NordVPN vs PureVPN: 2020’de Halatları Göstermek

NordVPN, VPN incelemeleri listemizde ExpressVPN’den çok kısa sürede 2. sırada yer alıyor. NordVPN incelememizi okursanız, kullanımı kolay tasarımı, güvenilir güvenliği ve mükemmel uzun vadeli fiyatlandırması nedeniyle sevdiğimizi görebilirsiniz.. 


Öte yandan PureVPN sıralamada çok daha aşağıdadır, ancak PureVPN incelememize bir yıldan uzun bir süre önce bakarsanız, işlerin geliştiğini görebilirsiniz. O zamandan beri, PureVPN’in fiyatlandırma ve bazı özellikleri değişti. 

Bunu göz önünde bulundurarak, favorilerimizden birine karşı nasıl performans gösterdiğini görmek için PureVPN’i büyük liglerde denemeye karar verdik..

Kavga Kurmak: NordVPN ve PureVPN

NordVPN ve PureVPN’in adil bir oyun alanında rekabet etmesini sağlamak için beş aşamalı bir sistem geliştirdik. Her turda özellikler, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, hız ve güvenlik gibi VPN’lerin belirli bir kritik yönüne bakıyoruz.

Her turun sonunda, iki yarışmacıdan hangisinin daha iyi performans gösterdiğini belirler ve buna göre bir puan atarız. Beş tur sonunda en fazla puanı alan VPN kazanan ilan edilir.

1

Özellikleri

ExpressVPN ve NordVPN eşleşmelerimizde gördüğümüz gibi, NordVPN özellikler söz konusu olduğunda en güçlü VPN seçeneği değil, bu nedenle bu tur PureVPN’i erken bir kurşunla ayarlayabilir. Bu bölümde dikkat etmemiz gereken kritik şeyler, VPN’in bir kill anahtarı sunması ve başlangıçta otomatik olarak bağlanabilmesidir..

Bu iki özellik önemlidir, çünkü “güvenlik ve gizlilik” bölümünde bakacağımız doğru şifreleme ve protokolle eşleştirildiklerinde çevrimiçi güvenlik için güçlü bir temel oluştururlar. Bir VPN’nin bu şeylerin dışında içerdiği her şey kek üzerine krema yapar ve özelleştirilebilirliğini geliştirir.

Ayrıca bu bölümde, Netflix ve BBC iPlayer’da olduğu gibi coğrafi olarak engellenen içeriğe erişirken bekleyebileceğiniz akış performansına bakacağız.

NordVPN 

NordVPN, temel özellikleri kapsayan iyi bir iş çıkarır. Kill switch’i bulmak kolaydır, ancak varsayılan olarak açık değildir ve istemci başlangıçta otomatik olarak açılacak şekilde yapılandırılabilir. 

nordvpn-review-killswitch

Uygulamanın açıldığında otomatik olarak bağlanmasını sağlayabilir ve otomatik olarak nereye bağlanacağını seçebilirsiniz. Güvenli VPN bağlantısını kaybederseniz bağlantınızı kapatan İnternet kill anahtarına ek olarak, VPN bağlantısı kesilirse NordVPN için sonlanacak programların bir listesini tanımlamanızı sağlayan bir uygulama kill anahtarı vardır..

Ayarlarda, bilgisayarınızı ağdaki diğer cihazlara görünmez olacak şekilde ayarlayabilirsiniz, bu da genel WiFi kullanırken ek koruma için mükemmeldir. Ayarların derinliklerine inerseniz, protokolü TCP ve UDP arasında değiştirme ve özel bir DNS sunucusu kurma seçeneği de dahil olmak üzere daha gelişmiş seçenekler bulacaksınız..

NordVPN’in müşterisi yakın zamanda CyberSec adı verilen bir özellikle yükseltildi. Reklamların ve potansiyel olarak kötü niyetli içeriğin engellenmesine yardımcı olan kötü amaçlı bir filtredir. Sahip olmak güzel olsa da, bu tür tehditten endişe duyan kişilerin tam teşekküllü bir antivirüs yazılımı kullanmasını öneriyoruz. 

