IDrive vs OneDrive: David ve Goliath Arasındaki 2020 Savaşı

Yüzeyde, OneDrive harika bir araçtır. Web arayüzü muhteşem, içerik paylaşmanıza ve cihazları senkronize etmenize olanak tanır ve Word, Excel, Powerpoint ve OneNote gibi çılgınca popüler Microsoft ürünleriyle entegre edilmiştir. Bununla birlikte, OneDrive’ın kullanımları olsa da, verilerinizi güvenli bir şekilde korumak bunlardan biri değildir; bunun için bir ortağa ihtiyacı var.


Zengin özelliklere sahip, çevrimiçi yedekleme çözümü IDrive, yalnızca sürücü yedekleme yetenekleri için değil, OneDrive’ın çok az olduğu güvenlik yaklaşımı için de yardım eli uzatmak için iyi bir seçimdir.

Bu yan yana dökümde, her bir hizmeti kullanmanın avantajlarını ve dezavantajlarını keşfedeceğim. Bu, OneDrive gibi bir bulut depolama hizmetini ne zaman kullanacağınız ve IDrive gibi özel bir çevrimiçi yedekleme çözümü daha iyi bir bahis olduğunda size bir fikir vermelidir..

Bulut Depolama, Çevrimiçi Yedekleme… Farkı Nedir?

Yaygın bir yanlış anlama, çevrimiçi yedeklemeyi bulut depolama ile karıştırmaktır. Başka bir makaledeki ana farklılıkları inceliyoruz, ancak bu şekilde düşünmeyi seviyorum:

 • Bulut depolama, daha verimli çalışmanıza yardımcı olur
 • Çevrimiçi yedekleme sizi sabit sürücü çökmelerinden korur

Bir türden bazı sağlayıcılar, diğerleriyle geleneksel olarak ilişkili özellikler sunarak çizgileri biraz bulanıklaştırmıştır. Bu makalede yer alan iki sağlayıcıdan biri olan eşitleme ve paylaşım özelliklerini de içeren çevrimiçi yedekleme çözümü IDrive.

Ama çoğunlukla, ayrım hala geçerli. Hadi daha yakından bakalım.

Bulut Depolama Sizi Nasıl Daha Verimli Hale Getirir

Bulut depolamada, herhangi bir hizmette yaygın olarak göreceğiniz iki öğe vardır:

 • İçerik paylaşımı
 • Cihaz senkronizasyonu

İçerik paylaşımı tam olarak sizin düşündüğünüz şeydir: ailenize, arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza veya kimin kayıtlı içeriğinize erişmesine ve hatta içeriği düzenlemesine izin verme yeteneği. Genellikle bu, içeriğe işaret eden URL kısaltılmış bir bağlantı oluşturarak veya bir e-posta daveti göndererek yapılır.

Cihaz senkronizasyonu veya yalnızca “senkronize etme”, bulut depolama çözümünü cihazınıza yüklediğinizde oluşturulan bir klasörünüzün olmasıdır. Bu senkronizasyon klasörünüz ve bulutta depolanan bir klasörün aynası.

İşte Google Drive klasörüme bir göz atın.

Bu klasördeki içerikte yapılan değişiklikler otomatik olarak buluta yüklenir veya tersi de geçerlidir. Bu tür senkronizasyon klasörlerini tüm cihazlarınızda bulundurarak birbirine bağlarsınız; bir belgede yapılan herhangi bir değişiklik diğer belgede saklanan aynı belgenin kopyalarında yapılır.

Bu, benim gibi, birden fazla cihazın etrafında dönen insanlar için oldukça yararlı. Küresel olarak, ortalama bir kişinin 2,9 dijital cihaz kullandığı göz önüne alındığında, Sophos Labs tarafından yapılan 2013 anketine göre, bunun gibi birkaç kişinin olduğundan şüpheleniyorum.

