Safari vs Chrome: 2020’de Cupertino vs Mountain View

Kullanım istatistiklerine göre, Safari ve Chrome dünyanın en popüler iki web tarayıcısıdır. Chrome masaüstündeki sayılara hakim olsa da, mobil kullanıcılar söz konusu olduğunda iki tarayıcı boyun ve boyundur. Bu Chrome ve Safari savaşında, Safari’nin kullanıcı sayısını kazanıp kazanmadığını veya yalnızca tüm Apple cihazlarına önceden yüklenmesinin bir sonucu olup olmadığını anlayacağız.


Bu makalede özellikle iki tarayıcıyı neyin ayırdığına odaklanacağız, bu nedenle bu karşılaştırmayla ilgili olmayan herhangi bir ayrıntıyı kaçırmak istemiyorsanız, resmin tamamı için Chrome incelememizi ve Safari incelememizi mutlaka okuyun. 

Çevresindeki en popüler tarayıcı olduğu için Chrome, Firefox ile Chrome ve Opera ile Chrome dahil olmak üzere tarayıcı savaşlarımızın birçoğunda da yer aldı.

Dövüş Kurmak: Safari ve Chrome

Her zaman olduğu gibi, savaş her biri tarama deneyiminin önemli bir kısmına odaklanan beş turdan oluşacak. Sırayla, bu turlar özellikler, kullanım kolaylığı, performans, güvenlik ve gizliliktir. Üç veya daha fazla tur kazanan tarayıcı kazanan ilan edilecek, ancak Edge ile Chrome savaşımızda gördüğümüz gibi erken zafer kazanmış olsak bile sonuna kadar devam edeceğiz.

1

Özellikleri

İlk olarak özellikler. Genel olarak konuşursak, bu tur, tarayıcının görünümünü ve hissini özelleştirmekten uzantı kitaplıklarına, cihazlar arası senkronizasyona ve okuma listeleri, PDF dönüştürme araçları vb. Gibi küçük özelliklere kadar yapabileceğiniz her şeyi kapsar..

Safari

Temel işlevlerin dışında, özellikler söz konusu olduğunda Safari hakkında söylenecek çok şey yok. Firefox (Firefox incelememizi okuyun) veya Opera (Opera incelememizi okuyun) gibi birçok tarayıcı için, büyük uzantı kitaplıkları (Firefox durumunda) ile tamamlandıkları veya yapabildikleri için bu büyük bir sorun değildir. Chrome uzantılarının kullanımı (Opera durumunda).

Safari-Uzantıları

Ne yazık ki, Safari’nin geri çekilmesi gerekmiyor. Uygulama mağazasında bazı uzantılar olsa da, seçim özellikle diğer popüler tarayıcılarla karşılaştırıldığında inanılmaz derecede sınırlıdır. Özelleştirme yolunda çok az şey olduğu için bu sorun Apple’ın kullanıcı kontrolünü sınırlayan tasarım felsefesi ile daha da kötüleşiyor.

Safari’nin cihazlar arası senkronizasyonu da iyi değil. Doğrudan tarayıcı üzerinden yapmak yerine, verileriniz iCloud (yer işaretleri ve tarama geçmişi için) ve Anahtarlık (şifreler için) ile senkronize edilir. Bu şekilde bölmek iyi olsa da, işlemi daha karmaşık hale getirir ve ayarlar ve açık sekmeler gibi şeyleri senkronize edememek de iyi değildir..

Safari’nin kredi gerektirdiği kullanışlı bir masaüstü özelliği, iOS cihazlarını taklit etme yeteneğidir. Bir web sitesini veya hizmeti test etmeniz veya Mac’inizdeyken mobil cihazlar için tasarlanmış bir şeye erişmek istiyorsanız bu harika bir şeydir.

Safari, iOS uzantıları ve eklentileri için destek içeren birkaç tarayıcıdan biri olduğu için mobil cihazlarda biraz daha iyi. Platform için uzantı geliştirme gereksinimleri genellikle çabaya değmeyecek kadar sıkı olduğundan, diğer birçok tarayıcı bununla uğraşmaz.

