NordVPN, VPN pazarında bir titan ve ev ismiyle sınır komşusudur. Oranlar, eğer burada okuyorsanız, NordVPN’i zaten duymuşsunuzdur ve bunun iyi bir nedeni vardır. NordVPN incelememizde belirttiğimiz gibi, tonlarca özellikten birinci sınıf güvenliğe ve rekabetçi fiyatlandırmaya kadar neredeyse her şeye sahiptir.. 


Öte yandan VyprVPN, daha az takdir edilen VPN’lerden biri olabilir. VyprVPN incelememizde bazı özellikleri, özellikle Chameleon protokolünü nasıl sevdiğimizi konuştuk. 

Siber güvenlik dünyasında NordVPN dalgalanıyor ve görünüşte potansiyel bir hackleme sorunuyla karşı karşıyayken, bu VyprVPN ile NordVPN savaşında ikisini karşılaştırmanın fırsat olduğunu düşündük.

Kavga Kurmak: VyprVPN ve NordVPN

Her yarışmada olduğu gibi, önce kuralları koymamız gerekir. İki VPN’i bir dizi kategorideki özelliklerle başlayıp karşılaştırmak için fiyatlandırmaya, kullanım kolaylığına, hıza ve son olarak güvenliğe geçmek için beş aşamalı bir yapı kullanıyoruz. 

Her turda aradığımız şeyin ana hatlarını çizerek başlayacağız, ardından her bir VPN’nin bu kategoride nasıl çalıştığına bakacağız. Her VPN’e baktıktan sonra, kısa bir süre için bazı sonuçlar çıkaracağız ve tur için bir kazanan ilan edeceğiz.

Bir raunt kazanmak, VPN’in bir puan kazanmasını sağlarken, bir kravat her VPN için bir puan verir. Sonunda en çok puanı alan hangisi kazanan ilan edilir.

1

Özellikleri

Pek çok kişi, özelliklerin herhangi bir yazılımın en önemli yönlerinden biri olduğu konusunda, özellikle iki VPN’yi kafa kafaya karşılaştırırken tartışmaz.. 

Bu bölümdeki her VPN’den görmeyi umduğumuz en düşük minimum değer, bir kill switch’i ve VPN’yi başlangıçta otomatik olarak bağlanacak şekilde yapılandırmanın bir yoludur. Bunun yanı sıra, reklam engelleyiciler ve karanlık mod ve bölünmüş tünel gibi görsel seçenekler yaygın ve hoş karşılanan eklemelerdir.. 

VyprVPN

Çoğu VPN’de ayarlar menüsü sekmelere ayrılmış olsa da, VyprVPN’de tüm seçeneklerin düzenlendiği tek bir ayarlar sayfası bulunur. Ayarlar menüsünün üstünde, güvenilir ağların bir listesini tanımlamanızı ve güvenilmeyen bir ağ kullanıyorsanız sizi otomatik olarak VPN’ye bağlamanızı sağlayan herkese açık WiFi koruması bulunur..

Genel WiFi seçeneği, hem mobil hem de masaüstü uygulaması için ilk ayardır, ancak işler buradan farklıdır. Mobil uygulamanın sunduğu ikinci ayar, “bölünmüş tünelleme” biçimi olan “uygulama başına bağlantı” olarak etiketlenir. 

VyprVPN Andorid

Bu, kullanıcıların telefonlarındaki hangi uygulamaların VPN’nin güvenli bağlantısını ve hangilerinin standart, korumasız bir bağlantı kullanacağını seçmesini sağlar. Şaşırtıcı bir şekilde, bölünmüş tünel henüz masaüstü istemcisine ulaşmadı. Masaüstü bölünmüş tünelleme özelliklerine sahip bir VPN ile ilgilenenler için ExpressVPN incelememizi mutlaka okuyun. 

Masaüstü istemcideki ikinci öğe ve mobil cihazdaki üçüncü öğe, uygulamayı kapatsanız bile kill anahtarının devam edip etmeyeceği gibi birkaç alt seçeneği olan kill anahtarıdır. Bunun altında, “güvenlik” bölümünde daha ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz protokol seçenekleri var. 

