NordVPN vs Mullvad: Dev Bir 2020’de Bir Köstebekle Savaşır

Şu anda NordVPN, genel VPN sıralamamızda iki numaralı noktayı işgal ediyor. NordVPN incelememizi okursanız, bazıları uygun fiyatlı uzun vadeli fiyatlandırma, kullanım kolaylığı ve mükemmel güvenlik dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle sevdiğimizi göreceksiniz.. 


Öte yandan Mullvad, VPN’lerin totem direğine çok daha fazla takılıyor. Ancak, tam Mullvad incelememize göz atarsanız, çoğu sağlayıcının sağlayamayacağı gizlilik ve uygun fiyat seviyeleri sunan çeşitli ilginç tuhaflıklar olduğunu göreceksiniz.. 

Bunu göz önünde bulundurarak, bütçe dostu gizliliğin kralı olarak kimin zirveye çıktığını görmek için NordVPN ve Mullvad eşleşmesinin zamanının geldiğine karar verdik.

Kavga Kurmak: NordVPN ve Mullvad

Bu rekabeti adil bir şekilde bilgilendirmekle birlikte, aynı zamanda yoğun bir şekilde bilgilendirici olmak için, işleri beş mermiye ayırdık. Her tura, her bir sağlayıcının belirli bir kategoride nasıl performans gösterdiğine bakarak başlayacağız. 

Her VPN’yi değerlendirdikten sonra, hangisinin kazanan olduğunu ve nedenini tartışacağız, ardından o VPN’yi o tur için bir puan atayacağız. İlk tur VPN’nin özelliklerine, ardından fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, hız ve son olarak güvenlik konularına odaklanır.

1

Özellikleri

İşlere başlamak için, her VPN sağlayıcısı tarafından ne tür özellikler sunulduğunu göreceğiz. Güvenlik açısından önemli olan ve kullanılabilir olmaları için tüm VPN’ler için zorunlu olduğunu düşündüğümüz birkaç şey arıyoruz..

İlk olarak, VPN bağlantısı kesilirse internet trafiğinin akışını kapatan bir kill anahtarı arıyoruz. İkincisi, başlangıçta otomatik olarak çalıştırma ve bağlanma yeteneğini arıyoruz, bu da VPN’yi manuel olarak bağlamadan önce bilgilerinizin hiçbirinin potansiyel olarak sızmamasını sağlamaya yardımcı olur..

Bunların yanı sıra, her şey aslında kek üzerine krema yapıyor. Öldürme anahtarı veya otomatik bağlantı yeteneği yoksa sağlayıcılar büyük puan kaybeder, ancak tamirciler için ekstra güzellikler kazanarak puan kazanırlar.

NordVPN

Kapıdan çıktıkça NordVPN etkileyici görünüyor. Sadece standart bir öldürme anahtarı değil, aynı zamanda bir uygulama öldürme anahtarı da var. Bu, VPN İnternet’i tamamen kapatmak yerine bağlantı kesilirse internetten kesilecek programların bir listesini tanımlamanızı sağlar. 

nordvpn-review-killswitch

Ek olarak, NordVPN sağlam bir otomatik bağlantı menüsüne sahiptir. Uygulamayı çalıştırmayı ve her zaman başlangıçta bağlanmayı seçebilir veya yalnızca güvenli olmayan bir kablosuz bağlantı algıladığında bağlanmaya karar verebilirsiniz. Bu, bağlantınızı genel WiFi tehlikelerinden korumanıza yardımcı olur.

Otomatik bağlantı menüsü, otomatik olarak bağlanmak için tercih edilen bir sunucu konumu veya bölge seçmenize de olanak tanır. Diğer özelliklere gelince, NordVPN’in birkaç önemli özelliği var. Yerel alan ağınızdaki görünmezlik ve gizlenmiş sunucular, çevrimiçi güvenlik ve anonimlik düzeyinizi artırmanıza yardımcı olabilir. 

