Microsoft Edge ve Chrome: 2020’de Aynı Kuruluş, Farklı Binalar

On yıldan fazla bir süredir, Microsoft web tarayıcıları söz konusu olduğunda şaka gibi bir şey olmuştur. Bununla birlikte, Chromium motorunun üzerine inşa edilen Edge tarayıcısının tamamen yeniden çalışmasının ardından, şirket bu arenada bir kez daha savaşma şansına sahip. 


Bu Microsoft Edge ve Chrome savaşında, değişikliklerin karşılığını alıp almadığını görmek için Microsoft’un dünyadaki en popüler web tarayıcısına karşı gösterdiği son çabayı göstereceğiz.

Web tarayıcılarının kralı olarak bir zamanlar baskın olan Internet Explorer’ı (Edge’in selefi) büyük ölçüde tahtından indiren Chrome olduğundan, Google’ın Chromium çerçevesinin Edge’e dövüşe yeniden girmesi için ihtiyaç duyduğu şey olabileceği ironi değil. 

Bu belki de tamamen şaşırtıcı değil, çünkü bugünlerde çoğu tarayıcı ipuçlarını Chromium’dan alıyor, Safari ve Firefox tarayıcıları gibi sadece birkaç istisna dışında. 

Yarışmacıların daha ayrıntılı dökümü için Microsoft Edge incelememizi ve Google Chrome incelememizi okuyabilirsiniz. Ayrıca tarayıcı pazarı hakkında yapabileceğiniz her şeyi öğrenmek için en iyi tarayıcılar listemize ve tarayıcı yorumları arşivimize göz atmayı unutmayın..

Windows 10 ile Kullanılabilecek En İyi Tarayıcı Nedir??

Chrome ve Edge’in her ikisi de mükemmel şekilde yeterli tarayıcı olsa da, Windows 10 cihazları için Vivaldi’yi önermeye her fırsatımız var. Bunun nedeni, aşırı özelleştirme seviyesi, zengin özellikler kümesi ve mükemmel güvenlik ve gizliliktir.. 

Tarayıcı pazarı hakkında bir bütün olarak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Chrome ve Firefox savaşımızın yanı sıra Firefox ve Opera tarayıcı incelemelerimiz gibi diğer makalelerimize de göz atmayı unutmayın..

Kavga Kurmak: Microsoft Edge ve Chrome

Karşılaştırmamız için, iki tarayıcıyı, her biri tarayıcı incelememizde kullanılan ana ölçütlerimizden birine odaklanan beş ayrı turdan geçireceğiz: özellikler, kullanım kolaylığı, performans, güvenlik ve gizlilik. Hangi tarayıcı üç veya daha fazla kazancı yönetirse galip ilan edilir, ancak erken bir kazanç olsa bile beş turda da devam edeceğiz.

1

Özellikleri

Önemli faktörlerin uzantıları veya eklentileri, birden fazla cihaz arasında senkronizasyonu ve mevcut özelleştirme seçeneklerini içeren özelliklerle başlıyoruz. Yakalama araçları, okuma listeleri ve mobil özellikler gibi küçük öğeler de bir rol oynayabilir.

Microsoft Edge

Chromium sürümünü başlatmadan önce, Microsoft Edge özelliklerle mücadele etti. Bununla birlikte, tarayıcı, Chrome’un kendisi ve Brave gibi diğer benzer tarayıcılarla aynı seviyeye getirerek mevcut işlevsellik listesini büyük ölçüde geliştiren neredeyse tüm Chrome’un uzantılarıyla uyumludur..

Bu, artık Microsoft Edge’e şifre yöneticileri, reklam engelleyiciler ve çeşitli güvenlik uzantıları gibi bir dizi özellik ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Her iki tarayıcı da aynı motoru temel aldığından, onları masaüstünde ayıran pek bir şey yok. Edge’in lehine kayda değer bir istisna, vurgulanan metni alan ve sesli okuyan “yüksek sesle oku” özelliğidir. Bu, İngilizce yazılmış herhangi bir şeyle oldukça iyi çalışır, ancak söyleyebildiğimiz kadarıyla diğer diller için oldukça korkunçtur..

Kenar-Okuma-Sesli

Mobilde, iki rakibimiz arasında çok daha büyük bir fark var. Edge, Firefox uygulaması veya gerçekten de Google Chrome gibi diğer mobil tarayıcıları görmek istediğimiz gerçekten şık bazı özelliklerle birlikte geliyor.