Bununla birlikte, burada dikkat çeken şey, VyprVPN tarafından sunulan protokollerden birinin, web sitelerinin ve sunucuların bunu söyleyememesi için güvenli ve hızlı performans sunmak için tasarlanan ve aynı zamanda internet trafiğinizi maskeleyen “Chameleon” adlı özel bir protokol olmasıdır. bir VPN kullanıyorsun.

Sonraki birkaç ayar DNS seçenekleri, otomatik yeniden bağlanma ve başlatma seçenekleridir. Tüm bunlar fabrikada çalışır ve güvenliğin artırılmasına yardımcı olur. 

Son olarak VyprVPN, masaüstü kullanıcılarının VPN’nin hangi TAP adaptörünü kullandığını seçmelerine izin verir, ancak bu daha fazla sorun giderme özelliğidir ve genellikle değiştirilmemelidir.

NordVPN

Geçmişte gördüğümüz gibi, ProtonVPN ve NordVPN eşleşmemiz gibi NordVPN en kritik özellikleri sunmak için mükemmel bir iş çıkarıyor.

Yeni başlayanlar için NordVPN bir değil iki tip kill anahtarı sunuyor. Birincisi, VPN bağlantısını kaybederse internet trafiğini kesen standart bir kill anahtarıdır. İkinci kill anahtarı, VPN beklenmedik bir şekilde bağlantıyı keserse listeye eklediğiniz programları sonlandırarak çalışır.

nordvpn-review-killswitch

Benzer şekilde, otomatik bağlanma seçenekleri de tamamen buna adanmış bir sekme ile çok iyi bir şekilde dışarı atılır. NordVPN’e uygulama başladığında veya güvenli olmayan bir ağdayken bağlanmasını söyleyebilirsiniz, bu da genel WiFi’nin tehlikelerini önlemenin harika bir yoludur. 

Bunun da ötesinde, NordVPN hangi konuma otomatik olarak bağlanacağınızı seçmenize izin verir. VPN ihtiyaçlarınız mutlaka yere özgü değilse, sadece tercih ettiğiniz bölgeyi de seçebilirsiniz. 

NordVPN, bu temel özelliklerin yanı sıra, bu tehditlerin geldiği siteleri engelleyerek kimlik avı saldırılarına ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaya yardımcı olan CyberSec adlı bir reklam engelleyici de içerir.. 

Genel WiFi’da güvenliği daha da iyileştirmek için bazı tipik DNS seçenekleri ve LAN’da görünmezlik gibi ayarlarda birkaç olasılık ve son vardır..

Birinci Tur Düşünceler

NordVPN, temelleri sağlam bir şekilde kavrar ve en kritik özellikleri aklınıza gelebilecek diğer sağlayıcılardan daha ayrıntılı olarak kapsar. VyprVPN aynı şeyi söyleyemese de, hala bir öldürme anahtarı ve otomatik bağlantı seçenekleri var.

VyprVPN, mobil cihazlarda bölünmüş tünelleme ve Chameleon protokolü gibi NordVPN’in sunmadığı şeyler sunar. Bununla birlikte, NordVPN’in CyberSec reklam engelleyicisiyle VyprVPN’in sahip olmadığı özellikleri de var. 

Tüm bunlar göz önüne alındığında, her iki VPN de diğerinin eksik olduğu çekici özellikler sunarak bu ilk turu aramaya çok yakın hale getiriyor. Her ikisi de bu tur için bir puan alır, çünkü hangi VPN’in “daha ​​iyi” özellikler sunduğunu belirlemek kullanıcının ihtiyaçlarına bağlıdır.

Tur: Özellikler Net kazanan yok, her ikisi için puan

VyprVPN Logosu
NordVPN Logosu

2

Fiyatlandırma

İki VPN karşılaştırılırken, biri genellikle net bütçe dostu seçim olurken, diğeri gerçek üst raf seçeneğidir. Ancak ilk turda gördüğümüz gibi, bugünün eşleşmesi biraz farklı bir şekilde şekilleniyor.

Her iki sağlayıcı da karşılaştırılabilir bir özellik düzeyi sunduğundan, daha iyi fiyatlandırmaya sahip olan, iki seçenekten daha az ama daha ucuz olmaktan ziyade gerçek bir avantajla sonuçlanır.. 

Bu turda sadece her VPN’nin maliyetine değil, aynı zamanda ödeme seçenekleri, geri ödeme süreleri ve hangi VPN’in daha iyi bir değer sunduğunu belirlemek için ücretsiz bir denemenin varlığı veya yokluğu gibi şeylere de bakıyoruz..

