NordVPN şu anda en iyi VPN listemizde gümüş madalya pozisyonunda bulunuyor. NordVPN incelememize giderseniz, hemen hemen her yönünden etkilendiğimizi göreceksiniz. Güvenlik güvenilirdir ve kullanımı kolay olsa da neredeyse herkes için geniş özellikler sunar. 


ProtonVPN sıralamada daha aşağı oturur, ancak NordVPN’nin yapmadığı birkaç şey sunar. ProtonVPN incelememizde okuyabileceğiniz gibi, sınırsız veri ve iyi bir bölünmüş tünel sistemi ile ücretsiz bir planı var.

Bu ekstra özelliklerin, ProtonVPN’in NordVPN ile kafa kafaya eşleşmesinde kendi başına kalmasına yardımcı olmak için yeterli olup olmayacağını görmek istiyoruz ve umarız ki merak ediyoruz, çünkü konuşacak çok şey var. ProtonVPN ile NordVPN’i karşılaştırırken dalışa girelim.

Dövüş Kurmak: NordVPN ve ProtonVPN

Her yarışmada olduğu gibi, önce kuralları koymamız gerekir. Bu eşleme, sırasıyla özellikler, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, hız ve güvenlik olmak üzere beş raunta bölünecektir.. 

Her turu, aradığımız ve kaçınılmasını istediğimiz konuların bir açıklaması ile kısaca tanıtacağız. Ardından, kategori için her VPN’nin ayrıntılı bir özetini vereceğiz. Her turun sonunda kesin bir sonuç çıkarırız ve kazanan ilan ederiz. Her tur bir puan değerindedir ve sonunda en çok puanı alan VPN kazanır.

1

Özellikleri

Özel VPN incelemelerimizde olduğu gibi, bakmayı sevdiğimiz ilk şey, her VPN’in sunduğu özelliklerdir. İlk önce özelliklere bakmak, karşılaştırmanın etine atlamak için harika bir yoldur ve genellikle eşleşmenin geri kalanının nasıl oynayacağı hakkında iyi bir fikir verir.. 

VPN pazarına çarpan tonlarca benzersiz özellik var. Bunlar, VyprVPN incelememizde hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz tescilli protokolleri veya bu bölümde NordVPN’den göreceğimiz gibi çeşitli reklam engelleyicileri ve tehdit filtrelemelerini içerir.. 

Çan ve ıslık harika olsa da, VPN’nin güvenliğini etkileyen kritik özelliklerin kısa bir listesi var. Bunlar arasında bir kill anahtarı ve başlangıçta VPN’ye otomatik olarak bağlanma yolu bulunur. Bunlar olmadan herhangi bir VPN hemen büyük puan kaybeder.

NordVPN

NordVPN masaüstü istemcisindeki ayarları açmak, tüm önemli özelliklerin kapsandığını hızla ortaya çıkarır. Aslında, NordVPN’in bir kill switch ve auto-connect özelliği uygulaması, en iyiler arasında.

Yeni başlayanlar için, NordVPN ayarlarının ilk sayfasında iki kill anahtarı vardır. “İnternet kill anahtarı” olarak etiketlenen birincisi, diğer standart kill anahtarları gibi çalışır ve VPN bağlantısı kesilirse tüm internet trafiğini keser.

İkinci öldürme anahtarına “uygulama öldürme” denir ve tam olarak neye benzediğini yapar. VPN bağlantısı kesilirse sonlandırılacak programların bir listesini tanımlayabilirsiniz. 

VPN kullanırken, bağlantısının kesilmesi nedeniyle ilerlemesini kaybetmek istemeyeceğiniz bir şey üzerinde çalışıyorsanız bu harika bir şeydir. Örneğin, Chrome’u etkilemeden bir uygulama programını kapatmak için uygulama öldürme anahtarını ayarlayabilirsiniz. Bu özellik, NordVPN’in torrent toplama turu için en iyi VPN’imizde en üst sıralarda yer almasına yardımcı oldu. 

nordvpn-review-killswitch

Çift kill anahtarının üstünde, ayarlar tüm sayfayı otomatik bağlanma ayarlarına ayırır. VPN’nin başlangıçta mı yoksa yalnızca kablosuz ağlarda mı bağlanacağını seçebilirsiniz. Bu, genel WiFi’nin tehlikelerini önlemenin harika bir yoludur. 

