NordVPN vs PIA: 2020’de Güvenliği ve Hızı Gözden Geçirme

NordVPN, VPN pazarındaki en büyük oyunculardan biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. NordVPN incelememizde saygın sayıda özelliğe, çok temiz ve kullanımı kolay bir arayüze, sağlam güvenlik ve gizliliğe sahip olduğundan bahsediyoruz. 


Özel İnternet Erişimi veya PIA, ABD merkezli küçük bir avuç VPN’den biridir. Tam PIA incelememizde, Amerika’daki nispeten zayıf veri gizliliği yasaları nedeniyle bunun bazı insanlarla nasıl kaşları artırabileceği hakkında konuşuyoruz. 

Bununla birlikte, PIA VPN birden fazla vesileyle desteklendi ve kullanıcı bilgilerini asla yetkililere teslim etmedi.

PIA’nın kullanıcı gizliliğini korumanın sağlam geçmişini bilerek, PIA’nın temiz performans kaydının bir VPN devini yenmesine yardımcı olup olamayacağını görmek için NordVPN’i bu göreceli altyazıyla karşılaştırmanın ilginç olacağını düşündük. Sonuç, bu PIA ve NordVPN çağlar arası savaşıdır.

Kavga Kurmak: PIA ve NordVPN

Ne yazık ki, bu VPN’ler tam anlamıyla birbirleriyle savaşamazlar, bu nedenle adil bir rekabeti kolaylaştırmak için bazı kurallar geliştirdik. Beş tur vardır ve her turda bir nokta atanarak her biri eşit olarak tartılır. Beş tur özellikler, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, hız ve güvenlik. 

Her tura, aradığımızı kısaca inceleyerek başlıyoruz, ardından her VPN’nin bu kategoride nasıl performans gösterdiğine dair bazı ayrıntılı bilgiler veriyoruz. Her turun sonunda bir sonuç çıkarır ve VPN’lerden birine puan veririz. 

1

Özellikleri

NordVPN ve Mullvad karşılaştırmamızda görebileceğiniz gibi, her zaman her bir sağlayıcının özelliklerine bakarak bu eşleştirmelere başlıyoruz ve NordVPN bu ilk turda güçlü bir sicile sahip.

Bu bölümde aradığımız en önemli şey bir öldürme anahtarı ve VPN’nin otomatik olarak bağlanmasının bir yoludur. Bunlar her VPN için gerekli olduğunu düşündüğümüz iki özelliktir, çünkü bu özelliklerin her ikisi de güvenliği doğrudan etkiler ve bunlar olmadan bir VPN neredeyse güvenli olamaz. 

Bunların yanı sıra, her VPN’nin sağlamayı seçtiği özellikler sadece pastayı buzluyor. Reklam engelleyici, DNS seçenekleri ve hatta eklenen güvenlik katmanları yaygın eklentilerdir.

NordVPN

Listelediğimiz en önemli öğeler söz konusu olduğunda NordVPN parkın dışına çıkar. Otomatik bağlantı ve kill anahtarı söz konusu olduğunda kullanıcıların çok çeşitli seçenekleri yapılandırmasını sağlar.

Kill switch ile başlayarak, aslında masaüstü istemcide iki tane var. Bunlardan biri ayarlarda “internet kill anahtarı” olarak etiketlenmiş ve VPN bağlantısı kesilirse internet trafiğinin akışını keserek çalışır. 

nordvpn-review-killswitch

Diğeri “uygulama öldürme anahtarı” olarak adlandırılır ve açıldığında listeye eklediğiniz uygulamaları otomatik olarak sonlandırır. Bu, sizi güvende tutarken VPN’ye ihtiyaç duymayan programların performansını artırmaya yardımcı olur. 

NordVPN ayrıca yapılandırmayı kolaylaştıran iyi tasarlanmış bir otomatik bağlantı kurulumuna sahiptir. Program başladığında veya Windows başladığında VPN’nin otomatik olarak bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca güvenli olmayan kablosuz ağlarda olduğunuzda otomatik olarak bağlanacak şekilde yapılandırabilirsiniz (bu, çoğu genel WiFi anlamına gelir). 

