Cloud Music Backup: iTunes Match ile İlgili Sorun

Müziğiniz için uzaktan yedekleme hizmeti mi arıyorsunuz? Apple ürünlerini kullanıyorsanız iTunes Match’i düşünüyor olabilirsiniz. Ama sorun burada. iTunes Match bir bulut dosya depolama hizmeti değildir. Ve kullanıcılarının birçoğu bunun gerçek bir iTunes yedekleme çözümü olmadığını fark etmiyor.


Hepimiz bulut yedeklemelerinin anlamlı olduğunu biliyoruz ve hepimiz en önemli verilerimizin en az bir başka yerde çoğaltılmasını sağlamak istiyoruz. Bulut, tam olarak bu amaç için ideal olan çok miktarda uygun depolama alanı sunar.

Neden Müziğinizi Yedekleyin?

Zaman içinde, çoğumuz dizüstü bilgisayarlarımızda, akıllı telefonlarımızda, müzik çalarlarımızda ve tabletlerimizde muazzam müzik koleksiyonları topladık. CD’leri MP3’lere dönüştürmek, hatta değerli vinil kayıtları bilgisayarınıza kaydetmek için saat geçirdiyseniz, müzik çalarınızın yanlış yerleştirilmesi veya sabit sürücünüzün çökmesi durumunda bu dosyaların bulutta çoğaltılmasını sağlamak istersiniz..

Apple Müzik
Apple Müzik

Ancak müzik yedekleme tuhaf bir tuhaflıktır. Çok kötü bir seçim haline getirebilecek sınırlamaları vardır. Tuhaf bir şekilde, Apple’ın kendi bulut hizmeti iTunes Match, müzik dosyalarınızın gerçek uzaktan yedeklenmesi için uygun değildir. Sınırlarını anlamanız çok önemlidir. İTunes Match’e kaydolduktan sonra geri ödeme alamazsınız. Ve tam olarak anlamadıysanız, müziğinizi iyi bir şekilde kaybetmek için sarsabilirsiniz.

iTunes Match: Nedir

Apple, iTunes eşleşmesini buluttaki birden fazla cihazda müzik senkronize etmenin bir yolu olarak tanıttı. Her bir cihazdaki dosyaları analiz eder ve bulutta çevrimiçi dosya depolamasını merkezi bir depo olarak kullanarak diğer tüm cihazlarda kullanılabilir hale getirir..

En büyük satış noktası 128kbps’lik dosyaların 256kbps’ye otomatik olarak yükseltilmesidir. Ayrıca iTunes Match, hesabınıza kayıtlı bir bulut ve iOS cihazınız olması koşuluyla iTunes arşivinizdeki herhangi bir dosyaya istediğiniz yerden erişmenize olanak tanır.

iTunes Match: Nedir

İşte önemli kısmı: iTunes Match bir tür çevrimiçi dosya depolama alanı sunabilir, müzik için uzak bir bulut yedekleme hizmeti değildir. iTunes Match buluttaki dosyalarınızın benzer bir kopyasını oluşturmaz. Müdahaleniz olmadan kütüphanenizi nasıl işleyeceğinize karar verir.

Müzik bulutla ve buluttan senkronize edildiğinde, iTunes Match kendi kütüphane kopyalarını kendi kopyalanmış veya içe aktarılan dosyalarınızla birleştirerek bazen garip bir karışım oluşturur. Apple’ın sürümüyle aynı başlık veya meta verilere sahip parçaları kaybedebilirsiniz. Örneğin, canlı bir kayıt buluttaki bir albüm sürümüyle yanlış eşleştirilebilir. İndirmeye çalıştığınızda, orijinal belgeniz gitti.


© FutUndBeidl

Açık sözlü şarkılar, buluttan indirildiğinde zaman zaman sansürlenmiş sürümlerle değiştirilir. 

Müzikleri cihazlarınızdan silerseniz, o müziği gelecekte buluttan da alabileceğinizin garantisi yoktur. Apple iTunes Match’i kapatırsa veya hesabınızı herhangi bir nedenle devre dışı bırakırsa, müziğiniz iyi gider. Kulağa pek hoş gelmiyor, değil mi? Ancak bir Amazon Kindle kullanıcısı hesabı devre dışı bırakıldığında satın aldığı tüm içeriği kaybetti. Bu şeyler maalesef olur.

İTunes Match’e alternatifler

İTunes Match’in sınırlamalarını anladıktan sonra, bunun gerçekten bir müzik yedekleme hizmeti olmadığını görmek kolaydır. Birkaç kısa yol alır ve kolaylık sağlamak için yaptığı tavizlerden rahatsız olmayabilirsiniz..

Öyleyse alternatifler neler? Burada gerçekten iki seçenek var. Uzaktan yedekleme ve dosya senkronizasyonu sunan Dropbox gibi bir bulut dosya depolama çözümü. Ve Backblaze, hangi sunuyor. buluta tek yönlü yedekleme. 

Çevrimiçi Depolama Alanı

Her ikisi de düzenli dosya yedekleme çözümleridir. Ve ilk bakışta, bunların işe uygun olduğunu düşünmeyebilirsiniz. Ancak gerçekte, iTunes Match’den çok daha fazlasını sunuyorlar. CrashPlan Pro daha geleneksel, daha uygun fiyatlı ancak tartışmasız daha az çok yönlüdür. Ancak, dosyaları harici sabit sürücülerden buluta yedekleyebilir, böylece büyük iTunes kütüphaneleri için çok iyi bir çözümdür.

Dropbox gibi hizmetler, birkaç büyütmeyle iTunes Match deneyimine yaklaşmanızı sağlayan bir dizi ek avantaj sunar: yedekleme işlemi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. Örneğin, kendi kişisel kayıtlarınız gibi kimseyle paylaşmak istemediğiniz dosyaları kaldırabilirsiniz.

Google veya Apple’ın ekosistemine bağlı değilsiniz. İTunes’u kullanmak istemiyorsanız, bu başlı başına büyük bir artı noktasıdır. Cihaz sınırı yoktur: uygulamaları herhangi bir cihaza ve herhangi bir platforma yükleyebilirsiniz. Müziğinizi barındırmak için yeterli bulut depolama alanı satın aldığınız varsayılarak dosya boyutu sınırı yoktur.

Sonuç

Tunebox (iOS) veya MusicDropNPlayLite (Android) gibi üçüncü taraf bir hizmet kullanarak Dropbox’tan müzik akışı yapabilirsiniz. Değişim elbette maliyettir. İTunes Match, 25.000 şarkı için yıllık 24,99 ABD doları tutarken, Dropbox, ücretsiz 2GB planında 480 şarkı için yeterli sağlar. 200GB için 0,99 $ ödemezseniz (yaklaşık 20.000 yüksek kaliteli şarkı içerir)

Dropbox veya Backblaze gibi bir hizmetin avantajları açıktır ve ekstra nakit, gerçek bulut müzik yedeklemesi için harcamaya değer olabilir. İTunes arşivinizi yedekleme hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kullanışlı kılavuzumuza bakın.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map