Çevrimiçi Yedekleme Savaş Royale: IDrive vs CrashPlan vs Backblaze

Farklı insanların farklı ihtiyaçları vardır ve bu, bulut yedekleme ile her şey kadar doğrudur. Bir kişi için en iyi bulut yedekleme yolu genellikle bir başkası için yanlış bir dönüş olabilir. Daha da kötüsü, tek bir bulut yedekleme incelemesine göre yanlış seçim yapmak size zaman ve paraya mal olabilir.


İhtiyaçlarınız için en iyi yedekleme kararını vermenize yardımcı olmak için, favori yedekleme çözümlerimizden üçüne yan yana bakmaya karar verdik: IDrive, CrashPlan ve Backblaze. Cloudwards.net’te, hepimiz kolaylık sağlamaktayız.

Bulut Yedeklemeyi Neden Kullanıyoruz?

Muhtemelen, bu makaleyi okuyor olmanız, verilerinizi bulutta depolamanın avantajlarından en azından bazılarını zaten kavradığınız anlamına gelir.

Hala karanlıkta olanlar için özetlemek gerekirse, bulut yedekleme, sabit disk verilerinizi güvenlik için uzak bir veri merkezine göndermenizi sağlar. Verilerinizi uzaktan depolayarak, sabit sürücü arızası, fiziksel hasar, hırsızlık, virüs veya fidye yazılımının sizi değerli dosyalarınızdan ayırma şansını azaltırsınız.

Bulut yedeklemesi ile bulut depolama alanı arasındaki temel farkları zaten anlama olasılığınız yüksektir. Yani, Google Drive ve Sync.com gibi bulut depolama çözümleri iş verimliliği için harika olsa da, sabit sürücünüzü etkili bir şekilde korumak için tasarlanmamıştır.

Yedekleme için bulut depolama alanını kullanmanın en büyük sorunu, bu tür araçların genellikle korumak istediğiniz dosyaları özel bir senkronizasyon klasörüne taşımanızı sağlayan Dropbox modelini izlemesidir. Bunu yapmak iş akışınızı kolaylaştırır, ancak verilerinizi yedeklemenin iyi bir yolu değildir, çünkü önemli içeriğin göz ardı edilmesini kolaylaştırır.

Bulut yedekleme çözümleri, dosya sisteminizde nerede olurlarsa olsunlar, klasörleri ve dosyaları yedekleme için etiketlemenizi sağlar. Carbonite ve Backblaze gibi birçoğu işlemi otomatikleştiriyor, böylece sabit sürücünüzdeki her bir belgeyi, videoyu veya fotoğrafı yedekleyip yedeklemediğiniz konusunda endişelenmenize gerek yok.

Bulut depolama çözümlerinden farklı olarak, çoğu bulut yedekleme çözümü, sürecin yönetilmesine yardımcı olmak ve böylece kaynakları saptamamak ve işinizi halletmenizi önlemek için yedekleme zamanlayıcıları ve diğer araçları da içerir..

Karşılaşma: IDrive vs CrashPlan vs Backblaze

Birçok mükemmel bulut yedekleme çözümü vardır. Süper güvenli SpiderOak ve kullanıcı dostu Carbonite gibi iki Cloudwards.net favorisi bu makalede yer almıyor. Bununla birlikte, her iki hizmet için de bol miktarda materyal yazdığımızdan emin olabilirsiniz.

Bu makalede IDrive, CrashPlan ve Backblaze’yi seçtik çünkü bulut yedekleme ürünlerine yönelik yaklaşımların akılda bulunmasına rağmen nasıl farklılıklar gösterebileceğine dair etkileyici bir vaka çalışması sundular. Bu farklılıklar kısmen 2017 en iyi çevrimiçi yedekleme topluluğumuzda vurgulanmıştır.

Bu toplamada, üç özellikli hizmetimiz beş kategoriden dördünde en üst sıralarda yer aldı:

 • En iyi sınırsız yedekleme: CrashPlan
 • En kolay bulut yedekleme: Backblaze
 • Senkronizasyon ile en iyi bulut yedekleme: IDrive
 • En İyi Business Cloud Backup: IDrive

Aynı makalede bulabileceğiniz en iyi genel bulut yedekleme için 2017 sıralamamızda sırasıyla IDrive, CrashPlan ve Backblaze birinci, ikinci ve üçüncü olarak listelenmiştir. Bu üç bulut yedekleme çözümü yalnızca mevcut en iyi tüketici seçenekleri değil, aynı zamanda çok farklı nedenlerle de en yüksek notları alıyor.

Yaklaşırken, beş noktadan noktaya analiz sırasında her hizmetin artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz: fiyat planları, araçlar, özellikler, hız ve güvenlik. Bu hizmetler hakkında neler istediğimize ilişkin başlıkları almak isterseniz, aşağıdaki video incelemelerimize göz atın.

