Online Arkadaş Dolandırıcılar ve 2020 yılında Onlardan Kendinizi Korumak için nasıl

Herkesin şirket odaklı en sevdiği tatil buradadır ve aranızda önemli başkaları ile şanslı olanlar için bu, sevgi, hediyeler ve kutlama günü anlamına gelir. Diğer herkes için, bu muhtemelen sevgi aramak anlamına gelir ve bunu çevrimiçi randevu uygulamalarından daha kolay bir yolu yoktur.


Çikolatalar ve çiçekler iyi, ama bu Sevgililer Günü Cloudwards.net size çok daha değerli bir hediye vermek istiyor. Kuşkusuz, Noel için çorap almak gibi bir şey olacaktır, ancak onlara sahip olmasaydınız, her gün kabarcıklarla dolaşırsınız (ya da sadece dayanılmaz bir hipster gibi görünüyorsunuz).

Çevrimiçi randevu dolandırıcılıklarını ve kendinizi onlardan nasıl koruyacağınızı ele alacağız. Aşkı bulmak yeterince zordur, bu yüzden size güvenli bir şekilde yapmanız için bilgi vererek yükü hafifleteceğiz. İlk olarak, başkalarının yakalandığı kötü şöhretli dolandırıcılıklardan bahsedeceğiz, o zaman size bu durumlarda kendinizi nasıl koruyabileceğinizi anlatacağız.

En Kötü Online Arkadaş Dolandırıcılığı

2018’de eşcinsel erkekler için çevrimiçi bir flört servisi olan Grindr hakkında, hassas kullanıcı bilgilerini bilmeden ifşa eden haberler. Atlas Lane CEO’su Trever Faden, Grindr kullanıcılarının kullanıcı adlarını ve şifrelerini girebilecekleri ve onları hizmette kimin engellediğini görebilecekleri C * ckblocked adlı bir web sitesi oluşturdu..

Faden, neyse ki asla herkese açık yapmadığı kullanıcı profillerini, mesajları, fotoğrafları ve konumları görebildi. Grindr’in kalitesiz güvenliğini ortaya çıkarmak hacktivist bir hareketti. Verilerin yeterince riskli olmasına rağmen, eşcinsel erkekler için bir randevu hizmetini hedeflemesi gerçeği daha da kötüleştirdi. Eşcinsel olmanın yasadışı olduğu ülkelerde, kullanıcıları hapse veya mezara koyabilir.

En kötü yanı, Grindr’ın kullanıcılarının HIV durumunu bilmeden üçüncü taraflara da maruz bırakmasıydı. Ayrıca, bu bilgiler şifrelenmemiş olarak gönderilir, yani veri akışında gözetleyen herkes bu bilgileri çalabilir. Bunun nasıl çalıştığını öğrenmek için şifreleme açıklamamızı okuyun.

Grindr HIV Durumu
© TechCrunch

Her şey kişisel verilerinizin kurumsal manipülasyonu ile ilgili değildir. 2017 yılında, 50’li yaşlarındaki bir kadın, azalan bir evlilikte, bir omuz için çevrimiçi flört hizmetlerine gitti. Facebook sayfasında belirtildiği gibi gururlu bir Hıristiyan olan Teksaslı kadın, çevrimiçi tanıştığı “Charlie” ye parasal bir paraya dönüştürüldü.

Charlie inancını iki yıl boyunca 2 milyon dolardan aldatmak için basamak taşı olarak kullandı..

FBI ile yaptığı röportajda, “California’da bir işi bitirmeye çalışıyordu ve bu işi bitirmek için biraz paraya ihtiyacı vardı” dedi. “Ve ben de ona [para] gönderdim. Uzun ve zor düşündüm. Bunun için dua ettim. Hesapta param olsaydı, ona biraz para gönderebileceğimden emin olsaydım. Ve 24-48 saat içinde geri vereceğine söz verdi. Ve düşündüm – bunu yapabilirdim, hiç kimse bilemezdi ve iyi olurdum. ”

Bu dolandırıcılıkların çoğu Nijeryalı peşin ücret aldatmaca bir evrim, insanlar bir “hükümet ajanı” tarafından çağrılacak ve 250 $ peşin ücreti bekleyen bir hibe için nitelikli söyledi. Bu etkinliğe katılan dolandırıcılar, tanışma web sitelerindeki kullanıcıları, özellikle yakın zamanda boşanmış, yaşlı, dul veya engelli 40 yaş üstü kullanıcıları hedefliyor.

