Mac 2020 İçin En İyi VPN: Gözümüzün Elmaları

Mac’inizde bir VPN kullanmak size birçok açıdan fayda sağlayabilir. Çevrimiçi ortamda anonim kalacak, saldırı şansını azaltacak ve dünyanın herhangi bir yerinden içeriğe erişebileceksiniz. Birinci sınıf bir VPN deneyimi elde ettiğinizden emin olmak için Mac için en iyi VPN seçimlerimizden birini kullanmalısınız.


Doğrudan konuya ulaşmak istiyorsanız, ExpressVPN kullanmanızı öneririz. Kullanımı hızlı ve basittir ve akış için de en iyi VPN’imizdir. Ayrıca, tüm Mac cihazlarıyla ve birçok Mac işletim sistemiyle uyumludur. 

Coğrafi blokları atlatmanın ve IP adresinizi gizlemenin yanı sıra, bir VPN sizi siber suçlardan koruyabilir. Mac’inizin her türlü saldırıya karşı bağışık olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, bir Mac ile aynı PC’ye virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşabilir. Sanal özel ağ kullanmak, iyi bir antivirüs kurmanın yanı sıra güvende kalmanıza yardımcı olabilir.

Mac için En İyi VPN’ler

 1. ExpressVPN – Hızlı ve güvenli, kullanımı kolay
 2. NordVPN – Mükemmel güvenlik, uygun fiyatlandırma
 3. CyberGhost – Ucuz, güvenli 
 4. Özel İnternet Erişimi – Kullanımı kolay, ucuz
 5. Windscribe – Ücretsiz plan, sınırsız bağlantı
 6. Proton VPN – Ücretsiz plan, sınırsız bant genişliği

1. ExpressVPN

ExpressVPN, Mac için seçtiğimiz VPN’dir. Modern arayüzü, Mac kullanıcıları için iyi bir uyum sağlar ve ExpressVPN simgesi Mac menü çubuğunda görünür. Catalina 10.15’e kadar en az Yosemite 10.10 çalıştıran tüm MacBook ve iMac modellerinde çalışır.

ExpressVPN-Web sitesi

ExpressVPN-Kayıt

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tünel-Seçenekler

ExpressVPN-Tam App

Önceki

Sonraki

Bağlanmak için büyük “açık” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bu sizi önerilen bir sunucuya bağlar, ancak sunucu konumlarını değiştirmeniz gerekirse bunu da kolayca yapabilirsiniz. ExpressVPN’in 94 ülkeye yayılmış binlerce sunucusu var ve size birçok seçenek sunuyor.

Güvenliği mükemmeldir ve AES 256 bit şifreleme kullanır. Ayrıca, varsayılan olarak etkinleştirilen ve VPN başarısız olursa sizi güvende tutacak yerleşik bir kill anahtarı içerir. ExpressVPN ayrıca gizliliğinizi ciddiye alır ve katı bir kayıt tutmama politikası vardır. 

ExpressVPN, test ettiğimiz VPN’lerin en yüksek hızlarına sahiptir, bu da akış ve diğer etkinlikler için harikadır. Sınırsız bant genişliği elde edersiniz ve ExpressVPN hemen hemen her ülkenin Netflix kütüphanesine ve BBC iPlayer gibi diğer hizmetlere girebilir (BBC iPlayer için en iyi VPN’imizi okuyun). 

Aynı anda beş bağlantı elde edersiniz ve diğer birçok cihazla uyumludur. Buna Apple TV gibi diğer Apple cihazları da dahildir. Ayrıca bir Safari tarayıcı uzantısı da var. ExpressVPN incelememizde bu hizmet hakkında daha fazla bilgi edinin.

Mac’in kendisi gibi ExpressVPN pahalıdır. Yine de paraya değer ve ne kadar maliyeti olduğuna dair mükemmel hizmet kalitesini takdir edeceğinizden eminiz. Ayrıca, daha uzun bir abonelik seçerseniz, bazı tasarruflar görmeniz gerekir. Beğenmediğinize karar verirseniz, geri çekilmek için 30 günlük para iade garantisi vardır.