Safari-İçerik-bloker

Ayrıca, web sayfalarına çevrimdışı erişime izin veren bir okuma listesi ve ayrıca herhangi bir web sayfasını PDF’ye dönüştürmek için kullanabileceğiniz şaşırtıcı derecede yetkin bir PDF dönüştürme aracı vardır. Bir web sitesinin masaüstü sürümünü de isteyebilirsiniz, ancak mod kalıcı değildir, bu nedenle her bir web sayfası için bunu tekrar açmak zorunda kalırsınız.

Safari-Okuma-List

Krom

Chrome’un hareket halindeyken pek çok özelliği bulunmamasına rağmen, büyük uzantı kütüphanesi bunu çok daha affedilebilir hale getiriyor. 

Aslında, Chrome’un seyrek özelliklerinin temiz ve düzenli bir tasarım lehine kasıtlı bir tasarım kararı olduğu ve yine de kullanıcıların uzantılar biçiminde bir dizi farklı özellik arasından seçim yapmasına izin verdikleri iddia edilebilir..

Tarama deneyiminin hemen hemen her bölümünü geçmiş, ayarlar, otomatik doldurma içeriği, açık sekmeler ve daha fazlası dahil olmak üzere cihazlarda senkronize edebilirsiniz. İşlemin hızlı ve kolay bir şekilde ayarlanması ve tarayıcı yeni bir cihaza giriş yaptığınızda otomatik olarak Google profilinizle senkronize edilir.

Krom-ManageSync

Chrome ayrıca Google’ın çeşitli hizmetleriyle çok iyi entegre edilmiştir. Google Çeviri – tartışmasız en iyi ücretsiz çeviri yazılımı – yerleşiktir ve Gmail’in yanı sıra Google Dokümanlar ve Drive için de uygulamalar.

Krom-GoogleTranslate

Mobil cihazlarda söyleyecek çok az şey var, çünkü temel özelliklerin dışında pek çok özellik yok. Chrome ayrıca, oraya kaydettiğiniz web sayfalarına çevrimdışı erişim sağlayan bir okuma listesine ve kalıcı kalan bir masaüstü moduna sahiptir ve her yeni web sayfasını açtığınızda yeniden etkinleştirme zahmetinden kurtarır..

Krom-DesktopMode

Birinci Tur Düşünceler

Chrome, kapıdan çıkar çıkmaz, devasa genişletme kitaplığı ve cihazlar arasında sağlam senkronizasyon sayesinde Safari’yi kolayca yener. 

Her iki tarayıcı da bir sürü yerleşik işlevsellik veya özelleştirme ile birlikte gelmese de, Safari için Chrome’dan çok daha büyük bir sorun, çünkü ikincisi, kullanıcıların tarama deneyimlerini önemli ölçüde değiştirmesine izin veren binlerce uzantıya güvenebilir.

Round: Google Chrome için Özellikler Noktası

Safari Logosu
Google Chrome Logosu

2

Kullanım kolaylığı

Şimdi özellikleri ele aldığımıza göre, kullanım kolaylığına bakma zamanı. Bu, en öznel kategoridir ve tarayıcının ne kadar kolay ve hoş hissettirdiğine odaklanır. Arayüz tasarımı elbette burada önemlidir, ancak kolaylık da çok önemlidir. Bu sekme yönetimi, düzen ve küçük yaşam kalitesi özellikleri gibi şeylerin de büyük rol oynadığı anlamına gelir.

Safari

İyilikten başlayarak, Safari’nin sekme yönetimi sağlamdır. Sekmeleri okunaksızlık noktasına indirgemek yerine, belirli sayıda sekmeye ulaştığınızda Safari yatay kaydırma uygular. Ayrıca, tarayıcı, sekmelerinizi büyük simgelerle sunan, birbirlerini tanımlamayı ve birbirinden ayırt etmelerini kolaylaştıran bir genel bakış ile birlikte gelir.

Safari-Tab-Genel Bakış

Ne yazık ki, tarayıcı da oldukça hantal görünüyor. En basit eylemler için bile gösterişli ama gereksiz ve hantal animasyonlarla yüklendi. Ayrıca, açık bir sekmeniz olduğunda sekme çubuğu tamamen gizlenir. Sekme çubuğunu yanlışlıkla devre dışı bırakıp bırakmadığınızdan asla emin olmadığınız için bu gereksiz bir şekilde kafa karıştırıcıdır.  

