BigMIND Home (Zoolz tarafından) İnceleme – Updated 2020

BigMIND Home (Zoolz tarafından)

Zoolz Backup’ın arkasındaki aynı ekipten bir ürün olan BigMIND Home, iyi bir deneyim sunan sağlam bir yedekleme hizmetidir. Dezavantajları, arka ucu Glacier tarafından sağlandığı ve oldukça pahalı olduğu için bazen biraz yavaş olabilir. Ayrıntılar için tam incelememizi okuyun.


Slider1

slider2

slider3

slider4

Slider5

Önceki

Sonraki

BigMIND Home, Zoolz tarafından sunulan, hoş bir kullanıcı deneyimi, iyi hızlar ve bu tür hizmetlerde sıkça görmediğiniz bazı ilginç özellikler sunan bir çevrimiçi yedekleme hizmetidir. Ne yazık ki, şeylerin pahalı tarafında ve özel şifreleme yok. Hizmet hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için BigMIND Home incelememizi okumaya devam edin.

Yedekleme işlemi üzerinde size büyük bir kontrol sunmanın yanı sıra, BigMIND Home kullanımı kolay bir arayüze ve mükemmel müşteri desteğine sahiptir. Ayrıca yapay zeka tarafından desteklenen fotoğraf yüz tanıma ve Facebook ve Google Drive gibi hizmetleri bağlama yeteneği de dahil olmak üzere bazı yeni özelliklere de sahiptir..

Ne yazık ki, ne aldığınızı göz önünde bulundurarak, BigMIND’in planları oldukça pahalı olduğundan, bunların hepsi ağır bir fiyata geliyor. Ayrıca, özel şifreleme eksikliği güvenliği ve gizliliği ciddi şekilde etkiler. Bunlar en önemli konularsa, alternatif arayışına yardımcı olmak için en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetleri listemize göz atmayı unutmayın..

Güçlü & Zayıf Yönler

BigMIND Home (by Zoolz) için alternatifler

Özellikleri

BigMIND Home, görmek istediğimiz bazı şeyler eksik olsa bile makul sayıda özellik barındırıyor. Standart yedekleme özelliklerinin yanı sıra, BigMIND Home, AI tarafından desteklenen güçlü fotoğraf yönetim araçları ve bulut depolama ve diğer üçüncü taraf hizmetleriyle entegrasyonlar da dahil olmak üzere daha az yaygın işlevler içerir.

Yedekleme özellikleri açısından, BigMIND Home hem karma hem de mobil yedeklemeleri destekler. İOS’ta bu, fotoğraflarınız, videolarınız, takvimleriniz ve kişileriniz anlamına gelirken, Android uygulaması arama günlüklerini, kısa mesajları ve çeşitli dosyaları da yedekleyebilir.

Ne yazık ki, görüntü tabanlı bir yedekleme (örneğin IDrive ile aldığınız bir şey) yoktur, bu da tüm sisteminizi klonlamanın bir yolu olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, bunlar BigMIND Business ile sınırlı olduğu için hiçbir sunucu yedekleme veya kurye kurtarma servisi yoktur..

BigMIND Video Akışı

Daha fazla yedekleme hizmetine dahil edildiğini görmek istediğimiz harika bir özellik, videolarınızı doğrudan depolama alanından akış özelliğidir. Maalesef, en pahalı aboneliği seçmediğiniz sürece yalnızca standart tanımlı olarak yapabilirsiniz, bu da yüksek tanımlı akışa da erişmenizi sağlar.

BigMind-Video-Akış

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Zoolz BigMIND Home diğer servislerle etkileyici entegrasyona sahiptir. Orada saklanan dosyalarınız için fazladan bir fazlalık düzeyi oluşturmak üzere Dropbox veya Google Drive gibi bulut depolama hesaplarınızı bağlayabilirsiniz. Bu platformlarda kaydettiğiniz veya yayınladığınız her şeyi yedeklemek için Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarını da bağlayabilirsiniz.

