Apple Time Machine İnceleme – Güncellendi 2020

Apple Time Machine İnceleme

Time Machine, çoğu Apple hayranı için go-to backup çözümüdür, ancak bulut bu hazır ambalajlı, donanım tabanlı programı önermek için çok fazla avantaj sunar.


En İyi Online Yedekleme İncelemeleri

Birçok macOS kullanıcısı için Apple’ın yerel yedekleme yazılımı Time Machine, sabit sürücü arıza savunmasının ilk ve son satırıdır. Ve neden olmasın? Kullanımı kolaydır, dosyalarınızı hızlı ve eksiksiz bir şekilde korur..

Bununla birlikte, Time Machine işi halledebilirken, yerel depolamaya güvenmesi buluttan yararlanamayacağınız anlamına gelir. Bu, verilerinizin RAID sunucularını sertleştirilmiş bir veri merkezinde saklayarak elde ettiğiniz koruma düzeyini kaçırmak anlamına gelir.

Bulut seçenekleri için Cloudwards.net sık kullanılanlarını, Backblaze ve IDrive’ı düşünün veya makaleye kıyasla en iyi Mac yedeklememize göz atın. Ayrıca, daha fazla bulut seçeneğine sahip Mac kullanıcıları için daha eksiksiz bir çevrimiçi yedekleme kılavuzumuz var. Aksi takdirde, Apple Time Machine’in artılarını ve eksilerini detaylandırdığımızda incelememizin tadını çıkarın.

Güçlü & Zayıf Yönler

Apple Time Machine için alternatifler

Özellikleri

Time Machine yedekleme aracı alabileceğiniz kadar özelliksizdir. Birçok kullanıcı için bu iyi olacak; diğerleri için CloudBerry Backup veya hatta Duplicati gibi daha tam özellikli bir yedekleme aracına geçmeyi düşünmek için bir neden olacaktır (bu iki hizmet hakkında daha fazla bilgi için CloudBerry Yedekleme incelememize veya Duplicati incelememize göz atın).

Belki de en büyük eksik özellik Time Machine’in buluta yedeklememesidir. Yalnızca yerel depolama içindir. Ayrıca, kendi yedekleme zamanlamanızı oluşturmanıza izin vermez. Otomatik veya manuel yedeklemelerle gidebilirsiniz ve işte bu kadar.

Time Machine’in çoğu yedekleme seçeneğini geçtiği bir alan, sistem dosyaları da dahil olmak üzere tüm dosyaları yedeklemesidir. Bu harika olsa da, dosyaları hariç tutmak manuel, sıkıcı bir işlem olduğu için yalnızca belirli dosya türlerini yedekleme seçeneği kabul edilir.

Hedef ve otomatik veya manuel yedeklemenin yanı sıra, Time Machine ile elde ettiğiniz diğer gerçek seçenek, yedeklenen dosyaları şifreleyip şifrelememektir..

Fiyatlandırma

Apple Time Machine, macOS ile ücretsizdir. Ancak, yerel depolama alanı satın almanız gerekir. Bunun için popüler bir seçim, Apple’ın kendi WiFi özellikli depolama markası Time Capsule.

Ağa bağlı bazı depolama (NAS) markaları da Time Machine ile uyumludur veya USB bağlantısı kullanan harici bir sabit sürücü ile gidebilirsiniz.

Kullanım kolaylığı

Time Machine, macOS’ta önceden yüklenmiş olarak gelir ve aşağıdaki Dosya Yedekleme bölümünde ele alacağımız gibi, çoğunlukla otomatiktir. Sabit sürücünüzü yedeklemeye başlamak için yapmanız gereken tek şey bir yedek konum seçmek.

Time Machine, sistem dosyaları da dahil olmak üzere tüm dosyaları varsayılan olarak yedekler. Bu nedenle, hangi nesnelerin korunduğunu sınırlamak istemiyorsanız çok az bakım gerektirir.

Çok fazla alana sahip olmayan bir yerel sürücünüz varsa, bunu yapmanız gerektiğini görebilirsiniz, bu durumda işinizin sizin için kesilmesini sağlayabilirsiniz, çünkü yedeklemek istemediğiniz her bir nesneyi hariç tutmanız gerekir. Time Machine size nesneleri dosya türüne göre hariç tutma seçeneği sunsaydı daha iyi olurdu.

Araçların kendisi oldukça sade, ancak ne kadar az yapabileceğini göz önünde bulundurarak herhangi bir karmaşıklık gerektirmiyor.  

Dosya Yedekleme & restorasyon

Yedekleme planınızı oluşturmaya başlamak için Time Machine’e tıklayın. Yapmanız gereken ilk şey bir yedekleme hedefi seçmektir.

Time Machine uygulaması başlatılacak.

Bilgisayarınıza takılı bir yerel sürücünüzün (Mac için biçimlendirilmiş) olduğundan veya süslenmek istiyorsanız Apple Time Capsule’e bağlandığınızdan emin olun. Time Capsule’ler Apple’ın kendi yerel depolama markasıdır. 2 TB ve 3 TB boyutlarında gelirler ve WiFi kullanarak bağlanırlar. Ayrıca iOS cihazları, Apple TV ve Windows PC ile de çalışır.

Time Machine size buluta kaydetme seçeneği sunmaz. Bu, Dropbox, Google Drive, Amazon S3 ve Backblaze B2 dahil olmak üzere yaklaşık elli farklı bulut depolama entegrasyonu arasından seçim yapmanızı sağlayan CloudBerry Backup gibi hizmetlerle karşılaştırıldığında oldukça büyük bir dezavantaj..