Ayrıca, otomatik olarak hangi bölgeye veya ülkeye bağlanacağınızı da seçebilirsiniz. NordVPN ayrıca özel DNS seçenekleri ve LAN’da görünmezlik gibi bazı ek güvenlik özelliklerine de sahiptir..

Bu ek güvenlik özelliklerinden en ilginç olanı CyberSec filtresi ve çift VPN’dir. CyberSec, NordVPN’in bir reklam engelleyici, kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı filtresi olarak çalışan nispeten yeni bir özelliktir. 

CyberSec’in çalışma şekli, reklam sunan veya kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı saldırıları içerdiği bilinen siteleri engellemektir. Bu en çığır açan özellik olmasa da – gizliliğinizi korumak için tonlarca benzer ücretsiz araç olmasına rağmen – zaten bir tür reklam engelleyici kullanmayanlar için olması güzel. 

Son olarak, çift VPN tam olarak göründüğü gibidir. Trafiğinizi birden fazla VPN sunucusu üzerinden geçirir ve böylece çevrimiçi etkinliğinizi herkesin izlemesini zorlaştırır.

Özel İnternet Erişimi

PIA, ayar menülerinde NordVPN’in yaptıklarından çok farklı bir düzene sahip. Bu özelliği “kullanım kolaylığı” bölümünde daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Karşılaştığınız ilk ayarlar sayfasında, VPN’nin başlatma sırasında bağlanıp bağlanmadığı ve kozmetik seçeneklerle bir dizi açılır menü olup olmadığı için sistem başlangıcında programı başlatmak için onay kutuları bulunur.. 

Varsayılan olarak, PIA istemcisi görev çubuğuna kilitlenir ve karanlık bir tema kullanır. Bununla birlikte, ayarlarda, pencereyi görev çubuğundan açma ve ekranın etrafında hareket ettirilmesine izin verme seçeneği, hafif bir tema ve sistem tepsisi simgesinin nasıl göründüğüne ilişkin bazı seçenekler vardır.

Özel-internet erişimli-review-tur

Bu, PIA’nın en iyi bölümlerinden biridir ve NordVPN gibi daha fazla sağlayıcı, beyaz arka planına bir gece modunu dahil etmeyi bekliyoruz, bu da daha parlak monitörlerde veya daha karanlık odalarda göze hoş gelebilir.

Bununla birlikte, bu PIA ayarlarında başkalarının takip etmesi gereken bir şey olarak gösterebileceğimiz tek şeyle ilgilidir. Ayarların ilk sayfası otomatik bağlanma için bir onay kutusu sunarken, VPN’nin otomatik olarak nereye bağlandığını yapılandırmanın bir yolu yoktur.. 

Ayrıca, kill switch’i tam olarak açıklanmayan üç ayar sunar. Seçenekler “kapalı”, “otomatik” ve “her zaman” dır. “Kapalı” ve “her zaman” açıklamak için yeterince kolaydır, ancak “otomatik” ayarı VPN açıkken dışarıdaki trafiği engellediğini söyler. 

Özel-internet erişimli-review-killswitch

Bir kill anahtarı genellikle, VPN bir nedenle bağlantısını kaybettiğinde trafiği engelleyerek çalışır. Dış trafiği engellemek, her VPN’nin varsayılan olarak yapması gereken bir şeydir ve kill switch kurulumunun böyle olması biraz gariptir. 

NordVPN’e çok benzeyen PIA, DNS seçenekleri ve hatta MACE olarak adlandırdığı bir kötü amaçlı yazılım engelleyici de sunuyor. PIA ayrıca, şifreleme, protokol, el sıkışma ve bağlantı noktası seçenekleri gibi VPN’nin nasıl çalıştığının teknik yönleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan “bağlantı” etiketli ayarlarda bir sekme sunar. 

