NordVPN ve CyberGhost: Uygun Maliyetli 2020 Savaşı

Test ettiğimiz tüm sanal özel ağ sağlayıcılarından CyberGhost ve NordVPN bir süredir birinci ve ikinci sırada boyun ve boyun olmuştur. Bu ikisi de benzer nedenlerden ötürü böyle yüksek pozisyonlarda.


CyberGhost incelememize bakarsanız, hemen hemen her kategoride iyi sonuç verdiğini görürsünüz, ancak özellikle fiyatlandırmayı, kullanım kolaylığını ve bölünmüş tünelleme özelliğini sevdik. Benzer şekilde, NordVPN incelememizde, NordVPN’in mükemmel uzun vadeli fiyatlandırmasını ve kullanım kolaylığını vurguluyoruz. 

Bu iki VPN, üstte bir nokta için sürekli olarak birbirleriyle yarışıyor ve aralarındaki benzerliklerin uzun listesiyle, kafa kafaya NordVPN ile CyberGhost eşleşmesinde hangisinin daha iyi olduğunu görmenin zamanının geldiğini düşündük.

Kavga Kurmak: NordVPN ve CyberGhost

CyberGhost vs NordVPN eşleşmemizin adil olmasını sağlamak için dokuz aşamalı bir sistem geliştirdik. Her turda VPN performansının tek bir yönüne odaklanacağız. Her VPN’nin bu kategoride nasıl performans gösterdiğine bakacağız ve her turun sonunda bir kazanan ilan edeceğiz.

Dokuz turun sonunda, en çok puana sahip VPN kazanan ilan edilir. Herhangi bir raunt aranmaya çok yakınsa, kravat olarak ilan edilebilir, bu durumda her iki VPN de o raunt için bir puan kazanacaktır.

1

hız

En hızlı VPN’ler makalemize bir göz atarsanız, NordVPN’in aslında “onur kırıcı sözler” kategorisinde listelendiğini görürsünüz. Bunun nedeni, yıllardır VPN’leri test ettiğimiz NordVPN, hız performansı ile sürekli olarak çok fazla tutarsızlık sergiledi..

Ancak, bu zaman içinde çok gelişti ve yakın gelecekte bu makalede değişiklikler yapmak zorunda kalabiliriz. Bu makaleye yönelik testlerimizde NordVPN her yerde sadece birkaç küçük hıçkırık ile çok etkileyici bir performans göstermeyi başardı.

NordVPN Hızı

Yer: PingDownloadUpload
Korumasız4289,17344,56
BİZE.8204,57233,70
UK80220,2439,82
Japonya167187,57200,05
İsrail14171,6078,27

NordVPN, CyberGhost’un indirme hızlarını test ettiğimiz her yerde önemli marjlarla aştı. Hatta yakın olduğu tek yer, NordVPN’in biraz yavaşladığı, İsrail’deki bir yerdi.. 

CyberGhost Hızı

Yer: PingDownloadUpload
Korumasız4289,17344,56
BİZE.4493,62197,34
UK7988,54219,24
Japonya15877,50322,24
İsrail13866.9463,45

NordVPN, yükleme hızıyla ilgili biraz daha sorun yaşıyor, yalnızca konumların yarısında kazanıyor. Bununla birlikte, yükleme hızları çoğu zaman genel performans için daha az hayati önem taşır ve yalnızca büyük dosyalar gönderiyorsanız gerçekten kritik hale gelir. 

Ayrıca, kötü performans gösterdiği yerlerde bile, NordVPN web taraması ve akış için mükemmel bir performans göstermesi için yeterli yükleme bant genişliğine sahiptir.. 

CyberGhost’un başarılı olduğu bir şey ping zamanıydı. Baktığımız dört konumdan üçünde CyberGhost, ping süresinden sadece birkaç milisaniyelik tıraş olabilir ve bu da oyun için harika bir VPN olabilir. 

NordVPN geçmişte tutarlılıkla ilgili sorunlar yaşamış olsa da, işler zamanla çok daha iyi hale geldi. Bu NordVPN ve CyberGhost karşılaştırması da dahil olmak üzere daha yeni testlerimizde, NordVPN dünya çapında çok kullanışlı ve güvenilir hızlara sahipti ve bu turu her yönden daha iyi indirme hızlarıyla kazanmasını sağladı. 

Yuvarlak: NordVPN için Hız Noktası

NordVPN Logosu
CyberGhost Logosu

2

Yayın Akışı

Hem NordVPN hem de CyberGhost, akış sitelerinin kullandığı VPN engelleme önlemlerinin çoğunu çözebilir. Her iki sağlayıcı da Netflix, Hulu, Amazon Prime Video ve hatta BBC iPlayer içeriğini yayınlayabilir; Ancak, akış sırasında her birinin performansında önemli farklılıklar vardır. 

