Memopal Çevrimiçi Yedekleme İncelemesi – Güncellendi 2020

Memopal Çevrimiçi Yedekleme İncelemesi

Arkasındaki niyetler açıkça iyi olsa da, Memopal Online Backup, düşmanca bir arayüzden muzdarip ve tüm yanlış yerlerde tüm yanlış özelliklere sahip.


En İyi Online Yedekleme İncelemeleri

İtalya merkezli Memopal Online Backup, hem ev hem de iş tüketicileri için hizmet sunmaktadır. Bu Memopal incelemesinde 500 GB’lık kişisel aboneliğine odaklanacak olsak da, bulgularımızın çoğu iş planları için de geçerli. Ne yazık ki, bu herkes için kötü bir haber.

İyi bir platform desteğine sahip olsa da ve Carbonite, Backblaze ve IDrive gibi değer tabanlı çevrimiçi yedekleme araçlarından çok daha fazlasına sahip olmasa da, Memopal’ın sinir bozucu esneklik eksikliği onu overpriced hissettiriyor. Yedekleme planı oluşturma, dosya türü hariç tutma ve dosyaları orijinal konumlarına geri yükleme gibi eksik temel özellikleri olmasına rağmen, çok paketlenmiş hisseden bir istemci tarafından engelleniyor.

Güvenlik bir başka husustur. Dosyalar şifrelenir, ancak daha iyi çevrimiçi yedekleme çözümlerinde olduğu gibi özel şifreleme sunulmaz. Hepsinden önemlisi, Memopal çok hızlı değil.

Memopal’ın dosya senkronizasyonu ve paylaşım özellikleri de eksikliklerini azaltmıyor. 3 GB’lık ücretsiz bir hesapla isterseniz hizmeti denemekle birlikte, en iyi çevrimiçi yedekleme topluluğumuzda belirtilen bazı önerilerden başlayarak daha iyi olabilirsiniz. Bir iş çözümü arıyorsanız, iş için en iyi çevrimiçi yedekleme için bir kılavuzumuz var.

Memopal gibi bulut depolama özelliklerine sahip bir yedek arıyorsanız, karşılaştırma aracımız da size yardımcı olabilir. Favorilerimizden biri için SpiderOak ONE incelememize bakın.

Memopal Online Backup için alternatifler

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Memopal, bazı bulut depolama özelliklerine sahip çevrimiçi bir yedekleme çözümüdür. Çoğu hizmet biri ya da diğerine bağlı kalma eğiliminde olduğundan, bugün bu biraz alışılmadık bir durum. Ne olduklarından emin değilseniz yedekleme ve depolama alanı arasındaki farklar hakkında bir makalemiz var..

Memopal ile elde ettiğiniz bulut depolama özellikleri arasında dosya paylaşımı ve senkronizasyon bulunur. Ancak, bir bulut depolama çözümü olarak, en iyi bulut depolama seçeneklerinden biri olarak bahsetmeyi garanti etmemektedir..

Daha sonra, bir sabit sürücü çökmesi veya kayıp bilgisayar durumunda felaket kurtarma amacı olan bir çevrimiçi yedekleme aracı olarak çok daha iyi değildir. Daha kullanışlı çözümler için ev toplaması için en iyi çevrimiçi yedeklememiz.  

Memopal, Windows, MacOS ve Linux bilgisayarları yedekleyebilen iyi bir platform desteğine sahiptir. Tek bir abonelikle kaç bilgisayarı yedekleyebileceğiniz konusunda bir sınırlama yoktur. Bununla birlikte, yalnızca 500 GB ile çalışmak için, yine de ek lisans satın almanız gerekebilir..

Memopal HD Yedekleme

Memopal, harici sabit sürücüleri yedeklemek için de kullanılabilir ve Windows Server yedeklemesi için bir istemci vardır. Her iki durumda da, onu mevcut en iyi harici sürücü yedekleme veya en iyi Windows sunucu yedekleme çözümlerinden biri olarak sıralamıyoruz.  

Akıllı telefon yedeklemesi bir özellik değildir, ancak dosyalarınıza erişmek için kullanabileceğiniz Android ve iOS uygulamaları vardır.

Memopal ile ilgili asıl sorunumuz, sınırlı yedekleme alanının yanı sıra, iyi platform desteğine rağmen aslında bu kadar esnek olmamasıdır.

Bu gözden geçirme sırasında bazı zayıflıklarına daha ayrıntılı olarak değineceğiz, ancak göze çarpanlardan bazıları sadece klasöre göre yedekleyebileceğiniz, ancak dosyaya göre değil, belirli dosya türlerini yedeklemeden hariç tutamazsınız, yapamazsınız dosyaları orijinal konumlarına geri yüklediğinizde özel şifreleme veya iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği yoktur.