Akışa gelince, NordVPN, Netflix, Hulu, Amazon Prime Video ve BBC iPlayer dahil olmak üzere denediğimiz her akış hizmetinin VPN tespiti yoluyla esinti..

PureVPN

PureVPN istemcisinde size sunulan ilk şeylerden biri birkaç “mod” seçeneğidir. Akış, internet özgürlüğü ve güvenliği içerir. Aralarındaki farklar net değil, bu yüzden onlara bir özellik demek zor. 

PureVPN-Ozon

Bunların ötesine geçerek, PureVPN, bazı durumlarda olağandışı olan etkileyici bir dizi özelliğe sahiptir. Birincisi, cihazınızı bir VPN WiFi etkin noktasına yapabilir ve diğer cihazları güvenli tünele bağlamanızı sağlar.

Ayrıca, bir öldürme anahtarı ve başlangıçta otomatik olarak bağlanma olanağı sunan, bahsettiğimiz kritik özellikleri de kapsar. Bağlantı kesilirse otomatik olarak yeniden bağlanacak bir ayarı bile var.

Beta özelliklerini açarak, PureVPN’in hala üzerinde çalıştığı bölünmüş bir tünelleme seçeneği elde edersiniz. Hangi programların güvenli VPN bağlantısını kullanacağını, hangilerinin korumasız internet bağlantısını kullanacağını seçmenizi sağlar. 

Protokollere “güvenlik ve gizlilik” bölümünde daha fazla bakacağız, ancak PureVPN’in OpenVPN, PPTP, L2TP ve daha fazlası dahil olmak üzere uzun bir seçenek listesinden seçim yapmanıza izin verdiği özelliklere bakarken değinmeye değer..

Son olarak, PureVPN bizi Netflix ve Hulu içeriğine götürebildi, ancak Amazon Prime Video ve BBC iPlayer hangi modu denediğimiz önemli değil.

Birinci Tur Düşünceler

NordVPN, zengin özellikli bir VPN olduğu için bilinmemektedir ve çoğunlukla size sadece temel özellikleri vermektedir. PureVPN’in yeni bir bölünmüş tünelleme özelliği, alışılmadık bir sıcak nokta özelliği ve NordVPN’in desteklemediği birçok protokolü var. 

Genel olarak, PureVPN daha fazla özellik sunar ve kullanıcılara VPN’in nasıl çalıştığı ve davrandığı üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Bununla birlikte, içerik akışı söz konusu olduğunda NordVPN ile karşılaştırıldığında düşük performans gösterdiğinden, peşinde olduğunuz ana şey buysa, NordVPN yine de daha iyi bir bahis olabilir. 

Round: PureVPN için Özellikler Noktası

NordVPN Logosu
PureVPN Logosu

2

Fiyat

Alışveriş yaptığınız herhangi bir şeyi fiyatı dikkate almadan karşılaştırmak imkansızdır. Bu bölümde, her bir VPN’nin maliyetinin ne olduğuna bakmayacağız. Ücretsiz bir deneme sürümü sunuyorlarsa ve hangi ödeme yöntemlerini kabul ederlerse geri ödeme politikalarını da dikkate alacağız. 

Tüm bu bilgilerle, NordVPN ve PureVPN ile ödeme yapan bir müşteri olmanın nasıl bir şey olduğuna dair bütünsel bir bakış hazırlayacağız, ardından fiyatlandırmanın ve politikaların daha iyi olduğuna dayanan bir nokta atayacağız.

NordVPN 

NordVPN ve CyberGhost eşleşmemizde gördüğümüz gibi, NordVPN’in fiyatı ilk bakışta biraz kaba. Aylık fiyatlandırma, piyasadaki üst düzey VPN’lerin çoğuyla karşılaştırılabilecek kadar pahalıdır. Bir yıllık plan önemli ölçüde tasarruf sağlıyor, ancak fiyatlandırma hala diğer premium VPN seçenekleriyle uyumlu. 