CyberGhost ile standart sunucular ve bir dizi özel akış sunucusu vardır. Bu, Windscribe benzer bir sistem kullandığında NordVPN vs Windscribe makalemizde de görülebilir. Hem CyberGhost’un özel ve özel olmayan akış sunucularında Amazon Prime Video, Netflix ve Hulu’yu çalıştırabildik.

CyberGhost-Akış-Sunucular

Bununla birlikte, Hulu ve Amazon Prime Video’nun her ikisi de normal sunuculara çok yavaş yüklendi. Hulu’nun videoların süresiz olarak yükleneceği ve siyah bir ekrana bakacağınız bir sorunu vardı. Bu sorunlar CyberGhost’un akış sunucularında mevcut değildi, ancak Amazon Prime hala biraz durgun görünüyordu ve bazen çok düşük bir çözünürlükte yüklenebiliyordu. 

Diğer yandan NordVPN’in özel yayın sunucuları yoktur. Amazon Prime da dahil olmak üzere denediğimiz her akış sitesi, CyberGhost’in VPN ağındayken olduğundan çok daha duyarlıydı. Bu, özel sunuculara ihtiyaç duymadan kullanım kolaylığını geliştirdi ve üstün performans bu turda NordVPN’i kazandı.

Yuvarlak: NordVPN için Akış Noktası

NordVPN Logosu
CyberGhost Logosu

3

Güvenlik ve Gizlilik

Güvenlik ve gizlilik söz konusu olduğunda CyberGhost ve NordVPN çok benzer. Her iki VPN sağlayıcı da, işlevsel bir kill anahtarı ve başlangıçta otomatik olarak bağlanmanın bir yolu da dahil olmak üzere görmeyi beklediğimiz en temel güvenlik özelliklerinin tümünü kapsar. 

nordvpn-review-ayarları

Bağlantı güvenliğine gelince, her iki VPN de AES-256 şifrelemesi ile eşleştirilmiş OpenVPN sunar. Bu eşleştirme, neredeyse herkesin neredeyse tüm uygulamalar için kullanmasını önerdiğimiz şeydir, çünkü mükemmel güvenlik ve güvenilir performans sunar.

CyberGhost ayrıca kullanıcıların protokolü IKEv2’ye ayarlamasına izin verir, ancak bu genellikle önermediğimiz bir şeydir. Bazı benzersiz protokol seçeneklerine sahip bir VPN arıyorsanız, VyprVPN incelememize mutlaka göz atın. VyprVPN, benzersiz Chameleon protokolü dahil olmak üzere çeşitli protokoller sunar. 

CyberGhost-yorum-ayarları

Her iki VPN’nin de sağlam bir kayıt tutmama politikası vardır ve sizinle ve VPN kullanımınızla ilgili minimum miktarda mutlak bilgi toplar. Hem CyberGhost hem de NordVPN bu tür karşılaştırılabilir güvenlik ve gizlilik seviyeleri sunarken, bu turdaki belirleyici faktör NordVPN’in ek özelliklerinden bazılarına iniyor. NordVPN, ek güvenlik için çift VPN ve derin web taraması için Tor VPN sunar. 

Round: NordVPN için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

NordVPN Logosu
CyberGhost Logosu

4

torrenting

ExpressVPN vs NordVPN makalemizde gördüğümüz gibi, NordVPN torrent konusunda test ettiğimiz tüm VPN’lerin en iyi hızlarını alıyor. Büyük dosyaları işlerken NordVPN’in 17 MB / sn’ye varan hızlara ulaştığını gördük ve tüm 1,4 GB test indirmemizi üç dakikadan kısa sürede tamamlayabildik. 

Bununla birlikte, NordVPN’in hem standart sunucularının yanı sıra özel P2P sunucuları vardır ve normal sunucularda daha iyi performans görüyoruz. 17MB / sn hız ve üç dakikalık sürenin altındaki indirme işlemleri normal sunucular kullanılarak gerçekleştirildi. Adanmış dosya paylaşım sunucuları güvenlik için daha iyi optimize edilmiş gibi gözüküyorlar, çünkü neredeyse o kadar hızlı değiller ve Yunanistan’da daha yerel değiller. 

CyberGhost, bu durumda – akış bölümünden farklı olarak – torrent için özel P2P sunucularına sahip değildir. Buna rağmen, 1.4GB torrent testimizde oldukça başarılı oldu. Bir dakika sonra, torrent 4MB / s’de geliyordu ve bir buçuk dakika sonra bu etkileyici bir 10MB / s’ye patlamıştı. İndirme hızı yaklaşık üç dakika beş saniye içinde bitene kadar indirme hızı burada kaldı.