Bazı bulut depolama sağlayıcılarıyla bulacağınız bir diğer özellik de ofis uygulamaları (kelime işlemciler, elektronik tablolar vb.) Gibi iş verimliliği çözümlerini entegre etmeleridir..

Ancak bu yaygın değildir, bu nedenle bu tür araçlar, Google Drive ve OneDrive’ın, cömert miktarlarda ücretsiz bulut depolama alanı sunmak gibi daha birçok şeyi daha iyi yapan daha küçük oyunculardan bazılarının tek gerçek avantajı olmaya devam etmesini ve güvenlik (Google Drive ve One Drive karşılaştırması ile Dropbox’ımızı okuyun).

Sabit Sürücünüzü Koruma

Birçok kişi çevrimiçi yedekleme seçeneğini göz ardı eder ve en değerli dosyalarını bulut depolama alanı seçimiyle korumayı seçer. Güvenli bir sağlayıcı kullanıyor olmanız koşuluyla, bu marjinal olarak uygulanabilir.

Ancak gerçekte, bulut depolama çözümleri bu önemli görevler için uygun değildir ve bunu yapmaya çalışmak, bir kare pimi yuvarlak bir deliğe sıkıştırmaya çalışmak gibidir..

Belirlenmiş çevrimiçi yedekleme hizmetlerinin çoğu, bulut depolama çözümlerinin sahip olmadığı yedekleme işlemini kolaylaştırmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda özellik içerir:

 • Yedekleme sürecini denetleyen masaüstü araçları
 • Yedeklemeleri otomatik olarak başlatacak zamanlayıcılar
 • Ne kadar bant genişliği kullanıldığını değiştirmek için gaz kontrolleri
 • Gerçek zamanlı yedeklemeyi açma ve kapatma
 • Otomatik sistem geri yükleme özellikleri
 • Harici sabit sürücünüz için yönetim kontrolleri

Bu özellikler, bir sabit sürücü çökmesi, bozulma veya kaybolan veya çalınan bir bilgisayar durumunda veri sürekliliğini kolayca korumanıza yardımcı olur.

Sıradan bir kullanıcı için, böyle bir süreklilik bazen sadece hoş bir kolaylıktır. Bir işletme kullanıcısı için önemlidir.

Hepsini Bir Araya Getirme

Artık bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme arasındaki temel farkı biraz anladığınıza göre, noktayı eve bağlamak için OneDrive ve IDrive’ı kullanmak istiyorum.

Her ikisi de sınıflarının en iyisi olmayabilir, ancak ikisi de çok iyi yapıyorlar, ikisi de oldukça popüler ve birbirlerini güzelce iltifat ediyor gibi görünüyor. İkinci nokta, özellikle Windows, MS Office, Sharepoint ve MS SQL Server gibi çok sayıda Microsoft ürünü kullanıyorsanız.

Sonraki birkaç segment boyunca, neleri iyi yaptıklarını ve nerede düştüklerini anlamanıza yardımcı olmak için bulut araçlarını ve özellik kümelerini dağıtacağım.

Kullanıcı arayüzü

İlk olarak, temel arayüzleri karşılayalım. Bu, farkları daha iyi görselleştirmenize ve anlamanıza yardımcı olacaktır, böylece bunları kendi dijital yaşamınıza nasıl uygulayacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz..

onedrive

Çoğu bulut depolama çözümünde olduğu gibi, OneDrive’ı bilgisayarınıza yüklemek, buluta bağlı olması dışında sıradan bir klasör gibi çalışan bir senkronizasyon klasörü oluşturur. Bu klasöre koyacağınız tüm dosyalar sabit diskinizde kalır ve bir Microsoft veri merkezine yüklenir.

Bununla birlikte, genel olarak, OneDrive ile olan çalışmalarınızın çoğunu web uygulamaları aracılığıyla yapacaksınız.

Arayüz temiz, basit ve bence, göze çok hoş geliyor, bu da navigasyonu bir esinti haline getiriyor.