BigMind-Linked-Hizmetler

Bu bölümün başında bahsettiğimiz yapay zeka destekli fotoğraf yönetim araçları ilginç bir eklemedir. Çalışsaydı, fotoğraflarınızı düzenlemenin harika bir yolu olurdu, çünkü insanlara veya nesnelere göre resimlerde arama yapabilirsiniz. 

İnsanların birkaç fotoğrafını yüklemeye çalıştık ve ne yazık ki BigMIND yüzlerin çoğunu tanımlayamadı.

BigMind-Yüzler

“Nesneler” özelliği biraz daha iyi çalışıyor gibi görünüyor ve BigMIND’in size bu nesnelerden birini içeren fotoğrafları göstermesini isteyecek “metin” veya “elektronik” gibi şeyleri aramak için bir kategori listesinden seçim yapabilirsiniz..

BigMind-Nesneler

Versiyonlama söz konusu olduğunda – değiştirilen ve silinen dosyaların tutulması anlamına gelir – BigMIND Home iyidir. Silinen dosyalar sonsuza kadar saklanır, ancak değiştirilen bir dosyanın yalnızca son 10 sürümü kaydedilir. Bu muhtemelen çoğu insan için yeterlidir, ancak SpiderOak ONE gibi hizmetlerin sınırsız sürümüne pek uymaz.

BigMind-Çöp

BigMIND Home Özelliklerine Genel Bakış

BigMIND Home (tarafından Zoolz) Logowww.zoolz.com

100 GB’den başlayan fiyatlarla 299 $ ‘dan başlayan fiyatlar

Destek olmak

Yedekleme Zamanlayıcı

Sürekli Yedekleme

Artımlı yedekleme

Görüntü Tabanlı Yedekleme

Harici Disk Yedekleme

NAS Yedekleme

Sunucu Yedekleme

Karma Yedekleme

Mobil Cihaz Yedekleme

Sınırsız Yedekleme

Sınırsız Cihaz

Hız Kısma

Blok Düzeyinde Dosya Kopyalama

Çok iş parçacıklı yedekleme

Onarmak

Kurye Kurtarma Hizmeti

Tarayıcı Erişimi

Mobil Uygulama Erişimi

Sürüm

Silinen Dosya Tutma

Güvenlik

Özel Şifreleme

Beklemede Şifreleme

Transit İçi Şifreleme
SSL

Şifreleme Protokolü
AES 256 bit

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Sertleştirilmiş Veri Merkezleri

Proxy Sunucu Ayarları

HIPPA Uyumlu

Destek

7/24 Destek

Canlı Sohbet Desteği

Telefonla Destek

E-posta desteği

Kullanıcı Forumu

Bilgi tabanı

Çeşitli

Dosya paylaşımı

Cihaz Senkronizasyonu

Ücretsiz deneme

Fiyatlandırma

Zoolz BigMIND Home’un fiyatlandırma modeli, farklı özellikler, destek seviyeleri ve cihaz sayısı sunan çeşitli planlarla oldukça ilgili. Paranız için ne kadar depolama alanına sahip olduğunuza gelince, BigMIND Home kesinlikle ideal değildir, bu nedenle paranız için yalnızca alan açısından en fazla patlamayı istiyorsanız, başka bir yerde arama yapmak isteyebilirsiniz.

Birincisi, üç bilgisayara, iki mobil cihaza ve bir harici sürücüye yayılmış bir kullanıcı için 1 GB depolama alanı sunan ücretsiz plan. Ücretsiz planı takdir etsek de, 1 GB en temel yedekleme planları için bile yeterli olmayacak ve herhangi bir müşteri desteği alamayacaksınız.

Sonraki, yılda 35,88 dolara üç bilgisayara, üç mobil cihaza ve sınırsız harici sürücüye bir kullanıcı için 100 GB depolama alanı sunan Kişisel plan. 

Bu arada Aile planı yılda 83.88 $ ‘a mal olacak ve üç ayrı kullanıcı, dokuz bilgisayar, altı mobil cihaz ve sınırsız harici sürücüler için 500GB alan içeriyor. Bu planların ikisi de BigMIND’in “standart destek” dediği şeyi alıyor.

