Carbonite vs Backblaze vs IDrive: En İyi Yedekleme Hizmetini Bulma

CrashPlan artık online müşterilerinin yedekleme oyunundan çıkıp, iş müşterilerine ve derin ceplerine odaklanmaya karar verdiğinde, pazar aniden üç kişilik bir çetenin egemenliğini buluyor: Carbonite, Backblaze ve IDrive. Bu üç hizmetin her biri, iyi nedenlerden ötürü Cloudwards.net adresindeki çevrimiçi yedekleme incelemelerinde iyi puan almıştır. Ancak, tüm iyi nedenler eşit yaratılmaz.


Herhangi biriyle bir aboneliğe kaydolmadan önce, yalnızca ne aldığınızı bilmekle kalmaz, ne elde ettiğinizi neyle elde edemeyeceğinizi karşılaştırır. Anla?

Akıllı seçimler yapmakla ilgili olduğumuzdan (çalışma saatleri içinde), bu üç çevrimiçi yedekleme çözümünden hangisinin Cloudwards.net’in en güçlü önerisini hak ettiğini sormak için yalnızca bir yol olduğuna karar verdik.  

Temel olarak, onların dükünü çıkarmasına izin vereceğiz.

En İyi Online Yedekleme Hizmetleri 2020

Savaş: Carbonite vs Backblaze vs IDrive

Burada savaş zamanı Cloudwards.net. Üç özellikli hizmetimizin her birini birbiri ardına, iyi bir yedekleme hizmetinin merkezinde beş temel kategoriye bakarak test edeceğiz: değer, yedekleme özellikleri, kurtarma özellikleri, güvenlik ve destek. Her turdan sonra bulgularımızı özetleyecek ve bir tur kazananını açıklayacağız. Ardından, her turu tamamladıktan sonra, hepsini bir araya getireceğiz ve sunulan kanıtlara dayanarak en iyi seçimimizi açıklayacağız.

İyi bir çevrimiçi yedekleme aracında neleri arayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, en iyi çevrimiçi yedekleme kılavuzumuz önerileriyle birlikte sizin için hepsini yıkacaktır. Orada, Carbonite, Backblaze ve IDrive’ın çok özellikli olduğunu göreceksiniz. Daha ayrıntılı bir görünüm istiyorsanız, bu üç hizmetin her biri için özel incelemelerimiz var:

  • Karbonit incelemesi
  • Backblaze incelemesi
  • IDrive incelemesi

Bu yeterli bir önsöz. Dağınık parçalara gidelim.

Birinci Tur: Fiyat

İşleri kolay biriyle başlatacağız: sonuçta. Bu üç hizmetin ne kadar ücret aldığını, ne kadar çevrimiçi yedekleme alanı elde ettiğinizi ve tek bir abonelikle kaç cihazı yedekleyebileceğinizi inceleyeceğiz.

Carbonite

Carbonite üç farklı tüketici fiyatlandırma katmanına sahiptir ve her biri size bir bilgisayar (PC veya Mac) için sınırsız yedekleme sağlar. Her abonelik yıllık olarak satın alınmalı ve ödenmelidir; aydan aya seçenek yoktur. İki yıllık bir abonelikle yüzde beş, üç yıllık bir abonelik ile yüzde on tasarruf edebilirsiniz, ancak bu tasarruflar bu kadar uzun bir taahhüt için oldukça hoş görünüyor..  

Her bir planın sabit sürücünüzü yedeklemeniz için size sınırsız alan sağladığı göz önüne alındığında, açık soru neden bir Artı veya Prime planı için ödeme yapılmasıdır? Ayrıca harici sabit disklerinizi de istediğiniz kadar yedeklemenizi sağlar. Ayrıca otomatik video yedekleme özelliği ekler. Prime, kurye kurtarma hizmeti ekliyor, ancak Carbonite Basic üzerinden yılda 100 dolar ek maliyetle, 99 dolarlık bir ücret karşılığında hizmeti hala kullanabileceğiniz göz önüne alındığında buna değmez..

Carbonite ayrıca, buluta yedeklenen dosyalara erişmek için kullanılabilecek Android ve iOS için mobil uygulamalara da sahiptir. Carbonite Mobile ayrıca cep telefonunuzda çektiğiniz fotoğrafları yedeklemenizi sağlar. Başka hiçbir telefon verisi korunmuyor.

