NordVPN şu anda “en iyi bütçeli VPN” unvanını alarak VPN incelemeleri listemizde ikinci sırada yer alıyor. NordVPN incelememizi okursanız, zarif ve kullanımı kolay arayüzü ve mükemmel güvenlik ve gizlilik politikası nedeniyle onu sevdiğimizi göreceksiniz.. 


Şimdilik, TorGuard genel sıralamalarımızda dördüncü sırada yer alıyor ve aynı zamanda oyun için en iyi VPN’imiz gibi en iyi listelerimizden bazılarını yapıyor. Daha fazla bilgi almak için tam TorGuard incelememize gidebilirsiniz. Yüksek hızları ve zengin özelliklere sahip tasarımı, makalelerimizde bu kadar çok yer kazanmasını sağlayan özelliklerdir.. 

Sonuç olarak, hız ve özellikler NordVPN’in en zayıf noktalarından bazılarıdır, ancak kullanım kolaylığı TorGuard’dır. Bu nedenle, bu en iyi iki yarışmacıyı eşleştirmenin ve bu NordVPN ile TorGuard karşılaşmasında bire bir karşılaştırıldığında karşılaştırıldıklarını görmenin zamanı geldiğini düşündük. 

Kavga Kurmak: NordVPN ve TorGuard

NordVPN ve TorGuard’ı adil bir şekilde karşılaştırmak için, kafa kafaya eşleşmede iki VPN’yi birbirine çarpıştırmak için geliştirdiğimiz bir dizi kural kullanacağız. Normal VPN incelemelerimiz dokuz bölüme ayrılırken, burada işleri beş raunta indirdik.

Bunun nedeni, normalde tam VPN incelemelerinde iki bölüme ayrılan “güvenlik ve gizlilik” gibi bazı bölümleri birleştirdiğimiz içindir. Bu şekilde, beş turdan her biri kabaca eşit ağırlık taşır. Beş tur özellikler, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, hız ve güvenliği içerir. 

Her bölüm için aradığımız şeyleri kısaca ele alacağız ve ardından her bir VPN’ye ayrı ayrı bakacağız. Turun sonunda, ikisini karşılaştıracağız ve bir kazanan seçeceğiz, bu da bir puan kazanacak. Sonunda en fazla puanı alan VPN, galip ilan edilir..

1

Özellikleri

NordVPN ve TorGuard tarafından sunulan özelliklerin önemi, servisi nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olacaktır. En azından, her VPN’in bir öldürme anahtarına ve otomatik olarak bağlanmanın bir yoluna sahip olmasını bekliyoruz. Bunlar zorunlu özelliklerdir çünkü VPN’nin güvenliğini etkiler.

Bu özelliklerin yanı sıra, her şey esas olarak sadece kek üzerine krema yapmaktır, bölünmüş tünelleme ve protokol seçenekleri sadece uygulamayı daha özelleştirilebilir ve çok yönlü hale getirir. Bu ekstra özellikler, belirli bir VPN’nin basit bir VPN çözümü isteyebilecek standart kullanıcılara mı yoksa VPN’lerinin her yönü üzerinde kontrol isteyen güçlü kullanıcılara mı yönelik olduğunu belirlememize yardımcı olabilir.. 

NordVPN

NordVPN ve CyberGhost makalemizde belirttiğimiz gibi, NordVPN en önemli özellikleri kapsayan mükemmel bir iş çıkarıyor. Yeni başlayanlar için, VPN bağlantınızı kaybederseniz internet bağlantınızı kesmek için bir kill anahtarı vardır.. 

