iPhone Güvenlik İpuçları: 2020’de Cihazınızı Güvende Tutun

Apple, ürünlerini çalıştıran işletim sisteminin güvenliğini uzun zamandır duyurdu. İOS cihazlarını entegre yazılım ve donanım için överek Apple, kullanıcıların inandığı bir anlatı oluşturdu. İPhone’unuzun güvenliğini kutudan çıkarmaya çekici olduğu için, verilerinizin güvenli olduğundan emin olmak için ek önlemler almak önemlidir.


Yine de iPhone’unuzu kilitlemenin bir dezavantajı var. Güvenlik tehditlerinden korumak için ne kadar çok işlem yaparsanız, onu kullanma deneyiminiz o kadar hantal olabilir. Uygulamak istediğiniz önlemlerin kapsamına karar vermek size kalmıştır. Size iPhone’unuzda tehdit önleme ve veri kurtarma konusundaki güvenliği sıkılaştırmanın yollarını sunacağız.

İPhone’unuzu güvenli hale getirmek zaman alır, ancak bu basit önlemler sizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

İPhone için VPN

Akıllı telefonlar her yerde yanınızda. Bu, muhtemelen akış, sörf ve alışveriş işlemlerinizin çoğunu mobil cihazınızda yaptığınız anlamına gelir. Hareket halindeyken bunları yaparken gizliliğinizi korumak istiyorsanız, iPhone için sanal bir özel ağ şarttır.

Şirketlerin reklamlarını zevkinize daha uygun hale getirmek için çevrimiçi etkinliğinizi takip ettikleri için gizliliğiniz şüphelidir. Bir VPN, internet trafiğinizi şifreleyerek ve IP adresinizi meraklı gözlerden maskeleyerek yardımcı olabilir.

VPN’leri anlamak, bir tane kurmaktan daha zordur. Bu, Cloudwards.net’te tutkulu olduğumuz bir konudur ve konunun derinliklerine gitmek isteyenler için bolca kaynağımız var – sadece en iyi VPN kılavuzumuza bakın. Bir VPN’nin ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında bilgi için, hızlanmak için bir VPN makalemizi okuyun.

İPhone için birkaç harika VPN seçeneği var – iPhone için en iyi VPN hizmetlerimizde ilk beşimizi görebilirsiniz – ancak ExpressVPN bizim favorimizdir. ExpressVPN incelememizi okuduysanız, bu hiç de şaşırtıcı değil. Sadece iPhone için en iyisi değil, VPN incelemelerimizde en iyisi.

ExpressVPN-Hız Testi

Yine de pahalı. Neyse ki, daha ucuz seçenekler var. Özel İnternet Erişimi ve VyprVPN, iPhone için yaptığımız seçimlerdeki kesintiyi yaptı. PIA incelememizde ve VyprVPN incelememizde onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. VyprVPN ve ExpressVPN karşılaştırmamızda VyprVPN’in en iyi sağlayıcımıza karşı nasıl biriktiğini görebilirsiniz..

ExpressVPN masaüstünüzü de koruyabilir. İPhone’unuzu bir VPN ile donatmaya karar verirseniz, MacBook veya iMac’inizi de kilitlemeyi düşünün. Avantajları hakkında öneriler ve daha fazla bilgi için en iyi Mac için VPN hakkındaki yazımızı okuyun. Orada ilk olarak ExpressVPN’i de derecelendirdik.

İPhone için Şifre Yöneticileri

iPhone Gizlilik

Bir şifre yöneticisi edindikten sonra, daha önce bir tane indirmiş olursunuz. Yalnızca başka bir güvenlik katmanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda web gezintisini de hızlandırır. Tüm giriş bilgilerinizin şifrelerini hatırlamanız gerekmez. Bunun yerine, yönetici bu bilgileri saklar ve otomatik olarak doldurur.

Çalışma şekli basittir. Amazon.com gibi daha önce ziyaret ettiğiniz bir web sitesi giriş kimlik bilgilerinizi istediğinde, şifre yöneticisi size gerekli alanları doldurmanızı isteyen bir istem gönderir. Tuş takımından e-postanızı ve şifrenizi yazmak yerine, bir şifre yöneticisiyle giriş yapmak yalnızca birkaç dokunuş gerektirir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç şifre yöneticisi vardır. Apple’ın iCloud Anahtarlık iPhone’da yerleşiktir. İyi bir seçenek olsa da, yalnızca Apple ürünlerini kullanan kullanıcılar için önerebiliriz.

Daha iyi seçenekler var ve Apple bunları kullanmayı kolaylaştırdı. İOS 12’de, üçüncü taraf uygulamaları iPhone ayarlarına entegre eden Otomatik Doldur adlı bir özellik ekledi. Tek ihtiyacınız olan, şifrelerinizi kaydedip dolduracak bir uygulamadır.

