Mac OSX için Yedekleme Stratejileri – Mevcut Yedekleme Planımın Adım Adım Şablonu

Benim gibi bir şeyseniz, veri kaybı konusunda paranoyaksınız çünkü kelimenin tam anlamıyla kaybeden arkadaşlarınızın ve aile üyelerinin korku hikayelerini duydunuz. Ve birinin verisinde olabilecek birçok şey var: 


Mac OSX için Yedekleme Stratejisi

  • Sabit sürücü hataları
  • Çalınması
  • Virüsler
  • Fidye yazılımı saldırıları
  • Afetler

Ve liste uzayıp gidiyor…

Ancak, benim gibi değilseniz ve veri yedekleme çok uzun bir süre suçlu bir vicdanınız varsa, o zaman bu makale tam size göre çünkü birkaç kolay adımda size yedeklememi nasıl ayarladığımı göstereceğim bilgisayarımda strateji oluşturma.

Bu stratejiyi bir Windows makinesiyle de çoğaltabilirsiniz, ancak araçların farklı adları olabilir.

Mac’te Dosyaları Yedekleme

Bu strateji iki bölümden oluşmaktadır. Web sitemizi sık sık okuyucular ve YouTube kanalımıza abone olanlar bunu zaten biliyor olacak, ancak çok önemli, bunu yeterince tekrarlayamıyorum:

Başka bir şey yapmadan önce, yerel yedeklemelerinizi düzenli olarak alın Tweet için tıklayın

İyi bir yedekleme stratejisinin uygun bir yerel yedekleme ile başlaması gerekir.

Neden yerel yedeklemeler? Eh, dosyaları yerel olarak harici bir sabit sürücüye, parmak sürücüye veya NAS aygıtına aktarmak, tam bir sistem görüntüsü yedeklemesini çalıştırmanın en hızlı yoludur, bu nedenle felaket durumunda hazırlıklı olursunuz.

Bulut yedekleme çözümü ile dosyalarınızı site dışına taşıyın Tweet için tıklayın

Stratejimdeki ikinci adım, dosyaları site dışına taşımak. Temel olarak, yaptığınız yedeklemelerin en az bir kopyasını, ana makinenizin çalıştığı yerden ayrı bir yerde tutmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, verileri hırsızlıktan veya doğal afetlerden korumak için özellikle önemlidir..

Yerel yedeklemeniz henüz bitmemiş olsa bile bulut yedeklemeleri arka planda çalışabilir. Dolayısıyla, bir bulut yedekleme hizmetine kaydolmaya başlamak için beklemek zorunda değilsiniz. Bu makalede, size kişisel olarak kullandığım bir sağlayıcı göstereceğim. Carbonite (ve neden sadece birkaç saniye içinde görüyorsunuz).

İki Temel Yerel Yedekleme Aracı

1. Yedek sabit sürücüler (dahili veya harici)


Bir USB adaptör veya Ağa Bağlı Depolama aygıtı aracılığıyla bağlanabileceğiniz yeterli boş alana sahip yedek bir harici sabit sürücüye ihtiyacınız vardır. Her ikisine de sahibim, ancak yedekleme görevlerimin çoğu için NAS’ı kullanıyorum.

Aslında, NAS’ımın içinde iki sabit sürücü var. Bir RAID’ye bağlanırlar, bu da aslında, bir sabit sürücü NAS’ımın içinde arızalanırsa, diğerinin yine de bozuk bir sabit sürücüyü değiştirebileceğim tam bir kopyaya sahip olduğu anlamına gelir..

NAS kullanmanın, bu makalenin kapsamına uymayan başka avantajları da vardır. Ofiste veya depolama cihazıyla aynı ağda değilseniz verilere erişmek için de kullanabileceğiniz akıllı bir sabit disk olduğunu söylemek yeterlidir.

2. Zaman Makinesi (ücretsiz) veya Karbon Kopya Cloner (ücretli)

En kolay ve en ucuz yol, Apple’ın Time Machine adlı yerleşik yedekleme aracını kullanmaktır. Ayarlamak için yalnızca birkaç tıklamaya ihtiyacınız vardır:

İlk olarak, Time Machine tercihlerini açın. Tercihler → Time Machine.

Yeterli sabit disk alanı olan bir disk seçin. Benim durumumda bu NAS’ımdaki paylaşılan bir klasör.


Şimdi, Time Machine, kullanılabilir hedefi gördükten sonra otomatik olarak yedeklenecek.

3. Karbon Kopya Cloner

Karbon Kopya Cloner aslında steroidler üzerinde Time Machine olduğunu. Her bir arka iş için ayrı görevler oluşturabilirsiniz. Örneğin, sık eriştiğiniz veya sık değiştirdiğiniz dosyalar yalnızca haftada bir kez çalışan bir yedekleme görevine taşınabilir.