Bir yedek konum seçtikten sonra Time Machine verilerinizi yedeklemeye başlar.

Bu ilk yedekleme biraz zaman alacaktır, ancak buluta yedeklemekten daha hızlı olacaktır. Tamamlandığında, Time Machine arka planda çalışır ve otomatik yedeklemeler gerçekleştirir.

Time Machine, önceki 24 saat için saatlik yedeklemeleri, önceki 30 gün için günlük yedeklemeleri ve önceki tüm aylar için haftalık yedeklemeleri tutar. Yedeklemeler artımlıdır, bu nedenle yalnızca dosyalar değiştirildiyse yeniden yedeklenir.

Sürücünüz dolarsa, Time Machine en eski yedeklemeleri otomatik olarak siler. Bu nedenle, sabit sürücünüzden önemli ölçüde daha büyük bir harici sürücü kullanmayı düşünmelisiniz..

İstediğiniz zaman manuel olarak da yedekleyebilir ve otomatik yedeklemeleri tamamen kapatabilirsiniz.

Dosyaları geri yüklerken, varsa en son sürümü veya önceki sürümleri seçebilirsiniz. Time Machine, cihazınızın sabit diskinde depolanan anlık görüntüleri de içerebilir. Sabit sürücünüze anında erişiminiz yoksa, geri yüklemek için bunları kullanabilirsiniz.

Bir dosyayı geri yüklemeden önce, önizlemek için ara çubuğuna basabilir ve istediğiniz dosya olduğundan emin olabilirsiniz..

Alternatif olarak, yedeklediğiniz her şeyi macOS Recovery’den bir kerede geri yükleyebilirsiniz.

“Taşıma yardımcısını” kullanarak dosyaları başka bir Mac’e de kopyalayabilirsiniz.

Güvenlik

Time Machine güvenliği hakkında söylenecek çok şey yok, çünkü yerel sürücünüzü koruduğunuz kadar güvenli olacak. Bununla birlikte, kural olarak, yerel sürücülerin verilerinizi korumanın en iyi yolu olmadığını söyleyebiliriz.

Çalmak ve zarar vermek kolaydır. Bu arada Backblaze gibi bulut depolama hizmetleri, verilerinizi hem fiziksel hem de sanal hırsızlığı önlemek için tasarlanmış güvenli veri merkezlerinde barındırır.

Ayrıca, bulut sunucuları genellikle RAID altyapısı sunar, yani dosyalarınız yedeklilik için birden çok sunucuda depolanır. Bu şekilde, bir disk çökerse verilerinizi kaybetmezsiniz. Time Machine için bu düzeyde koruma almanın tek yolu bir RAID depolama cihazı satın almaktır.

Time Machine ile elde edebileceğiniz tek güvenlik özelliği, açıp kapatabileceğiniz bir şifreleme geçişidir. Bunu yaptığınızda, yerel sürücünüze göndermeden önce dosyalarınız şifrelenir.

Destek

Apple, yalnızca Time Machine için bir destek portalı tutar. Burada, başlangıç ​​ve sorun giderme için kılavuzlar bulacaksınız. Makale aramanın bir yolu yok, ancak gerçekten yapmanız gerekmiyor: göz atmak için o kadar çok şey yok. Mevcut olan en azından iyi yazılmış.

Sorularınızın cevaplarını bulamıyorsanız, aslında oldukça iyi olan Apple desteğine başvurabilirsiniz. Yardım kanalları telefon ve canlı sohbeti içerir. Tek gerçek sorun, o kanala ulaşmak için dallanan bir sihirbazdan geçmeniz ve Time Machine için net bir yol olmaması..

Canlı desteği seçmenizi sağlayan sayfaya ulaştığınızda, bekleme süreleri hiç de uzun değildir. Testlerimizi Cumartesi öğleden sonra yaptık ve canlı sohbet beklemeleri beş dakika sürdü. Telefonla destek beklemeleri iki.

Apple’ın da bir kullanıcı forumu var ve elbette yerel Apple ibadet yerini her zaman ziyaret edebilirsin.  

Karar

Bulutu yedeklemek konusunda sıfır ilginiz varsa ve bir Apple Time Capsule’de splurging yapmak istiyorsanız, Time Machine’i kullanmamanın nispeten az nedeni vardır. Ücretsizdir ve kullanımı nispeten kolaydır.

Yedeklemeler varsayılan olarak her saat otomatik ve kademeli olarak gerçekleştirilir ve çoğu Apple bilgisayarı, sürecin YouTube akışınızı engellememesi için yeterli beygir gücü kullanır.

Bununla birlikte, çevrimiçi yedeklemenin değerini kabul ettiyseniz, hem yerel hem de bulut yedeklemeyi destekleyen CloudBerry Yedekleme gibi daha zengin özellikli bir araç düşünebilirsiniz..

Hem Time Machine’i hem de buluta yedekleme özelliğini kullanmak istiyorsanız Backblaze’a bir göz atmanızı öneririz. Aylık sadece 5 $ maliyeti, sınırsız yedekleme alanı sağlar ve dosya türüne göre yedekler. Sadeliği Time Machine ile mükemmel bir eşleşme sağlar.

Apple Time Machine konusunda söylemek istediğimiz bu. Biz büyük hayranlar değiliz, ama işi hallediyoruz. Aşağıdaki yorumlarda konuyla ilgili kendi düşüncelerinizi bekliyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me