2. NordVPN

NordVPN, Mac için başka bir sağlam VPN seçeneğidir ve birçok açıdan en iyi seçimimizle karşılaştırılabilir (ExpressVPN vs NordVPN parçamızı okuyun). 

Mac menü çubuğunu destekleyen kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve birçok sunucu konumundan birine hızlı bir şekilde bağlanabilirsiniz. NordVPN macOS Sierra 10.12 veya üstü ile uyumludur.

NordVPN-Slider1

NordVPN-slider2

NordVPN-slider3

NordVPN-slider4

NordVPN-Slider5

Önceki

Sonraki

AES 256 bit şifreleme kullanılarak güvenliği birinci sınıftır. Ayrıca, temel olarak VPN tünelini iki kez şifreleyen çift sekmeli sunucularını kullanma seçeneği de sunar. Şirket herhangi bir kayıt tutmaz, bu nedenle gizlilik konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bir öldürme anahtarı da dahil.

NordVPN’in hızları iyidir, ancak NordVPN incelememizde daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzun mesafelerde biraz yavaşlayabilir. Yine de farklı bir sunucu seçmek bazen yardımcı olabilir. Sınırsız bant genişliği elde edersiniz ve akış platformlarının çoğunun duvarlarından da geçebilir.

İPhone ve iPad gibi diğer Apple cihazlarıyla uyumludur ve aynı anda altı cihaza kadar bağlayabilirsiniz.

NordVPN’in fiyatı ExpressVPN’lerden daha uygun. Adil bir maliyetle iyi bir değer sunar, ancak daha uzun bir plan seçmek de faydalıdır. Beğenmemeniz durumunda 30 günlük bir geri ödeme penceresi mevcut. 

3. CyberGhost

CyberGhost’u iyi bir Mac VPN olarak da önerebiliriz. Arayüzü alışmak biraz zaman alabilir, ancak kullanımı zor değildir. Mac dostu özelliklere sahiptir ve macOS Sierra 10.12, High Sierra 10.13 ve Mojave 10.14 ile uyumludur. Daha fazla bilgi için CyberGhost incelememizi okuyun.

CyberGhost-Slider1

CyberGhost-slider2

CyberGhost-slider3

CyberGhost-slider4

CyberGhost-Slider5

Önceki

Sonraki

İyi bir güvenlik ve bir öldürme anahtarı ile birlikte gelir. Ancak, CyberGhost’un kill switch’i farklıdır. Kalıcı olarak etkindir, yani kapatamazsınız. Her ne kadar yakalanmayacağınız iyi olsa da, herhangi bir kontrole sahip olmanız can sıkıcıdır. Kütük içermeyen bir politika da var.

CyberGhost’un hızları yüksektir, ancak NordVPN gibi uzak sunuculara bağlanırken yavaşlayabilirler. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sunucu konumu var, bu yüzden iyi bir tane bulabilmelisiniz. Ayrıca, CyberGhost çoğu akış platformuna kolayca erişebilir ve endişelenecek bir bant genişliği sınırı yoktur.

Bir seferde en fazla yedi cihaza bağlanabilirsiniz; bu, mevcut her Apple aygıtına sahipseniz harikadır. CyberGhost, iPhone, iPad ve hatta Apple Watch dahil olmak üzere birçok Apple cihazıyla uyumludur. Bununla birlikte, yedi kişinin CyberGhost’un kurulum sınırlaması olduğunu unutmayın.

Aylık planı seçmediğiniz sürece CyberGhost ucuzdur. Daha uzun abonelikler uzun vadede daha iyi sonuç verir. 

Hem Android hem de iOS kullanıcıları yedi günlük ücretsiz denemeden yararlanır (Android için en iyi VPN parçamızı okuyun), ancak Mac kullanıcıları yalnızca bir gün alır. Bununla birlikte, aylık plan için 14 gün ve daha uzun olanlar için 45 gün olan bir para iade garantisi var..

4. Özel İnternet Erişimi

Sırada, hiçbir fırfırlar deneyimi istiyorsanız iyi bir seçim olan Özel İnternet Erişimi var. Arayüzü minimalist bir görünüme sahiptir, ancak içinde ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.. 