Backblaze

Carbonite gibi Backblaze de bir bilgisayar için sınırsız veri yedeklemenizi sağlar. Ancak, sadece bir fiyat planı sunarak satın alma sürecini basitleştirir. Backblaze ayrıca aboneliğiniz için aylık veya yıllık ödeme seçeneği de sunar. Bir yıllık abonelik size 10 ABD doları, iki yıllık abonelik 25 ABD doları tasarruf sağlar.

Hem PC hem de Mac yedekleme istemcileri mevcuttur. Yedekleme bir bilgisayarla sınırlı olsa da, Backblaze ile tüm harici sabit disklerinizi ek ücret ödemeden yedekleyebilirsiniz. iOS ve Android uygulamaları kullanılabilir, ancak yalnızca dosya erişimi içindir; herhangi bir mobil dosyayı, hatta fotoğrafı yedeklemek için kullanılamazlar.

IDrive

IDrive, müşterileri cezbetmek için farklı bir yaklaşım benimser. Şirket, sınırsız yedekleme alanı sunmak yerine, sınırsız cihaz için yedekleme sunar. İstemciler PC ve Mac için, komut dosyaları ise Linux yedekleme için kullanılabilir. Harici sabit sürücü yedeklemesi de dahildir. Android ve iOS cihazlar için uygulamalar da var.

Yakın zamana kadar, temel bir IDrive planı, tüm cihazlarınızı korumak için size 1 TB yedekleme alanı sağladı. Şimdi 2 TB yedekleme alanı elde edersiniz. IDrive, depolama alanı ayırmasıyla birlikte fiyatını da artırmadı.

Çoğu kullanıcı için 2 TB çevrimiçi yedekleme alanı bol miktarda depolama alanı olmalıdır. Ancak, çok sayıda yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekiyorsanız, kapsamlı bir film koleksiyonunuz varsa veya kendiniz video oluşturursanız, daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Bunun için IDrive’ın 5TB’lik bir planı da var..

Bununla birlikte, aylık fiyatlandırma bir seçenek değildir. Bir seferde bir yıl veya iki yıl hizmet için kaydolabilirsiniz.  

Bu ilk yıl için IDrive’ya indirimli bir fiyata sahip olursunuz. Bundan sonra, fiyat etiketi 69,95 dolara kadar çıkabiliyor. İki yıllık planın avantajı, indirimi uzatmanızdır.

Bir sonraki turda bunun hakkında daha fazla konuşacağız, ancak bir IDrive aboneliği, senkronizasyon alanının ayrı ancak eşit bir tahsisini de içererek, daha da iyi bir anlaşma haline getiriyor. Ayrıca ilk birkaç GB’nin ücretsiz olduğunu, bununla ilgili daha fazla bilgi için en iyi ücretsiz bulut depolama makalemize göz atın..  

Birinci Tur Düşünceler

Carbonite, Backblaze ve IDrive arasında, şu anda Carbonite’nin en az miktarda değer sunduğunu söylemeliyiz. Bunun nedeni, oldukça basit bir şekilde maliyettir. Hem Carbonite Basic hem de Backblaze, bir bilgisayar için sınırsız veri yedeklemenize izin verir, ancak Backblaze bunu yılda 10 $ daha ucuza yapmanızı sağlar. Ayrıca, Backblaze’nin 5 $ aylık bir planı var ve Carbonite yok. Ayrıca, Carbonite Basic harici sürücü yedeklemesi içermez.  

Bizim için, bu tur Backblaze ile bir cihaz için sınırsız alan mı yoksa IDrive ile sınırsız cihazlar için 2 TB alan mı istediğinize bağlı. Çoğu kullanıcı için, özellikle Android (Google Drive) ve iPhone’un (iCloud) ücretsiz olarak bazı dosya koruması sunduğu göz önüne alındığında, bir bilgisayar desteği yeterli olmalıdır. Ayrıca, ilk yedekleme indiriminiz sona erdiğinde, IDrive için Backblaze’den yılda 20 $ daha fazla ödersiniz.

Birinci Tur Birincisi: Backblaze

İkinci Tur: Özellikler

Bu turda, her bir hizmetin ne tür özelliklere sahip olduğuna ve bu özelliklerin ne kadar iyi yürütüldüğüne bakacağız. Ortak çevrimiçi yedekleme özellikleri arasında yedekleme zamanlaması, uzaktan erişim ve sürüm oluşturma gibi şeyler bulunur.   