Son olarak, Family Plus planı size beş kullanıcı, 15 bilgisayar ve sınırsız mobil cihaz ve harici diskler için ayda 12,99 $ veya yıllık 155,88 $ karşılığında 1 TB depolama alanı sağlar. Ayrıca, depolama alanınızdan (yalnızca standart tanımlı akış sunan diğer planların aksine) video dosyalarının yüksek tanımlı akışına ve premium desteğe erişebilirsiniz.

Hem Kişisel hem de Aile planlarının bir yıl boyunca ödeme yapmanızı gerektirirken, Aile Artı planı aylık olarak faturalandırılabilir. Mevcut deneme yok, bu utanç verici çünkü ücretsiz plan tarafından sunulan 1GB, hizmeti yeterince test etmek için yeterli olmayabilir.

Tüm bunlar, size ne kadar ödediğinize kıyasla, size çok fazla alan sunmayan oldukça pahalı bir hizmet sunuyor.. 

Çok fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, Backblaze gibi BigMIND’in Kişisel hariç tüm planlarından daha düşük bir fiyat etiketi için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm alanı sunan en iyi sınırsız çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden biriyle daha iyi durumda olursunuz. yalnızca 100 GB’lık bir bulut depolama alanı sunuyor.

Kullanım kolaylığı

BigMIND Home, kuzeni Zoolz Home gibi anlaşılması ve kullanımı kolay, çok iyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Mobil uygulama istenen bir şey bıraksa da, hem masaüstü istemcisi hem de web panosu mükemmel ve kavraması kolay.

BigMind-giriş-Kur

Masaüstü istemcisini indirdikten sonra, derhal yedeklenecek dosyaları seçmeniz istenir. Bunu, bir grup kategoriye ayrılan “akıllı seçim” ile yapabilirsiniz: posta, müzik, masaüstü, videolar, belgeler, yer imleri, Microsoft Office, finansal dosyalar, resimler ve e-Kitaplar ve PDF’ler.

BigMind-giriş-Smart-Seçim

Bu kategorilerin çoğu için BigMIND Home, masaüstü ve belgeler klasörünüzü belirli dosya türleri için tarar. Bununla birlikte, bazı kategoriler için – posta ve Microsoft Office dahil – tüm cihazınızı bu tür dosyalar için tarar.

BigMind-giriş-My-Bilgisayar

Cihazınızı aramak ve klasörleri manuel olarak seçmek isterseniz, sürücünüzün standart ağaç yapısını görebileceğiniz ve tam olarak hangi dosya ve klasörleri korumak istediğinizi seçmenize izin veren “bilgisayarım” sekmesine geçebilirsiniz. . Dosyalarınızı seçtikten sonra zamanlamanızı ve diğer yedekleme ayarlarınızı yapmanız istenir.

BigMind-giriş-Yedekleme-Ayarlar

Masaüstü istemcisinin ana paneli, bilmeniz gerekenlerin çoğunu size söyler. Koruma seviyeniz üstte gösterilir, bu da dosyalarınızdan herhangi birinin başka bir yedekleme çalıştırmasına ihtiyacı olup olmadığını gösterir.

BigMind-korumalı değil

Biraz ileride, bir sonraki zamanlanmış yedeklemeniz, en son yüklemeniz ve dosyalarınızın kaç tanesinin BigMIND’in sunucularında depolandığı hakkında bilgiler göreceksiniz. Pencerenin alt kısmında üç düğme bulunur: “veri seçimi”, “ayarlar” ve “geri yükle”. Bunlardan ilki, istemciyi ilk kurduğunuzda aldığınız dosyaları seçmek için aynı diyalogu getirir..

BigMind-Main-Panel

“Geri yükle” düğmesi sizi cihazlarınızın açılır listesini ve seçilen cihazdan yedeklenen her şeyi gösteren bir ana paneli sunan oldukça standart bir geri yükleme menüsüne götürür.