Benim durumumda, ana bilgisayarıma bir şey olması durumunda tüm sistemimi tercihler ile geri yüklemek için kullanabileceğim tüm sistem görüntüsü yedeklemesi için günlük bir görev oluşturdum.

CCC, ayrıntıları önemseyen ve yedeklerinin tam olarak kontrol edilmesini isteyen insanlar için bir şey olduğunu söyleyebilirim. Time Machine, arka planda az çok sessiz çalışan Apple benzeri hands-off çözümüdür.

Ace Up My Sleeve: Karbonit ile Bulut Yedekleme

Şimdi yedekleme stratejimizdeki en önemli adımı ele almamız gerekiyor: dosyaları site dışına taşımak. Bu durumda, ofisten evinize veya güvenli bir kasaya sabit disk taşımaktan bahsetmiyorum, daha doğrusu bulut aracılığıyla.

Carbonite Infocenter Bulut Yedeklemeye Genel Bakış

Carbonite ile bulut yedeklerini gösteriyorum, çünkü bu hizmeti kendim kullanıyorum ve bir hands-off çözümü arayan insanlar için önerebilirim.

Carbonite, yılda 59 $ karşılığında sınırsız bulut yedeklemesi sunan hizmetlerden biridir. Carbonite, sisteminizi yedekleyecek dosyaları tarar ve sunucularına yükler. İnternet bağlantınıza bağlı olarak bu yavaş veya hızlı olabilir, ancak ortalama olarak günde birkaç gigabayt aktarmayı bekleyebilirsiniz..

İsterseniz, derinlemesine Carbonite incelememi buradan izleyebilirsiniz:

AŞAMA 1

Carbonite uygulamasında yedeklemek istediğiniz dosya veya klasörleri seçin. Temel plana abone olduğunuzda, 4GB üzerindeki dosyalar otomatik olarak yedeklenmez. Bağlam menüsünden daha büyük dosyaları manuel olarak seçmelisiniz.


Not: ilk yedeklemelerin tamamlanması biraz zaman alabilir. Ancak, ilk yedekleme hazır olmadan dosyalara erişebilirsiniz. 

ADIM 2

İlk yedeklemenin bitmesini bekleyin, bundan sonra Carbonite bir dosyayı veya yedeklenmiş bir klasöre yeni bir şey kaydettiğinizde sonraki yedeklemeleri yapar. Dosyalarınızı yedeklemek için herhangi bir düğmeye basmayı hatırlamak zorunda olmamanız hoşuma gidiyor. Karbonit arka planda çalışır ve değişikliklerin gerçekleşmesini bekler.


Not: Karbonit’i bulutta bir sabit disk olarak kullanamazsınız. Bilgisayardaki herhangi bir dosyanın yerel bir kopyasına ihtiyaç duyar. Dosyaları Carbonite’a yükleyerek ve ardından bilgisayarınızdan silerek sabit disk alanını “boşaltamazsınız”.. 

ADIM 3 – Dosya geri yükleme

Dosyalar, tek tek dosyaları arayabileceğiniz veya tam bir geri yükleme yapabileceğiniz “Geri Yükle” sekmesinden kolayca geri yüklenebilir. Evde unuttuğum bir sunuya erişmek için cep telefonumda defalarca dosya aramayı kullandım.


Not: Dosyaları geri yüklemek veya aynı hedefe geri yüklemek için yeni bir klasör seçebilirsiniz.

Güvenlik Hakkında Bir Kelime

Şimdi, özellikle bulut yedeklemelerinin ve Karbonitin bir büyük avantajı daha var.

Carbonite, dosyaları buluta gönderilmeden önce şifreleyecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Bu, dosyaları meraklı gözlerden veya bilgisayar korsanlarından korur, çünkü yalnızca özel anahtara sahipsiniz.

Bunun bir dezavantajı var: anahtarı kaybetmek, dosyalarınıza erişimi kaybetmek anlamına geliyor – uçtan uca şifrelemenin tüm amacı. Bu yüzden anahtarı kaydettiğiniz bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Bulutsuz yerel yedeklemeyi kullanırken, şifrelemeye kendiniz dikkat etmeniz gerekir. Birisi yedeklenmiş sabit sürücünüze erişirse ve sözleşmeler veya banka bilgileri gibi hassas bilgileri depolarsanız ne olur??

Sağlam bir bulut yedekleme çözümü bunu sizin için yapar.

Umarım iyi bir yedekleme stratejisine sahip olmanın neden zor olmadığını gösterebilirim.

Sadece bir şey yapabilseydiniz, Carbonite’i denemenizi öneririm çünkü bu makalede açıklanan iki çözümden en fazla eliniz.

Ancak, en iyi korumayı düşünüyorum, yerel yedeklemeleri ve bulut yedeklerini her zaman birlikte kullanıyorum.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me