VPN nedir? 2020’de Temelleri Açıklamak

Gizliliğinizin saldırı altında olduğunu hissedemezsiniz. Yazma sırasında, net tarafsızlık geçmişte kaldı, ABD ISS’lerinin yakında müşterilerinin verilerini üçüncü taraflara satmasına izin verilecek ve hepimiz yıllardır bir çeşit gözetim altındayız. Henüz bir hesabınız yoksa, şimdi bir VPN almayı düşünmenin zamanı geldi. 


Bu makalede, girişimcilerin sanal bir özel ağın ne olduğunu, herhangi bir gizlilik stratejisinin temel taşı olduğunu kavramasına ve VPN’lerin nasıl çalıştığını açıklamasına yardımcı olacağız. Nitelikli şifreleme konusuna daha fazlasını incelemek isterseniz, VPN güvenliği hakkındaki rehberimizi okumanızı öneririz, çevrimiçi gizlilik kılavuzumuz ise internette nasıl güvende olacağınıza dair genel bir bakış sunacaktır..

Hepiniz VPN’ler üzerinde çalıştıktan sonra, sizin için en iyi VPN’i seçme kılavuzumuza geçebilir veya yeni bulunan bilginizle VPN incelemelerimizden herhangi birine göz atabilirsiniz. Tüm teknobabble’ı atlamak ve en iyi çok yönlü sağlayıcıyı kullanmaya başlamak istiyorsanız, ExpressVPN incelememize göz atın..

VPN Nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, VPN sanal özel ağ anlamına gelir. Bunların birçoğunda olduğu gibi, açıklama tam adın orada, ihtiyacınız olan tek şey biraz bağlam.

VPN’ler, şirketlerin bir bilgisayar sistemine uzaktan erişmelerine, ancak ev ağından giriş yapan biriyle aynı kimlik bilgilerine sahip olma gereksinimlerinden evrimleşti. Bu normalde mümkün değildir – bir ton kablolama ve ciddi bir teknik bilgi olmadan değil – özel bir program, bir VPN istemcisi kurarak, konuştuğunuz bilgisayarı üye olduğunuza kandırabilirsiniz. aynı ağın.

Özünde, siberuzayda bir ağ oluşturuyorsunuz – ve bu terimden nefret ediyoruz – yani sanal, birbirine fiziksel olarak bağlı değil. Parola korumalı olduğundan, aynı zamanda özeldir, işte böyle bir sanal özel ağ. Bir VPN aslında çevrimiçi olarak başkaları erişmeden kullanabileceğiniz bir alandır, kendi küçük bir özel internete sahip olmak gibidir..

VPN’ler Ne İçin Kullanılır??

Mesele şu ki, bu küçük mini internet, şeyleri dolduramazsanız, tek başına çok ilginç değil. Fordham Üniversitesi gibi akademik kurumların yanı sıra birçok şirket de bunu yapıyor. Çalışanlar ve öğrenciler, ana sunucuda oturuyormuş gibi yerel sunucuda oturum açmak ve serbestçe erişmek için bir VPN istemcisi kullanabilirler. Araştırmacılar bunu özellikle çok kullanıyor, çünkü bir yıl boyunca bir üniversite kütüphanesine katılmanın fiyatı, akademik dergilere kaydolmanın maliyetinin sadece bir yüzdesi.

Bununla birlikte, VPN’lerin ana kullanımı, kendileri için oluşturdukları küçük ağ değil, ağı internete erişmek için kullanmaktır. Bunun nedeni oldukça basittir: VPN kullanırken, internette “siz” olarak değil, ağ olarak görünürsünüz. Bu, aslında kimliğinizi ağın arkasında sakladığınız ve sizi izlemeyi imkansız kıldığınız anlamına gelir.

Bu, VPN’lerin büyük gücü ve çevrimiçi kimliğinizi korumak söz konusu olduğunda neden bir numaralı araç olduklarıdır. Örneğin, tehlikeli bir web sitesine erişmek için bir VPN kullanırsanız ve sizi izlemeye çalışırlarsa, bulacakları tek şey erişim kazandığınız ağdır..