Kill anahtarına ek olarak NordVPN, VPN bağlantınızı kaybetmeniz durumunda sona erdireceği programların bir listesini tanımlamanıza izin veren bir uygulama kill anahtarına da sahiptir. NordVPN ayrıca Windows başladığında da çalıştırma seçeneğini sunar. Otomatik bağlanma ayar menülerinde ayrı bir sekme bulunur; bu, uygulamanın başlatıldığı anda VPN’in bağlanıp bağlanmayacağını ve varsa bağlandığı yeri seçmenizi sağlar.

nordvpn-review-ayarları

Ek özelliklere göre, NordVPN, cihazınızı ağdaki diğer cihazlara görünmez hale getirmenize izin veren bir ayara sahiptir, bu da halka açık WiFi kullanma risklerini azaltmak için mükemmeldir. NordVPN’nin müşterisi, yeni bir kötü amaçlı yazılım ve reklam yazılımı engelleyicisi olan CyberSec adlı yerleşik bir özelliğe de sahiptir.. 

NordVPN’in bu özellikleri içermesi harika olsa da, bu tür çevrimiçi tehditlerden endişe duyanlar için asla en güvenli antivirüs yazılımı kadar iyi olmayacaklar. 

Son olarak, “gelişmiş” sekmesi altında, bu makalenin “güvenlik” bölümünde inceleyeceğimiz TCP ve UDP protokolleri ile DNS ayarları da dahil olmak üzere bir dizi seçenek vardır. Genel olarak, NordVPN kullanıcılara en temel fonksiyonları erişilebilir ve anlaşılması kolay bir şekilde vermek için iyi bir iş çıkarır..

TorGuard

TorGuard’ın ayarlar menüsüne ilk kez adım atmak biraz göz korkutucu olabilir. Tonlarca seçenek içeren sayısız onay kutusu ve üstte yarım düzineden fazla sekme var. 

Yeni başlayanlar için, göreceğiniz ilk onay kutularından bazıları, bahsettiğimiz önemli şeyler içindir. Açılışta VPN’yi otomatik olarak çalıştırmak için bir kutu ve VPN’yi çalıştırdıktan sonra otomatik olarak bağlanmak için bir kutu var.

torguard-review-ayarları

Ayrıca, bir öldürme anahtarını devreye sokmak için bir onay kutusunun yanı sıra kozmetik şeyler ve uygulamanın kullanılmadığı zamanlarda uygulamanın nasıl en aza indirdiği ve davrandığı ile ilgili çok sayıda kutu vardır. NordVPN gibi, TorGuard’ın bir uygulama katili ve bir internet kill anahtarı vardır, bu da VPN bağlantınızı kaybederseniz belirli programları sonlandırmanıza izin verir.

TorGuard ayrıca kullanıcılara bağlanmadan önce, bağlandıktan sonra veya bağlantıyı kestikten sonra komut dosyalarını çalıştırma seçeneği sunar. Bunları kendiniz yazmak zorunda kalmanıza rağmen, güç kullanıcılarına VPN’in nasıl çalıştığı ve davrandığı üzerinde yüksek düzeyde kontrol sağlar. 

DNS seçenekleri ve birkaç farklı protokol ve şifreleme arasında seçim de dahil olmak üzere bir dizi ağ ayarı da vardır..

Birinci Tur Düşünceler

NordVPN veya TorGuard’ın en iyi özelliklere sahip olduğu bilinmemektedir ve her ikisinde de bölünmüş tünel gibi şeyler yoktur. (ExpressVPN incelememizde bölünmüş tüneli olan zengin özellikli bir VPN hakkında bilgi edinebilirsiniz.) 

Bununla birlikte, TorGuard, yetenekli kullanıcıların kendi komut dosyalarını yazmasına izin verecek şekilde uygulamayı özelleştirilebilir yapmak için iyi bir iş çıkarıyor. Ek olarak, NordVPN’den daha fazla protokol ve şifreleme seçeneğini destekler. Bu ekstra yapılandırılabilirlik TorGuard’ı birinci noktaya kazandı.

Tur: TorGuard için Özellikler Noktası

NordVPN Logosu
TorGuard Logosu

2

Fiyat

Herhangi bir iki ürün veya hizmeti karşılaştırmak, fiyata bakmadan neredeyse imkansızdır. ExpressVPN ve NordVPN eşleşmesinde gördüğümüz gibi, NordVPN sundukları için rekabetçi fiyatlandırmaya sahiptir. 

