Windscribe vs TunnelBear: İki Ücretsiz VPN 2020’de Duke It Out

Windscribe, yeterince dikkat çekmeyen bir VPN’dir. Windscribe incelememizi okursanız, bunun birkaç şey daha farklı yaptığını görürsünüz. Benzersiz R.O.B.E.R.T.’ye ayda iki dolar kadar VPN’ler sunan bir plan yap seçeneğinden. kötü amaçlı yazılım ve reklam engelleyici, Windscribe’in sunabileceği çok şey var. 


Diğer yandan, TunnelBear, VPN’lere aşina olan çoğu insanın farkında olduğu bir VPN’dir, ancak TunnelBear hane adı statüsüne layık mı? TunnelBear incelememizde, zayıf akış performansını, vasat hızları ve zayıf sunucu konumu seçeneklerini anımsayacağınızı göreceksiniz.. 

Popülerliğin performansa devam edip etmediğini görmek için, bu Windscribe ve TunnelBear savaşında bu ikisinin nasıl kafa kafaya yapıldığını görmeye karar verdik.

Kavga Kurmak: Windscribe ve NordVPN 

Bu karşılaştırmaları olabildiğince adil hale getirmek için dokuz aşamalı bir sistem geliştirdik. Her turda VPN performansının belirli bir yönünü vurgularız. Her bir VPN’nin belirli bir alanda sunduğu önemli şeylerden bahsediyoruz ve ikisini birbiriyle karşılaştırıyoruz.

Her turu hangi turların kazanacağına karar vererek tamamlıyoruz. Bazı durumlarda, bu biraz öznel olabilir ve çağrıya çok yakınsa mermiler bağlarla sona erebilir. Her turun galibi bir puan alır ve beraberlik durumunda her iki VPN de bir puan alır. Sonunda, en fazla puana sahip VPN eşleşmeyi kazanır ve kazanan ilan edilir.. 

1

hız

Ne Windscribe ne de TunnelBear bu incelemenin ilk turunda gerçekten sallandı. Her VPN, ABD’de iyi bir performansa sahipti ve Windscribe buradaki liderlikte iyi bir şekilde ortaya çıktı. Ancak, her iki sağlayıcı için işler hızla yokuş aşağı gitti.

Windscribe Hızları

Yer: PingDownloadUpload
Korumasız4294,69344,25
BİZE.37100,64193,35
UK797.6399.73
Hong Kong1985.8735.55
İsviçre14474.167.86

İngiltere’de, Windscribe çok düşük indirme hızlarına, ancak hızlı yüklemelere sahipken, TunnelBear sağlam indirme hızları, ancak zayıf yükleme performansı ile tam tersi oldu. Hong Kong’da, her iki VPN de son derece iyi performans göstermedi ve TunnelBear bu konumu kazandı. Sonunda, İsviçre’de, her iki VPN de iyileştirmeler gördü, TunnelBear da burada zirveye çıktı. 

Ayı Hızları

Yer: PingDownloadUpload
Korumasız4294,69344,25
BİZE.3855.8163.42
UK8283,913.53
Hong Kong21021,9131.50
İsviçre11184,5639.42

Bu sağlayıcıların hiçbiri bu gibi sonuçlarla en hızlı VPN listemize girmeyecek olsa da, her ikisi de test ettiğimiz tüm sunuculardaki çoğu görev için kullanılabilirdi. Hong Kong ve İngiltere gibi her iki ağdaki en yavaş sunucular bile 1080p videoları hızlı bir şekilde oynatabildi ve makul derecede duyarlı hissettiler. 

ABD’deki TunnelBear hızının neredeyse iki katına ulaşmasına rağmen, Windscribe diğer tüm konumlardaki zayıf performansı nedeniyle bu turu kaybediyor. 

Görünüşe göre Windscribe, ABD ağ altyapısının önemini potansiyel olarak vurguladı ve Birleşik Krallık’ta gördüğümüz gibi potansiyel olarak diğer yerleri tozda bırakırken orada daha iyi performans sunmasına izin verdi.. 

