Duplicati İncelemesi – Güncellendi 2020

Duplicati İncelemesi

Özelliklerden yoksun, ancak şaşırtıcı derecede iyi çalışan temel, açık kaynaklı bir yedekleme çözümü, Duplicati kesinlikle her tamircinin bakması gereken bir şey. Duplicati incelememizde okuyabileceğiniz gibi, kullanıma hazır çözümler isteyen kişiler bunu geçmek isteyebilir.


En İyi Online Yedekleme İncelemeleri

Duplicati standart bir yedekleme hizmeti değildir. Yedekleme alanı ile birlikte gelmez, bunun yerine yedeklemenizi bir bulut hizmetinde yönetmenizi sağlayan bir web istemcisi sağlar. BT bilginize ve tamircilik isteğinize bağlı olarak bu bir nimet veya lanettir. Verilerinizi yedeklemeyi kolaylaştıran basit bir hizmet istiyorsanız, en iyi çevrimiçi yedekleme listemize bakın.

Yedeklemenizi istediğiniz gibi yönetme olasılığından heyecan duyuyorsanız, Duplicati’nin 20’den fazla bulut sağlayıcısına bağlanabileceğini unutmayın. Ayrıca açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. Bu zayıf bir ürün olduğu anlamına gelmez. Aksine, güçlü ve özel şifreleme, bir yedekleme zamanlayıcı, yerel ve harici sürücülere yedekleme ve hızlı hızlar, önyükleme.

Ücretsiz olduğu için, sorunlarınızı çözmeye yardımcı olacak özel bir destek teknisyen ekibinden yoksundur. Bununla birlikte, yardım isteyebileceğiniz etkin bir forum var. Ancak mobil uygulama yok, bu yüzden hareket halindeyken yedeklerine erişmek isteyenler başka bir yere bakmalı.

Hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu Duplicati incelemesindeki ayrıntılara girerken bizimle bağlantı kurun.

Güçlü & Zayıf Yönler

Duplicati için alternatifler

Özellikleri

Duplicati, standart çevrimiçi yedekleme sağlayıcılarının yaptığı gibi yedekleme alanı sağlamaz. Aksine, sadece verileri yedeklemenizi sağlar. Yedek alana dikkat etmeniz gerekir. Bu ekstra bir iş ve genel kullanıcılar muhtemelen beğenmeyecek.

Öte yandan, ileri düzey bir kullanıcıysanız, yedekleme alanınızı uygun gördüğünüz şekilde düzenlemek bir artıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok sağlayıcı elde edersiniz, böylece daha iyi fırsatlara erişebilirsiniz ve yedeklemenizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

duplicati-depolama-seçenekleri

Duplicati 21 bulut hizmetiyle çalışır. Amazon S3, Backblaze B2 ve Google Cloud gibi bulut altyapı hizmetlerinin yanı sıra Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive ve MEGA gibi bulut depolama hizmetlerini içerir. Bunların tümünü en iyi bulut depolama sağlayıcıları karşılaştırma listemizde bulabilirsiniz.

Kendi sunucularınızı bir hedef olarak ayarlamayı seçebilir ve daha güvenli bir değişken olan SFTP veya WebDAV olan FTP’yi kullanarak Duplicati’ye bağlanabilirsiniz. Bu protokollerin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, FTP ve WebDAV kılavuzlarımızı okuyun.

Duplicati ayrıca yerel harici sürücülere ve sunuculara yedeklemeyi de destekler. Yerel ve bulut yedeklemeyi dikkate alan 3-2-1 yedekleme kuralını uygulamak isteyen biriyseniz iyi olur.

Duplicati başlangıçta tam bir yedek oluşturur. Daha sonra, verilerin yalnızca değişen kısımlarını ekleyerek günceller. Bu size zaman ve yer kazandırır ve yedekleme boyutu genellikle yavaş büyür. Tüm sürece “sürekli yedekleme” denir. Aşağıdaki yedekleme ve geri yükleme işlemleri hakkında daha fazla konuşacağız.

Duplicati ayrıca, tescilli bulut yedekleme hizmetleriyle yaygın olarak ilişkili gelişmiş seçeneklere de sahiptir. Yedeklemeleri zamanlama, sürüm oluşturma ilkeleri ayarlama ve dosyaları şifreleme becerisini içerir. Tinker yapmak istiyorsanız, zip şifreleme düzeyi, zincirin belirli noktalarında çalışan komut dosyaları ve yedekleme tamamlandıktan sonra gönderilen e-postalar gibi daha fazla seçenek ekleyebilirsiniz..

