İOS 2020 için En İyi Şifre Yöneticisi: Hareket Halinde Güvenlik

Apple, iOS cihazlarıyla kendi iCloud Anahtarlık şifre yönetim aracını içermesine rağmen, üçüncü taraf bir hizmete yükseltmenin birçok avantajı vardır. Genişletilmiş özellikler ve daha iyi güvenlik kazanmanın yanı sıra, özel şifre yöneticileri, şifrelerinizi nasıl ve nerede saklayacağınızı seçmenize olanak tanıyan mükemmel özelleştirilebilirlikle birlikte gelir. 


En iyi şifre yöneticileri kılavuzumuzdan yola çıkarak, iOS için en iyi beş şifre yöneticisinin bir listesini derledik. Her biri ve neden iOS için mükemmel bir seçim olduğu ve neden genel olarak mükemmel bir seçim olduğu hakkında biraz konuşacağız. 

Bununla birlikte, iOS şifrelerinizi korumanın en hızlı yolu 1Password’dur. Bir şekilde rakip olan başka seçeneklere sahip olsak da, 1Password özellikler, fiyat, güvenlik ve kullanıcı dostu olma açısından sürekli olarak öne çıkıyor. Nasıl sevdiğinizi görmek için 30 günlük bir deneme alabilirsiniz, ancak Dashlane gibi sınırlı bir ücretsiz plan sunan seçenekler de var.

İOS için En İyi Şifre Yöneticisi

  1. 1Password
  2. Dashlane
  3. Bitwarden
  4. Son Geçiş
  5. Kaleci

1. 1Şifre

1Password-IOS

Parola satın alabileceğiniz en iyi şifre yöneticisi hakkında soru sorduğunda 1Password bizim önerimizdir. Saçma bir arayüz, mükemmel otomatik doldurma ve uzun bir özellik listesi ile iOS için de mükemmel şekilde uygundur. Fiyat da oldukça ucuz, ancak 1Password ücretsiz bir sürüm sunmuyor. 

Kişisel bir hesap ayda yaklaşık 3 ABD dolarıdır ve sınırsız depolama alanı ve çoklu cihaz senkronizasyonu ile birlikte gelir. İOS’ta kişisel kullanıcılar, 1Password Watchtower dahil olmak üzere diğer 1Password özelliklerine de erişebilir. Bu özellik, hesaplarınızda eski, yeniden kullanılan ve zayıf şifreleri hızlı bir şekilde görmenizi sağlar. 

1Password ayrıca Apple Watch ile entegre olur, böylece kasalarınızdaki bilgileri hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Bu, iki faktörlü kimlik doğrulama, kredi kartı numaraları, banka hesabı bilgileri ve WiFi kimlik bilgileri için bir defalık şifreler içerir. Apple Watch’unuz olduğu sürece, telefonunuzu çıkarmanıza gerek kalmadan bu bilgileri alabilirsiniz. 

İPhone veya iPad’inizi çıkardığınızda, deneyim mükemmel. 1Password’ün en son sürümü, Face ID ve parmak izi taraması ile biyometrik kimlik doğrulamanın yanı sıra girişlerde sorunsuz otomatik doldurma için tam destek sunan iOS 12 için baştan itibaren oluşturuldu. İOS’ta zengin özelliklere sahip, güvenli bir şifre yöneticisi arıyorsanız, 1Password’den çok daha iyi olamaz.

Sevdiğimiz Diğer Nedenler 1Şifre

1Password’ün iOS deneyimi mükemmel olabilir, ancak mükemmel güvenliği için bu listenin başında yer almaz. Diğer şifre yöneticileri gibi, 1Password de sıfır bilgisi olan bir ana şifre gerektirir. Ancak, cihazınıza dayalı gizli bir anahtar da gerektirir. 

Bu iki gizli anahtar modeli, birisi ana parolanıza sahip olsa bile, hesabınızın kilidini açmak için kullandığınız yetkili cihazlarınızdan birine erişmesi gerektiği anlamına gelir. Cihaz anahtarı donanım ve yazılım özelliklerine dayalı olarak oluşturulur ve cihazınızda yerel olarak şifrelenmiş bir biçimde saklanır. 