Bu önceliklendirmenin önemi VPN kullanımınıza bağlıdır. Yalnızca ABD’ye bağlanırsanız Windscribe ile daha iyi performans görebilirsiniz. Ancak, TunnelBear objektif olarak daha iyi genel hızlar gördü ve dünya çapında daha güvenilir bir performans sunuyor.

Yuvarlak: TunnelBear için Hız Noktası

Windscribe Logosu
TunnelBear Logosu

2

Yayın Akışı

Akış, bu iki VPN hizmeti söz konusu olduğunda kes ve kuru bir konudur. TunnelBear’ın ağında, herhangi bir şeyi izleyebildiğimiz tek coğrafi engelli web sitesi Netflix’ti. Hulu, Amazon ve BBC iPlayer VPN’i tespit etti ve bize herhangi bir şeyi izlemek için kapatmamız gerektiğini söyledi. 

Windscribe ise, Netflix için en iyi VPN ve Amazon Prime Video için en iyi VPN gibi akış için “en iyi” makalelerimizden birçoğunda yer aldı. Bu makalelerde, ücretsiz sunucuların bu sitelere ulaşabileceğini belirtiyoruz.

Ancak bunu tekrar test ettiğimizde artık böyle görünmüyor. Ücretsiz sunucularla Netflix ve BBC iPlayer dahil hiçbir sitedeki içeriğe erişemedik. 

Bununla birlikte, “Windflix” sunucuları olarak adlandırılan ücretli sunucular hala iyi çalışıyor. Windflix ABD, Netflix ve Amazon’un yanı sıra Hulu’ya erişim kazanıyor ve bu da Windscribe’ı Hulu için en iyi VPN makalemizde bir yer kazandı. 

Ücretsiz sunucular artık Netflix’e erişemese de, Windscribe’in ücretli sunucuları hala VPN inkar önlemleriyle çalışmak ve coğrafi engelli içeriğe erişmek için iyi bir iş çıkarıyor.

Yuvarlak: Windscribe için Akış Noktası

Windscribe Logosu
TunnelBear Logosu

3

Güvenlik ve Gizlilik

TunnelBear’ın güvenliğine ve gizliliğine bakıldığında söyleyecek çok şey yok. Güvenlik konusunda gerçekten hiçbir seçenek yok, TunnelBear’ın çoğu cihazda OpenVPN protokolü kullanması. Bunun istisnası, bunun yerine IPSec ile tünelleyecek olan iOS kullanıcılarıdır.. 

Tunnelbear-Ayarlar

Her ikisi de OpenVPN’in biraz tercih edildiği güçlü protokollerdir. Bu protokollerin her ikisi de, ne tür bir cihaz kullandığınızdan bağımsız olarak AES-256 şifrelemesi ile eşleştirilir. Bu harika bir şifreleme ve şifreleme açıklamamızda okuyabileceğiniz mükemmel güvenlik sunuyor. 

Windscribe, kullanıcılara biri OpenVPN olan az sayıda protokol seçeneği sunar. Ancak, bu varsayılan ayar değildir, IKEv2 kutunun dışında seçilen protokoldür. Endüstri standartlarını izleyen Windsribe, seçilen protokolü AES-256 şifrelemesi ile eşleştirir.

windscribe-review-ayarları

Hem TunnelBear hem de Windscribe, şeffaflığa öncelik veren ve kullanıcıya cesaret verici bir saygı düzeyi gösteren gizlilik politikalarına sahiptir. Ancak, VPN gizlilik politikalarında aranması gereken en önemli şey, ne tür bilgilerin günlüğe kaydedildiği. 

Windscribe, bağlantıyı kestiğinizde yok edilen bağlantı zaman damgaları ve 30 gün boyunca saklanan veri hacmi bilgileri ile sınırlı olan çok az miktarda kullanıcı bilgisi toplar. Teknik olarak, hesap almak için Windscribe’e bir e-posta adresi vermenize bile gerek yoktur.

