Windscribe vs NordVPN: 2020’de Rüzgar Dağa Vuruyor

NordVPN, çok dikkat ettiğimiz bir VPN’dir ve kazanılır. NordVPN incelememize bakarsanız, çok rekabetçi fiyatlandırması, kullanıcı dostu tasarımı ve akış hizmetlerine girme kolaylığı da dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı onu sevdiğimizi göreceksiniz.. 


Windscribe, VPN dünyasının spot ışığında çok daha az zaman harcadı. Yine de, Windscribe’in en iyi akışımız ve en iyi ücretsiz VPN mermilerimiz de dahil olmak üzere en iyi listelerimizin çoğuna girdiğini fark ettik. Tüm bunlar hakkında daha fazla bilgiyi tam Windscribe VPN incelememizde görebilirsiniz..

Bu tutarsızlığı dikkate alarak, Windscribe’a bu VPN karşılaştırmasında bir endüstri lideri ile rekabet etme şansı vermenin zamanının geldiğini düşündük.. 

Kavga Kurmak: Windscribe ve NordVPN 

Karşılaştırmamıza bir yapı kazandırmak için işleri dokuz mermiye ayırdık. Dokuz turun her birinde, VPN performansının tek bir yönüne odaklanacağız. Her VPN’nin belirli bir açıdan nasıl performans gösterdiğini tartışacağız, ardından bir kazanan seçeceğiz.

Her rauntun galibi bir puan ile atanır ve sonunda daha fazla puana sahip VPN kazanan olarak ilan edilir.

1

hız

Windscribe hız testi sonuçlarımızdan başlayarak, her şey yapılabilir ancak etkileyici değildir. İsviçre büyük hızlar gördü ve ABD de kendi hızını elinde tuttu. Ancak, İngiltere ve Hong Kong kağıt üzerinde neredeyse iyi görünmüyordu.

Windscribe Hızı

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korunmasız (St. Louis)886,7120.53
En İyi Konum (Kanada)3031.9315.07
Windflix ABD.3673,5418.85
Hollanda11320.418.5
Birleşik Krallık1158.7311,25
Windflix Japonya1787.6114.31

Bununla birlikte, web’de gezinirken veya video izlerken bile İngiltere sunucusundaki performans bile iyi görünüyordu. İşler varsayılan olarak YouTube’da 1080p 60fps ve Twitch’te 720p idi ve işlerin yüklenmeye başlaması için iğrenç bir gecikme olmadı.

İlk başta, hız geldiğinde NordVPN en etkileyici değildi. Bağlantıyı yaparken diğer sağlayıcılardan biraz daha yavaş olabilir ve bu durum farklı değildi. NordVPN, tüneli bağlantı kurmak için Windscribe’den düzenli olarak üç ila dört saniye sürecek ve bu da kararlı hale gelmesi genellikle beş saniye sürecek.

NordVPN Hızı

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korumasız9165.510.57
ABD # 247923133,538.87
İngiltere # 20115334.786.06
Hollanda # 6614566,915.39
Japonya # 69159132,833.31
Çift VPN (ABD – Kanada # 4)7920.488.64

Bununla birlikte, bağlantı kurulduktan sonra, hız testimiz sırasında NordVPN ile işler genellikle çok daha iyi oldu. Tek bir istisna dışında, her sunucudaki testlerimizde daha yüksek hızlara ulaştı. Nedense, birden fazla testten sonra bile, İngiltere sunucusu her zaman 0 Mbps yükleme hızı döndürüyordu. 

Bu aslında bir sunucudan diğerine tutarsız hızlar olan NordVPN ile daha önce fark ettiğimiz bir trendle uyuşuyor. NordVPN’in bu tutarsız performans için onur kırıcı bir söz aldığı en hızlı VPN’ler grubumuzda bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

İngiltere’deki testlerimizdeki garip sonuçlara rağmen performansımız etkilenmedi. Hem YouTube hem de Twitch, İngiltere sunucusunda bile tereddüt etmeden varsayılan olarak 1080p 60fps’ye ayarlandı. Ayrıca, NordVPN test ettiğimiz her yerde daha yüksek hızlara sahip, yani bu tur NordVPN’e gidiyor. 