Saklama politikası, özel sayıda sürümü korumanıza olanak tanır. Duplicati’nin eski yedeklemeleri gün, hafta, ay veya yıl olarak ne sıklıkta tutması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bununla güreşmek istemiyorsanız, son yedi günün her biri, son dört haftanın her biri ve son 12 ayın her biri için bir yedek kaydeden akıllı yedeklemeyi kullanabilirsiniz..

Aksi takdirde, belirli bir değerden daha eski yedeklemeleri otomatik olarak silmeyi veya belirli sayıda yedek tutmayı seçebilirsiniz.

Sistem yöneticileri ve komut satırını kullanmaya eğilimli diğer kişiler bunu Duplicati için yürütülebilir komut satırını kullanarak yapabilirler. Komut dosyalarınıza yedekleme özellikleri eklemenize veya terminal penceresinde yedeklemeler çalıştırmanıza olanak tanır.

Çevrimiçi yedekleme kitaplığımıza bulut yedekleme dalışı hakkında daha fazla bilgi için.

Duplicati Özelliklerine Genel Bakış

Ankara Üniversitesi Logowww.duplicati.com

Aylık $ 500’dan başlayan fiyatlarla

Destek olmak

Yedekleme Zamanlayıcı

Sürekli Yedekleme

Artımlı yedekleme

Görüntü Tabanlı Yedekleme

Harici Disk Yedekleme

NAS Yedekleme

Sunucu Yedekleme

Karma Yedekleme

Mobil Cihaz Yedekleme

Sınırsız Yedekleme

Sınırsız Cihaz

Hız Kısma

Blok Düzeyinde Dosya Kopyalama

Çok iş parçacıklı yedekleme

Onarmak

Kurye Kurtarma Hizmeti

Tarayıcı Erişimi

Mobil Uygulama Erişimi

Sürüm

Silinen Dosya Tutma

Güvenlik

Özel Şifreleme

Beklemede Şifreleme

Transit İçi Şifreleme

Şifreleme Protokolü
AES 256 bit

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama
n / a

Sertleştirilmiş Veri Merkezleri
n / a

Proxy Sunucu Ayarları

HIPPA Uyumlu
n / a

Destek

7/24 Destek

Canlı Sohbet Desteği

Telefonla Destek

E-posta desteği

Kullanıcı Forumu

Bilgi tabanı

Çeşitli

Dosya paylaşımı

Cihaz Senkronizasyonu

Ücretsiz deneme
Sınırsız

Fiyatlandırma

Duplicati kendisi duplicati.com adresinden indirebileceğiniz ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Denemek istiyorsanız hiçbir engel yok.

Yine de, bulut depolama alanını yedeklemeniz için bir hedef olarak kullanmak istiyorsanız, bir sağlayıcı seçmeniz gerekir. Ne kadar yedekleme yapmanız gerektiğine bağlı olarak, bu size maliyeti olacaktır. Çok fazla depolama alanı sağlamadığı için ücretsiz planlara güvenemezsiniz.

Maliyeti ne kadar olacağınız, hangi servise gittiğinize ve ne kadar alana ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. 1 TB alana ihtiyacınız olduğunu varsayarsak, popüler seçenekleri görmek için aşağıdaki tabloya bakın.

Yukarıdaki tablodaki Wasabi, Amazon S3, Backblaze B2 ve Google Cloud fiyatları basitleştirilmiştir ve her bir hizmetin aylık gigabayt depolama alanı başına ne kadar ücret aldığını yansıtmaktadır.

Tümü yalnızca kullandığınız depolama alanı için ödeme yapmanızı gerektiren veri aktarımları için ücret gerektiren hizmetlerdir.

Bu hizmetlerin birbirine nasıl yığıldığını görmek için Microsoft Azure, Amazon S3, Google Cloud ve Backblaze B2 karşılaştırma makalemize göz atabilirsiniz. Wasabi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Wasabi incelememizi okuyun. Google’ın ürününe yöneliyorsanız Google Cloud incelememizi okuyun.

Bu tekliflerden bazıları size yılda 60 ABD doları karşılığında 1 TB vermesine rağmen, Backblaze’nin ev kullanıcıları için 5 dolarlık sınırsız planını yine de yenemezler. Backblaze incelememizde bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Duplicati’nin sunduğundan daha fazla seçeneğe ihtiyaç duyanlar CloudBerry Backup’ı deneyebilir. CloudBerry Backup, 60’tan fazla sağlayıcıya bağlanabilir, ancak masaüstü sürümünün 49,99 ABD doları olduğunu ve seçtiğiniz bulut depolama sağlayıcısının fiyatını içermediğini unutmayın. CloudBerry Backup hakkında daha fazla bilgiyi Cloudberry Backup incelememizde okuyun.

