Google Drive ve IDrive – 2017 İçin Bulut İşbirliği Kokteyli

Dosyalarınızı bulutta saklamak söz konusu olduğunda, mevcut pazarda battaniye çözümü diye bir şey yoktur. Tüm dünyalardan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız her zaman birden fazla hizmet kullanmanız gerekir..


Örnek olay: Google Drive. Şimdiye kadar oluşturulan iki veya üç en iyi bulut işbirliği aracından biri olsa da, Google Drive güvenlik ve performans söz konusu olduğunda bunu yapan birçok eksikliğe sahiptir, bu nedenle verilerinizi savunmasız bırakmak istemiyorsanız başka bir hizmetle eşleştirmeniz gerekir.

Cloudwards.net’in bugüne kadar incelediği en iyi Google Drive arkadaşlarından biri hibrid yedekleme hizmeti IDrive’dır. Bu yan yana inceleme sırasında, her iki hizmeti de yedekleme, senkronizasyon ve güvenlik dahil olmak üzere bir dizi özellik üzerinde değerlendireceğiz.

Amaç, güvenli dosya depolama ve toplam sabit sürücü koruması söz konusu olduğunda, IDrive’ın Google Drive’ı toz içinde bıraktığını kanıtlamaktır.

Google Drive ve IDrive’a Genel Bakış

Çok çeşitli entegre uygulamaları ile Google Drive, işlerin yapılmasını kolaylaştırır. Bu uygulamaların çoğunun size hiçbir maliyeti yoktur, bu da, yalnızca Google hesabı oluşturarak 15 GB ücretsiz bulut depolama alanı edinmenizle eşleştiğinde, toplam kayıtlı olduğunda Google Drive’ın Dropbox ile neden sıralandığını görmek zor değildir kullanıcılar.

Google Drive’ın başlamasının bir diğer nedeni, bulutta veri depolamanın gerçekten iyi bir fikir olduğu. Bu, bilgisayarınız çöktüğünde veya cihazınız kaybolduğunda veya çalındığında dosyalarınızı kaybetme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Google Drive ile ilgili sorun, sabit diskinizi yedeklemeyi olabildiğince kolay hale getirmemesidir, çünkü sizi depolamak istediğiniz içeriği bir senkronizasyon klasörüne taşımanıza zorlar. Aşağıda, senkronizasyon klasörlerinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla konuşacağız.

İşte bulut depolama hizmetlerinden farklı olarak bulut yedekleme hizmetleri devreye giriyor. Bu hizmetler, okuyucuların korumak istedikleri içeriği seçmelerine yardımcı olurken dosya sistemi yapınızı korumanıza yardımcı olmak için masaüstü araçlarını kullanır. Bu yapıyı korudukları için, felaket durumunda verilerinizi kurtarmanın daha az yıkıcı bir yoludur.

2003 yılında kurulan IDrive, Backblaze, Carbonite ve CrashPlan gibi doğrudan rakiplerden farklılaşan birçok özellik nedeniyle Cloudward.net’in favori bulut yedekleme hizmetlerinden biri olarak yerini aldı..

Listenin en başında, IDrive’ın bulut depolama hizmetleri için yedeklemeden daha yaygın olan bir üretkenlik özelliği olan içeriği senkronize etme yeteneği bulunur. Senkronizasyon, bir cihazdan diğerine atlamanızı ve USB sürücülerle uğraşmak zorunda kalmadan aynı içerik üzerinde çalışmanızı sağlar.

Senkronizasyon hakkında daha fazla konuşacağız ve savaş turlarında bir sonraki Google Drive ve IDrive özellikleri gelecek.

Google Drive ve IDrive: Savaş Turları

IDrive’ın tümleşik üretkenlik uygulamaları olmasa da, içeriği senkronize etme yeteneği onu Google Drive ile birlikte kullanmak için mükemmel bir bulut arkadaşı yapar.

Her iki hizmetten en iyi şekilde yararlanabilmek için, her bir hizmetin uzun olduğu ve diğerine göre daha kısa olduğu konusunda daha derin bir anlayış gerekir. Dört tur derinlemesine analiz sırasında, aşağıdakileri elde etmenize yardımcı olacağız:.

1

Yedekleme ve Sürüm Kontrolü

Çevrimiçi çalışıyorsanız dosyalarınızı yedekleyebilmeniz ve önceki sürümü alabilmeniz önemlidir; iki yarışmacımızın nasıl bir araya geldiğini görelim.