Birincisi, oynattığınız videoyu daraltmanıza ve farklı bir web sitesine veya sekmeye geçerken ekranda bir yere yerleştirmenize olanak tanıyan “kayan video” özelliğidir.

Kenardan Yüzer-Video

İkincisi ve belki de daha önemlisi, ziyaret ettiğiniz haber kanallarını analiz eden ve genel olarak ne kadar güvenilir olduklarını bilmenizi sağlayan bilgilendirici “haber koruma” işlevidir. Bu, kendisini ziyaret ettiğiniz sitenin gerçekte olup olmadığını bilmenizi sağlayan küçük bir simge olarak görünür..

Kenar-Newsguard

Son olarak Edge, Microsoft hesabınız üzerinden çeşitli kullanıcı verilerini cihazlar arasında senkronize etmenizi sağlar. Şu anda bu yalnızca yer işaretlerini (veya Edge’de çağrıldıkları gibi “sık kullanılanlar”), ayarları, form içeriğini ve şifreleri içerir. Ancak Microsoft, sekmeleri, geçmişi ve uzantıları açmak için bunu genişletmeye çalıştığını iddia ediyor.

Kenar-Sync

Google Chrome

Chrome’un bu turun Microsoft Edge bölümünde henüz ele almadığımız özellikler açısından sunabileceği pek bir şey yok, bu yüzden söyleyecek çok şey yok. 

Bunun bir istisnası, Chrome’un Google Drive ve Google Dokümanlar ve Google Çeviri gibi çeşitli Google uygulamalarıyla çok iyi entegre olmasıdır. Bu çeviri uygulaması, Microsoft’un alternatif Bing Translate’den önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğinden, neredeyse iki kat fazla dil desteği içeriyor.

Krom-Google-Çeviri

Google Chrome Edge’in diğer bir avantajı da daha kapsamlı bir senkronizasyon işlemidir. Google hesabınızla giriş yaparak yer işaretlerinizi, geçmişinizi, uzantılarınızı, açık sekmelerinizi ve daha fazlasını senkronize edebilirsiniz. Şu an için bu, Microsoft hesabınızla Edge ile senkronize edebileceğinizden çok daha fazlası.

Krom-Sync

Birinci Tur Düşünceler

Her ne kadar iki tarayıcı da farklı olduklarından daha fazla ortaklığa sahip olsa da, aynı ortak çerçeve üzerine inşa edildiğinden, onları ayıran bazı önemli farklılıklar var. 

Chrome, Edge’in yaptıklarının çoğunu yapabilirken, eski, özellikle mobil cihazlarda bazı mükemmel özellikleri kaçırıyor. Bu, ikisini birbirinden ayıran çok fazla olmasa bile, Microsoft’a bu turda şaşırtıcı bir kazanç sağlar.

Yuvarlak: Microsoft Edge için Özellikler Noktası

Microsoft Edge Logosu
Google Chrome Logosu

2

Kullanım kolaylığı

Sıradaki kullanım kolaylığı. Bu kriter, temel olarak kurulum işlemi (örneğin, diğer tarayıcılardan yer işaretlerini ve ayarları içe aktarma), sekme yönetimi ve diğer küçük kolaylık özellikleri gibi şeylere odaklanarak her tarayıcının ne kadar kullanıcı dostu olduğu ile ilgilidir..

Microsoft Edge

Microsoft Edge’i ilk kez ayarlamak kolay bir işlemdir. Yeni Edge’i ilk başlattığınızda, yer işaretlerini ve ayarları diğer tarayıcılardan içe aktarmanıza ve ayrıca cihazlar arasında senkronizasyon işlemini ayarlamanıza yardımcı olan bir kurulum sihirbazına yönlendirilirsiniz..

Kenar-giriş

Ne yazık ki, yer işaretlerini yalnızca doğrudan Internet Explorer, Google Chrome ve Firefox’tan içe aktarabilirsiniz, bu nedenle başka bir web tarayıcısından geçiş yapıyorsanız, bir HTML dosyası aracılığıyla manuel olarak içe aktarmanız gerekir.

Kenar-Import

Sekme yönetimi, yatay kaydırma olmadığı için oldukça basittir. Bu, çok sayıda sekme açarsanız hangisinin hangisinin olduğunu söylemek biraz zor olabileceği anlamına gelir. Ancak, açık kaldıklarından emin olmak için sekmeleri sabitleyebilir, çoğaltabilir ve sessize alabilirsiniz.

