Türkiye için En İyi VPN 2020

Eski anıtları, güzel manzaraları ve canlı kültürüyle Türkiye’de görülecek ve yapılacak çok şey var. İster bir plajda tembellik yapın, ister harabelerde dolaşın, büyük olasılıkla kaldığınız süre içinde çevrimiçi olmak isteyeceksiniz ve bunu yapmanın en güvenli yolu Türkiye için en iyi VPN seçimlerimizden birisidir..


Nerede olursanız olun, sanal bir özel ağ kullanmak akıllıca olur. Sizi çevrimiçi tehlikelerden koruyacak ve sansür gibi internet üzerindeki kısıtlamalardan yararlanacaktır. Sansür birçok ülkede yaygındır, ancak diğerlerinden daha kötüdür (daha iyi bir görünüm için Çin’deki parçamızı okuyun).

Türkiye’de sansür

Türk hükümeti internet servis sağlayıcılarının (İSS) belirli içerikli web sitelerini engellemek için anahtar kelimeler kullanmalarını sağlayabilir. Engelliweb, Kasım 2016’da 114.000’den fazla web sitesine erişilemediğini, 2013’te bulduğu 40.000’den fazla.

Birçok blok müstehcen olarak kabul edilen içerik üzerindedir. Bu, bazı cinsel anahtar kelimelere sahip web sitelerini de içerir; bu, LGBT topluluğuyla ilgili içeriğe sahip olanların da engellenebileceği anlamına gelir. İslam’ı küçük düşüren veya ateizmi teşvik eden herhangi bir şey de kısıtlanabilir.

2017’de Wikipedia, insanların Suriye savaşıyla ilgili makalelere erişmesini engellemek için engellendi. Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) eleştiren içerik kara listeye alınabilir ve haber web siteleri de internette yakalanabilir.

WhatsApp, Twitter, Facebook ve YouTube gibi sosyal medya ve iletişim uygulamaları geçmişte engellenmiş veya kısıtlanmıştır. Yetkililer ayrıca platformların müstehcen olduğunu düşündükleri içeriği kaldırmasını isteyebilir.

İnternet’teki Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlarla İşlenen Suçlarla Mücadele Kanunu – evet, gerçekten adı budur – çevrimiçi içeriğin engellenmesini ve kaldırılmasını düzenler. 5651 sayılı Kanun olarak da adlandırılan 2007 yılında çocukları korumak ve yasadışı ve zararlı malzemelere erişimi engellemek.

Sansür alanlarını genişletmek için defalarca değiştirildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuna yönelik cinsel istismar, uyuşturucu, fuhuş, tehlikeli maddeler, müstehcenlik, kumar, intihar ve suçlarla ilgili içerikler engellenebilir.

Sansürün belirtilen diğer nedenleri “yaşam hakkını savunmak, mülkiyeti güvence altına almak, ulusal güvenliği ve kamu düzenini sağlamak, suçu önlemek veya halk sağlığını korumaktır”. İçeriği engellemeye karar verildikten sonra, İSS’ler dört saat içinde siparişe uymalı veya büyük bir para cezasına çarptırılmalıdır..

Ayrıca, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kullanıcıları, özellikle küçükleri, uygunsuz içerikten koruyacak bir filtreleme sistemi getirmiştir. İSS’lerin müşterilere sunması gerekir, ancak isteğe bağlıdır. Bununla birlikte, engellenen anahtar kelimelerin genişliği nedeniyle sansürün arka kapısı olmakla suçlandı.

Ayrıca gitmeden önce bilmelisiniz ki VPN’ler için birçok web sitesi bir süredir engellenmiştir ve 2018’de yeni bir yasaklar kümesi ortaya çıkmıştır. Sadece web sitesi ise, VPN’i önceden yüklemelisiniz.

Türkiye’de Online Konuşma

türkiye'de konuşma

Türk anayasası, herkesin düşüncelerini veya görüşlerini konuşma, yazılı veya diğer medya yoluyla ifade etme ve dağıtma hakkına sahip olduğunu ifade ederek ifade özgürlüğü için koruma sunmaktadır..

Çevrimiçi etkinlikleri suçlayan yasalar olmasa da, ceza kanununun bazı bölümleri, terörle mücadele yasaları ve diğer mevzuat çevrimiçi ve çevrimdışı olarak geçerlidir. Örneğin, anayasanın 26. maddesi geniştir ve insanları hakaretten kovuşturmak için kullanılabilir.

