Felaket Kurtarma 2020 İçin En İyi Uygulamalar

Küçük işletmeler için 8.000 $, orta ölçekli şirketler için 74.000 $ ve büyük işletmeler için 700.000 $ arasında bir saatlik kesinti maliyeti ile felaket kurtarma, birçok iş stratejisinin aşamalı bir parçası haline geliyor. Ne yazık ki, bir felaket kurtarma stratejisinin önemini kabul etseler de, işletmelerin% 36’sı bununla ilişkili maliyetleri karşılayamaz.


[Video] Olağanüstü Durum Kurtarma & Afet Yönetimi: Kritik Görev Dosyalarını Geri Yüklemek için Bulut Yedekleme Nasıl Kullanılır 

Zaten kurtarma çerçeveleri uygulayan işletmeler için, CIO’larının% 40’ı bir felaketten geri adım atma yeteneklerine güvenmiyor. Genel olarak, hem büyük hem de küçük işletmelerin yaklaşık% 75’i kapsamlı ve güvenilir bir olağanüstü durum kurtarma sisteminden yoksundur.

Bu, birçok işletmenin maliyetli veri kaybı için büyük risk altında olduğu anlamına gelir. Örneğin, fidye yazılımı büyüyen ve yaygın bir tehdittir. Son 12 ayda, Osterman Research tarafından yürütülen bir ankete göre, şirketlerin% 50’sinden fazlası fidye yazılımı saldırıları geçirdi. Bu kötü amaçlı yazılım saldırıları, kurbanlar dağıtan anonim siber suçlulara fidye ödeyene kadar sistemleri ve dosyaları kilitleyebilir. İş verilerinin temiz kopyalarını kurtarma yeteneği olmadan, birçok işletme, işe geri dönmek için istenen fidye ödemek zorunda kalır.

Peki, bu artan düşmanca iklimde işletmeler nasıl hayatta kalıyor??

Meselenin gerçeği pek değil. Araştırmalar, şirketlerin% 80’inin önemli bir veri kaybından sonraki 36 ay içinde işten çıktığını gösteriyor. Nitekim, bunların% 40’ı ilk yıl boyunca bile başaramıyor.

Olağanüstü Durum Kurtarma Planının Uygulanması

Popüler inanışın aksine, kapsamlı bir afet yönetim planı aslında o kadar pahalı değil. Her ay birkaç dolar kadar bir maliyetle çeşitli dağıtım seçenekleri mevcuttur..

Her büyüklükteki işletme, personel ve veri merkezleri gibi BT kaynaklarına ek dolar harcamadan verileri yedeklemek için uygun fiyatlı ve güvenilir bir yol olarak bulut yedeklemesine güvenmektedir..

Örneğin, karbonit, farklı bütçelere sahip bireyleri ve işletmeleri rahatça barındıran esnek bir fiyatlandırma planına sahiptir. Kritik dosyaları yedeklemek ve sonuç olarak fidye yazılımı saldırısı veya başka herhangi bir veri felaketi durumunda kendimi korumak için birkaç yıldır kişisel olarak kullandım.


Karbonit esnek restorasyon seçenekleri sunar. Tek tek dosyaları veya tüm işletim sistemini geri yükleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, kritik dosyaları yedeklemek felaket kurtarma planlamasının sadece bir parçasıdır. Özel yapınız sadece bütçenize değil, aynı zamanda genel veri kurulumunuza da bağlıdır. Etkili bir şekilde planlamak için, koruduğunuz tüm ağın ve veri merkezinin kapsamlı bir analizine ihtiyacınız vardır

Tüm veri merkezi bileşenlerinizin bir listesini yapın ve işletmeniz için en kritik verileri tanımlayın. İşletmeniz göreceli olarak küçük bir veri merkezine bağlıysa, tüm dosyaları alaka düzeyine ve önemine göre düzenleyerek tüm sisteminizi buluta yedeklemeyi düşünebilirsiniz. Bu, arka planda daha az kritik olan dosyaları kurtarırken işletmenizin çalışmaya devam etmesini sağlamak için önce neyi geri yükleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olur.

Dosyalarınızı planlamak ve buluta yüklemek, kapsamlı bir olağanüstü durum kurtarma planının uygulanmasındaki ilk adımdır. İkinci adım, yedekleme dosyalarının sürekli olarak izlenmesini ve değerlendirilmesini gerektirir. Bu, tüm dosyaların güncel olmasını ve herhangi bir zamanda sisteminizle alakalı olmasını sağlamak için günlüklerinizi güncellemek anlamına gelir.