Kullanım kolaylığı

Hizmeti kullanmak için Duplicati masaüstü istemcisini indirmeniz gerekir, ancak çoğu zaman tarayıcıyı kullanırsınız. Masaüstü istemcisi Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir.

Web uygulamasının kullanımı kolay minimal bir arayüzü vardır. Sol tarafta, ana sayfaya erişmenizi, yedekleme eklemenizi, dosyaları geri yüklemenizi, ayarları değiştirmenizi ve “hakkında” sayfasını okumanızı sağlayan gezinme düğmeleri bulunur..

Deneyim basit. Bir yedek oluşturduğunuzda, adımları izler ve temel bir yükleyici uygulamasında olduğu gibi ihtiyacınız olan seçenekleri seçersiniz. Bir sonraki bölümde yedekleme ve geri yükleme işlemleri hakkında daha fazla konuşacağız.

Önceki bölümde Cloudberry Backup ile karşılaştırdık, ancak iki hizmetin kullanıcı deneyimi oldukça farklı. Duplicati kullanımı çok daha kolay ve basittir, ancak Backblaze ve Carbonite’den daha karmaşıktır. Hem Backblaze hem de Carbonite yedekleme ve geri yükleme işlemlerinin çoğunu otomatik hale getirir, böylece işin çoğunu yapmanız gerekmez.

Duplicati’nin mobil uygulamaları yoktur, bu nedenle yedeklemenizi akıllı telefonunuzdan kontrol etmeniz gerekirse, genel çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden birini seçmek daha iyidir. Bununla ilgili yardım için çevrimiçi yedekleme incelemelerimize bakın.

Dosya Yedekleme & restorasyon

Bir yedekleme planı oluşturmak için “yedek ekle” düğmesini tıklayın.

duplicati-new-yedekleme

Yeni bir yedek yapılandırmayı veya bir dosyadan yapılandırmayı almayı seçebilirsiniz. Birincisini seçerseniz, genel yedekleme ayarlarını belirleyebileceğiniz bir ekrana gönderilirsiniz.

duplicati-set genel ayarlar

Yedekleme planınıza bir ad verin, bir şifreleme düzeyi seçin ve güçlü bir parola ayarlayın, ardından “ileri” yi tıklayın.

duplicati-backup-hedeflerini

Bir sonraki adım, bir yedekleme hedefi seçmenizi gerektirir. Yerel veya uzak bir tane seçebilirsiniz. Yerel depolama, yerel bir klasör veya sürücü seçme seçeneği sunar. Uzaktan kumanda için, bir bulut depolama sağlayıcısı seçebilir veya mevcut protokollerden birini kullanarak kendi sunucunuza bağlanabilirsiniz.

Testimiz için Google Drive’ı seçtik. Bunu yaparsanız, “authID” bağlantısını tıklayarak Duplicati’yi Google Drive ile etkileşim kurması için yetkilendirmeniz gerekir.

duplicati-backup-google

Bunu yaptıktan sonra, “bağlantıyı test et” i tıklayarak Google Drive ile bağlantıyı test edebilirsiniz.

duplicati kaynak-verileri

Aşağıdaki adım, yedekleme için içerik seçmenizi gerektirir. Duplicati, dosya veya klasörleri türe göre önceden seçmez, bu nedenle manuel olarak seçim yapmanız gerekir. Bununla birlikte, belirli dosyaları dahil etmek ve hariç tutmak için filtreler ekleyebilirsiniz.

Düzenli ifadeler kullanarak uzantıya dayalı dosyalar ekleyebilir ve gizli, sistem ve geçici dosyaları ve belirli bir boyuttan daha büyük dosyaları hariç tutabilirsiniz.

duplicati-tarifesi

Ardından, yedeklemenizi bir zamanlamaya göre çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Belirli sayıda dakika, saat, gün, hafta, ay veya yıl sonra yedeklemeler çalıştırabilirsiniz. Ayrıca haftanın hangi günlerinde yedeklemelerin çalışmasına izin verileceğini de seçebilirsiniz.

duplicati-son-seçenekleri

Son ekran bir saklama politikası belirlemenizi sağlar. Önceki tüm yedekleme sürümlerini, belirli bir sayıda tutmayı, akıllı bekletmeyi kullanmayı veya belirli bir tarihten daha eski yedeklemeleri silmeyi seçebilirsiniz..