IDrive Video İncelemesi

CrashPlan Video İncelemesi

Backblaze Video İncelemesi

Birinci Tur: Fiyat Planları

Öncelikle, hangi çözümün bütçenize ve veri gereksinimlerinize en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmak için yedekleme sınırlarına ve maliyetine bakacağız.

IDrive

Belki IDrive’ı çevrimiçi yedekleme hizmetleri kalabalığından ayıran en belirgin şey, temelden işletmeye tüm planlarının tek bir abonelikle sınırsız cihazı yedeklemenize izin vermesidir. Çoğu sağlayıcı sizi bir cihazla sınırlar veya daha pahalı bir çoklu bilgisayar planına kaydolmanızı sağlar. Buna hem CrashPlan hem de Backblaze dahildir.

Bununla birlikte, IDrive size sınırsız depolama alanı sağlamaz, bu da diğer birçok en iyi bulut yedekleme hizmeti tarafından kullanılan modelden bir kopuştur. Bununla birlikte, bunu düşünürseniz şaşırtıcı değil, çünkü hem sınırsız depolama alanı hem de sınırsız cihaz yedeklemesi sunmak en akıllı iş stratejisi olmaz.

IDrive’ın tüm planları ayrı ancak eşit yedekleme ve eşitleme bölümleriyle birlikte gelir. Çok az rakip yedekleme hizmeti, bulut depolamanın önemli bir bileşeni olan senkronizasyon sunar. Özellikle istisnalar Livedrive, Sugarsync ve SpiderOak.

IDrive ücretsiz bir plan sunar, ancak 5 GB yedekleme alanı (+ 5 GB senkronizasyon alanı) ile sınırlı olduğu düşünüldüğünde, çoğu sabit sürücü yedeklemesi için muhtemelen yeterli olmaz. Bununla birlikte, iki temel kişisel plan işi tamamlamalıdır.

Her iki katman da bir yıl önceden ödeme yapmanızı gerektirir. Ancak, IDrive şu anda hizmetin ilk 12 ayında yüzde 25 indirim sunuyor. 24 ay önceden ödeme yaparsanız ilk yıl yüzde elli tasarruf edebilirsiniz.

Çoğu kullanıcının ihtiyaç duyacağı 1 TB’lık bir plandaki bir yıllık indirim ile ayda sadece 4,34 ABD doları tutarındadır – bulut yedekleme sektöründe bir pazarlık.

KOBİ’ler ve BT uzmanları, alt hesaplar, sunucu yedekleme ve öncelik desteği gibi ek özellikler sunan IDrive’ın iş planları tarafından daha cazip olabilir.

En pahalı dört plan için aylık seçenekler mevcuttur, ancak bir yıl önceden ödeme yaparak iki ücretsiz ay kazanırsınız. Şu anda IDrive, yıllık iş planı aboneliklerinde de yüzde 25 ek indirim sunuyor.

CrashPlan

CrashPlan sınırsız veri yedeklemenizi sağlar, ancak kaç cihazı yedekleyebileceğinizi sınırlar.

CrashPlan’ın ücretsiz bir sürümü yok, ancak nasıl olduğunu görmek için 30 günlük bir test sürüşüne çıkarabilirsiniz. Daha sonra, yerel harici sürücünüzü yönetmek için CrashPlan arayüzünü kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak çevrimiçi yedeklemeden kesilir.

CrashPlan’ın iki temel tüketici planı var.

CrashPlan ayrıca bilgisayar başına aylık 10 $ fiyatla daha pahalı bir iş planı. İş planları ile ek yönetici ve gösterge tablosu denetimlerinin yanı sıra 7/24 telefon desteği alırsınız.

Backblaze

Backblaze’in fiyatlandırma yapısı neredeyse basit.

Ücretsiz bir plan yoktur, ancak taahhütte bulunmadan önce 15 gün boyunca Backblaze’yi deneyebilirsiniz. Backblaze ayrıca birden fazla bilgisayar için herhangi bir aile planı veya indirim sunmaz.

Bilgisayar başına yıllık 50 dolar fiyatla iş planı var. Bu, bir yıllık kişisel plan hizmetine kaydolmanın maliyeti ile aynıdır. Fark, iş planının faturalandırmayı izlemek ve raporlar oluşturmak için size bazı yönetici kontrolleri sağlamasıdır.

Birinci Tur Düşünceler:

Gördüğünüz gibi, her hizmetin fiyatlandırma modeli arasında oldukça büyük farklılıklar var. Özetlemek:

 • IDrive karmaşık bir dizi fiyatlandırma seçeneği sunar
 • Backblaze minimalist bir yaklaşım getiriyor
 • CrashPlan orta bir zemin sunuyor

İlginç olan şey, fiyatlandırmaya yönelik bu üç yaklaşımın, her bir hizmetin, önümüzdeki turlarda göreceğimiz yedekleme işine nasıl yaklaştığının diğer yönleriyle temel olarak uyumlu olması.

