Opera ve Chrome: İki Tarayıcı 2020’de Tıraş Olsun

Chrome ve Opera’nın her ikisi de popüler tarayıcılardır, ancak ikincisi, Google’ın dev statüsüne kıyasla pazarın her zaman daha niş bir bölümünü işgal etmiştir. 


Aralarında daha fazla fark vardı, ancak Opera 2013’te Chromium’a geçtiğinden beri, ikisi çok daha benzer hale geldi. Burada, Opera’ya karşı Chrome’a ​​çukurlaşacağız ve bir kez ve herkes için daha iyi bir tarayıcı olacağız.

Bu doğrudan bir karşılaştırma olduğundan, bunları incelemek yerine bu iki tarayıcıyı neyin ayırdığına odaklanacağız. Aradığınız şey buysa, her tarayıcıya daha yakından baktığımız Google Chrome incelememizi ve Opera incelememizi okuyabilirsiniz..

Kavga Kurmak: Opera ve Chrome

Tarayıcıları beş tur geçeceğiz, her biri bir puan değerinde olacak, yani üç puan kazanan tarayıcı galip olacak. Bir web tarayıcısının önemli yönleri olan kullanım kolaylığı, performans, güvenlik ve gizlilik özellikleriyle başlayacağız..

1

Özellikleri

İşleri başlatmak için her tarayıcının özelliklerine bir göz atacağız. Bu, cihazlar arası senkronizasyon, uzantı kitaplıkları, yerleşik işlevsellik ve özelleştirme gibi şeyleri içerir.

Opera

Opera, hem büyük hem de küçük birçok yerleşik özellikle birlikte gelir. Uzunluğuna bakılmaksızın tüm web sayfasının ekran görüntülerini almanızı sağlayan bir anlık görüntü aracı vardır. Ayrıca, kaynakları özelleştirmenizi sağlayan bir haber okuyucusu da dahil olmak üzere, tüm düzenli haber yayınlarınıza tek bir yerden kolayca erişmenizi sağlar.

Opera-NewsReader

Karanlık ve aydınlık modları, duvar kağıtları ve temalar da dahil olmak üzere yapabileceğiniz bazı temel özelleştirmeler var. Facebook Messenger ve WhatsApp gibi popüler mesajlaşma uygulamalarıyla entegrasyon da dahildir ve bunlara ekranın sol tarafındaki kısayol çubuğundan erişebilirsiniz. Bu uygulamalara ayrı sekmeler ayırmanız gerekmediğinden bu inanılmaz derecede kullanışlı.

Opera-MessagingApps

Aynı menüde, sık kullandığınız web sitelerine yönelik kendi kısayollarınızı özelleştirerek hangi sekmenin etkin olduğuna bakılmaksızın bunlara sürekli erişim sağlayabilirsiniz. 

Cihazlar arası senkronizasyonu ayarlamak çok kolaydır ve yer imleri ve açık sekmelerden tarama geçmişi ve tercihlerine kadar her şeyi senkronize eder. Sadece bu değil, tarayıcıya entegre olan My Flow’u kullanarak cihazlar arasında şifreli veriler de gönderebilirsiniz.

Dahil olan tüm bu özelliklerde bile, Opera üçüncü taraf uzantılarını da gözden kaçırmaz. Çok sayıda özel Opera eklentisi vardır ve tarayıcı Chromium’a dayandığından, Chrome uzantılarının büyük bir bölümünü de kullanabilir.

Krom

Chrome’da pek çok gelişmiş işlev bulunmamasına rağmen, uzantı kütüphanesi kesinlikle çok büyük. Düşündüğünüz hemen hemen her tarayıcı özelliği, reklam engelleyicilerden ve notlardan güvenlik özelliklerine, yakalama araçlarına ve çok daha fazlasına kadar bir uzantı olarak bulunabilir..

Chrome’un cihazlar arasında senkronizasyonu sağlamdır ve tarama deneyiminizin her bölümünü senkronize etmenize olanak tanır. Tarayıcı ayrıca Google’ın Google Pay, Drive, Çeviri ve daha fazlası dahil olmak üzere uygulama ve hizmetlerle entegre edilmiştir. Özellikle Google Çeviri, şu anda piyasadaki en iyi ücretsiz çeviri yazılımı olduğu için mükemmel bir entegrasyon.