Kenar-Sekmeler

Yeni sekme sayfasında, birkaç farklı stil arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlardan ana paket, Microsoft’un “günün resmi” ni tarayıcı içi duvar kağıdınız olarak görmenin yanı sıra, bulunduğunuz yere göre günün en iyi başlıklarını gösteren özelleştirilmiş haber akışını seçebilmenizdir..

Kenar-Yeni-Sekme

Google Chrome

Chrome için kurulum işlemi, yeni Edge ile hemen hemen aynıdır. Tarayıcı, Google hesabınızı senkronizasyon için ayarlamanıza, diğer tarayıcılardan ayarları ve yer işaretlerini içe aktarmanıza ve yeni sekme sayfanızın görünümünü ve izlenimini seçmenize yardımcı olur.

Krom-Import

Yer işaretlerinizi manuel olarak içe aktarmayı tercih ediyorsanız, Google Chrome yer işaretlerini nasıl dışa ve içe aktaracağımızla ilgili kılavuzumuza gitmek isteyebilirsiniz..

Sekme yönetimine gelince, bir kez daha Google Chrome’u yeni Edge’den ayıracak çok az şey var. Sekmeler benzer şekilde sonsuz şekilde küçültülür ve yatay kaydırma yapılmaz. Sekmeleri sabitleme, çoğaltma ve sesi kapatma da dahil olmak üzere aynı seçeneklere sahipsiniz. 

Önemli bir fark, Chrome’un farklı bir cihaza doğrudan bir sekme göndermenize izin vermesidir;.

Krom-Tabs

Yuvarlak İki Düşünce

Bu tur, yeni Edge ve Google Chrome tarayıcıları arasında kullanım kolaylığı açısından neredeyse hiçbir fark olmadığı için bu karşılaştırmaya en yakın olanıdır. Ancak, farklı cihazlara sekme gönderme özelliği nedeniyle bu turu Google Chrome’a ​​vereceğiz. 

Bu skoru 1-1’e getiriyor, Microsoft ve Google tarayıcılarını Edge ve Chrome karşılaştırmamızın üçüncü turuna girerken bağlı bırakıyoruz.

Yuvarlak: Google Chrome için Kullanım Kolaylığı Noktası

Microsoft Edge Logosu
Google Chrome Logosu

3

Verim

İnternet tarayıcısının bir diğer önemli yönü ne kadar iyi performans gösterdiği, yani web sayfalarını ve JavaScript uygulamaları gibi çeşitli web uygulamalarını ne kadar hızlı yüklediği ve ne kadar sistem kaynağı tükettiğidir.. 

Bu son bölüm, geleneksel olarak RAM’e karşı çok aç oldukları için, özellikle eski bilgisayarlarda önemli yavaşlamalara neden olabilen Chromium tabanlı tarayıcıların bir tuzak noktasıydı. Her bir web tarayıcısının performansını nasıl test ettiğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, test sürecimizi detaylandıran en hızlı web tarayıcıları hakkındaki makalemize göz atmak isteyebilirsiniz..

Microsoft Edge

Performans muhtemelen eski ve yeni Edge arasındaki en büyük farkı fark edeceğiniz yerdir. Eski Edge’in yavaş ve plodlu olduğu yerlerde, Chromium tabanlı sürüm ışık hızında, Chrome ile kolayca eşleşiyor ve hatta biraz daha hızlı olmayı başardı.

Yeni Edge, Google Chrome’un yüzde 70’inden az bir miktar tüketerek şaşırtıcı derecede az miktarda RAM kullanarak bunu yönetiyor ve bu da kaynaklara aç olmayan Chromium’a dayanan bir web tarayıcı için mükemmel bir sonuç.

Google Chrome

Google Chrome, tıpkı yeni Microsoft Edge gibi hızlı bir tarayıcıdır. Ne yazık ki, inanılmaz derecede kaynak yoğun, gözden geçirdiğimiz diğer tüm tarayıcılardan daha fazla RAM hızlandırarak bu kategoride geri çekildi.

Yuvarlak Üç Düşünce

Sadece hıza bakıyorsanız, yeni Edge ve Google Chrome hemen hemen aynıdır, ancak belki de biraz daha hızlıdır. Bununla birlikte, Microsoft Edge, Chrome’dan daha az RAM kullanıyor, bu da Chromium çerçevesinin kaynağa aç niteliği göz önüne alındığında etkileyici.

Bu nedenle, bu tur Microsoft Edge için bir başka galibiyet, son iki turumuza devam ederken skoru Microsoft’un lehine 2-1’e getiriyor.

