Microsoft Azure ile Bulut Yedeklemenin Nasıl Çalıştığı Hakkında Başlangıç ​​Kılavuzu

Microsoft Azure bulut bilişim platformu, uygulamaları dağıtmak ve yönetmek için çok çeşitli araçlar sunar. Öncelikle işletmeler ve uygulama geliştirme için tasarlanmış olsa da, bilgisayarınızın sabit diskini yedeklemek için de kullanılabilir.


Cloudwards.net’te buradayken genellikle ev bilgisayarı kullanıcılarının bilgisayarlarını en iyi bulut yedekleme hizmetleri 2017 topluluğumuzda vurgulananlardan biri gibi basit bir çözümle yedeklemelerini tavsiye ederken, Azure ile yedekleme de bir seçenektir. Süreci kolaylaştırmak için doğru aracı bulmanız yeterlidir.

Bu makalede, CloudBerry Backup adlı bir arkadaşınızın yardımıyla azure’a nasıl yedekleme yapabileceğinizi göstereceğiz. Amazon S3 için benzer bir rehber hazırladık, bu yüzden bu hizmet sizin tarzınızsa, kontrol ettiğinizden emin olun.

Azure Depolama Ücretleri ve Planları

Azure bulutuna yedeklemeye karar vermeden önce, bununla ilişkili maliyetleri anlamak istersiniz..

Microsoft, verileri Azure bulutunda depolamak için hem sabit depolama ücretlerini hem de kullanım ücretlerini alır. Bununla birlikte, yeni kullanıcılar bir ay boyunca oynamak için bir ay 200 $ kredi alır, bu da bazıları için uzun bir yol kat edebilir.

Azure, verilerinizi seçtiğiniz bir veri merkezinde depolamanızı sağlar. Dünyadaki 34 bölge ile veri aktarım hızlarını optimize etmek için yakınınızdaki konumu seçebilirsiniz.

İçeriğinizi yalnızca bir veri merkezinde depolamayı seçerseniz, Microsoft sabit bir yerel yedek depolama (LRS) ücreti alır. İki ile giderseniz, coğrafi olarak daha fazla depolama alanı (GRS) daha pahalı olur. GRS seçeneği, küresel bir kullanıcı tabanına sahip işletmelere ve geliştiricilere yöneliktir.

Azure ayrıca “sıcak” ve “soğuk” depolama arasında seçim yapma seçeneği sunar. Sıcak depolama, verilerine sık sık erişmesi gereken kullanıcıları hedeflerken, serin depolama, arşivleme ve olağanüstü durum kurtarma amaçlıdır.

İşte LRS ve GRS “serin” ve “sıcak” oranlarına bir göz atın:

LRS – HavalıLRS – SıcakGRS – HavalıGRS – Sıcak
Ayda ilk 50 TB$ 0,0152$ 0,0208$ 0.0334$ 0.0458
Sonraki aylık 450 TB$ 0,0152$ 0,0200$ 0.0334$ 0,0440
Ayda 500 TB’ın üzerinde$ 0,0152$ 0,0192$ 0.0334$ 0,0422

Sıcak aşırı soğutmayı seçmenin avantajı, verilerinize erişmek için daha düşük kullanım oranları elde etmenizdir. Aslında, sıcak depolama ile, hem yazma hem de alma maliyetleri ücretsizdir.

Azure Veri Yazma ve Erişim Maliyetleri

Sıcak (LRS): Sıcak (GRS): Soğuk (LRS): Soğuk (GRS): Arşiv (LRS): Arşiv (GRS):
oku:BedavaBedava0,01 $0,01 $$ 0.02$ 0.02
Yazmak:BedavaBedavaBedavaBedavaBedavaBedava

Hem sıcak hem de soğuk depolama için kullanımla ilgili başka ücretler vardır, ancak bunlar esas olarak geliştiriciler için geçerlidir. Yalnızca verileri yedekliyorsanız, yukarıdaki tablodaki sayılar endişelenmeniz gereken tek şeydir.

Özetlemek gerekirse, LRS sıcak depolama alanını kullanarak 1 TB’lık verileri yedekleyecekseniz, yükleme ve indirme ücreti olmadan ayda yaklaşık 20 ABD Doları ücretlendirilirsiniz. Azure’a ilk kaydolduğunuzda, başlamak için 200 ABD doları tutarında kredi alırsınız, bu da ilk 30 günü etkili bir şekilde ücretsiz hale getirir.