Krom-GoogleTranslate

Küçük özellikler açısından, oldukça basit olmasına rağmen, imzalar veya dinamik PDF dosyaları gibi daha gelişmiş özellikler için destek içermeyen güzel bir yerleşik PDF okuyucu var.. 

Bir resmi sağ tıklattığınızda, bir bağlam menüsü seçeneği çok uygun olan bir ters resim araması yapmanızı sağlar. Ayrıca, hem paylaşılan bilgisayarlar hem de özel tarama profilleri olarak kullanmak için kullanışlı olan birden fazla kullanıcıyı yapılandırabilirsiniz.

Krom-ReverseImageSearch

Mobil cihazlarda, masaüstüne kıyasla daha az gelişmiş veya benzersiz özellik bulunur; yalnızca ilgi çekici olan şey, web sayfalarını kaydetmenize olanak tanıyan okuma listesidir; böylece çevrimdışı olduğunuzda daha sonra erişebilirsiniz.

Birinci Tur Düşünceler

Chrome kesinlikle daha geniş bir uzantı kütüphanesine sahiptir, ancak Opera kendi özel eklentilerine ek olarak bunlardan birçoğuyla uyumludur. Aslında, Opera tarayıcıya yerleşik bir anlık görüntü aracı, mesajlaşma entegrasyonu ve haber okuyucusu gibi çok daha gelişmiş işlevler içerdiğinden, Chrome’un özellikler söz konusu olduğunda en büyük avantajını etkisiz hale getirir..

Tur: Opera için Özellikler Noktası

Opera Logosu
Google Chrome Logosu

2

Kullanım kolaylığı

Sıradaki kullanım kolaylığı. Bu turda, sekme yönetimi, arayüz tasarımı, düzen ve kolaylık özellikleri gibi şeylere özel önem vererek, her tarayıcıda web’de gezinmenin ne kadar rahat olduğunu ölçeceğiz..

Opera

Opera’nın arayüzünde gezinmek kolaydır ve görsel olarak çekici. Çünkü Chromium’a dayanıyor (Chromium incelememizi okuyun), diğer birçok tarayıcıya oldukça benziyor, ancak hala göze çarpan bazı kısımları var. 

Hem web kısayollarına hem de özelleştirme ayarlarına kolay erişim, farklı bir sekmeye veya uygulamaya geçtiğinizde bile bir şey izlemeye devam etmenizi sağlayan çıkarılabilir videolar güzel.

Opera-DetachableVideo

Sekme yönetimi de sağlamdır. Sekme kaydırma olmamasına rağmen, listedeki tüm açık sekmeleri görüntüleyen bir açılır menü vardır. Belirli bir sekmeyi bulmak için anahtar kelimeler veya kelime öbekleri de arayabilirsiniz. Sekmeler söz konusu olduğunda başka bir düzgün özellik, web sayfasının en üstüne geri dönmek için hangisinin aktif olduğunu tıklayabilmenizdir..

Opera-TabSearch

Ne yazık ki, Opera’nın mobil tarayıcılarından biri ve iOS’ta birincil tarayıcısı olan Opera Touch umutsuzca tıknaz. Bazı açıklanamayan nedenlerden dolayı, tarayıcı tüm gezinme kontrollerini bir saniye boyunca dokunmanız ve basılı tutmanız gereken bir düğmenin arkasına gizler, bu da inanılmaz derecede can sıkıcıdır.

Krom

Chrome’un kullanıcı arayüzü iyi tasarlanmış ve kullanımı keyifli. Burada diğer tarayıcılardan göze çarpacak çok fazla şey yok, ancak bunun nedeni çoğunlukla diğer tarayıcıların tasarımlarının kullanıcı tabanı büyümeye devam ettikçe yıllar boyunca Chrome’a ​​daha yakın olması..

Ne yazık ki, aynı anda çok fazla açıksa, aradığınız sekmeyi bulmayı zorlaştıracak sekme kaydırma yok. Bununla birlikte, sekmeler kaydırma yapmadan olabildiğince temiz bir şekilde ayrılır ve çok sayıda açık olsa bile favicons’un tanımlanması kolaydır..