Belgeleri hızlı bir şekilde bulmak için bir arama çubuğu içerir ve içeriği Windows klasöründe nasıl yapabileceğinize benzer şekilde sıralamanızı ve görüntülemenizi yapılandırmanıza olanak tanır (yani tarihe göre sıralama, yükselme / alçaltma, liste veya simgeler olarak görüntüleme).

Arayüzün sol tarafında, aşağıdaki seçeneklere sahip bir navigasyon menüsü bulunur:

 • Dosyalar
 • Son
 • Fotoğraflar
 • Paylaşılan
 • Geridönüşüm kutusu
 • PC’ler

Daha sonra “paylaşılan” sekmesine dokunacağım. Diğer sekmelerin çoğu, aslında en sevdiğim OneDrive özelliklerinden biri olan “PC’ler” dışında oldukça açıklayıcı..

Bu sekme, yalnızca OneDrive uygulamasının yüklü olduğu bilgisayarları görmenizi değil, açık oldukları sürece dosyaları getirmek için bu bilgisayarlara uzaktan erişmenizi sağlar.

Açıkça söylemek gerekirse, sadece senkronizasyon klasörünüze değil, tüm sabit sürücünüze erişmekten de söz ediyorum.

Başka bir bulut depolama hizmetinin bunu yapmanıza izin verdiğine inanmıyorum, ancak yalnızca Windows 10 çalıştıran bilgisayarlarda çalıştığı belirtilmelidir.

IDrive

IDrive, herhangi bir çevrimiçi yedekleme hizmetinin en çok özellikli masaüstü arayüzlerinden birine sahiptir. Bu, sadeliği tercih eden kullanıcılara hitap etmese de (bunun için Backblaze’ye göz atın), teknik açıdan usta olan – kontrol düşkünlerinden ve mikro yöneticilerden bahsetmemek – buna bayılacak.

Sağ tarafta, çeşitli gezinme sekmeleri bulacaksınız:

 • Destek olmak
 • Onarmak
 • Zamanlayıcı
 • Eşitleme
 • Sunucu Yedekleme
 • Ayarlar

“Yedekleme sekmesinden” yedekleme için etiketlemek istediğiniz klasörleri / dosyaları seçebilir ve seçebilirsiniz.

Bu özellikle sıkıcı bir işlemdir, özellikle de içeriği bilgisayarınıza kaydettiğinizde olduğu gibi gelişigüzel iseniz.

Arayüzün en üstünde, IDrive hesabınıza mı yoksa WiFi bağlantılı cihazınıza mı yedekleneceğinizi seçebilirsiniz. Bu, her iki yedekleme kanalını aynı anda yönetmeye yardımcı olur (yedeklilik iyidir).

“Geri yükle” sekmesi aynı şekilde dosya yapısına sahip bir pencere içerir, ancak sabit diskiniz yerine IDrive hesabınızda veya harici diskinizde (ikisi arasında geçiş yapabilirsiniz) depolananları görüntüler.

“Zamanlayıcı” sekmesi, birincil yedeklemenizin ne zaman çalıştırılacağını tarih ve saat parametrelerini ayarlamanıza olanak tanır. Çoğu kullanıcı bunu gece çalıştırmak için ayarlayacaktır, ancak bunu haftanın gününe göre de sınırlayabilirsiniz.

Gerekirse yedeklemenin hemen başlamasını veya saatlik yedeklemeleri çalıştıracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Saatlik yedeklemelerin “sürekli yedekleme” ile aynı şey olmadığını unutmayın.

IDrive’da “ayarlar” sekmesi aracılığıyla bulunan sürekli yedekleme, gerçek zamanlıya daha yakın.

IDrive, 500MB’a sürekli yedekleme ile yüklenebilen dosyaları kapsar. Zamanlanmış yedeklemeniz için daha büyük dosyalar kaydedilir.