Carbonite

Birinci turda Carbonite’ın PC ve Mac için masaüstü istemcileri olduğunu belirttik. Masaüstü istemcisi, yedekleme planınızı yönetmek için kullanacağınız şeydir. İçinden, Carbonite’den sürekli veya zamanlanmış yedeklemeler çalıştırmasını isteyebilirsiniz. Sürekli yedeklemenin avantajı, dosyaların değiştirildikçe yedeklenmeleridir. Bu, bilgisayarınız gün ortasında çökerse, kalıcı olarak herhangi bir dosyayı kaybetme olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir.

Zamanlanmış yedeklemeler, yedekleme işlemlerinin diğer çalışmalarınıza müdahale etmesini önlemek için iyidir. Carbonite istemcisi yedeklemeyi başlatmak için bir zaman seçmenize veya yedeklemenin çalışmadığı saatleri tanımlamanıza olanak tanır.

Karbonit yedekleme, artımlı, blok düzeyinde dosya aktarımları sayesinde sorunsuz çalışır. Bu, yalnızca yeni dosyaların veya değiştirilen dosyaların yedeklendiği ve yalnızca varolan dosyaların bazı bölümlerinin (bloklarının) iletildiği anlamına gelir. Bu zamandan ve bant genişliğinden tasarruf sağlar.

Carbonite, sürümlendirmeyi de destekler, ancak yalnızca Windows bilgisayarlar için. Herhangi bir dosyanın en azından önceki üç sürümü süresiz olarak saklanır (bu kadar çok dosya varsa). Ayrıca, varsa, önceki yedi günün her biri için bir dosya, önceki üç haftanın her biri için bir dosya ve önceki iki ayın her biri için bir dosya tutulur..  

Backblaze

Carbonite gibi, Backblaze de PC ve Mac için temel yedekleme işlemi için gerekli olan masaüstü istemcilere sahiptir. Varsayılan olarak yedekleme sürekli çalışır. Bununla birlikte, yedeklemeleri planlamayı tercih ediyorsanız, bu istemcide bulunan bir seçenektir. Backblaze’a ne zaman yedeklemeye başlayacağınızı ve ne zaman duracağınızı söyleyebilirsiniz.

Ancak sürekli yedekleme önerilir ve sistem kaynaklarınızı çok fazla etkilememelidir. Çünkü Backblaze artımlı, blok düzeyinde yedeklemeler de gerçekleştirir. Aslında, son yıllarda gerçekleştirdiğimiz çeşitli hız testlerinde, Backblaze’nin Karbonit’ten daha hızlı çalıştığını bulduk.

Backblaze ile özlenen büyük özelliklerden biri, kaç dosya sürümünün tutulduğunu kapsamasa da, bunları yalnızca 30 gün boyunca saklamasıdır. Fidye yazılımı koruması söz konusu olduğunda Backblaze’yi kötü bir seçim haline getirir.

Belirtildiği gibi, Backblaze’nin kurye kurtarma hizmeti de vardır. Cihaz için peşin ödeme yapmanız gerekecek, ancak Backblaze geri gönderdiğinizde size geri ödeme yapacaktır. 128 GB flash sürücüyü veya 4 TB harici sürücüyü seçebilirsiniz. Çok fazla veriniz varsa kurtarmayı hızlandırmanın iyi bir yolu.

IDrive

IDrive, bugün mevcut olan herhangi bir çevrimiçi tüketici yedekleme çözümü için belki de en iyi platform desteğine sahiptir. Fiyatlandırmayı tartıştığımızda bunların ne olduğunu ele aldık. Bahsetmediğimiz şey, IDrive’ın Android ve iOS için kullanılabilen mobil uygulamalarının yalnızca Carbonite ve Backblaze’de olduğu gibi dosya erişimi için olmadığıdır: her iki mobil uygulama da kişileri, medyayı ve takvim etkinliklerini yedeklemek için kullanılabilir. Android uygulaması ayrıca kısa mesajları, arama günlüklerini ve uygulama verilerini yedekleyebilir.

IDrive ayrıca şimdiye kadar incelediğimiz en özelleştirilebilir yedekleme zamanlayıcılarından birine sahiptir. Bir yedekleme başlangıç ​​zamanı ayarlayabilir, bir yedekleme kesme süresi ayarlayabilir ve haftanın hangi günlerinde çalışacağını seçebilirsiniz. IDrive’a saatlik yedeklemeler çalıştırmasını da söyleyebilirsiniz.