Değer söz konusu olduğunda hangisi en iyi yaklaşımdır? Yedeklenecek tek bir bilgisayarınız varsa, muhtemelen Backblaze. CrashPlan’ın yıllık maliyetiyle 5 aylık aylık plan. Kendi yıllık planıyla karşılaştırıldığında, aydan aya giderseniz yılda 10 $ daha ödersiniz. Ancak, herhangi bir zamanda iptal edebilme lüksü, bazı kullanıcıların göz ardı edeceği bir şeydir.

Bir yıl önceden ödeme yapmayı düşünmüyorsanız, yalnızca bir bilgisayarı yedeklemek istiyorsanız Backblaze’nin yıllık maliyeti hala en iyi anlaşma.

Birden fazla bilgisayarınız ve toplam 1 TB’tan az veriye sahipseniz, IDrive daha mantıklıdır. Yedeklemek için üç veya daha fazla bilgisayarınız ve 1 TB’tan fazla bilgisayarınız varsa, CrashPlan sizin seçiminiz olmalıdır. 2-10 bilgisayarda sınırsız yedekleme için aylık 13,99 $ bir pazarlık.

Kazanan: IDrive

İkinci Tur: Araçlar

İkinci turda işletim sistemi desteğine, masaüstü araçlarına, tarayıcı erişimine ve mobil erişime bakacağız.

IDrive

IDrive, çoğu bulut yedekleme çözümünden daha geniş bir platform yelpazesiyle çalışır, bu da sınırsız cihazı yedeklemenizi sağlayan bir hizmet için iyi bir avantajdır.

Masaüstü uygulamaları hem Windows hem de Mac için kullanılabilir, ancak Linux için mevcut değildir. Arayüzün kendisi işlevsellik ile doludur.

Gözler için kolay değil, ancak bir veya iki tık uzakta birçok özelliğe sahip olmanın rahatlığı, menülerde daha az kazma anlamına geliyor.

Sol tarafta, temel IDrive özellikleri için kullanışlı sekmeler bulacaksınız: yedekleme, geri yükleme, zamanlayıcı, senkronizasyon, sunucu yedekleme ve ayarlar. Bir sonraki turda bu sekmelerin birkaç özel özelliğini ele alacağız. Sunucu yedekleme sekmesinin işletme hesabı kullanıcıları için olduğunu unutmayın.

Yedekleme yönetiminizin çoğu masaüstü aracıyla gerçekleştirilecek olsa da, IDrive’ın web arayüzü de aynı şekilde zengin özelliklere sahiptir ve kullanımı biraz daha kolaydır.

Çoğunlukla, bir tarayıcıdan depolanan içeriğe erişmek için web arayüzünü kullanacaksınız; bu, IDrive uygulamasının yüklü olmadığı bir bilgisayarda olduğunuzda kullanışlıdır..

Bulut yedekleme verilerinize mobil erişim, Android, iOS (iPhone, iPad) ve Windows Phone için indirilebilir uygulamalar ile elde edilebilir.

Çoğu çevrimiçi yedekleme hizmeti, depolanan verilere yalnızca mobil uygulama üzerinden erişmenize izin verir, ancak IDrive aslında mobil verileri de yedeklemenize izin verir. Bu içerir:

 • Videolar
 • Fotoğraflar
 • Kişi listeleri
 • Takvim etkinlikleri

Android kullanıcıları ayrıca metinleri, arama günlüklerini ve uygulamaları yedekleyebilir.

Cihaz içeriğine ek olarak, IDrive diğer bulut yedeklemelerinin çoğunun yapmadığı başka bir şey yapar: sosyal medya hesaplarınızı yedeklemenizi sağlar. Buna hem Facebook hem de Instagram dahildir.

IDrive İş planları ayrıca MS SQL Server, VMWare ve Oracle sunucuları gibi popüler iş platformlarından bahsetmemek için Linux sunucularını yedekleme yeteneğini de içerir..

CrashPlan

CrashPlan, Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir masaüstü uygulamalarına sahiptir. Masaüstü arayüzü estetik ve özelliklerin güzel bir kombinasyonunu sunar.

Sol tarafta, yedekleme, geri yükleme, ayarlar, geçmiş, arkadaşlar ve hedefler için menü sekmeleri bulacaksınız. Her sekmedeki daha iyi menü tasarımı sayesinde deneyim IDrive ile çalışmak kadar zor değil. İki tonlu görüntünün alınması daha kolaydır, bu da dikkat dağılmasını en aza indirir.

CrashPlan ayrıca abonelere tarayıcı tabanlı erişim de sağlar, böylece masaüstü aracını indirmek zorunda kalmadan verilerinize her yerden erişebilirsiniz.

Web kullanıcı arayüzü tıpkı masaüstü aracı gibi oldukça basit ve sezgisel.