Güvenlik dışında, 1Password uzun bir benzersiz özellik listesine sahiptir. En sevdiğimiz, seyahat ederken mobil cihazınızdan tüm verileri kaldırmanıza ve kasanızda saklamanıza olanak tanıyan seyahat modudur. Diyelim ki telefonunuzu kaybederseniz, kişisel verileriniz risk altında değildir. Elbette, varış noktanıza vardığınızda, verileriniz sadece bir tık uzakta.

Aboneliğinizle, tarayıcıya özel 1Password sürümü olan 1Password X’e de erişebilirsiniz. İlgileniyorsanız, 1Password yeni kullanıcılar için 30 günlük ücretsiz bir deneme sunar. Daha fazla bilgi edinmek için her zaman 1Password incelememizi okuyabilirsiniz.. 

2. Dashlane

Dashlane, 1Password ile en iyi şifre yöneticisine geldiğinde sürekli olarak darbeler alır (ikisinin Dashlane vs 1Password karşılaştırmamızda ne kadar yakından eşleştiğini görebilirsiniz). Hangisi ilk sırayı alırsa alsın, bir şey açıktır: Dashlane, iOS için en iyi şifre yöneticisi olabilir.

Fiyatı nedeniyle sadece ikinci sıradayız. Dashlane, 1Password’den aylık 2 $ daha pahalı. Bununla birlikte, 1Password’ün sunmadığı iki özellik olan sanal özel ağ ve karanlık web izleme de dahil olmak üzere genişletilmiş özellikler listesiyle daha yüksek maliyeti haklı çıkarır. 

Fiyat için, özellikle iOS cihazınızdan erişebileceğiniz göz önüne alındığında, ekstra hediyeler mükemmel. Dashlane, son veri ihlallerini ve genel şifre sağlığınızı da gösteren kimlik kontrol panelinde karanlık web raporlarını görüntüler. Aylık 10 ABD doları Premium Plus aboneliğine abone olursanız, kredinizi bu sayfadan da izleyebilirsiniz.. 

Birçok yönden Dashlane bir kimlik hırsızlığı koruması / şifre yöneticisi kombinasyonu gibidir ve bunun için ekstra maliyet haklı değildir. Mükemmel kullanım kolaylığı, kapsamlı özellikler ve iOS’ta sorunsuz otomatik doldurma ile Dashlane mükemmel bir seçimdir. Bununla birlikte, 1Password ile birkaç kemik kaydedebilirsiniz.

Dashlane Sevdiğimiz Diğer Nedenler

1Password gibi, Dashlane de aslında kendi ABD patentini gerektiren benzersiz bir güvenlik modeli kullanıyor. MIT modelinin 2016 yılında yaptığı bir çalışmada, Dashlane’in 1Password ile aynı damarda iki gizli anahtarlı bir model kullanarak neredeyse kırılmaz olduğu sonucuna vardı. Yine, hesabınızın kilidini açmak için bir cihaz anahtarı ve şifreniz gerekiyor. 

Güvenlik mükemmel, ama cızırtı satan Dashlane’nin güzellikler listesi. Parola yönetimi, kimlik hırsızlığı koruması ve bir VPN sunan Dashlane ile tek bir abonelikle çevrimiçi ortamda kendinizi çeşitli şekillerde koruyabilirsiniz. Son ikisi en iyi kimlik hırsızlığı korumamız ve en iyi VPN seçimlerimiz kadar iyi değil, ancak paketli ekstralar olarak görmek güzel. 

Bu Dashlane’nin yaşam kalitesi iyileştirmelerinden bahsetmiyor. Örneğin, web sitelerinde girişlerinizi tek bir tıklamayla güncelleyecek otomatik bir şifre değiştirici içerir. Desteklenen listeden eksik bazı kritik siteler olsa da, Dashlane Reddit de dahil olmak üzere karşılaşacağınız iyi hizmetleri destekler. 

Genel olarak, Dashlane özelliklere daha fazla odaklanıyor ve uygun bir fiyatla geliyor. Temel bir şifre yöneticisi arıyorsanız, Dashlane sağlam bir araçtır, ancak ekstraları kullandığınızda gerçekten kendi başına gelir. Dashlane incelememizde olanlar hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya nasıl sevdiğinizi görmek için ücretsiz bir hesaba kaydolabilirsiniz..