TunnelBear’ın günlükleri tutup tutmadığını merak ediyorsanız, cevap biraz karmaşıktır. Çoğu “kayıt tutmama” iddiasında olduğu gibi, genellikle biraz gri alan vardır. Tunnelbear’ın günlüğü, IP adresleri veya ziyaret ettiğiniz siteler gibi şeyleri içermez, ancak kullandığınız işletim sistemini gibi operasyonel verileri toplar. Bu bilgiler ağı korumak için kullanılır.

Tunnelbear-Gizlilik

Her iki VPN de altın VPN güvenliği olarak düşündüğümüz şeyi sunsa da, AES-256 ile OpenVPN, Windscribe çeşitli ek seçenekler sunar ve bu turda Windscribe kazanarak TunnelBear’dan daha az kullanıcı verisi toplar.

Tur: Windscribe için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

Windscribe Logosu
TunnelBear Logosu

4

torrenting

Bu sağlayıcıların her ikisi de torrent uyumludur, bu nedenle Windscribe’in torrentlere izin verip vermeyeceği veya P2P indirmeleri için TunnelBear’ı kullanma konusunda sorun yaşarsanız endişelenmenize gerek yoktur. Her VPN’in torrent özelliğini test etmek için, her biri için 1.3 GB test dosyası indirdik. 

TunnelBear yavaş yavaş ilerliyor ve 1MB / s bariyerini kırmak için tam 90 saniye sürüyordu. Bundan sonra, tepe değerleri 8MB / sn’den daha yüksek olmayan 3MB / s’ye kadar 4MB / s’ye çıktı. 1.3 GB’lık indirme işleminin tamamı beş dakika ve 45 saniyenin biraz üzerinde tamamlandı.

Windscribe çok daha hızlı hızlandı ve sadece 30 saniyede 2MB / s’ye ulaştı. Kısa süreler boyunca 10MB / s kadar yüksek piklerle 4MB / s ile 7MB / s arasındaki seyir hızına ulaşana kadar ilk iki dakika hızlanmaya devam etti.. 

İndirme devam ettikçe, bağlantı bu zirve düzeyinde daha fazla zaman harcıyor gibi görünüyordu, ancak yaklaşık dört dakika ve 50 saniye sonra bitti, bu da daha büyük indirmelerin daha da fazla fayda sağlayabileceğini düşündürüyor.

Tüm bunları test ederken, ABD’deki en yakın sunucuya bağlandığımızı, Windscribe’in en iyi performansını aldığı ve daha önce hız testimizde TunnelBear’ı yendiği tek yer olduğunu belirtmek zorundayız. Yine de bu TunnelBear’ın torrent performansı için hala bir mazeret değil ve bu tur Windscribe için açık bir zafer.

Yuvarlak: Windscribe için Torrenting Noktası

Windscribe Logosu
TunnelBear Logosu

5

Sunucu Konumları

TunnelBear’ın sadece 22 konumlu oldukça küçük bir ağı var. Bu sunucuların dağıtımı da Avrupa’ya yoğun bir vurgu yaparak Afrika ve Orta Doğu’yu TunnelBear’ın ağında tamamen kısır bırakıyor.. 

Tunnelbear-Sunucular

Windscribe’in 59 ülkede sunucuları var, bu ülkelerin birkaçında birden fazla yeri var ve bu da yaklaşık 110 şehirde sunucuya sahip. Emirates, İsrail, Türkiye ve Güney Afrika’daki sunucular sayesinde dağıtım, TunnelBear’dan çok daha iyi, Afrika ve Orta Doğu’ya hizmet veren altyapı ile. 

Bu, hepimizin umduğu, net bir kazanan ve hiçbir öznellik içermeyen bir tur. Windscribe, TunnelBear’ın iki katından fazla ülkesi olan bir ağa sahiptir ve bu ağ, çok sayıda kişiye yakın sunucular sunabilir. Burada hiçbir yarışma yok ve Windscribe bu konuda açık kazanıyor.

Tur: Windscribe için Sunucu Konumları Noktası

Windscribe Logosu
TunnelBear Logosu

6

Eşzamanlı Bağlantılar

Windscribe, eşzamanlı bağlantılar söz konusu olduğunda aldığı kadar iyidir. Tüm hesaplarında sınırsız sayıda bağlantıya izin verir. Karşılaştırıldığında, TunnelBear kullanıcılara hesap başına yalnızca beş bağlantı sunuyor.