BigMind-Restore-Ana Menü

Son olarak, “ayarlar” menüsü müşterinin etlerinin çoğunun bulunduğu yerdir. Bu yedi kategoriye ayrılmıştır: zamanlama, kaynak optimizasyonu, bağlantı, karma +, gelişmiş ayarlar, mobil uygulamalar ve tercihler.

Yedekleme Zamanlaması

Açık olanı belirtmek gerekirse, “zamanlama” menüsünde yedekleme zamanlamanızı ayarlayabilirsiniz. Saatlik veya günlük bir zamanlama arasında seçim yapabilirsiniz, ancak maalesef tamamen manuel bir yedekleme planı seçeneği yoktur. Manuel bir plan güzel olsa da, en azından BigMIND Home, Backblaze gibi hizmetlerle karşılaştırıldığında size programınız için birçok seçenek sunar.

BigMind-Ayarlar-Program

“Kaynak optimizasyonu” menüsü, çoklu sunum özelliğini etkinleştirmenize ve bir sunum veriyorsanız, bir film izliyorsanız, bir video oyunu oynuyorsanız veya bilgisayarınızın pil seviyesi düşükse BigMIND Home’u yüklemeleri otomatik olarak duraklatacak şekilde ayarlamanızı sağlar.

BigMind-Ayarlar-Kaynak

Ayrıca genel olarak veya günün belirli saatlerinde kısıtlamayı da etkinleştirebilirsiniz. Bağlantınızla ilgili sınırlı veri varsa veya düşük işlem gücüne sahip eski bir bilgisayar kullanıyorsanız, bu özellikler çok kullanışlıdır, çünkü diğer görevler için kaynaklara ihtiyacınız olduğunda uygulamayı manuel olarak duraklatmanıza veya uygulamadan çıkmanıza gerek kalmaz.

BigMind-Ayarlar-Bağlantı

“Bağlantı” menüsü, cihazınızın proxy ayarlarına bir bağlantı ve ayrıca yüklemelerin belirli ağ türlerinde çalışmasını isteyip istemediğinizi kontrol eder. LAN, WiFi ve mobil veri üzerinden yedeklemeyi etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz; bu, bağlantınızdaki veri sınırları ile ilgileniyorsanız iyi bir şeydir.

BigMind-Ayarlar-Hybrid +

“Karma +” bölümü karma yedeklemeleri etkinleştirebileceğiniz yerdir. Bu, buluta her yedekleme yaptığınızda BigMIND Home’un dosyalarınızın bir kopyasını yerel bir hedefe, örneğin harici bir sürücüye de kaydedeceği anlamına gelir.

BigMind-Ayarlar-Gelişmiş-Ayarlar

“Gelişmiş ayarlar” menüsünde, BigMIND Home’un hangi dosya türlerinin VSS protokolünü ve blok seviyesi algoritmasını kullanacağına karar verebilirsiniz. “VSS”, BigMIND’in dosyaları kullanılırken yedeklemesini sağlayan “birim gölge kopyası” hizmetinin kısaltmasıdır. Varsayılan olarak bu alana hiçbir dosya türü eklenmediği için bunu manuel olarak ayarlamanız gerekir.

Dosyaları Güncelleme

Bu arada, blok düzeyinde bir algoritma esasen, bir değişiklik meydana geldiğinde tüm dosyayı yeniden yüklemek yerine, BigMIND’ın değişiklik için dosyayı taradığı ve yalnızca değişen parçaları (veya “blokları”) yüklediği anlamına gelir. Varsayılan olarak bu, PST dosyaları (Microsoft Outlook veri dosyaları anlamına gelir) için geçerlidir, ancak elle başka dosya türleri de ekleyebilirsiniz.

BigMind-Ayarlar-Mobile Uygulamalar

Ayarların “mobil uygulamalar” bölümü çok ilginç değil, çünkü tek yapmanız gereken size BigMIND’in iOS ve Android uygulamaları için indirme sayfasına bir bağlantı vermek.