Hem NordVPN hem de PIA’nın özellik listesinden yoksun olan bir şey, kullanıcıların diğer programlar normal bir internet bağlantısı kullanırken VPN’nin korumalı bağlantısını kullanan programların bir listesini tanımlamasına izin veren bölünmüş tünellemedir. Split tünelleme hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve ExpressVPN incelememizde bu özelliğin mükemmel bir uygulamasını görebilirsiniz. 

Birinci Tur Düşünceler

Özel İnternet Erişimi, çoğu VPN’den çok farklı bir ayarlar menüsüne sahiptir ve mutlaka hata yaptığımız bir şey değildir. Tonlarca estetik seçenek var ve daha fazla sağlayıcının göz sağlığı için gece modu olmasını diliyoruz. 

PIA ayrıca tamirciler ve ileri düzey kullanıcılar için NordVPN’den çok daha gelişmiş seçeneklere sahiptir. Bununla birlikte, NordVPN gerçekten önemli olan şeylere çok daha fazla çaba sarf etti ve özellik seti ile görünümlere göre işlevselliğe öncelik verdi. 

NordVPN’in mükemmel öldürme anahtarı ve otomatik bağlantı seçenekleri, özellikler söz konusu olduğunda PIA’nın çok önünde yer alıyor ve bu da bu tur için bir puan kazandırıyor.

Yuvarlak: NordVPN için Özellikler Noktası

NordVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

2

Fiyat

Elbette, fiyatlarına bakmadan hiçbir iki ürün karşılaştırılamaz. Ancak, bu tur her sağlayıcının maliyeti ile bitmez. 

Fiyatlandırmanın yanı sıra, ne tür ödeme yöntemlerinin kabul edildiğine, herhangi bir ücretsiz plan veya deneme sunulup sunulmadığına ve herhangi bir geri ödeme politikası olup olmadığına bakmak için biraz zaman ayırıyoruz.. 

NordVPN

NordVPN ve TorGuard eşleşmesinde gördüğümüz gibi, NordVPN biraz kayalık başlayan ancak hızla cazip hale gelen bir fiyatlandırma yapısına sahiptir. Aylık bazda kaydolmayı planlıyorsanız, NordVPN’in fiyatı biraz üst seviyededir, ancak üst düzey bir sağlayıcıdan ne beklemeniz gerektiğiyle ilgilidir.

Yıllık seçenek aylık fiyatı neredeyse yarıya indirir ve iki veya üç yıllık seçenekler daha da mükemmel bir pazarlık sunar. Tüm planlar, dahil olanlarla ilgili olarak aynıdır ve hepsi aynı anda altı bağlantıya ve sınırsız miktarda bant genişliğine izin verir.. 

NordVPN, kredi kartları, PayPal, Amazon Pay ve hatta bitcoin dahil olmak üzere tüm önemli ödeme formlarını kabul eder. Ücretsiz deneme veya ücretsiz plan olmamasına rağmen, NordVPN’in 30 günlük para iade garantisi vardır. Bu en azından hizmeti denemek için bir yol sunuyor, ancak yine de uzun vadeli planın büyük ön maliyetini düşürmenizi gerektiriyor.

Özel İnternet Erişimi

Yüzeyde, PIA’nın fiyatı NordVPN’lerden daha iyi görünüyor. PIA’nın aylık fiyatı, NordVPN’in yıllık fiyatlandırmasının olduğu yerde başlar. Bu, PIA’yı uzun vadeli bir VPN aboneliği arayanlar için bariz bir seçim haline getirir.

Bununla birlikte, PIA sadece altı aylık ve yıllık planlar sunar, altı aylık seçenek ise maliyetten neredeyse hiçbir şey çıkarmaz. Yıllık plan, aylık maliyete ayrıldığında, aylık planın yaklaşık yarısı kadardır.. 

