Opera vs Firefox: 2020’de İki Daha Küçük Tarayıcı Duke It Out

Opera ve Firefox, en eski aktif web tarayıcılarından ikisidir ve her ikisi de uzun ömürleri boyunca önemli ölçüde değişmiştir. Varlıkları boyunca, her ikisi de tarayıcı pazarının niş köşesini işgal ettiler, daha önceki Google Chrome ve Internet Explorer’a (Internet Explorer incelememizi okuyun) kıyasla. 


Bugün, Opera’ya karşı Firefox’a girip hangisinin zirvede olduğunu bulmanın zamanı geldi. Firefox sürekli olarak daha popüler bir seçenek olmasına rağmen, hem Opera hem de bireysel incelemelerinde iyi puan aldı. Her biri için daha ayrıntılı bir analiz istiyorsanız, Firefox incelememize ve Opera incelememize göz atabilirsiniz..

Kavga Kurmak: Opera ve Firefox

Hangisinin daha iyi tarayıcı olduğunu belirlemek için, her biri web’de gezinmenin önemli bir yönüne odaklanan iki yarışmacıyı beş turla çalıştıracağız. İlk olarak özellikler, ardından kullanım kolaylığı, performans, güvenlik ve gizlilik geliyor. Her turun galibi bir puan alacak ve üç veya daha fazla puana ulaşan tarayıcı genel kazanan ilan edilecektir..

1

Özellikleri

Her zaman olduğu gibi, özelliklerle başlayacağız. Bu turdaki belirleyici faktörler arasında reklam engelleyiciler, uzantı kitaplıkları ve cihazlar arası senkronizasyon gibi önemli yerleşik özelliklerin yanı sıra ekran yakalama araçları ve haber okuyucuları gibi küçük özellikler yer alıyor..

Opera

Birçok tarayıcı, kullanıcıyı seçenekler ve özelliklerle boğmak yerine temiz bir düzen ve basit bir kullanıcı deneyimi tercih ederek minimalist bir yaklaşıma doğru kaymış olsa da, Opera ters yöne gitti. 

Tarayıcı, en gelişmiş işlevselliği sağlamak için üçüncü taraf uzantılarına güvenmek yerine, hareket halindeyken çok sayıda özellik ile birlikte gelir.

Opera, Facebook Messenger ve WhatsApp gibi en popüler mesajlaşma uygulamaları için destek içerir ve bu platformları bir sekmeyi açık tutmadan kolayca kullanmanıza olanak tanır. 

Tarayıcı, tüm tarama verilerini cihazlar arasında kolayca senkronize eder ve My Flow desteği şifreli dosyalar da göndermenizi sağlar. Temalar ve karanlık mod gibi bazı küçük özelleştirme seçenekleri var, ancak olağanüstü bir şey yok.

Opera-MessagingApps

Ayrıca, tarayıcıda yerleşik bir Adblocker var, bu da diğer büyük tarayıcıların hiç rahatsız etmediği bir şey, bunun yerine Adblock Plus ve uBlock Origin gibi popüler üçüncü taraflara güveniyor. Haber okuyucusu, günlük haberlerinize hızlı erişim sağladığından ve kullanılan kaynaklar tamamen özelleştirilebilir olduğundan, başka bir harika küçük özelliktir..

Opera-NewsReader

Diğer bazı küçük kolaylık özellikleri arasında ekran görüntüsü alırken çok daha fazla esneklik sağlayan bir anlık görüntü aracı ile para birimi, tarih ve saat ve ölçümler gibi birimlerin otomatik dönüşümü bulunur. 

Tüm bunlar, Opera’nın eklenti listesinin atlanacağı bir şey değildir, çünkü özel eklentilerini Chromium’a dayanarak kullanabileceği eklentilerle birleştirdiğinizde, kapsamlı bir kütüphane ile sonuçlanırsınız..