BigMind-Tercihler-Otomatik dışla

Son ayarlar kategorisi – “tercihler” – iki sekmeli ayrı bir pencere açar. İlk sekmede, gizli dosyalar için yedeklemeyi açabilir ve veri seçiminize dahil edilip edilmediklerine bakılmaksızın belirli klasörleri yok saymak için hariç tutma listesini değiştirebilirsiniz..

BigMind-Tercihler-Genel

“Genel” etiketli ikinci sekmede, BigMIND Home’un beklemedeki dosyaları buluta yüklenmeden önce sakladığı önbellek sürücüsünü değiştirebilir ve önbellek sürücüsünü değiştirebilirsiniz..

BigMIND Web İstemcisi ve Mobil Uygulamalar

Masaüstü istemcisinin yanı sıra, Zoolz BigMIND Home yedeklenmiş verileriniz üzerinde size çok fazla kontrol sağlayan mükemmel bir tarayıcı tabanlı gösterge paneli sunar. 

Web istemcisi, birincisi gösterge tablosu olmak üzere dört alana ayrılmıştır. Burada, hangi cihazların korunduğunu, ne tür dosyaları sakladığınızı ve yükleme trafiğinizi detaylandıran hesap bilgilerinizi ve grafiklerinizi içeren hesabınız hakkında birçok yararlı bilgi görebilirsiniz..

BigMind-Web Pano

Bir sonraki adım, cihazlarınıza ve bunlardan yüklenen dosyalara ve ayrıca BigMIND Home’a ​​bağladığınız Dropbox veya Instagram gibi harici hesaplara göz atabileceğiniz “keşfet” sekmesidir. Burası aynı zamanda daha önce bahsedilen AI destekli yüz tanıma özelliğini bulacağınız yerdir..

BigMind-Web Discover

Web istemcisi menüsündeki üçüncü giriş, kullanıcıları yönetmek içindir. Birçok yedekleme çözümünün aksine, BigMIND Home birbirlerinin verilerine erişemeyen bireysel kullanıcılar kurmanıza izin verir, bu da özellikle aileler için mükemmel bir çözümdür.

BigMind-Web Kullanıcılar

Son olarak, “raporlar” bölümü, bant genişliği kullanımı, faturalandırma geçmişi ve cihaz bilgileri dahil olmak üzere kullanımınızla ilgili her türlü raporu oluşturmanıza olanak tanır.

BigMind-Web Raporlar

Ne yazık ki, mobil uygulama masaüstü ve web istemcileri kadar etkileyici değil. Mobil cihazlarınızı yedeklemek için kullanabilseniz de, dosya seçimi açısından oldukça esnek değil.

BigMind-Ayarlar-Mobile Uygulamalar

Tek tek dosyaları seçmenize izin vermek yerine, özellikle çok fazla fotoğrafınız veya videonuz varsa ve alanınız (veya ihtiyacınız) yoksa inanılmaz derecede rahatsız edici olan tüm bir kategoriyi (fotoğraflar veya kişiler gibi) yüklemeniz gerekir. hepsini yedekle.

BigMind-Mobile-Data-Seçim

Bununla birlikte, yedeklenen verilerinizi yönetmek, hesap ayarlarını değiştirmek, AI fotoğraf özelliklerini kullanmak ve bulut depolama alanınıza kaydedilen video dosyalarını akışa almak için mobil uygulamayı kullanabilirsiniz..

Dosya Yedekleme & restorasyon

Zoolz BigMIND Home’da disk görüntüleme ve sunucu yedeklemeleri gibi belirli yedekleme özellikleri eksik olsa da, bu kategoride hala iyi performans gösteriyor. Yedekleme işlemi üzerinde size büyük bir kontrol verilir ve BigMIND, indirme veya yükleme işlemi devam ederken neler olduğunu size söyler.

Yedeklemek istediğiniz dosyaları manuel olarak seçmenize rağmen, dosyayı konumunu, boyutunu, dosya türünü veya yaşını temel alarak sınırlamak için filtreler ayarlayabilirsiniz. Konum filtreleri manuel kurulumda çok kullanışlı olmasa da, diğerlerinin sahip olması harikadır, çünkü bazı büyük dosyaları veya yıllardır üzerinde çalışmadığınız bir şeyi yanlışlıkla yüklemekten kaçınabilirsiniz.

