TunnelBear vs CyberGhost: 2020’de Bir Ayı ve Bir Hayalet Dük

TunnelBear, benzersiz ayı temalı pazarlama markası ile orada en iyi bilinen VPN’lerden biri. TunnelBear incelememize bakarsanız, oldukça cömert bir ücretsiz planın yanı sıra estetik açıdan hoş ve kullanımı kolay arayüzü içeren sağlam fiyatlandırmasını takdir ettiğimizi göreceksiniz.. 


Her ne kadar CyberGhost’un marka pazarlaması TunnelBear’ kadar çekici veya tanınabilir olmasa da, şu anda pazardaki en iyi köpeklerden biri ve arama motoru verilerine göre VPN kullanıcılarına TunnelBear ile çok benzer bir ilgi gösteriyor.. 

CyberGhost incelememizde, tüm özelliklerini ne kadar çok sevdiğimizden, sunduğu sıkı güvenlikten ve elde edebileceği etkileyici hızlardan bahsediyoruz..

Genel ilgi seviyelerinin benzer olduğu düşünüldüğünde, bu ikisini kafa kafaya eşleştirmek ve hangisinin zirveye çıktığını görmek mantıklı görünüyordu..

Kavga Kurmak: CyberGhost vs. TunnelBear

VPN’leri karşılaştırırken, konuşacak hiçbir şey yok. Mümkün olduğunca çok sayıda önemli konuyu ele alırken adil bir karşılaştırma yapmak için, işleri beş rauntta ayırdık.

Bu turlar özellikler, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, hız ve son olarak güvenlik ve gizliliktir. Her tura girmeden önce, aradığımız şeyden kısaca bahsederek ve VPN’den birinin belirli bir alanda tipik olarak üstün ya da eksik olduğu biliniyorsa not edeceğiz.

Ardından, belirtilen kategoride her VPN’in neler sunacağını araştıracağız. Turun sonunda, konuyla ilgili bazı son düşünceleri sunacağız, daha sonra bir kazanan belirleyeceğiz ve bu VPN’ye bir nokta atayacağız. Sonunda en çok puanı alan maçı kazanır..

1

Özellikleri

Bir VPN sağlayıcısının istemcisinde içerdiği özellikler, ne tür bir kullanıcı çekmeye çalıştığının güçlü bir göstergesidir. Bazıları, kullanımı daha kolay olan daha mütevazı bir VPN’i tercih etse de, birçok insan her şeye sahip bir şey istiyor.

En azından bir kill switch’i ve VPN’nin başlangıçta çalışıp bağlanmasını arıyoruz. Görüşümüze göre, bu özellikler her VPN için gereklidir, çünkü bunlar güvenliğinizi doğrudan etkiler. Bölünmüş tünelleme veya reklam ve kötü amaçlı yazılım engelleyiciler gibi ek şeyleri görmek iyidir, ancak bir VPN’in işlevsel olarak kabul edilmesi hiçbir şekilde zorunlu değildir.

TunnelBear

TunnelBear’ın ayar menüleri düzgün bir şekilde düzenlenmiştir, ancak nadiren doldurulur. Ayarlar menüsünün ilk sayfasında, başlangıçta TunnelBear’ı başlatma seçeneklerinin yanı sıra bazı görünüm ve bildirim ayarları vardır..

Tunnelbear-Ayarlar

Ayarlardaki ikinci sekme – güvenlik – “VigilantBear” olarak etiketlenen kill anahtarının bulunduğu yerdir. Bu sayfada ayrıca, VPN trafiğinizi ISS’lere, web sitelerine ve hükümetlere normal bir internet bağlantısı gibi göstermek için gizleyen “GhostBear” adlı bir seçenek de vardır..

Bundan sonra, TunnelBear’ı güvenilir olmayan bir ağdayken otomatik olarak bağlanacak şekilde yapılandırmanıza izin veren güvenilir bir ağlar sekmesidir; bu, genel WiFi’nin tehlikelerini önlemek için mükemmeldir. Bu gerçekten bir VPN’nin kurtarabileceği en az minimum. 