NordVPN’in parladığı yer, çok yıllı fiyatlandırmasıdır. İki ve üç yıllık planlar müşterilere derin bir indirim sağlıyor ve NordVPN’i piyasadaki en uygun fiyatlı VPN’lerden biri yapıyor. Her plan, kullanıcıların en fazla altı cihaza bağlanmasına izin verir ve sınırsız bant genişliği sağlar.

Ücretsiz deneme yok, ancak NordVPN memnun olmayan müşteriler için 30 günlük para iade garantisi sunuyor. Ödeme için kredi kartları, kripto para birimleri ve Amazon Pay, UnionPay ve Alipay gibi bir avuç karanlık ödeme seçeneği alır. 

PureVPN

PureVPN’in aylık planı, NordVPN’lerle karşılaştırmalı olarak fiyatlandırılır ve ayda yaklaşık bir dolar daha az gelir. Yıllık fiyatı kullanıcılara büyük bir indirim sağlıyor ve NordVPN’in yıllık maliyetinin çok altında. 

Aslında, PureVPN’in yıllık maliyeti, aylık fiyata ayrıldığında NordVPN’in üç yıllık planıyla karşılaştırılabilir. PureVPN ayrıca, iki rakibimizin sunduğu planlardan en iyi pazarlık olan iki yıllık bir seçenek sunuyor.

PureVPN ücretsiz bir deneme sunmuyor, ancak 31 günlük para iade garantisi var ve bu da NordVPN’in politikasını bir gün geçiyor. Her hesap en fazla beş cihaza bağlanabilir ve cihazlarınıza sınırsız bant genişliği verilir. 

Son olarak, PureVPN, Bitcoin, kredi kartları, PayPal, Alipay ve hatta hediye kartları dahil olmak üzere NordVPN’den daha fazla ödeme şekli alıyor. Bununla birlikte, hediye kartlarının ve kripto para biriminin iade edilmediğini not etmek önemlidir.. 

Yuvarlak İki Düşünce

NordVPN, iki ve üç yıllık planlarının sunduğu değer sayesinde kendisi için bir isim oluşturdu. Bununla birlikte, PureVPN her zaman aralığında daha uygun fiyatlı ve daha fazla ödeme şeklini kabul ediyor. 

Ayrıca, her iki VPN de ücretsiz bir plan sunmasa da, PureVPN’in 31 günlük geri ödeme politikası NordVPN’leri bir gün geçiyor, yani PureVPN bu tur için önemli. 

Yuvarlak: PureVPN için Fiyat Noktası

NordVPN Logosu
PureVPN Logosu

3

Kullanıcı dostu

Kullanım kolaylığı, eşleştirmelerimizde baktığımız en öznel şeydir, ancak karşılaştırdığımız VPN’leri kullanmanın nasıl bir şey olduğu hakkında net bir fikir vermek önemlidir. Bu turda, müşterinin düzenine ve işlerin nasıl sunulduğuna bakacağız.

Ardından, her VPN için kullanıcı deneyiminin ne kadar iyi oluşturulduğunu belirlemeye çalışacağız ve hangi sağlayıcının daha rafine ve kullanıcı dostu bir VPN üretebileceğini belirleyeceğiz..

NordVPN 

NordVPN, piyasadaki en iyi görünümlü müşterilerden birine sahiptir. Uygulamayı açtığınızda, çoğunlukla bir dünya haritası tarafından çekilen bir ekranla karşılaşacaksınız. Haritada, o ülkedeki bir VPN sunucusuna bağlanmak için tıklayabileceğiniz birçok konum üzerinde mavi baloncuklar var. 

nordvpn-review-işaretleyici seçimi

Haritada kaydırma tekerleğini kullanarak yakınlaştırabilir ve uzaklaştırabilirsiniz, böylece dünyanın ve mevcut konumların iyi bir görünümünü elde edebilirsiniz. Haritanın solunda, alfabetik olarak sıralanan ve her ülkenin adının yanında bayrağı bulunan sunucuların bir listesi bulunur, bu nedenle göz atmak kolaydır. Aradığınız konumu bulmanıza yardımcı olmak için sunucu listesinin üstünde bir arama çubuğu da vardır.