Memopal ayrıca disk imajı yedekleyemez. Bazı çözümler için görüntü tabanlı en iyi yedekleme makalemize göz atın..

En azından, yanlışlıkla bir değişiklik veya dosya bozulması durumunda önceki dosya durumlarına geri dönmenizi sağlayan Memopal ile sınırsız sürümleme elde edersiniz. Bilgisayarınızdan silinen dosyalar, ayrı olarak silmediğiniz sürece buluttan da silinmez.

Fiyat

Memopal’ın denemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir planı vardır. Çoğu kişi sabit diskinde yedeklemekten çok daha fazla veriye sahip olduğundan, yalnızca 3 GB’de bu, her şey için iyi olacaktır..

Bundan sonra, çalışmak için 500GB yedekleme alanı sağlayan Memopal Pro’ya atlayabilirsiniz. Ancak, bu teklifle ilgili birkaç sorunumuz var.

Birincisi, 500GB ile çalışmak için çok fazla yedek alan değil. Küçük SSD sürücülerine sahip olanlar muhtemelen iyi olsa da, daha büyük sabit sürücüleri ve harici sürücüleri yedeklemek için kullananlar bazı dosyaları yedeklerinin dışında bırakmak zorunda kalabilirler.

Diğer sorunumuz yılda yaklaşık 97 $ (79 Euro), bunun da çok iyi bir anlaşma olmadığı. Bu ayda sekiz doların üzerinde bir dokunuş yaratıyor.  

Ev yedekleme için daha iyisini yapabilirsiniz. Örneğin Backblaze, bilgisayarınız ve harici sürücüler için sınırsız yedekleme alanı sağlar ve ayda sadece 5 ABD dolarıdır. Size de iyi geliyorsa Backblaze incelememizin tamamını okuyun.

Tabii ki, Backblaze’in Linux desteği yok ve Memopal. Bu nedenle, eğer gerekirse, Linux için en iyi çevrimiçi yedekleme kılavuzumuza yönlendireceğiz. Mesele şu ki, orada daha iyi bir anlaşma var.

Kullanım kolaylığı

Memopal kayıt ve kurulum sadece birkaç dakika sürer. Önce ücretsiz bir hesaba kaydoluyorsanız, yükledikten sonra masaüstü istemcisi aracılığıyla kaydolabilirsiniz..

Masaüstü arayüzünün kendisi, etkili bir şekilde kullanmak için biraz küçüktü. Bu, özellikle yedekleme planınıza dahil olan klasörleri incelerken geçerlidir. Bir sonraki inceleme segmentindeki ekran görüntülerinden ne demek istediğimizi görebilirsiniz.  

Daha büyük bir sorun, özel bir yedekleme planı oluştururken, eklemek için aynı anda yalnızca bir klasör seçebilmenizdir. Bu, sabit sürücünüzü olması gerekenden çok daha uzun ve hataya açık bir süreç için kapsamlı planlar oluşturmayı sağlar.

IDrive ve Carbonite gibi diğer hizmetlerin kullanımı, aynı anda birden fazla klasör ve dosya eklemeyi yönetmenize olanak tanıyan geniş arabirimler sayesinde çok daha kolaydır. Yedekleme planınıza çok sayıda üst düzey klasör ekleyebilmenize rağmen, Memopal’ın sizi sadece 500 GB’lık yedeklemeyle sınırlaması, bu zor bir görevi yönetebilir.

Dosyalarınıza web GUI aracılığıyla da erişebilirsiniz; bu, gördüğümüz kadar hoş olmasa da Memopal masaüstü istemcisinden çok daha iyi tasarlanmıştır.  

Sol taraftaki gezinme bağlantıları, yedekleme ve senkronizasyon klasörleriniz arasında geçiş yapmanızı sağlar. Ayrıca son yüklenen dosyalara, sık kullanılan dosyalara ve paylaşılan dosyalara hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Memopal akıllı telefon deneyimi, hem Android hem de iOS uygulamaları için web GUI’ye benzer yeteneklerle iyi bir şekilde tamamlandı.

Destek olmak & Onarmak

Memopal masaüstü istemcisi otomatik olarak “belgelerim klasörünüzü” yedekleme için etiketler (Windows kullanıcısıysanız). Ancak isterseniz yedeklemeyi özelleştirebilirsiniz.

Yedekleme planınızı değiştirmek istiyorsanız, “özel” yazan yeri tıklayın.

Ardından, “ekle” yi tıklayın.

Dosya sisteminize gözatabilir ve yedeklenecek klasörleri seçebilirsiniz. Dosyaların yedekleme için seçilemeyeceğini veya hariç tutulamayacağını unutmayın; yalnızca biraz alışılmadık ve sınırlayıcı olan klasörler ekleyebilirsiniz.