Bir kill anahtarı ve istemciyi başlangıçta çalıştırma yeteneği olmasına rağmen, VPN’nin başlatılırken nereye bağlandığı konusunda bir seçenek yoktur..

CyberGhost

CyberGhost, masaüstü istemcisinin yedinci yinelemesine etkileyici bir özellik yelpazesi eklemeyi başardı. “Kullanım kolaylığı” bölümünde daha fazla tartışacağımızdan, bu özelliklerin tümünü bulmak kolay değildir, ancak güvenliği artırmak için hepsi çok yararlıdır. 

Genel ayarlar sekmesinde, diller için açılır menüler ve açık veya koyu tema seçimi vardır. Ayrıca öldürme düğmesi için insanları her zaman açık bırakmaya teşvik ettiğimiz bir açma / kapatma düğmesi var.

CyberGhost-review-gizlilik-ayarları

Ayarlar menüsündeki ikinci sekme “bağlantı” olarak etiketlenir ve hangi protokolün kullanıldığı veya DNS sızıntı korumasının açık olup olmadığı gibi şeyleri değiştirmenize olanak tanır. Diğer özellikler kendi sekmelerinde ayarlar menüsünün dışında bulunur. 

Yeni başlayanlar için, CyberGhost’un sunduğu en cazip özelliklerden bazılarını barındıran “akıllı kurallar” adlı bir sekme var. Burası otomatik bağlantı ayarlarının yapıldığı ve seçenekler normalde mevcut olanın çok ötesinde.

Otomatik olarak başlatılmasına izin verirseniz VPN’nin nereye bağlanacağını seçmenize izin vermenin yanı sıra, CyberGhost’un VPN’ye bağlandıktan sonra sıraya girmesi gereken diğer programların bir listesini de oluşturabilirsiniz. Bu çok kullanışlı bir eklentidir ve bilgisayarınızı internet güvenli olduğunda en çok kullandığınız tüm programları tek başına başlatacak şekilde yapılandırmanıza izin verir..

CyberGhost-review-smart-kurallar

“Akıllı kurallar” sekmesinin bir başka alt bölümü, kullanıcıların güvenilir ağların bir listesini ve VPN’nin güvenilmeyen ağlarda nasıl davranması gerektiğini tanımlamasını sağlayan WiFi korumasıdır. “İstisnalar” ve “uygulama koruması” olarak da adlandırılan seçenekler de vardır.

“İstisnalar” sayfası, VPN’nin tünel bağlantılı bağlantısını kullanmayan web sitelerinin bir listesini oluşturmanıza olanak tanır. Bu, bir sitedeki coğrafi bloke içeriğe erişmek istiyorsanız, ancak aynı anda başka bir sitedeki tam İnternet hızınızı istiyorsanız da kullanılabilir. ExpressVPN incelememizde daha fazla okuyabileceğiniz bir özellik olan bölünmüş tünele benzer. 

Son olarak, kötü amaçlı web siteleri ve reklamlar gibi şeyleri engelleme seçeneklerini içeren “bağlantı özellikleri” adlı bir sayfa var. Bununla birlikte, gördüğümüz en iyi reklam engelleyici değil ve gizlilik makalenizi korumak için 99 ücretsiz aracımızdaki seçeneklerden birini incelemek daha iyi olabilir.

Birinci Tur Düşünceler

TunnelBear, yalnızca görmeyi beklediğimiz çıplak minimum özellikleri kapsar ve yalnızca VigilantBear gibi birkaç küçük ekstradan yararlanır. 

CyberGhost ise otomatik bağlantı seçeneklerinden ve reklam engelleyici ve akıllı kural seçenekleri gibi tonlarca daha kullanışlı özelliğe sahiptir. Bu ilk tur yarışma değil, CyberGhost bu kategoride net bir liderlik yapıyor.