Bazı insanlar için rahatsız edici olabilecek menü çubuğundan başlatılır, ancak yine de çok fazla kontrole sahipsiniz. MacOS sürüm 10.10, 10.13’e kadar uyumludur, bu nedenle sizinki daha yüksekse farklı bir VPN’e ihtiyacınız olacaktır.

pia-slider1

pia-slider2

pia-slider3

pia-slider4

pia-slider5

Önceki

Sonraki

PIA’nın güvenliği iyidir, ancak varsayılan olarak daha düşük bir şifreleme oranı kullanır. Yüklemeden sonra 128 bit şifrelemeye ayarlanacağından, manuel olarak önerilen 256 bit düzeyine değiştirmeniz gerekir. Bir öldürme anahtarı sağlanır ve PIA incelememizde okuyabileceğiniz hiçbir günlük tutmaz.

Yüksek hızlara sahiptir, ancak binlerce sunucusunda tutarsızdır. Sınırsız bant genişliği elde edersiniz, ancak PIA yalnızca Netflix’in ABD sürümüne girebilir ve diğer akış hizmetlerine girmekte sorun yaşar. 

PIA ile aynı anda 10 cihaza bağlanabilir ve iPhone ve iPad gibi diğer cihazlarla uyumludur.

Fiyat olarak, PIA her zaman kalite eksikliği olmayan ucuz bir seçenek olmuştur. Diğer VPN hizmetleri gibi, daha uzun planlar da daha iyi sonuç verir. 30 günlük bir geri ödeme penceresi de mevcut.

5. Windscribe

Windscribe, hem ücretli hem de ücretsiz bir plan sunan iyi bir VPN hizmetidir. Her ikisi de oldukça iyi ve ücretsiz planı, en iyi ücretsiz VPN hizmetleri listemizin tepesinde. Bununla birlikte, hangisini seçeceğiniz, ihtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlı olacaktır.. 

windscribe-slider1

windscribe-slider2

windscribe-slider3

windscribe-slider4

windscribe-slider5

Önceki

Sonraki

MacOS 10.9 ve üstü ile uyumludur ve temiz, kullanımı kolay bir arayüz sunar. Menü çubuğunda bir Windscribe simgesi de gösterilir. 

Güvenliği iyidir ve özelleştirilebilir. Bir öldürme anahtarı alırsınız, ancak buna garip bir güvenlik duvarı denir. Windscribe iyi bir gizlilik politikasına sahiptir, ancak bazı bilgileri günlüğe kaydeder. Bununla birlikte, içerdiği bilgiler sadece etkinlik zaman damgaları ve bant genişliği kullanımı; size bağlanabilecek hiçbir şey yok. Windscribe incelememizde daha fazlasını okuyun.

Windscribe’ın hızları akış da dahil olmak üzere çoğu etkinlik için uygundur. Çok sayıda sunucusu var ve aynı zamanda Windflix sunucuları olarak adlandırılan akışa adanmış bazılarına da sahip ve iyi çalışıyorlar. Bununla birlikte, ücretsiz plandaysanız, yalnızca bir avuç sunucusuna erişiminiz olur ve buna Windflix olanları dahil değildir.

Ayrıca, ödeme yapan kullanıcılar sınırsız bant genişliğinden faydalanacak olsa da, ücretsiz kullanıcılar ayda 2 GB ile veya geçerli bir e-posta adresi girerseniz 10 GB ile sınırlı olacaktır.. 

Mac’inizin yanı sıra, iPhone da dahil olmak üzere diğer birçok cihazda Windscribe’i kullanabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz veya ücretli planla sınırsız bağlantı elde edersiniz.

Windscribe’in ücretli planına gitmeyi tercih ederseniz, daha uzun bir plan seçerek paradan tasarruf edersiniz. Ücretsiz planı kullanamazsınız, çünkü ücretsiz planı kullanabilirsiniz ve bunu yapmak iyi bir fikirdir, çünkü Windscribe yalnızca satın alma tarihinden itibaren üç gün içinde geri ödemeye izin verir.