3. Bitwarden

bitwarden-mobil

Bitwarden, işi olduğu kadar iyi olmayan ücretsiz, açık kaynaklı bir şifre yöneticisidir. İOS’ta tek ücretsiz seçenek olmasa da, Bitwarden diğer açık kaynaklı araçlarla aynı kumaştan kesilmiyor (ne demek istediğimizi görmek için KeePass incelememizi okuyun). Ücretsiz olarak sunulmasına rağmen, Bitwarden tamamen gerçekleşmiş bir ticari ürün gibi hissediyor. 

İOS uygulaması temiz ve etrafta dolaşması kolaydır ve masaüstü sürümünün tüm özelliklerine sahiptir. Ayrıca, Bitwarden sınırsız depolama alanı ve çoklu cihaz senkronizasyonu içerir, yani şifrelerinizi masaüstü sürümü ile içe aktarabilir ve mobil cihazınızdan erişebilirsiniz. 

1Password ve Dashlane gibi, otomatik doldurma, cihazınız iOS 12’yi desteklediği sürece Bitwarden ile bir esinti. Bitwarden, hangi web sitesinde olursanız olun Safari ve Chrome ile zaten çalışıyor. Yerel uygulamalar için Bitwarden’in otomatik doldurması yüzlerce desteklenen hizmetle de çalışır. 

Ücretsiz olarak çok şey kazanıyorsunuz, ancak Bitwarden’in getirdiği bazı sınırlamalar var. Örneğin, ücretsiz kullanıcılar şifreleri yalnızca en fazla iki kullanıcıyla paylaşabilir. Bununla birlikte, Bitwarden kullanıcı başına sadece 10 $ için şifreli dosya depolama, ek 2FA seçenekleri ve öncelikli müşteri hizmeti içeren premium abonelik sunuyor.

Bitwarden’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Bitwarden’in açık kaynaklı yapısı, en ilginç olanı kendi kendine barındırma olan bir avantaj listesi ile birlikte gelir. Bitwarden’ın bulutu üzerinden çoklu cihaz senkronizasyonu ücretsiz olarak dahil edilmesine rağmen, kendi şifre sunucunuzu da kullanabilirsiniz. Bitwarden’in sunucu altyapı yığını Docker ile kullanıma açıktır.

Kendi sunucunuzu kullanarak, üçüncü bir tarafla senkronize ederken ortaya çıkabilecek güvenlik sorunlarından endişe etmeden şifrelerinizi cihazlar arasında senkronize edebilirsiniz. Bazı temel ağ oluşturma bilgilerine ihtiyacınız olacak, ancak birkaç komut satırı istemini yapıştırmaktan rahat olduğunuz sürece bunu yapmak zor değil. 

Bitwarden’in ücretsiz olması, güvenlik açısından da bir slouch olduğu anlamına gelmez. Herkese açık denetimli kod ve bir hata ödül programı ile Bitwarden, etrafındaki en güvenli şifre yöneticilerinden biridir. İlk iki seçtiğimiz gibi, şifreleme açıklamamızda öğrendiğiniz uçtan uca AES-256 şifreleme kullanır. 

Bitwarden, 1Password ve Dashlane’nin çanlarına ve ıslıklarına sahip olmayabilir, ancak ücretsiz düşük maliyetle şikayet etmek zordur. Bitwarden incelememizde daha fazla bilgi edinebilir veya nasıl ele aldığınızı görmek için bir hesaba kaydolabilirsiniz..

4. LastPass

LastPass-iOS

LastPass, çoğunlukla özelliklerinin arkasında olmak üzere, en iyi ücretsiz şifre yöneticisi kılavuzumuzda Bitwarden’i geride bıraktı. Mükemmel bir ücretsiz şifre yöneticisi ve bu deneyim iOS’a iyi geliyor. LastPass, kullanım kolaylığıyla, mobil cihazınızdaki tarayıcı deneyimini sorunsuz bir şekilde yansıtır. 