Tek sorun oraya veri almak olacaktır, çünkü Azure portalı göreceğimiz gibi, içeriği kendiniz yüklemenize veya indirmenize izin vermez.

Birinci Adım: Bir Hesap Oluşturun

Office Online veya OneDrive için zaten bir Microsoft girişiniz varsa, Azure portalında oturum açmak için bunu kullanabilirsiniz. Portala girdikten sonra, depolama dışında diğer birçok Azure özelliği için erişim noktaları bulacaksınız: uygulama hizmetleri, SQL veri ambarları ve sanal makineler.

Yine de amaçlarımız için, şu anda bir depolama hesabının nasıl oluşturulacağını görmek istiyoruz.

Başlamak için portalın sağ üst köşesindeki “yeni” simgesini tıklayın. Bu sizi her türlü aracı arayabileceğiniz ve ayarlayabileceğiniz Azure pazarına yönlendirecektir. “Depolama” için arama yapabilir veya yaptığımız gibi “depolama” kategorisini tıklayabilirsiniz.

Bunu yaptığınızda, yeni doldurulmuş bir “depolama” sütununun altında görüntülenen depolama alanıyla ilgili tüm hizmetler açılır.

Temel depolama için, sağ sütunda listelenen ilk öğe olması gereken “depolama hesabı” seçeneğini kullanmak istersiniz. Bu nesneyi tıkladığınızda, sizi bazı alanları doldurmanız ve bazı seçimler yapmanız gereken bir depolama oluşturma bölmesine yönlendirirsiniz.

“Ad” alanı tüm Azure hesaplarında benzersiz olmalıdır. “Cloudwardstest1” ile gittik.

Dağıtım modeli için, bu ilk Azure depolama hesabınızsa, bunu “kaynak yöneticisi” olarak bırakın. Klasik eski uygulamalar içindir.

“Hesap türü” alanı, “genel amaçlı” veya “blob” hesabı oluşturmak isteyip istemediğinizi sorar. Genel amaçlı hesaplar sizi bir depolama sınıfıyla sınırlandırırken, blob hesapları yaşam döngüsü yönetimi için kullanılabilir (yani, sıcaktan serin depolamaya geçiş). İşleri basit tutmak için “genel amaç” ile gittik. Ancak terabaytlarca veri ile çalışıyorsanız, muhtemelen kabarmak isteyeceksiniz.

Ayrıca standart veya premium performans arasında seçim yapabilirsiniz. Premium, daha az gecikme anlamına gelir, bu nedenle sık sık veri ekleyeceğiniz ve alacağınız veritabanları ve diğer uygulamalar için daha iyidir. Standart seçtik, çünkü sadece test dizüstü bilgisayarımız için yedekleme ayarlıyoruz.

“Çoğaltma” altında, LRS veya GRS depolama alanı içeren istediğiniz yedekleme düzeyini seçebilirsiniz.

Bir sonraki adım, Azure’un depolama sunucusu tarafınızı şifreleyip şifrelemeyeceğini seçmektir. Yüklenmeden önce verileri kendiniz şifreleyeceğiniz sürece, şifrelemeyi etkinleştirmeniz gerekir. Ekstra bir maliyeti yoktur ve bir sunucu ihlali durumunda verilerinizi korur.

Ardından, hangi aboneliği kullanmak istediğinizi belirtin. Sadece ücretsiz bir deneme kurulumumuz var, işte böyle devam ettik. Ayrıca bir bölge seçmeniz gerekir. “Doğu ABD” ile gittik

“Oluştur” düğmesini tıklamadan önce, depolama alanınızı Azure kontrol panelinize sabitleme seçeneğiniz de vardır. Daha hızlı erişim anlamına geldiğinden bunu yapmanızı öneririz.

İkinci Adım: Dosya Ekleyin

Gösterge tablosuna döndüğümüzde, yeni depolama hesabımız artık görülebilir.

Ayarları değiştirmenize, dosyalara göz atmanıza, dosya paylaşmanıza izin veren bir kontrol paneli açmak için tıklayın.

Elbette, henüz depolanmış dosyamız yok ve tüketici bulut depolama ve yedekleme araçlarıyla çalışmaya alışkınsanız işlerin biraz zorlaştığı yer burası.

Dosyaları Azure’a almak için kendi uygulamanızı geliştirebilir, Microsoft’un AZCopy komut satırı yardımcı programını kullanabilir veya üçüncü taraf bir araçla gidebilirsiniz. İlk iki seçenek karmaşık ve muhtemelen Azure’a yeni başlayan çoğu kullanıcıya hitap etmeyecek.