Bu bölümde, fiyatlandırmaya kesinlikle bakmıyoruz. Ayrıca, her bir VPN’in ne tür ödemeleri kabul ettiğini, geri ödeme politikasını ve varsa ne tür ücretsiz denemelerin mevcut olduğunu düşünüyoruz.

NordVPN

NordVPN’in fiyatlandırma modeli, dört farklı zaman uzunluğuna sahip bir plan içerir. Aylık plan daha az caziptir, fiyat açısından akıllıdır ve NordVPN’i diğer üst düzey VPN’lerle eşit hale getirir. Yıllık plan fiyatı yarıya indirir ve daha uzun planlar tasarrufları daha da iyi hale getirir.

NordVPN çok uygun fiyatlı uzun vadeli, iki ve üç yıllık planlar sunuyor. Bu planlar, piyasadaki en ucuz VPN’lerden biri olan CyberGhost incelememizde görebileceğiniz fiyatlandırma ile uyumludur. Plan, aynı anda altı cihaza kadar bağlantı kurmanıza olanak tanır ve tüm bu cihazlara sınırsız bant genişliği sağlar.

Ödeme için NordVPN kredi kartlarını, bitcoin dahil kripto para birimlerini ve Alipay ve UnionPay gibi bir avuç karanlık seçeneği kabul eder. NordVPN ayrıca 30 günlük para iade garantisine sahiptir, ancak deneme süresi yoktur – bu, kullanıcıların VPN’yi denemesinin tek yolu olmasını sağlar. 

TorGuard

TorGuard, kısa vadede NordVPN’den daha fazla plan seçeneği sunuyor. Aylık plan NordVPN’lerden birkaç kuruş daha az. Bundan sonraki adım üç ayda bir ve maliyeti adil bir şekilde düşürerek, aylık bazda indirdiğinizde NordVPN’in yıllık fiyatlandırmasıyla daha karşılaştırılabilir hale geliyor.

TorGuard aynı aylık fiyatlandırmaya sahip altı aylık ve yıllık planlar da sunar. Bu, NordVPN’in yıllık fiyatlandırmasından daha iyidir, ancak yine de NordVPN’in iki yıllık planını geçmez. Son olarak, TorGuard ayrıca müşterilere NordVPN’in iki yıllık planından daha üstün olmayan iki yıllık bir seçenek sunuyor.

Standart aboneliğin üstünde bir dizi eklenti satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aylık aboneliğin kendisi kadar, ülke listesinden seçiminize statik bir IP ekleyebilirsiniz; bu, coğrafi olarak engellenen içeriği güvenilir bir şekilde yayınlamaya çalışırken yardımcı olabilir. 

TorGuard aboneliğiniz için ödeme yapma zamanı geldiğinde genel olarak daha az seçeneğe sahiptir, ancak yine de kredi kartı, PayPal ve çeşitli kripto para birimi türlerini kapsamaktadır. Son olarak, TorGuard başka bir VPN’den fatura gönderirseniz yedi günlük ücretsiz deneme teklif ettiğini iddia eder. Ancak, fatura gönderdikten ve takip ettikten sonra bile bu denemeyi alamadık. TorGuard’ın yedi günlük bir geri ödeme politikası var, bu da yeni kullanıcıların hizmeti denemesinin en azından bir yolu olduğu anlamına geliyor.

Yuvarlak İki Düşünce

TorGuard, kısa vadeli fiyatlandırma söz konusu olduğunda NordVPN’i dar bir şekilde yenerken, NordVPN çok yıllı zaman dilimi içinde TorGuard’ı kazandı. Ayrıca, ne NordVPN ne de TorGuard ücretsiz bir VPN hizmeti sunmasa da, NordVPN’in 30 günlük geri ödeme politikası TorGuard’ın yalnızca yedi gününü geçiyor.