Gerçekten güvenlik bilincine sahip olanlar için NordVPN, çevrimiçi etkinliği izlemeyi daha da zorlaştırmak için bir rölede birden fazla VPN sunucusu kullanan çift VPN seçeneği sunuyor..

Mullvad

Mullvad’ın menü düzeni ayarları iki bölüme ayırır: “tercihler” ve “gelişmiş”. “Tercihler” altında, uygulamayı başlangıçta çalışacak şekilde yapılandırmak isteyip istemediğinizi ve otomatik olarak bağlanıp bağlanmayacağınızı seçmenizi sağlayan geçiş anahtarları bulacaksınız.. 

mullvad-review-killswitch

Ancak, otomatik olarak bağlanacak şekilde yapılandırılmışsanız, Mullvad’ın nereye bağlanacağını seçmenize izin veren hiçbir ayar yoktur. Ancak, kullandığınız en son sunucuya bağlanıyor gibi görünüyor. 

Tercihler menüsündeki diğer iki seçenek, bildirimleri açmak veya kapatmak ve yazıcılar gibi yerel aygıtların bağlı bilgisayarı görmesine izin vermektir..

“Gelişmiş” bölümünde Mullvad’ın “bağlantı kesildiğinde engelle” olarak etiketlenen kill anahtarını buluyoruz. Bu seçeneğin altında, uygulama kapalı olduğunda bile VPN bağlı olmadığında trafiği engellediğini belirten, yaptıklarının kısa bir açıklaması vardır..

Bu, bir öldürme anahtarı yapmanın sakıncalı bir yoludur ve sizi hala güvende tutsa da, çoğu insanın rahatsızlığı önlemek için bu özelliği kapalı bırakması muhtemeldir..

Bahsettiğimiz en temel ve temel özelliklerin yanı sıra, Mullvad’ın sunacağı neredeyse hiçbir şey yok, çünkü bu özelliklerin tasarlanma şekli ölümcül kusurlu olduğu için.

Birinci Tur Düşünceler

Her iki sağlayıcı da bahsettiğimiz mutlak çıplak ihtiyaçları karşılar, ancak Mullvad kötü bir iş çıkarır. Mullvad kill switch’in çalışma şekli neredeyse kullanılamaz hale geliyor ve NordVPN, iki paylaşımın her özelliğinin daha sağlam bir uygulamasına sahip.

NordVPN ayrıca bu kategoride Mullvad’ın çok ötesine geçen bir dizi ek özelliğe sahiptir. Bununla birlikte, bu sağlayıcıların her ikisinin de eksik olduğu, bölünmüş tünelleme gibi özellikler var.. 

Bölünmüş tünel gibi şeyleri içeren gerçekten zengin özelliklere sahip bir VPN ile ilgileniyorsanız, ExpressVPN incelememize mutlaka göz atın.

Yuvarlak: NordVPN için Özellikler Noktası

NordVPN Logosu
Mullvad Logosu

2

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma, genellikle underdog sağlayıcılarının rakiplerinden daha iyi bir anlaşma sunarak puanları yakalamalarına izin veren bölümdür. Ancak bu bölümde değerlendirdiğimiz tek şey sadece parasal maliyet değildir..

Ayrıca VPN’lerin ücretsiz deneme sürümleri sağlayıp sağlamadığını ve ne tür bir geri ödeme politikası sunduklarını da görüyoruz. Ayrıca, hangi ödeme yöntemlerinin kullanılabilir olduğunu ve abonelik başına kaç bağlantıya izin verildiğini düşünüyoruz.

NordVPN

NordVPN ve CyberGhost eşleşmemizde gördüğümüz gibi, NordVPN’in fiyatlandırması diğer üst düzey VPN’lerin çoğunu yener, ancak kesinlikle rakipsiz değildir. NordVPN yalnızca dört farklı faturalandırma dönemi seçeneğiyle tek bir plan sunuyor.

NordVPN’in aylık fiyatlandırması diğer en iyi rakiplerin çoğunun ballparkında. Çok değil, aynı zamanda tuhaf değil. Yıllık bir plana geçmek, maliyeti neredeyse yarı yarıya düşürüyor ve iki ve üç yıllık planlar daha da iyi bir değer sunuyor. 