Ancak, üçüncü taraf yazılımı kullanmak, doğru aracı seçerseniz dosyalarınızı Azure bulutuna yüklemenin basit ama güçlü bir yolu olabilir. Sürücünüzün rutin olarak korunması söz konusu olduğunda, büyük olasılıkla CloudBerry Yedekleme ile gitmek isteyeceksiniz..

CloudBerry Backup Hakkında

CloudBerry Labs tarafından geliştirilen CloudBerry Backup, Azure, Amazon S3, Google Cloud ve diğer 20’den fazla bulut depolama platformuna bağlanabilir. Hem masaüstü hem de sunucu yedekleme için lisanslar mevcuttur, bir bilgisayar için bir kerelik ücretler alınır.

Masaüstü ÜcretsizDesktop ProWindows Server
MaliyetBedava$ 29.99$ 119.99
Dosya sistemi yedekleme
Görüntü yedekleme
Şifreleme ve sıkıştırma
Depolama sınırı (yükseltilebilir)200 GB1TB1TB

MS SQL ve Exchange yedeklemesi için başka yazılım lisansları da mevcuttur. CloudBerry Backup’a tam bir göz atmak için CloudBerry Yedekleme incelememize göz attığınızdan emin olun..

Yan not etmek gerekirse, masaüstü sabit sürücünüzün görüntü tabanlı yedeklemesini yapmak istiyorsanız, Windows Server sürümünü satın almanız gerekir. Desktop Pro, masaüstü görüntüleme yapmanıza izin vermez, ancak Windows Server.

CloudBerry Yedeklemeyi Azure ile Entegre Etme

CloudBerry Backup’ı yükledikten sonra, Azure’a bağlanmak için Azure bulut depolama grubunuza bir anahtar edinmeniz gerekir. Bunları almak için portaldaki “erişim anahtarları” düğmesini tıklayın.

CloudBerry’yi açın ve “dosyalar” düğmesini tıklayın.

Bu, kurulum boyunca size yol gösterecek bir sihirbaz açar.

İlk bölmedeki “sonraki” ve ikinci bölmedeki “yeni hesap ekle” düğmesini tıklayın. Şu anda CloudBerry Backup tarafından desteklenen tüm bulut depolama entegrasyonu seçeneklerinin bulunduğu bir pencere açılacak.

Azure simgesine tıklayın. Azure anahtarınızı ve diğer bazı bilgileri girmenizi sağlayan bir açılır pencere açılır.

Görünen ad alanı olmasını istediğiniz her şey olabilir. Hesap adı Azure depolama hesabınızın adı ve anahtar daha önce oluşturulan iki anahtar alandan biri olmalıdır. Kap alanında, bir depolama kovası oluşturmak için “yeni kap oluştur” u tıklayın.

“Tamam” ı tıklayın. Yeni bir depolama hesabı oluşturulacak.

“İleri” yi tıklayın, kurulum işleminin geri kalanında ilerleyeceksiniz. Bu, bir plan adı, şifreleme ve dosya aktarım ayarları oluşturmayı ve yedeklemek istediğiniz içeriği seçmeyi içerir. CloudBerry yedeklemesiyle ilgili güzel şeylerden biri, yedeklenecek belirli klasörleri ve dosyaları seçebilmeniz veya dosya türüne göre yedeklemeye gitebilmenizdir..

Rutin yedeklemeleri otomatikleştirmek istiyorsanız yedekleme zamanlamanızı sihirbazda da ayarlayabilirsiniz.

Odak noktamız Azure olduğundan, burada tüm süreç boyunca size yol göstermeyeceğiz, ancak CloudBerry Yedekleme sihirbazı her şeyi oldukça kolay hale getiriyor. Değiştirmek istediğiniz bir şey varsa daha sonra istediğiniz zaman geri dönüp yedekleme planınızı düzenleyebilirsiniz.

Son düşünceler

Bilgisayarınızı Microsoft Azure kullanarak yedeklemek bir güçlük gibi görünebilir, ancak aşağı indiğinizde, doğru araçlara sahipseniz işlem oldukça basittir. Gerçekten, bu sadece başınızı masrafların etrafına sarmak ve verilerinizi rutin olarak buluta taşımak için CloudBerry Backup gibi ücretsiz bir programa ihtiyacınız olduğunu anlamak meselesidir..

Umarım, bu rehber sizi doğru yola koymuştur. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, aşağıdaki yorumlarda sizden haber almak isteriz. Ve her zamanki gibi, okuduğun için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map