Türk ceza kanununun 125 ve 299. maddeleri, iki yıla veya bir para cezasına kadar hapis cezası ile karalamayı yasadışı ve cezalandırılabilir kılmaktadır. Bir kamu görevlisi, ordu veya diğer otorite figürünün karalama ve cezanın artmasına neden olan cırcır.

Türkiye’nin terörle mücadele yasaları AB tarafından eleştirildi.

Birçoğu hükümeti eleştirdi ve terörizmle bağlantısı yok. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret için, bazıları gazetecilere, karikatüristlere ve gençlere karşı olmak üzere 1.800’den fazla dava açıldı. Hükümlü olanlar beş yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya.

Bazıları, bir terör örgütü propagandasını veya karalamayı içeren sosyal medya yayınları nedeniyle tutuklandı ve kovuşturuldu ve bazıları hapse gönderildi. Örneğin, gazeteci Hayri Tunc’e terörist propagandası olarak kabul edilen tweet’ler, Facebook gönderileri ve YouTube videoları nedeniyle iki yıl hapis cezası verildi.

Üniversite öğrencisi Gizem Yerik, cumhurbaşkanına hakaret ettiği ve Twitter’da terör propagandası yaptığı için dört yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı. Birçok kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği için kendilerine karşı suç duyurusunda bulundu, bu yüzden çevrimiçi ortamda ne yayınladığınıza dikkat etmelisiniz.

Türkiye’de Gizlilik ve Gözetim

Türk anayasası mahremiyeti garanti etmeyi amaçlamakla birlikte, şifreleme araçlarının kullanımında sınırlamalar bulunmaktadır. Bir iletişim uygulaması olan ByLock, birçok ülkede yaygın olarak bulunmaktadır, ancak hükümet Gülen hareketinin üyelerinin bunu kullandığını ve sahip olduğu binlerce Türk vatandaşını gözaltına aldığını iddia etti.

2016’daki darbe girişiminden sonra gözetim arttı ve o zamandan bu yana on binlerce sosyal medya hesabı izlendi.

Birçok vatandaş hükümetin gözetleme yaptığından şüphelendi ve sızan e-postalar, bir gözetim yazılımı şirketi Hacking Team ile sivil polis gücü Güvenlik Genel Müdürlüğü arasında bir sözleşme yaptığında endişelerini doğruladı. GDS’nin Haziran 2011’den Kasım 2014’e kadar Hacking Team’e 600.000 dolar ödediğini gösterdiler.

Ayrıca, Devlet İstihbarat Servisleri Kanununda ve Ulusal İstihbarat Teşkilatında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, yetkililerin iletişim verilerine mahkeme emri olmadan erişmelerine izin vermektedir. Kamu ve özel kuruluşlar talep edilirse bilgi vermek zorundadırlar ve bunu yapmamak hapis cezasına neden olabilir.

5651 sayılı Kanun, barındırma ve erişim sağlayıcılarının trafik bilgilerini bir yıl boyunca saklamasını ve verileri bir zaman damgasıyla kaydetmesini gerektirir. İnternet trafiğini izleme konusunda BTK’ya yardım sağlamalıdırlar.

Hepsinden önemlisi, anonim olarak cep telefonu satın almak yasaktır. Alıcılar resmi kimlik sağlamalıdır ve bir telefon ithal edilirse 60 gün içinde kaydedilmelidir. Olmayanlar ağlardan kapatılacak.

Türkiye için En İyi VPN 2020

VPN’i Türkiye İçin En İyi Yapan Nedir?

En iyi VPN sağlayıcılarımızın çoğu benzer özelliklere sahiptir, ancak bazıları belirli ülkelerdeki diğerlerinden daha uygundur. Türkiye için güvenliği iyi olan birini seçmek istiyorsunuz. Bu sizi gözetim girişimlerinden ve çevrimiçi polislikten gizleyecektir. Bununla birlikte, VPN başarısız olursa bağlantınızı keserek sizi koruyacak bir kill anahtarı istiyorsunuz..

Gizliliğiniz de önemlidir, bu nedenle sağlayıcı, çevrimiçi etkinliklerinizin gizli kalmasını sağlamak için katı bir kayıt tutmama politikasına sahip olmalıdır.

Büyük bir sunucu ağı, sansür ve coğrafi engelleri atlamayı çok daha kolay hale getirecektir. Ayrıca, Türkiye ile sınırlı içeriğe erişmek istiyorsanız, burada sunucuları olan bir sağlayıcı seçmeniz gerekir.