Son olarak, NordVPN daha fazla ödeme şeklini kabul eder ve ödeme sırasında akışlı eklentileri dahil etmeye çalışmaz. Bu, NordVPN’i bu bölümde güçlü bir kazanan yapar ve mevcut puanı her biri bir noktada bağlar.

Yuvarlak: NordVPN için Fiyat Noktası

NordVPN Logosu
TorGuard Logosu

3

Kullanım kolaylığı

Yazılım tasarımı söz konusu olduğunda sürekli bir savaş var gibi görünüyor. Bazı şirketler gücü kullanıcının ellerine bırakmayı sever, ancak genellikle daha kafa karıştırıcı bir arayüze sahip olmak pahasına. Öte yandan, bazı şirketler inanılmaz derecede basit bir ürün yapmayı seçiyor, ancak özelliklerin maliyetiyle.

Bu bölümde, her VPN sağlayıcısının istemcisini kullanıcı dostu bir deneyim sunmak için ne kadar iyi tasarladığına bakıyoruz. Ayrıca, navigasyonunu kontrol etmek için her bir sağlayıcının sitesini ziyaret ederiz.

NordVPN

NordVPN’in müşterisi, tasarım ve kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda şu anda pazardaki en iyilerden biridir. İstemciyi açtığınızda, sizi karşılayacak bir dünya haritası içeren bir pencere var. 

TunnelBear ve NordVPN makalemizde görebileceğiniz gibi, TunnelBear çok benzer bir düzen kullanıyor, ancak NordVPN bunu daha iyi yürütüyor. NordVPN, kaydırma tekerleğinizle haritayı yakınlaştırıp uzaklaştırmanıza olanak sağladığından, dünyaya bakmayı ve istediğiniz sunucuyu doğru bir şekilde tıklamayı kolaylaştırır.

nordvpn-review-işaretleyici seçimi

Dünya üzerinde istediğiniz konumu bulmak istemiyorsanız, solda bir arama işlevine sahip alfabetik bir liste de vardır. Seçeneklerin net bir şekilde yazıldığı ve altında küçük açıklamalar içeren ayarlar menüsünde işler düzenli ve görsel olarak hoş olmaya devam ediyor. Bu, deneyimsiz VPN kullanıcılarının bile uygulamayı beğenilerine göre yapılandırmasını kolaylaştırır. 

NordVPN’in web sitesi modernleştirilmiştir ve birçok VPN’in kullandığı oldukça standart bir web sitesi düzenini takip eder. Birkaç parlak kayıt düğmesi vardır ve bir hesap kaydetmek hızlı ve kolaydır. 

TorGuard

TorGuard’ın müşterisi ilk bakışta çok daha az davetkar. Uygulamayı açtığınızda, birkaç açılır menüye sahip karanlık bir ekran görürsünüz. Bunlar, protokol ve şifreleme gibi şeyleri seçmenize izin verirken, sağ üstteki biraz gizli “sunucu seç” düğmesi istediğiniz konumu seçmenize olanak tanır.

torguard-review-arayüzü

Ayarlara girmeye cesaret ederseniz, işler daha da kötüleşir. Sekmelerin ve onay kutularının sayısı ilk başta çok fazladır ve bazı seçenekler garip bir şekilde ifade edilmiştir. Seçenekler için hiçbir açıklama yok – NordVPN’den farklı olarak – TorGuard ayarlarını daha da olanaksız hale getiriyor. 

TorGuard menülerinde bulunan seçeneklerin çoğu – “özellikler” bölümünde belirttiğimiz gibi – daha yetenekli kullanıcılara yöneliktir. Kendi komut dosyalarınıza yükleyebilir ve hata ayıklama dosyalarını sabit sürücünüze derleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Bununla birlikte, bu aynı zamanda seçeneklerin çoğunun çoğu kullanıcının aradığı şeyin ötesinde olacağı anlamına gelir. 

TorGuard web sitesi de NordVPN’den daha az rafine. İşler kolaylaştırılmış ve web sitesinde gezinmek yeterince kolay olsa da, ödeme işlemi NordVPN’lerden.