Çoğu kullanıcı yedekleme işlemlerini masaüstü aracından yönetir, ancak web arayüzü depolanan verilerinize herhangi bir tarayıcıdan bir uygulama indirmenize gerek kalmadan erişmenizi sağlar.

Bu, bilgisayarınızdan uzak olduğunuzda veya sabit sürücünüzün çöktüğü ve gerçekten hemen bir veya iki dosyaya ihtiyacınız olduğunda kullanışlıdır.

Kısa süre içinde ele alacağım başka kullanışlı özellikler de var.

Platform Desteği

Temel arayüzleri tartıştık, şimdi kapsam hakkında konuşalım. Hangi masaüstü ve mobil platformlar destekleniyor? Veritabanınızı korumaya ne dersiniz? Sunucular? Sosyal medya hesaplarınız ve kişi listeleriniz ne olacak??

onedrive

OneDrive, Windows 10 cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelir ve deneyimin oldukça ayrılmaz bir parçasıdır.

Ancak, MS Office’i tercih eden, ancak Windows işletim sisteminin hayranları olmayanlar için kullanışlı olan Mac’inize OneDrive’ı da yükleyebilirsiniz. Mobil uygulamalar tüm yaygın işletim sistemleri için kullanılabilir.

Microsoft, Linux çalıştıran kişisel bilgisayarları yedeklemek için yerel bir OneDrive uygulaması yapmaz. Ancak OneDrive dosyalarınıza web tarayıcınız üzerinden bir Linux makinesinden erişebilir ve dosyaları da bu şekilde yükleyebilirsiniz.

Veritabanlarını ve yerel dosyaları OneDrive’a yedekleyebilirsiniz, ancak çok fazla tinkering ve ad-hoc komut dosyası veya Layer2 Cloud Connector gibi bir aracı hizmet gerektirir.

Öğrenmek üzereyken, IDrive bu görev için çok daha uygundur.

IDrive

IDrive, sınırsız sayıda cihazı yedeklemenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir çevrimiçi yedekleme hizmeti kadar iyi bir platform yelpazesini destekler.

İlk segmentte vurguladığım masaüstü uygulaması hem Windows PC hem de Mac için kullanılabilir. Mobil uygulamalar Android, iOS ve Windows Phone lezzetlerinde gelir.

Cep telefonu uygulamaları yalnızca birçok çevrimiçi yedek mobil uygulamanın durduğu bulut verilerinize erişmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda verileri de yedeklemenize izin verir. Buna videolar, fotoğraflar, kişi listeleri ve takvim etkinlikleri de dahildir. Android kullanıcıları ayrıca kısa mesajları, arama günlüklerini ve uygulamaları yedekleyebilir.

Mobil yedekleme özellikleri hakkında özellikle kullanışlı olan şey, bir cihazı yedekleyebilmeniz ve Android’den iOS’a ya da tam tersine bile olsa bu verileri başka bir cihaza kolayca tek dokunuşla geri yükleyebilmenizdir..

Bunun da ötesinde, IDrive’ın küçük işletme sahipleri için tercih edilen bir yedekleme çözümü olmasının nedenlerinden biri, IDrive İş’in Linux / Unix sunucuları için yedeklemeyi desteklemesi.

Meraklı olmak için, sunucunuzu yedeklemek için IDrive’ı uygulamanın iki yolu vardır:

 • Bir komut satırı yardımcı programı
 • Yedek komut dosyaları

Buradaki tüm eğlenceli ayrıntıları ele almayacağım, ancak ilginizi çekenlerin bolca sorusu olduğundan eminim, işte IDrive’ın Linux SSS sayfası.