CrashPlan mobil uygulamaları hem Android, iPhone hem de iPad için kullanılabilir. Mobil uygulamalar depolanan içeriğinize erişmek için iyi çalışır, ancak telefon verilerini yedeklemek için kullanılamazlar. CrashPlan’ın iş planı Linux sunucunuzu, Oracle, SharePoint veya işletmelerin tercih ettiği diğer platformları yedeklemek için kullanılamaz.

Backblaze

Backblaze, Windows ve Mac için yedeklemeyi destekler. Her iki işletim sistemi için masaüstü arayüzü, test ettiğimiz herhangi bir çevrimiçi yedekleme hizmetinin en minimalist tasarımına sahiptir. En kolay bulut yedeklemesi için 2017 sıralamasında ilk sırada olmasının büyük bir nedeni budur.

Yedeklemeyi duraklatmak ve başlatmak, verileri geri yüklemek ve ayarlarınızı değiştirmek için düğmeler vardır. Birkaç temel bilgi dışında, bulacağınız hemen hemen hepsi bu.

Bu güzel aerodinamik yaklaşım, teknoloji meraklısı kullanıcıların boğulmasını önleyecektir. Kısa bir süre içinde ele alacağımız birkaç ücretsiz özellikle birleştiğinde, tasarım tüm yedekleme sürecini mümkün olduğunca görünmez hale getirmeye yardımcı oluyor.

IDrive ve CrashPlan’da olduğu gibi, bilgisayarınızın kullanışlı olmaması veya sabit sürücünüzün çökmesi ve genellikle bir dosyaya ihtiyacınız olması durumunda, saklanan verilerinizi tarayıcıdan almanın bir yoludur..

Backblaze Android, iOS ve iPad için mobil uygulamalara sahiptir. CrashPlan’da olduğu gibi, uygulamalar çoğunlukla depolanan içeriği görüntülemek ve paylaşmak için kullanılır.

Yuvarlak İki Düşünce

Bir kez daha, üç özellikli yedekleme çözümümüzü mümkün olduğunu düşündüğünüzden daha fazla ayırıyor.

IDrive, mobil yedeklemeler de dahil olmak üzere CrashPlan ve Backblaze’den daha fazla platformu destekler. Daha fazla iş platformu seçeneği, IDrive’ın işletmelere muhtemelen diğer iki hizmetten daha fazla hitap edeceği anlamına gelir, bu yüzden iş sıralamaları için en iyi bulut yedeklememizde en üst düzey nodu verdik.

Bununla birlikte, IDrive’ın diğer bulut yedekleme hizmetlerinin çoğundan daha karmaşık arayüzleri vardır. Bu, teknik olarak dahil olan kullanıcılara ve yedekleme rutinlerini izlemeye çok dahil olmak isteyenlere hitap edebilir. Diğerleri ezici bulabilir.

Backblaze, arayüzünü ihtiyacınız olanın minimumuna indirgeyerek tersi bir yaklaşım benimser ve bu da birçok insana hitap edecektir. CrashPlan, elbette dengeli bir yaklaşım sergiler, seçenekleri akıcı görünümlerle harmanlar.

Karmaşıklığına rağmen, IDrive’a mobil destek desteği ve iş platformu seçenekleri nedeniyle raunt vermemek zor. Sadece kişisel planının bir Linux masaüstü aracı olmasını diliyoruz.

Kazanan: IDrive

Üçüncü Tur: Özellikler

Fiyatlandırma hakkında konuştuk ve araçlara baktık. Bu segment sırasında, özellikleri ayıracağız.

IDrive

İyi bir bulut yedeklemesi gibi, IDrive da gece takılı kaldığınız zamanlar için rutin yedeklemeler planlamanızı sağlar. IDrive’ın zamanlayıcı sekmesinden yedeklemelerinizi planlayın.

IDrive’dan beklediğiniz gibi, zamanlayıcıya seçenekler yüklenir. Başlangıç ​​ve bitiş saatlerini ayarlayabilir, yedeklemeleri haftanın belirli günleriyle sınırlayabilir ve sizi bilgilendirmek için bildirimler oluşturabilirsiniz.

Zamanlanmış yedeklemelere ek olarak, IDrive 500 MB’ın altındaki dosyalar için kalıcı yedekleme de sunar. Bulut yedekleme hizmetleri genellikle bu özelliği “sürekli yedekleme” olarak adlandırır. IDrive ile sürekli yedekleme, gerçek zamana yakın veya 10, 30 veya 60 dakikada bir çalışacak şekilde ayarlanabilir.

IDrive’ı yüklediğinizde, tüm belgelerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı yakalamak ve yakalamak için belirli klasörleri yedekleme için otomatik olarak etiketleyecektir. Ancak, IDrive’da yedeklenebilecek dosya türüyle ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Kaydetmek istediğiniz herhangi bir dosya veya klasörü yedekleme sekmesinden işaretleyebilirsiniz.