IDrive’ın yedeklemeleri sürekli çalıştırmasını tercih ediyorsanız, bu da bir seçenektir. Ayarlardan, değiştirilen dosyaları yedeklemeden önce beklenecek süreyi bile ayarlayabilirsiniz. IDrive ayrıca dosyaları blok halinde kopyalar ve tıpkı Carbonite ve Backblaze gibi kademeli olarak yedekler. Bu, sürekli yedekleme açık olsa bile işlerin sorunsuz çalışmasını sağlamalıdır.

Ayarlar, IDrive’ın başarısızlık gibi yedekleme etkinliği konusunda sizi uyarması için mükemmel bildirim seçeneklerini de yapılandıracağınız yerdir. Çok daha fazla ayar var – aslında, bu alanı kapsayacak kadar çok.

Dosyaları yedeklemenin yanı sıra, IDrive görüntü tabanlı yedeklemeyi de destekler. Bu, Carbonite Home’un kafa karıştırıcı nedenlerle çekmeden önce de yakın zamana kadar sunduğu bir özellik (şirket, görüntü tabanlı yedeklemenin fidye yazılımlarına karşı koruma için dosya tabanlı yedekleme kadar güçlü olmadığını iddia ediyor; bu doğru olabilir, ancak çok sayıda görüntü tabanlı yedekleme istemek için diğer nedenler).

Sürüm oluşturmaya gelince, IDrive, yaştan bağımsız olarak herhangi bir dosyanın son on sürümünü korur. Bu sizi çoğu dosya değiştirme hatasından, bozulmadan ve fidye yazılımı saldırısından korumak için yeterli olmalıdır.

IDrive Express, Carbonite ve Backblaze’den farklı olarak hem kurtarma hem de ilk yedekleme için kullanılabilen IDrive kurye hizmetinin adıdır. Bu, IDrive’ın lehine büyük bir avantaj. Ayrıca, IDrive Express, IDrive Kişisel kullanıcıları için yılda bir kez ücretsizdir.  

IDrive’ın en ayırt edici özelliklerinden biri, sadece bir yedekleme hizmeti olmamasıdır. Geleneksel olarak bulut depolama ile ilişkili bir özellik olan dosyaları senkronize etmek için de kullanılabilir. IDrive, yedekleme ve senkronizasyon arasında 2 TB 5 TB alanınızı dengelemeniz yerine, aslında her biri için ayrı bir depolama alanı sağlar.

Yuvarlak İki Düşünce

Bu turda tartışacak çok yer yok. Akıllı telefon yedeklemesi ve cihaz senkronizasyonu sunması nedeniyle IDrive üst sıralarda yer alıyor. IDrive ayrıca daha iyi zamanlama ve bildirim seçeneklerine sahiptir ve IDrive Express, İnternet üzerinden haftalar alabilen ilk yedekleme söz konusu olduğunda büyük bir avantajdır..

IDrive’ın birçok özelliğini sevsek de, bunların hepsinin bir bedeli var: karmaşıklık. Ancak, kullanım kolaylığını tartıştığımızda bu bir sonraki turda kendini oynayacak.  

İkinci Tur Birincisi: IDrive

Üçüncü Tur: Kullanım Kolaylığı

Bir bilgisayar yedekleme planı oluşturmayla ilgili sorun, tarihsel olarak, bunun bir acı oluşturmasıdır. Harici sürücülerden buluta geçiş, işleri biraz daha kolaylaştırdı, ancak bazı hizmetler süreci gereksiz yere zorlaştırıyor. Bu turda kullanıcı deneyimine ve yaşamı kullanıcılar için kolaylaştırmak için Carbonite, Backblaze ve IDrive’ın neler yaptığına bir göz atacağız.

Carbonite

Carbonite, yedekleme deneyimini nispeten sorunsuz hale getirmenin sınırsız bir yedekleme sağlayıcısı olmasından yararlanır. Bunu, dosya konumu yerine dosya türüne göre yedekleyerek yapar.

İstemciyi indirdikten sonra, sabit sürücünüzü tarar ve dosyaları otomatik olarak yedekler. Bu işlem, belgeler, videolar, fotoğraflar, müzik ve e-postalar gibi en yaygın dosya türlerini içerir. Aslında dahil edilmeyen tek şey sistem ve geçici dosyalardır.