Arayüz mobil cihazlarda da iyi hissettirmiyor. Daha geleneksel bir sekme menüsü yerine, Safari sekmeleri bir kart destesi gibi göstermeye çalışır. 

Her ne kadar bu muhtemelen kağıt üzerinde akıllı bir tasarım fikri gibi görünse de, pratikte bu, açık sekmelerinizde hızlı bir şekilde kaydırdığınızda, her sayfanın yalnızca üst kısmını görebildiğiniz ve bunları ayırt etmeyi çok daha zorlaştırabileceğiniz anlamına gelir.

Safari-Mobile-Tab-Menüsü

Ayarlar ayrıca tarayıcının dışında bulunur. Bu, Apple’ın tüm uygulamaları kullanmaya teşvik etmeye çalıştığı kasıtlı bir standarttır, ancak bu genellikle ayarlarının çoğunu uygulamanın içinde bulunan diğer tarayıcılar tarafından göz ardı edilir, ki bu çok daha iyi bir yaklaşımdır..

Safari-Mobile-Ayarlar

Krom

Chrome’un pazar hakimiyeti nedeniyle, kullanıcı arayüzü artık çok geleneksel geliyor. Ancak bu kötü bir şey değil, çünkü çoğunlukla tembel tasarım yerine Chrome standartlarına uyan diğer tarayıcıların bir sonucu.. 

Chrome ile kurulum ve göz atma olabildiğince basittir ve üçüncü taraf uzantılara güvendiği için tarayıcı, gezinmesi kolay düzenli bir düzen sunar.

Krom-BasicUI

Chrome’da öne çıkan harika bir kolaylık özelliği, herhangi bir görselde anında tersine Google araması yapabilmesidir. Ters görüntü araması yapma seçeneğiniz olan bağlam menüsünü açmak için görüntüyü sağ tıklamanız yeterlidir. Bu, benzer resimleri veya resmin orijinal kaynağını kolayca bulmanızı sağlar.

Krom-Ters-Görüntü-Arama

Yuvarlak İki Düşünce

Her ne kadar bu tur kesinlikle Chrome için bir önceki özellik kadar slam dunk olmasa da, Google için hala nispeten kolay bir kazançtı. 

Safari’nin yatay kaydırma ve Mac’teki kullanışlı sekmeye genel bakış menüsü sayesinde üstün sekme yönetimine rağmen, hem masaüstü hem de mobil cihazlardaki tıknaz tasarımı, birçok yönden tarayıcı arayüzleri için endüstri standardını belirleyen Chrome’un keskin bir kontrastıdır.

Yuvarlak: Google Chrome için Kullanım Kolaylığı Noktası

Safari Logosu
Google Chrome Logosu

3

Verim

Chrome’un lehine iki ila sıfır puan alan Google’ın tarayıcı devi zaten zaferin zirvesinde. Ancak, incelememizi okuduysanız, bir sonraki ölçütümüzün – performansın – Chrome için karışık bir çanta olduğunu biliyorsunuz.. 

Burada, hangi tarayıcının bu raundu kazanmayı hak ettiğini belirlemek için hız, kaynak tüketimi ve bant genişliği yüküne odaklanacağız.

Safari

Performans tartışmasız Safari’nin en büyük gücüdür. Firefox ve Vivaldi (Vivaldi incelememizi okuyun) gibi tarayıcılar daha iyi performans gösterdiğinden, tarayıcının Mac sürümü en hızlı olmasa da hızlıdır.. 

Bununla birlikte, iOS’ta Safari, test ettiğimiz en hızlı tarayıcıdır ve muhtemelen Apple’ın kendisi tarafından geliştirilen ve dolayısıyla platform için mükemmel bir şekilde optimize edilen tarayıcıyla çok ilgisi vardır..

Safari, diğer tarayıcılara kıyasla çok az RAM kullanıyor, özellikle de Chromium’a (Chromium incelememizi okuyun) dayalı olarak, eski cihazlar veya çok sayıda sekmeyi aynı anda açık tutmak isteyen kullanıcılar için büyük bir bonus..