Belirli bir ülkeye ihtiyacınız yoksa, hangi ülkeye otomatik olarak bağlanmak istediğinizi seçebilir veya bağlanmak için daha geniş bir bölge seçebilirsiniz.. 

Kritik özelliklerin ötesine geçen NordVPN birkaç ek özellik sunar. NordVPN, kimliğinizi çevrimiçi olarak daha da gizlemek için bağlantınızı birden çok VPN sunucusu üzerinden gönderen çift VPN seçeneği sunar. 

“Güvenlik” bölümünde daha ayrıntılı olarak bakacağımız birkaç DNS seçeneğinin yanı sıra CyberSec adlı yeni bir özellik de var. Bu, reklam engelleyici görevi görürken sizi kötü amaçlı yazılımlardan, kimlik avından ve diğer tehditlerden de korur.

CyberSec bunu, kullanıcının güvenliğini sağlamak için biraz güçlü bir yol olan potansiyel kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı saldırıları içeren siteleri engelleyerek yapar, ancak birçok kişinin kesinlikle takdir edeceği bir şeydir. Ayrıca, engellenmeniz sizi rahatsız ediyorsa veya engellenen bir site kullanmanız gerekiyorsa, bu özelliği kapatmak kolaydır.

ProtonVPN

NordVPN’in aksine, ProtonVPN otomatik bağlantı seçeneklerini ayarlar menüsünün ilk sekmesine yerleştirir. VPN’in otomatik olarak bağlanıp bağlanmayacağını seçme olanağınız vardır ve otomatik bağlantı özelliğini açmaya karar verirseniz, mevcut en hızlı sunucu veya rastgele bir sunucu arasında seçim yapabilirsiniz..

Nedense, ProtonVPN için kill switch’i, DNS sızıntısı koruması ve NordVPN’in sahip olmadığı çok etkileyici bir şeyle birlikte “gelişmiş” sekmesine yerleştirildi: bölünmüş tünelleme.

ProtonVPN’in bölünmüş tüneli çok iyi yürütülür ve VPN bağlantısından hariç tutulacak programların bir listesini tanımlamak isteyip istemediğinizi seçmenize veya tam tersi, VPN’yi kullanacak programların bir listesini tanımlayıp liste otomatik olarak hariç tutulur.

protonvpn-review-bölünmüş tünelleme

Bölünmüş tünelleme, şu anda çok fazla VPN’in bulunmadığı oldukça kullanışlı bir özelliktir – ExpressVPN incelememizde okuyabileceğiniz gibi, en iyi seçimimiz ExpressVPN bunu yapıyor – bu nedenle ProtonVPN en az bir miktar kredi kazanıyor. ProtonVPN ayrıca “güvenli çekirdek” olarak adlandırdığı şeye sahiptir, bu da biraz ekstra güvenlik eklemek için NordVPN’in çift VPN sistemi gibi çalışır. 

Son olarak, yazılımı ve menüleri incelerken fark ettiğimiz bir şey, basitçe “erken erişim” etiketli bir geçiş anahtarının olmasıdır. Bu anahtarı çevirmek, anlayabildiğimiz kadarıyla hiçbir şeyi değiştirmedi. Fark yaratan oyunlarla ilgili kapsamlı deneyimimize rağmen, bulabileceğimiz yeni ayarlar veya özellikler yoktu. 

Birinci Tur Düşünceler

Bu maçta her iki VPN de sallandı, her yarışmacı bir çift VPN rölesi, kill anahtarı ve otomatik olarak bağlanma olanağı sunuyor. Her VPN, diğerinin sunmadığı bazı şeyler de sundu. 

ProtonVPN, NordVPN’de bulunmayan sağlam bir bölünmüş tünelleme özelliğine sahip olmasına rağmen, NordVPN ProtonVPN’i özellik setinin niceliği ve kalitesiyle boğar. 

Örneğin, ProtonVPN ile otomatik olarak nereye bağlanacağınızı seçmenin basit bir yolu yoktur, NordVPN ise bunu çeşitli şekillerde yapılandırmanıza izin verir. ProtonVPN kill switch interneti keserken NordVPN aynı uygulamaları yapabilir veya belirli uygulamaları sonlandırabilir. Son olarak, CyberSec güzel bir ektir ve NordVPN’in bu tur için puan kazanmasına yardımcı olur.