Yuvarlak: NordVPN için Hız Noktası

Windscribe Logosu
NordVPN Logosu

2

Yayın Akışı

Hem Windscribe hem de NordVPN, BBC iPlayer için en iyi VPN makalemiz gibi en iyi akış listelerimizden bazılarında gösterildi. Netflix durumunda, özel bir çaba harcamadan neredeyse tüm akış hizmetlerine erişebilirsiniz.

Hulu, Amazon Prime ve Netflix, NordVPN ile iyi çalışıyor. NordVPN ile akış yaparken karşılaştığımız tek engel, daha önce bahsettiğimiz tutarsızlık sorunudur. Bazen bir sunucu çok iyi çalışmaz, ancak yeni bir sunucunun bağlantısını kesmek ve yeniden bağlanmak genellikle sorunu çözebilir.

Windscribe, bazıları ücretsiz olarak kullanılabilirken, diğerleri ücretli bir plana ihtiyaç duyan çeşitli sunucular sunar. Windscribe’ın ücretsiz sunucularını test ettiğimizde, hepsi Netflix, Hulu, BBC iPlayer ve Amazon Prime tarafından engellendi. 

Özel “Windflix” sunucuları, Windscribe’in Netflix için en iyi VPN listemize girmesinin nedenidir. Bu sunucular ücretli bir hesap gerektirir ancak Netflix gibi başka şekilde engellenen içeriğe erişmemize izin verdi.

Genel olarak, NordVPN akış sırasında daha iyi performans gördü ve herhangi bir kekemelik veya sorun olmadan 1080p’de daha güvenilir bir şekilde çalışabildi. Bu, özel bir sunucuya gerek olmadığı gerçeğiyle birlikte, bu turu NordVPN’e verdiğimiz anlamına gelir.

Yuvarlak: NordVPN için Akış Noktası

Windscribe Logosu
NordVPN Logosu

3

Güvenlik ve Gizlilik

IPVanish ve NordVPN makalemizde olduğu gibi daha önce bahsettiğimiz gibi, NordVPN güvenlik söz konusu olduğunda pek çok seçenek sunmuyor, bunun yerine kullanıcıları güvenli olduğu bilinen seçeneklere kilitlemeyi seçiyor.

NordVPN’in masaüstü istemcisi varsayılan olarak OpenVPN ve AES-256 şifrelemesini kullanır ve başka seçenek sunmaz. VPN protokolümüzün dökümüne ve şifreleme makalesinin şifresinin çözülmesine bakarsanız, bu eşleştirmenin şimdilik VPN güvenliği için altın standart olarak kabul edildiğini göreceksiniz.. 

nordvpn-review-ayarları

Windscribe, OpenVPN’i bir seçenek olarak sunmasına rağmen, varsayılan değildir. Bunun yerine, IKEv2 kutunun dışında protokol olarak ayarlanır. Çoğu kullanıcının VPN’yi ilk kullanmaya başladığında bunu değiştirmesini öneriyoruz, çünkü OpenVPN’e geçmek, çok fazla performans kaybı olmadan daha fazla güvenlik sunacaktır..

windscribe-review-ayarları

Her iki sağlayıcı da sağlam gizlilik politikalarına sahiptir. NordVPN’in gizlilik politikası okunması kolay sekiz sayfada gelirken Windscribe dörtte bir oturuyor. Her iki gizlilik politikası da aşırı yasal jargondan kaçınan açık bir dilde yazılmıştır.