Yuvarlak Üç Düşünce

TorGuard, teknoloji konusunda deneyimli ve VPN’lerinden en iyi şekilde yararlanmaya hazır olan kullanıcılar için açıkça tasarlandığından, kullanıcı deneyimi daha az rafine. NordVPN gibi estetik açıdan hoş bir haritaya veya menülere sahip değil.

NordVPN, kullanıcıların yerden kolayca çıkmasını sağlayan daha fazla tak ve çalıştır stiline sahipken TorGuard, yazılımı başlattıklarında kullanıcılara tonlarca önemli ve teknik seçenek sunuyor. Kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu tasarım söz konusu olduğunda bu bir tercih meselesi olsa da, NordVPN’i yenmek zordur.

Yuvarlak: NordVPN için Kullanım Kolaylığı Noktası

NordVPN Logosu
TorGuard Logosu

4

hız

Geçmişte NordVPN’i – NordVPN ile PureVPN karşılaştırması gibi – hız açısından test ettiğimizde, akış ve tipik kullanım için yeterince güvenilir bir performans gösterdiğini tespit ettik. Ancak, genellikle en hızlı VPN toplantımıza girecek kadar hızlı olmaktan utangaçtır.. 

Öte yandan TorGuard, geçmişte test ettiğimizde bize olağanüstü hızlar gösterdi, bu nedenle bu turda NordVPN için zorlu bir savaş olacak. Her VPN’yi aynı protokolleri ve şifrelemeleri kullanacak şekilde ayarladık, ardından her VPN’nin ağının sunduğu performans hakkında kapsamlı bir fikir edinmek için dünyanın her yerinde aynı beş konumda her bir sağlayıcının hızını test ettik..

NordVPN

NordVPN, testlerimizde takdire şayan bir performans sergiledi, sunucularımızın büyük çoğunluğu bant genişliğimizin çoğunu bize geri vermeye çalıştık. Ping süreleri, tüm çeşitli mesafeler için makul derecede düşüktü ve uzak sunuculara bağlıyken bile web’e göz atma, duyarlı ve çabuk hissetti.

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korumasız9165.510.57
ABD # 247923133,538.87
İngiltere # 20115334.786.06
Hollanda # 6614566,915.39
Japonya # 69159132,833.31
Çift VPN (ABD – Kanada # 4)7920.488.64

Genel olarak, NordVPN’in hızları bir sunucudan diğerine güvenilirdi, göze çarpan bir istisna Güney Afrika’dır ve bu da orijinal bant genişliğimizin yarısından fazlasını kaybetmiştir. Ancak bu sunucu bile, kağıt üzerindeki performansına rağmen bize sağlam web sörfü ve hatta akış deneyimi sunuyor.. 

NordVPN mutlaka sayı olarak en hızlı VPN olmasa da, çoğu görev için yeterince iyi performans gösterir ve sağlam bir rakip yapmak için oldukça hızlı bir internet sunar.

TorGuard

TorGuard genel olarak NordVPN’den daha az tutarlıydı ve iki işlem gören sunucudan sunucuya yapılan darbeler. NordVPN’in ABD sunucusunda bir kenarı vardır, TorGuard İngiltere sunucusundaki indirme hızlarında daha iyi performans gösterdi.

Konum: Ping (ms) İndir (Mbps) Yükleme (Mbps)
Korunmasız (St. Louis)884,2822,01
Dallas (önerilir)4863,5117.7
Chicago4264.212
Londra2793.120.64
Tokyo29622.4818.89
Sidney44511.6814.51

Ancak NordVPN, Japonya ve Güney Afrika sunucularında daha iyi performans gösterirken, TorGuard Brezilya’da daha yüksek hızlara ulaştı. Güney Afrika, bant genişliğimizin çoğunu kaybederek TorGuard için de en sıkıntılı yerdi.