Round: CyberGhost için Özellikler Noktası

TunnelBear Logosu
CyberGhost Logosu

2

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma, genellikle özelliklerin altında kalan VPN sağlayıcıları için bir salınım noktasıdır. Geçmişte bunu TunnelBear’ın özelliklerde ExpressVPN’den daha düşük olduğu ancak fiyatlandırma turundaki kayıp zemini oluşturabildiği ExpressVPN ve TunnelBear makalemizde gördük..

Her VPN’in fiyatlandırmasını değerlendirmek için yalnızca maliyeti değil, aynı zamanda ne tür ödeme seçeneklerinin kabul edildiğini, geri ödeme politikasını ve herhangi bir ücretsiz deneme olup olmadığını da göz önünde bulundurduk.

TunnelBear 

TunnelBear, kullanıcılara ayda 500 MB veri sağlayan iyi bir ücretsiz plana sahiptir. TunnelBear’ı kullanmaktan ne kadar hoşlandığınızı söyleyen bir tweet gönderirseniz, bu ek 1 GB ile genişletilebilir.. 

Bu ücretsiz plan, ücretsiz VPN hizmetleri listemizde yüksek bir puan kazandı, ancak ProtonVPN’in ProtonVPN incelememizde daha fazla okuyabileceğiniz ücretsiz planı kadar cömert değil. Ücretsiz planları karşılaştırmak için Windscribe vs. TunnelBear parçamızı okuyun.

Ücretli planlara geçildiğinde sadece iki seçenek var. Aylık veya yıllık bir plan satın alabilirsiniz. Aylık seçenek, VPN pazarındaki üst düzey rakiplerden beklediğimizden sadece bir dolar veya daha az. 

Yıllık seçenek bu fiyatı yarıya indirir ve çok daha iyi bir pazarlık yapar. Şaşırtıcı bir şekilde, TunnelBear’ın tanımlanmış bir geri ödeme politikası yoktur, bunun yerine “Abonelikler için geri ödeme isteklerinin TunnelBear tarafından vaka bazında değerlendirilebileceğini” belirtir.

Ücretsiz plan, potansiyel kullanıcılara ödeme yapmadan önce VPN’ye ellerini alma şansı verse de, en az 14 günlük bir tür garantili geri ödeme politikası görmek güzel olurdu.. 

Son olarak, ödeme yöntemleri için TunnelBear sadece kredi kartlarını ve bitcoin’i kabul eder. Ancak, aylık seçeneğe gitmeyi planlıyorsanız, bitcoin tablodan çıkarılır. Yalnızca yıllık planlar için ödeme yapmak için kullanılabilir. 

CyberGhost

NordVPN ve CyberGhost makalemizde gördüğümüz gibi, CyberGhost’un uzun vadeli fiyatlandırma konusunda yenilmesi zor. Kısa vadeli aylık fiyatı, üst düzey bir VPN’den beklediğimiz şeydir, ancak bir yıllık planı bu fiyatı yarıya indirir.

Yıllık fiyatlandırma sağlam olsa da, NordVPN gibi rakiplerle hala eşit ve yıllık olarak TunnelBear’dan daha pahalı. İki ve üç yıllık seçenekler, CyberGhost’un fiyatlandırmasının gerçekten parladığı, üç yıllık seçenek aylık maliyet bazında piyasadaki en uygun fiyatlı seçeneklerden biri. 

Sunulan tüm planlar yedi eşzamanlı bağlantıya ve sınırsız bant genişliğine izin verir. Uzun vadeli bir VPN taahhüdü için bu kadar büyük bir toplu ödeme yapmaktan endişe duyanların endişelerini hafifletmek için CyberGhost ücretsiz bir deneme ve cömert bir geri ödeme politikası sunuyor. 