Google sürücü

Google Drive, dosyaları bulutta depolamak için oluşturulmuş bir üretkenlik aracıdır. Birçok kişi, en önemli dosyalarını korumak için de kullanır. Ancak, dosyaları Google Drive’da depolamak, sabit disklerindeki bir senkronizasyon klasörüne taşınmasını gerektirir. Bu, cihazınızın dosya yapısını bulutta çoğaltamayacağınız anlamına gelir.

Özel bulut yedekleme araçları, genellikle hepsini bir klasöre taşımanıza zorlamak yerine dosyaları ve klasörleri etiketlemek için kullanılan bir masaüstü aracına sahiptir. Google Drive’da böyle bir yardımcı program yoktur. Bu nedenle, bir sonraki turda tartışacağımız gibi Google Drive’ın değeri neredeyse tamamen iş verimliliğinde.

Bu verimliliği desteklemek için Google Drive çok değerli bir dosya yedekleme özelliği içerir: sürüm kontrolü. Sürüm kontrolü, istenmeyen değişiklikleri ve dosya bozulmalarını geri almanızı sağlar.

Google Dokümanlar’da oluşturulan yerel dosya türleri için, kullanıcılar süresiz olarak önceki sürümlere geri dönebilir. Google Drive bazen yerden tasarruf etmek için eski sürümleri birleştirir, ancak başka türlü sınırlama yoktur.

Yerel olmayan dosya türleri için, Google Drive varsayılan olarak önceki sürümleri düzeltme başına 30 güne kadar saklar. Google Drive’daki öğeyi seçip web uygulamasının üst tarafındaki daha fazla düğmeyi (üç dikey nokta) tıklayarak yerel olmayan uygulamaların önceki sürümlerine erişebilirsiniz.

Tercihlerden Google Drive’ın belirli dosya sürümlerini ne kadar süreyle tutacağını da uzatabilirsiniz.

Silinen dosyalar da kurtarılabilir. Bir dosyayı sildiğinizde, bir “çöp kutusu” bölmesine gider. Siz silene kadar süresiz olarak orada kalmalıdır. Çöp kutunuzdan silerseniz dosyayı sizin için kurtarmayı denemek için bir Drive uzmanıyla iletişime geçebilirsiniz.

Not: Google’ın 30 gün sonra çöpe atılan öğeleri otomatik olarak sildiğine dair raporlar vardır. Ancak, çöp klasörümde iki yıldır var olan öğeler var. Google öğeleri otomatik olarak silebilir, ancak bu iddiayı destekleyen hiçbir belge bulamadım.

Google Drive, depolama alanına kadar tüm Google hesap sahiplerine 15 GB ücretsiz bulut depolama alanı sağlar. Bunun ötesinde, Google Drive birden çok ücretli katman sunar.

Fiyat planı esnekliği, özellikle uygun fiyatlı 100 GB seçeneğiyle Google’ın gerçekten parladığı bir alandır. Bu tür planlar, IDrive gibi bir bulut yedekleme hizmetiyle eşleştirmeyi çok daha uygun maliyetli hale getirir.

IDrive

Google Drive’ın aksine, IDrive her şeyden önce sabit sürücü yedeklemesi için oluşturulmuştur. IDrive’ı yedekleme için kullanmanın temel avantajlarından biri, özelliği özellikli bir masaüstü aracıyla yönetmenize yardımcı olmasıdır..

Bu aracın “yedekleme” bölmesinden, dosya yapınızda gezinebilir ve yedekleme için dosya ve klasörleri etiketleyebilirsiniz.

Araç ayrıca yedeklemeleri otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlamak için bir “zamanlayıcı” bölmesi içerir. Bu, büyük dosyalarla çalışan kullanıcılar için özellikle önemlidir, çünkü gerçek zamanlı olarak yedekleme çalıştırmak bilgisayarınızın kaynaklarını sıkıştırabilir.

Gerçek zamanlı yedeklemeyi tercih ediyorsanız, bu da bir seçenektir. Bu özelliğe sürekli veri koruma (CDP) denir. CDP yalnızca 500 MB’ın altındaki dosyalara uygulanırken, işinizin çoğunu kapsaması gerekir.