Firefox

Opera’nın aksine, Firefox özelliklerle dolu değil, ancak büyük eklenti kütüphanesi bu eksikliği telafi etmek için harika bir iş çıkarıyor. Bununla birlikte, Firefox’un inanılmaz derecede iyi yaptığı şey, kullanıcıların arayüzün hemen hemen her bölümünü yeniden konumlandırmak da dahil olmak üzere tarayıcının nasıl görünmesi ve hissetmesi gerektiği konusunda büyük bir kontrole sahip olması nedeniyle özelleştirme..

Firefox Özelleştirme

Verilerinizi cihazlar arasında senkronize etmek basit bir işlemdir ve Firefox ayrıca Opera’ya benzer bir yakalama aracı, bir okuyucu görünümü ve birkaç alternatif arama motoru gibi çok kullanışlı küçük özelliklerle birlikte gelir.

Birinci Tur Düşünceler

Her iki tarayıcı da bu kategoride incelemelerinde çok yüksek puan aldı, ancak her tarayıcıda yerleşik özellikler açısından açık bir boşluk var. Firefox, daha gelişmiş özellikler sağlamak için kapsamlı eklenti kitaplığına güvenerek kullanıcıyı işlevsellikle doldurmayan temiz bir arayüz seçer.

Bununla birlikte, özelleştirme seçenekleri sadece Vivaldi’den (Vivaldi incelememizi okuyun) ikinci ve okuyucu görünümü, yakalama aracı ve doğrudan senkronizasyon da büyük avantajlar. 

Ancak, Opera artık Chromium’a (Chromium incelememizi okuyun) dayalı olduğundan, özel Opera uzantılarını tüm Chromium tabanlı tarayıcılarda bulunanlarla birleştirerek Firefox’u eklentiler için kolayca eşleştirebilir.

Ayrıca, Opera doğrudan tarayıcıya yerleştirilmiş çok daha fazla özellik ile birlikte gelir. Mesajlaşma uygulamalarının yanı sıra haber okuyucu, önceden yüklenmiş reklam engelleyici, otomatik dönüşüm aracı ve My Flow desteği bu kategoride net bir avantaj sağlıyor.

Tur: Opera için Özellikler Noktası

Opera Logosu
Firefox Logosu

2

Kullanım kolaylığı

Opera liderliği ele geçirdiğinde, her tarayıcının kullanım kolaylığına geçme zamanı geldi. Bu, kullanıcı deneyimine, düzene, arayüz tasarımına ve navigasyona bakmak anlamına gelir.

Opera

Opera’nın arayüzü diğer tarayıcılardan biraz daha az geleneksel olsa da, kafanızı sarmak ve alışmak hala oldukça kolaydır. Temel bilgiler diğer Chromium tarayıcılarına benzer, ancak özelleştirme seçenekleri için hızlı erişim menüsü ve ekranın sol tarafındaki bir kısayol çubuğu gibi kullanıcı arayüzüne bazı akıllı eklemeler var.

Opera-CustomizationBar

Sekmeler için yatay kaydırma yoktur, ancak size açık olanların tümünü ve son zamanlarda kapatılanları listeleyen bir açılır menü sunulur. Ayrıca, aradığınız kelimeyi bulmanızı kolaylaştıran sekmelerin içinde belirli kelimeleri veya kelime öbeklerini de arayabilirsiniz. Bir diğer kullanışlı özellik, sayfanın en üstüne dönmek için etkin sekmeyi tıklayabilmenizdir.

Opera-TabDropdown

Opera ayrıca başka bir sekme kullanırken veya hatta tamamen farklı bir yazılım parçası kullanırken ekranın bir kısmında video izlemenizi sağlayan YouTube gibi sitelerde yayınlanan videoları ayırmanıza olanak tanır.

Opera-DetachedVideo

Ne yazık ki, Opera’nın ana mobil tarayıcısı Opera Touch, oldukça karmaşıktır, erişmek için basmanız ve basılı tutmanız gereken bir düğmenin arkasındaki gizli kontroller sayesinde sinir bozucu olur.