Ücretsiz deneme 24 saattir ve reklam engelleyici gibi belirli özellikleri sınırlar. Ayrıca, denemeye bağlanmaya çalıştığınızda sizi kuyruğa sokar, bu da 2.500 kullanıcı uzunluğunda olduğunu ve bağlanmanızın yaklaşık bir dakika sürdüğünü gösterir.

Geri ödeme politikasının iki bölümü vardır. Yalnızca bir aylık abonelik satın alanlara tam bir geri ödeme almanız için 14 gün verilir. Altı ay veya daha uzun bir süre abone olursanız, VPN’nin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek ve paranızı geri almak için 45 günlük bir süreniz vardır. Ödeme yöntemleri için CyberGhost kredi kartlarını, PayPal ve BitPay’i kabul eder.

İkisinin fiyatta nasıl karşılaştırıldığını görmek için ExpressVPN vs CyberGhost makalemizi okuyun.

Yuvarlak İki Düşünce

Bu skoru zor bir tur. TunnelBear, sunduğu her iki zaman diliminde CyberGhost’u yener, ancak aylık fiyatlandırma temelinde CyberGhost’un uzun vadeli planları daha iyi bir değer sunar. Ek olarak, her ikisinin de ücretsiz denemeleri vardır, ancak TunnelBear verilerinizi aylık olarak kapatır ve CyberGhost size 24 saat verir..

Her şey düşünüldüğünde, bu iki VPN, fiyatlandırma ve ücretsiz deneme söz konusu olduğunda esiyor. Karar faktörü, geri ödeme politikası ve ödeme seçeneklerine gelir. CyberGhost tüm planları için kredi kartı, PayPal ve bitcoin kabul ederken, TunnelBear sadece aylık seçeneği için kredi kartını kabul ediyor.

Ayrıca, TunnelBear’ın belirsiz geri ödeme politikası bizi rahatsız ediyor, CyberGhost kullanıcılarına paralarını geri almalarını 45 güne kadar sunuyor.

Round: CyberGhost için Fiyatlandırma Noktası

TunnelBear Logosu
CyberGhost Logosu

3

Kullanım kolaylığı

Kötü yapılandırılmış bir yazılım parçası kullanan herkes, kolay ve sıradan bir görevi öfkeli bir öfke karnavalına nasıl dönüştürebileceğini bilir. Daha da kötüsü, gerçekten korkunç bir yazılım kullanan herkes bir program açma hissini bilir (özellikle arka planda kaydedilmemiş çalışmalarla) ve bilgisayarınızın anında çöktüğünü görür. 

Bu bölümde, asıl amacımız bunun sizin başınıza gelmediğinden emin olmaktır. Her yazılımı kendi hızlarına koyduk ve ne kadar kullanıcı dostu olup olmadığını görmek için arayüz tasarımına ve düzenine baktık. Varsa, ne tür sorunlar veya çökmeler yaşadığımızı da katalogladık.. 

TunnelBear 

TunnelBear, ilginç ayı temalı isimleri ve pazarlamasıyla kendisi için kolayca tanınabilir bir görsel marka oluşturdu. Bu his kullanıcı arayüzü tasarımına da nüfuz eder.

Tunnelbear-Client

İstemciyi açtığınızda, konumunuz koyunla işaretlenmiş siyah beyaz bir harita ile karşılaşacaksınız. Haritanın etrafında, o konuma bağlanmak için tıklayabileceğiniz tüneller bulunur. Bu harita stili arayüz zamanla çok popüler oldu ve NordVPN incelememizde en iyi bilinen örneklerden birini görebilirsiniz. 

Bağlantı konumunuzu seçtikten sonra, harita biraz yeşil renk kazanır, koyun bir ayı olur ve ayının bulunduğunuz yerde bir tünel kazması ve seçtiğiniz tünelden yukarı çıkmasıyla bir animasyon oynar.