İOS uygulaması aracılığıyla girişleri görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve ekleyebilirsiniz. Desteklenen girişlerin listesi de uzundur. LastPass, parolalarınız ve kredi kartlarınız gibi temel bilgilerin yanı sıra pasaport bilgileri, banka bilgileri ve daha fazlasını destekler. Bu girişlerin her biri, iOS uygulaması aracılığıyla oluşturabileceğiniz veya yükleyebileceğiniz notları ve dosya eklerini destekler. 

İOS 12 entegrasyonu da mükemmel. LastPass, kimlik doğrulama için Touch ID ve Face ID’yi destekler ve hatta Apple Watch ile entegre olur. Entegrasyon 1Password kadar geniş olmasa da, LastPass Authenticator’ı Apple Watch’unuzla kullanabilirsiniz, bu da en iyi 2FA uygulamaları listemizi yaptı. 1Şifre vs LastPass parçamızı okuyun.

Yine de, 2015’te maruz kaldığı veri ihlali nedeniyle LastPass dördüncü derecesini derecelendiriyoruz. Sonuç olarak hiçbir kullanıcı hesabından ödün verilmemesine rağmen, saldırganlar hala şifrelenmiş verilerle dolu bir veritabanı ile yola çıktılar. İhlal sizi korkutmamalıdır – herhangi bir şey varsa, LastPass’in ne kadar güvenli olduğunu gösterir – ancak yine de dikkate alınması gereken bir şeydir. 

LastPass Sevdiğimiz Diğer Nedenler

LastPass, kullanıcı deneyimini diğer şifre yöneticilerinden çok daha fazla çiviler. Tarayıcı tabanlı bir araçtır, yani masaüstünde uğraşacak yerel bir uygulama yoktur. Bu, bazı faydaları ile birlikte gelir, en önemlisi platformlar arasında erişimdir. Bilgisayarınız hangi işletim sisteminde çalışıyor olursa olsun, bir tarayıcı kullanılabilir olduğu sürece giriş bilgilerinize erişebilirsiniz. 

LastPass da ücretsizdir, bu da bir şifre yöneticisi hakkında kararsız olanlar için kolay satış sağlar. Ücretsiz plan, çok cihazlı senkronizasyon ve sınırsız şifre depolama ile mükemmeldir. Birçok şifre yöneticisi, ücretsiz planlarında çoklu cihaz senkronizasyonunu atlar (bunun bir örneği için RememBear incelememizi okuyun), LastPass’ı daha çekici hale getirir (KeePass vs LastPass karşılaştırmamızı okuyun). 

Sonuç olarak, premium abonelik buna değmez. Ödeme yapmak size birkaç ekstra özellik kazandırır, ancak temel işlevlerin çoğu ücretsiz plana dahildir. Bununla birlikte, LastPass mükemmel iş abonelikleri sunuyor, bu yüzden küçük işletme kılavuzu için en iyi şifre yöneticimizde başını salladı. 

LastPass, şaşırtıcı derecede cömert bir kişisel plana sahip sağlam bir şifre yöneticisidir. Bununla birlikte, şeylerin ücretli ucunda 1Password veya Dashlane kadar sağlam hissettirmiyor. LastPass incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya bir tur atmak için kendi hesabınızı oluşturabilirsiniz.. 

5. Kaleci

Kaleci-iOS

Listemizi tamamlayan Keeper, esas olarak fiyatı nedeniyle beşinci sırada yer alıyor. Tam paket için ayda yaklaşık 5 $ pahalı olsa da, Keeper çok fazla işlevsellik ve iOS’ta güzel bir arayüz içeriyor. Ayrıca son derece özelleştirilebilir, neredeyse istediğiniz herhangi bir giriş türünü depolamanıza izin verir. 

Kutunun dışında, Keeper şifreleri, kredi kartlarını ve kimlikleri destekler, ancak bu listeyi özel alanlarla genişletebilirsiniz. Keeper, 1Password ile aynı şekilde özel giriş türlerine sahip olmasa da, özel alanlar aracılığıyla sağlanan şablonları oluşturabilirsiniz. Bunlara ek olarak, dosya ekleyebilir ve girişlerinize notlar ekleyebilirsiniz.