Masaüstü uygulaması, bu seçimleri hem IDrive bulutuna hem de harici bir sabit sürücüye göndermenizi sağlar. Her ikisini de yapabilmek yararlıdır: Verilerinizin hem yerel hem de uzak kopyalarını saklamak akıllıdır, ancak bu işlemleri ayrı ayrı yönetme zahmeti.

IDrive’ın kullanıcılara “senkronizasyon” için ayrı bir veri grubu verdiğinden bahsettik. Senkronizasyon, içeriği cihazlarınız arasında otomatik olarak hizalayan bir çalışma verimliliği özelliğidir. Bu fikir, iş içeriğini bir flash sürücü ile aktarmak zorunda kalmadan cihazdan cihaza atlayabilmenizdir.

Yedekleme veya senkronizasyonda depolanan tüm dosyalar bir URL bağlantısı oluşturularak da paylaşılabilir. Bağlantılar e-posta alıcılarına gönderilebilir veya sosyal medyada paylaşılabilir.

IDrive ayrıca dosya sürümlendirmeyi de destekler. Dosya sürümlendirme, dosyaların önceki sürümlerine geri dönmenizi sağlar. Bu, istenmeyen değişiklikleri geri almanıza ve fidye yazılımının neden olduğu da dahil olmak üzere dosya bozulması riskini azaltmanıza yardımcı olur. IDrive, yedekleme veya senkronizasyonda depolanan herhangi bir dosyanın en son 10 sürümünü korur. Silinen öğeler de 30 gün boyunca saklanır.

CrashPlan

IDrive’ın aksine, CrashPlan varsayılan olarak sürekli yedeklemeyi kullanır ve yedeklenen dosyaların boyutunu sürekli olarak sınırlamaz.

Sürekli yedekleme, hiçbir zaman bir dosyayı kaybetmemenizi sağlar ve yedekleme işlemlerinin sistem kaynaklarını etkilememesini sağlamak için CrashPlan dosya sıkıştırma ile iyi bir iş çıkarır. Ancak, daha az bilgi işlem gücüne sahip olanlar, aynı zamanda bir seçenek olan zamanlanmış yedeklemelere gitmek isteyebilir.

CrashPlan’ın zamanlayıcısı oldukça basittir. Bir başlangıç ​​ve bitiş zamanı ayarlayabilir ve yedeklemelerin çalıştığı günleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

CrashPlan, yüklediğinizde belirli klasörleri yedekleme için etiketler. Ayrıca CrashPlan ile dosya tipi kısıtlaması yoktur. Yedekleme için etiketleme, yedekleme sekmesindeki dosya ağacı üzerinden gerçekleştirilir.

IDrive gibi, seçim süreci biraz sıkıcı olabilir. Ayrıca, kaydetmek istediğiniz dosya ve klasörleri gözden kaçırmak çok kolaydır. CrashPlan, harici sürücü yedeklemesini masaüstü aracından yönetmenize izin verir, bu da büyük bir zaman tasarrufu sağlar.

CrashPlan’ı, sabit disk verilerinizi bu hizmetin benzersiz bir özelliği olan bir arkadaşınızın bilgisayarına yedeklemek için de kullanabilirsiniz. Siz de istemediğiniz sürece arkadaşınızın bu dosyalara erişimi olmaz ve kendilerinin bir CrashPlan abonesi olmaları gerekmez.

CrashPlan hakkında sevdiğimiz bir diğer şey de, sınırsız veriden eksik olmaması. Sınırsız boyuttaki dosyaları yedekleyebilir ve hatta herhangi bir dosyanın sınırsız sürümünü koruyabilirsiniz. Silinen dosyaları süresiz olarak saklayabilirsiniz. Bu esneklik, CrashPlan’ın 2017 için en iyi sınırsız bulut yedeklemesi için kategorimizi kazanmasına yardımcı oldu. Ancak CrashPlan dosya paylaşımını desteklemiyor.

Backblaze

Backblaze, verileri sürekli olarak yedeklemenizi, günlük bir program ayarlamanızı veya yalnızca komutla yedekleme yapmanızı sağlar. Yine de, sürekli yedekleme varsayılan değerdir. Backblaze’nin programı neredeyse çok basit, bu da hizmetin minimalist yaklaşımının onu ısırmak için birkaç kez gelmesini sağlıyor.

Diğer bulut yedekleme hizmetlerinden farklı olarak, günleri ayarlayamazsınız. Bir başlangıç ​​ve bitiş zamanı belirlersiniz – işte bu.

Backblaze ile yedekleme işlemi, dosya seçme işlemiyle öne çıkıyor. Yedeklemek için etiketlemek istediğiniz klasörleri ve dosyaları aramak için dosya ağacınızda arama yapmak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine, Backblaze yükleme tamamlanır tamamlanmaz belirli türdeki tüm dosyaları otomatik olarak bulup yedekleyerek sizin için çalışır.