İş Verimliliği

Sanırım OneDrive’ın IDrive’dan daha iyi bir üretkenlik aracı olmadığını iddia etmekte zorlanıyorsunuz. Bulut depolama çözümleri, iş verimliliği konusunda genellikle çevrimiçi yedeklemeyi zorlar. Bununla birlikte, çoğu yedekleme çözümünün aksine, IDrive geleneksel olarak bulut depolama nişine bağlı birkaç üretkenlik özelliği sunar.

onedrive

OneDrive’ın tarayıcı arayüzüne baktık, ancak bu yardımcı programın tamamı hakkında konuşmadık. OneDrive’da depolanan bir veya daha fazla öğeyi seçebilir ve bunları arkadaşlarınızla, ailenizle, iş arkadaşlarınızla veya başka biriyle hızla paylaşabilirsiniz.

Bu, e-posta ile dağıtılabilen veya sosyal medyada paylaşılabilen URL kısaltılmış bir bağlantı oluşturularak yapılır. Paylaşılan herhangi bir içerik, bağlantıya sahip olanları görüntüleme erişimini kısıtlayan veya içeriği düzenlemelerine izin veren izinlerle düzeltilebilir.

Bağlantı paylaşımlı evcil hayvan soymalarımdan biri, bulut sağlayıcılarının bu bağlantılarda şifre veya son kullanma tarihleri ​​belirlemenize izin vermemesidir. OneDrive hiçbirini yapmaz. Parola olmaması, bağlantınız olan herkesin içeriğinize erişebileceği anlamına gelir.

Son kullanma tarihi ayarlarının yararı, paylaştığınız içeriği izlemenin çok kolay olmasının azaltılmasına yardımcı olmasıdır. Bununla birlikte, Microsoft’un kredisi için OneDrive arayüzü, paylaşılan içeriğinizi denetlemenizi sağlayan ve daha iyi olmasa da bağlantı sürelerinin sona ermesi gibi iyi çalışan bir “Paylaşılan” sekmesi sağlar.

OneDrive, Microsoft’un belge içi yorum yapma ve paylaşılan içerik hakkındaki önerileri düzenleme gibi özellikler sayesinde işbirliğini daha da kolaylaştıran üretkenlik araçları dizisiyle de bütünleşir.

Herhangi bir OneDrive kullanıcısı, MS Office’in ücretsiz sürümünü, Microsoft Office Online’ın yanı sıra daha güçlü ücretli sürümü olan Office 365’i kullanabilir.

Çoğu bulut depolama hizmetinin etrafında inşa edilecek bir dizi yerel ofis aracı lüksü yoktur. OneDrive bu avantajı mükemmel etki için kullanır.

OneDrive, cihazlar arasında içerik senkronizasyonunu çok iyi yönetir. Yukarıda tartışılan platformlardan herhangi birini çalıştıran cihazlar senkronize edilebilir ve senkronizasyon süreleri oldukça iyidir.

Senkronizasyon süreleri iyi. Hem yükleme hem de indirme sürelerini ölçmek için 258MB sıkıştırılmış test klasörü kullanarak bir test yaptım.

Yükleme süresiİndirme süresi
IDrive04:3600:16
onedrive03:4903:03

Kullandığım test dosyaları, muhtemelen senkronize edeceğiniz çoğu dosyadan çok daha büyük, bu yüzden bu kötü değil.

IDrive

Çevrimiçi yedekleme çözümü olarak IDrive öncelikle sabit diskinizi korumakla ilgilidir.

Bununla birlikte, çoğu bulut sağlayıcısının aksine, bulut depolama ile daha geleneksel olarak ilişkili birkaç iş verimliliği hilesi vardır..

Bu, aşağıdakileri yapma yeteneğini içerir:

 • Klasörleri / dosyaları paylaşma
 • Cihazları senkronize et

Paylaşımlar masaüstü veya web arayüzünden yürütülebilir.

Paylaşmak otomatik olarak bir bağlantı oluşturur. Bunu başkalarına manuel olarak (örneğin, Slack sohbet oturumu üzerinden) sağlayabilir, Facebook veya Twitter’a gönderebilir veya bir e-posta ile gönderebilirsiniz..