VyprVPN

VyprVPN müşterilere iki plan seçeneği sunar. Temel plan üç adede kadar eşzamanlı bağlantıya izin verir ve sınırsız bant genişliği ile birlikte gelir. “Premium” plan beşe bağlantı sayısını arttırır ve ayrıca birkaç önemli özellikte bir araya gelir. 

Yeni başlayanlar için, tescilli Chameleon protokolü yalnızca “güvenlik” bölümünde daha ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz premium kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Premium aboneliğin size sağladığı diğer şey, VyprVPN bulutuna erişimdir.

Bu tek başına bir bulut depolama çözümü değil, bulut depolama alanına erişmek için optimize edilmiş bir VPN’dir. Çoğu kişisel kullanıcının buna fazla ihtiyacı yoktur, ancak küçük işletme ortamında verilerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir. Amazon Web Services ve DigitalOcean dahil olmak üzere birçok büyük bulut depolama sağlayıcısıyla da entegre edilmiştir.. 

Hem standart hem de premium planlar aylık veya yıllık abonelik olarak sunulur. Aylık fiyatlandırma standart için ortalama ve prim için birkaç dolar daha, yıllık seçenek ise fiyatı önemli ölçüde düşürür ve cazip bir değer sağlar..

Çok yakın zamana kadar, VyprVPN üç günlük ücretsiz deneme süresine sahipti, ancak bu aşamalı olarak kaldırıldı. Bunun yerine, VyprVPN’in artık [ulr id = 8429 text = ”30 günlük para iade garantisi”] var, aradığınız şey bu değilse kullanıcıların hizmeti risksiz bir şekilde denemelerini sağlıyor. 

Son olarak, VyprVPN kredi ve banka kartı, PayPal ve UnionPay dahil olmak üzere en büyük ödeme şekillerini kabul eder. Bununla birlikte, kripto para birimi veya bitcoin kabul etmiyor.

NordVPN

NordVPN ve CyberGhost karşılaştırmamızda değindiğimiz gibi, NordVPN’in fiyatı ilk bakışta çok çekici görünmeyebilir, ancak aslında uzun vadeli aboneliklerde mükemmel bir anlaşma sunar.

VyprVPN’in aksine, NordVPN sadece bir plan sunar, ancak dört farklı abonelik zaman dilimi sağlar. NordVPN’in aylık fiyatlandırması VyprVPN’in standart ve premium planları arasındadır. 

Bir yıllık plan fiyatı önemli ölçüde düşürüyor, ancak bu oranda yıllık olarak VyprVPN’den daha pahalı. İki yıllık plan fiyatı VyprVPN’in standart yıllık planıyla aynı seviyeye indiriyor ve NordVPN’in üç yıllık seçeneği VyrVPN’in birinci sınıf yıllık planının yarısında oturan VyprVPN’i tüm cephelerde yeniyor.

Bunun da ötesinde, NordVPN kullanıcılara maksimum altı eşzamanlı bağlantı vererek VyprVPN’in standart planının sunduklarını iki katına çıkarır. Tıpkı rakibi gibi, NordVPN’in de herhangi bir ücretsiz deneme sürümü yok, ancak hizmet beğenisine göre değilse kullanıcılara geri ödeme almaları için 30 gün veriyor. Ücretsiz bir VPN denemek isteyenler için en iyi ücretsiz VPN hizmetleri topluluğumuza göz atmayı unutmayın.. 

Ödeme yöntemlerine gelince, NordPVN kredi kartlarını, UnionPay, Amazon Pay ve bitcoin de dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimlerini kabul eder. Ne yazık ki, NordVPN PayPal’ı kabul etmiyor.

Yuvarlak İki Düşünce

İlk turda olduğu gibi, her VPN’de diğerinin sahip olmadığı bir şey var. VyprVPN kısa vadede daha iyi fiyatlandırmaya sahip ve PayPal’ı kabul ederken, NordVPN bunu yapmıyor. Tersine, NordVPN bitcoin alır ve uzun vadeli fiyatlandırmada VyprVPN’i yener.

Her ikisi de CyberGhost incelememizde okuyabileceğiniz CyberGhost’un fiyatını geçmese de, belirleyici faktör NordVPN’in daha yüksek bağlantı limiti idi. Eşleştirmek için VyprVPN’in iki temel planına ihtiyacınız olacak, bu da NordVPN’i çok daha iyi bir değer haline getiriyor.