Firefox

Firefox ayrıca yıllar içinde rafine edilmiş harika ve basit bir arayüze sahiptir. Sekmeler kaydırılabilir, bu da onları yönetmeyi çok daha kolay hale getirir. Ne yazık ki, Chrome internetin çoğuna hakim olduğu için, bazı web siteleri veya uygulamalar Chromium tabanlı tarayıcılara kıyasla Firefox’ta sorunlarla karşılaşabilir.

Firefox TabScrolling

Adres çubuğunun altında, çeşitli alternatif arama motorlarına ve en son arama terimlerinizin tümüne anında erişmenizi sağlayan kullanışlı bir açılır menü de vardır..

Yuvarlak İki Düşünce

Her iki tarayıcı da temiz arayüzlere ve hoş kullanıcı deneyimlerine sahip olduğundan, bu kategori başka bir sıkı yarışma oldu. Firefox’un sekme kaydırması sekme yönetimini basitleştirmenin harika bir yoludur ve daha fazla tarayıcının taklit etmesini istediğimiz bir şeydir, ancak Opera’nın bir açılır menü kullanma çözümü de kötü değildir ve sekmeleri kelimeler ve kelime öbekleri için arama yeteneği harika.

Aşağıdaki kılavuzları ve çoklu görevleri çok daha kolay hale getirdiğinden, çıkarılabilir videoları da gerçekten seviyoruz. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde, Opera’daki mobil cihazlardaki tıknaz Opera Touch’a rağmen başka bir zafer kazandırıyor.

Yuvarlak: Opera için Kullanım Kolaylığı Noktası

Opera Logosu
Firefox Logosu

3

Verim

Opera zaten iki tur zaferin zirvesinde. Henüz Firefox ve Google Chrome eşleşmesinde gördüğümüz gibi bu savaşlar hızla dönebileceğinden henüz bitmedi. Bununla birlikte, dikkatimizi her tarayıcının kaynak tüketimini, hızını ve veri kullanımını inceleyeceğimiz performansa dönüştürüyoruz.

Opera

Opera, özellikle Chrome’da piyasadaki en hızlı tarayıcılardan (Chrome incelememizi okuyun) biraz daha yavaş olduğu hızlı bir tarayıcıdır. Mobilde, Opera Touch’ın çok iyi skorladığı için daha karışık bir çanta, ancak Opera Mini uçsuz bucaksız, her şeyden daha düşük puan alıyor, Microsoft Edge’i kurtarıyor (Edge incelememizi okuyun).

İşlerin kaynak tarafında, Opera pek iyi değil. RAM tüketimi, bu konuda piyasadaki en kötü tarayıcılardan biri olan Chrome ile karşılaştırılabilir. Opera’nın mobil tarayıcılarından biri olan Opera Mini, veri kullanımını en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır, ancak belirtildiği gibi tarayıcının bu sürümü acı verici bir şekilde yavaş olabilir.

Opera-MiniDataSavings

Firefox

Firefox, masaüstünde daha yüksek hızlarda yalnızca Google Chrome ve Vivaldi saatleriyle mevcut olan en hızlı tarayıcılardan biridir. Aynı zamanda, en hızlı tarama seçeneğinin olduğu mobil cihazlarda da çok iyi değil..

RAM tüketimi başlangıçta yalnızca birkaç sekmeniz açıkken yüksek olsa da, tarayıcının mimarisinin tasarlanma şekli, diğer tarayıcılardan daha fazla sekme açtığınızdan önemli ölçüde daha az yer kaplamasına izin verir, bu da tarama yaparken RAM sorununun ana nedeni.

Yuvarlak Üç Düşünce

Şüphesiz hız bu turdaki en önemli faktördür ve her iki tarayıcı da çok hızlı olsa da Firefox, hem mobil hem de masaüstünde Opera’yı geride bırakıyor. Firefox ayrıca kaynak tüketimi söz konusu olduğunda Opera’dan çok daha iyi sonuç verir ve çok sayıda açık sekmeniz olduğunda önemli ölçüde daha az RAM kullanır.

Opera’nın sınırlı bant genişliği veya veri paketlerine sahip olanlar için harika bir özellik olan Opera Mini ile mobil veri tasarrufuna odaklanmasına rağmen, Firefox üstün hızı ve daha düşük RAM kullanımı oranı nedeniyle nihayet bir nokta yakalar.