Varsayılan dosya seçimleri dahil:

 • Fotoğraflar
 • Videolar
 • Müzik
 • evraklar
 • Veri

Backblaze sınırsız yedekleme alanı sunarken, bant genişliği darboğazını hafifletmek için bazı dosya türleri yedekleme için seçilmez. Bunlar arasında çeşitli sistem dosyaları ve geçici internet dosyaları bulunur.

İsterseniz, ayarlardaki “hariç tutmalar” sekmesini ziyaret ederek hangi dosya türlerinin yedekleneceğini değiştirebilirsiniz..

Bilgisayarınızın sabit sürücüsünü yedeklemenin yanı sıra, harici sürücüleri USB veya firewire aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayarak da yedekleyebilirsiniz. Ancak, IDrive ve CrashPlan’dan farklı olarak, Backblaze arabirimi bu sürücüleri yedeklemenize izin vermez. Bunu elle halletmeniz gerekecek.

Daha da hayal kırıklığı yaratan şey ise Backblaze’ın yalnızca 30 güne kadar dosya sürümlendirmeyi ve silinen dosya saklamayı desteklemesi. Sınırsız bir hizmet olduğu göz önüne alındığında, CrashPlan gibi sınırsız sürümle Backblaze’nin iki katına çıkmasını görmek güzel olurdu.

Yuvarlak Üç Düşünce

Backblaze’nin dosya yedekleme konusundaki basit yaklaşımı, onu diğer tüm bulut yedekleme hizmetlerinden ayıran şeydir. Bu konuda sadece Carbonite gerçekten yaklaşıyor – pek değil. Kullanıcıların ne kadar veri yedekleyebileceğini sınırlayan IDrive’ın neden daha sınırlı, kullanıcı kontrollü bir yaklaşım gerektirdiğini anlamak kolaydır. Ancak, CrashPlan uygun olmalıdır.

Bununla birlikte, Backblaze sınırlı sürüm oluşturma, özellikle yakın zamanda güncellenmemiş içeriği bozan bir fidye yazılımı saldırısına maruz kalırsanız bir endişe kaynağıdır. CrashPlan daha fazla yönetim, sınırsız sürüm oluşturma ve silinmiş dosya koruma katil değeri teklifi alırken.

Bununla birlikte, IDrive’ın senkronizasyonu dahil etmesini seviyoruz, bu da sadece yedekleme alanında rekabet etmesini değil, aynı zamanda kendisini Sync.com’un kalıbında güvenli bir bulut depolama rakibi olarak konumlandırmasını sağlıyor. (Beşinci turda güvenlik hakkında konuşacağız).

Kazanan: IDrive

Dördüncü Tur: Hız

Yedekleme, özellikle vasat Internet hızları ve büyük dosyalar için sinir bozucu bir zaman alabilir. Bu turda, üç yarışmacımızın bir dosya aktarım yarışında nasıl adil olduğunu ölçüyoruz, bu yüzden zor yolu bulmak zorunda değilsiniz. Hızlı yapacağımıza söz veriyoruz.

Hız Karşılaştırması

Her sağlayıcıyı test etmek için çeşitli dosya türleriyle dolu 500 GB’lık sıkıştırılmış bir klasör hazırladık. Ardından, IDrive, CrashPlan ve Backblaze’nin birbiri ardına klasörü yüklemesine ve yüklemesine izin verdik.

Bu testler aynı makinede yapıldı. Bant genişliği dalgalanmalarını sınırlamak için kablosuz ağımızı kapattık ve bilgisayarımızı doğrudan modeme bağladık. Bant genişliği dalgalanmalarını ortadan kaldırmak için, bu testler Wi-Fi kapalıyken yapıldı ve bilgisayarım doğrudan ev bilgisayar modemime takıldı.

Speedtest.net göre, test sırasında indirme / yükleme hızları ortalama 120Mbps / 12Mbps.

Yükleme süresiİndirme süresi
IDrive10:5000:25
CrashPlan06:3000:38
Backblaze08:4000:42

Genel olarak konuşursak, yükleme süresi sistem kaynağında daha büyük bir sürükleme olduğundan CrashPlan’ın yükleme zaferine IDrive’ın indirme kazancından biraz daha fazla ağırlık verin.

Artımlı Yedekleme ve Hız Kısma

Yukarıda sunulan ham veriler tam resim değildir.

Her üç hizmet de dosya aktarım mimarisinde artımlı yedeklemeyi içerir. Artımlı yedekleme, bir dosya bir kez yüklendikten sonra, gelecekteki yüklemelerin yalnızca dosya değiştiğinde gerçekleşeceği anlamına gelir. Daha da iyisi, yalnızca dosyanın değiştirilen bölümleri (veya blokları) yüklenir.

Artımlı yedeklemenin güzelliği, dosyaları yedeklemek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltmasıdır.