NordVPN ayar menüleri de iyi düzenlenmiştir ve her şeyi bulmayı kolaylaştırır. Tüm ayarlardaki ifadeler de iyi yapılmış ve her seçeneğin ne yaptığına dair net bir açıklaması var.

PureVPN

PureVPN’in müşterisinin düzeni NordVPN’lerden çok daha az düzenlidir. Bir haritaya sahip olmak yerine, karşılandığınız ekran, istediğiniz konumu seçmek için bir açılır kutu ve VPN’ye bağlanmanızı sağlayan bir düğme içeren karanlık bir penceredir.. 

PureVPN-Main-Çini-Arayüz

Konumların listesi alfabetik olarak yazılmamış, göz atmayı zorlaştırıyor, ancak bir arama çubuğu var. Ayar menüleri kötü bir şekilde oluşturulmuş ve ekranın sol tarafındaki şeyleri kategorilere ayıran çok fazla sekme var.

Kullanıcıların arayacağı ve değiştirmeye çalışacağı önemli şeylerin çoğu uygulama ayarları sekmesinde olsa da, bir nedenden dolayı kill anahtarı gelişmiş seçenekler sekmesinin altında ve varsayılan olarak kapalıdır. Daha da kötüsü, mod seçiminin ayarlar menüsünde de kendi sekmesini alması, ancak yine de modların ne yaptığı belirsizdir.. 

Ayrıca, istemcinin çeşitli alanlarında, “yerçekimi” adı verilen kötü amaçlı yazılım engelleyici gibi bazı özelliklerin yakında kaldırıldığına dair bildirimler de vardır. Çok sayıda sekmeye sahip olmakla birlikte yapım aşamasında olmanın sürekli durumu, müşterinin telaşlı hissetmesini sağlar ve belirli şeyleri ararken kaybolmak kolaydır.

Yuvarlak Üç Düşünce

NordVPN’in zarif ve estetik açıdan hoş bir müşterisi vardır. Aradığınızı ayarlarda bulmayı ve bulmayı bile kolay, keyifli hale getirir. 

Öte yandan PureVPN, dağınık görünen ve karşılaştırma yoluyla işleri bulmayı zorlaştıran bir müşteriye sahiptir. Bu nedenle, bu turdaki en belirgin kazanan NordVPN’dir..

Yuvarlak: NordVPN için Kullanıcı Dostu Nokta

NordVPN Logosu
PureVPN Logosu

4

hız

Test metodolojimiz söz konusu olduğunda hız en bilimsel bölümdür. Tutarlı ve adil sonuçlar elde etmek için her VPN’yi OpenVPN protokolünü ve AES 256 bit şifrelemeyi çalıştıracak şekilde ayarladık. 

Ayrıca, her bir VPN’yi aynı beş konumda test ediyoruz ve karşılaştırma için korumasız hızımızı kullanıyoruz. Daha sonra, bu verileri, hangilerinin daha iyi hızlar sunduğunu belirlemek için her VPN ile web’de sörf yapmanın nasıl bir şey olduğuna dair anekdot kanıtlarla birlikte kullanırız.

NordVPN 

Testlerimizde NordVPN saygın ve tutarlı bir performans sundu, ancak en hızlı VPN listemize girecek kadar iyi değildi. ABD gibi bazı sunucular iyi performans gösterdiler ve hızımızın sadece küçük bir bölümünü kaybetti, ancak Japonya ve Brezilya gibi diğerleri çok daha yavaştı, korunmasız bant genişliğimizin yarısı kadar az kaldı.