Yedekleme varsayılan olarak sürekli çalışır. Sürekli yedekleme istemiyorsanız, “gelişmiş” düğmesini tıklayıp ardından “zamanlama ayarları” açılır menüsünü kullanarak günlük veya hatta haftalık bir yedekleme planı oluşturabilirsiniz.

Memopal’ın yedekleme planlama seçenekleri, favori yedekleme çözümlerimizin çoğu kadar geniş değildir. Bununla birlikte, sürekli yedekleme bilgisayarınız için en iyi korumayı sağlar, bu nedenle genel olarak buna dokunmamak en iyisidir.

Zamanlama eksikliklerinden daha etkili olan, belirli dosya türlerini yedekleme için hariç tutamayacağınızdır. Örneğin, Backblaze ile yedeklemenize dahil edilmesini istemediğiniz dosya türleri için uzantılar girebilirsiniz.

Ancak, Memopal tarafından yüklenen maksimum dosya boyutunu değiştirebilirsiniz. Aslında, varsayılan olarak bir nedenden ötürü sadece 500 MB olarak ayarlanmıştır, bu yüzden muhtemelen (10 GB üst sınırdır).   

Yedekleme hızınızı da değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak otomatik olarak ayarlanmıştır, yani istemci yedekleme hızını mevcut bilgisayar kaynaklarına göre ayarlayacaktır.

Tüm ayarlarınızı istediğiniz gibi yaptıktan sonra, ilk yedeklemenizi başlatmak için “uygula” yı tıklayın.

Müşteri, ilerlemesi konusunda sizi güncel tutacaktır. Ayrıca yedeklemenin ne kadar hızlı çalıştığını ve tamamlanmadan önce ne kadar zamanınız kaldığını da gösterir. Bu incelemenin bir sonraki bölümünde yedekleme hızını ele alıyoruz.

Dosyalarınız buluta yedeklendikten sonra, “erişim” yazan yere tıklayarak onlara istemci üzerinden erişebilirsiniz. Bu web GUI’sini açacaktır.

Web GUI’sinde belirli dosya türlerini önizleyebilirsiniz (bunun nedeni yalnızca Memopal’ın özel şifreleme kullanmamasıdır) ve tek tek dosyaları indirebilirsiniz. İsterseniz dosyaları da yükleyebilirsiniz.

Tam bir kurtarma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, masaüstü istemcisinde “erişim” yerine “geri yükle” yi tıklayın. Bu, aynı anda birden fazla dosyayı kurtarmanıza izin verecektir. Ayrıca önceki dosya sürümlerine geri dönebilirsiniz.

Ancak, dosyaları orijinal konumlarına geri yükleyemezsiniz. Bunları yalnızca indirme klasörünüz veya harici bir sürücünüz gibi seçtiğiniz klasöre indirebilirsiniz. Daha çok yönlü bir çevrimiçi yedekleme çözümü olan Acronis True Image ile olduğu gibi seçimi tercih ediyoruz (Acronis True Image incelememizi okuyun).   

hız

Memopal’ı, yedekleme ve kurtarma işlemlerinin ne kadar sürebileceğini anlamak için bazı hız testlerinden geçtik. Bu testler, 25 Mbps indirme ve 12 Mbps yükleme hızlarına sahip bir WiFi ağı üzerinden gerçekleştirildi.

Sonuçlar iyi değildi:

Birinci Test: İkinci Test: Ortalama:
Yükle:02:30:0002:20:0002:25:00
İndir:00:40:0000:25:0000:32:00

Tek bir gigabaytı yedeklemek için ortalama iki buçuk saat, ilk yedeklemenizin tamamlanması için günler veya haftalar beklemeniz anlamına gelir.

Bu, IDrive’dan bir yedekleme süresi için bekleyebileceğiniz şeyle ilgili olsa da, en azından IDrive, IDrive incelememizde okuyabileceğiniz halsizliğe uymanız için ücretsiz kurye yedeklemesi sağlar..

Hız sorununun bir kısmı, Memopal’ın İtalya’daki tek veri merkezi ile oldukça sınırlı bir altyapıya sahip olduğu görünüyor. Avrupa merkezliyseniz muhtemelen daha iyi hızlar elde edersiniz.

Değilseniz, daha küresel bir varlığa sahip bir bulut sağlayıcısına gitmek, hızlı yedekleme süreleri için en iyi seçenektir. Amazon Web Services veya Acronis True Image ile eşleştirilmiş Cloudberry Backup, sabırsızlar için iyi seçimlerdir (bu hizmet hakkında daha fazla bilgi için CloudBerry Yedekleme incelememizi okuyun).