Ayrıca, her üç hizmet de yükleme hızlarınızı azaltmanıza olanak tanır. Kısma, hizmetlerin ne kadar bant genişliği kullandığını kontrol etmenin bir yoludur. Gazınızı en üst düzeye çıkarmak norm olsa da, kötü bir internet bağlantınız varsa, bunu yapmak aynı anda diğer web etkinliklerine (Cloudwards.net video içeriğini izlemek gibi) katılma becerinizi engelleyebilir..

Posta Hizmetleri

IDrive ayrıca IDrive Express hizmetleriyle birlikte ilk yüklemelerin ve tam geri yüklemelerin hızlanmasına yardımcı olur.

IDrive size tamamen ücretsiz olarak 3 TB’a kadar harici bir sabit disk gönderecektir. Yedeklemek istediğiniz verileri bu sürücüye aktarır ve geri gönderirsiniz. IDrive destek teknisyenleri verilerinizi sunucularına yükler. İlk yedeklemelerin tamamlanmasının günler veya haftalar alabileceği göz önüne alındığında, bu büyük bir avantajdır. Ayrıca, tam bir sistem geri yüklemesi yapmanız gerekirse, IDrive tüm verilerinizi içeren bir sabit disk yükleyebilir ve size gönderebilir.

Backblaze benzer bir hizmet sunar, ancak yalnızca geri yüklemeler için. IDrive’dan farklı olarak, sabit disk için önceden 189 $ maliyetle ödeme yapmanız gerekir. Geri gönderdikten sonra geri ödeme alacaksınız.

Yuvarlak Dört Düşünce

IDrive’ın posta hizmetini hesaba katarsanız, bu turda kazanan ilan etmek biraz çamurlu hale gelir. Bununla birlikte, çoğu kullanıcı büyük olasılıkla IDrive Express kullanmaz ve günlük yedekleme işlemleri her hizmetin yükleme / indirme hızlarına daha bağımlıdır.

Üç hizmetin hiçbiri indirme sürelerinde sizi öldürmeyecek, ancak yüklemeler söz konusu olduğunda CrashPlan’ın bir avantajı var gibi görünüyor.

Dördüncü Tur Birincisi: CrashPlan

Beşinci Tur: Güvenlik

İster gizlilik savunucusu olun, ister hassas içeriğe sahip bir işletmeye sahip olun, ister temkinli bir özel vatandaş olun, bulut yazılımınızın güvenliği ne kadar iyi taahhüt ettiğini incelemek tüketici kontrol listenizi oluşturmalıdır. Son turumuz sırasında, IDrive, CrashPlan ve Backblaze’in İnternet üzerinden ve sunucu tarafındayken verilerinizi nasıl koruduğunu yıkacağız.

IDrive

IDrive, aktarılan verileri güvenli SSL bağlantılarıyla şifreler. Servis ayrıca, veri merkezlerinde depolanan verilerinizi şifreleyerek içeriğinizi veri ihlallerine karşı korur. Her iki durumda da verileriniz, ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü tarafından önerilen protokol olan 256 bit AES şifreleme ile şifrelenir.

IDrive’ın veri güvenliği ile ilgili olarak kendilerini ayırmasının bir yolu, kullanıcılara seçenek için varsayılan veya kullanıcı tarafından oluşturulan bir şifreleme anahtarı sunmaktır..

Kendi şifreleme anahtarınızı ayarlamayı seçerek, yalnızca siz, kullanıcı içeriğinizin şifresini çözebilirsiniz. Bu, IDrive’ın sıfır bilgili bir yedekleme çözümü olarak işlev görebileceği anlamına gelir.

Verilerinizi özel bir şifreleme anahtarıyla korumanızı öneririz, ancak IDrive şifrenizi unutursanız bulut verilerinizden kalıcı olarak kesileceğini bilin. Bu, ilk yedekleme işleminden tekrar geçmeniz gerektiği anlamına gelir.

İster varsayılan bir anahtarla gidin ister kendi anahtarınızı ayarlayın, tüm şifreleme aktarımdan önce bilgisayarınızda gerçekleşir. Birçok bulut hizmeti daha sonra verilerinizi sunucularına kaydetmeden önce şifresini çözer ve tarar. IDrive bunu yapmaz – siz geri çekinceye kadar şifreli olarak bırakırlar. Bu, IDrive’ı uçtan uca şifreleme hizmeti yapar.

CrashPlan

CrashPlan, şifreleme söz konusu olduğunda, makinenizden ayrılmadan önce verilerinizi 448 bit Blowfish ile karıştırmaz. Çoğu kriptograf, 256 bit AES’yi daha güvenli kabul ederken, Blowfish’i daha hızlı bir protokol olarak işaretliyor.

Bununla birlikte, her iki protokolün de kırılmaya yakın olmadığına inanılmıyor, bu yüzden fark hakkında çok fazla endişelenmeyin. Her durumda gizli dinlemeyi önlemek için SSL tüneli sayesinde bilgisayarınız ve bulut arasında hareket ederken verileriniz daha fazla korunur.