Hangi zaman dilimini seçerseniz seçin, bu plan aynı anda altı cihaza bağlanmanıza izin verir ve sınırsız bant genişliği içerir. Ödeme kredi kartları, Amazon Pay, Alipay, UnionPay ve çok sayıda kripto para birimi ile yapılabilir.

NordVPN herhangi bir ücretsiz deneme veya ücretsiz plan sunmasa da, 30 günlük para iade garantisi vardır. Bu çok önemlidir, çünkü en iyi uzun vadeli anlaşmayı elde etmek için hiç denemediğiniz yazılımlara yüz dolar batıyor olabilirsiniz..

Mullvad

Mullvad, piyasadaki herhangi bir VPN’in tartışmasız en basit ve anlaşılması kolay fiyatlandırma modeline sahiptir. Planlar veya zaman dilimleri için seçenek yok, sadece bir aylık fiyat var.

Sadece bir aylık bir plan var, ancak aylık seçeneği arayanlar için piyasadaki en uygun fiyatlı VPN’lerden biri. Birçok yönden, bu, NordVPN’in fiyatlandırmasının mükemmel bir tersi gibi davranıyor, ki bu da her şeyin aylık tarafında yüksek ve ne kadar uzun süre kaydolursanız düşmeye başlıyor. 

Bununla birlikte, ikisi arasında da bazı benzerlikler vardır. Yeni başlayanlar için Mullvad aynı 30 günlük para iade garantisini de sunuyor. Her iki sağlayıcı da ücretsiz deneme sunmuyor ve Mullvad, kredi kartı, PayPal ve bitcoin dahil olmak üzere NordVPN ile aynı ödeme seçeneklerini de kabul ediyor.

UnionPay ve Amazon Pay gibi ödeme türleri hariç tutulsa da, Mullvad ayrıca Swish ve nakit dahil NordVPN’in yapmadığı seçenekleri de kabul eder..

Yuvarlak İki Düşünce

Bu, kafa kafaya bir maçta puanlamamız gereken en zor fiyatlandırma turlarından biriydi. Her iki VPN de ücretsiz bir plan sunmadığından, risksiz bir VPN ile ilgilenen insanları ücretsiz VPN hizmetleri topluluğumuza göz atmaya teşvik ediyoruz.. 

Mullvad’ın aylık bazda daha iyi fiyatlandırması olmasına rağmen, iki yıllık plana çarpıp üç yıllık plan için daha cazip hale geldiğinizde NordVPN’in fiyatları Mullvad’ın fiyatlarından daha düşük. NordVPN’in daha iyi özelliklere sahip olduğu düşünüldüğünde, günün sonunda inkar edilemez şekilde daha iyi değer ve daha uygun fiyatlı seçenek. 

Tur: NordVPN Fiyatlandırma Noktası

NordVPN Logosu
Mullvad Logosu

3

Kullanım kolaylığı

Tam VPN incelemelerimizde olduğu gibi, kullanım kolaylığı da ele aldığımız üçüncü bölümdür. Bu bölümde, bir hesaba kaydolmaktan VPN’yi gerçekten kullanmaya kadar genel kullanıcı deneyimine bakıyoruz. 

Kullanım kolaylığı, bu eşleştirmelerde dikkate aldığımız en öznel şey olsa da, her bir VPN’i kullanmanın nasıl bir şey olduğu ve kimin için en iyi olabileceği hakkında bir fikir sunmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Tonlarca teknik seçeneğe sahip daha karmaşık VPN’lerin yeri var, ancak çoğu insan müdahalesi gerekmeden gitmeye hazır bir şey arıyor..

NordVPN

NordVPN’in masaüstü istemcisi ve mobil uygulamaları iyi geliştirilmiş ve kullanımı kolaydır. Masaüstü istemcisi, pencerenin sağ tarafında soldaki sunucuların listesini içeren büyük bir harita içerir. 