Tur: NordVPN Fiyatlandırma Noktası

VyprVPN Logosu
NordVPN Logosu

3

Kullanım kolaylığı

Üçüncü turda, kullanıcı deneyiminin biraz öznel alanına giriyoruz. Öncelikle sunucu değiştirme veya yalnızca VPN’ye bağlanma gibi temel görevleri yerine getirmenin ne kadar kolay veya zor olduğunu görerek her bir VPN’nin düzenine bakacağız..

Ayrıca, ayar menülerine işlerin kolay bulunup bulunmadığını görmek için dikkatli bir inceleme veriyoruz. Tüm bunlar, her bir VPN’in ne tür bir kullanıcıya yönelik olduğu konusunda net bir fikir verir.. 

Bazı VPN’ler teknik jargona ve güçlü kullanıcılara hitap edecek özelliklere sahip olabilirken, diğerleri kullanıcılara daha rahat bir deneyim sunmak için daha basit bir düzen seçebilir. 

VyprVPN

VyprVPN, tüm mobil ve masaüstü istemcilerinde düzen ve görünüm açısından neredeyse aynı olan çok temel bir ana ekrana sahiptir. VPN’ye bağlı olup olmadığınızı gösteren büyük bir kalkan simgesi ve bağlantı durumunuzu da gösteren metin var. 

Bunun altında, şu anda hangi konumun seçili olduğunu gösteren bir alan vardır ve buna tıklayarak mevcut konumların listesini açabilirsiniz. Liste varsayılan olarak alfabetik olarak adlandırılır ve adın yanındaki her bir konumun bayrağını gösterir ve üstünde bir arama çubuğu bulunur..

VyprVPN-Client

Konum listesi de hıza veya bölgeye göre sıralanabilir ve her konum adın yanındaki ping süresini gösterir. Müşterinin ana sayfasındaki son özellik, seçilen konuma bağlanan alt kısımdaki büyük bir düğmedir. 

Çoğu yazılımdan farklı olarak, sol üst köşedeki üç satırlı “hamburger simgesi” ayarları açmaz, bunun yerine size hesap yönetimi ve destek de dahil olmak üzere VyprVPN web sitesine birkaç yararlı bağlantı sağlar.. 

Ayarlar, sol alt köşede “özelleştir” etiketli bir sekmenin altındadır. Bir seçeneği tıkladığınızda, her birinin tam olarak ne yaptığını açıklamak için iyi bir iş yapan kendi alt sayfası vardır..

Hemen hemen herkes – ilk kez VPN kullanıcıları bile – VyprVPN’in ayarlar menüsüne girebilir ve her seçeneğin ne yaptığını sağlam bir şekilde kavrayabilir. VyprVPN ile ilgili tek gerçek şikayet, arayüzün çok fazla beyaz dökülmesi.

Bu, özellikle geceleri uygulamayı açmanın kullanıcıyı birkaç güneşin parlaklığıyla selamladığı mobil cihazlarda fark edilir. Masaüstü ve mobil istemciler için bir gece modu mükemmel bir ek olacaktır.

NordVPN

NordVPN’in müşterisi VyprVPN’lerden çok daha görsel olarak ilgi çekicidir. Bir sunucu listesi ve geniş bir bağlantı düğmesi içeren düz beyaz bir arka plan yerine, NordVPN’in arayüzü hoş ve kullanımı kolay bir haritaya odaklanır.

Masaüstü istemcisinde, pencerenin sağ tarafının çoğu, dünyaya dağılmış konum kabarcıklarına sahip bir dünya haritası tarafından alınır. Her biri bağlanabileceğiniz bir konumu temsil eder ve bir balonu tıklamak sizi o konumdaki bir sunucuya bağlar.

nordvpn-review-arayüzü

Bu sizin için çok gösterişli ise, hala ekranın sol tarafında bulunan bir sunucu listesi kullanma seçeneği vardır. VyprVPN gibi, liste alfabetiktir ve her ülkenin isminin yanındaki bayrağı gösterir.

Ancak, NordVPN’in sunucu listesi her konumun ping zamanını göstermez. Bununla birlikte, en son kullanılan beş konumunuzu en üstte, ayrıca özel IP sunucuları ve P2P sunucuları gibi bazı özel seçenekleri gösterir.. 