Bütün bunlar sizin için çok fazlaysa, arayüzün harita bölümünü sol alt kısımdaki bir düğmeyle gizleme seçeneği vardır. Bunu yapmayı seçerseniz, istediğiniz yeri seçmenize izin vermek için bir açılır menü ve bağlanmak için bir geçiş anahtarı kullanan çok kompakt bir arayüz kalır..

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ayarlar menüsü oldukça seyrek ve beklendiği gibi gezinmek kolaydır. Tüm seçenekler açık bir şekilde etiketlenmiştir veya her birinin ne yaptığını açıklayan küçük bulanıklaştırmaları vardır. 

Aslında, daha teknik seçeneklerden bazılarının yanında, TunnelBear’ın sitesindeki ayarı veya özelliği iyi bir ayrıntıda açıklayan bir makaleye götürecek küçük bir soru işareti bile var.. 

TunnelBear, VPN’lere aşina olmayanlar için bile kullanımı kolay ve hoş bir yazılım oluşturdu. Haritanın sezgiselliği güzel ve ondan vazgeçme seçeneği de güzel ve yazılım genel olarak bize herhangi bir kararlılık veya bağlantı sorunu vermedi. 

CyberGhost

İlk bakışta, CyberGhost’un arayüzü, sağ altta bulunan görev çubuğuna kilitlenmiş gibi görünüyor, bu da VPN’ler için nadir değil. Ancak, bu aslında sadece pencere için varsayılan konumdur ve aslında onu beğeninize sürükleyebilirsiniz.

CyberGhost 7, ortada bağlanmak için büyük bir güç düğmesi ve aşağıdaki konumlar listesinden seçim yapmanızı sağlayan bir açılır menüye sahip genel bir minimalist tasarıma sahiptir. Sağ üstte ayarlar menüsünü açma ve desteğe bağlanma düğmeleri bulunur. 

Ayar menülerinin açılması, pencereyi küçük bir dikey yönden daha büyük ve daha standart bir yatay pencereye götürür. Varsayılan olarak, bu pencere beyazdır, daha küçük görev çubuğu tarzı pencere ise siyah-sarı bir şema ile karanlıktır.

CyberGhost-review-genişletilmiş ui

Bununla birlikte, göz yorgunluğuna eğilimli olanlar veya loş odalarda parlak monitörlerle çalışanlar için sevdiğimiz bir özellik olan gece modunu açarak değiştirilebilir.. 

Ayarlar menüsündeki her seçenek iyi bir şekilde etiketlenmiştir ve zaman zaman metin birkaç satır uzunluğunda olmasına rağmen ayrıntılı açıklamalar sunar ve bazı şeyler biraz garip bir yerdeymiş gibi hisseder. Yani, akıllı kuralların ayarlar menüsüne dahil olmak yerine soldaki kendi özel sekmelerine taşınmış olması. 

Ek olarak, testlerimiz sırasında bazen bağlantıda sorun yaşadık. Almanya’ya bağlanmak için tekrar tekrar denedik ve her seferinde – 20 ila 30 saniyelik uzun bir bekleyişten sonra – bağlandığımız söylendi. Ancak, bir web sitesine gitmeye çalıştığımızda,. 

Ayarları değiştirdik, TCP geçersiz kılmayı denedik ve aklınıza gelebilecek her şeyi yaptık, ancak hiçbir şey işe yaramadı. Bu gerçekleşirken, her girişim arasında diğer sunucuları da test ediyorduk ve diğer tüm konumların iyi çalıştığı görülüyordu..

Giriş bölümünde söylediğimiz gibi, bu tür ağ kararlılığı sorunu çok sinir bozucu olabilir. Yapılması gereken bir iş var mı yoksa sadece bir şey izlemeye mi çalışıyorsunuz, böyle sorunlar nedeniyle yapmaya çalıştığınız şeylerden uzak durmak asla iyi bir şey değildir.

Yuvarlak Üç Düşünce

TunnelBear, görsel olarak çekici ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Bir ayı tünelini hedefinize kadar izlemenin tüm çan ve ıslıklarına girmiyorsanız, kapatabilirsiniz..