IDrive masaüstü aracı hem Windows hem de Mac için kullanılabilir. IDrive ayrıca iOS (iPhone ve iPad), Android ve Windows Phone cihazları için mobil yedeklemeyi de destekler. Diğer popüler yedekleme hizmetlerinin çoğunda depolanan içeriğe erişmek için mobil uygulamalar bulunur, ancak telefonunuzun verilerini yedeklemenize izin vermez.

Bir başka benzersiz IDrive özelliği, Facebook ve Instagram hesaplarınızı yedeklemenize izin vermesidir.

IDrive’ın sunduğu yedekleme seçenekleri aralığı, hizmetin sınırsız sayıda cihazı tek bir hesap altında yedeklemenize izin verdiği gerçeğiyle güçlendirilmiştir. Diğer bulut yedekleme hizmetleri sizi yalnızca bir cihazla sınırlar.

IDrive’ı 5 GB’lık yedek alanla ücretsiz olarak kullanabilirsiniz, ancak sabit sürücünüzü tamamen korumak için yeterli olmayacaktır. IDrive hem 1 TB hem de 10 TB abonelikleri sunar.

Rakip birçok yedekleme hizmetinin aksine, IDrive sınırsız bir yedekleme planı sunmaz. Ancak, bu hizmetler genellikle yalnızca bir cihazın yedeklenmesine izin verir. Çoğu kullanıcı, iki veya üç cihaz için bile sadece 1 TB ile iyi anlaşır.

IDrive ile yedeklemenin bir diğer avantajı da IDrive Express’tir. İlk bilgisayar yedeklemelerinin Internet üzerinden yapılması durumunda günler hatta haftalar alabilir. IDrive Express, şirketin size postayla 3 TB harici sürücü gönderdiği ücretsiz bir posta hizmetidir. Cihaz verilerinizi üzerine yükleyin, geri gönderin ve IDrive sizin için bulutta saklayacaktır.

Çevrimiçi yedeklemeye ek olarak, IDrive masaüstü aracı, etiketli içeriği harici bir sürücüye yönlendirmek için kullanılabilir. Cloudwards.net, hem çevrimiçi hem de harici sürücüleri yedekleme planınıza dahil etmenizi önerir. Her ikisini de aynı araçtan yönetebilmek büyük zaman tasarrufu sağlar.

Sürüm kontrolü ile ilgili olarak, IDrive her dosyanın önceki on sürümünü IDrive “geri sarma” hizmeti ile korur.

Silinen dosyalar, tıpkı Google Drive’da olduğu gibi bir çöp kutusuna gönderilir. Ancak, 30 gün sonra otomatik olarak çöp kutusundan silinir ve daha sonra kurtarılamaz.

Round One İncelemesi

Google Drive, IDrive’dan daha iyi sürüm kontrol seçenekleri sunar. Yine de bu ölçekte dosya sürümlendirmesi iş verimliliği için yedeklemeden daha iyidir. Üzerinde aktif olarak işbirliği yapılan içeriğin kontrolünü sağlamanın mükemmel bir yoludur.

Bu arada IDrive’ın on sürümlü yedeklemesi, dosya bozulmalarına ve bilgisayar çökmelerine karşı bir koruma sağlar. Sabit sürücünüzün tam olarak korunması söz konusu olduğunda, sonuç olarak tartışacak çok şey yoktur. IDrive yedekleme için tasarlanmıştır. Google Drive değil.

Round: IDrive için Yedekleme ve Sürüm Kontrol Noktası

Google Drive Logosu
IDrive Logosu

2

Verimlilik ve İşbirliği

Çevrimiçi çalışmak birçok insan için yeni bir normaldir: Google Drive ve IDrive burada nasıl çalışır??

Google sürücü

Google Drive, cihaz yedeklemesi için tasarlanmamış olsa da, işlerin yapılması konusunda en iyi bulut araçları arasındadır.

Google Drive’ın iş üretkenliği yetenekleri, toplu olarak Google Dokümanlar olarak adlandırılan bir dizi yerel tarayıcı tabanlı uygulama etrafında oluşturulmuştur:

 • Dokümanlar: kelime işlemci için
 • E-tablolar: e-tablolar için
 • Slaytlar: sunumlar için
 • Formlar: anketler ve diğer formlar için
 • Çizimler: görüntü düzenleme için

Microsoft Office veya iWork hakkında bilginiz varsa, bu araçları kullanırken herhangi bir sorun yaşamamanız gerekir.