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korumasız9165.510.57
ABD # 247923133,538.87
İngiltere # 20115334.786.06
Hollanda # 6614566,915.39
Japonya # 69159132,833.31
Çift VPN (ABD – Kanada # 4)7920.488.64

Bununla birlikte, daha yavaş ve daha uzak sunucularda bile, tarama deneyimi duyarlıydı. Web siteleri çok belirgin bir gecikme olmadan yüklendi ve videolar yüksek çözünürlükte gayet iyi akış gösterdi. 

Gördüğümüz ping sürelerinin çoğu da etkileyiciydi ve yakındaki sunucular NordVPN’in size oyun için bir VPN olarak hizmet edebileceği kadar düşük pinglere sahipti. NordVPN, hız söz konusu olduğunda çarpıcı bir performansa sahip olmasa da, günlük görevlerin çoğunun belirgin şekilde daha yavaş hissetmeyeceği kadar güvenilir ve hızlı.

PureVPN

Her ne kadar PureVPN’i test ettiğimiz ilk sunucu iyi performans gösterdi ve neredeyse korunmasız bant genişliğimizi bize verdi, gerisi zayıf performans gösterdi. İngiltere, Japonya ve Güney Afrika sunucuları bant genişliğimizin dörtte üçünden fazlasını aldı.

Konumlar: Ping (ms): İndir (Mbps): Yükle (Mbps):
Korumasız2843.536,4
Tiran, AL1066.29.5
Amsterdam, NL8332.911.7
New York City23416.381.25
Los Angeles, CA36317.191.07
Tokyo, JP48016.021.10

Sunuculardaki tarama deneyimi de NordVPN ile yaşadıklarımızdan daha kötüydü. Brezilya gibi kağıt üzerinde daha hızlı olan sunucular bile web sitelerinin yüklenmesinden önce bir ila iki saniyelik bir gecikmeye neden oldu.

Videoları izlemek de çok daha yavaştı, bazı videolar varsayılan olarak düşük çözünürlüğe ve diğerlerinin başlamadan önce arabelleğe alınması gerekiyor. NordVPN kullanırken neredeyse bir dereceye kadar kötü olduğunu görmedik.

Yuvarlak Dört Düşünce

Bu tur NordVPN için açık bir zafer. Kağıt üzerinde çok daha tutarlı bir performans sundu ve hiçbir sunucu test ettiğimiz PureVPN sunucularının yarısından daha az bir oranla düşmedi.

Bunun da ötesinde, NordVPN web’de sörf yaparken web sitelerini yüklemeye başlamak için genellikle göze çarpan ekstra bir iki saniye süren PureVPN’e kıyasla çok daha duyarlıydı..

Yuvarlak: NordVPN için Hız Noktası

NordVPN Logosu
PureVPN Logosu

5

Güvenlik & Gizlilik

Skor tutmuyorsanız, bu iki ila ikidir, bu nedenle bu son tur maçın galibini belirler. Bunu göz önünde bulundurarak, güvenlik ve gizlilik konusunda aradığımızı çabucak gözden geçirelim.

Yeni başlayanlar için, her bir VPN’nin sunduğu güvenlik seviyesini hangi protokolleri ve şifrelemeleri kullandıklarına bakarak belirleriz, OpenVPN ve AES-256 ideal durumdur. Ayrıca DNS sızıntılarını ve diğer veri sızıntı biçimlerini de kontrol ediyoruz. Gizlilik için, her bir sağlayıcının gizlilik politikasını inceleyerek hangi bilgileri topladıklarını ve ne yaptıklarını görmek için inceliyoruz.

NordVPN 

“Özellikler” bölümünde belirtildiği gibi, NordVPN varsayılan olarak yalnızca OpenVPN ile donatılmıştır, ancak web sitesinde IKEv2’yi nasıl alacağınızı anlatan kılavuzlar vardır. NordVPN bu protokolleri, şifreleme özetimizde okuyabileceğiniz gibi güvenli olan AES 256 bit şifreleme ile eşleştirir. 

AES 256 bit şifrelemeli OpenVPN protokolü, sağlam kill switch ve otomatik bağlantı özellikleri NordVPN’i güvenli bir seçenek haline getirir. Gizlilik politikası iyi tasarlanmış ve gördüğümüz en kısa ve en iyi yazılmış politikalardan biri.