CyberGhost iyi vakit geçirdi ve test dosyamızı oldukça hızlı bir şekilde indirmeyi başardı, ancak yine de NordVPN’in sel krallığı kralı olarak hüküm sürmesini durduramadı. 

Yuvarlak: NordVPN için Torrent Noktası

NordVPN Logosu
CyberGhost Logosu

5

Sunucu Konumları

Her ikisi de NordVPN ve CyberGhost’un benzer bir ağ boyutu olmasına rağmen – her biri yaklaşık 5.000 sunucuya geliyor – CyberGhost daha iyi bir dağılıma sahiptir. CyberGhost’un 80 ülkede sunucuları varken NordVPN yalnızca 62 ülkede konum sunuyor.

nordvpn-review-işaretleyici seçimi

CyberGhost, NordVPN’den daha fazla konum sunuyor, ancak sunucu seçimleri söz konusu olduğunda hala Afrika ve Asya’nın büyük bölgelerini biraz kısır bırakıyor. Dünyanın her köşesinde sunucuları olan bir VPN sağlayıcı arıyorsanız, HideMyAss incelememizi mutlaka okuyun. HideMyAss’ın 190 ülkede sunucusu var.

Tur: CyberGhost için Sunucu Konumları Noktası

NordVPN Logosu
CyberGhost Logosu

6

Eşzamanlı Bağlantılar

Bazı VPN’ler kullanıcıların sınırsız sayıda bağlantıya izin vermesine rağmen (bunun bir örneği için Windscribe vs TunnelBear makalemize bakın), çoğu sağlayıcı aynı anda sahip olabileceğiniz bağlantı sayısını sınırlar. Bu genellikle insanların hesaplarını tonlarca arkadaşınızla paylaşmasını önlemek ve VPN sunucularındaki genel stresi sınırlamak içindir.. 

NordVPN, kullanıcıların bir seferde en fazla altı cihaza bağlı olmasını sağlar. CyberGhost, aynı anda en fazla yedi cihazın bağlanmasına izin verir, yani CyberGhost bu turu dar bir farkla kazanır. 

Round: CyberGhost için Eşzamanlı Bağlantı Noktası

NordVPN Logosu
CyberGhost Logosu

7

Fiyatlandırma

Bu incelemede görmeye devam ettikçe, CyberGhost ve NordVPN hemen hemen her şekilde karşılaştırılabilir. Bu sağlayıcıların her ikisinin de çok benzer genel fiyatlandırma modelleri olduğundan fiyatlandırma farklı değildir. 

Aylık kayıt seçeneğinden başlayarak, NordVPN bir dolar kadar daha uygun fiyatlı seçimdir. Her iki VPN tarafından sunulan bir sonraki plan, bu kez NordVPN’in yıllık planından bir dolardan daha düşük bir gelirle gelen CyberGhost ile biraz daha iyi bir fiyat olan yıllık plan..

Her iki VPN de iki yıllık ve üç yıllık bir seçenek sunuyor, CyberGhost yine her zaman diliminde ayda bir dolardan biraz daha ucuza geliyor. Kasada CyberGhost ayrıca ayda fazladan beş dolar için özel bir IP ekleme seçeneği de sunar. 

Üstün fiyatlandırmanın yanı sıra, CyberGhost kullanıcılara 24 saatlik ücretsiz deneme sunarken, NordVPN’in ücretsiz deneme sürümü yoktur. Zaman sınırı olmayan ücretsiz bir VPN için Windscribe incelememize göz atın. 

CyberGhost, NordVPN’in para iade garantisini bile geçer. CyberGhost, kullanıcılarına paralarını geri almaları için etkileyici bir cömert 45 gün verirken, NordVPN’in para iade garantisi sadece 30 güne kadar uzanıyor. 

Round: CyberGhost için Fiyatlandırma Noktası

NordVPN Logosu
CyberGhost Logosu

8

Kullanıcı dostu

Sonunda burası CyberGhost vs NordVPN’in çok farklı olduğu bir alandır. CyberGhost oldukça kompakt ve minimalist bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Normal formunda, ortada VPN’ye bağlanmak ve bağlantıyı kesmek için yalnızca bir düğme ve ayrıca bağlanmak istediğiniz konumu seçmenizi sağlayan bir açılır menü bulunur..

CyberGhost-review-genişletilmiş ui

CyberGhost’un ayarlarını açtığınızda, pencere normal boyutunun yaklaşık üç katına genişler ve çok daha ayrıntılı bilgilerle dolar. Bu genişletilmiş pencere, tam sunucu listesini görmenizi ve çeşitli ayarları yapılandırmanızı sağlar. CyberGhost için ayarlar menüsü iyi düzenlenmiştir ve her ayarın altında ne yaptığını açıklayan kısa bir açıklama vardır.