CyberGhost’un kötü bir arayüzü olmamasına rağmen, birkaç şey tuhaf yerlerde ve en önemlisi, çözemediğimiz nedenlerle Almanya’ya bağlanmak için mücadele ettik. Temelde bu nedenle, TunnelBear bu turda açık kazanan.

Round: TunnelBear için Kullanım Kolaylığı Noktası

TunnelBear Logosu
CyberGhost Logosu

4

hız

TunnelBear üçüncü turu kazanırken, CyberGhost bu maçtaki zaferi henüz tamamlamadı. Ancak, TunnelBear vs. NordVPN makalemizde olduğu gibi geçmişte gördüğümüz gibi, TunnelBear hız açısından en güçlü değil.

Bu turda, her VPN’yi aynı beş konuma bağlayarak ve ne tür hızlar elde edebileceğimizi görerek hız testi yapıyoruz. Her birinin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için VPN olmadan aldığımız temel ölçümümüzle karşılaştırıyoruz.

TunnelBear

Geçmişte TunnelBear’ı test ettiğimizde, hız geldiğinde dikkat çektiğimiz en önemli şey tutarsızlığıydı ve bu sefer farklı değildi. ABD’den başlayarak – testlerimizi yaptığımız yere en yakın yer – hızlar kesinlikle servis edilebilir, ancak çok etkileyici bir şey değil.

LocationPing (ms) İndirme (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korumasız (Virginia)5294,61343,19
BİZE.3691,4687,28
UK8276,3560.09
Japonya17953.3237,17
Brezilya15841.34.86
İsviçre110108,582.48

İngiltere’de daha uzak bir sunucuya geçtikçe, hızlar çok kullanılabilir kalırken, Japonya ve Brezilya’da, taramayı duyarlı hissetmek için yeterince iyi olan, ancak herkesi etkileyecek hızlar olmayan daha düşük hızlar gördük.

Son olarak, İsviçre’deki bir sunucuya bağlandığımızda, aslında en yüksek indirme hızımızı ve en düşük yükleme hızımızı gördük. İndirme ve yükleme hızlarındaki bu tutarsızlığın yanı sıra, ping süreleri de mükemmel değildir. Düşük pingli bir VPN arayışı içindeyseniz, oyun için en iyi VPN makalemizi mutlaka okuyun.

Hızlar bir yerden diğerine çılgınca değişse de, denediğimiz her sunucu sadece birkaç saniye içinde bağlandı ve kullandığımızda duyarlı hissettim. En hızlı sunucularda videolar hızlı ve hatta varsayılan olarak 1080p olarak yüklendi.

Genel olarak, TunnelBear kesinlikle kullanılabilir, ancak bir gigabayttan daha büyük dosyaları indirmek veya yüklemek gibi şeyler için alabileceğiniz tüm bant genişliğine ihtiyacınız varsa en iyi VPN değil.

CyberGhost

CyberGhost aslında TunnelBear ile aynı sorunun çoğundan muzdarip, ancak daha az derecede. En hızlı VPN hizmetleri listemizde fahri bir söz kazandı, ancak sadece güvenlik ve anonimlikten ödün veren IKEv2 hızları için. 

Bu, bir sonraki bölümde daha fazla bakacağımız bir şey, ancak bu bölümde, adil bir karşılaştırma sağlamak için her iki VPN’yi test ederken OpenVPN’i kullandık.

LocationPing (ms) İndirme (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korumasız (Virginia)5294,61343,19
BİZE.9585,1790.02
UK7665.83128,26
Japonya16881,08123,32
Brezilya125156,2673.18
İsviçre10264.1212,25

İlginçtir ki, yükleme hızları söz konusu olduğunda CyberGhost her yerde kazanır ve aynı zamanda biri hariç tüm konumlarda üstün ping sürelerine sahiptir: ABD. Aslında, ABD İngiltere’den daha yüksek bir ping süresine sahipti.