Sağ üst köşedeki bir dişli çark simgesi, dört sekmeye ayrılan ayarlar menüsünü açar. İlk sekme genel ayarlardır ve kill anahtarları ve CyberSec reklam engelleyici gibi öğeleri içerir. Bu seçeneklerin her birinin altında, her şeyin ne yaptığını açıklamak için iyi bir iş çıkaran bir metin satırı vardır..

İkinci sekme otomatik bağlantı ayarları içindir ve NordVPN’in otomatik olarak ne zaman ve nereye bağlanacağını seçmenizi sağlar. Üçüncüsü, DNS ve protokol ayarları dahil olmak üzere yalnızca dört öğeyi barındıran gelişmiş ayarlar sekmesidir. Bunlar genel ayarlar kadar açık bir şekilde açıklanmamıştır, ancak bunların sadece bir miktar “gelişmiş” kullanıcı tarafından kullanılması gerektiği ima edilmektedir..

Son olarak, dördüncü sekme, aboneliğiniz hakkında birkaç ayrıntı sunan hesap sekmesidir. VyprVPN’e çok benzeyen NordVPN genel olarak kullanıcı dostudur ve kavraması kolaydır, ancak herhangi bir gece modu olmadan çok fazla beyaz ve açık mavi kullanır..

Yuvarlak Üç Düşünce

Hem VyprVPN hem de NordVPN, kullanıcılara VPN’lere aşina olmayanlar da dahil olmak üzere neredeyse herkes tarafından erişilebilen aerodinamik bir deneyim sunan sağlam istemcilere sahiptir. Yine, bu turun skoru çok zor. 

Günün sonunda, NordVPN bu turda hafif bir kenar daha alıyor çünkü kullanıcılara arayüzün nasıl kullanılacağı konusunda biraz daha fazla seçenek sunuyor. VyprVPN’de olduğu gibi basit bir liste kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, NordVPN’in müşterisi, sunucu konumlarını bulmak için görsel olarak daha çekici bir yol sunan büyük bir harita öğesine de sahiptir..

Yuvarlak: NordVPN için Kullanım Kolaylığı Noktası

VyprVPN Logosu
NordVPN Logosu

4

hız

Dördüncü turda, kullanıcı arayüzlerinin öznel dünyasından uzaklaşıp sert veri alanına giriyoruz. Her VPN’nin hızlarını değerlendirmek ve karşılaştırmak için, bir VPN kullanmadan internet hızlarımızın temel ölçümünü alarak başlıyoruz. 

Bu kontrol ölçümünü aldıktan sonra, her VPN’yi önceden belirlenmiş beş konumda test ediyoruz. Bu hızları karşılaştırarak hangi sağlayıcının daha hızlı ağa sahip olduğu hakkında net bir fikir edinebiliriz.

VyprVPN

VyprVPN hız konusunda bizi asla havaya uçurmadı. Aslında, en hızlı VPN toplantımıza bakarsanız, etkileyici performansı nedeniyle onurlu bir söz olarak ekledik. Piyasadaki en iyi köpeklerle karşılaştırmalı olarak fiyatlandırılan bir VPN için VyprVPN’den gördüğümüz sonuçlar basitçe kesmiyor.

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korumasız (Virginia)5294,66319,24
BİZE.894,9363.24
UK8659.2127.91
Brezilya14026.2913.74
Japonya16966.9829.50
Almanya976.6519,12

ABD’de bize en yakın sunucu düzgün performans gösterdi, ancak yine de bant genişliğinin üçte ikisinden fazlasını kaybetti. Almanya ayrıca, yakınlardaki ABD sunucusundan bile daha yüksek hızlarla, özellikle iyi performans gösterdi.. 

Bununla birlikte, İngiltere, Japonya ve Brezilya sunucularının hepsi kağıt üzerinde oldukça çirkin bir performans sergiledi. Bununla birlikte, bu sunucuların hepsi pratikte hala şaşırtıcı derecede iyi işlev gördü. En yavaş sunucular olan Japonya ve Brezilya bile HD videoları gerçek bir gecikme olmadan yükledi ve bu sunucularda web’e göz atma hala duyarlı hissediyordu.