Yedeklemeleri manuel olarak yapabilmenize rağmen, Carbonite gibi bulut yedekleme hizmetleri, sistem değişikliklerinize göre planlanabilen otomatik yedekleme yetenekleriyle birlikte gelir.

Dosya yedeklerinizi düzenli olarak güncelleyen bir bulut yedekleme hizmetiyle bile, olağanüstü durum kurtarma planınızdan hala emin olmanız gerekir. Bu da veri geri yükleme testlerinin yapılması anlamına gelir. Standart bir test, yalnızca bulut yedeklemenin tüm dosyalarınızı geri yükleme yeteneğini değil, aynı zamanda kurtarma ve hizmet sürdürme hızını da değerlendirmelidir. Bulutun indirme hızı bunun bir parçası olmasına rağmen, ortalama kurtarma süreniz genel afet yönetimi stratejinize daha bağlıdır.

Bu da bizi gerçek iyileşme sürecine getiriyor. Böylece, bir felaket durumunda buluttaki verileri etkili bir şekilde nasıl kurtarabilirsiniz??

Bulut Yedeklemesinden Veri Kurtarma

Bir felaket yaşadığınızda, elbette ilk adım, sonraki kurtarma adımlarını belirlemeden önce potansiyel hasarı değerlendirmektir. Fidye yazılımı durumunda, kötü amaçlı yazılımın yönetici ayrıcalıklarına sahip herhangi bir hesaba sızabilmesi durumunda tüm bilgisayarınız şifrelenebilir. Bundan kurtulmanın en iyi yolu, en kritik olandan daha az önemli olanlara kadar dosyaları geri yüklemeye başlamak için tüm bilgisayarınızı biçimlendirmektir..

Bir işletim sistemini yeniden yükledikten sonra bulut yedekleme web hesabınıza geçin. Daha önce de bahsettiğim gibi, Carbonite kullanıyorum ve bu yüzden aynı süreçte size yol göstermem adil.

Aşama 1

Giriş yapın, geri yüklemek istediğiniz bilgisayarı tıklayın ve “Dosyaları Geri Al” bölümüne ilerleyin

Önceki

Sonraki

Adım 2

Görüntülenen açılır pencerede, “Complete Restore” a gidin, ardından bilgisayarınıza Carbonite’ı indirmek ve kurmak için “Next” ve “Install” a tıklayın. Şartlar ve koşulları kabul ettiğinizde, istemci otomatik olarak yedek sunuculara bağlanacak ve geri yükleme yöneticisini başlatacaktır.

Önceki

Sonraki

Aşama 3

Geri Yükleme Yöneticisi başlatılamazsa, doğrudan Carbonite’ın InfoCenter’ının solundaki sekmeler bölümünden erişebilirsiniz.

4. Adım

Geri Yükleme Yöneticisi penceresinde, geri yükleme kullanıcı hesabını belirtmek için sonraki “Tüm dosyalarınızı geri yükle” yi tıklayın. Kullanıcı hesap adınız yedeklenen kullanıcıyla eşleşiyorsa, bir konum seçme konusunda endişelenmenize gerek yoktur çünkü Carbonite eşleşmeyi sizin için otomatik olarak yapar.

Adım 5 

Geri yüklemek istediğiniz belirli yedekleme klasörünü belirtmek için “İleri” yi tıklayın.

6. Adım

Geri yükleme dosyası sırasını seçmek için “İleri” düğmesine tıklayın. Bir felaketten sonraki kayıpları en aza indirmek için, en önemli dosyalara öncelik vererek belirli bir sırayla geri yüklemeniz önerilir.

Adım 7

Tüm seçeneklerinizi gözden geçirmek için “İleri” düğmesine tıklayın, ardından belirtilen tüm dosyaları indirmek için “Şimdi Geri Yüklemeye Başla” ya gidin.

Kurtarma işlemini kısaltmak için, tüm iş çerçevenizi en kritik dosyalardan yeniden oluştururken bilgisayarı açık tutun ve dosya geri yükleme işlemini izleyin.

İşlem tamamlandıktan sonra, kendinizi tamamen iyileştiğinizi ve tehlikeden kurtulduğunuzu beyan edebilirsiniz. İşte bu kadar basit ve anlaşılır.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map