Krom-Tabs

Yuvarlak İki Düşünce

Bu karşılaştırma sadece masaüstü tarayıcılarını dikkate alırsa, bu tur Opera için kolay bir kazanç olacaktır. Ne yazık ki, iOS’ta (Opera Touch) tarayıcının birincil mobil sürümü kullanmak çok kötü hissettiriyor, bu da bu kategoride büyük bir sorun.

Bu, sportif alt sekme yönetimine rağmen, Chrome’un hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda çok daha hoş bir kullanıcı deneyimi sunarak bu tur için ana noktaya geldiği anlamına gelir.

Yuvarlak: Google Chrome için Kullanım Kolaylığı Noktası

Opera Logosu
Google Chrome Logosu

3

Verim

Artık skor 1-1’de bile olduğuna göre, her tarayıcının performansını kontrol etme zamanı. Buradaki en önemli husus açıkça hız olacak, ancak kaynak tüketimi ve veri tasarrufu özellikleri de önemli bir rol oynayacak.

Opera

Opera hızlı bir tarayıcıdır, ancak yine de Firefox (Firefox incelememizi okuyun) veya gerçekten de Chrome gibi bazı rakiplerden daha yavaştır. Birkaç sekmeden daha fazlasını açtığınızda tarayıcı oldukça fazla RAM kullandığından kaynak tüketimi de çok yüksektir. Chromium’u temel alan çoğu tarayıcı tarafından paylaşılan bir sorun olduğu için bu çok şaşırtıcı değil.

Opera’nın mobil versiyonlarından biri olan Opera Mini veri tasarrufuna odaklanıyor ve bu da onu sınırlı bant genişliğine sahip insanlar için mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Ne yazık ki, Opera’nın bu sürümü de inanılmaz derecede yavaş, bu yüzden hız ve veri kullanımı arasında biraz takas.

Krom

Chrome çok hızlıdır, Vivaldi gibi sadece birkaç tarayıcı (Vivaldi incelememizi okuyun), hızdan daha iyi performans gösterir. Ne yazık ki, tarayıcı aynı zamanda tonlarca RAM kullanıyor, bu da Chrome’un başlangıcından beri rahatsız edici bir sorun. Mobil cihazlarda veya masaüstünde veri tasarrufu sağlayan özelliklerde de hiçbir şey yok.

Yuvarlak Üç Düşünce

Günün sonunda, bir web tarayıcısı için en önemli performans faktörü hızıdır. Kaynak tüketimi de önemli olmakla birlikte, esas olarak düşük miktarda RAM’e sahip bilgisayarları etkiler ve hem Opera hem de Chrome yine de büyük miktarda kaynak tüketir.

Opera’nın mobil cihazlardaki veri kaydetme modu harika, ancak hız farkını telafi etmek için yeterli değil. Bu nedenle Chrome bu turu kazanarak skoru 2-1’e bıraktı.

Round: Google Chrome için Performans Noktası

Opera Logosu
Google Chrome Logosu

4

Güvenlik

Tarayıcı güvenliği, geliştiriciler ve siber suçlular arasında hiç bitmeyen bir yarıştır ve Chrome’dan zaferden sadece bir puan uzakta, her tarayıcının kullanıcılarını korumakta ne kadar iyi olduğunu görmenin zamanı geldi. Buna güvenli tarama veritabanları, güvenli olmayan bağlantı uyarıları, güncelleme sıklığı ve reklam engelleyiciler dahildir.

Opera

Opera, kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı algılaması için iki ayrı veritabanı kullanır. Yandex öncekine karşı koruma sağlar ve PhishTank ikincisine karşı koruma sağlar. Ne yazık ki, bunlar Internet Explorer ve Edge (Kenar incelememizi okuyun) tarafından kullanılan Microsoft’un SmartScreen’i veya daha yaygın Google Güvenli Tarama gibi diğer güvenlik veritabanları kadar etkili değildir..

Tarayıcı yaklaşık altı haftada bir güncelleme aldığından güncelleme sıklığı da zayıftır. İdeal olarak, daha düzenli bir şekilde yayınlanan güncellemeleri görmek istersiniz, biri en az iki ila üç haftada bir çıkıyor.