Tinder veya Bumble’da aşkı arayan taze bir kediyseniz, sorun değil mi? Yanlış. 2015 yılında Maya M, hikayesini Binder of a Tinder tarihinin takipçisi olarak paylaştı ve onun gibi daha birçok hikaye var. Çevrimiçi veri hizmetlerinin sizin hakkınızda tuttuğu bilgi hazinesi dışında, kurnaz bir kullanıcı herhangi bir zamanda nerede bulunduğunuzu öğrenebilir.

Nasıl Online Dating Dolandırıcılığı Kendinizi Korumak için

Bu çok fazla kıyamet ve kasvet, ama neyse ki önlenebilir. Bu bölümde, çevrimiçi randevu dolandırıcılıklarından korunmanın basit yolları hakkında konuşacağız.

Sağduyu

Diğer koruyucu önlemleri kullanmadan önce beyninizi kullanın. Çoğu flört dolandırıcılığı internette ne olduğunu deşifre ederek önlenebilir. Nijeryalı bir prens ile bir soy paylaşmıyorsunuz ve Michigan’lı adam ona gönderdiğiniz 2000 $ ‘ı geri ödemeyecek.

Aslında online tanışma dolandırıcılığı genellikle bir mil (veya 10) uzakta telgraf edilir. Burada “aldatmaca” ya vurgu var. Sağduyu sizi çevrimiçi tanışma web sitelerinde sinsi veya daha hain alt besleyicilerden korumaz. İçinde bulunduğunuz durum buysa, önümüzdeki birkaç bölümde sizi koruyacağız.

Dedikleri gibi, sağduyu her zaman yaygın değildir. Kişinin, bilirsiniz, bir kişi olduğunu bilmeden önce para dağıtmayın ve kişisel bilgileri önce düşünmeden dağıtmayın. Arkadaş dolandırıcılığı en düşük asılı meyve arar. Böyle olma.

Araştırma yapmaktan da utanç yok. Potansiyel sevgilinizin sosyal medyası varsa, ona bakın. Bazı araştırma çalışmaları, konuştuğunuz kişinin söyledikleri kişi olduğundan emin olmak için uzun bir yol kat eder. Burada bir çizgi var, ama yine de, beynini kullan.

Dikkatli olsanız bile, örneğin veri ihlallerine karşı korunmayacaksınız. Grindr sadece milyonlarca kullanıcının kişisel verilerini açıklamakla kalmadı, aynı zamanda HIV durumlarını üçüncü taraflarla paylaştı. Buna karşı korunmanın en iyi yolu basitçe yalan söylemek. Sevgi arayan bir arkadaşlık web sitesinde bulunuyorsanız, HIV durumunuz gibi bilgiler pazarlamacılar değil, sizinle ve gördüğünüz kişi arasında olmalıdır.

Arkadaş web siteleri için özel bir Facebook profili bile oluşturmak isteyebilirsiniz. Tinder ve Bumble gibi hizmetler profilinizi oluşturmanın bir yolu olarak Facebook’a bağlanır ve orada paylaşmak istemediğiniz kişisel bilgiler olabilir. Hizmet şartları ve gizlilik politikası ile okumaya hevesli değilseniz, rıza vermemek en iyisidir.

İnsanları yayınlamanız gerektiğini söylemiyoruz – sonuçta, bu makalenin amacı bundan kaçınmaktır – ancak paylaşmayı tercih etmediğiniz kişisel bilgilerle doldurulmamış ikinci bir Facebook hesabı kullanmak kötü bir fikir değildir..

VPN kullanın

Çevrimiçi bir randevu hizmeti kullandığınızda, İnternet üzerinden istek gönderirsiniz ve bu istekler çok sayıda kişisel bilgi içerir. Her istekle gönderilen IP adresiniz konumunuzu gösterebilir, böylece çevrimiçi olarak kurnaz bir sürünme nerede olduğunuzu bulabilir.

Sanal bir özel ağ bundan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bir VPN kullandığınızda, IP adresiniz yenisiyle değiştirilir, böylece başka bir yerdeymişsiniz gibi görünürsünüz. Ayrıca, bağlantınız şifrelenir, böylece gönderdiğiniz tatlı sözler hükümetin veya diğer ağ meraklılarının eline geçmez.

expressvpn-review-hız testi

En iyi VPN için seçimimiz ExpressVPN’dir. Sadece bağlantınızı hızlı ve kararlı tutmakla kalmaz, aynı zamanda sizi güvende tutar. VPN güvenliği ve gizliliğinde en iyilere uyan ExpressVPN, çevrimiçi olarak yaptıklarınızı kayıt dışına çıkarır. ExpressVPN incelememizde bu konuyla ilgili bilgi edinebilir veya 30 günlük para iade garantisi olan bir hesaba kaydolabilirsiniz..