Bu, PIA’yı uygun bir seçenek olarak iyi bir bölgeye indirmesine rağmen, yine de NordVPN’in çok uzun vadeli üç yıllık fiyatlandırmasını oldukça geride bırakmıyor. Bununla birlikte, PIA’nın planı NordVPN seçeneğinden biraz daha fazlası ile geliyor ve aynı anda 10 cihaza bağlanabiliyor. 

NordVPN gibi, PIA da kripto para birimlerinin yanı sıra kredi kartları ve PayPal gibi daha geleneksel ödemeleri kabul ediyor. Aslında PIA, Beam ve Mint gibi seçenekleri ortaya koyan NordVPN’den daha fazla ödeme şeklini kabul ediyor. 

NordVPN gibi PIA da her türlü ücretsiz denemeden yoksundur. Bir VPN’yi tamamen ücretsiz olarak denemek istiyorsanız, en iyi ücretsiz VPN hizmetleri topluluğumuza göz atmayı unutmayın. PIA bu endişeyi bir geri ödeme süresi ile hafifçe varsayıyor, ancak sadece yedi gün.

Yuvarlak İki Düşünce

Her iki sağlayıcı da farklı insanlara yönelik gibi görünen bir fiyatlandırma modeline sahip olduğundan, bu puan almak zor bir tur. Bir yandan, PIA son derece uygun fiyatlı kısa vadeli fiyatlandırma sunarken, diğer yandan NordVPN üç yıllık planıyla yeniyor. 

Bu turda, NordVPN kullanıcılara kendileri için doğru olup olmadığına karar vermeleri ve geri ödeme almaları için 30 gün veriyor, PIA size yedi tane veriyor. Bu fark NordVPN’i bu turdaki puanı kazanır, ancak sadece dar bir şekilde. CyberGhost incelememizde daha fazla bilgi edinebileceğiniz gibi, CyberGhost’un bugün baktığımız VPN’lerden daha uzun bir geri ödeme süresi ve daha iyi fiyatlandırma sunduğunu burada belirtmek isteriz. 

Yuvarlak: NordVPN için Fiyat Noktası

NordVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

3

Kullanım kolaylığı

Bir yazılım parçası kullanmanın ne kadar kolay olduğu oldukça öznel bir konudur, ancak buna rağmen dikkate alınması gereken önemli bir şeydir. İyi tasarlanmış yazılımlar hoş bir deneyim sunarken, kötü tasarlanmış yazılımların kullanımı perişan olabilir ve çevrimiçi üretkenliğiniz veya ertelemenizin önüne geçebilir. 

Bu bölümde, her VPN’nin istemcilerine yakından bakmakta ve kullanıcı arayüzünün nasıl olduğunu tartışıyoruz. Daha kullanıcı dostu ve iyi düşünülmüş bir istemciye sahip VPN, tur için puan kazanıyor. 

NordVPN

İlk kimin yaptığını söylemek zor, ancak NordVPN’in genel düzeni VPN istemcileri arasında oldukça yaygındır (ProtonVPN incelememizde çok benzer bir tasarım örneği görebilirsiniz). Yazılımı açtığınızda karşınıza çıkan ilk şey, ekranın sağ tarafının çoğunu kaplayan büyük bir haritanın olduğu bir ekran ve sol tarafın bulunduğu bir sunucu listesidir..

nordvpn-review-arayüzü

Haritanın etrafında, o konumdaki bir sunucuya bağlanmak için tıklanabilecek bir dizi yer işareti bulunur. NordVPN’in bu düzeni kullanan diğer sağlayıcılardan daha iyi yaptığı bir şey, diğer VPN’lerin sabit bir perspektifi varken, dünyadaki tüm sunucu konumlarına göz atmayı kolaylaştırmak için haritayı yakınlaştırıp uzaklaştırabilmenizdir.. 

Haritanın sol tarafındaki sunucu listesi alfabetik olarak sıralanmıştır ve yanındaki her ülkenin bayrağını gösterir. VPN kullanmaya başladığınızda, son kullanılan sunucuların listesi tam sunucu listesinin üzerinde görünerek sık kullanılan konumlara hızlı bir şekilde bağlanmayı kolaylaştırır.