6. ProtonVPN

Son girişimiz ProtonVPN. Windscribe’a çok benzeyen ProtonVPN hem ücretsiz hem de ücretli bir plan sunuyor. Basit sunucu navigasyonu ile kullanımı kolay bir arayüz sunan iyi bir sağlayıcıdır. Bununla birlikte, uğraşmak için çok fazla ayar yok. 

protonvpn-pano kaymak-1

protonVPN arayüzü-kaydırma-2

protonvpn-profiller-kaydırma-3

protonvpn-settings-kaydırıcı-4

protonvpn bölünmüş tünel-kaydırma-5

Önceki

Sonraki

MacOS 10.12 ve üstüne yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte, eski bir Mac’iniz varsa, ProtonVPN’in destek ekibi OpenVPN veya IKEv2 ile kurulumunuza yardımcı olabilir..

ProtonVPN’in güvenliği mükemmeldir ve ödenen ilk iki planı Güvenli Çekirdek sunucularının kullanımından da yararlanır. Bir öldürme anahtarı dahildir ve katı bir kayıt tutmama politikası vardır.

ProtonVPN’deki sorun hızlarıdır. Bazı VPN’ler kadar yavaş değiller, ancak ProtonVPN incelememizde okuyabileceğiniz gibi hızlı da değiller. Bununla birlikte, nadir olan ücretsiz plan da dahil olmak üzere sınırsız bant genişliği elde edersiniz. 

En iyi seçimlerimize kıyasla çok fazla sunucusu yok, ancak yine de uygun olanı bulmalısın ve çoğu akış hizmetine de girebiliyor.

ProtonVPN, diğer Apple ürünleri de dahil olmak üzere diğer cihazlarda kullanılabilir ve aynı anda 10 bağlantıya izin verir.

Fiyatlandırması dört çeşittir, birincisi toplamda sıfırdır. Bu size bir bağlantı, sınırsız bant genişliği ve seçim yapabileceğiniz üç sunucu sunarak MacBook için iyi bir ücretsiz VPN sağlar. Bundan sonraki seçiminiz, tüm sunucularına başka bir bağlantı ve erişim sağlayan Temel plan.. 

Artı planı en iyi seçenektir. Bununla, yukarıdakilerin hepsine ve ekstra üç bağlantıya sahipsiniz. Ayrıca ProtonVPN’in Güvenli Çekirdek, akış ve Tor sunucularını da kullanabilirsiniz. 

Vizyoner plana ayak uydurabilirsiniz, ancak toplam 10 bağlantı ve şifreli e-posta hizmetini kullanmanıza rağmen, fiyat artışına değmez. 30 günlük geri ödeme süresi de var.

Mac için En İyi VPN’i Nasıl Seçtik

VPN incelemelerimizdeki sağlayıcıların çoğu aynı özellikleri sunar, ancak bu, hepsinin aynı hizmet kalitesini sunduğu anlamına gelmez. Kolaylaştırılmış bir deneyim elde ettiğinizden emin olmak için VPN hizmetinin aşağıdaki ölçütleri içerdiğinden emin olmalısınız.

Kullanım kolaylığı

En önemli kriterlerden biri VPN’nin kullanım kolaylığıdır. Önceden yapılandırılmış bir istemcisi olan Mac dostu bir VPN seçmelisiniz. Bu size kullanıcı dostu bir deneyim sunacak ve parmaklarınızın ucunda sağlam bir yazılıma sahip olmanızı sağlayacaktır.

Güvenlik

Mac kullanıcısı olarak ekstra güvenliği göz ardı etmemelisiniz. Geçmişte, Mac cihazlarının Windows’tan daha az güvenlik sorunu vardı, ancak bunun nedeni çoğunlukla Windows makinelerinin pazara hakim olmasıydı. Yakın tarihli bir Malwarebytes raporu, Mac’lerde kötü amaçlı yazılım miktarının PC’lerden fazla olduğunu gösteriyor.

Virüsten koruma yazılımı bu tür tehditlerle başa çıkabilir, ancak VPN bağlantınızı güvence altına alarak ilk etapta bunlarla karşılaşmayı bırakmanıza yardımcı olabilir..