BigMind-Dosya-Filtreler

Yedekleme zamanlamanızı ayarlarken, BigMIND Home’u belirli aralıklarla (beş dakikada bir ila 24 saatte bir) yeni bir yükleme yapacak şekilde ayarlayabilir ve ayrıca programın seçtiğiniz tüm dosyaların ne sıklıkta tam olarak taranması gerektiğine karar verebilirsiniz. Her gün yedekleme aşırıya kaçmış gibi görünüyorsa, yedeklerinizi çalıştırmak için haftanın belirli bir gününü de seçebilirsiniz.

BigMind-Yedekleme-In-İlerleme

Bir yedekleme devam ederken, nasıl çalıştığı hakkında size bol miktarda bilgi verilir. İstemci size şu anda hangi dosyaların yüklendiğini ve ne kadar veri (ve kaç dosya) zaten yedeklendiğini söyler.

BigMind-Beklemede-Files

Yüklemeleriniz için “turbo” ve “akıllı” mod arasında geçiş yapabilirsiniz. “Turbo” modu, BigMIND Home istemcisine ağ bağlantınız ve işlemciniz için maksimum öncelik verirken, “akıllı” mod bilgisayarda başka neler yapıldığını inceler ve kaynak tüketimini buna göre ayarlar.

Yükleme üzerinde daha fazla denetim istiyorsanız, ayarlarda çoklu iş parçacığı ve kısıtlamayı etkinleştirebilir ve ayrıca BigMIND Home’u bir blok düzeyinde algoritma kullanarak dosyaları karşıya yükleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Çoğu bulut yedekleme hizmeti bunu varsayılan olarak yapsa da, BigMIND bunu biraz bireysel dosya türleri için etkinleştirmenizi gerektirir;.

Bir dosyayı geri yüklemek kolaydır, tek yapmanız gereken istemcinin ana panelindeki “geri yükle” düğmesine tıklamaktır. Bunu yaptığınızda, açılır listeden cihazınızı seçebileceğiniz yeni bir pencere açılır. Buradan tek bir dosya veya klasör seçebilir veya cihazdan yedeklenen her şeyi geri yüklemeyi seçebilirsiniz.

BigMind-Restore-Seçenekler

Neyi geri yüklemek istediğinizi seçtikten sonra, sonraki sayfa size birçok seçenek sunar. Öncelikle, manuel olarak seçebileceğiniz indirmek istediğiniz konumu seçebilir veya BigMIND Home’un dosyaları orijinal konumlarına geri yüklemesini sağlayabilirsiniz..

BigMind-Restore-In-İlerleme

hız

Hız, ne kadar veri yedeklediğinize bağlı olarak, özellikle ilk yedeklemeniz için genellikle çok uzun, hatta birkaç gün sürebilen iyi bir bulut yedekleme hizmetinin önemli bir öğesidir. BigMIND, bu kategoride, özellikle indirme hızı açısından oldukça iyi gidiyor, ancak biraz daha hızlı bir yükleme görmek isterdik.

BigMIND’in yükleme ve indirme hızını test etmek için çeşitli dosya türleriyle dolu 3.51 GB’lık bir klasörü yedekledik ve geri yükledik. Bunu iki kez yaptıktan sonra sonuçların ortalamasını aldık. İndirme hızı 20Mbps ve yükleme hızı 10Mbps olan bir bağlantı kullandık. Teorik olarak, bu, yüklemenin yaklaşık bir saat sürmesi ve indirme işleminin yaklaşık 30 dakika sürmesi gerektiği anlamına gelir..

Bununla birlikte, bağlantılar nadiren tamamen kararlıdır ve hızlar ağ yüküne ve BigMIND’in sunucularına giden trafik miktarına bağlı olarak değişecektir. Gerçekçi olarak, yüklemenin yaklaşık üç saat içinde bittiğini ve indirme işleminin bir buçuk saat içinde gerçekleştiğini görmek istiyoruz.