Round: Firefox için Performans Noktası

Opera Logosu
Firefox Logosu

4

Güvenlik

Performansta bir galibiyetle Firefox, savaşı ilginç tutmayı ve Opera’ya erken bir galibiyeti reddetmeyi başarıyor. Ancak, şimdi, dördüncü turumuzun, güvenliği kapsayan, Firefox’un bunu devam ettirip sürdüremeyeceğini görme zamanı. 

Güvenli tarama veritabanları, güvenli olmayan bağlantı uyarıları ve güncelleme sıklığı gibi önemli güvenlik özellikleri burada reklam engelleyiciler ve pop-up engelleyicilerin yanı sıra büyük bir rol oynayacaktır..

Opera

Güvenlik, Opera’nın diğer büyük tarayıcılara kıyasla mücadele ettiği bir şeydir. Kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan ve kimlik avı düzenlerinden korumak için Google Güvenli Tarama kullanmak yerine, Yandex ve PhishTank adı verilen ve her ikisi de Google’ın daha popüler alternatifinden önemli ölçüde daha az etkili olan diğer iki veritabanından yararlanır.

Güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı üzerinden bağlanırken kullanıcılara bir uyarı verilir ve uyarı bir sembol yerine düz metin olarak “güvenli değil” kelimelerini içerdiği için açık ve kolay görülebilir.

Opera-HTTPWarning

Güncelleme sıklığı, Operator güvenliğindeki bir başka zayıflıktır, çünkü tarayıcı her dört ila altı haftada bir yeni bir güncelleme alır; Bu bir sorundur, çünkü siber suçlulara temel koddaki güvenlik boşluklarını bulma ve kullanma konusunda bir başlangıç ​​yapar.

Yine de, Opera’nın önceden yüklenmiş bir reklam engelleyici ve pop-up engelleyici ile birlikte gelmesi kötü değildir. Reklamlar ve pop-up’lar kötü amaçlı yazılımlar için en yaygın vektörler arasındadır, bu nedenle bu, özellikle bu önemli işi yapan üçüncü taraf eklentileri yüklemek istemeyen daha az gelişmiş kullanıcılar için büyük bir anlaşmadır..

Opera-AdBlocker

Firefox

Opera’nın aksine, Firefox kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan ve kimlik avından korumak için Google Güvenli Tarama’yı kullanır ve belirtildiği gibi bu güvenlik için mükemmel bir seçimdir. Tarayıcı önceden yüklenmiş bir pop-up engelleyici içermesine rağmen, yerleşik bir reklam engelleyici yoktur. 

Ancak, çok sayıda Firefox eklentisi arasında bir reklam engelleyici bulmak basit bir iştir. Reklamları da engelleyen en iyi pop-up engelleyiciler listemizle başlayabilirsiniz..

Firefox ayrıca, güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı üzerinden bir web sitesine bağlandıklarında kullanıcıları uyarır, ancak yalnızca bir ünlem işareti olduğu ve metin içermediği için uyarının fark edilmesi zordur. 

Bununla birlikte, güncelleme sıklığı mükemmeldir ve güvenlik delikleri genellikle bir keşif günü içinde yamanır. Ek olarak, hangi web tarayıcısının en güvenli olduğu üzerine yazdığımız yazıda ele aldığımız için düzenli güncellemeler sık ​​sık gerçekleşir.

Firefox HTTPWarning

Saklanan şifreleriniz bir ana şifre ile korunabilir, ancak bunun manuel olarak etkinleştirilmesi gerekir. Ana şifre belirlemezseniz, giriş ayrıntılarınızın cihazınıza fiziksel erişimi olan herkes tarafından çalınmasını engelleyen hiçbir şey yoktur. Bu nedenle, Firefox kullanıyorsanız en iyi şifre yöneticilerimizden birini indirmeyi düşünün.