Yüksek hızlar, yükleme ekranlarını izlemenizi engelleyecek ve sınırsız bant genişliği, endişelenmeden istediğiniz kadar akış gerçekleştirmenize ve indirmenize izin verecektir. Akış gündeminizde ise, Netflix için en iyi VPN parçamız yararlı olabilir.

Kullanım kolaylığı, hangi cihazları desteklediği, müşteri hizmetlerinin kalitesi ve bütçenize uyup uymadığı gibi faktörleri de düşünebilirsiniz..

1. Türkiye için En İyi VPN: ExpressVPN

ExpressVPN’i Türkiye için kazananımız olarak seçtik, çünkü her şeyin güvende ve daha fazla kalmasını sağlıyor. Sıklıkla en iyi beş makalemizde bahsediliyor, çünkü bunun en iyi VPN’lerden biri olduğunu düşünüyoruz. ExpressVPN incelememizde neden bu kadar çok sevdiğimizi okuyun.

AES 256 bit şifreleme ile mükemmel bir güvenlik ve isterseniz onu artırma seçeneği vardır. Ayrıca, bir öldürme anahtarı var ve günlüksiz sağlam bir politikası var. Tüm bunlar birlikte gizli ve güvenli kalmanızı sağlar.

ExpressVPN-Web sitesi

ExpressVPN-Kayıt

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tünel-Seçenekler

ExpressVPN-Tam App

Önceki

Sonraki

94 ülkede 3000’den fazla olduğu için uygun bir sunucu bulmakta sorun yaşamamalısınız. Bazıları da Türkiye’de, yani o ülkeyle sınırlı içeriğe erişebiliyorsunuz. ExpressVPN en hızlı VPN parçamızdır ve bant genişliği sınırları yoktur, bu da akış parçası için en iyi VPN’imizde kazanmasına yardımcı olur.

ExpressVPN’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

İstemciler Windows, macOS, Android ve iOS için kullanılabilir ve kullanımı kolaydır. Ayrıca Chrome, Firefox ve Safari için tarayıcı uzantılarına sahiptir. VPN deneyiminiz sınırlıysa, ExpressVPN sizin için hemen hemen her şeyi yaptığı için iyi bir seçimdir.

Canlı sohbet ve e-posta seçenekleriyle iyi müşteri desteğine sahiptir. Her ikisi de yardımsever ve bilgili personeli ile 7/24 mevcuttur. Daha fazla teknik yardıma ihtiyacınız varsa, e-posta yolu en iyisidir.

Diğer sağlayıcılara kıyasla, ExpressVPN pahalıdır. Yine de, hizmet kalitesi için fiyat değer ve daha uzun bir plan seçerek toplam maliyeti azaltabilirsiniz. Beğenmemeniz durumunda 30 günlük para iade garantisi de vardır.

2. NordVPN

NordVPN sık sık makalelerimize doğru ilerleyen iyi bir sağlayıcıdır ve kafa kafaya yazımızda okuyabileceğiniz gibi ExpressVPN ile karşılaştırılabilir. Temelde bağlantıya daha fazla koruma ekleyen birinci sınıf güvenlik ve çift atlama sunucuları vardır. Ayrıca yerleşik bir kill anahtarı vardır ve çevrimiçi etkinliklerinizin kaydını tutmaz.

Önceki

Sonraki

Sunucu ağı, 60 ülkeye yayılmış binlerce sunucu içermektedir. Türkiye’de Türkçe içerik isteyenleri mutlu edecek 18 tane var.

İyi hızlara sahiptir, ancak uzun bir mesafeden bağlanırken yavaşlayabilir. Neyse ki, bant genişliği için herhangi bir kısıtlama yoktur. Hizmet hakkında daha ayrıntılı bilgi için NordVPN incelememizi okuyun.

NordVPN’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Masaüstü istemcisi Windows ve macOS için kullanılabilir ve mobil uygulama Android ve iOS’a yüklenebilir. Kurulum hızlıdır ve yerleşimin kullanımı kolaydır. Ayrıca, birden fazla cihaz karşılaştırması için en iyi VPN’imizde de listelenmiştir, bu nedenle çok fazla teknolojiniz varsa, iyi bir seçimdir.

Yardıma ihtiyacınız varsa, küçük sorunlar için yeterli olması gereken kullanışlı bilgi tabanını kullanabilirsiniz. Bunu başaramazsanız, hızlı ve kapsamlı bir yanıt için canlı sohbet veya e-posta yoluyla desteğe başvurabilirsiniz..

NordVPN aylık fiyata bile para için büyük bir değerdir, ancak daha uzun bir süre için kayıt yaptırırsanız tasarruf edersiniz. Ayrıca 30 günlük bir geri ödeme var, bu yüzden kaybedecek bir şeyiniz yok.