Son sunucular listesi, biri listeden çıkarılmadan önce en fazla beş konum gösterir. Ekran alanlarını en üst düzeye çıkarmak ve dijital çalışma alanlarındaki dağınıklığı en aza indirmek isteyenler için NordVPN, kullanıcıların istemcinin harita bölümünü kapatmasına ve yalnızca çok daha küçük sunucu listesi bölümünü görmesine izin verir. 

NordVPN’in müşterisinin ayarlar menüsü çok verimli bir şekilde düzenlenmiştir ve NordVPN’i herkes için mükemmel bir seçim haline getirir. Ayarlar içinde sınırlı sayıda sekme var ve her şeyi ilk sekme tahminimize bakarak bulabildik, bu oldukça nadir bir şey. 

İyi düzenlenmiş sekmelerin üstünde, ayarlardaki her seçeneğin altında küçük, bir veya iki satırlı bir açıklama bulunur. Bunlar, tüm seçeneklerin ne yaptığını daha da netleştirmeye yardımcı olur ve en fazla teknoloji meraklısı olmayanlar için NordVPN’i mükemmel bir seçenek olarak sağlamlaştırır.

Özel İnternet Erişimi

Varsayılan olarak, PIA’nın istemcisi ekranın sağ alt köşesindeki görev çubuğuna kilitlenir. Pencere NordVPN’in istemcisinden çok daha küçük, genişliğin yarısından az ve yüksekliğinin neredeyse yarısında geliyor. 

Bahsettiğimiz gibi, PIA ayarlarında tonlarca görsel seçenek var ve biri VPN istemcisini görev çubuğundan kurtarıyor, bu da pencereyi istediğiniz yere taşımanıza izin veriyor.

PIA’nın düzeni NordVPN’den çok farklıdır ve büyük bir “güç” düğmesi zaten küçük arayüzün yarısını kaplar. Bu güç düğmesine tıkladığınızda, hemen altında görüntülenen konumdaki VPN’ye bağlanır. Bunu yapan başka bir VPN ise ExpressVPN; bu hizmetlerin karşılaştırılabilir diğer yollarını görmek için ExpressVPN ve PIA makalemizi okuyun.

Özel-internet erişimli-review-arayüzü

Konuma tıkladığınızda sunucuların listesi açılır ve bunun altında IP adresiniz ve kullandığınız VPN sunucusunun IP’si de gösterilir. 

Son olarak, programın en altındaki küçük bir ok, pencereyi NordVPN istemcisi ile yaklaşık aynı yüksekliğe genişletir. Bu ek alan, hesap bilgileri, aylık kullanım ve bazı hızlı ayar seçenekleri gibi daha fazla bağlantı bilgisi gösterir. 

Ana arayüz çok kompakt ve verimlidir. Hızlı ayar seçenekleri harika bir dokunuş ve arayüzün genel görünümü temiz. Ancak, ayar menülerine girdiğinizde, işler kenarlarda biraz daha pürüzlü olur. 

Ayarların açıklamaları var, ancak bazı ifadeler biraz belirsiz olabilir. “Özellikler” bölümünde bahsettiğimiz üç modlu öldürme düğmesi gibi şeyler, yalnızca net kesilmesi gereken özelliklere kafa karıştırıcı ve gereksiz ayrıntılar ekler.

Ayrıca, kapsamlı bağlantı ve ağ seçenekleri çoğu insanın neyle uğraşması gerektiğinin çok ötesine geçer. PIA kesinlikle temel düzeyde herkes tarafından kullanılabilse de, ayarlarda çok daha fazla teknik işlevsellik sunulmaktadır, bu da bazı insanları uzaklaştıran bir şey olabilir.

Yuvarlak Üç Düşünce

Her iki VPN de iyi görünen ve bu işi iyi yapan istemcileri geliştirdi. NordVPN kullanıcılara bağlanmak için iyi bir yer aramak için bir dünya verirken, PIA değerli ekran alanınızdan tasarruf etmek için işleri biraz küçültür. 