Yerel uygulamalara ek olarak Google, üçüncü taraf uygulamaların bulut depolama alanınızla entegre olmasına izin verir. Her biri Google Drive araç çubuğundaki açılır menüden kolayca eklenebilen yüzlerce uygulama var..

Bulduğunuz yararlı üçüncü taraf uygulamalarına birkaç örnek:

 • LucidCharts: maketler için
 • SmartSheets: proje yönetimi için
 • DocuSign: eSignatures için
 • WeVideo: video düzenleyici
 • Pixlr Editor: fotoğraf editörü
 • CloudConvert: dosya türlerini dönüştürme

Dokümanlar yerine Microsoft Office’i tercih ederseniz, Office dosyalarınızı doğrudan Google Drive depolama alanınıza kaydetmek için yüklenebilecek bir Google Drive eklentisi vardır.

Google Drive’ı özellikle avantajlı yapan şey, uygulama entegrasyonlarının işbirliklerini geliştirmesidir. Drive’a kaydedilen herhangi bir dosya türü başkalarıyla paylaşılabilir. İçerik paylaşıldıktan sonra ortak çalışanlar, entegre uygulamaların içinden düzenlemeler yapabilir, önerilerde bulunabilir veya yorum bırakabilir.

İçerik paylaştığınızda Google Drive, söz konusu içeriğe bir URL bağlantısı oluşturur. İşbirliğini kolaylaştırmak için bu bağlantıya salt görüntüleme veya düzenleme izinleri ekleyebilirsiniz. Bağlantı oluşturmak yerine, diğer kullanıcıları depolanan içeriğinize e-posta yoluyla erişmeye davet edebilirsiniz..

Bununla birlikte, Google Drive’ın paylaşımı nasıl ele aldığı konusunda birkaç göze çarpan güvenlik sorunu vardır. Bağlantıları şifre ile koruma veya son kullanma tarihleri ​​verme seçeneği sunulmuyor.

Ayrıca, tek tek Google Dokümanlar dosyalarındaki düzeltmeleri izleyebilmenize rağmen, Google Drive, paylaştığınız öğeleri ve davetliler tarafından hangi işlemleri gerçekleştirdiğinizi denetlemeniz için size kapsamlı bir yol sunmaz.

IDrive

IDrive bulutunda depolanan herhangi bir içerik, bir URL bağlantısı oluşturularak başkalarıyla paylaşılabilir. Bu bağlantı e-posta yoluyla dağıtılabilir, doğrudan Facebook veya Twitter’a gönderilebilir veya manuel olarak paylaşılabilir (kopyalayıp yapıştırın).

Paylaşılan içeriğe yalnızca görüntüleme veya düzenleme izinleri verilebilir.

IDrive birçok yönden dosya paylaşımını Google Drive’dan daha iyi işler. Örneğin, IDrive şifreleri olan bağlantıları korumanıza izin verir. Ayrıca, hangi içeriği paylaştığınızı hızlı bir şekilde denetlemek için web arayüzü aracılığıyla kullanılabilen bir “paylaşılan” sayfa da vardır, böylece onu kaybetmezsiniz.

IDrive, Sync.com veya pCloud gibi diğer bulut hizmetleri gibi bağlantılar için sona erme tarihleri ​​belirlemenize izin vermez.

IDrive ile ilgili en büyük sorun, yerel veya üçüncü taraf herhangi bir entegre uygulamasının bulunmamasıdır. Paylaşılan içeriğin IDrive ekosisteminin dışından indirilmesi ve düzenlenmesi / görüntülenmesi gerekeceğinden, bu ortak çalışmayı zorlaştırır.

İkinci Tur

IDrive birinci turda açık kazanmış olabilir, ancak Google Drive ikinci turda lehine geri döndü.

IDrive, içerik paylaşımını Google Drive’dan daha güvenli bir şekilde işler. Bununla birlikte, bu, Google Drive’ın diğer bulut depolama hizmetleriyle eşsiz entegre uygulama seçimiyle işbirliğini kolaylaştırdığı gerçeğinden daha ağır basmak için yeterli değildir..

Tur: Google Drive için Verimlilik ve İşbirliği Noktası

Google Drive Logosu
IDrive Logosu

3

Dosyaları Senkronize Etme

Birçok cihazda çalışırken, her zaman en son sürüm üzerinde çalışmanız önemlidir; iki hizmetimiz bu konuda ne yapıyor??