NordVPN, hesap oluşturmak için bir e-posta adresi ve ödeme yöntemi toplar. Bir hesabı korumak için gereken minimum bilgi miktarı budur ve bir yazıcı e-postası kullanılarak atlatılabilir. VPN kullanırken, toplanan tek bilgi sunucu yüküyle ilgilidir, bu nedenle toplanan bilgilerin hiçbiri herhangi bir şekilde tanımlanamaz. 

Son olarak, web sitesinde NordVPN, insanların web sitesini korumak ve iyileştirmek için web sitesini nasıl kullandıkları hakkında bilgi toplar. Anonim tarama kılavuzumuzu okursanız, bunun çevrimiçi olarak kaçınılmaz bir gerçeklik olduğunu görürsünüz..

PureVPN

PureVPN, kullanıcılara IKEv2, PPTP, L2TP ve OpenVPN gibi birçok şifreleme seçeneği sunar. Ayrıca kullanıcıların 128 bit ve 256 bit şifreleme arasında seçim yapmasına olanak tanır, yani OpenVPN ve AES 256 bit’in altın standardına sahiptir.

PureVPN’in gizliliğini inceleyerek oldukça ilginç bir hikaye keşfettik. Gizlilik politikasının başlangıcında, PureVPN’in günlük tutmadığını söylüyor. Ancak belgenin ilerleyen bölümlerinde bağlantı günlüklerinin kaydedildiğini ancak anonimleştirildiğini ve verilerin ağın korunmasına yardımcı olmak için kullanıldığını söylüyor.

Bununla birlikte, 2017 yılında şirket, tutuklanmaya yol açan bir siber suç davasında polise bilgi verebildi. Doğal olarak, PureVPN kullanıcılarının tutuklamaya yol açabilecek tanımlayıcı bilgileri nasıl sağlayabileceği hakkında birçok sorusu vardı ve yanıt olarak bu yazıyı kendisini savunan yayınladı. 

Bu birkaç yıl önceydi ve gizlilik politikası o zamandan beri yeniden işlenmiş olsa da, bir VPN sağlayıcısının adını kalıcı olarak karartabilir.. 

Beşinci Tur Düşünceler

NordVPN ve PureVPN, algılanabilir DNS veya veri sızıntısı olmadan güvenlik testimizi geçti. Her iki VPN de sıkı güvenlik ve sağlam performans sunan bir eşleştirme olan OpenVPN ve AES 256-bit’i kullanma olanağı sunar.

Bununla birlikte, gizlilik söz konusu olduğunda, NordVPN’in iyi bir politikası vardır ve olmaması gereken herhangi bir bilgiye sahip olma veya bu bilgileri müşterileri için elverişsiz bir şekilde kullanma geçmişi yoktur. Öte yandan PureVPN, suçlayıcı ve tanımlayıcı bilgileri ters çevirmeye istekli olduğunu gösterdi. Bu nedenle NordVPN bu turda açık kazanıyor.

Tur: Güvenlik & NordVPN için Gizlilik Noktası

NordVPN Logosu
PureVPN Logosu

6

Son düşünceler

PureVPN, daha geniş özellik seti ve daha iyi fiyatlandırma sayesinde erken bir öncü sağlamayı başardı, ancak NordVPN bunu “kullanım kolaylığı” ve “hız” turlarına bağladı. Son olarak, son turumuzda kazananımızı aldık, NordVPN için üçe iki final skoruyla. 

Kazanan: NordVPN

NordVPN, PureVPN kadar çok özelliğe sahip olmasa da, coğrafi olarak engellenmiş içeriğe daha iyi ulaşır. Bunun da ötesinde, daha iyi hız, kullanım kolaylığı, gizlilik ve güvenlik sayesinde neredeyse herkes için daha iyi bir seçenek.

NordVPN veya PureVPN kullandıysanız, onlarla olan deneyimlerinizi yorumlarda duymak istiyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map