Bu anonimlik, internet servis sağlayıcınıza da uzanır: tüm görebildiğiniz, yaptığınız VPN bağlantısıdır, başka bir şey değildir. Bu, verileri satan ISS’lerden endişe duyan veya sadece barış içinde pornolara göz atmak isteyen insanlar için harika bir sonuçtur..

Bu birinci dünya endişelerinin yanı sıra, interneti sansürleyen ülkelerde yaşayan insanlar da VPN’lerden oldukça memnunlar, çünkü birini kullanmak, ülkelerinin koyduğu köpek ve midilli şovu yerine “gerçek” internete erişmelerine izin veriyor . Bununla birlikte, hem ABD’de hem de Avrupa’daki politikacılardan gelen garip fikirlerle, daha gelişmiş dünyanın bazı bölümleri yakında Çin’in yoluna girebilir.

VPN Nasıl Çalışır??

Şimdiye kadar çok iyi: VPN’ler neredeyse büyülü görünüyor, değil mi? Anonimlik veriyorlar ve kimsenin size baktığından endişe etmeden göz atmanıza izin veriyorlar (omzunun üzerinden bakmadıkları sürece, hiçbir şey buna yardımcı olmaz).

VPN’ler bunu IP adresinizi (IP, sokak adresinizin web eşdeğeri olan İnternet Protokolü anlamına gelir) VPN adresiyle değiştirerek yapar. Şimdi, tüm bunlar bir VPN yaptıysa, teknik olarak bir proxy, trafiği yeniden yönlendiren ve doğal olarak güvensiz olan bir hizmet olacaktır. Farklılıklar hakkında daha fazla bilgi için VPN vs proxy vs Tor makalemize göz atın. En iyi ücretsiz proxy makalemiz size çok kötü olmayan birkaç kişinin bir listesini verir.

Bu güvensizlik, bir IPv4 veya IPv6 internet bağlantısı üzerinden (veri oluşturan bitlerin ve baytların aktarıldığı standart yol) ne olursa olsun, üçüncü bir tarafın basitçe ona bakıp kendileri okuyabilmesidir. Eğer trafiği şifrelemezseniz, internet trafiği doğal olarak güvensizdir.

Bu şifreleme, VPN’leri proxy’lerden ayıran şeydir. Bir VPN, bilgisayarınız arasında VPN sunucusuna güvenli bir tünel oluşturur. Tüm trafiğiniz bu tünelden geçirilir ve hiç kimse, hatta bazen birkaç şifreleme katmanı nedeniyle orada neler olduğunu kontrol edemez (şifrelemeyi özellikle ciddiye alan bir hizmet için NordVPN incelememizi okuyun).

Bunun, VPN hizmetinin kendisinde “günlük yok” politikası yoksa, ne yaptığınızı bildiği anlamına geldiğini unutmayın. Çoğu iyi hizmet günlüklerinizi tutmayacaktır (belki de meta veri olarak bilinen bazı temel bilgiler hariç), kederli bir şekilde orada çok sayıda vicdansız hizmet var..

İyi VPN’ler ve Kötü Olanlar

Tüm VPN hizmetleri eşit yaratılmaz. Aslında, en kötü beş ücretsiz VPN sağlayıcısı hakkında bir makale yapmaya karar verdiğimiz o kadar çok güvenilmez hizmet var. Bunların ana suçları, trafiğinizi hiç şifrelememeleri (Çin’e, örneğin, Çin’de gerçekleştiğini hayal et) veya şifrelememeleri, ancak verilerinizi pazarlamacılara satmamasıdır..

Genel olarak, en iyi VPN hizmetleri ücretli hizmetlerdir, ancak en iyi ücretsiz VPN makalemizde açıkladığımız gibi birkaç istisna vardır. En iyi servisler arasında bile çok sayıda farklılık olsa da, hepsinin ortak birkaç noktası var.

Öncelikle gelişmiş şifreleme sunuyorlar. Bu söylemeden geçmeli. Ancak sorun, gelişmiş şifrelemenin, sinyalinizi başka bir konumdan göndererek zaten yaşadığınız yavaşlamanın yanı sıra internet bağlantınızı biraz yavaşlatmasıdır..