OneDrive’da olduğu gibi, IDrive bağlantı son kullanma yetenekleri sunamaz. Ancak, OneDrive’ın yapmanıza izin vermediği bir şey olan paylaşılan içerik bağlantılarını şifre ile koruyabilirsiniz.

OneDrive gibi, IDrive da hangi içeriği paylaştığınızı denetlemek için kullanabileceğiniz, “benim tarafımdan paylaşılan” olarak adlandırılan bir web arayüzü sekmesi sunar.

“Benimle paylaşılanlar” sekmesi, diğer IDrive kullanıcılarının yolunuzu ne gönderdiğini görmenizi sağlar. Birden fazla platform ve sınırsız cihaz desteği sayesinde IDrive’ın senkronizasyon özellikleri iyi.

Aynı dosyayı kullanarak OneDrive için yaptığımla aynı testleri yaptım ve şu süreleri aldım:

Yükleme süresiİndirme süresi
IDrive04:3600:16
onedrive03:4903:03

İndirme süresinin neden bu kadar uzun sürdüğünden emin değilim, ancak IDrive hesabımla yerel şifreleme / şifre çözme kullandığım ve bu işlemi yavaşlatan bir şey olduğunu tahmin ediyorum. (Bundan sonra güvenlikten bahsedeceğiz).

Son not, IDrive’ın avantajlarından biri, ayrı ancak çevrimiçi yedekleme depolama alanınıza eşit bir grup senkronizasyon depolama alanı olmasıdır. Bu, IDrive’ın 1 TB temel planının size gerçekten 2 TB: bir tanesi yedekleme ve diğeri senkronizasyon için oldukça kullanışlı olduğu anlamına gelir.

Güvenlik

İster bulut depolama alanı, isterse çevrimiçi yedekleme konuşun, özellikle hassas kişisel veya ticari içerik depolarken verilerinizin ne kadar iyi korunduğunu anlamak ayrılmazdır. Çoğu zaman, tüketiciler bu yönü kolaylık lehine göz ardı eder. Ancak bunu yapmak, veri yönetimi planınızda kritik bir yanlış adım olabilir..

OneDrive ve IDrive’ın güvenliği nasıl ele aldığına bakalım ve bence bunun neden oldukça hızlı olduğunu anlayacaksınız.

onedrive

Dosya güvenliği söz konusu olduğunda, OneDrive özellikle Sync.com ve pCloud gibi gizlilik savunucuları ile karşılaştırıldığında kesinlikle en iyi bulut depolama seçeneği değildir.

Keşfettiğimiz gibi, ofis üretkenliği uygulamalarıyla entegrasyonu, ona sıfır bilgi şifrelemesi sunmadığı gerçeğini göz ardı ettiğiniz için pek çok bulut hizmeti üzerinde cazip bir avantaj sağlıyor..

Daha fazla endişe, şu anda, bir OneDrive İş hesabınız yoksa Microsoft’un beklemedeki verilerinizi şifrelememesi. Bu, verileriniz bulutta otururken, depolandığı Microsoft sunucularına erişmeyi başaran herkesin okuyabileceği anlamına gelir.

Dünya genelinde artan veri ihlalleri ve siyah şapka bilgisayar korsanlarının Microsoft ürünlerini hedeflemeyi sevdiği göz önüne alındığında, bu bir saatli bomba gibi görünüyor.

Sözde, bu Microsoft’un düzeltmek için çalıştığı bir sorundur. Ancak, zaten yapmadıkları gerçeği, gizlilik sizin için önemliyse, muhtemelen bir veya iki bayrak kaldırmalıdır..

OneDrive İş kullanıcıları için, beklemede şifreleme hem disk hem de dosya düzeyinde gerçekleşir. Disk düzeyinde şifreleme BitLocker kullanırken dosya düzeyinde şifreleme 256 bit AES ile güvence altına alınmıştır.