Son turda olduğu gibi, kazanan da tartışılmaz. Windscribe bu kategoride pratik olarak rakipsiz. 

Yuvarlak: Windscribe için Eşzamanlı Bağlantı Noktası

Windscribe Logosu
TunnelBear Logosu

7

Fiyatlandırma

Windscribe ve TunnelBear’ın benzer bir plan ve seçenek yapısı vardır, ancak Windscribe TunnelBear’ı her düzeyde yener. Aylık seçenekle başlayarak, hem Windscribe hem de TunnelBear sınırsız veri sunuyor, ancak TunnelBear’ın aylık fiyatı Windscribe’den bir dolar daha fazla. 

TunnelBear’ın fiyatları da yıllık planlar için ayda yaklaşık 1 $ daha fazla. Her iki VPN de ücretsiz bir plan sunuyor – en iyi ücretsiz VPN’ler makalemizde her ikisini de görebilirsiniz – ancak Windscribe ücretsiz VPN önemli ölçüde daha fazla veri ile geliyor. 

TunnelBear ücretsiz kullanıcılara ayda sadece 500MB veri verirken, Windscribe kullanıcılara e-postalarını onaylamaları halinde 10 GB’a kadar veri sunuyor. 

Windscribe ayrıca, kullanmak istediğiniz sunucuları seçmenizi sağlayan “bir plan oluştur” adı verilen benzersiz bir plan seçeneğine sahiptir. Plan, seçtiğiniz her sunucu için aylık 1 ABD dolarıdır ve aylık minimum 2 ABD dolarıdır. Plan, seçtiğiniz sunucu başına 10 GB veri ile gelir veya sınırsız veri için 1 ABD doları seçeneği vardır.

Satın aldıktan sonra VPN’den memnun değilseniz, Windscribe, kullanıcılara paralarını geri almaları için yedi gün veren bir geri ödeme politikasına sahiptir. Biraz garip bir şekilde, resmi TunnelBear geri ödeme politikası yok ve gizlilik politikası, duruma göre değerlendirildiğini söylüyor, bu nedenle TunnelBear’dan geri ödeme almanın garantisi yok. 

Windscribe hem aylık hem de yıllık olarak daha iyi fiyatlandırmaya sahiptir ve Windscribe deneme planı bile TunnelBear’ın ücretsiz olarak sunduğundan daha iyidir. Bunun da ötesinde, Windscribe’in gerçek bir geri ödeme politikası ve bir plan oluşturma seçeneği vardır ve bu turu bu turda net kazanan yapar.

Tur: Windscribe Fiyatlandırma Noktası

Windscribe Logosu
TunnelBear Logosu

8

Kullanıcı dostu

Kullanıcı dostu olma, bu incelemelerde baktığımız en öznel unsurdur ve bu Windscribe vs TunnelBear eşleştirmesi bunun harika bir örneğidir. Hem TunnelBear hem de Windscribe’in kullanımı kolay müşterileri vardır, ancak yine de birbirlerinin pratik olarak kutupsal karşıtları olmayı başarırlar.

Windscribe, en önemli bilgileri çok kompakt bir pencereye paketleyen etkileyici bir şekilde minimalist bir arayüze sahiptir. Windscribe masaüstü istemcisi, ekran alanından tasarruf etmeye yardımcı olan en küçüklerden biridir ve gerçekten konumunuzu seçmek için bir açılır menüye ve büyük bir bağlantı düğmesine sahiptir.. 

windscribe-review-bağlı

TunnelBear, tam aksine, ekranın iyi bir bölümünü kaplayan büyük bir arayüze sahiptir ve nereye bağlanabileceğinizi gösteren küçük tünellere sahip bir haritaya sahiptir. Yine de, haritayı terk ederek TunnelBear’ın penceresini küçültme seçeneği vardır. Bu, Windscribe’in kullanıcı arayüzüyle çok daha karşılaştırılabilir.