Gizlilik

Çevrimiçi gizliliğiniz önemlidir ve bir VPN hizmeti, etkinliklerinizin şifrelenmiş bir bağlantı yoluyla gizli kalmasını sağlayabilse de, VPN sağlayıcısının yaptığınız her şeyin kaydını yapmadığından emin olmanız gerekir. VPN sağlayıcısının katı bir günlük kaydı yok politikası olup olmadığını kontrol edin. Bu, çevrimiçi maskaralıklarınızın hiçbirinin kaydedilmeyeceği anlamına gelir.

Hız ve Bant Genişliği

VPN’nin hız ve bant genişliği ödeneği de dikkate alınması gereken bir şey. Yüksek hızlar, bir şeyin yüklenmesini beklerken başparmaklarınızı çevirmediğiniz anlamına gelir. Ayrıca, akış yapmak istiyorsanız, hızlı olması gerekir, böylece herhangi bir arabelleğe alma sorunuyla karşılaşmazsınız. 

Bant genişliğine gelince, aylık veri limiti belirleyen bir VPN hizmeti seçmek her zaman iyi bir fikir değildir. Çevrimiçi görevleriniz çok azsa, iyi olmalısınız, ancak veriye aç faaliyetler gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, bu ödenek hızla ortadan kalkacaktır. Akış gibi etkinlikler için, sınırsız bant genişliğine sahip bir VPN seçmelisiniz.

Akış konusundayken, bir Netflix hayranıysanız veya başka bir çevrimiçi akış platformuna abone iseniz, VPN’nin bununla uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Örneğin, Netflix yasağı nedeniyle pek çok VPN Netflix’e giremez, ancak engeli aşabilecek bir avuç vardır..

Uyumluluk ve Eşzamanlı Bağlantılar

Apple hayranıysanız, VPN hizmetinin hangi diğer cihazlarla uyumlu olduğunu kontrol etmek isteyebilirsiniz. Çoğu VPN sağlayıcısı büyük işletim sistemlerini (Windows, macOS, Android ve iOS) destekler, ancak iki kez kontrol etmek iyi bir fikirdir. Ayrıca, birden fazla cihazınız varsa, VPN’nin kaç eşzamanlı bağlantıya izin verdiğini kontrol etmelisiniz.. 

Fiyat

VPN’nin fiyatı güvenliğiniz için belirleyici bir nokta olmamalıdır; değeri daha önemlidir. Bununla birlikte, sağlayıcıların her biri o bölgede farklılık gösterir, bu nedenle bunu karşılayabildiğinizden emin olmak önemlidir. Daha uzun bir aboneliğe kaydolma gibi maliyeti düşürmenin de çoğu yolu vardır.

Mac ile bir VPN’e ihtiyacım var mı?

Apple, işletim sisteminde bir dizi güvenlik önlemi uygulamasına rağmen, bu tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. İnternete bağlanma söz konusu olduğunda farklı tehdit türleri vardır, bu nedenle yalnızca Mac kullandığınız için güvenli olduğunuzu varsaymamalısınız..

Birincisi, herkese açık WiFi’ye bağlanırsanız, kendinizi otomatik olarak riske atıyorsunuz demektir. Birçok kişi sıcak noktaları kullanmasına rağmen, bağlantının ne kadar güvenli olduğunu söyleyemez. Herhangi bir koruma olmadan birine bağlanarak, temelde bilgisayar korsanlarının kapısını açıyorsunuz. 

Bunun da ötesinde, macOS’in Gatekeeper yazılımı size bir uyarı vererek güvenilmeyen uygulamaları uzak tutmaya yardımcı olsa da, bunları yine de teknik olarak yükleyebilirsiniz. Üçüncü taraf uygulamalar partiye her türlü istenmeyen misafirleri getirebilir.

Bu güvenlik risklerinin her ikisi de sizi virüs veya kötü amaçlı yazılımlara, kredi kartı bilgileri gibi hassas verilerinizin çalınmasına maruz bırakabilir ve sizi gözetleme olasılıklarına maruz bırakabilir. 

Tam olarak korunmak istiyorsanız, Mac seçimlerimiz için en iyi virüsten koruma programlarımızdan birini ve en iyi Mac VPN seçimlerimizden birini yüklemelisiniz.