Yuvarlak: NordVPN için Özellikler Noktası

ProtonVPN Logosu
NordVPN Logosu

2

Fiyat

Fiyatlandırma, özelliklere bir göz atmak için harika bir bölümdür, çünkü genellikle bir salıncak noktası olabilir. Özellikler açısından düz düşen VPN sağlayıcıları genellikle geri dönüp daha iyi bir değer sunarak bu turu kazanabilir.

Bununla birlikte, “fiyatlandırma” bölümünde dikkate aldığımız tek şey maliyet değildir. Finansal açıdan çekici bir VPN olmak, rakiplerinden daha düşük maliyetten daha fazlasıdır. Ayrıca ne tür ödeme yöntemlerinin mevcut olduğunu, ne tür bir iade politikası sunulduğunu ve herhangi bir deneme türünün olup olmadığını da göz önünde bulunduruyoruz.

NordVPN

NordVPN, hepsi aynı anda altı seçeneğe kadar bağlantı ve sınırsız bant genişliğine izin veren dört seçeneğe sahip oldukça basit bir fiyatlandırma modeline sahiptir..

Bu fiyatlandırma seçeneklerinin farkı, zaman çerçevesine göre değişir. Aylık fiyatlandırma iyi olmasa da, yıllık, iki yıllık ve üç yıllık planlara baktığınızda planlar hızla uygun hale gelir..

Üç yıllık zaman diliminde NordVPN, piyasadaki en ucuz VPN’lerden biridir ve ayda sadece birkaç dolara mal olur. Bununla birlikte, CyberGhost’un üç yıllık fiyatlandırması gibi CyberGhost incelememizde daha fazla bilgi edinebileceğiniz gibi, mümkün olduğunca tasarruf etmek isteyenler için daha iyi VPN seçenekleri var.

Bununla birlikte, NordVPN’in fiyatını yenen herhangi bir VPN, sunduğu özelliklere ayak uyduramaz. Harika bir 30 günlük geri ödeme politikası da var ve PayPal, kredi veya banka kartı ve hatta bitcoin dahil olmak üzere çok çeşitli ödemeleri kabul ediyor. 

NordVPN, büyük bir değer ve performans dengesini sağlamayı başarmıştır, ancak yine de bir açıdan eksiktir. Ne yazık ki, NordVPN’i para ödemeden denemenin bir yolu yok. Ücretsiz bir deneme olmadan, birçok kişi uzun vadeli planların daha iyi anlaşmalarını elde etmek için gereken götürü tutarı düşürmek konusunda daha isteksiz olacaktır..

ProtonVPN

ProtonVPN, herhangi bir VPN’nin en kıvrımlı fiyatlandırma yapılarından birine sahiptir. Sunulan üç farklı plan vardır ve her biri aylık veya yıllık olarak satın alınabilir.

Yeni başlayanlar için, çok cömert ve sınırsız miktarda kullanıma izin veren ücretsiz bir plan var. Çoğu ücretsiz VPN’in yalnızca bir zaman dilimi veya veri sınırı ile sınırlı bir deneme olduğunu gören bu sınırsız ücretsiz plan, ProtonVPN’i en iyi ücretsiz VPN hizmetleri listemizde bir yer kazanıyor. 

Doğal olarak, bu ücretsiz planın üzerinde bir avuç sınırlama vardır. Ücretsiz kullanıcılar için yalnızca üç konum mevcuttur, aynı anda yalnızca bir cihaz bağlanabilir ve hızlarınız sınırlıdır, ancak bilinmeyen bir sınırda. 

“Temel” plan olarak etiketlenen ilk seçeneğe geçtiğinizde ProtonVPN’in ağındaki tüm ülkelere erişebilirsiniz, bir yerine iki cihaza bağlanabilir ve hız sınırı kaldırılır. Ayrıca, ücretsiz plan torrent gibi P2P dosya paylaşımını yasaklarken, “temel” plan ve sonrası buna izin verir. 

“Temel” plan için fiyatlandırma fena değil, ancak aylık seçeneklere göre ayrıldığında yıllık seçenek bile NordVPN’in bağlı cihaz sayısının üç katını içeren üç yıllık planına kıyasla daha pahalı..