Her iki sağlayıcı da açıkça ortaya konan ve kullanıcılarına aynı düzeyde güvenlik sunan bir kayıt tutmama politikası sunar, bu nedenle bu tur bir kravatla sonuçlanır. Her iki VPN de AES-256 şifrelemeli OpenVPN’i destekliyor ve her iki sağlayıcı da şeffaflık geçmişine ve kullanıcı gizliliğine sağlam bir saygı duyuyor.

Tur: Güvenlik ve Gizlilik Net kazanan yok, her ikisi için puan

Windscribe Logosu
NordVPN Logosu

4

torrenting

Bu VPN’lerin her ikisi de torrent uyumludur, bu yüzden her ikisini de torrent için kullanmakta sorun yaşamayacaksınız. Performans söz konusu olduğunda, işler o kadar eşit değildir.

Windscribe’ı önce 1.4 GB’lık bir indirme ile test ettik ve hızları birkaç kez 18MBps’ye kadar çıkarak 9MB / s’den 10MB / s’ye kadar koruduk. Bu etkileyici hızlar test yüklemesini üç dakika beş saniye içinde tamamlamasına izin verdi.

Daha önce hız testimizde gördüklerimize rağmen, NordVPN aynı hızlara ulaşamadı. P2P transferlerindeki NordVPN hızla 5MB / s ile 7MB / s arasındaki hızlarda çalıştı ve aynı 1.4GB indirmeyi tamamlamak yaklaşık dört buçuk dakika sürdü. 

Her iki sağlayıcı da işi makul bir sürede yapacak olsa da, testimizde Windscribe indirmeleri NordVPN’den çok daha hızlı bir şekilde bitirebildi, yani bu tur için puan kazandı. 

Yuvarlak: Windscribe için Torrenting Noktası

Windscribe Logosu
NordVPN Logosu

5

Sunucu Konumları

Windscribe, 60 ülkede yaklaşık 110 konum sunan saygın bir sunucu ağı olarak düşünecek en çok şeye sahiptir. Yayılma da sağlam, Orta Doğu ve Asya bölgelerinde VPN’lerin Türkiye ve Vietnam gibi genellikle çok iyi hizmet vermediği sunucular mevcut.

NordVPN bunu 62 ülkeye yayılmış 5.191 sunucu ağı ile yenmektedir. Bu, NordVPN’in genel olarak Windscribe’den birkaç konum daha sunduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, bu seçeneklerin her ikisi de, büyük bir ağ olan HideMyAss için gitme örneğimizle karşılaştırıldığında soluktur.. 

HideMyAss incelememizi okursanız, yaklaşık 200 ülkede sunucuları olduğunu görürsünüz. Bununla birlikte, HideMyAss’ın bazı sunucuları sanal sunuculardır, yani aslında fiziksel olarak bağlandığınız konumda değildirler.. 

NordVPN ve Windscribe’in her ikisinin de tamamen fiziksel sunucuları olduğundan, kullandığınız gerçek konumdaki her zaman gerçek bir sunucuya bağlandığınızı bilirsiniz. 

Tur: NordVPN için Sunucu Konumları Noktası

Windscribe Logosu
NordVPN Logosu

6

Eşzamanlı Bağlantılar

Çoğu VPN sağlayıcısı, bir hesabın ağlarında herhangi bir zamanda sahip olabileceği cihaz sayısını sınırlar. Bu genellikle hesap kötüye kullanımını sınırlamak ve ağın aşırı sayıda bağlantı tarafından bunaltılmasını önlemek içindir.

NordVPN, kullanıcıları altı cihaza sınırlayarak bu sözleşmeye uyar. Bu, tek bir hesabın izin vermesi için oldukça basit bir bağlantı sayısıdır.

Çok sayıda cihazı korumanıza izin verecek bir VPN arıyorsanız, Windscribe, kullanıcıların her hesapta sınırsız sayıda bağlantıya sahip olmalarına izin verdiği için bakmak için harika bir seçenek olabilir. Bu Windscribe’ı bu tur için açık bir kazanan yapar.