En hızlı VPN hizmetleri yalnızca yüzde 10’luk bir düşüş görebilirken, bazıları mutlak bir taramayı yavaşlatabilir. Başka bir hile, dünyanın dört bir yanına dağılmış çok sayıda sunucuya sahip bir VPN sağlayıcı seçerek size iyi bir hız sunan bir VPN bulmayı kolaylaştırmaktır..

VPN’ler için protokol adı verilen ve her birinin yukarı ve aşağı tarafları olan çeşitli şifreleme türleri vardır. Burada listelemek için çok fazla var, ancak en iyi ve en çok kullanılan OpenVPN’dir. Diğer protokoller PPTP, L2TP / IPSec ve SSL / TLS’dir. Tüm bunlar arasındaki farkı görmek için tüm VPN protokolü dökümümüzü okuyun.

Kullanıcı dostu olma, özellikle çevredeki en büyük inek değilseniz, başka bir temel gereksinimdir. Genel olarak, açık bir arayüze sahip ve çok fazla belirsiz düğme olmayan bir sağlayıcı aramak istiyorsunuz; iyi bir hizmet örneği için PIA incelememizi okuyun.

Diğer hususlar kişiden kişiye biraz değişebilir, ancak bir servisin bir öldürme anahtarına sahip olup olmadığı (VPN sunucunuz yanıt vermeyi durdurursa VPN bağlantınızı keser), sizi Netflix VPN yasağını aşarsa ve mobil cihazlarda çalışın veya çalışmayın. Yine de her durumda, iyi niyetli bir hizmetle mi yoksa VPN etiketli bir proxy’den birkaç dolar kazanmaya hazır birkaç kodlama kovboyuyla mı uğraştığınızı kontrol ettiğinizden emin olun..

Bir VPN’den Ne Beklemeli?

Aynı zamanda, en iyi VPN hizmetlerinden bile çok fazla beklemeyin. VPN’ler kendinizi çevrimiçi korumanın harika bir yolu olsa da, oldukça basit bir şekilde sınırlar vardır. Sonuçta, ISS’nizin tuttuğu günlükleri VPN sağlayıcısı tarafından tutulan günlüklerle değiştiriyorsunuz. Hemen hemen her hizmet kayıt tutmuyor ve bu iddiaları kontrol ediyor,.

Cloudwards.net’te, bir hizmetin günlükleri tuttuğuna dair hiçbir işaret olmadığında bir VPN kullanmanızı öneririz. Bu bir şeyi seçmenin gelişigüzel bir yolu gibi görünse de, aynı zamanda en dürüst olanıdır. Örneğin, ExpressVPN ve CyberGhost’u öneriyoruz, çünkü günlükleri tutan güvenilir raporlarımız yok, ancak geçmişte kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaptığı için insanların PureVPN incelememizde başka bir hizmetten uzak durmalarını öneriyoruz..

Sonunda, çevrimiçi kimliğinizi sıkıca kapatmanın tek bir yolu yoktur. Tamamen anonimlik hedefinizse, kendinizi sosyal medyadan tamamen kesmeniz, her farklı etkinlik için farklı bir VPN hizmeti kullanmanız, birkaç standart tarayıcı özelliğini devre dışı bırakmanız ve sörf deneyiminizin tamamını göz ardı etmeniz gerekir. Çoğu makul insanın bunu yapacağından şüphe duyduğumuz gibi, okuyucularımızın VPN beklentilerini de makul tutmasını öneririz..

Sonuç? Sizi çoğu zaman makul bir şekilde güvende tutmak ve yurtdışından şov yayınlamanıza yardımcı olmak için iyi bir VPN bekleyin. Eğlence seçeneklerinizi arttırırken hükümet gözetiminden en kötü şekilde kurtulmak hedefinizse, önerdiğimiz VPN’lerin çoğu iyi olacaktır. Eğer gerçekten karanlık gitmek istiyorsanız, belki de karanlık web yoluna gitmek daha çok şeydir.

Son düşünceler

DIY güvenlik önlemleri ilerledikçe, sanal özel ağ, mükemmel olmasa bile verilerinizi ve çevrimiçi davranışınızı gözetlemeye çalışan insanlara karşı ilk savunma hattıdır. Bu makalenin, sahip olabileceğiniz birkaç soruyu temizlediğini ve birini kullanarak güvenliğinizi ve gizliliğinizi korumaya başlamak için sizi daha da yakınlaştırdığını umuyoruz.