Sansür, Akış ve Coğrafi Bloklar

Güvenlik bir yana, bir VPN başka birçok şeyle de yardımcı olabilir. Belirli bir içeriğe erişmeye çalışırsanız ve içeriğin engellendiğini fark ederseniz, bunun nedeni büyük olasılıkla sansür veya coğrafi engellerdir. İnternet sansür kılavuzumuzda okuyabileceğiniz gibi, birçok ülke çevrimiçi olarak görebildiğimizi kontrol ediyor.

Ayrıca, birçok çevrimiçi hizmet yalnızca belirli bölgelerde kullanılabilir veya en azından onunla birlikte gelen içerik farklı olabilir. Örneğin, Netflix birçok ülkede mevcuttur, ancak her ülkenin farklı bir kütüphanesi vardır. Seyahat ediyorsanız, en sevdiğiniz şovun kullanılamadığını görebilirsiniz. HBO ve Hulu gibi diğer hizmetler de yalnızca ABD kitlesi tarafından kullanılabilir.. 

Neyse ki, bir VPN, IP adresinizi değiştirerek ve belirli bir ülkede fiziksel olarak olduğunuzu göstererek yukarıdaki bloklardan herhangi birini atlamanıza yardımcı olabilir. Bazı özel öneriler için Netflix için en iyi VPN’imize, HBO ve Hulu VPN kılavuzlarımıza göz atın.

Mac için Ücretsiz bir VPN Kullanabilir miyim?

Mac’te kullanmak için ücretsiz bir VPN aramak tonlarca sonuç döndürür, ancak bu VPN’lerin herhangi birinin iyi olma şansı zayıftır. İyi olmamalarının birçok nedeni vardır – bir fikir edinmek için en kötü ücretsiz VPN sağlayıcıları topluluğumuzu okuyabilirsiniz – ancak burada ana olanlardan bazılarını inceleyeceğiz.

Bazı ücretsiz VPN hizmetleri, verilerinizi diğer şirketlere satarak para kazanır. Bir VPN’nin güvenilir bir gizlilik politikası yoksa, yaptığınız her şeyi kaydedebilir ve bu pazarlama şirketleri için çok sayıda değerli veri içerebilir. 

Diğer ücretsiz VPN’ler reklamlarla yüklenir, bu da bağlantınızı gerçekten korumak yerine, baktığınız her yere bir reklam atarak şirketin para kazanmaya daha fazla odaklandığı anlamına gelebilir. Ayrıca, belirtilen güvenlik düzeyini kullanmayan, sizi daha düşük şifreleme düzeyine sahip veya hiç bir şey bırakmayan bazı ücretsiz VPN’ler var.

Bununla birlikte, ücretsiz bir Mac VPN söz konusu olduğunda birkaç istisna vardır. Windscribe ve ProtonVPN gibi sağlayıcılar, oldukça iyi olan ücretsiz bir plan sunuyor. Tavsiye, ancak, eğer ücretsiz ve saygın bir şirket değilse, açık kalmalısınız.

Son düşünceler

Mac’inizin dokunulmaz olduğunu varsaymamalısınız, çünkü bu doğru değildir. Bir VPN nerede olursanız olun güvende kalmanıza yardımcı olur ve diğer özelliklerinden de yararlanabilirsiniz. Kullanımı kolay ve Mac cihazlarıyla iyi çalışan bir VPN seçmelisiniz. Ayrıca, yüksek hızların yanı sıra iyi bir güvenlik ve gizlilikle gelmelidir.

Tüm cihazlarda kullanım kolaylığı, mükemmel gizliliği ve güvenliği nedeniyle Mac için en iyi VPN olarak ExpressVPN’i seçtik ve ayrıca en yüksek hızları sağlıyor. Ayrıca tonlarca sunucu konumundan, sınırsız bant genişliğinden ve beş eşzamanlı bağlantıdan yararlanacaksınız. Neden 30 günlük para iade garantisi ile denemiyorsunuz??

Mac’te VPN kullanma konusunda deneyiminiz varsa, yorum bölümünde bunu bize bildirin. Siz de buradayken diğer VPN makalelerimize bir göz atın. Her zamanki gibi, okuduğun için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map