Genellikle, CrashPlan rasgele sayı üreteci ile yerinde şifreleme anahtarları oluşturur. Bununla birlikte, IDrive gibi hizmet, kendi şifreleme anahtarınızı oluşturarak veri gizliliğinizi artırmanıza da olanak tanır.

Hesap şifrenizden farklı verileri geri yüklemek için ayrı bir arşiv şifresi de oluşturabilirsiniz.

CrashPlan size iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirme seçeneği de sunar. Bu özellik etkinleştirildiğinde, verilerinize erişmek için tipik kullanıcı kimlik bilgilerinizi ve metin veya e-posta yoluyla gönderilen bir defalık kodu girmeniz istenir..

Backblaze

Backblaze “only” 128 bit AES şifrelemesi kullanır. Ancak, bu çoğu finansal kurum tarafından kullanılan şifreleme düzeyidir. Dünyanın en gelişmiş süper bilgisayarlarının AES-128’e güç katması birkaç milyar yıl alacaktı.

Bulut hizmetlerinin çoğu, kısmen gelecekteki buluşlara karşı hizmetleri güvence altına almak ve kısmen pazarlama için 256-bit şifreleme ile denize giriyor.

Kimlik IDrive ve CrashPlan ile bilgisayarınızdan ayrılmadan önce verileriniz şifrelenir ve Backblaze’nin veri merkezlerinde şifrelenmiş olarak kalır. Arada, SSL geçişte korur.

Genellikle, Backblaze şifreleme anahtarını sizin için oluşturur ve saklar. Bununla birlikte, IDrive ve Backblaze gibi, kullanıcılara kendi anahtarlarını oluşturma seçeneği sunar.

Backblaze, isteğe bağlı iki faktörlü kimlik doğrulaması ile CrashPlan ile daha da hızlanıyor. CrashPlan’ın sürümü, verilerinize erişmeden önce telefonunuza gönderilen altı haneli bir kodu girmenizi gerektirir.

Beşinci Tur Düşünceler

Her üç hizmet de, kullanıcılara sadece bildikleri özel şifreleme anahtarları oluşturma seçeneği sunan harika bir iş çıkarıyor. Bu seçeneği içeren daha fazla bulut hizmeti diliyoruz. Erişiminizi kaybetme riskine rağmen, sıfır bilgi şifrelemesi verilerinizin asla tehlikeye atılmamasını sağlar. Şifrenizi kaybetmekten korkuyorsanız, bir bulut şifre yöneticisi yardımcı olabilir.

IDrive, önerilen 256 bit AES şifreleme protokolünü kullanan üç hizmetin tek hizmeti olsa da, iki faktörlü kimlik doğrulaması sunmayan tek hizmettir. Backblaze’ın biraz daha iyi şifrelemesi sayesinde bu turu CrashPlan’a veriyoruz.

Ancak, yakın bir içeriktir ve bu üç hizmetten herhangi birinin güvenliğe nasıl yaklaştığı konusunda endişelenmemeniz gerekir..

Beşinci Tur Birincisi: CrashPlan

Karar

Tamamen yuvarlak galibiyetler alsaydık, muhtemelen bu eşleşmeye IDrive ve CrashPlan arasında bir kravat diyoruz. Her iki servis de iki tur attı. Nihayetinde, bu üç hizmetten herhangi birine değer atamak kişisel veri gereksinimlerinize bağlı olarak.

Birden fazla bilgisayarı yedeklemek için uygun fiyatlı bir çözüm arıyorsanız ve 1 TB’ın bu dosyayı kesmeyeceğini düşünüyorsanız, CrashPlan’ın aile planı muhtemelen en yüksek değeri sağlar. Ancak, yalnızca bir bilgisayarı yedeklemek istiyorsanız ve ayrıntılar hakkında endişelenmek istemiyorsanız Backblaze muhtemelen sizin için daha iyi bir seçenektir. Bulut yedeklemesine yönelik belirginleştirilmiş basitleştirilmiş yaklaşımına yardım edemeyiz ancak hayran olacağız.

Çoğu okuyucunun 1 TB eşiğinin altına düşecek çok cihazlı kullanıcılar olduğuna inandığımız için nihayetinde bu savaşı IDrive’a vermemiz gerekiyor. IDrive’ın senkronizasyon özellikleri, sınırsız cihaz yedekleme ve mobil yedekleme, çoğu bulut yedekleme çözümünde bulamayacağınız temel özelliklerdir. Ne kadar veri saklayabileceğinizle sınırlı olsa da, yüksek tanımlı video gibi rutin olarak büyük dosyalarla ilgilenmediğiniz sürece bu bir endişe kaynağı olmamalı.

Yanlış anladığımızı mı düşünüyorsun? Biz her zaman başka bakış açılarına açığız. Lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, okuduğunuz için teşekkürler.

Final Kazanan: IDrive

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map