Google sürücü

Google Drive’ı masaüstünüze yüklemek, “senkronizasyon klasörü” adı verilen özel bir dosya sistemi klasörü oluşturur. Bu klasörde depolanan herhangi bir içerik yalnızca cihazınızın sabit diskinde değil bulutta da depolanır.

Bu işlem neredeyse gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğinden, Google Drive her cihaza yüklendiği sürece ritmi kaybetmeden cihazdan cihaza atlayabilir ve aynı içerik üzerinde çalışabilirsiniz. Veya içeriğinize Google Drive web arayüzü üzerinden erişebilirsiniz.

Senkronizasyon hızına gelince, Google Drive en büyük rakipleri Dropbox ve OneDrive ile kıyaslanabilir. Testi yapmak için, birden fazla dosya türünden oluşan 258MB sıkıştırılmış bir klasörün yükleme ve indirme hızlarını zamanladım.

Yükleme süresiİndirme süresi
Google sürücü03:0700:21
IDrive04:1100:28
Dropbox04:3200:20
onedrive03:4500:15

Bu testler, speedtest.net’e göre 160 Mbps ve 12 Mbps indirme ve yükleme hızlarıyla geniş bant bağlantısı üzerinden gerçekleştirildi..

Ancak, bu testler sadece ilk dosya hareketi içindi. Birçok bulut hizmeti, devam eden aktarım sürecini “artımlı dosya aktarımları” adı verilen bir işlemle kolaylaştırır. Bu dosya aktarma yöntemi, değişiklik yapıldığında tüm dosya yerine yalnızca değiştirilmiş dosya bölümlerinin senkronize edildiği anlamına gelir.

Artımlı dosya aktarımları gittikçe yaygınlaşırken, bazı nedenlerden dolayı Google bunları henüz mimarisine uygulamamıştır. Bu, daha büyük dosyalar üzerinde çalışmanız durumunda Google Drive ile senkronizasyonun Dropbox, Sync.com veya pCloud gibi hizmetlerle olduğundan daha yavaş olacağı anlamına gelir.

Google Drive, senkronizasyon hızlarını doğrudan cihazınızdan azaltmanıza olanak tanır.

Büyük dosyalarla çalışıyorsanız ve diğer etkinlikleri engelleyebilecek bant genişliği etkilerini yönetmek istiyorsanız bu yararlıdır.

IDrive

Çoğu bulut yedekleme hizmeti yedeklemeye bağlıdır. IDrive, cihaz senkronizasyonunu da içeren az sayıdaki kişiden biridir.

IDrive’ı özellikle çekici kılan şey, senkronizasyon için yedek tahsisinizden ayrı bir bulut depolama alanı ayırmanızdır. Bu, 1 TB IDrive aboneliğinin hem 1 TB yedekleme alanı hem de 1 TB senkronizasyon alanı içerdiği anlamına gelir. Ayrı depolama alanları sunarak, öncelikleri denemek ve dengelemek zorunda kalmanızı önler.

IDrive senkronizasyonu, cihazınızda buluta bağlı özel bir klasör oluşturarak Google Drive ve diğer bulut depolama hizmetleri gibi çalışır. Ne kadar iyi karşılaştırdığını görmek için 258MB test dosyamı kullanarak Google Drive ile yaptığım aynı testleri yaptım:

Yükleme süresiİndirme süresi
Google sürücü03:0700:21
IDrive04:1100:28
Dropbox04:3200:20
onedrive03:4500:15

Dosya aktarım süreleri biraz daha yavaştır, ancak gerçekten büyük dosyalarla çalışmadığınız sürece fark etmeniz muhtemel değildir..

Daha büyük fark, IDrive’ın eşitleme (ve yedekleme) mimarisine artımlı dosya aktarımlarını dahil etmesidir. Teorik olarak, bu 258MB dosyasının sonraki senkronizasyonlarının daha hızlı olması gerektiği anlamına gelmelidir.

Bu teoriyi test etmek için, testlerimde kullandığım sıkıştırılmış klasörde küçük bir değişiklik yaptım: İçindeki dosyalardan birini sildim. Değiştirilen değişikliklerin buluta yansıtılması yalnızca 1:34 saniye sürdü.

