinasyonunu kullanarak bir yedekleme planı uygulamak anlamına gelir..

Ev bilgisayarları için en iyi çevrimiçi yedekleme ve işletmeler için en iyi çevrimiçi yedekleme için ayrı önerilerimiz var, böylece ihtiyaçlarınıza en uygun seçeneği seçebilirsiniz. Mobil toplama için en iyi çevrimiçi yedeklememiz bile var.

Sabit sürücü çökmeleri konusunda tek söylemek istediğimiz bu. Başarısızlık oranları hakkında başka ilginç çalışmalar biliyorsanız, paylaşılacak bir hikayeniz veya soru sormanız gerekiyorsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map