TorGuard, Japonya, Güney Afrika ve Brezilya gibi daha uzak yerlerde biraz daha iyi ping süreleri gördü, ancak tarama sırasında performans artışı fark edilmedi. Bununla birlikte, NordVPN ve TorGuard’ın her ikisi de mükemmel bir tarama deneyimi sunuyor.

Yuvarlak Dört Düşünce

Hem NordVPN hem de TorGuard, herhangi bir tipik çevrimiçi görevi gerçekleştirirken veya yürütürken herkesin yeterince iyi çalışmaya güvenebileceği hızlı web sörfü sunar. Bununla birlikte, hem NordVPN hem de TorGuard’ın bazı sorun alanları vardı, her iki seçenek de Güney Afrika’da en çok mücadele ediyor. 

NordVPN, test ettiğimiz beş konumdan üçünde indirme hızları söz konusu olduğunda daha hızlıydı ve ayrıca bir sunucudan diğerine performansta daha az fark vardı. Bu nedenle NordVPN’e hız kazandırıyoruz.

Yuvarlak: NordVPN için Hız Noktası

NordVPN Logosu
TorGuard Logosu

5

Güvenlik ve Gizlilik

Daha önce gördüğümüz gibi, NordVPN ve IPVanish eşleşmemizde, NordVPN mükemmel bir güvenlik, sağlam bir gizlilik politikası ve iyi bir geçmişe sahiptir. Güvenlik söz konusu olduğunda yenmek zor. Bununla birlikte, özellikler bölümünde gördüğümüz gibi, TorGuard güvenliği yapılandırmak için daha fazla seçenek sunuyor ve bu da avantaj sağlıyor.

Bu bölümde, ne tür protokoller ve şifreleme kullandıklarına bakarak ve DNS sızıntılarını kontrol ederek her VPN’nin güvenliğini değerlendiriyoruz. Ayrıca, her bir gizlilik politikasını inceleyerek ve müşteri bilgilerini üçüncü taraflara veya kolluk kuvvetlerine daha önce dağıtmış olup olmadığını (PureVPN incelememizde okuyabileceğiniz gibi) görmek için her bir sağlayıcının gizliliğini değerlendiririz..

NordVPN

Daha önce de söylediğimiz gibi, NordVPN güvenlik konusunda kullanıcılara çok çeşitli seçenekler sunmuyor. Bir öldürme anahtarı vardır ve istemcinin başlangıçta her ikisi de temel özellik olan otomatik olarak bağlanmasını sağlayabilirsiniz..

Ancak, NordVPN şifrelemeyi AES-256’ya kilitler ve yalnızca iki OpenVPN biçimi arasında bir protokol seçeneği sunar: TCP ve UDP. Bu kullanıcılara bir ton seçenek vermese de, VPN güvenliği söz konusu olduğunda bu kombinasyon altın standart olarak kabul edilir. NordVPN test edilirken herhangi bir DNS veya veri sızıntısı bulamadık.

Gizliliğe gelince, NordVPN piyasadaki herhangi bir VPN sağlayıcısının en özlü gizlilik politikalarından birine sahiptir. Anlaması kolay bir şekilde yazılmıştır ve üzerinden okumak ve NordVPN’in hangi bilgileri topladığını incelemek zor olmayacak kadar kısadır..

Yeni başlayanlar için NordVPN’in bir hesap oluşturmak için bir e-posta adresine ve bir ödeme yöntemine ihtiyacı vardır. Çevrimiçi anonimlik konusunda endişe duyanlar bunu bitcoin ve atılabilir bir e-posta ile kolayca halledebilir. 

NordVPN, insanların VPN kullanımıyla ilgili herhangi bir kimlik bilgisi içeren kayıt tutmaz. Bununla birlikte, çerezler aracılığıyla web sitesinde bazı bilgiler toplar. Anonim tarama rehberimizde okuyabileceğiniz gibi, bu tür bilgi toplama büyük ölçüde kaçınılmazdır. Bilgileri web sitesini iyileştirmek ve korumak için kullanırlar – herhangi bir tanımlayıcı bilgiye sahip değildir veya VPN kullanımınızla hiçbir şekilde ilişkili değildir..