Artımlı aktarım mimarisi bunu yapmak zorunda kalsa da, cihazınızdan IDrive ile yükleme ve indirme hızlarını kısabilirsiniz.

Üçüncü Tur İncelemesi

Cihaz senkronizasyonu IDrive’ın ana hedefi olmasa da, bunu çok iyi idare eder. Çoklu işletim sistemi desteği, IDrive’ı sınırsız cihaza yükleyebilmeniz ve artımlı aktarımların kullanılması, senkronizasyon için Google Drive’dan daha iyi bir seçim olmasını sağlar.

Yuvarlak: IDrive için Dosyaları Eşitleme Noktası

Google Drive Logosu
IDrive Logosu

4

Güvenlik ve Gizlilik

Son fakat en az değil, güvenlik ve gizlilik; sonuçta, dosyalarınızın sadece herkes tarafından serbestçe erişilebilir olmasını istemezsiniz.

Google sürücü

Siber saldırılar ve diğer gizli dinleme tehlikeleri bu günlerde çok yaygın olduğu için, şifreli veri aktarımlarını içermeyen bulut hizmetlerinden kaçınılmalıdır. Neyse ki, Google Drive bu hizmetlerden biri değil.

Cihazınız ile Google Drive sunucuları arasında hareket eden veriler, 2048 bit RSA şifreleme anahtarları ve mükemmel ileri gizlilik kullanılarak 256 bit güvenli AES TLS / SSL tünelinde saklanır. Buna “transit şifreleme” denir.

Google Drive, içeriklerinizi dinlenmeden de şifreler. Depolanan dosyalar, ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü tarafından önerilen şifreleme yöntemi olan 128 bit veya 256 bit AES kullanılarak karıştırılır..

Ancak içerik meta verileriniz Google Drive sunucularında düz metin olarak bırakılmıştır. Meta veriler dosya adlarını, boyutları ve zaman damgalarını içerir. Meta verileri bulutta okunabilir bırakmak bazı kullanıcılar için sorun yaratabilir.

Google Drive’ın güvenliğiyle ilgili en büyük sorun, Google’ın kullanıcılara sıfır bilgili (veya yerel) şifrelemeyi seçme olanağı sunmamasıdır.

Google Drive, şifreleme anahtarlarınızın tüm kontrolünü elinde bulundurur; bu, bir Google Drive çalışanının şifresini çözüp içeriğinizi okuyabileceği anlamına gelir. Ayrıca Google, dosyalarınızın okunabilir kopyalarını üçüncü taraf işletmelere ve devlet kuruluşlarına sağlayabileceği anlamına gelir.

Veya Google saldırıya uğradıysa, başkalarının kullanıcı adınızı ve şifrenizi kontrol etmesini ve ardından içeriğinize erişmek için hesabınıza giriş yapmasını teknik olarak mümkündür. Sıfır bilgi şifrelemesi sunmamakla, Google’ın içeriğinizi beklemede şifrelemesi, aslında o kadar da önemli değildir..

Google, isteğe bağlı iki adımlı doğrulamayı desteklemektedir; bu, özellikle bu hizmetle kullanmanızı kesinlikle öneririz. İki adımlı doğrulama, hesabınıza hem şifrenizle hem de telefonunuza gönderilen rastgele oluşturulmuş bir doğrulama koduyla giriş yapmanız gerekeceği anlamına gelir. Bunun avantajı, şifrenizi kıran (veya Google’dan çalan) bilgisayar korsanlarının bulut verilerinize erişemeyeceği anlamına gelir.

Google ile bir diğer artı, veri merkezlerini korumak için büyük çaba sarf etmeleri. Güvenlik önlemleri şunları içerir:

 • Tam kontrol için özel yapım sunucular
 • Birden çok makinede yığınlanmış ve dağıtılmış kullanıcı verileri
 • Yerinde devriyeler ve video izleme
 • Biyometrik ve lazer alarm güvenliği
 • Bağımsız 3. taraf sertifikaları (ISO, SOC, FedRAMP)

Google’ın bulut güvenlik önlemlerinin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, güvenlik raporları mutlaka okunmalıdır.

IDrive

IDrive, verileri hem aktarımda hem de beklemede şifreler. IDrive bulutunda saklanırken, içeriğiniz başkalarının okumasını önlemek için 256 bit AES kullanılarak karıştırılır. Transit şifreleme, TLS / SSL ile güvence altına alınmıştır. IDrive’da oturum açtığınızda, kullanıcı kimlik bilgileriniz 256 bit AES kullanılarak aktarılırken de karıştırılır.