Yuvarlak: Windscribe için Eşzamanlı Bağlantı Noktası

Windscribe Logosu
NordVPN Logosu

7

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda Windscribe’i yenmek çok zor ve hatta ücretsiz VPN hizmetleri topluluğumuzda en üst sırada yer aldı. Ücretsiz plan, kullanıcılara ayda 2 GB bant genişliği sağlıyor, ancak e-posta adresinizi doğrulayarak bu 10 GB’a çıkarılabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, akış sunucularını içermese de, bu en cömert ücretsiz planlardan biridir. Nasıl karşılaştırdıklarını görmek için Windscribe ve TunnelBear parçamızı okuyun.

Windscribe Pro VPN planı aylık veya yıllık abonelik olarak gelir. Aylık ve yıllık seçenekler NordVPN’in planlarından birkaç dolar daha az. Bununla birlikte, NordVPN ayrıca çoğu VPN’de olmayan iki ve üç yıllık fiyatlandırma sunar. 

NordVPN’in iki yıllık planı, aylık bir maliyete bölündüğünde, Windscribe’in yıllık seçeneğinden biraz daha fazladır, ancak NordVPN’in üç yıllık seçeneği, Windscribe’ın tüm planlarından daha düşük maliyetlidir..

Her iki sağlayıcı da daha geleneksel ödeme yöntemlerinin yanı sıra bitcoin’i de kabul ediyor. Bu ikisi arasındaki en büyük ödeme farkı, NordVPN’in kullanıcılara 30 günlük geri ödeme süresi sağlaması ve kullanıcıların NordVPN planlarını nasıl geri ödeyeceklerini anlamalarını kolaylaştırmasıdır. 

Buna karşılık, Windscribe, kullanıcıları hizmeti beğenip beğenmediklerini görmek için ücretsiz verileri kullanmaya teşvik eder ve kullanıcılara geri ödeme almaları için yalnızca üç gün verir.

NordVPN en iyi fiyatı sunar, ancak yalnızca üç yıllık plan için büyük tutarı öne çıkarmak istiyorsanız. Windscribe kısa vadede daha hesaplıdır ve hatta ücretsiz bir plan sunar, ancak daha sert bir geri ödeme politikası vardır. İhtiyaçlarınız, bu fiyatlandırma ve politika kombinasyonlarından hangisinin en iyi olduğunu belirleyecektir. 

Bununla birlikte, Windscribe’in önceki bölümde bahsettiğimiz sınırsız bağlantıları, cömert ücretsiz planı ve daha uygun fiyatlı kısa vadeli planları arasında Windscribe’in bu turda aslında dar bir zafer kazandığını düşünüyoruz.

Tur: Windscribe Fiyatlandırma Noktası

Windscribe Logosu
NordVPN Logosu

8

Kullanıcı dostu

Windscribe’ın kullanıcı arayüzü çok barebone. Sunucunuzu seçmek için bir açılır menünün yanı sıra VPN’yi bağlamak ve bağlantısını kesmek için bir güç düğmesine sahip küçük bir gri pencereye sığar. Güvenlik duvarı özelliği için bunun altında bir açma / kapama düğmesi ve geçerli IP adresinizi gösteren bir metin satırı vardır.

windscribe-review-bağlı

Windscribe masaüstü istemcisinin sağ üst kısmında üç yatay çubuk bulunan simge, oldukça iyi düzenlenmiş ayarları açar, ancak bireysel seçeneklere herhangi bir arka plan veya açıklama verilmez. 