TorGuard

TorGuard’ı bilgisayarınızda hemen hemen istediğiniz protokolü kullanacak şekilde ağ VPN’si olarak manuel olarak yapılandırabilirsiniz, ancak uygulama yalnızca OpenVPN ve OpenConnect’i destekler. Yine de NordVPN ile söylediğimiz gibi, OpenVPN hızlı performans sunarken son derece güvenli olan mükemmel bir protokoldür. 

Şifreleme için TorGuard, AES-128 ve AES-256’nın birden fazla formunu içeren bir ton seçenek sunar. Farklı şifreleme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, şifreleme özetimize göz atabilirsiniz, ancak en iyi güvenlik için insanları AES-256’ya bağlı kalmaya teşvik ediyoruz. TorGuard, bağlantınızın hangi portu kullanacağını seçmenize bile izin verir, ancak bu, birkaç kişinin muhtemelen kullanacağı bir özelliktir. 

TorGuard, testimiz sırasında herhangi bir DNS veya IP sızıntısı içermiyordu. Ayrıca, henüz mahkemeye itiraz edilmeyen veya sorgulanan sağlam bir kayıt tutmama politikası da vardır. NordVPN’de olduğu gibi TorGuard da trafik verilerini toplamak ve web sitesini korumak için web sitesinde çerezler aracılığıyla bilgi toplar.

TorGuard, güçlü gizlilik koruma yasalarına sahip olduğu bilinmeyen ABD’de yerleşik olsa da, bunun önemi olmayacak. TorGuard, gizlilik politikasında, yasalarca gerekli olmadıkça hiçbir zaman üçüncü taraflara bilgi vermeyeceğini belirtir. Ancak, TorGuard sahip olmadığı bilgileri veremez. 

Bunun anlamı, yetkililer TorGuard’dan günlük veya kayıt almaya çalışsa bile, hiçbir şey almazlar çünkü TorGuard bu bilgileri kaydetmez. 

Beşinci Tur Düşünceler

Güvenlik ve gizlilik söz konusu olduğunda hem NordVPN hem de TorGuard oyunun başındadır. Hiçbir sağlayıcıda veri sızıntısı olmadı, üçüncü taraflara bilgi verilmedi veya günlükler için bir davaya yakalanmadı. 

Ek olarak, her iki sağlayıcı da karşılaştırılabilir seçeneklerle sağlam güvenlik ve iyi yazılmış ve tüketici dostu gizlilik politikaları sunar. Çevrimiçi verilerinin güvenliğini ve anonimliklerini güvende tutmak isteyen kişilere bu seçeneklerden birini önermekten mutluluk duyuyoruz. Bu nedenle, bu turu bir kravat olarak bildiriyoruz ve her VPN’ye bir nokta ataıyoruz.

Tur: Güvenlik ve Gizlilik Net kazanan yok, her ikisi için puan

NordVPN Logosu
TorGuard Logosu

6

Son düşünceler

TorGuard özellik seti ile güçlü bir şekilde ortaya çıkarken, NordVPN’in dördüne karşı sadece iki puan kazandı. Her iki sağlayıcı da saygın bir güvenlik ve performans seviyesi sunuyor, ancak hız geldiğinde NordVPN hafif bir avantaj kazandı.

Kazanan: NordVPN

NordVPN, özellikler söz konusu olduğunda bazı şeyleri feda edebilirken, bunu dikkatli bir takdirle yapar. En önemli özelliklerin hepsi hala orada. Buna ek olarak, biraz daha az nüfuslu ayar menüleri karşılığında, arayüz herkes için son derece temiz ve kolaydır. NordVPN, bütçeye uygun, uzun vadeli fiyatlandırma ve geri ödeme politikasıyla fiyatlandırma söz konusu olduğunda TorGuard’ı da öne çıkarıyor.

Aşağıdaki yorumlarda NordVPN ve TorGuard hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me