3. TorGuard

TorGuard iyi bir güvenliğe sahiptir ve VPN incelemelerimizde en özelleştirilebilir sağlayıcılardan biridir. Ayrıca, yerleşik bir kill switch’i ve korumanız için sağlam bir kayıt tutmama politikası vardır.

50’den fazla ülkede sunucuları vardır ve size bölgeye özgü içerik için Türkiye’deki bazıları da dahil olmak üzere blokları atlamak için bol miktarda olanak sağlar. Bununla birlikte, TorGuard bazı akış hizmetlerinin coğrafi bloklarını aşmakla mücadele ediyor.

Erişimi garanti etmek için, istediğiniz konum için özel IP adreslerinden birini satın alabilirsiniz. Bu özellik, TorGuard’ı özel IP’ler parçasına sahip en iyi VPN’imizde bir üst nokta kazandı.

TorGuard-Slider1
© Cloudwards.net

TorGuard-slider2
© Cloudwards.net

TorGuard-slider3
© Cloudwards.net

TorGuard-slider4
© Cloudwards.net

TorGuard-Slider5
© Cloudwards.net

Önceki

Sonraki

Hızlar kötü değil, ancak değişkenlik gösteriyor. Bununla birlikte, bir sınır olmadığından ne kadar bant genişliği kullandığınızı takip etmenize gerek yoktur. Daha fazla ayrıntı için TorGuard incelememizi okuyabilirsiniz.

TorGuard’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

TorGuard Windows, macOS, Android ve iOS’a yüklenebilir. Kullanımı kolaydır, ancak mobil uygulama kurulum sırasında bir acı olabilir.

Yardıma ihtiyacınız varsa, küçük sorunlar için çevrimiçi rehberleri ve forumları kullanabilirsiniz. Daha fazla yardım için canlı sohbet veya e-posta yoluyla desteğe başvurabilirsiniz. Bununla birlikte, canlı sohbet bir üçüncü taraf müşteri hizmetleri şirketi tarafından yönetilmektedir, bu nedenle daha teknik sorunlar için iyi olmayabilir. Neyse ki, e-posta desteği iyi ve 7/24 kullanılabilir. 

Aylık fiyat kötü olmasa da, daha uzun bir plan seçmeyi tercih edersiniz. Doğrudan atlamak istemeyebilirsiniz, ancak endişelerinizi hafifletmek için yedi günlük para iade garantisi vardır.

4. Özel İnternet Erişimi

Özel İnternet Erişimi, rakiplerinin tüm özelliklerine sahip olmasa da iyi bir sağlayıcıdır. İyi bir güvenliği vardır, ancak şifreleme varsayılan olarak 128 bit olarak ayarlanmıştır. Bununla birlikte, manuel olarak önerdiğimiz AES 256-bit olarak değiştirebilirsiniz. Sadece bunu yapmanın bağlantınızı yavaşlatacağını unutmayın.

VPN başarısız olursa sizi güvende tutmak için yerleşik bir öldürme anahtarına sahiptir ve çevrimiçi etkinliğinizin kaydını tutmaz.

PIA’nın sadece 33 ülkede sunucuları vardır, bu da diğer sağlayıcılardan çok daha azdır, ancak yine de blokları atlamak için yeterli olmalıdır. ABD Netflix’e erişmek istiyorsanız, sunucularının çoğu orada bulunduğu için PIA sizi içeri almalıdır. Yine de Türkiye’de sunucusu yok.

Hız, PIA’nın en iyi özelliklerinden biridir, ancak bunun nedeni genellikle varsayılan olarak kullandığı hafif şifrelemedir. Şifrelemeyi artırdığınızda, yavaşlayacaktır, ancak yine de iyidir. Bant genişliği sınırı yoktur, bu yüzden bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

Özel İnternet Erişimini Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Kurulumu kolaydır ve Windows, macOS, Android ve iOS’ta kullanılabilir. Müşteriler basittir ve sizi hızlı bir şekilde bağlar.

Bununla birlikte, müşteri desteği geliştirilebilir. Canlı sohbet seçeneği yoktur, bu nedenle desteğe yalnızca e-posta yoluyla başvurabilirsiniz. Bu nedenle, diğerlerinden daha yavaş, ancak aldığımız yardım iyiydi ve 7/24 mevcut. Destek süreci hakkında daha fazla bilgi için PIA incelememizi okuyun. 