Sonuçta, NordVPN ayar menülerinde daha iyi seçilmiş bir düzene sahiptir. Sekmelerin organizasyonu basittir, ihtiyacınız olanı bulmanızı kolaylaştırır. 

Dahası, NordVPN’in ayarlardaki her şey için çok net açıklamalar sunması. Bu arada, PIA’nın kafa karıştırıcı olabilecek bazı ifadeleri vardır ve birçok insanın ilgisini çekeceğinden biraz daha teknik ayarlar sunar.

Yuvarlak: NordVPN için Kullanım Kolaylığı Noktası

NordVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

4

hız

Kullanım kolaylığı gibi, hız da herhangi bir VPN’i kolayca yapabilir veya kırabilir. Hızlı bir VPN, VPN kullanmamanıza benzer bir web sörf deneyimi sunabilirken, kırıntı hızları sizi çevirmek için geri indirilmiş gibi hissettirecek. 

Bununla birlikte, kullanım kolaylığının aksine, hız, kazananı belirlemek için objektif olarak test edebileceğimiz ölçülebilir bir konudur. Bu bölümde, bunu tüm VPN’leri dünyanın beş yerinde test ederek ve herhangi bir VPN olmadan aldığımız temel bir okuma ile karşılaştırarak yapacağız.. 

NordVPN

Geçmişte değindiğimiz gibi, ProtonVPN ve NordVPN eşleşmelerimizde olduğu gibi, NordVPN size bir sunucu atama konusunda tutarsız olabilir. Bu şekilde hız testi yaparken en dikkat çekici olanıdır ve sonuçta yeni bir yere her bağlandığınızda, devam eden bir piyango olduğu anlamına gelir..

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korumasız9165.510.57
ABD # 247923133,538.87
İngiltere # 20115334.786.06
Hollanda # 6614566,915.39
Japonya # 69159132,833.31
Çift VPN (ABD – Kanada # 4)7920.488.64

Çoğu zaman bu rastgele şans iyi sonuç verir ve test ettiğimiz beş konumdan dördünde yaptığımız gibi sağlam bir performans görürsünüz. Bununla birlikte, NordVPN’in görünüşte hatalı sunucu atama yöntemi Almanya’da tekrar başını kaldırdı ve diğer tüm sunuculardan aldığımızın indirme bant genişliğinin yarısından daha azını almamıza neden oldu.. 

Bu sunucu, web tarama ve video akışı için kullandığımızda hala iyi hızlara sahip olmasına ve iyi hissetmesine rağmen, bu yine de daha önce yaptığımız bir noktayı göstermektedir. NordVPN genellikle hızlıdır, ancak aynı yerde bile bir sunucudan diğerine tutarsızdır. 

Zamanla, bu konuda işler düzelmiş gibi görünüyor, ancak zaman zaman piyangoyu tekrar denemek ve umarım daha hızlı bir sunucu almak için bağlantıyı kesip yeniden bağlanmanız gerekebilir..

Özel İnternet Erişimi

PIA ve NordVPN, bir yerden diğerine darbeler alıp, PIA ABD’de NordVPN’i sınırladı, ancak İngiltere’de kazanmayı başaramadı. Ardından, PIA Japonya’da biraz daha yavaşken, NordVPN’in en zayıf yeri olan Almanya’da kazanıyor.

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korunmasız (St. Louis)9169.3411.3
Chicago (önerilir)1665.4910.23
Londra107100,728.82
Sao Paulo156124,583.11
Tokyo16352.495.27
Sidney253122,192.6

Sonunda, Brezilya’da PIA sonunda parçalandı ve NordVPN’in hızıyla havaya uçtu. Brezilya sunucusu hariç, tüm sunucular HD video akışı yaparken bile pratik testlerde iyi performans gösterdi.

Kağıt üzerindeki sonuçların önerebileceği gibi, Brezilya sunucusu diğer sunuculardan belirgin şekilde daha yavaştı ve web sayfalarını yüklemeye başlamak normalden bir saniye veya daha uzun sürecekti.