NordVPN’in müşterisi bu kompakt ve gri arayüzü parlak, mavi ve beyaz bir harita ile açıkça karşılaştırıyor. Bu harita, ekranın yaklaşık üçte ikisini kaplıyor ve bağlanabileceğiniz sunucuların bulunduğu ülkeler üzerinde mavi konum balonlarına sahip.

nordvpn-review-işaretleyici seçimi

NordVPN’in genel görünümü ve haritasının yanı sıra, NordVPN ile mevcut olan ancak Windscribe ile bulunmayan birkaç yaşam kalitesi öğesi var. Bizim için en dikkat çekici olan şey, Windscribe’in sunucu listesinde bir arama çubuğunun olmamasıydı. Bu, istediğiniz konumu bulmak için listede ilerlemeniz gerektiği anlamına gelir.

Bunun da ötesinde, NordVPN’in ayarları biraz daha iyi düzenlenmiş ve işlerin daha kolay bulunmasını sağlıyor. NordVPN’in ayarları ayrıca her seçeneğin gerçekte ne yaptığına dair kısa açıklamalar sunarak yazılımı genel olarak çok daha kullanıcı dostu hissettiriyor ve NordVPN’i bu tur için bir puan kazanıyor.

Yuvarlak: NordVPN için Kullanıcı Dostu Nokta

Windscribe Logosu
NordVPN Logosu

9

Özellikleri

NordVPN, çabalarını en çok talep edilen özelliklere odaklamaktadır. Kendinizi çevrimiçi korumanızı ve NordVPN reklam engelleyiciyi daha da kolaylaştıran güzel bir NordVPN tarayıcı uzantısı var. 

Seçeneklerde CyberSec adı verilen NordVPN adblock özelliği, yalnızca reklamları engellemekle kalmaz, aynı zamanda kötü amaçlı yazılım, kimlik avı ve diğer tehditleri engellemeye de yardımcı olabilir. Hem Windscribe hem de NordVPN bir güvenlik duvarına sahiptir, bu da tüm VPN’lerin olmasını beklediğimiz bir özelliktir, çünkü VPN’nin güvenliği için hayati öneme sahiptir..

En çok genel insan memnuniyeti olarak görecek özellikler sağlayan NordVPN’in aksine, Windscribe “güçlü kullanıcılar” olan ve cihazlarının performansının küçük yönlerini kontrol etmek isteyen özelliklere odaklanıyor gibi görünüyor.

İlk olarak, Windscribe kullanıcılarının web sitelerine gitmeden önce URL izleyicileri taramasını sağlayan “secure.link” vardır. Bu, ziyaret etmek zorunda kalmadan kullanıcılara bir sitenin güvenliği hakkında fikir vermenize yardımcı olur. Windscribe ayrıca, Windscribe’ın yerleşik listelerine göre belirli içeriği engellemenizi sağlayan R.O.B.E.R.T. adlı bir içerik engelleyici de sunar..

windscribe-review-robert

Her ikisi de sahip olması gereken harika özellikler olmasına rağmen, daha fazla insanın NordVPN’in ekstra özelliklerinden gerçek anlamda faydalanacağını düşünüyoruz. CyberSec birinci sınıf bir reklam engelleyicidir ve aynı zamanda neredeyse herkesin kullanabileceği bir şey olan kimlik avı girişimlerini ve kötü amaçlı yazılımları engellemeye yardımcı olur. 

Yuvarlak: NordVPN için Özellikler Noktası

Windscribe Logosu
NordVPN Logosu

10

Son düşünceler

NordVPN, altı tur kazandıktan sonra bir maç berabere kaldıktan sonra bu maçta zirveye çıktı. Bununla birlikte, üstün hızı şaşırtıcı bir şekilde torrent turunda yardımcı olamadı ve fiyatlandırma turu, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak biraz bölünmüş bir karardı.

Bununla birlikte, NordVPN hız ve akış kullanıcı dostu olma gibi birçok turda baskındı. NordVPN, pazardaki en popüler ve en çok konuşulan VPN’lerden biri olarak yerini kazandığını kanıtladı.

kazanan: NordVPN

Aşağıdaki yorumlarda NordVPN ve Windscribe ile olan deneyimlerinizin bize nasıl geldiğini duymak isteriz. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map