Bir yedekleme planı oluşturmak için tek yapmanız gereken bu. Yedeklerinizi otomatik olarak çalışacak şekilde ayarladıysanız, seçtiğiniz programda başlamalıdır. Değilse, “şimdi çalıştır” düğmesini tıklayarak manuel olarak başlatmanız gerekir.

Duplicati Yedekleme Hızı

Ne kadar veri yedeklemeniz gerektiğine bağlı olarak, ilk yedekleme uzun sürebilir. İnternet servis sağlayıcınıza ve sunucudan ne kadar uzakta olduğunuza bağlı olarak yüzlerce gigabaytın tamamlanması günler veya haftalar alabilir.

duplicati-geri-location

İlk yedeklemeden sonra, Duplicati’nin blok düzeyi dosya kopyalama algoritması ve sürekli yedekleme sayesinde aktarımlar çok daha hızlı olacaktır. Blok düzeyinde kopyalama algoritması, dosyanın tüm dosyalar yerine yalnızca son yedeklemeden bu yana değişen bölümlerinin seçilmesine ve aktarılmasına yardımcı olur.

Dosyaları geri yüklemek için web istemcisindeki “geri yükle” düğmesine tıklayın. Oradan, doğrudan bir yedekleme dosyanızdan veya yedekleme planınızdan bir yapılandırma dosyası kullanarak dosyaları geri yüklemeyi seçebilirsiniz..

-Dosyaları geri duplicati

Bir sonraki pencere, geri yüklemek istediğiniz dosyaları seçmenizi sağlar. Bizim için test etmek için kullandığımız tek bir sıkıştırılmış klasör.

-Geri yükleme seçenekleri duplicati

Dosyaları orijinal konumlarına geri yüklemeyi ve aynı ada sahip dosyaların üzerine yazmayı veya farklı sürümleri kaydetmeyi seçebilirsiniz. Aksi takdirde, farklı bir konuma geri yükleyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, işlemi başlatmak için “geri yükle” düğmesini tıklayın.

Duplicati, geri yüklemenizin durumunu göstermek için ekranın üstüne bir ilerleme çubuğu koyacaktır. Geri yükleme işlemi bittikten sonra Duplicati sizi bilgilendirecek ve bağış yapmanızı isteyecektir. İşlem iyi çalışıyor ve geliştirmek için kullanabileceğiniz birçok seçenek var. Test sonuçlarımızı görmek için bir sonraki bölümdeki hız tablosuna bakabilirsiniz..

hız

Genel olarak, yedeklemenizin ne kadar hızlı çalıştığı ISS’nize ve bulut yedekleme servis sağlayıcısının sunucularından birine ne kadar yakın olduğunuza bağlıdır. Bu durumda, bu Duplicati olmayacak, ancak depolama alanı sağlayan hizmet olacaktır. Bununla birlikte, Duplicate’in dosyaları ne kadar hızlı sıkıştırıp şifrelediği de bir faktör olacak.

Duplicati’nin aktarım hızlarını Google Drive’a bağlayıp 1 GB’lık sıkıştırılmış bir klasör yükleyip indirerek test ettik. Testlerimiz Sırbistan’ın Belgrad kentinde saniyede 6 megabit yükleme hızına ve 100 Mbps indirme hızına sahip bir Ethernet bağlantısı kullanılarak yapıldı..

Bunu göz önünde bulundurarak, yüklemenin yaklaşık 21 dakika ve ek yük olmadan indirilmesi yaklaşık bir dakika sürmesini bekledik.

İlk deneme: İkinci deneme: Ortalama:
Yükleme süresi:00:24:5500:25:5000:25:23
İndirme süresi:00:00:4400:00:3500:00:40

Testlerimiz beklediğimizle benzerdi. Ortalama yükleme süresi 25 dakika 23 saniye iken, indirme işlemi şaşırtıcı bir şekilde ortalama 40 saniye sürdü. Google Drive’ın küresel sunucu ağı sayesinde.

Duplicati’nin aktarımlarının bant genişliğinizden çok fazla aldığını fark ederseniz, web istemcisinin üst kısmındaki hız göstergesi simgesini tıklayarak bunları kısabilirsiniz.

duplicati-gaz kelebeği

Güvenlik

duplicati-şifreleme

Yedekleme planınızı oluştururken şifrelemeyi açabilirsiniz. Yedekleme işleminin ilk adımı, şifreleme yok, GNU Privacy Guard ve AES 256-bit arasında seçim yapmanızı sağlar. Buluta aktarırken şifreleme standardı olduğu için AES 256 bit kullanmanızı öneririz. Kimsenin bildiği kadar kırılmadı.