Krom

Chrome, performans konusunda da başarılı. Masaüstünde mevcut olan en hızlı tarayıcılardan biridir ve sadece Vivaldi önemli ölçüde daha hızlıdır. Aynı şey, Safari kadar iyi olmasa da, çok iyi bir hıza ulaştığı mobil cihazlarda da geçerlidir..

Ne yazık ki, RAM kullanımı da çok yüksek, bu da Chrome’un ve diğer Chromium tabanlı tarayıcıların -.

Yuvarlak Üç Düşünce

Hem Chrome hem de Safari çok hızlı tarayıcılardır. Chrome, masaüstünde ikisinden daha hızlı, Safari ise iOS’ta daha yüksek hızlara ulaşıyor. 

Bu nedenle, bu tur, genellikle aynı sonuçları elde etmek için Chrome’un yaptığı RAM’in yarısını kullanarak Safari’nin kolayca kazandığı kaynak tüketimine gelir. Bu nedenle, Safari sonunda bir puan alır ve bu şekilde savaşın henüz bitmediğinden emin olur.

Tur: Safari için Performans Noktası

Safari Logosu
Google Chrome Logosu

4

Güvenlik

Safari, performans kazanarak erken bir nakavttan kaçındığına göre, Chrome tarayıcı güvenliğine geçerken zafer elde etmek için bir şans daha elde ediyor. 

Güvenlik, web tarayıcılarının genellikle gözden kaçan ancak inanılmaz derecede önemli bir özelliğidir ve güvenli tarama veritabanları, içerik engelleme, güncelleme sıklığı ve güvenli olmayan bağlantılar için uyarılar gibi şeylere özellikle dikkat edeceğiz..

Safari

Diğer birçok tarayıcı gibi Safari de kullanıcılarını kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı düzenleri içeren sitelerden korumak için Google’ın Güvenli Tarama veritabanını kullanır. Bu, veritabanının iyi yaptığı bir görevdir, ancak Google’a göz atma hakkında önemli miktarda bilgi gönderir, bu da ciddi bir gizlilik endişesidir..

Siber suçlular sürekli olarak koddaki yeni zayıflıklardan yararlanmak için avlanmakta olduğundan güncelleme sıklığı tarayıcı güvenliğinin en önemli yönlerinden biridir. Bu nedenle, web tarayıcıları ideal olarak en az iki veya üç haftada bir güvenlik güncelleştirmesi almalıdır, ancak ne yazık ki Safari bunun çok altında.

Safari’nin büyük sürümleri, Microsoft’un Edge’ine benzer bir yaklaşım olan temel OS X işletim sistemi güncellemelerine bağlıdır (Edge incelememizi okuyun). Küçük güvenlik yamalarının bile çok az ve çok uzak olması, genellikle iki ayda bir gelmesi sorun olmasaydı bu sorun olmazdı.

İçerik engelleme açısından Safari iyi ama harika değil. Pop-up’lar varsayılan olarak engellenir ve JavaScript engellemeyi de etkinleştirebilirsiniz. Ancak, reklamları engellemek için bir uzantı indirmeniz gerekir ve reklam engelleyicilerin seçimi, küçük eklenti kitaplığı nedeniyle Safari için diğer tarayıcılardan çok daha sınırlıdır.

Safari-Güvenlik-Ayarlar

Ayrıca, güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden bağlandığınızı gösteren tek uyarı, yeşil bir asma kilit bulunmamasıdır. Bu, dikkatli olsanız bile asma kilidin orada olmadığı gerçeğini kaçırmak inanılmaz derecede kolay olduğu için kullanıcıları savunmasız oldukları konusunda uyarmanın korkunç bir yoludur..

Safari HTTPS-Asma Kilit

Bu nedenle, riske dikkat etmeden göz atma verilerinizin dışarıdaki taraflarca alınabileceği ve manipüle edilebildiği bir durumda kendinizi kolayca bulabilirsiniz..

Krom

Chrome, etrafındaki en güvenli web tarayıcılarından biridir ve tarayıcının gölgeli veya kötü amaçlı web sitelerini engellemek için Google Güvenli Tarama’yı kullanması şaşırtıcı değildir. Yukarıda ele aldığımız gibi, bu güvenlik için sağlam bir seçimdir, ancak kendi gizlilik endişeleriyle birlikte gelir.