Yuvarlak Dört Düşünce

Opera, saklanan şifreler için daha iyi güvenliğe sahip olsa da, daha net bir HTTP uyarısı ve yerleşik bir reklam engelleyici, güncelleme sıklığı ve kötü amaçlı web sitelerine karşı güvenilir koruma çok daha önemli faktörlerdir. Bu cephelerde, Firefox mükemmel, bu da diğer küçük kusurlara rağmen bu turda zafer kazandı, akşam skoru 2-2 oldu.

Round: Firefox için Güvenlik Noktası

Opera Logosu
Firefox Logosu

5

Gizlilik

Hatta skor ile, gizlilikle ilgili son tur tiebreaker olacak. Bu turda, her tarayıcının ne kadar veri topladığına, ilgili şirketlerin ne kadar güvenilir olduğuna ve elbette tarayıcıların hangi gizlilik özelliklerine sahip olduğuna bakacağız..

Opera

Opera eskiden mahremiyet konusunda çok daha iyisini yapıyordu, ancak Çinli yatırımcılar 2016 yılında şirketi satın aldı. Çin hükümetinin sicili göz önüne alındığında, bu tarayıcı için endişe verici bir gelişme.. 

Gizlilik politikası daha iyi değildir, çünkü şirketin adlar, IP adresleri ve arama terimleri de dahil olmak üzere kullanıcılara veri toplayabileceğini ve bu bilgileri istediği herkesle paylaşabileceğini açıkça belirtmektedir..

Dahil olan bir VPN var, ancak arkasındaki şirket – SurfEasy – aynı derecede rahatsız edici bir gizlilik politikasına sahip. Aynı zamanda merkezi Kanada’da bulunan Five Eyes casusluk ağının bir üyesidir. Tüm bunlar, ayarlarla bazı veri toplamayı kapatabilirsiniz ve izleme kontrolleri iyi. Yine de, en iyi VPN seçimlerimizden biriyle devam etseniz iyi olur.

Opera-PrivacySettings

Firefox

Öte yandan Firefox, gizlilik konusunda mükemmeldir. Tarayıcıyı geliştiren şirket olan Mozilla, gelirini reklam veya kullanıcı bilgilerini satma temelinde olmayan kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. 

Firefox’un gizlilik politikası, tamamen anonimleştirilmiş ve yalnızca dahili geliştirme amacıyla kullanılan minimum kullanım verilerini topladığı için çok açıktır..

Ayrıca, tarayıcı tam olarak ne tür izleyicileri ve çerezleri ayrıntılı olarak engellemek istediğinizi yönetmenizi sağlayan harika izleme kontrolleri ile birlikte gelir. Firefox’u kullanmak gizliliğinizi korumak için harika bir ilk adım olsa da, başka hangi adımları atabileceğinizi öğrenmek için anonim tarama kılavuzumuzu okumalısınız..

Opera-PrivacySettings

Beşinci Tur Düşünceler

Tıpkı Chrome ile karşılaştığında olduğu gibi, Firefox da Opera’yı son derece mükemmel kullanıcı gizliliği duruşuyla eziyor. Mozilla’nın büyük itibarı, katı gizlilik politikası ve skandal eksikliği, şirketin 2016 yılında satılmasından bu yana Opera’nın kaydının tam aksine, bu da Firefox’un genel zaferini garanti ediyor.

Round: Firefox için Gizlilik Noktası

Opera Logosu
Firefox Logosu

6

Son düşünceler

Bu, tarayıcı dünyasının iki yaşlı devlet adamı arasında zorlu bir savaştı. Başlangıçta Opera için çok iyi görünüyordu, hem özellik hem de kullanım kolaylığı kazanıyordu, ancak Firefox kalan üç kategoride güçlü bir performans sergileyerek yenilgi çenelerinden zafer kazandı..

Kazanan: Firefox

Opera ve Firefox hakkında ne düşünüyorsunuz? Firefox’un daha güçlü bir seçenek olduğuna dair değerlendirmemize katılıyor musunuz, yoksa Opera’nın performans, güvenlik ve gizlilik açısından daha iyi özelliklerini ve kullanım kolaylığını mı tercih ediyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me