Yedeklemek istediğiniz klasörleri ve dosyaları etiketlemenizi sağlayarak, Carbonite size zaman kazandırır. Bu yaklaşım ayrıca hiçbir dosyayı kaybetmemenize yardımcı olur. Ekstra temkinli olmak istiyorsanız, Carbonite dosya sisteminizdeki kod dosyalarını yedekleme durumlarını bildirmek için renklendirebilir.

Carbonite görev çubuğu simgesinden, yedekleme durumunu hızlı bir şekilde kontrol edebilir ve yedeklenmiş dosyaları arayabilirsiniz. Carbonite web ve mobil deneyimleri, yedekleme durumunu kontrol etmek ve depolanan dosyalara erişmek için de uygundur.

Carbonite’ın kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda gerçekten çok az olumsuzluk gösterebiliriz. Aslında, olmasaydı, muhtemelen mükemmel bir tasarım olduğunu düşünürüz …

Backblaze

Backblaze, istemcinin korunması gerektiğini düşündüğü dosyaları yedeklerken Carbonite ile aynı yaklaşımı benimser. Bununla birlikte, minimalizm yayan bir müşteri sayesinde tüm süreç daha da basit görünüyor.

Birçok çevrimiçi yedekleme hizmeti bir kur ve unut yaklaşımı benimser; hiçbiri Backblaze kadar doğru alamadım. İstemci yüklemesi sırasında, sabit sürücünüzü yedekleyip bir rapor döndürecek dosyalar için tarar. Sadece “tamam” a bastığınızda işlem başlayacaktır.

Basitliği, bilgisayarlarını korumak isteyen ancak bu konuda fazla düşünmek istemeyen tüm kullanıcılara hitap etmelidir. İsterseniz, klasör ve dosya türü hariç tutma ekleme seçenekleri de dahil olmak üzere oynayabileceğiniz birkaç ayar vardır, ancak aksi takdirde yapılacak çok şey yoktur.

İstemciyi bu kadar basit yapan şeylerden biri, Backblaze için tüm geri yükleme işlemlerinin web arayüzü üzerinden çalıştırılmasıdır. Ancak, masaüstü istemcisinden biraz daha karmaşık olsa da, web deneyimi de iyi. Gezinme sekmeleri solda olmasını beklediğiniz yerde bulunabilir ve hesap durumunuzu kontrol etmek için bir “genel bakış” sekmesi ve dosyalara erişmek için “görüntüle / geri yükle” sekmesi bulunur.

IDrive

IDrive ile yedekleme tam olarak zor değildir, ancak Carbonite ve Backblaze tarafından alınan set ve unutma yaklaşımlarından kesinlikle daha karmaşıktır. Bunun nedeni, 2 TB’lık yedek alanla sınırlı olmanızdır. Sınırsız yedekleme olmadan, IDrive bir uzantıya göre her bir dosyayı yedekleyemez.

Bunun yerine, IDrive istemcisi dosyaları dosya sisteminizdeki konuma göre yedekler. İstemciyi yükledikten sonra, yaygın olarak korunan birkaç klasörü otomatik olarak etiketler, ancak işte budur. Dosya sisteminizi gözden geçirmek ve klasörleri ve dosyaları etiketlemek için yedekleme yapmak zaman alır. Bunun da ötesinde, dosyaları gözden kaçırmak çok kolay.

Özellikler turunda belirtildiği gibi, IDrive’ın da oynayacağı birçok ayar var. Bu özelleştirme için harika olsa da, IDrive’ı kullanmanın zorluğunu da artırıyor.

IDrive web deneyimi çok daha az karmaşıktır ve aslında paylaşılan içeriği kolayca izlemek ve çeşitli cihazlarınızla ilişkili yedeklemelere erişmek için bazı kullanışlı görünümlere sahiptir.

Mobil deneyim de IDrive’ın mobil yedekleme özelliklerinden yararlanmaya yardımcı olan basit bir şey.

Yuvarlak Üç Düşünce

IDrive ikinci raundda kaçak kazanan oldu, ancak üçüncü rauntta uzak bir üçüncü sırada yer alıyor. Carbonite ve Backblaze, kullanıcı deneyimini son derece basit hale getirmek için sınırsız yedekleme sağlayıcısı olmanın avantajlarından yararlanır. Ancak, Backblaze bunu daha iyi yapmayı başarıyor. Backblaze istemcisinin kullanımı o kadar kolaydır ki, süreci neredeyse eğlenceli hale getirir, bu da çevrimiçi yedekleme hakkında söylenecek garip bir şeydir.