Diğer girişlerimiz gibi Keeper da Apple Watch ile 2FA’yı destekler, ancak başka şekillerde de kimlik doğrulaması yapabilirsiniz. Keeper DNA ile, kimliğinizi doğrulamak için Amazon’un Alexa’sı gibi nesnelerin interneti (IoT) cihazlarınızı kullanabilirsiniz. Bununla, 2FA’nın güvenlik avantajlarından yararlanırken, her giriş yaptığınızda ikinci bir faktör girmenize gerek yoktur.. 

Keeper tüm eklentilerini satın alırsanız pahalı olsa da, şifre yöneticisinin kendisi yıllık 30 $ ‘dan ucuzdur. Ancak, yine de Max Bundle’ı kullanmanızı öneririz. Aylık Dashlane ile aynı fiyata, karanlık web izleme, sınırsız şifre depolama ve KeeperChat uygulamasını içerir (Dashlane vs Keeper karşılaştırmamızı okuyun). 

Kaleci Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Bundan bahsetmişken, KeeperChat, şifre yöneticiniz olarak Keeper’a sahip olmanın önemli bir nedenidir. Bu, uçtan uca şifrelenmiş bir mesajlaşma uygulamasıdır ve mesajlarınızın sizinle ve kime gönderdiğiniz her şey arasında kalmasını sağlar. Normal manifatura uygulamanızın sahip olmadığı çok sayıda özellik ile birlikte gelir.

Bunlar arasında ileti geri çekme, ileti imha etme, özel medya galerisi ve 20 GB şifreli dosya depolama yer alır. Herhangi bir şifreli mesajlaşma uygulamasında olduğu gibi, hem sizin hem de alıcının çalışması için KeeperChat’e ihtiyacınız olacak. 

Kişisel kullanıcılar için bir güçlük olsa da, KeeperChat ailelerle iyi çalışır, bu yüzden Keeper aileler için en iyi şifre yöneticimizde bir yer kazanmıştır. 

İOS deneyiminin dışında, Keeper’ın da harika bir tarayıcı deneyimi var (aslında en iyi şifre yöneticisi uzantıları listemizi yaptı). Bununla birlikte, şifre alanlarını otomatik olarak doldurabilir, yeni girişleri otomatik olarak yakalayabilir ve mevcut girişlerinizi yönetebilirsiniz. Tabii ki, uzantı mobil cihazlarınızla senkronize edilir, böylece hareket halindeyken girişlerinizi yapabilirsiniz. 

Mükemmel kullanıcı arayüzünden geniş özelliklerine kadar Keeper, özellikle Max Bundle için faturayı çevirebiliyorsanız, çok doğru yapıyor. Keeper incelememizde bu konuda daha fazla bilgi edinebilir veya nasıl sevdiğinizi görmek için 30 günlük deneme sürümüne kaydolabilirsiniz.

İOS için En İyi Şifre Yöneticisini Seçme

Çok sayıda iOS şifre yöneticisi olmasına rağmen, rastgele bir tane seçmek ve bir gün aramak kadar basit değil. Birkaç yıl civarında olmasına rağmen, Apple 2018’de iOS 12’nin yayınlanmasıyla üçüncü taraf şifre yöneticilerini resmi olarak desteklemeye başladı. Yeni yazılım güncellemesiyle iOS, Apple olmayan şifre yöneticilerinden otomatik doldurmayı destekliyor. 

İOS listesi için en iyi şifre yöneticimizi oluştururken buradan başladık. Tabii ki, hangi platformda olursanız olun herhangi bir kalite şifre yöneticisi iyi olmalıdır. 

Bununla birlikte, iOS 12 ve 13 ile otomatik doldurma desteği ve Apple Watch gibi diğer Apple ürünleriyle entegrasyon da dahil olmak üzere Apple’ın ekosistemiyle entegre olan şifre yöneticilerine çok dikkat ettik.. 

Genel mobil deneyime de dikkat ettik. Örneğin, KeePass, kullanımı biraz tıknaz olmasına rağmen, masaüstünde sağlam bir şifre yöneticisidir. İOS’ta kullanılabilir, ancak yalnızca resmi olmayan bir bağlantı noktası olarak. İOS’un kullanım kolaylığına nasıl odaklandığı düşünüldüğünde, tıknaz mobil deneyimler platforma tam olarak uymuyor. 