Bu konumlar web’e göz atma gibi şeyler için kullanılabilirken, VyprVPN kullanarak büyük dosyaları veya güncellemeleri hızlı bir şekilde indirmeyi beklemeyin. 

NordVPN

NordVPN’in geçmişte hızını test ederken – NordVPN ve IPVanish makalemizde olduğu gibi – NordVPN’in bize elde ettiğimiz sonuçlarla nasıl başımızı çizdiğimize dikkat ettik. Bu yine sonuçlarımızda görülebilir.

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korumasız9165.510.57
ABD # 247923133,538.87
İngiltere # 20115334.786.06
Hollanda # 6614566,915.39
Japonya # 69159132,833.31
Çift VPN (ABD – Kanada # 4)7920.488.64

Biri hariç her yer çok iyi performans gösterdi: İngiltere. Her sunucu bize temel bant genişliğinin üçte ikisini verirken, İngiltere bize etkili bir şekilde internet vermiyordu. Bu sonuçlar, İngiltere’ye bağlandığımızda bizim için otomatik olarak seçilen 914 numaralı sunucudan alındı..

Daha sonra tekrar test ettik ve 1386 numaralı sunucuya bağlandık ve bu sefer sadece 81ms ping süresi ve 154.21 Mbps indirme hızı ile hızlar çok daha iyiydi. Söyleyebileceğimizden, bunun bir konum seçtiğinizde NordVPN’in sizi bir sunucuya atama şekli ile ilgisi var. 

Bu, sunucunun bağlantısını kesip yeni bir sunucuya yeniden bağlanarak kolayca giderilebilir, ancak bu bir rahatsızlıktır. Çalışan bir sunucu aldığınızda, hızlar mükemmel, ancak ExpressVPN’in yönettiği gibi değil (ExpressVPN vs NordVPN parçamızı okuyun). Ancak, NordVPN’in bağlanması daha uzun sürer. VyprVPN’in bağlanması sadece bir veya iki saniye alırken, NordVPN yaklaşık 15 saniye sürer.

Yuvarlak Dört Düşünce

Tutarlı performansına rağmen testlerimizi sürekli olarak değiştirmesine rağmen, NordVPN hız açısından VyprVPN’den çok daha iyi performans sunuyor. NordVPN’in bağlanması daha uzun sürse de, bir kez bağlandığında, bir VPN kullandığınızı unutmak kolaydır.

VyprVPN, daha yavaş sunuculardayken web sayfalarını yüklemek için fazladan bir zaman alabilir, ancak NordVPN düzgün çalışan bir sunucuya bağlı olduğunuz sürece yanıt verir.

Yuvarlak: NordVPN için Hız Noktası

VyprVPN Logosu
NordVPN Logosu

5

Güvenlik ve Gizlilik

Teknik olarak, NordVPN bu maçta dört puanla galibiyeti zaten sağladı. Bununla birlikte, son tur birçok insanın en önemli faktör olduğunu düşünüyor: güvenlik. 

Bu turda, her VPN’nin hangi protokolleri ve şifrelemeyi kullandığına ve sızıntılar veya güvenlikteki diğer atlamalarla ne tür bir sicile sahip olduklarına bakıyoruz. 

Ayrıca, ince baskıda gizli bir şeyin gizlenip gizlenemeyeceğini görmek için her VPN’in gizlilik politikalarını inceliyoruz. Gereksiz bilgilerin toplanıp toplanmadığını görmeye ve bu bilgilerin ne için kullanıldığını belirlemeye çalışıyoruz. 

VyprVPN

VyprVPN, protokol ve şifreleme için çoğundan daha fazla seçenek sunar. L2TP / IPsec 256 bit şifrelemeyle birlikte kullanılabilir veya 160 bit veya 256 bit şifrelemeyle OpenVPN kullanmayı seçebilirsiniz. 

Bu seçeneklerden, insanların en iyi güvenlik için 256 bit şifrelemeyle OpenVPN’e bağlı kalmasını öneririz, ancak daha fazla bilgi edinmek isteyenler VPN protokolü dökümümüzü kontrol edebilirler. Bu seçeneklerin yanı sıra VyprVPN ayrıca Chameleon adlı özel bir protokol de içerir. 