Yuvarlak Dört Düşünce

Bu VPN’lerin hiçbiri bu tür bir performansla kendilerini “yavaş” kategorisine sokmazken, sadece bir tanesinin dikkat çekici derecede yavaş bir sunucusu vardı ve bu PIA’ydı. NordVPN kağıt üzerinde beş konumdan üçünde PIA’yı yendi ve büyük marjlarla kazandı.

NordVPN’in daha yavaş olduğu yerlerde, sadece nispeten küçük marjlarla oldu. PIA tabutundaki gerçek son çivi, kötü performans nedeniyle belirgin şekilde acı çeken bir sunucuya sahip tek kişi iken, tüm NordVPN’lerin sunucuları hızlı ve duyarlı hissettiler.

Yuvarlak: NordVPN için Hız Noktası

NordVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

5

Güvenlik ve Gizlilik

Son tur, muhtemelen her VPN’in pazarlamasında en çok vurgulananları göreceksiniz: güvenlik ve gizlilik. Her şeyde olduğu gibi, şirketin ürününün ne kadar güvenli olduğuna dair sözünü kullanmamalısınız. 

Her VPN’nin güvenliğini analiz etmek için, ne tür protokollerin ve şifrelemelerin mevcut olduğuna bakarız ve DNS ve IP bilgileri de dahil olmak üzere her türlü sızıntıyı test ederiz. Ayrıca, her VPN’in gizlilik politikalarını kontrol ediyoruz ve geçmişte gizlilikle ilgili herhangi bir gizlilik kararı olup olmadığını görmek için her birinin geçmişini biraz inceliyoruz.. 

NordVPN

Güvenlik açısından NordVPN pek çok seçenek sunmuyor. Çoğunlukla, hem şifreleme hem de protokol kilitlenir ve değiştirilemez. Bununla birlikte, seçenek eksikliğine rağmen, şu anda mevcut olan en iyi combo’yu kullanıyor. 

Protokol için NordVPN, kanıtlanmış bir güvenlik kaydına sahip, aynı zamanda şeffaf ve hepsinden önemlisi sağlam bir hız sunan son derece güvenli ve açık kaynaklı bir protokol olan OpenVPN’i kullanıyor. VPN protokolü dökümümüzde OpenVPN ve diğer protokoller hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Kullanılan şifreleme, OpenVPN protokolü ile eşleştirildiğinde, internet güvenliği için mevcut altın standart olarak gördüğümüz AES-256’dır. Bu protokol ve şifrelemeden beklediğimiz gibi, DNS sızıntısı, IP sızıntısı veya başka herhangi bir veri sızıntısı belirtisi bulamadık.

Gizliliğe gelince, NordVPN orada daha özlü gizlilik politikalarından birini sunuyor. Yaklaşık sekiz sayfa uzunluğunda olan belge, tam olarak hangi bilgilerin toplandığını, ne kadar süreyle tutulduğunu ve ne için kullanıldığını, aşırı yasal terminolojiden çok sıkılmadan açıklamak için oldukça iyi bir iş çıkarıyor.. 

NordVPN, kullanıcılar hakkında oldukça az miktarda bilgi toplar. Aslında, bitcoin ile ödeme yapmayı seçerseniz, herhangi bir tanımlayıcı bilgiyi teslim e-posta adresi kullanarak dağıtmadan bir hesap oluşturmak mümkündür..

Bununla birlikte, kredi kartı gibi normal ödeme yöntemleri, NordVPN kimlik bilgilerini yine de verecektir, ancak bu, VPN’nin kendisinin kullanıcılar üzerinde tanımlayıcı bilgi toplamamasıyla büyük ölçüde azaltılmaktadır..

Hesap kurulumu dışında toplanan bilgiler çoğunlukla web sitesindeki çerezlerden toplanan verilerle sınırlıdır. Yine, bu bilgiler tanımlayıcı değildir ve web sitesini geliştirmek ve korumak için kullanılır.