NordVPN ise, çoğunlukla bir harita tarafından alınan geniş bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Bu haritada, bağlanabileceğiniz her konumda mavi işaretçiler bulunur. Bu, sunucu seçimine göz atmayı çok daha kolay hale getirir.

nordvpn-review-sunucu-navigasyon

NordVPN ayar menüleri, CyberGhost’un düzeninde benzerdir ve seçeneklerin çoğu için bazı basit açıklamalar sunar. CyberGhost, yazılımın genel kullanım kolaylığını geliştirmeye yardımcı olan karanlık mod gibi birkaç küçük dokunuşa sahip olsa da, NordVPN’in haritasını yenemez.

Hem CyberGhost hem de NordVPN, ortalama bilgisayar kullanıcınızın – önceden VPN bilgisi olmasa bile – yardıma ihtiyaç duymadan neredeyse kesinlikle anlayabileceği çok kullanışlı arayüzlere sahiptir. Ancak, NordVPN’in haritası ona CyberGhost’un sahip olmadığı ekstra ekstra kullanılabilirlik sağlıyor. 

Yuvarlak: NordVPN için Kullanıcı Dostu Nokta

NordVPN Logosu
CyberGhost Logosu

9

Özellikleri

Kill VPN ve bir tür otomatik bağlantı gibi her VPN’in sahip olmasını beklediğimiz standart özelliklerin yanı sıra, hem CyberGhost hem de NordVPN’in göstereceği bazı ek çan ve ıslık var. 

Yeni başlayanlar için NordVPN “CyberSec” i sunuyor. Bu, zararlı veya rahatsız edici içerik barındırdığı bilinen siteleri engelleyerek korunmanıza yardımcı olabilecek bir tür kötü amaçlı yazılım ve reklam engelleyicidir. NordVPN, özel sunucular söz konusu olduğunda da bazı ilginç seçeneklere sahiptir.

nordvpn-review-killswitch

“Toring” bölümünde daha önce de belirttiğimiz gibi, özel P2P sunucuları var, ancak bunlar çift VPN veya VPN Üzerinden Soğan seçenekleri kadar ilginç değil. 

VPN üzerinden Soğan özelliği sizi karanlık web’i incelemek için özel bir tarayıcı olan Tor’a bağlarken, çift VPN özelliği güvenliği artırmak ve çevrimiçi etkinliğinizi izlemeyi daha da zorlaştırmak için sizi iki sunucuya bağlar. 

CyberGhost, NordVPN’in engelleyici de dahil olmak üzere sunduğu bazı özellikleri taklit ediyor, ancak reklam ve kötü amaçlı yazılım engelleyiciler bugünlerde bir düzine. CyberGhost’un gerçek çekilişi, bulunması en zor özelliklerden biridir: bölünmüş tünelleme. 

CyberGhost-review-gizlilik-ayarları

Bölünmüş tünelleme, ExpressVPN incelememizde de okuyabileceğiniz bir şeydir. ExpressVPN bunu farklı şekilde yapmasına rağmen, CyberGhost istisna olarak kullanılacak web sitelerinin bir listesini oluşturmanıza izin verir. Bu, bu web sitelerini ziyaret ettiğinizde VPN’nin tünel bağlantısı üzerinden bağlanmayacağınız, bunun yerine normal korumasız bir bağlantıda olacağınız anlamına gelir.

CyberGhost ayrıca belirli bir programı açtığınızda sizi belirli bir konumdaki VPN’ye otomatik olarak bağlayacak kuralları ayarlamanıza olanak tanır. CyberGhost’un “akıllı kuralları” nın ExpressVPN’ler kadar bölünmüş bir tünel oluşturma biçimi kadar güçlü olduğunu düşünmese de, NordVPN’in özellikler söz konusu olduğunda neler sunduğunu düşünüyoruz..

CyberGhost-review-smart-kurallar

Round: CyberGhost için Özellikler Noktası

NordVPN Logosu
CyberGhost Logosu

10

Karar

Her iki VPN de testlerimizde büyük performans göstermiş ve neden en üstte yer aldıklarını göstermiş olsa da, kazanan beş ila dört puan alan NordVPN’dir. NordVPN, daha iyi hızları ve akışa daha kolay erişimi ile erken bir liderlik yaptı ve CyberGhost bile sonuna doğru bir dönüş yaptı. 

Kazanan: NordVPN

Nihayetinde, bu yeterli değildi ve NordVPN’in üstün kullanım kolaylığı, bu tek puanlık zafere ulaşmasını sağladı. CyberGhost veya NordVPN ile ilgili iyi veya kötü deneyimleriniz varsa, aşağıdaki yorumlarda bunu duymak isteriz. Nasıl karşılaştırdıklarını görmek için NordVPN ve IPVanish parçamızı okuyun. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map