Bu liste alfabetik olarak sıralanır ve her ülke adının yanında bir bayrak gösterir, böylece istediğiniz yeri hızlıca kaydırıp bulmayı kolaylaştırır. Ülke listesinin en üstünde, listeyi manuel olarak aramak yerine ülkenin adını yazmanıza olanak tanıyan bir arama çubuğu da vardır.

Alternatif olarak, tıklayarak ve sürükleyerek navigasyon yapabileceğiniz haritayı inceleyebilirsiniz. Haritanın mavi konum balonlarına tıklamak, o konumdaki bir sunucuya bağlanmanıza olanak tanır, bu da bizi NordVPN’in kullanıcı deneyimi ile ilgili sahip olduğumuz en büyük şikayete götürür.

nordvpn-review-arayüzü

Tercih ettiğiniz konumda hangi sunucunun kullanılacağını seçen algoritma bozuk görünüyor. Genellikle önemli yük altında olan ve en iyi zamanları almayan bir sunucu seçer. Buna yaklaşan “hız” bölümünde biraz daha bakacağız, ancak zaman zaman bir güçlük. 

Bu bazen sizi listeden manuel olarak bir sunucu seçmeye zorlar, bu da neyse ki NordVPN’in rafine arayüzüyle yapmak zor değildir. Ayar menülerine erişmek kolaydır ve ayarlardaki her şeyin açıkça etiketlenmiş ve açıklamaları vardır. 

NordVPN web sitesi kayda değer değildir, ancak kaydolmanıza veya destek bulmanıza yardımcı olmak için genel olarak iyi düzenlenmiştir. Bir hesap oluşturmak, hemen hemen her şey için hesap oluşturmak için standart ücret olan bir e-posta ve şifre gerektirir.. 

Genel olarak, teknoloji konusunda bilgili olmayan biri olsanız bile NordVPN’in kullanımı kolaydır. Web sitesinde bulunması kolay olan istemciyi yükleyin ve bu konuma bağlanmak için haritayı tıklayın.

Mullvad

Hemen yarasa, Mullvad bizi rahatsız etmek gibi görünüyordu. İstemciyi Mullvad’ın web sitesinden indirmeye başladığımızda, yavaş bir hızda koştu ve birkaç megabayt boyutundaki dosyanın indirilmesinin iki saat süreceğini tahmin etti.

mullvad-review-arayüzü

Hiçbir şey bizim tarafta yanlış olduğunu onaylamak için bizim bağlantı üzerinde bir hız testi koştu ve internet iyi oldu. Sonunda, indirme zaman aşımına uğradı ve başka bir girişim başlattık. Bu sefer, indirme işlemi de yavaş başladı, ancak sonunda vitese başladı ve bitirebildi.

İndirmek için birkaç saniye sürmesi gereken bu küçük dosya, yaklaşık beş dakika sürdü. Sonra indirdiğimiz yürütülebilir dosyayı çalıştırdık ve kurulumun başarısız olduğu söylendi.

Bulgularımızı özetlemek için, büyük olasılıkla karşılaştığımız kurulum sorunu, başka bir VPN’nin bilgisayarımıza eklediği veya değiştirdiği, Mullvad’ın yükleyicisinin yapmaya çalıştığı şeyleri engelleyen ayarlardan ve adaptörlerden kaynaklanıyordu.. 

Ancak, düzinelerce VPN testinden sonra, bize bu sorunu asla başka bir VPN vermemiş olmamız değişmez. Bilgisayarımızdaki birkaç ağ ayarını temizledikten sonra kurulum işe yaradı. Ancak, daha önce başka bir VPN kullandıysanız, bu olası soruna kesinlikle dikkat edin.

Yüklendikten sonra, istemci kötü değildir ve VPN’ye bağlanmayı yeterince kolaylaştırır. Bununla birlikte, sunucu listesi her ülkenin bayrakları eklenerek geliştirilebilir. Bu, listeyi aşağı kaydırırken aradığınız konumu hızlı bir şekilde belirleme konusunda beklediğinizden daha fazla yardımcı olur.