Verilerinizi şifrelemek istiyorsanız bir şifre ayarlamanız gerekir. Duplicati, şifrenizin zayıf olup olmadığını söyleyecek ve nasıl şifre oluşturacağınızı bilmiyorsanız size güçlü bir şifre oluşturma seçeneği sunacaktır..

Duplicati, bir sunucuya aktarmadan önce verilerinizi yerel olarak şifreler. Parolanız asla bilgisayarınızdan ayrılmaz. Bu nedenle, Duplicati sıfır bilgi şifrelemesi olarak nitelendirilir. Sıfır bilgili şifreleme ile dosyalarınızı kimse okuyamaz. Verilerinizi ortadaki adam saldırılarından korumak için SSL protokolünü de açabilirsiniz.

Duplicati’ye dayanan güvenlik bu kadar. Geri kalanı kullandığınız bulut hizmetine bağlı olacaktır. Veri merkezlerini sertleştiren bir hizmet seçmelisiniz. Neyse ki, çoğu yapıyor. Bazı hizmetler Amazon Drive gibi verileri şifrelemez, bu nedenle Duplicati ile şifrelemeyi etkinleştirin.

Gizlilik

Gizliliğiniz Duplicati’ye ve verilerinizi barındırmayı seçtiğiniz hizmete bağlı olacaktır. Gizliliği yüksek bir hizmet örneği için Sync.com incelememizi okuyun.

Bununla birlikte, Duplicati sıfır bilgi şifrelemesi kullanır ve şifrenizi iletmez. Gizliliğiniz iyi korunur. Bunun da ötesinde, gizlilik politikası şüpheli bir şey içermiyor.

Duplicati, web sitesine kaydolduğunuzda ve forumlara katıldığınızda sizinle ilgili bilgi toplar. Bu bilgileri web sitesini ve müşteri hizmetlerini geliştirmek ve size periyodik e-postalar göndermek için kullanır..

Duplicati, kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için birçok güvenlik önlemi kullanır, ancak web sitesi yöneticilerinin özel mesajlar da dahil olmak üzere web sitesindeki mesajlara tam erişime sahip olduğunu unutmayın..

Hizmet, kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflara satmaz, takas etmez veya başka bir şekilde aktarmaz. Bununla birlikte, bilgileri gizli tutmayı kabul ettikleri sürece Duplicati’nin web sitesini işletmesine yardımcı olan güvenilir üçüncü taraflar dahil değildir. Duplicati, yasalara uymak veya başkalarının haklarını ve güvenliğini korumak için de bilgi yayınlayabilir.

Destek

Destek kategorisi, Duplicati ve diğer yedekleme hizmetleri arasındaki en büyük farktır. Bunun nedeni, Duplicati’nin özel bir teknik destek ekibinin olmaması, yani e-posta, sohbet veya telefon desteği olmaması anlamına gelir. Adil olmak gerekirse, Duplicati açık kaynak kodlu ve ücretsizdir, bu yüzden onlara ödeme yapmayı göze alamaz.

duplicati destek

Bunun yerine, diğer kullanıcıların sorununuzu çözmenize yardımcı olacağı bir destek forumu var. Kullanıcılar arasında Duplicati geliştiricileri ve diğer BT uzmanları var. Yanıt süreleri genellikle iyidir, çoğu konu gönderildikleri gün yanıt alır..

Karar

Duplicati, yedeklemenizi ayarlamak için BT jimnastiği gerektirmesine rağmen sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunar. Gelişmiş BT kullanıcıları bundan etkilenmez. Kolaylaştırılmış bir deneyim isteyenler daha uygun bir hizmet bulmalıdır.

Bununla birlikte, Duplicati ücretsizdir ve pahalı olmayan bir depolama hizmeti seçerseniz, paradan tasarruf edebilirsiniz. Küresel bir sunucu ağına sahip birini seçerseniz, Duplicati dosyaları hızlı bir şekilde şifreler ve sıkıştırır, çünkü yüksek hızlara ulaşırsınız.

Yedekleme ve geri yükleme işlemi zor değildir ve bir yedekleme hizmeti kullanırken görmek istediğimiz standart seçeneklere sahiptir. Duplicati de güvenlidir çünkü dosyalarınızı korumak için güçlü şifreleme kullanır.

Duplicati hakkındaki düşüncelerin neler? Depolama alanı içeren bir hizmete daha fazla eğiliyor musunuz? Zaten bir yedekleme hizmeti kullanıyorsanız, aşağıdaki yorumlardan hangisini bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map