Mobil deneyim, şifre yöneticisi uygulamasının kendisini, aynı zamanda iPhone veya iPad’inizi kullanırken aracın nasıl çalıştığını da içerir. Bunun için Face ID ve Touch ID ile biyometrik kimlik doğrulamanın yanı sıra tarayıcınızın dışındaki uygulama otomatik doldurma desteğini de dikkate aldık. 

Güvenliği Kırmak

Parola yöneticileri, parolalarınızı güvenli tutamazlarsa iyi değildir. İOS listesi için en iyi şifre yöneticimizi oluştururken, AES-256 şifreleme ve sıfır bilgi modeli için her seçeneği inceledik. Bu ikisi yedekte iken, şifre yöneticisi bir veri ihlali geçirse bile girişleriniz risk altında olmaz. 

Apple gibi, güvenliğin arka planda sihrinin çalışmasına izin vereceğiz. Aşağıdaki seçeneklerin tümü giriş bilgilerinizi güvende tutacağından endişelenmemelisiniz. Ancak, bu kılavuzdaki kullanıcı deneyimi, fiyat ve özelliklere daha fazla odaklanıyoruz. Güvenlikle ilgileniyorsanız, her giriş için ilgili incelememizi okuduğunuzdan emin olun..

Apple’ın Parola Yöneticisi Güvenli mi??

Apple’ın kendi iCloud Anahtarlık, Chrome’un yerleşik seçeneğinden çok daha iyi, sağlam bir şifre yöneticisidir. Apple’ın iCloud Drive incelememizde öğrenebileceğiniz güvenli iCloud hizmeti etrafında oluşturulmuş Keychain, şifreleri hareket halindeyken depolamanın kolay ve ücretsiz bir yolunu sunar. Ancak, yalnızca Apple ekosisteminin bir parçasıysanız iyi çalışır. 

Diğer Apple ürünleri gibi, Keychain diğer yazılım parçalarıyla da iyi oynamaz. İOS cihazları ve Safari ile çalışır, ancak hepsi bu. Chrome, Firefox veya Microsoft Edge için tarayıcı uzantıları yok. Birden fazla işletim sistemini sevenler toz içinde bırakarak Windows’ta da Anahtarlık kullanamazsınız. 

Yine de, Anahtarlık diğer paketlenmiş şifre yöneticilerinden çok daha güvenlidir. Yalnızca Apple yazılımını kullanarak içerik olduğunuz sürece, giriş bilgilerinizi güvende tutmak söz konusu olduğunda iyi bir çözümdür. Bununla birlikte, diğer seçeneklerin içerdiği birkaç özellik eksik. 

Örneğin, bir şifre üreticisi yoktur, ancak Keychain bir hesaba kaydolurken güçlü şifreler önerir. Benzer şekilde, Anahtarlık herhangi bir paylaşım işlevinden yoksundur ve girişleri kapsamlı bir şekilde düzenlemenize izin vermez.

Uygulamada, Keychain bir tarayıcı şifre yöneticisi gibi çalışır. Muadillerinden daha güvenli olmasına rağmen, 1Password ve Dashlane gibi araçlarla tepeden tırnağa gitme işlevselliğinden yoksundur. Birkaç ekstra hediye arıyorsanız, bir üçüncü taraf şifre yöneticisiyle ilişkili maliyet buna değer.

Son düşünceler

1Password, iOS için en iyi şifre yöneticisidir, ancak bunu Dashlane takip etmektedir. Ücretli bir şifre yöneticisi için pazardaysanız, ikisinde de yanlış gitmek zordur. Bununla birlikte, 1Password daha ucuz bir seçenek, bu yüzden iOS şifre yönetimi söz konusu olduğunda pastayı alıyor. 

Bitwarden, LastPass gibi bütçe odaklı müşteriler için sağlam bir alternatiftir. Bununla birlikte, bu seçeneklerin hiçbiri 1Password veya Dashlane gibi özellikler veya güvenlik açısından isabet etmedi. Kaleci önyükleme yapar ve biraz daha ucuz bir fiyata. 

İOS aygıtınızda hangi şifre yöneticisini kullanıyorsunuz? Neden seçtin? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. İOS için en iyi şifre yöneticisindeki kılavuzumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me