Tunnelbear-Client

TunnelBear, seçeneklerin çoğunun ne yaptığına dair açıklamalar sunarken, ayar menüleri daha da fazla farklılık gösterirken, Windscribe görünüşte çok daha işlevseldir. Windscribe ayar menüleri karşılaştırma ile karmaşıktır, ancak daha fazla kullanıcı yapılandırması için fedakarlık yapılır. 

VPN’lere aşina olmayan biri, büyük olasılıkla ayar düzenindeki farklılıklar ve seçeneklerin çoğuna ilişkin açıklamalar sayesinde TunnelBear’ı genel olarak kullanmak için çok daha rahat bulacaktır. Windscribe’in arayüzü oldukça akıcı ve temizdir, ancak daha fazla işlevselliğe dayalı düzeni ile oldukça teknoloji okuryazar olanları hedeflemektedir..

Yuvarlak: TunnelBear için Kullanıcı Dostu Nokta

Windscribe Logosu
TunnelBear Logosu

9

Özellikleri

TunnelBear ile başlayarak, çan ve ıslık söz konusu olduğunda konuşacak çok şey yok. Kullanıcı dostu bölümünde bulduğumuz temayla yola çıkan TunnelBear, neredeyse her şeyin önceden yapılandırılmış olmasını sağlayarak, özelliklerin çok azını bırakarak kullanıcılarda işleri kolaylaştırmak istiyor gibi görünüyor.

Bir TunnelBear reklam engelleyici var, ancak aslında VPN hizmetiyle hiçbir ilgisi olmayan ücretsiz bir tarayıcı uzantısı. Windscribe’ın engelleyicisi aslında yazılıma dahil değildir ve hesap gösterge tablonuzdaki web sitesinden ayarlanmalıdır. 

Windsribe’ın “R.O.B.E.R.T.” adlı engelleyicisi, TunnelBear’ın engelleyicisinden çok daha sağlamdır ve ne tür içeriğin engellendiğini özelleştirmenize olanak tanır. Bu, reklam ve kötü amaçlı yazılım engelleme için kullanılabileceği anlamına gelir, ancak Windscribe’in önceden oluşturulmuş listelerine dayanarak porno, kumar siteleri ve hatta sahte haber yayıncıları gibi şeyleri engelleyecek şekilde kolayca yapılandırılabilir.. 

Windscribe ayrıca, kullanıcılara siteye gitmeden önce siteye ne tür izleyiciler bulunduğunu inceleyerek sitelerini analiz etmenize ve veterinerlere bakmanıza olanak tanıyan Secure.link adlı bir araca erişim sağlar.. 

Önceki turda belirttiğimiz gibi, Windscribe, VPN’lerinin nasıl çalıştığı ve hangi siteleri ziyaret ettikleri konusunda kontrol etmek isteyen “güçlü kullanıcılara” çok daha fazla odaklanmış hissettiren özellikleri hedefliyor gibi görünüyor. 

Bu, ortalama bir kullanıcının bu araçlardan en iyi şekilde yararlanmasını biraz daha zorlaştırır ve R.O.B.E.R.T.’yi görmek güzel olurdu. gelecekte masaüstü yazılımı içinden kontrol edilmek. Ancak, TunnelBear’ın fazladan bir şey olmaması Windscribe’ı bu turda kazanan yapar. 

Tur: Windscribe için Özellikler Noktası

Windscribe Logosu
TunnelBear Logosu

10

Son düşünceler

Sonunda, bu Windscribe vs TunnelBear eşleştirmesi biraz kan banyosu oldu. Windscribe, dokuz turdan yedisini aldı ve çoğu durumda karşılaştırma daha da yakın değildi. 

TunnelBear, hız bölümünün başlarında bir tur atmasına rağmen, torrent performansına geçmedi. Windscribe, fiyatlandırma, özellikler ve akış performansı dahil olmak üzere hemen hemen her şeyle kaçmayı başardı. 

Kazanan: Windscribe

Her zaman TunnelBear ve Windscribe ile olan deneyimlerinizin bize nasıl geldiğini duymak istiyoruz, bu yüzden aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map