Chameleon, internet trafiğinizi maskelemeye yardımcı olan değiştirilmiş bir OpenVPN sürümüdür, böylece web siteleri veya güvenlik duvarları bir VPN kullandığınızı söyleyemez. Coğrafi olarak engellenmiş içeriğe erişmek için harika ve hatta VyprVPN’i Çin için en iyi VPN hizmetlerinden biri haline getiriyor. 

Gizliliğe gelince, VyprVPN hangi bilgilerin toplanmadığını açıkça belirten iyi bir iş çıkaran özlü bir politikaya sahiptir. Sıfır günlük politikası sağlamdır, bu da VyprVPN’in herhangi bir DNS isteğini, IP adresini, trafik kaydını veya başka herhangi bir kimlik bilgilerini kaydetmediği anlamına gelir.. 

VyprVPN, bu sıfır günlük iddialarının tamamının onaylandığından emin olmak için bir üçüncü taraf şirketi tarafından denetlenir. Toplanan tek tanımlayıcı bilgi ödeme için gerekli olan şeydir. Ne yazık ki, bu önlenemez, çünkü VyprVPN herhangi bir kripto para birimini kabul etmez. 

NordVPN

NordVPN, bağlantınızın güvenliğini yapılandırmak için VyprVPN’den daha az seçenek sunar. Size verilen tek seçenek, VyprVPN ile belirttiğimiz gibi, insanları tam olarak kullanmaya teşvik ettiğimiz AES-256 şifrelemeli OpenVPN’dir.. 

Bu kombo sağlam güvenlik sunmasına rağmen, NordVPN çok yakın bir zamanda büyük bir güvenlik ihlali yaşadı. NordVPN’in sunucularındaki bir güvenlik açığı, üçüncü bir tarafın NordVPN’in ağına bağlandığını düşünen birinden özel bilgileri yakalayabileceği ortadaki adam saldırısının gerçekleşmesine izin verdi. 

Aynı güvenlik açığı diğer VPN ağlarında da keşfedildi ve hızlı bir şekilde çözülüyor, ancak olay NordVPN’in sicilini gölgede bırakıyor. Bu son gafletin ötesine geçen NordVPN sağlam bir gizlilik politikası sunuyor. 

NordVPN, herhangi bir VPN sağlayıcısının en kısa ve anlaşılması kolay gizlilik politikalarından birine sahiptir. VPN herhangi bir tanımlayıcı bilgi toplamaz ve NordVPN bitcoin kabul ettiği için aboneliğiniz için ödeme yapmak üzere herhangi bir tanımlayıcı bilgi vermenize bile gerek yoktur. 

Günlüğe kaydedilen tek bilgi VPN sunucusu yüklemesi ve web sitesindeki çerezlerden toplanan bazı bilgilerdir. Bu bilgiler web sitesinin ve ağın bakımı için kullanılır ve kaçınılmaz bir uygulamadır.

Beşinci Tur Düşünceler

Bu VPN’lerin her ikisi de güvenlik için altın standart, AES-256 ile OpenVPN sunuyor. VyprVPN yine de yukarıda ve öteye gidiyor ve gizliliğinizi daha da güvende tutmak için tescilli Chameleon protokolünü sunuyor.

Buna ek olarak, her iki VPN’in de gereksiz yere karmaşık bir yasal jargon olmadan saygın bir gizlilik politikası vardır. Buradaki karar faktörü NordVPN’in, temiz bir sicili tutmaya devam eden VyprVPN’yi etkilemeyen ağ güvenlik açıklarıyla mücadelesi.

Round: VyprVPN için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

VyprVPN Logosu
NordVPN Logosu

6

Karar

Her ne kadar NordVPN kağıt üzerinde zafer olsa da, VyprVPN’in ikisini toplam dört puanla, biraz içi boş bir zafer gibi görünüyor. Güvenlik garantisi olmadan, pek çok kişinin NordVPN’yi hala cazip bir seçenek olarak görmesi olası değildir..

Bir şirketin sicili, NordVPN’in yaşadığı gibi bir ihlalle işaretlendiğinde, insanların unutması zor. VyprVPN, güvenlik söz konusu olduğunda ve genel olarak kendi başına bir avantaj sunuyor gibi görünüyor, ancak sonuçta NordVPN’in üstün fiyatlandırma ve performansına yeniliyor. 

Kazanan: NordVPN

Bu VPN’lerden herhangi biriyle ilgili deneyiminiz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde çekiminizi duymak isteriz. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me