Bir sonraki plan olan “artı” seçeneği, fiyatlara neredeyse NordVPN’in aylık planı düzeyinde ulaşıyor. Bu plan beş cihaza (hala NordVPN’den daha az) izin verir ve size daha hızlı ve daha az trafik gerektiren bazı özel sunucuların yanı sıra Tor sunucularının güvenli çekirdek özelliğini ve erişimini sağlar.

Son olarak, ek güvenlik için e-postalarınızı şifreleyen ProtonMail’i içerdiği için “vizyoner” plan denir. Bunu kullanmayı planlıyorsanız, iyi bir anlaşma sunabilir. ProtonMail’i merak edenler için en güvenli e-posta makalemizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Bununla birlikte, bir VPN planı olarak tek başına, “vizyoner” fiyatlandırma çok yüksektir. Bu plan ayrıca bağlantı sınırınızı 10’a çıkarır, ancak bu, bu planın gülünç fiyatını dengelemek için yeterli değildir..

Yuvarlak İki Düşünce

Bu raundun skoru birinciden daha kolaydır. NordVPN, ProtonVPN planlarının çoğundan daha iyi fiyatlandırma ve plan üzerinde daha fazla teklif ile net bir kazanan. 

NordVPN’in ücretsiz bir denemesi olmamasına ve ProtonVPN’in var olan en cömert ücretsiz planlarından birine sahip olmasına rağmen, bu ProtonVPN’in aşırı karmaşık ve daha yüksek seviyelerde overpriced planlarından daha ağır basmak için yeterli değildir..

Yuvarlak: NordVPN için Fiyat Noktası

ProtonVPN Logosu
NordVPN Logosu

3

Kullanım kolaylığı

Üçüncü tur kullanım kolaylığına bakar. Tabii ki, bu biraz öznel bir konudur, ancak her VPN’i kullanma deneyiminin nasıl olduğu ve işlerin ne kadar sorunsuz çalıştığı hakkında iyi bir fikir sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.. 

Garip bir düzen, işleri bulmayı zorlaştırabilir, kullanımı zorlaştırabilir veya en kötü senaryoyu tamamen kullanılamaz hale getirebilir. Bu madalyonun kapak tarafı, iyi tasarlanmış yazılım ve menülerin ağırlıksız ve sezgisel hissettiren hoş bir deneyim sunabilmesidir. Bunu göz önünde bulundurarak, bu spektrum NordVPN ve ProtonVPN’in hangi tarafının düştüğünü görelim. 

NordVPN

ExpressVPN ve NordVPN eşleşmemizi okuyabileceğiniz gibi, NordVPN’in müşterisi de şık görünmekle birlikte iyi bir görsel stimülasyon sunmayı başarıyor. Ekranın sağ tarafında, sunucuların nerede bulunduğunu göstermek için bir balon bulunan büyük bir dünya haritası var.

nordvpn-review-işaretleyici seçimi

Bunlara tıklamak sizi o konumdaki bir sunucuya bağlar. Harita ilginç ve bir sunucu bulmak ve seçmek için güzel bir yol olabilir, ancak ekranın sol tarafında geleneksel bir sunucu listesi de vardır.. 

Sunucu listesinin sağ üst köşesinde, pencerenin harita bölümünü kapatmak ve sadece ekran listesinden tasarruf etmek ve tamamen işlevsel bir şey isteyenler için sunucu listesini göstermek için bir düğme bulunur..

ProtonVPN, küçük ama son derece sadık bir takip oluştururken NordVPN, VPN alanındaki pazar liderlerinden biridir. Bu ProtonVPN ve NordVPN savaşında iki hizmetin kimin en iyi olduğunu görmek için mücadele ettiğini söylüyoruz.Nord, NordVPN’in haritası ve düzeni çok iyi ve arayüzdeki hiçbir şey dağınık hissetmiyor. Yazılımın ayarlarına ve menülerine geçse bile, işler hala temiz ve zarif görünüyor. 

Sekmeler mantıklı ve ayarlardaki her şey tam doğru yerde gibi geliyor. İşleri bulmak kolaydır ve VPN, VPN’lere veya teknolojiye aşina olmayanlar bile herkesin kullanması için bir esinti..