Öte yandan Opera, hem bir reklam engelleyici hem de bir açılır pencere engelleyici ile önceden paketlenmiş olarak gelir. Pop-up engelleyiciler bu günlerde yaygın olarak yer alsa da, genellikle bu amaçla harici bir eklenti indirmeniz gerektiğinden, reklam engelleyiciler için aynı şey geçerli değildir. Güvenli olmayan bağlantı uyarısı da açıktır ve kolayca fark edilir.

Opera-AdBlocker

Krom

Web tarayıcısının en güvenli olduğu makalemizde de belirttiğimiz gibi, Chrome güvenlik konusunda en iyi web tarayıcıları arasında yer alıyor. Güncelleme sıklığı mükemmel, güvenlik yamaları genellikle bir zayıflığın keşfedildiği bir gün içinde ortaya çıkıyor.

Kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlara ve kimlik avına karşı korumak için Chrome, işi iyi yapan Google Güvenli Tarama veritabanını şaşırtıcı bir şekilde kullanmaz. Normal HTTP (HTTPS yerine) üzerinden bağlanırken size sunulan güvenli olmayan bağlantı uyarısı da net ve kolayca görülebilir.

Krom-HTTPSWarning

Chrome’da ayrıca bir pop-up engelleyici bulunur, ancak tarayıcının reklamları engellemesini istiyorsanız bir uzantı indirmeniz gerekir. Aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca seçenek var, bu yüzden bu gerçekten bir sorun değil. En iyi pop-up engelleyiciler listemiz, normal reklamları da engellediğinden başlamak için iyi bir yerdir..

Yuvarlak Dört Düşünce

Opera önceden yüklenmiş bir reklam engelleyici ile gelse de, Chrome’da iyi bir üçüncü taraf reklam engelleyici bulmak basit bir iş olduğu için bu büyük bir avantaj değil.. 

Ayrıca, Chrome çok daha sık güncellenen güncellemeler ve daha güvenli bir tarama veritabanı sunar. Şifreler her iki tarayıcı tarafından sistem kimlik bilgilerinizle korunsa da, yine de en iyi şifre yöneticisi seçimlerimizden birini öneriyoruz.

Tüm bunlar birlikte Chrome’a ​​bu kategoride önemli bir ayak ve dördüncü turumuzdaki zaferi veriyor. Bu skoru 3-1’e koyar ve Chrome’u bu karşılaştırmanın kazananı yapar. Ancak, yine de son turumuza devam edeceğiz.

Round: Google Chrome için Güvenlik Noktası

Opera Logosu
Google Chrome Logosu

5

Gizlilik

Son olarak, tarayıcıların kullanıcılarının gizliliğini ne kadar iyi koruduğunu inceleme zamanı. Bu tur her zaman Chrome için bir sorundur (Firefox ve Google Chrome savaşımızda gösterildiği gibi), ancak Opera da bu konuda tam olarak harika değil. 

Dikkate alacağımız önemli faktörler veri toplama politikaları, gizlilik skandalları, her şirketin ne kadar güvenilir olduğu ve elbette kullanıcıların çevrimiçi olarak anonim kalmasına yardımcı olan özelliklerdir..

Opera

Opera eskiden gizlilik konusunda sağlamdı, ancak Çinli yatırımcılar 2016 yılında şirketi satın aldıktan sonra, hepsi değişti. Çin hükümetinin ülkedeki şirketler üzerinde sahip olduğu kontrol düzeyi göz önüne alındığında, Opera kullanırken anonim kalmayı umut eden herkes için inanılmaz derecede endişe verici.

Gizlilik politikası da daha da kötüye gitti, çünkü Opera artık adlar, IP adresleri ve tarama geçmişi dahil olmak üzere kullanıcılarda her türlü veri toplama ve sevdiği kişilerle paylaşma hakkını saklı tutar. Bununla birlikte, tarayıcıda bulunan izleme ve gizlilik denetimleri iyi, ancak olağanüstü bir şey değil.