Bununla birlikte, Chrome’un güncelleme sıklığı en iyiler arasındadır, çünkü tarayıcı genellikle keşfedilen bir veya iki gün içinde bir güvenlik güncellemesi ve her iki ila üç haftada bir daha genel bir yama alır..

Pop-up’lar varsayılan olarak engellenir, ancak yine de Chrome’un varsayılan seçeneğinden çok daha yetkin olduğu için en iyi pop-up engelleyicilerimizden birini indirmek istersiniz. Reklamları engellemek için bir uzantı indirmeniz gerekir, ancak Chrome’un büyük kütüphanesi bu konuda seçim yapabileceğiniz birçok seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

Krom-Popup'lar

Son olarak Chrome, kullanıcılara güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı kullanan bir web sitesini ziyaret ettiklerinde, hem bir simge hem de “güvenli değil” metnini içeren bir uyarıyı görüntülemelerini,.

Krom-HTTPSWarning

Yuvarlak Dört Düşünce

Güvenlik konusunda iki tarayıcı arasında birkaç benzerlik olsa da, Safari sonunda bu turu kazanma şansı yoktu. 

Aynı güvenli tarama veritabanını kullanmasına ve kullanıcıların hem pop-up’ları hem de JavaScript’i engellemelerine izin vermesine rağmen, Safari’nin küçük reklam engelleyicileri seçimi, buzul güncelleme sıklığı ve korkunç HTTP uyarısı Chrome’a ​​önemli bir avantaj sağlıyor. Her iki tarayıcı da şifrelerinizi korumak için sistem kimlik bilgilerini kullanır, ancak yine de en iyi şifre yöneticilerimizden birini kullanmak istersiniz..

Round: Google Chrome için Güvenlik Noktası

Safari Logosu
Google Chrome Logosu

5

Gizlilik

Chrome son turda üçüncü puanını aldığı için bu savaşta genel zaferi elde etti. Bununla birlikte, tarayıcıların gizlilikle nasıl karşılaştırıldığını görmek için son turumuza devam edeceğiz, bu da Chrome’un karşılaştırmalarından hiçbirinde kazanamadığı bir kategori. 

Bu turda akılda tutulması gereken önemli hususlar veri toplama politikaları, her şirketin geçmiş performansı ve gizlilik kontrolleridir..

Safari

Safari, çerezleri ve izleyicileri engellemenize izin verse de, hepsi ya da hiçbir şey değildir. İdeal olarak, kullanıcılar ne tür çerezlere izin vermek istediklerini seçmeli ve seçebilmelidir, çünkü belirli türler diğerlerinden çok daha az kötü niyetli.

Safari-Gizlilik Ayarları

Şaşırtıcı bir şekilde, Apple aslında diğer teknoloji devlerine kıyasla gizlilik konusunda oldukça temiz bir geçmişe sahiptir. Önemli gizlilik skandalları şirket için çok azdır ve şifreli cihazların kilidini açmak için yetkililerle işbirliği yapmayı reddettiğinde bile bu konuda olumlu bir baskı yaptı.. 

Bununla birlikte, bu sadece bir PR dublörüydü, çünkü şirketin NSA’nın PRISM programıyla işbirliği yaptığına dair kanıtlar var.

Öte yandan, gizlilik politikası iyi değil. Çok çeşitli ürünlere sahip diğer teknoloji şirketlerinde olduğu gibi, politika herhangi bir yazılıma özgü değildir. Bu genelleştirilmiş yaklaşım, Safari’nin kendisi için neyin geçerli olduğunu ve Apple’ın yazılım paketinin geri kalanı için neyin geçerli olduğunu tam olarak ayırt etmenin oldukça zor olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, politika, Apple’ın ürünlerini kullanan kişiler hakkında adlar, IP adresleri, fiziksel konumlar ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü bilgiyi toplayabildiğini açıkça ortaya koyuyor.. 

Ayrıca, neredeyse tüm senaryolara kolayca uygulanabilecek çeşitli belirsiz nedenlerle bu bilgileri paylaşma hakkını saklı tutar. Arama sorguları Apple tarafından da toplanır, ancak şirket bunların belirli kullanıcılara bağlı olmadığını iddia eder.