Yuvarlak: Microsoft Edge için Performans Noktası

Microsoft Edge Logosu
Google Chrome Logosu

4

Güvenlik

İnternette gezinmenin – ortadaki adam saldırılarından tarayıcı kodundaki boşluklardan yararlanan siber suçlulara kadar – tüm tehditler göz önüne alındığında, web güvenliği sizi ve kişisel bilgilerinizi saldırılara karşı korumak için çok önemlidir. Buradaki önemli faktörler HTTPS uyarıları, güncelleme sıklığı ve güvenli tarama veritabanları arasındadır..

Microsoft Edge

Web tarayıcısı güvenliği, Microsoft Edge’in her zaman oldukça iyi olduğu bir alandır, yani yeni Edge tarayıcısının diğer kategorilerde olduğu gibi burada gelişmesi için fazla yer yoktu..

Tehlikeli web sitelerine (örneğin, kötü amaçlı yazılım bulaşmış veya bilinen kimlik avı düzenlerini çalıştıran) karşı korumak için Edge, Microsoft’un SmartScreen sistemini kullanır. Bu sistem, çalışmalara göre, Google’ın daha sık kullanılan Güvenli Tarama veritabanından daha iyi performans gösteriyor.

Kendinizi HTTPS yerine HTTP kullanan bir web sitesinde bulursanız, SmartScreen sistemi trafiğinizin dinlenebileceğini bildiren net bir uyarı görüntüler.

Kenar-HTTPS Uyarı

Güvenlik söz konusu olduğunda Edge’in en büyük zayıflığı kesinlikle güncelleme sıklığı. Genel olarak, Edge kabaca altı haftada bir yeni bir güncelleme alır, bu da kötü niyetleri olan kişilerin koddaki boşlukları bulması ve kullanması için çok fazla zaman bırakır.

Google Chrome

Microsoft Edge gibi, Google Chrome da bir web sitesine HTTPS yerine normal HTTP üzerinden eriştiğinizde net ve kaçırılması zor bir uyarı görüntüler.

Krom-HTTPS Uyarı

Google Chrome’un güvenliğinin en büyük sonucu inanılmaz derecede sık güncellenmesidir. Ortalama olarak, Chrome birkaç günde bir güncelleme alır; bu, piyasadaki diğer tüm web tarayıcılarından daha iyidir.

Diğer birçok web tarayıcısı gibi Chrome da sizi kötü amaçlı web sitelerine karşı korumak için Google’ın kendi Güvenli Tarama veritabanını kullanır. Microsoft’un SmartScreen sistemi kadar etkili olmasa da, işi yeterince iyi yapıyor.

Yuvarlak Dört Düşünce

Microsoft Edge’in SmartScreen sisteminin Google Chrome’un Güvenli Tarama’ndan daha etkili olmasına rağmen, daha sık güncellenmesi nedeniyle bunu ikincisine vermemiz gerekecek.

Bu, Edge ile Chrome karşılaştırmamızın son turuna girerken skoru 2-2’ye getiriyor, bu da gizliliğe odaklanıyor ve hangi tarayıcının zaferi eve götürdüğüne karar verecek.

Round: Google Chrome için Güvenlik Noktası

Microsoft Edge Logosu
Google Chrome Logosu

5

Gizlilik

Son turumuz için, her tarayıcının gizliliğine bir göz atacağız. Bu, yazılımın size ve trafiğinize ne kadar veri topladığı ve şirketin (ister Google ister Microsoft olsun) bu bilgilerle ne yaptığını gösterir.. 

İşleri biraz bozmak için ne Chrome ne de Edge bu kategoride harika değil, bu yüzden kendi başınıza hangi adımları atabileceğinizi öğrenmek için anonim tarama kılavuzumuza göz atmayı unutmayın..

Microsoft Edge

Edge, gizlilikle ilgileniyorsanız kesinlikle bir web tarayıcısı için en iyi seçenek olmasa da, web’e göz atarken hangi bilgilerin toplandığını sınırlamanın kullanışlı yollarını içerir.

Korumayı izlemek için üç temel mod vardır: “temel”, “dengeli” ve “katı”. Tarayıcı ayrıca, web sitelerinin her bir modun kurallarını atlaması için bireysel istisnalar ayarlamanıza olanak tanır. Ayrıca, nasıl korunduğunuzu anlamanız için engellenmiş izleyicilerin bir listesini de sunar.

Kenar-İzleme-Modları

Ne yazık ki, Microsoft’un gizlilik politikası dev bir karmaşa. Şirketin sunduğu çok sayıda ürün göz önüne alındığında, özellikle Edge için neyin geçerli olduğunu ve Windows 10 gibi diğer Microsoft yazılımlarının ne olduğunu söylemek inanılmaz derecede zordur. Microsoft’un verilerinizi reklamverenlere satıp satmadığından da bahsetmiyoruz. bu tür uygulamalar için açık kapı.