3. Tur Birincisi: Backblaze

Dördüncü Tur: Güvenlik

Bulut güvenliği 90’lı yılların ortalarından beri iyi bir nedenden ötürü iyi bir konudur: içeriğinizi korumak için birine güvenmek özellikle bu içerik finansal belgeler, fikri mülkiyet ve seksi fotoğraflar içerdiğinde büyük bir iştir. Bu nedenle, bu turda, öne çıkan hizmetlerimizin dosyalarınızı ne kadar iyi koruduğunu inceleyeceğiz.

Carbonite  

Carbonite, AES protokolünü kullanarak dosyalarınızı hem hareketsiz hem de aktarılırken şifreler. Bu, çoğu bulut hizmetinin kullandığı ve ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından önerilen protokoldür..

Genel olarak, Carbonite tarafından kullanılan AES seviyesi 128 bittir. Bununla birlikte, Carbonite ayrıca özel şifrelemeyi seçmenize izin verir ve bu özellik açıkken 256 bit AES’e kadar geçiş yapar.

Özel şifreleme, dosyalarınız için şifreleme anahtarına yalnızca sizin erişiminiz olduğu anlamına gelir ve bazen sıfır bilgi şifrelemesi olarak da adlandırılan bir avantaj sağlar. Sonuçta, Carbonite’deki hiç kimse dosyalarınızın okunabilir kopyalarını oluşturamaz ve NSA’nın PRISM projesi gibi hükümet gözetim programları verilerinizden kesilir. Dezavantajı, şifrenizi unutursanız, Carbonite sizin için sıfırlayamaz ve yedeklemenize erişiminizi kaybedersiniz.

Carbonite ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirmenize izin verir, bu da bilmediğiniz bir cihazdan yedeklemenize erişirken normal kullanıcı kimlik bilgilerinize ek olarak özel bir kodun gerekli olacağı anlamına gelir. 2FA’nın avantajı, birisi hesap şifrenizi çalsa veya hacklese bile, bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı çalmadan verilerinize erişemeyecekleri.

Backblaze

Backblaze, sunucularında depolanan verileri AES kullanarak da şifreler. Kullanılan şifreleme düzeyi 128 bittir. Veriler ayrıca taşıma sırasında da güvence altına alınır.

Backblaze ayrıca, veri ihlallerinden, haydut çalışanlardan veya kişisel dosyalarınızda elenen casuslardan endişe ediyorsanız, bunu sıfır bilgi yapmak için özel şifrelemeyi seçmenizi sağlar. Ancak 256 bit şifrelemeye geçmez, örneğin Carbonite etkinleştirildiğinde yaptığı gibi.

Bu özellikten yararlanmanızı öneririz, ancak şifrenizi güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun. Hile yapması gereken şifreler için birkaç mükemmel bulut depolama seçeneği vardır.

Backblaze ayrıca yedeklemenizi parola saldırılarına karşı korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenizi sağlar. Mobil cihaz veya Google Şifrematik aracılığıyla bilinmeyen cihazlardan giriş yaparken güvenlik kodunuzu almayı tercih edebilirsiniz.

Bonus olarak Backblaze, dizüstü bilgisayarınızı kaybolması veya çalınması durumunda bulmak için bir konum özelliğine sahiptir.

IDrive

IDrive, veri tesislerinde depolanan tüm dosyaları 256 bit AES kullanarak şifreleyerek Carbonite veya Backblaze’den daha güçlü bir varsayılan şifreleme protokolü verir. Bununla birlikte, 128 bit AES 256 bit AES kadar güçlü olmasa da, çatlaması tahminen birkaç milyar yıl alacaktır. Bu noktada, fark her şeyden çok bir pazarlama bonusu. On yıl sonra, farklı bir melodi söylüyor olabiliriz.

IDrive, isteğe bağlı özel şifrelemeyi destekleyerek üç hizmetin de ortak bir güvenlik özelliği olmasını sağlar.

Her şey yolunda ve güzel, ancak IDrive iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği sunmuyor ve bu bir sorun. 256 bit şifreleme anahtarının kırılması mümkün olmayan bir süre alabilir, ancak zayıf bir parola işe yaramaz. İki faktörlü kimlik doğrulama olmadan, şifrenizi alan herkes verilerinize engelsiz olarak erişebilir.