İstemci yeni bir pencerede açmak yerine sağ alt sistem tepsisine sabitlenir. Ana ekran, ayar menülerinde gezinmek kolayken istediğiniz yeri kolayca bağlamanızı veya değiştirmenizi sağlar; bu, ne kadar kısır olduklarını göz önünde bulundurarak verilmelidir.. 

Yuvarlak Üç Düşünce 

NordVPN, kaydolmayı ve bir VPN ile topu yuvarlamayı kolaylaştıran sağlam bir web sitesine sahiptir. Bu arada Mullvad bize yolun her adımında bize problemler verdi.

İstemciyi indirmekten, düzgün bir şekilde çalışmasına, sadece sunucu listesine bakmaya kadar Mullvad, NordVPN’in uygulamalarının sunduğu lehçe ve kullanıcı dostu olma düzeyiyle eşleşemez.

Yuvarlak: NordVPN için Kullanım Kolaylığı Noktası

NordVPN Logosu
Mullvad Logosu

4

hız

Ele aldığımız en öznel şeylerden biri olan bir önceki bölümün aksine, hız tartışmasız en bilimsel bölümdür. Her VPN’yi adil bir şekilde karşılaştırmak için, bunları olabildiğince hızlı bir şekilde test ediyoruz.

VPN bağlı olmadan bir kontrol ölçümü yaparak başlıyoruz ve bunu temel olarak kullanıyoruz. Daha sonra hangilerinin daha iyi veya daha güvenilir hızlara sahip olduğunu görmek için her VPN’i aynı beş konuma koyduk.

Ayrıca, kağıt üzerindeki hızların gerçek dünyaya nasıl dönüştüğünü görmek için biraz tarama, akış ve çalışma yapıyoruz.

NordVPN

NordVPN, NordVPN ve IPVanish makalemizde olduğu gibi, hız söz konusu olduğunda daha önce dövüldü. Bunun nedeni NordVPN’in yavaş olması değil, sunucudan sunucuya çılgınca tutarsız olması.

Bir sunucu neredeyse korumasız tüm bant genişliğinize ulaşabilirken, aynı konumdaki bir diğeri bant genişliğinizi ondan az azaltabilir. Bu öyle bir konudur ki, NordVPN’e en hızlı VPN’ler topluluğumuzda onur kırıcı bir söz verdik.

Bu sorunun en azından bir kısmı, daha önce de belirttiğimiz gibi, istemcinin varsayılan olarak yaptığı görünen kırık sunucu seçimi sayesinde. Örneğin İngiltere sunucusu, yaptığımız puanları almak için manuel olarak farklı bir sunucu seçinceye kadar hiç çalışmadı.

Tüm bunlarla birlikte, NordVPN’in şüphesiz performans ve tutarlılık açısından uzun bir yol var, ancak bu sefer hala iyi hızlar gördük. Japonya dışındaki her sunucu 100 Mbps indirme hızını aştı ve Japonya bile bundan çok uzaktı. 

Yükleme hızları farklı bir hikayeydi, ancak İngiltere bize yükleme bant genişliğimizin yalnızca yüzde birinden daha azını geri veriyor. Buna rağmen, HD sunucuları bile sorunsuz bir şekilde izleyerek her sunucudan kullanılabilir performans elde edebildik.

Mullvad

Mullvad, NordVPN ile karşılaştırıldığında bir bağlantı oluştururken çoğu zaman daha hızlıydı. NordVPN yaklaşık 10 saniye sürer, Mullvad genellikle beş ila yedi sürer. Burası NordVPN’den daha hızlı olmasına rağmen, hala çok etkileyici değil ve gerçekten Mullvad’ın NordVPN’den daha hızlı olduğu tek yer. 

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korunmasız (St. Louis)8146,1511.4
Aziz Louis23158,3210.36
Londra108131,758.1
Amsterdam146144,344.35
Güney Afrika26291.173.05
Tokyo172129,756,42

NordVPN’in güvenilirlik ve hız söz konusu olduğunda kesinlikle kusurları olmasına rağmen, Mullvad daha da fazla mücadele ediyor. Mullvad’ın NordVPN’den daha yüksek indirme hızına sahip tek bir sunucusu yoktu.