Gizlilik sizin için güvenlik ve kullanım kolaylığından daha önemliyse, size en az biraz ek anonimlik vermek için SmartScreen, navigasyon tahmini ve kişiselleştirme gibi çeşitli özellikleri devre dışı bırakabilirsiniz..

Kenar-Devre Dışı-Özellikler

Google Chrome

Google, tüm işini kullanıcılarından kişisel bilgileri toplama üzerine kurdu, bu nedenle Chrome’un gizlilikle ilgili olanlar için belki de piyasadaki en kötü tarayıcı olması şaşırtıcı değil.

Google, topladığı verileri doğrudan Chrome üzerinden satmasa da, gerçekten yapmasına gerek yoktur. Bunun yerine, gördüğünüz reklamları ve hatta Google Arama ve YouTube gibi hizmetlerinde elde ettiğiniz sonuçları uyarlamak için bilgileri kullanır.

Teorik olarak, Güvenli Tarama, otomatik arama tamamlama ve gezinme önerileri gibi çeşitli özellikleri kapatarak Google’ın Chrome’daki bazı veri toplamasını devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, Google’ın gizlilik skandallarıyla uzun ve dağınık geçmişi göz önüne alındığında, bunun aslında söz konusu verileri toplamasına engel olduğuna ikna olmadık.

Krom-Devre Dışı-Özellikler

Google, Google geçmişinizi nasıl sileceğinizle ilgili kılavuzumuzu izleyerek yapabileceğiniz, size topladığı bilgileri silmenin bir yolunu sunar, ancak yine de, bunun gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilmek zordur.

Chrome’un gizlilik denetimleri söz konusu olduğunda, izleyicileri ve çerezleri site bazında veya tamamen engelleyerek sınırlayabilirsiniz..

Krom-Gizlilik denetler

Beşinci Tur Düşünceler

Google’ın – belki de internetin en meşhur gizlilik ihlali – bu kategoride korkunç bir şekilde yapması şaşırtıcı değildir. Microsoft bu konuda kesinlikle melek olmasa da, Google Chrome yenmek için düşük bir çubuk belirler ve Microsoft Edge’e başka bir galibiyet verir ve final skorunu Edge’in lehine 3-2 olarak bırakır.

Round: Microsoft Edge için Gizlilik Noktası

Microsoft Edge Logosu
Google Chrome Logosu

6

Son düşünceler

Bununla birlikte, Google Chrome ve Microsoft Edge tarayıcı karşılaştırmamızı sonuçlandırıyoruz. Bu çok yakın bir savaş olmasına rağmen, ilk dört kategorimizdeki ikisi arasında çok az fark olduğu için, Edge biraz daha sağlam özellik seti ve önemli ölçüde daha iyi gizlilik sayesinde dar bir kazanımı çiziyor.

Microsoft’un tarayıcısı, Internet Explorer günlerinden beri kesinlikle çok yol kat etti. Chromium tabanlı bir sürüme geçiş, Edge’i iyi bir dünya haline getirdi ve daha köklü hale geldikçe nasıl gelişmeye devam ettiğini görmekten heyecan duyuyoruz..

Windows 10’da Chrome Kenardan Daha İyi mi??

Bu karşılaştırmada Microsoft Edge’i Chrome üzerinden kazanmamıza rağmen, her şey bir tarayıcıda en çok değer verdiğiniz şeyle ilgilidir. Erişilebilirlik özellikleri, haber kaynaklarının doğrulanması ve gizlilik sizin için önemli konularsa, özellikle gizlilik söz konusu olduğunda haftanın her günü Microsoft Edge üzerinden Microsoft Edge’i öneriyoruz.

Öte yandan, gizlilikle olduğundan daha fazla güvenlikle ilgileniyorsanız, Chrome çok daha sık güncelleme programı nedeniyle muhtemelen daha iyi bir seçenektir.

Google Chrome ve Microsoft Edge tarayıcı karşılaştırması hakkında ne düşünüyorsunuz? Edge, Google’ın Chromium çerçevesine dayandığı için ikisi arasında çok fazla fark olmadığını kabul ediyor musunuz? Edge’in esas olarak daha iyi gizlilik nedeniyle bir kazanç sağladığını mı düşünüyorsunuz, yoksa hala daha popüler Chrome tarayıcısını mı tercih ediyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me