Bununla birlikte, IDrive’ın senkronize edilmiş cihazların bağlantısını kesmenize izin verdiğini takdir ediyoruz. Bu özellik sayesinde, birisi bilgisayarınızı veya cep telefonunuzu çaldığında, en azından dosyalarınıza erişimi kesebilirsiniz.

Yuvarlak Dört Düşünce

Bu hizmetlerin üçünün de size özel şifreleme seçeneği sunduğunu seviyoruz. Kişisel dosyaları bulutta tutmaktan rahatsızlık duyarsanız, bu durum zihninizi dinlendirmelidir. Özel şifreleme etkinken, hiç kimse sizin parolanız olmadan şifresini çözemez, bu parola olmasını istemediğiniz bir yerde saklanmaz.

Bununla birlikte, parolaların bir şifre çözme anahtarından çok daha kolay bir şekilde çalınabileceği veya kaba kuvvetin kırılabileceği göz önüne alındığında, iki faktörlü kimlik doğrulamanın eklenmesi de aynı derecede önemlidir. IDrive’ın bu güvenlik özelliğinin olmaması, bu tur için dikkate alınmamasını sağlıyor.

Her ikisi de oldukça benzer güvenlik kurulumları sunduğu için Carbonite ve Backblaze arasında seçim yapmak kolay değildir. Backblaze’ın size bir cihaz konum hizmeti vermesini seviyoruz, ancak Prey gibi bu tür şeyler için daha iyi, özel seçenekler var.

Gerçekten, işaret edebileceğimiz tek şey, iki faktörlü kimlik doğrulama açıkken, Carbonite’nin şifreleme seviyesini 128 bit’ten 256 bit AES’e yükseltmesidir. Backblaze’ın 128 bit AES kullanması gerçekten bir sorun değil… ama bağlardan nefret ediyoruz.  

Dördüncü Tur Birincisi: Karbonit

Beşinci Tur: Destek

Özellikle tüketiciler için bulut teknolojileri söz konusu olduğunda, iyi müşteri desteği bulmak zordur. İş kullanıcıları, uçaklarda olduğu gibi, tüm avantajları elde eder. Ancak bu, iyi destek ağlarının orada olmadığı anlamına gelmez. Carbonite, Backblaze ve IDrive, felaketten kurtarma için onları gerçekten sevmemizin uzun nedenlerine ek olarak en iyilerden üçüdür. Hangisi en iyi desteği sunuyor? Hadi bulalım.

Carbonite

Carbonite, öncelikle ABD merkezli güçlü telefon desteğine bağlı olan müşteri destek ağı için çeşitli ödüller kazandı..

Telefonla destek, haftanın yedi günü 08: 30’dan 9: 00’a (EST) kadar sunulmaktadır. 7/24 destek görmek isterken, özellikle çevrimiçi yedekleme hizmetlerinin çoğu telefon desteği sunmadığından saatler hala çok iyi.  

Carbonite 7/24 e-posta desteği de sağlar. En son Carbonite incelememizi bir araya getirirken bu ağı test ettik ve genellikle altı saat içinde bir e-posta yanıtı aldık.

Carbonite canlı sohbet desteği sunmuyor. Bu, telefonla ilgili sorunlarla uğraşmaktan nefret edenler için talihsiz bir durum. Yine, sohbet birçok yedekleme hizmetinin sunmadığı bir özelliktir, ancak bu durumda Carbonite.

Yalnız gitmeyi tercih edenler için, Carbonite iyi bir bilgi merkezine sahiptir. Eğiticileri, SSS’leri ve sorun giderme makalelerini bulabilirsiniz, destek merkezi içeriği daha hızlı bulmak için bir arama seçeneği içerir.

Backblaze

Carbonite’den farklı olarak, Backblaze aslında canlı sohbet desteği sunuyor ve oldukça iyi. Ne yazık ki, sohbet saatleri de çok sınırlıdır: Pazartesi-Cuma, 09: 00-17: 00 PST. Sohbet destek temsilcileri de öğlen ve öğleden sonra 13.00 arasında kullanılamadığı için öğle yemeğinde bir saat izin alıyor.

Backblaze, ev kullanıcıları için herhangi bir telefon desteği sağlamaz. Tercih edilen teknik destek iletişim yöntemi e-posta yoluyladır. Mutlu bir şekilde, e-posta desteği mükemmel. Teknisyenler 7/24 çalışır ve Backblaze 24 saat içinde bir yanıt garanti eder. En son Backblaze incelememiz sırasında, sorularımıza iki saat içinde destek yanıtları aldık.