Özel İnternet Erişimi

PIA, güvenlik söz konusu olduğunda kullanıcılar için daha fazla seçenek sunar ve hatta şifreleme seçeneklerinin çoğunu açıklayan ve bazı öneriler sunan bu kullanışlı web sitesini bile sunar. NordVPN gibi, AES-256 şifrelemesi de mevcuttur, ancak PIA da AES-128’i kullanır.

AES-128, 256 bit büyük kardeşinden daha az güvenlidir, ancak karşılığında biraz daha iyi hız ve performans sağlayabilir. Birisi sizinle VPN sunucusu arasındaki trafiği engellediğinde, “etkin saldırılardan” korunabilen veri kimlik doğrulaması için çeşitli seçenekler de vardır. 

Protokole gelince, PIA her ikisi de OpenVPN’in formları olan NordVPN ile aynı iki seçeneği sunuyor. Bunlardan biri olan UDP genel performans için daha iyi, diğeri TCP daha kararlı ve daha güvenilir bir bağlantı sunacak.

Gizlilik politikasına geçiş yapan PIA’lar, toplam yaklaşık 12 sayfalık NordVPN’lerden çok daha uzundur. Politika özellikle web sitesinde çerezler aracılığıyla toplanan bilgilere odaklanır – bu, NordVPN’de olduğu gibi – neredeyse tüm web sitelerinde standart uygulamadır ve bu şekilde toplanan bilgiler siteyi korumak için kullanılır. 

Sitede toplanan bilgilerin yanı sıra PIA, VPN’ini gerçek dünyadaki kanıtlarla desteklenen sıfır günlük politikasıyla çalıştırır. PIA geçmişte yapılan soruşturmalar sırasında FBI tarafından desteklenmiştir ve tanımlayıcı hiçbir bilgiyi saklamadığı için devlet kurumlarına bilgi veremediğini kanıtlamıştır.. 

Beşinci Tur Düşünceler

Hem NordVPN hem de PIA, güvenlik söz konusu olduğunda tam olarak aradığımız AES-256 şifreleme ve OpenVPN protokolü sunar. 

VPN’nizin güvenliğini yapılandırmaya gelince PIA çok daha fazla seçenek sunsa da, bu çoğunlukla güvenliği hız lehine feda eder. Çoğu insanın denenmiş ve doğru kombo ile çalışmasını öneriyoruz. 

Gizlilik politikasına gelince, NordVPN’ler daha kısa ve anlaşılması daha kolay bir tarzda yazılırken, PIA kapısında hükümet kurumları karşısında kendini kanıtladı. Her ikisinin de sağlam bir kayıt tutmama politikası ve temiz bir sicili var. 

Bu tur inanılmaz derecede yakın ve her iki sağlayıcı da güvenli ve güvenilir görünüyor, bu yüzden bu son turu bir kravat olarak adlandırıyoruz, yani her iki sağlayıcı da puan kazanıyor.

Tur: Güvenlik ve Gizlilik Net kazanan yok, her ikisi için puan

NordVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

6

Karar

Beşe bir final skoru ile NordVPN, ev sahibi bir galibiyetle kazanır. PIA kötü bir VPN olmasa da, NordVPN gibi gerçek bir üst raf seçimine ayak uyduramaz. 

Kazanan: NordVPN

NordVPN üstün hıza, daha iyi özelliklere sahipti, subjektif olarak kullanımı daha kolaydı ve hatta biraz daha iyi fiyatlandırma seçenekleri sundu. Özel İnternet Erişimi’nin alabileceği tek nokta, her iki sağlayıcı da iyi gizliliğe ve kullanıcı gizliliğine saygı duyma konusunda iyi bir sicile sahip olduğu için bir kravattı.. 

PIA veya NordVPN ile deneyiminiz varsa, aşağıdaki yorumlarda deneyiminizin bizimkiyle nasıl karşılaştırıldığını duymak istiyoruz. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map