Bunun nedeni CyberGhost’un bizi Doğu Yakası’ndaki Kaliforniya’daki bir sunucuya bağlamaya karar vermesidir. Bu sunucunun neden seçildiği bizim için belirsiz, ancak en yakın konum olması gereken bir bağlantı için aşırı ping süresine neden oldu.

İnsanların çoğunun en çok neye önem verdiğine gelince – indirme hızları – CyberGhost, TunnelBear ile esnaf yapıyor. CyberGhost, Japonya’da daha hızlı ve Brezilya’da çok daha hızlıydı, ancak ABD, İngiltere ve İsviçre’de daha yavaştı. Bununla birlikte, genellikle sadece birkaç megabitin arkasındaydı ve kullanımı iyi hissettirdi, genel olarak.

Yuvarlak Dört Düşünce

Sonuçta, bu VPN’lerin hiçbiri ham hız söz konusu olduğunda en iyi köpek değildir. Her iki hizmet de konumdan konuma tutarsızdır, ancak günlük görevler için kullanılabilecek hız sağlar.

Ancak, düzenli olarak büyük dosyaları aktaran biriyseniz, daha fazla bant genişliği sunan ve daha güvenilir bir şeye bakmak isteyebilirsiniz. Gerçekten hızlı bir VPN arıyorsanız, Özel İnternet Erişimi incelememize göz atmanızı öneririz..

Günün sonunda, indirme hızlarındaki ticaret darbeleri göz önüne alındığında, ancak CyberGhost’un üstün yükleme hızı ve pingi göz önüne alındığında, CyberGhost bu turda bir kazancı dar bir şekilde sıkmayı başarıyor.

Round: CyberGhost için Hız Noktası

TunnelBear Logosu
CyberGhost Logosu

5

Güvenlik & Gizlilik

Bununla birlikte, CyberGhost bu maçı kazanmak için gereken üç puanı resmen güvence altına aldı. Ancak, en önemli faktörlerin çoğunun en son ne olacağını hissettiklerini kaydettik: güvenlik ve gizlilik. 

Bu bölümde, her VPN’in ne tür protokollere sahip olduğuna ve ne tür şifrelemenin kullanılabileceğine bakıyoruz. Hangi bilgilerin toplandığını ve nasıl kullanıldığını görmek için her bir VPN’in gizlilik politikalarını inceliyoruz. 

TunnelBear 

“Özellikler” bölümünde gördüğümüz gibi, TunnelBear seçenekler açısından biraz eksik. Güvenlik söz konusu olduğunda bu geçerlidir. Protokol ve şifreleme çoğunlukla kilitlidir, OpenVPN Android, macOS ve Windows dahil olmak üzere çoğu platformda protokol olarak kullanılır.. 

Bunun istisnası, bunun yerine IPSec kullanan iOS’tur. OpenVPN, çoğu kişinin hem güvenlik hem de hız için kullanmasını önerdiğimiz birinci sınıf bir protokoldür, IPSec ise VPN trafiği olarak daha kolay algılanabilir, ancak yine de güvenlidir. Şifrelemeye gelince, tüm platformlar şu anda VPN şifrelemesi için altın standart olan AES-256’yı kullanıyor. 

Gizlilik politikasına geçerken, TunnelBear sağlamdır. Gördüğümüz en kısa gizlilik politikası olmasa da, belirli gizlilik bilgilerini bulmayı kolaylaştıracak şekilde yapılandırılmıştır. İfadeler, yasal terminolojinin aşırı kullanımından kaçınma ile de iyi ele alınmaktadır.. 

TunnelBear, e-postanızı yalnızca ücretsiz bir denemeye kaydolduğunuzda toplar, ancak ücretli bir plana kaydolmayı seçerseniz doğal olarak bir ödeme yöntemine de ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, TunnelBear sunucu ağını korumak için operasyonel verileri toplar.