Güvenlik

Memopal’a yedeklenen dosyalar, bilgisayarınızdan ayrılmadan önce şifrelenir ve bulutta dinlenirken şifrelenmiş olarak kalır. Kullanılan şifreleme protokolü, bankalar ve askeri kurumların yanı sıra diğer çevrimiçi yedekleme çözümlerinin çoğu için kullanılan 256 bit AES’dir..

Bilgisayarınız ve Memopal bulut arasındaki dosya aktarımları da, elektronik gizli dinleyicilerin genel WiFi üzerinden kesebilecekleri dosyaları çözmesini önleyecek TSL kullanılarak korunur (yine de gizliliğinizi genel olarak korumak için bir VPN kullanmalısınız; en iyi VPN kılavuzumuza bakın) öneriler için).  

Bu iyi olsa da, Memopal size özel şifreleme seçeneği sunmuyor. Bu, şirketin kendi veri merkezindeki bir sunucuda saklanan şifreleme anahtarlarını her zaman yönettiği anlamına gelir.

Cloudwards.net tarafından şiddetle tavsiye edilen herhangi bir çevrimiçi yedekleme çözümü, en azından size özel şifreleme seçeneği sunar. Sıfır bilgi şifrelemesi olarak da adlandırılır, özel şifreleme ile şifreleme anahtarınızı yalnızca siz bilirsiniz, böylece dosyalarınızın şifresini yalnızca siz çözebilirsiniz.

Memopal’ın bir başka yanlış adımı, şifreniz çalınsa bile hesabınızı güvende tutmanın bir yolu olan iki faktörlü kimlik doğrulamasının olmamasıdır. Özel şifreleme kadar yaygın olmasa da, bu hala bulut güvenliğinde görmek istediğimiz bir özellik.

Memopal bulutunda depolanan veriler parçalar halinde dağıtılır ve birden çok sunucuda yedekli olarak depolanır. Memopal tarafından kullanılan yöntem, çoğu bulut hizmeti için oldukça standart olan RAID 5’dir..

Genel olarak, Memopal güvenlikle çok daha iyi bir iş yapabilir. Diğer eksiklikleri iyi olsa bile, bu farklı bir servise gitmek için iyi bir neden.  

Destek

Memopal’ın hem satış hem de teknik destek için e-posta adresleri vardır. Yanıt süresini ölçmek için teknik desteğe bir test e-postası gönderdik. Yanıtlar yalnızca bir iş günü içinde alındı.  

Telefon desteği de çok sınırlı saatlerde verilir. Memopal’a Pazartesi-Cuma günleri arasında Orta Avrupa Saati ile 10:00 – 16:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz..

Ayrıca Memopal web sitesinde bir çevrimiçi sohbet seçeneği de bulunmaktadır. Yine de çok iyi insanlı görünmüyor. Bir soru yayınladık ve cevap almadan bir saat bekledik.

Memopal’ın yanıtını beklemeden bir şeyler bulmayı tercih ediyorsanız, şirketin destek web sitesinden yararlanabilirsiniz. Site aranabilir veya kategoriye göre göz atabilirsiniz.

“Şifreleme” ve “sürüm oluşturma” gibi konular için birkaç arama yaptık ve bunlarla ilgili herhangi bir makale bulamadık. Yani sitenin kendisi oldukça sığ görünüyor. Ancak, bu makaleler en azından makul olarak iyi yazılmış.

Destek sitesinde ayrıca, görsel öğrenenlerden daha fazla iseniz, konu temel olsa da bazı temel video eğitimleri vardır.

Nihai Karar

Memopal’ın yarı pişmiş hissettiğinden kaçmak zor. Senkronizasyon gibi bulut depolama özelliklerini kullanmak yerine, geliştirme ekibinin yetenekli bir yedekleme hizmeti oluşturmak için daha fazla çaba harcaması gerekirdi.

Daha geniş bir masaüstü istemcisi, daha iyi zamanlama özellikleri, yalnızca klasörler yerine belirli dosyaları yedekleme yeteneği, dosya türü hariç tutma ve orijinal konumlarına dosya geri yüklemeleri eklendiğini görmek istediğimiz özelliklerdir. Belki daha da önemlisi, özel şifreleme ve iki faktörlü kimlik doğrulama da.

O zamana kadar, çevrimiçi yedekleme incelemeleri kütüphanemizde en azından daha kötü seçeneklerin bulunduğuna dikkat çekmek dışında Memopal’ı önermeyi haklı çıkaramayız. Norton Online Backup, herkes?

Tabii ki başka görüşlere de açığız. Aşağıdaki yorumlarda Memopal hakkındaki düşüncelerinizi bize bırakın ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map