Bu makaleyi yazmaktan zevk aldığımız kadar okumaktan keyif aldığınızı umarız; lütfen aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

VPN’ler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bu son bölümde, burada en çok sorulan sorulardan bazılarını Cloudwards.net adresinde bir araya getirdik. Aşağıdaki yorumlarda kendinizden birkaçını önermekten çekinmeyin.

VPN nedir ve nasıl çalışır??

Sanal bir özel ağ trafiğinizi şifreler ve yeniden yönlendirir, sizi göz atarken görünmez kılar ve sizi gözetlemesini neredeyse imkansız hale getirir. Bonus olarak, iyi bir VPN, Netflix gibi coğrafi olarak engellenen hizmetlere de erişmenizi sağlar.

Evde bir VPN’e ihtiyacım var mı?

Ne yaptığınıza bağlıdır, ancak evde bir VPN dava etmenizi öneririz. İnternetteki en masum sitelerde sörf yapsanız bile, pazarlamacılar hala bu bilgileri süpürüp satabilirler. Bir VPN kullanmak bunun olmasını önleyecektir.

Nasıl VPN Edinebilirim?

VPN incelemelerimize göz atın, beğendiğinizi seçin ve kaydolun. Hemen hemen tüm VPN’ler, başlamak için küçük bir ücret ödemenizi gerektirir, ancak beğenmemeniz durumunda bir geri ödeme politikası uygular.

Ücretsiz VPN Kullanabilir miyim?

Orada çok sayıda ücretsiz VPN var, ancak çoğu tam bir saçmalık ve verilerinizi ISS’nizden daha zor satacak. Tabii ki, en sevdiğimiz Windscribe olan birkaç istisna var. Bu VPN hizmeti hakkında daha fazla bilgi için Windscribe incelememizi okuyun.

VPN’ler Gerçekten Çalışıyor mu?

Evet kesinlikle. Bazıları veya diğerlerinden daha iyi, ancak şu ana kadar önerdiğimiz VPN’lerin, tarama sırasında güvenliğinizi ve gizliliğinizi koruyacağı garanti edilmektedir.

VPN Kullanırsanız İzlenebilir misiniz??

Hayır, kullandığınız VPN’nin güvenliği yeterliyse, iyi olmalısınız. Kesinlikle durum tespiti yapın ve bir hizmete kaydolmadan önce birkaç incelemeyi çevrimiçi okuyun, bazıları diğerlerinden daha iyidir.

VPN Kullanmak Gerçekten Gereklidir?

Kişisel verilerinizi açık pazardan uzak tutmak istiyorsanız, evet. Gizlenecek bir şeyiniz olmadığını düşünüyorsanız, bir Facebook hisse senedi satın almanızı ve parayı yuvarlamayı izlemenizi öneririz. Ayrıca, bir kütüphane veya kahve dükkanı gibi kamusal bir alandaysanız, kesinlikle bir tane kullanmanız gerekir..

Telefonumda bir VPN’e ihtiyacım var mı?

Evet yaparsın. Akıllı telefonlar giderek daha fazla web ile etkileşime girme şeklimiz haline geliyor ve böylece her zamankinden daha fazla bilgi depolıyorlar. Telefonunuzda bir VPN kullanmak çok önemlidir.

VPN Kullanmak Yasadışı mı??

Çoğu ülkede değil. İstisnalar Çin ve Rusya’dır, ancak bu VPN yasakları bile nadiren uygulanır. 

Netflix bir VPN ile Çalışıyor mu?

VPN’ye bağlıdır. NordVPN, ExpressVPN ve CyberGhost, Netflix’in VPN bloğunu aşan harika bir sicile sahiptir, bu yüzden onları kontrol ettiğinizden emin olun.

Netflix ile VPN Kullanmak Yasadışı mı??

Bir şey değil. Netflix sizi bir VPN kullanarak yakaladığında, tek yapmanız gereken bağlantıyı kesip yeniden bağlanmaktır ve daha önce olduğu gibi akış gerçekleştireceksiniz. Bunu yıllardır yapıyoruz ve hiç sorun yaşamadık.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me