Bu, hangi işletim sisteminde olduğunuz ve ne kadar veri kullandığınız gibi şeyleri içerir, ancak tanımlayıcı olmayan bir şekilde toplanır. IP veya trafik verilerinizi toplamaz.

CyberGhost

CyberGhost, kullanıcılara OpenVPN, L2TP ve IKEv2 dahil olmak üzere TunnelBear’dan daha fazla protokol seçeneği sunar. Ancak, varsayılan olarak daha önce bahsettiğimiz daha iyi hızlar için IKEv2 kullanan protokol için “otomatik” seçeneğe ayarlanmıştır.. 

Tipik olarak, insanları VPN kullanmaya başlar başlamaz bu ayarı OpenVPN’e geçirmeye çağırıyoruz ve OpenVPN’in tespit edilmesi daha zor olduğundan ve kullanıcı gizliliğini koruma konusunda güçlü bir sicil sunuyor. 

Şifreleme için, tüm protokoller mükemmel güvenlik sunan ve tüm pratik amaçlar için şu anda kırılması imkansız olan AES-256 ile eşleştirilmiştir.. 

Gizlilik politikasında CyberGhost, topladığı tek kişisel bilginin kullanıcı tarafından gönüllü olarak verildiğini belirtir. Bu, kaydolduğunuzda e-posta adresi ve ödeme bilgileri gibi şeyleri içerir.

Ek bilgiler web sitesinde çerezlerle toplanır, ancak bu tanımlayıcı değildir ve TunnelBear (var olan her web sitesi ile birlikte) sitenin korunmasına yardımcı olmak için bunu yapar. 

Son olarak, hizmeti kullanırken kullanıcının davranışı hakkında bazı bilgiler toplanır. Ancak, bu bilgiler yine tanımlayıcı değildir ve CyberGhost tarafından hiç gözden geçirilmez. 

Bağlantı denemeleri ve başarı gibi şeyleri içeren veriler, bir üçüncü taraf firma tarafından toplanır ve analiz edilir. Bu bilgiler daha sonra CyberGhost’un ağ altyapısını korumak ve geliştirmek için kullanılır.

Beşinci Tur Düşünceler

Hem TunnelBear hem de CyberGhost, şifreleme ve protokol için sırasıyla AES-256 ve OpenVPN’nin altın standardını sunar. Ancak CyberGhost, VPN’i nasıl kullandığınız hakkında TunnelBear’dan biraz daha az bilgi toplar.

Bunun da ötesinde, bilgilere sadece üçüncü taraf bir firma bakmaktadır. Dahası, CyberGhost, güvenlik konusunda kullanıcılara çeşitli seçenekler ve ilk bölümde baktığımız gibi daha güvenlik odaklı özellikler sunuyor.

CyberGhost kullanırken kullanıcıların otomatik protokol ayarlarını hemen OpenVPN’e geçirmesinin önemli olduğunu düşünüyor olsak da, güvenlik söz konusu olduğunda inkar edilemez bir şekilde üst sıralarda yer alıyor.

Tur: Güvenlik & CyberGhost için Gizlilik Noktası

TunnelBear Logosu
CyberGhost Logosu

6

Son düşünceler

Dört bire bir final skoruyla CyberGhost bu maçta kazanır. Her iki VPN de kesinlikle kullanılabilir, ancak CyberGhost çok daha fazla özellik ve genel olarak daha yüksek hızlar sunar. 

CyberGhost, TunnelBear’ın kendi güçlü yanlarına sahip olmasına rağmen, daha kısa bir maliyetle CyberGhost’u yenmesine rağmen daha iyi fiyatlandırma sağlıyor. TunnelBear, daha rafine ve kullanıcı dostu arayüzü ile bir puan alabildi.

Kazanan: CyberGhost

Bu VPN’lerden birini veya her ikisini de kullandıysanız, deneyiminizi duymak isteriz. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me