Normalde, bir VPN dahil olmak gizliliğe büyük bir bonus olur, ancak VPN hizmeti veren şirket SurfEasy’nin çok tehlikeli bir gizlilik politikası vardır.

Ayrıca, VPN sadece üç bölge – Avrupa, Amerika ve Asya – arasından seçim yapmanıza izin verir, bu da coğrafi engellemeyi atlamak istiyorsanız pratik olarak işe yaramaz hale getirir. Ayrıca, SurfEasy, Five Eyes casus ağının bir üyesi olan Kanada’da bulunmaktadır..

Opera-VPN

Krom

Gizlilik, Chrome’daki açık ara en büyük sorundur. Google’ın gelir akışı reklamlara dayalı olduğundan, verilerinizi üçüncü taraflara açıkça satmaz, ancak elinden gelen her şeyi toplar ve gördüğünüz reklamları uyarlamak için kullanır.

Varsayılan olarak, arama terimlerinizi ve tarama geçmişinizi toplayan arama önerileri veya adres tahmini gibi gizliliğe zarar veren bir grup özellik vardır..

Bu özellikleri kapatabilir ve hatta şirketin size ait verilerini silebilirsiniz (Google geçmişinizi nasıl sileceğinizle ilgili kılavuzumuza bakın), bunun sizi gözetlemelerini engellediğini söylediğinde Google’a güvenmek zordur.

Krom-GoogleServices

Bu güven eksikliği, büyük ölçüde Google’ın dahil olduğu sayısız skandallara borçludur, NSA PRISM programıyla işbirliği yapmaktan Sokak Görünümü araçlarını kullanarak şifrelenmemiş WiFi ağlarından veri toplamaya kadar.

Gizlilik ve izleme denetimleri iyi olsa da, örneğin Firefox’unkiler kadar esnek değildir, bu nedenle kendinizi korumak istiyorsanız anonim tarama kılavuzumuzu öneririz. Chrome ayrıca Opera gibi bir VPN ile birlikte gelmediğinden, telafi etmek için Chrome için en iyi VPN’i indirmek istersiniz.

Beşinci Tur Düşünceler

Bu, hem Opera hem de Google gizlilik söz konusu olduğunda korkunç olduğundan, esasen bir kravattı. Her ikisinin de rahatsız edici ve kıvrımlı gizlilik politikaları var ve kullanıcıları hakkında tonlarca veri topluyor. 

Her iki şirket de çok güvenilir değil, çünkü biri şu anda Çin’de bulunuyor ve diğeri yıllar boyunca sayısız skandalla uğraşıyor.

Bununla birlikte, bunu mümkün olan en ince farkla olsa da Opera’ya vereceğiz. Günün sonunda, Google tüm işletme modelini size reklam yayınlamaya dayandırıyor ve Opera’nın dahil olduğu VPN harika olmasa da hiçbir şeyden daha iyi değil. 

Gerçek şu ki, hiçbir tarayıcı kimliğinizi düzgün bir şekilde koruyamayacaktır, bu nedenle gizliliğinizi korumak için bu 99 araçtan bazılarını indirmeyi düşünün.

Tur: Opera için Gizlilik Noktası

Opera Logosu
Google Chrome Logosu

6

Son düşünceler

Bununla savaş bitti. Opera özellik kazanarak güçlü bir şekilde başlamış olsa da, Chrome daha sonra kullanım kolaylığı, performans ve güvenlik açısından art arda üç galibiyet alarak genel zaferi kazandı.. 

Her ne kadar her iki şirket de bu konuda korkunç olduğundan, gizlilik konusundaki son tur aslında bir kravattı, Opera orada bir galibiyeti sıkmayı başardı ve Chrome’un zafer marjını tek bir noktaya düşürdü..

Kazanan: Krom

Chrome ve Opera’nın diğer bazı tarayıcılara karşı nasıl biriktiğini görmek istiyorsanız, öğrenmek için Chrome ile Edge ve Opera ve Firefox makalelerini okuyabilirsiniz..

Chrome ve Opera hakkında ne düşünüyorsunuz? İkincisinin daha kapsamlı özellikler listesini mi tercih ediyorsunuz yoksa Chrome’un üstün performansının ve güvenliğinin daha önemli olduğunu mu kabul ediyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map