Başparmağınızı teknoloji dünyasına daldırıyorsanız ve siber suçlardan korunmak için fazla uğraşmak istemiyorsanız, en iyi ücretsiz VPN kılavuzumuza göz atın. Bu seçeneklerin hız veya özelliklerin dezavantajları olsa da, çevrimiçi buluşurken sizi koruyacaklar.

Parola Yöneticisi Kullanma

Çevrimiçi güvenlik konusunda genellikle iyi bir uygulama olmakla birlikte, tanışma uygulamalarına sahip bir şifre yöneticisi kullanmak kötü bir fikir değildir. Farkında değilseniz, bir şifre yöneticisi şifrelerinizi yönetir. Hesaplarınız için şifreleri depolamanız için tek bir yer sağlar, sadece interneti kullanmayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda daha güvenlidir.

dashlane kimlik kontrol paneli

Örnek olarak Grindr’ı ele alalım. HIV verilerini üçüncü taraflarla paylaşması konusunda çok endişe olsa da, geçmişte çaput güvenlik uygulamaları zararlı olmuştur. Veri ihlali yaşayan birçok web sitesinden biridir. 2012’de bir Avustralyalı bilgisayar korsanı diğer kullanıcıları taklit edebildi ve binlerce kişinin kişisel bilgilerini açığa çıkardı.

Çok teknik bir bilgi elde edemeyiz, ancak veri ihlali olduğunda bilgisayar korsanı genellikle kullanıcıların şifrelerini hemen almaz. Bunun yerine, daha sonra bunu yapmak için tasarlanmış bir programla deşifre etmeye çalıştıkları karma veya şifreli sürümleri alırlar. Her bir hesabınızda güçlü ve benzersiz bir şifre kullanmak, onları bu tür kaba kuvvet saldırısından koruyabilir.

Neyse ki, şifre yöneticileri ucuz. En iyi şifre yöneticimiz Dashlane’dir ve bir yıl boyunca abone olmanız ucuzdur (Dashlane incelememizi okuyun). Ayrıca kimlik hırsızlığı koruması ve karanlık web izleme ile birlikte gelir, böylece tüm cephelerde güvende olmanızı sağlayabilirsiniz.

Arkadaşlık uygulamaları için, şifre yöneticileri sizi olası veri ihlallerine ve kimliğe bürünmeye karşı korur. Birisi hesabınızı hacklediğinde, sizin adınıza flört dolandırıcılığı yapmak için kullanabilir. Bununla birlikte, güçlü bir şifreniz olduğu sürece, bunun imkansız olması olası değildir.

VPN’lerde olduğu gibi ücretsiz seçenekler de vardır. Henüz para harcamaya çok hevesli değilseniz en iyi ücretsiz şifre yöneticisi kılavuzumuzu okuyun.

Son düşünceler

Geniş çevrimiçi dünyamız korkutucu ve çevrimiçi aşkı bulmak için önyükleme yaparken bu gerçek kolaylaşmıyor. Neyse ki, çevrimiçi tanışma dolandırıcılığı kendinizi korumak için alabileceğiniz önlemler vardır.

Her zamanki gibi sağduyu hüküm sürer. Bununla birlikte, bir VPN ve şifre yöneticisine sahip olmanın öneminin gereğinden az olması gerekmez. İster beğenin ister beğenmeyin, interneti kullanırken güvenliğiniz tamamen sizin kontrolünüzde değildir. Anonim tarama rehberimiz bunu kanıtlıyor. VPN’ler ve şifre yöneticileri, kişisel verilerinizin ve çevrimiçi ortamda nasıl paylaşıldığının kontrolünü geri almanıza olanak tanıyan araçlardır.

Daha fazla seçenek için VPN incelemelerimize ve şifre yöneticisi incelemelere göz atmanızı öneririz. Çevrimiçi güvenliğinizi kilitlemeye çalışıyorsanız, virüsten koruma incelemelerimize de göz atın.

Çevrimiçi randevularınızı güvence altına almak için ne yapıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.  

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me