Bir iş kullanıcısı veya standart kullanıcı olmanıza bakılmaksızın, İnternet üzerinden Microsoft veri merkezlerine ve İnternet’ten aktarılan tüm veriler SSL kullanılarak şifrelenir. Yani, en azından ortadaki adam saldırılarından korunacaksınız (yani, İnternet dinleyicileri).

Dahili politikalarına göre, filmler gibi telif hakkıyla korunan materyaller, kendilerine bir telif hakkı ihlali bildirimi gönderilmedikçe kaldırılmaz. Ayrıca, bu tür taramaların pazarlama amacıyla kullanılmadığını iddia ediyorlar.

Yine de, gevşek şifreleme politikaları ve verilerinizi ilk etapta taramaları gerçeği göz önüne alındığında, tavsiyem yalnızca OneDrive’ı doğada hassas olmayan devam eden iş projeleri için kullanmaktır.

IDrive

OneDrive’ın aksine, IDrive çok iyi bir veri güvenliği sunar, bu da onu hassas çalışma projeleri ve kişisel dosyalar için uzun vadeli mükemmel bir havuz yapar.

IDrive’a gönderilen tüm veriler, beklendiği gibi SSL ile transit olarak korunur. IDrive’ın RAID korumalı sunucularında bulunan veriler de, plan türünden bağımsız olarak 256 bit AES ile şifrelenir.

IDrive’ın verilerinizi hem aktarımda hem de beklemede şifrelemesi gerçeği oldukça iyidir.

Ancak IDrive’ı mükemmel yapan şey, kullanıcılara aşağıdakilerden birini seçme olanağı vermesidir:

 • Varsayılan şifreleme anahtarı
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan bir şifreleme anahtarı


Test yapmak

Varsayılan anahtar seçeneğiyle, IDrive anahtarı sizin için tutar.

Kendi anahtarınızı oluşturmayı seçerseniz, yalnızca bu anahtarın bir kopyasına sahip olursunuz. Bu, tüm şifreleme ve şifre çözme işlemlerinin makinenizde yerel olarak gerçekleştiği anlamına gelir. Hiç kimse, bir IDrive çalışanı bile, bulutta depoladığınızı okuyamaz.

Kendi anahtarınızı oluşturmanın birincil dezavantajı, şifrenizi kaybederseniz bulut verilerinize de erişemeyeceğinizdir. Ayrıca, kullanıcı tarafından oluşturulan bir anahtar oluşturmak sizi IDrive’ın paylaşım özelliklerinden korur.

Hem yerel, sıfır bilgi şifrelemesi hem de içerik paylaşma yeteneği istiyorsanız, yukarıda belirtilen Sync.com ve pCloud’a göz atın. Çevrimiçi yedekleme hizmetleri değiller, ancak güvenli işbirliği için mükemmeller.

Ancak yedekleme çözümleri gittikçe, IDrive şifreleme ile herkes kadar iyi bir iş çıkarır.

Son düşünceler

Bu hikayenin ahlakı, verilerinizi en iyi şekilde tasarlanmış araçları kullanarak güvence altına almaktır.

OneDrive’ı birincil yedeklemeniz olarak kullanıyorsanız, kendiniz için yalnızca ihtiyacınız olandan daha fazla iş oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda yakın gelecekte hayal kırıklığı yaratan bir gerçeklik kontrolü için kendinizi ayarlarsınız.

Diğer saygın çevrimiçi yedekleme hizmetleri gibi, IDrive da sabit diskinizi, süreci parkta yürüyüşe çıkarmak için tasarlanmış yardımcı programlarla görüntülemenizi sağlar. Bunun da ötesinde, gizli içeriğinizdeki tek gözün size ait olduğundan emin olmak için muazzam şifreleme mimarisi sunar.

OneDrive kullanıcısı mısınız? Hizmetten memnun musunuz yoksa IDrive’a geçmeniz gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map