Krom

Çok az şirket, Google kadar gizlilik konusunda tehlikeli. Şirket, gelirinin ve iş modelinin çoğunu reklamların dağıtımına dayandığından, tarama verilerinizin toplanması ve kullanılması, işlemlerinin önemli bir parçasıdır. 

Google, bu bilgileri açıkça satmadığını iddia etse de, daha alakalı reklamlar sunmak için kullanıcılarında reklam profilleri oluşturmak için kullanıldığını açıkça kabul etmektedir..

Google da bu konuda inanılmaz derecede güvenilmezdir ve söylediği her şey büyük bir tuz tanesi ile alınmalıdır. Bunun nedeni, devre dışı bırakan kullanıcılar hakkında konum verilerini toplamaya devam etmesi veya sokak görünümü araçlarını korumasız WiFi ağlarını koklamak için kullandığı zaman gibi yıllar boyunca birçok kez dürüst olmadıkları kanıtlanmış olmasıdır..

Şirket ayrıca NSA’nın PRISM programı ile de ilgiliydi, bu da Google’ın istendiğinde sizi yetkililere satmaktan çok mutlu olduğu anlamına gelir. Gizlilik politikası da belirsiz ve kıvrımlıdır ve hangi bölümlerinin şirketin diğer yazılım teklifleri yerine özellikle Chrome için geçerli olduğunu söylemek neredeyse imkansızdır..

Arama tahmini ve URL önerileri gibi gizlilikten ödün vermeyen çeşitli Google özellikleri de varsayılan olarak etkindir. Bunları her zaman kapatabilirsiniz, ancak bunun gerçekten işe yarayıp yaramadığını söylemek zordur çünkü Google’ı sözüne götürmek imkansızdır. Chrome bazı gizlilik kontrolleri sunmasına rağmen, olabildiğince esnek değiller.

Krom-PrivacyControls

Google, kullanıcılara şirketin kendisinde ne olduğunu silmenin bir yolunu sunsa da – bu, Google geçmişinizi nasıl sileceğinizle ilgili kılavuzumuzu izleyerek yapabileceğiniz bir şeydir – bir kez daha bunun ne kadar etkili olduğuna tamamen güvenmek zordur..

Krom-GoogleServices

Beşinci Tur Düşünceler

Günün sonunda, her iki tarayıcı da gizlilik için mükemmel bir seçim değildir. İkisi de kimsenin bakmadığını düşündüklerinde yetkililerle birlikte çalışan teknoloji devleri tarafından işletiliyor ve ilgili gizlilik politikaları eşit derecede belirsiz. 

Bu tarayıcılardan hangisini kullanırsanız kullanın, gizlilik konusundaki tutumları, anonim tarama kılavuzumuza göz atmanız gerektiği anlamına gelir..

Bununla birlikte, Google’ın tüm gelir akışının reklamlara dayandığı göz önüne alındığında, kullanıcı verileriniz bu şirket için Apple’dan çok daha değerlidir. Bu, Google’ın birçok gizlilik skandalı ile Apple’ın şaşırtıcı derecede temiz geçmiş performansı arasındaki net kontrastla birleştiğinde, Safari’nin gizlilik için ana noktaya geldiği ve puanı 3-2’ye çıkardığı anlamına geliyor..

Tur: Safari için Gizlilik Noktası

Safari Logosu
Google Chrome Logosu

6

Son düşünceler

Bununla savaşımız sona erdi. Chrome, Safari’yi hem özelliklerde hem de kullanım kolaylığında kolayca yenerek harika bir başlangıç ​​yaptı, ancak Safari inanılmaz derecede düşük kaynak tüketimi nedeniyle performanstaki kazancı yakaladığı için biraz ivme kaybetti. 

Ancak gizlilik konusundaki son turumuzda bir galibiyeti yönetmesine rağmen, tarayıcının korkunç güvenliği tabuttaki son çivi olduğu için Safari’yi kurtarmak için yeterli değildi.

Kazanan: Krom

Chrome ve Safari hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple’ın tarayıcısının tıknaz ve aşırı tasarlanmış olduğunu veya arayüzünün hayranı mısınız? Alternatif olarak, performans ve gizlilikle özellikler ve güvenlikten daha çok ilgileniyor musunuz ve Safari’yi mi tercih ediyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map