Bununla birlikte, Mullvad’ın yükleme hızı ve bazı durumlarda ping sırasında NordVPN’i yenebildiği birkaç sunucu var. Örneğin Brezilya’da Mullvad, NordVPN’in pinginden 20 ms uzakta traş oldu ve yükleme oranını neredeyse yüzde 30 artırdı. 

Bununla birlikte, çoğu durumda, indirme hızı kraldır ve NordVPN, Brezilya’daki Mullvad’ın indirme hızının iki katından fazladır. Mullvad’ın tarama deneyimi kesinlikle tolere edilebilirdi, ancak NordVPN ile karşılaştırıldığında, web sitelerini yüklerken yaklaşık yarım saniyelik belirgin bir gecikme oldu.

Yuvarlak Dört Düşünce

Bu bölümün başında söylediğimiz gibi, iki VPN’nin hızını karşılaştırmak bilimsel bir çabadır. Verilere bakıldığında, NordVPN objektif olarak daha hızlıdır ve bunu bu VPN’lerin her ikisini de kullanarak deneyimlerimizden anekdotsal olarak destekleyebiliriz.

Bununla birlikte, NordVPN’in daha fazla potansiyeli var. Otomatik sunucu seçiminin bozuk durumu olmasaydı, bu daha az bir yarışma olurdu. Oyun turu için en iyi VPN’imizde NordVPN’in hızı ve boşa gitme potansiyeli hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz (ayrıca piyasadaki en hızlı seçeneklerden bazılarına kıyasla görebilirsiniz).

Yuvarlak: NordVPN için Hız Noktası

NordVPN Logosu
Mullvad Logosu

5

Güvenlik ve Gizlilik

Son bölüm, birçoğunun en önemli şey olduğunu iddia eder: güvenlik ve gizlilik. Bunların her birine normal olarak tam VPN incelemelerimizde kendi bölümleri verilse de, eşleşmelerimizde bunları bir araya getiririz. 

Güvenlik söz konusu olduğunda, VPN’lerin ne tür protokoller sunduğuna ve ne düzeyde şifreleme kullandıklarına bakarız. Ayrıca, DNS veya IP sızıntılarını test ediyoruz. 

Gizlilik için, ne tür bilgileri topladığını ve nasıl kullanıldığını görmek için her VPN’in gizlilik politikasının tamamını inceleriz.

NordVPN

NordVPN ve ExpressVPN eşleşmelerimizde gördüğümüz gibi, NordVPN piyasadaki en iyi rakiplere karşı güvenliğe sahip. NordVPN, VPN güvenliğinin altın standardı olarak kabul edilen AES-256 şifrelemesi ile eşleştirilmiş OpenVPN protokolünü kullanır.

Protokol veya şifreleme söz konusu olduğunda seçim yapmak için herhangi bir seçenek olmayabilir, ancak bu yapılandırma güvenilir bir şekilde güvenlidir. NordVPN test edilirken bir DNS sızıntısı veya başka bir güvenlik ihlali tespit edemedik.

NordVPN’in gizlilik politikası makul bir şekilde özlüdür ve bazı gizlilik politikalarının yazıldığı neredeyse anlaşılmaz yasal konuşmanın aksine, okunması kolay bir şekilde yazılmıştır. VPN kullanımı söz konusu olduğunda, tanımlayıcılarınızdan hiçbirini tutmaz. bilgi. 

NordVPN’in sizinle ilgili aldığı bilgilerin çoğu, kaydolmak için bir e-posta verdiğinizde hesap oluşturma işleminizden gelir, ancak bu kolayca nispeten anonim olan bir kalıcı e-posta olabilir.. 

Ayrıca, web sitesinde çerezler aracılığıyla toplanan bazı bilgiler de vardır, ancak bu bilgiler web sitesinin bakımı için kullanılır ve maalesef bugün çevrimiçi olarak kaçınılmaz bir uygulamadır..