ProtonVPN

ProtonVPN, Matrix filmlerinden bir şeye benzeyen havalı siyah-yeşil bir arayüze sahiptir. Sağda bir harita ve solda sunucular bulunan NordVPN’e benzer bir düzenle karşılaşacaksınız.

protonvpn-review-arayüzü

Baş aşağı yeşil üçgenler, sunucuların nerede bulunduğunu göstermek için haritayı işaretler ve bunlara tıklayarak veya sadece listeden istediğiniz sunucuyu bularak VPN’ye bağlanabilirsiniz. ProtonVPN ayrıca ekran gayrimenkulünüzü en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, NordVPN gibi harita penceresini kapatmanıza izin verir.

Haritanın altında, NordVPN’in içermediği bir oturum zamanlayıcısı ve bağlantı hızınızın bir grafiği gibi bağlantınızla ilgili ek bilgiler, bu karanlık yazılımı kullanırken bir bilgisayar korsanı olma hissine katkıda bulunur. 

İstemcinin bu ana sayfası havalı ve modern görünse de, ayarlar menüsünün düzeniyle ilgili sorunlar ortaya çıkar. Kill anahtarını ayarların “gelişmiş” sekmesine koymak gibi küçük şeyler, bulunması gerekenden biraz daha zorlaşır. 

Bunun da ötesinde, bazı geçiş anahtarları erken erişim seçeneği gibi hiçbir şey yapmıyor gibi görünüyor ve DNS kaçak korumasının “açık” konumda kilitlenmesi gibi bazıları değiştirilemiyor. 

Yuvarlak Üç Düşünce

ProtonVPN arayüzü distopik, fütüristik bir şekilde inkar edilemez bir şekilde çekici ve müşterinin düzeni kötü olmaktan uzak olsa da, ayar menülerinde çalışması gereken bazı karışıklıklar var. 

NordVPN ise, herhangi bir yazılımdan bekleyebileceğiniz kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunuyor. “Hız” bölümünde bakacağımız bazı sorunlar var, ancak günün sonunda, kullanıcı dostu bir bakış açısından, NordVPN yaklaşık olarak iyi. 

Yuvarlak: NordVPN için Kullanım Kolaylığı Noktası

ProtonVPN Logosu
NordVPN Logosu

4

hız

Sübjektif kullanım kolaylığından uzaklaşan bir sonraki bölüm çok daha bilimsel ve klinik. Her VPN’in hızını karşılaştırmak için, ping, indirme ve yükleme hızlarını kaydetmek için her sağlayıcıyı beş konumluk bir geçişe koyarız. 

Bu veriler, hız açısından her bir sağlayıcının neler yapabileceğine dair iyi bir fikir edinmek için VPN olmadan internet hızlarımızın kontrol ölçümü ile karşılaştırılabilir. Ayrıca, VPN’nin sayıların kağıt üzerinde belirtildiği gibi gerçekten performans gösterip göstermediğini doğrulamak için burada biraz gerçek dünya testi yapıyoruz.

NordVPN

NordVPN ve CyberGhost eşleşmemizde de belirttiğimiz gibi, NordVPN’in hız konusunda tutarlılık ile ilgili bazı sorunları var. Belirli bir konumda sunucunuzu seçmek için kullanılan sistem, şapkadan rastgele bir lot çizmeye benziyor ve size verilen hangi sunucu harika veya tamamen kullanılamaz olabilir. 

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korumasız9165.510.57
ABD # 247923133,538.87
İngiltere # 20115334.786.06
Hollanda # 6614566,915.39
Japonya # 69159132,833.31
Çift VPN (ABD – Kanada # 4)7920.488.64

Tüm bu olumsuzluklar ortadan kalktığında, işler ya iyileşiyor gibi görünüyor ya da sunucularımızla bu sefer şanslıyız. Denediğimiz beş sunucunun dördünden katı hızlar gördük, sadece bir tane – Güney Afrika – yüzünde tamamen düz düşüyor. 