İlk deneme: İkinci deneme: Ortalama:
Yükleme süresi04:23:0003:40:0004:01:30
İndirme süresi00:41:0001:03:0000:52:00

Gördüğünüz gibi, bu sonuçlar hiç de fena değil. Özellikle indirme hızı mükemmel, ancak yükleme biraz daha hızlı olabilirdi. Tüm testlerimiz için çoklu iş parçacığını etkinleştirdik ve yüklemeler için BigMIND’in “turbo” modunu etkinleştirdik..

Doğu ABD’deki bir veri merkezine bağlayarak Asya’dan testimizi gerçekleştirdiğimizi belirtmek gerekir, bu nedenle BigMIND’in (veya BigMIND AWS kullandığından Amazon’un) veri merkezlerinden birine daha yakınsanız, sonuçlarınız daha iyi olmalıdır.

Güvenlik

Bir dosyayı bulutta depoladığınızda, dışarıdan erişime veya kazara kaybolmaya karşı güvenli olduğundan emin olmak önemlidir. Zoolz BigMIND’in güvenliği iyi, tamamen özel olmasa da şifreleme ve sağlam veri merkezi güvenliği.

Yedeklenen tüm verileriniz, hem hareketsiz hem de hareket halindeyken AES 256 bit şifreleme kullanılarak korunur. Bu, şifreleme açıklamamızda açıkladığımız gibi, kaba kuvvetle çatlamak yıllar alacağından, yedeklemenizle isteyebileceğiniz en iyi şifrelemedir.. 

Verileriniz sunuculara giderken Zoolz BigMIND, ortadaki adam saldırılarına karşı güvenli olduğundan emin olmak için SSL kullanıyor.

Ne yazık ki, kendi özel anahtarınızı oluşturmanın bir yolu yoktur, bu da Zoolz’un istediği herhangi bir dosyanın veya klasörün şifresini çözme gücüne sahip olduğu anlamına gelir. Bu sadece güvenlik için değil, aynı zamanda bir sonraki bölümde ele alacağımız gizlilik için de büyük bir endişe kaynağıdır..

Veri merkezleri için Zoolz BigMIND – diğer birçok şirket gibi – Amazon’un AWS (Amazon Web Services) veri merkezlerinde sunucu alanı kiralar.

Bu sadece mükemmel fiziksel güvenlik anlamına gelmez, aynı zamanda BigMIND’in verilerinizi bir doğal afet veya yangın durumunda olduğu gibi kazara kayıplara karşı korumak için RAID kurulumuna benzer çeşitli veri merkezleri arasında yaymasına izin verir..

BigMind-iki-Faktör-Doğrulama

Son olarak, BigMIND ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlamanızı sağlar. Bu, korsanlara veya diğer siber suçlulara karşı ek bir güvenlik katmanı sağlayan hizmete giriş yapmak için size kısa mesaj yoluyla gönderilen bir kerelik bir kod girmeniz gerektiği anlamına gelir..

Gizlilik

Güvenlikte olduğu gibi, BigMIND’ın gizliliği de iyi, ancak bazı ciddi kusurları var. Veri merkezlerinin konumu bu konuda biraz risk oluşturmaktadır, ancak bu genel olarak bulut yedekleme hizmetleri için yaygın bir sorundur. Daha ciddi olan, Zoolz BigMIND’a istediği herhangi bir dosyanın şifresini çözme gücü veren özel şifreleme eksikliğidir.

BigMIND’in arkasındaki şirket olan Zoolz, hem HIPAA hem de GDPR’nin yanı sıra diğer gizlilik düzenlemelerine de uygundur. Şirketin merkezi Londra’da olmasına rağmen, verilerinizi saklamak için kullandığı veri merkezlerinin çoğu, AWS’den sunucu alanı kiralaması nedeniyle ABD’de bulunmaktadır..

BigMind-Uyum

Bu sorunlu çünkü ABD, Patriot Yasası ve PRISM gibi gizli programlar da dahil olmak üzere kayda değer ve rezil örneklerle, en kötü çevrimiçi gizlilik yasalarından bazılarına sahip.