PIA eskiden en ucuz VPN’lerden biriydi, ancak fiyatları son zamanlarda arttı. Hala adil bir aylık ücret için tam bir hizmet sunuyor, ancak şimdi rakipleriyle daha uyumlu. Yine de, daha uzun bir abonelik seçerek paradan tasarruf edebilirsiniz ve daha fazla gönül rahatlığı için yedi günlük para iade garantisi vardır.

5. VyprVPN

VyprVPN iyi bir güvenlik özelliğine ve VPN tüneline ekstra şifreleme sağlayan kendi Chameleon protokolüne sahiptir. Hizmetle de bir öldürme anahtarı alıyorsunuz ve kayıt tutmama politikası var.

Ayrıca, özel olarak iletişim kurmanıza izin veren Cyphr mesajlaşma uygulamasına da erişebilirsiniz, ancak konuşmak istediğiniz kişinin de yüklü olması gerekir. VyprVPN incelememizde daha fazlasını okuyun.

64 ülkeye yayılmış sunucuları var, ancak toplam miktar en iyi seçimlerimize kıyasla hayal kırıklığı yaratıyor. Yine de kısıtlamaları aşabilmelisiniz ve İstanbul’da da bazı kısıtlamalar var.

Hızlar iyi, ancak zaman zaman yavaşlayabilir ve bant genişliği kullanımı için sınır yoktur.

VyprVPN Sevdiğimiz Diğer Nedenler

VyprVPN birkaç dakika içinde Windows, macOS, Android ve iOS’ta kurulabilir. Arayüzü tarihli, ancak kullanımı zor değil.

Küçük sorunlarda size yol gösterecek bir SSS mevcuttur. 7/24 canlı sohbet veya e-posta yoluyla destek personeline başvurarak daha fazla yardım alabilirsiniz. Canlı sohbet en hızlı seçenektir, ancak yardım kısa olduğu için seçeneklerden herhangi biri harika değildir.

vyprvpn-dns

VyprVPN’in makul bir fiyatı vardır ve satın almadan önce kontrol etmek için yeterli zaman vermeniz gereken 30 günlük para iade garantisi vardır..

Mansiyon Ödülü: Windscribe

En iyi seçimlerimiz kadar iyi olmasa da, Windscribe’in Türkiye için bir söz alması gerektiğini düşünüyoruz. Güvenliği iyidir ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlanabilir. Bir öldürme anahtarı ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok gizlilik ayarı var. Düşüşü, bazı günlükleri tutmasıdır, ancak tutulan verilerin gerçek bir değeri yoktur ve size geri izlenemez..

55 ülkeyi kapsayan sunucuları vardır. Bu, İstanbul ve Bursa’daki bazılarını da içerir, ancak yalnızca Pro üyeliği ile kullanılabilir. Hızları çoğu etkinlik için iyi olacak.

windscribe arayüzü

windscribe tercihleri

windscribe tarayıcı uzantısı

windscribe gizlilik seçenekleri

windscribe kaçak testleri

Önceki

Sonraki

Sorun yaşarsanız, 7/24 canlı sohbeti aracılığıyla müşteri desteğine başvurabilirsiniz. Gary adında bir AI temsilcisi kullanıyor, ancak yanıtları iyi. Ayrıca onlarla e-posta yoluyla iletişim kurabilir veya daha küçük sorunlar için bilgi tabanını ve kılavuzları kullanabilirsiniz.

Uzun bir süre abone olmadıkça oldukça masraflıdır. Ücretsiz bir plan var, ancak bant genişliğini sınırlıyor. Bir geri ödeme politikası yoktur, ancak satın alma tarihinden itibaren üç gün içinde geri ödeme isteğinde bulunabilirsiniz. Windscribe incelememizde hizmet hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son düşünceler

Bu yazıda size Türkiye’de VPN kullanma nedenlerini ve birini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattık. Büyük bir güvenlikle korunduğunuzdan ve bunun bir kill switch ve katı bir kayıt tutmama politikasıyla geldiğinden emin olmalısınız.

Büyük bir sunucu ağı, blokları atlayabilmenizi sağlar ve oradan içerik istiyorsanız Türkiye’de bazılarını içermelidir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, ExpressVPN Türkiye için kazananımızdır. Tüm kutuları keneler ve büyük bir all-around hizmetidir. Ayrıca, 30 günlük para iade garantisi ile yanlış gidemezsiniz.

Türkiye’de VPN kullanma önerileriniz varsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Onları duymak isteriz. Diğer ilginç makaleler için VPN arşivimize baktığınızdan emin olun. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me