Kağıt üzerindeki bu kötü performansa rağmen, bu sunucu web taraması ve hatta YouTube için hala kullanılabilir görünüyordu. Sonuçta, yeni bir lot çizmek için bağlantıyı kesip yeniden bağlanmak genellikle etkilidir ve tabiri caizse daha iyi bir sunucuya bağlanmaya çalışın. Genel olarak, NordVPN her zaman güvenilir olmasa da sağlam hızlar sunar. İkisinin nasıl karşılaştırıldığını görmek için NordVPN vs IPVanish parçamızı okuyun.

ProtonVPN

İki tabloya bakıldığında, bu iki VPN’den hangisinin daha hızlı olduğu hemen anlaşılıyor. ProtonVPN’in hızları, en azından.

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korunmasız (St. Louis)983.1420.49
Illinois, ABD # 16 (önerilen sunucu)1551.1320.51
ABD Illinois # 1 (Güvenli Çekirdek)2793.23,56
İngiltere # 1410216.3410,99
Japonya # 2126417.917.45
Avustralya # 2125684,2810.87

Yakındaki ABD sunucusu iyi performans gösterirken, İngiltere de saygın hızlar görürken, Japonya ve Güney Afrika düşük performans gösterdi. Bu sunucular, NordVPN’in en kötüsünde bile olmasa da göz atarken gözle görülür derecede yavaştı. 

Bunun da ötesinde, testlerimizde gördüğümüz ping süreleri, oyun için VPN gibi bir şey için tamamen dışlıyor (havalı görünüme rağmen). Güney Afrika ping süresinin yarım saniyesini aştığında ve Japonya da buna yaklaşırken, internette gezinmek, NordVPN’in duyarlı hissine kıyasla, çevirdiğimiz en yavaş sunucuda bile, bazen çevirmeli ağ kullanmak gibi hissettiriyor.

Yuvarlak Dört Düşünce

Başlangıçta söylediğimiz gibi, bu bölüm genellikle en kesilmiş ve kuru. Verilere bakıldığında NordVPN, hemen hemen her sunucuda ProtonVPN’den objektif ve önemli ölçüde daha hızlı.

Web sitelerindeki veya videolara yüklerken NordVPN’in ProtonVPN’den belirgin şekilde daha hızlı hissettiği gibi, her VPN’nin kağıt üzerindeki performansı da gerçek dünyadaki kullanıma yöneliktir.

Yuvarlak: NordVPN için Hız Noktası

ProtonVPN Logosu
NordVPN Logosu

5

Güvenlik & Gizlilik

Beşinci ve son turda, çoğu insanın herhangi bir VPN’nin en önemli işlevlerini neyi dikkate alacağına bakarız: güvenlik ve gizlilik. Bunu belirlemek için, her VPN’yi DNS sızıntıları, IP sızıntıları veya güvenlikteki diğer herhangi bir tespit edilebilir ihlal için test ediyoruz.

Ayrıca ne kadar güvenli olduğunu belirlemek için her VPN’in hangi protokolleri ve şifrelemeyi sunduğuna bakarız. Ayrıca, her bir sağlayıcının gizlilik politikasını okuduk ve bunlardan herhangi birinin kullanıcı bilgileriyle balık tutacak bir şey olup olmadığını görmek için. 

NordVPN

NordVPN kullanıcılara bir protokol veya şifreleme seçeneği sunmaz, bunun yerine sizi güvenli olduğu bilinen ayarlara kilitler. Şu anda bir VPN’in kullanabileceği en güvenli kombinasyon olan AES-256 şifrelemesiyle eşleştirilmiş OpenVPN kullanıyor. 

Gizliliğe gelince, NordVPN gördüğümüz daha kısa gizlilik politikalarından birine sahiptir. Ayrıca, belirli bir bilginin nasıl kullanıldığını bilmeniz gerekiyorsa, belirli sorulara göz atmayı ve cevabı bulmayı kolaylaştıran bir yapıya sahiptir.. 

Genel olarak, NordVPN hizmetini sağlarken mümkün olduğunca az bilgi toplamak için iyi bir iş çıkarır. Hesap oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey bir e-posta ve ödeme yöntemidir. 

Anonimliğinizi en üst düzeye çıkarmak isteyen biriyseniz, NordVPN’in sizin için gerçek bir tanımlama bilgisi olmaması için bir atma e-postası ve bitcoin kullanabilirsiniz.. 