Tüm bunlar, Google Drive ve diğer bulut hizmetlerinin çoğunun işletmeleriyle ilgili gidişatına uygundur. IDrive’ı ayıran şey, aynı zamanda sıfır bilgi şifrelemesine katılma seçeneği sunmasıdır.

IDrive buna “özel şifreleme” diyor, ama aynı şey. Özel şifreleme ile kendi şifreleme anahtarınızı ayarlarsınız ve IDrive bunun ne olduğunu asla bilmez.

IDrive’a aktarılmadan önce verileriniz bilgisayarınızda şifrelenir ve taşıma ve depolama yoluyla şifrelenmiş olarak kalır. İçeriğinizin şifrelenmemiş olduğu tek zaman, makinenize tekrar eriştiğiniz zamandır.

IDrive verilerinizi çözemez ve okuyamaz, devlet kurumları veya bilgisayar korsanları da. Bu nedenle sıfır bilgi çözümleri, verilerinizi bulutta korumanın en iyi yoludur.

Önemli olan, şifreleme anahtarınızı unutursanız içeriğinize erişiminizi de kaybedersiniz. Bu yüzden Lastpass gibi bir bulut şifre yöneticisi kullanmak akıllı.

IDrive bulut, verilerinizin her zaman kullanılabilir olmasını sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki birden çok veri merkezinde oluşturulmuştur. Veri merkezleri hem insan kaynaklı hem de doğal afetlere karşı korumak için sertleştirilmiştir. Temel özellikler şunları içerir:

 • Yükseltilmiş döşeme
 • HVAC sıcaklık kontrol sistemleri
 • Sismik aktiviteye karşı korunmak için askılar.
 • En gelişmiş yangın söndürme sistemleri
 • Hareket sensörleri ve güvenlik ihlali alarmları
 • Video kamera izleme
 • 3. taraf güvenlik açığı incelemeleri

IDrive ayrıca, güvenlik açıkları için ağ altyapılarını düzenli olarak üçüncü taraf incelemelerine sahiptir.

Yuvarlak Dörtlü İnceleme

Hem Google hem de IDrive, verilerinizin fiziksel tehditlerden ödün vermemesini sağlamak için güçlü veri merkezi güvenliği sunar. Her iki hizmet de hareketsizken ve yoldayken şifreleyerek içeriğinizi siber tehditlerden korumak için gerekli önlemleri alır.

Bununla birlikte, toplam veri güvenliği arıyorsanız, sıfır bilgi şifrelemesi kullanan bulut depolama hizmetlerini ciddiye almaya değer. Google Drive bu hizmetlerden biri değildir ve muhtemelen kullanımınızı devam eden ve işbirlikçi çalışmalarla sınırlamanın en iyi nedeni budur.

Bu arada IDrive, içeriğinizi uzun vadede güvende tutmak için mükemmel bir araçtır.

Tur: IDrive için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

Google Drive Logosu
IDrive Logosu

5

Karar

Google Drive popülerliğini kazandı çünkü iş ürünü üretmenin ucuz ama güçlü bir yolu. Aslında Google Drive ile ücretsiz olarak kullanılabilen araç türleri aslında biraz paraya mal oldu. Yani, olasılıklar hakkında biraz sersemlemeliyiz.

Yine de öforyanızın sizi kandırmasına izin vermeyin. Google Drive olabildiğince iyi, IDrive birçok şeyi daha iyi yapıyor. Bu, sabit sürücünüzü bulutta yedeklemeyi, cihazları senkronize etmeyi ve içeriğinizin meraklı gözlerden korunmasını içerir.

1 TB abonelik için bu iki hizmet arasında seçim yapmaya çalışıyorsanız, açık kazanan IDrive’dır. Bunun nedeni, Google Drive’ın en büyük avantajlarının ücretsiz olarak sağlanabilmesidir. Bu arada sabit diskinizi tamamen yedeklemek için abonelik düzeyinde alan gerekir.

Yine de her iki hizmetin de cihazınızın geleceğinde bir yeri olmalıdır. Doğru iş için doğru bulut aracını seçmek, verimliliğinizi artırmanın yanı sıra sizi güvende tutabilir.

Final Kazanan: IDrive

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map