Backblaze destek merkezi de çok iyi, kurulum, sorun giderme, yedekleme ve SSS gibi şeyler için özel kategoriler. Ayrıca aranabilir.

IDrive

IDrive destek trifektasına çarpar: telefon, canlı sohbet ve e-posta desteği sağlar. Telefonla destek sabah 6’dan akşam 6’ya kadar mevcuttur. Hafta içi PST, ancak etkileyici bir şekilde 7/24 canlı sohbet mevcut.

Daha da iyisi, sohbet destek temsilcileri hızlı cevap veriyor ve çok yardımcı oluyor. Destek en azından kısmen Hindistan’a açık görünmese de, en son incelememiz sırasında IDrive desteğini test ettiğimizde herhangi bir iletişim sorunumuz olmadı.

E-posta desteği de çok iyi, ancak 7/24 canlı sohbet bir seçenek olduğunda özellikle gerekli değil.

Mükemmel doğrudan desteğinin yanı sıra, IDrive’ın DIY kalabalığı için harika bir destek merkezi var. SSS’leri, kılavuzları ve hatta öğretici videoları burada bulabilirsiniz.

Beşinci Tur Düşünceler

Üç hizmetin tümü, çoğu yedek sağlayıcıyla karşılaştırıldığında ortalamanın üzerinde bir destek sağlayabilir, ancak aklımızda, ödülleri eve götürmesi gereken Carbonite yerine IDrive’ı sağlayabilir. Hem telefon desteği hem de canlı sohbet sağlayan üç kişiden sadece biri ve canlı sohbetin 24 saat boyunca mevcut olması büyük bir avantaj..

Beşinci Tur Birincisi: IDrive

Nihai Karar

Bu üç hizmetten hiçbiriyle yanlış gidemezsiniz. Ancak bizim görüşümüze göre, bunlardan biri diğer ikisine uzak üçüncü.

Çoğu durumda, Carbonite iyi bir felaket kurtarma çözümüdür. Yedeklemeyi nispeten ağrısız hale getirir ve özel şifreleme ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi önemli güvenlik seçenekleri sunar. Ayrıca, bilgisayarınız için sınırsız yedekleme alanı sağlaması birçok insanı cezbedecektir.

Sorun, Backblaze’in sınırsız yedekleme, özel şifreleme ve iki faktörlü kimlik doğrulama sağlaması ve hem kullanımı hem de Carbonite’den daha ucuz olması. Aslında, harici sabit sürücü yedeklemesinin dahil edilmesini istiyorsanız, yıllık bir Carbonite aboneliği size yıllık Backblaze aboneliğinden yaklaşık yüzde 40 daha fazla mal olacak.  

Bu gerçekler göz önüne alındığında, mevcut tüketici yedekleme pazarını nihayetinde Backblaze ve IDrive arasında iki atlı bir yarış olarak görmemek zor.

IDrive’dan bahsetmişken, Carbonite veya Backblaze gibi sınırsız yedekleme sağlamazken, sınırsız cihaz için yedekleme sağlar. 2 TB’lık planı çoğu kullanıcı için yeterli olmalı ve başlangıçta Backblaze’den yılda 12 $ daha fazla maliyete sahip olmalıdır (hangi abonelik seçeneğiyle başladığınıza bağlı olarak 12 veya 24 ay sonra 69,99 ABD Doları’na geçmeden önce).

IDrive’ın akıllı telefon yedeklemesi ve ücretsiz IDrive Express hizmeti de dahil olmak üzere birçok harika özellikle dolu olmasını seviyoruz. Bazı kullanıcılar, gelişmiş zamanlama seçenekleri de dahil olmak üzere IDrive’ı kullanmak için uygulamalı yaklaşımı da tercih edecekler.

Bununla birlikte, çoğu kullanıcı muhtemelen yapmayacaktır. Bunu destekleyecek kesin bir kanıtımız olmasa da, anekdot olarak, birçok insanın bilgisayar yedeklemesiyle hiç uğraşmamasının büyük bir nedeninin, tüm sürecin değerinden daha fazla sorun gibi göründüğünü anladık. IDrive bu algıyı değiştirmez. Ancak, aynı kişiler Backblaze’i denediyse, çevrimiçi yedeklemeyi çok daha uygun bir şekilde görüntüleyeceklerinden şüpheleniriz.

Final Kazanan: Backblaze (ucuz ve kolay olduğu için)

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me