Bunun yanı sıra, müşteri hizmetlerinden yardım aldığınızda bilgi toplanır, ancak bu, müşteri hizmetleriyle çalışma sürecinde isteyerek sunmanız gereken tüm bilgilerdir. Bazı ayrıntılar web sitesindeki çerezlerden de toplanır, ancak bu bilgiler tanımlayıcı değildir ve yalnızca sitenin optimize edilmesine ve korunmasına yardımcı olmak için kullanılır.

ProtonVPN

ProtonVPN, NordVPN gibi, protokol veya şifreleme söz konusu olduğunda seçenekler sunmaz. Bunun yerine, masaüstü istemcisi için OpenVPN ve mobil cihazlarda IKEv2 / IPSec kullanır. Şifreleme için, şifreleme makalesi açıklamamızda daha fazla okuyabileceğiniz AES-256 kullanır.. 

NordVPN için söylediğimiz gibi, bunlar çok güvenli seçenekler ve VPN protokolü dökümünde okuyabileceğiniz gibi, güvenlik eksikliği nedeniyle PPTP gibi protokollerden kaçınılır. 

Gizlilik politikasına geçiş yapan ProtonVPN, NordVPN ile benzer bir uzunluğa sahiptir. ProtonVPN hesabınızı oluşturmak için bir e-posta ve ödeme yöntemi toplar, ancak bu durumda faturalandırma üçüncü bir tarafça yapılır. 

Bu, VPN’inizi satın almak için bitcoin kullanma zorluğundan geçmek istemeseniz bile, ProtonVPN’in hala sizin için tanımlayıcı hiçbir bilgiye sahip olmayacağı anlamına gelir. Birinin sizi VPN’ye bağlayabilmesi için hem ProtonVPN’den hem de faturalandırmayı ele alan üçüncü taraftan kayıt alması gerekir. 

Bunun dışında ProtonVPN her bağlandığınızda sadece bir zaman damgası toplar. Her bağlandığınızda ve tanımlanmadığında bu zaman damgasının üzerine yazılır. Bu oldukça çıplak kemik seviyesi bilgi toplama seviyesidir. Bunun da ötesinde, ProtonVPN, dünyanın en iyi gizlilik yasalarından bazılarına sahip olan İsviçre’de bulunuyor ve bunu gizlilik bilincine sahip kullanıcılar için uygun bir seçenek haline getiriyor. 

Beşinci Tur Düşünceler

Her iki VPN de aynı protokolleri ve şifrelemeyi sunar, ProtonVPN IKEv2 / IPSec kullanarak mobil cihazlarda farklılık gösterirken, NordVPN kartta OpenVPN kullanır. Her iki VPN de attığımız her DNS ve IP sızıntı testini geçti ve güvenilir güvenlik sunuyor.

Her ikisinin de burada ve orada bazı farklılıklar içeren sağlam gizlilik politikaları vardır. ProtonVPN ödemeleri işlemek için üçüncü bir taraf kullanırken, hiçbir zaman bu tanımlayıcı bilgilere sahip olmamasına rağmen, NordVPN gizlilikle ilgili kullanıcılara anonimliklerini korumak için bitcoin ödeme seçeneği sunar. 

Her ikisi de mükemmel güvenlik ve gizlilik sunduğundan bu çağrılamaya çok yakın, bu yüzden bunu bir kravat olarak adlandırmalıyız ve her iki VPN için de bir puan vermeliyiz.

Tur: Güvenlik & Gizlilik Net kazanan yok, her ikisi için puan

ProtonVPN Logosu
NordVPN Logosu

6

Karar

Beşe bir final skoruyla NordVPN bu maçta tartışılmaz bir galiptir. ProtonVPN, ücretsiz plan gibi cazip bazı lokmalar sunsa da, genel fiyatlandırması NordVPN tarafından sunulan değerle eşleşemez.

ProtonVPN için işleri daha da kötüleştirmek için, bölünmüş tünel sistemi NordVPN’in üstün hızından ve kullanım kolaylığından bahsetmemekle birlikte, NordVPN’in beraberinde getirdiği çok sayıda özellikteki eşitsizliği telafi etmez.. 

Kazanan: NordVPN

Bu VPN’lerden birini daha önce kullandıysanız, yorumlarınızda deneyiminizin bizimkiyle nasıl karşılaştırıldığını duymak isteriz. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me