Bu sorun, kendi özel anahtarınızı oluşturmanın bir yolu olmadığı gerçeğiyle daha da kötüleşir. Zoolz’un niyetlerine bakılmaksızın, NSA bunu uyumluluğa güçlü bir şekilde koyacak olsaydı, BigMIND sunucularında depoladığınız herhangi bir dosyanın içeriğini görebilir ve muhtemelen bunun olduğunu bile bulamazsınız..

BigMind-Gizlilik-Politikası

Ayrıca, BigMIND hem sizin hem de dosyalarınızda adınız, adresiniz, e-postanız ve dosya boyutları, kullanılan depolama kapasitesi ve dosya adları gibi belirli dosya meta verileri dahil olmak üzere biraz meta veri depolar. 

Bu nadir değildir, ancak yetkililer tarafından talep edilen bu bilgilere kapıyı açık bırakır. Bununla birlikte, Zoolz bilgilerinizi asla kimseye satmadığını ve sadece dahili olarak veya hizmetini sunmasına yardımcı olan güvenilir ortaklarla paylaşacağını iddia ediyor..

Müşteri servisi

Telefon desteği sunmamasına rağmen, Zoolz, kullanıcılarına e-posta formu, çevrimiçi sohbet ve wiki sayfası şeklinde kapsamlı bir yardım merkezi de dahil olmak üzere mükemmel müşteri hizmetleri sunmaktadır..

Zoolz BigMIND ile ilgili bir sorununuz varsa, en sık karşılaşılan sorunları ve bunların nasıl düzeltileceği ile ilgili talimatları içeren wiki sayfasında bir arama yaparak işe başlayabilirsiniz. Aradığınızı bulamazsanız, bir e-posta isteği göndermeniz veya sohbet desteğine başvurmanız gerekir.

BigMind-Zoolz-Wiki

Bir e-posta isteği gönderirken, kullandığınız Zoolz BigMIND ürünü ve hangi aboneliğiniz dahil olmak üzere biraz bilgi sağlamanız istenir. İkincisi, bir Family Plus üyesiyseniz özellikle önemlidir, çünkü bu abonelik planına sahip olan kullanıcılar öncelikli destek alır, yani sıranın önüne çarpılır.

BigMind-Eposta-Formu

Zoolz’un e-posta desteğinin yanıt verebilirliğini test etmek için bir istek gönderdik ve ilk yanıtı 24 saatten kısa bir sürede aldık. Bu “premium destek” yoktu, bu nedenle Family Plus aboneliğini seçerseniz, daha hızlı bir yanıt süresi bekleyebilirsiniz..

E-posta desteği herhangi bir sorunla ilgili size yardımcı olabilse de, sohbet biraz daha sınırlıdır. Birincil amacı satış içindir, ancak küçük teknik sorunlara da yardımcı olabilir. Ayrıca, sohbeti destek amacıyla kullanmanın tek yolu, biraz zahmetli bir randevu planlamaktır.

Karar

Bununla birlikte, Zoolz BigMIND Home incelememizin sonuna geldik. Her ne kadar ilginç işlevselliklerle dolu kullanımı kolay bir hizmet olsa da, çoğunlukla özel şifreleme eksikliği nedeniyle hem güvenlik hem de gizlilik açısından yetersiz kalıyor.

Yıllık yüksek fiyat, özellikle hesabınızla aldığınız sınırlı bulut depolama alanı düşünüldüğünde başka bir endişe kaynağıdır. Paranızın karşılığını en iyi şekilde almak sizin için önemliyse, muhtemelen yılda daha düşük bir fiyat etiketi veya daha yüksek depolama alanı ödeneği olan diğer hizmetleri düşünmek istersiniz..

Zoolz BigMIND Home hakkındaki incelememiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Özel şifreleme eksikliğinin ve yılda nispeten yüksek fiyatın bir sorun olduğunu kabul ediyor musunuz, yoksa bu sorunların ürüne dahil olan roman ve ilginç özellikler için kabul edilebilir bir denge olduğunu düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me