Mullvad

Fiyatlandırma gibi, Mullvad’ın da kendi yolunu oluşturduğu ve işleri benzersiz bir şekilde yaptığı başka bir alan. Bir hesap oluşturmak için bir e-posta adresi, hatta bir şifre gerektirmez. 

Bunun yerine, Mullvad’ın web sitesinde “hesap oluştur” yazan bir düğmeyi tıklamanız yeterlidir ve size 16 haneli rastgele bir kod verilir. Bu kod aslında hem hesap adınız hem de şifrenizdir, bu nedenle bir şekilde kaydetmek ve güvende tutmak önemlidir.

Nakit veya bitcoin gibi bir şeyle ödeme seçeneğini kullanırsanız, Mullvad için tamamen anonimsiniz ve gizlilik politikası büyük ölçüde önemsizdir. Mullvad’ın topladığı hiçbir bilgi, bu bilgilere sahip bir ödeme yöntemi kullanmayı seçmediğiniz sürece adınıza veya kimliğinize bağlı değildir.. 

Giriş yapmak için sadece rastgele atanmış kodunuz gerekir. Bunun gizlilik açısından avantajları olmasına rağmen, bazı benzersiz sorunlar da getirmektedir. Birincisi, bu kodu kaybederseniz, gerçek bir kurtarma yöntemi olmadan hesabınızı kaybettiniz.

Ayrıca, herhangi biri bu kodu alırsa, birini engellemek için değiştirmek için bir yolu yoktur. Bunun yerine, yeni bir kod ve yeni bir hesap almanız gerekir. Bu ilginç ve son derece anonim hesap yönetimi sisteminin yanı sıra, Mullvad’ın gizlilik politikası da en üst düzeydedir ve VPN üzerinden sizinle ilgili hiçbir bilginin günlüğe kaydedilmediğini belirtir.

Güvenlik konusunda, Mullvad protokol ve AES-256 şifrelemesi için kullanılan OpenVPN ile NordVPN ile aynı yapılandırmayı kullanır. Tüm bunların ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız, şifreleme ve protokol makalelerimize bir göz attığınızdan emin olun. Kısacası, bu performans ve VPN güvenliği için harika bir eşleştirme.

Beşinci Tur Düşünceler

NordVPN, gizliliğinize saygı duymak ve korumak için iyi bir iş yapan güvenli ve güvenli bir sağlayıcı olmasına rağmen, kredinin vadesi geldiği yerde kredi vermemiz gerekir. Mullvad, kullanıcılarının gizliliğini en üst düzeye çıkarmak için benzersiz bir sistem kullanıyor.

Mullvad öyle bir şekilde çalışır ki, eğer seçerseniz, kim olduğunuz hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Bu, sizi herhangi bir şekilde tanımlamaları için tam anlamıyla imkansız olduğu anlamına gelir, bu da çevrimiçi olduğu kadar özeldir.

Tur: Mullvad için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

NordVPN Logosu
Mullvad Logosu

6

Son düşünceler

Dört bire bir final skoruyla NordVPN bu maçta açık kazanıyor. NordVPN, uzun vadeli planlar için peşin ödeme yapanlar için daha iyi bir değer sunar ve ayrıca kullanıcılara VPN’in nasıl çalıştığı hakkında daha fazla özellik ve kontrol sağlar.

Kazanan: NordVPN

Mullvad’ın gizliliği, benzersiz hesap takibi yöntemi sayesinde benzersizdir ancak NordVPN ile karşılaştırıldığında daha düşük hızları ve daha zor kurulum ve kullanımlarını telafi etmek için tek başına yeterli değildir. Bununla birlikte, güvenlik ve anonimlik tek endişenizse, Mullvad daha iyi bir seçenek olabilir.

Bu VPN’lerden herhangi biriyle ilgili deneyiminiz varsa, aşağıdaki yorumlarda bulunduğunuzu duymak isteriz. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map