Sizin için ağır kaldırma işlemini gerçekleştirdik ve iOS uygulamaları için en iyi şifre yöneticisini karşılaştırdık. 1Password, mükemmel kullanıcı deneyimi için bu kılavuzda ilk sırada yer aldı (1Password incelememizi okuyun), ancak genel olarak en iyi şifre yöneticisi değil.

Parola yöneticisi incelemelerimizdeki en iyi seçim Dashlane (Dashlane incelememizi okuyun), ancak 1Password’ün mobil deneyimi iPhone için birkaç mandal indiriyor. İkisinin Dashlane vs 1Password parçasında nasıl karşılaştırıldığını görebilirsiniz.

1Password, ister iOS, macOS ister Windows OS olsun, işletim sistemlerinde şifreleri kaydedebilir ve senkronize edebilir ve Mac için en iyi şifre yöneticimizde ikinci sırada yer alır. Tek dezavantajı, ücretsiz bir plan olmamasıdır. Sıkı bir bütçeniz varsa, en iyi ücretsiz şifre yöneticisi parçamızı okuduğunuzdan emin olun..

Bir şifre yöneticisi yükleyip kurduktan sonra, ihtiyacınız olmadığını hiç bilmediğiniz önemli bir uygulama olduğunu göreceksiniz..

İPhone’unuzu Bulut Depolama Alanına Yedekleme

Telefonunuzda saklanan fotoğraflar, kişiler ve mesajlar gibi kişisel veriler önemlidir. Ders veren bir ebeveyn gibi görünme riski altında, bilgilerinizin bir kopyasını oluşturmak iyi bir fikirdir. İPhone’unuzu kaybederseniz veya bir şeyi kazayla silerseniz yaptığınız için mutlu olacaksınız. Uygulamaların geri alınması kolaydır, ancak fotoğraflar, kişiler ve mesajlar yeri doldurulamaz.

Bulut yedekleme hizmeti, iPhone’unuzun içeriğini kaydetmenin en basit yoludur. Apple, cihaz ayarlarında uygun bir şekilde yerleşik olan iCloud adlı bir yedekleme hizmeti sunar. Nasıl kullanılacağını öğrenmek için iPhone kılavuzunuzu nasıl yedekleyeceğimize bakın. İCloud’u kullanarak daha önce yedeklediyseniz, ister iPhone’da ister iPad’de yapın, iPad’i iCloud yedeklemesinden nasıl geri yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Kullanımı ne kadar kolay olsa da, iCloud diğer yedekleme hizmetlerine kıyasla daha az kalır. Geçmişte Apple’ın bulut güvenliği hakkında rapor verdik. Apple’ın yedekleme hizmetini kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, üçüncü bir tarafa gitmeyi düşünün. İPhone rehberimiz için en iyi bulut yedeklememiz başlamak için iyi bir yerdir.

IDrive İncelemesi

Sıralamalarımızı okuma şansınız yoksa, IDrive incelememiz neden birinci sırada yer aldığını gösterir. IDrive, iPhone ile kullanışlı, hızlı ve güvenli olması açısından iyi çalışır, bu da Apple kullanıcılarının istediği şeydir.

İPhone’unuzu Bir Bilgisayara Yedekleme

Bir bulut sunucusuna yedekleme yapmaktan rahatsızsanız, her zaman eski yöntem vardır: bir bilgisayara kaydetmek. İhtiyacınız olan tek şey ücretsiz yazılım indirmek için iPhone’unuz, bir USB kablosu ve internet bağlantısıdır.

macOS ve Windows kullanıcıları iTunes’u bir seçenek olarak alıyor. Kişileri, takvimleri, fotoğrafları, uygulamaları ve müzikleri senkronize edebilirsiniz. Kopyalamak istediğiniz diğer içerikler, cihazdaki hemen hemen tüm verileri kaydedecek bir manuel yedekleme gerektirir..

Tek dezavantajı, bir iTunes yedeklemesinin içeriğine erişememeniz veya görüntüleyememeniz. Bilgisayarınızda bir yere kaydedilmiş, ancak ihtiyaç duyulduğunda geri yükleyebileceğiniz bir kopyasıdır. İTunes size uygunsa ve nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız iTunes yedekleme kılavuzumuzu okuyun.

İyi haber şu ki iTunes’a alternatifler var. Kötü haber şu ki, size mal olacaklar.

Mac kullanıcıları olmayan kullanıcılar için iExplorer kullanmanızı öneririz. Medya oynatımı sunan iTunes’un aksine, iExplorer bir telefon yönetim yazılımı olarak öne çıkıyor. İTunes’a benzeyen minimalist bir arayüze sahiptir. Ayrıca, kısa mesajları .txt ve .pdf gibi yaygın biçimlerde kaydetmenize izin vererek Apple’ın medya oynatıcısından daha fazlasını sunar.

CopyTrans, telefonunuzu yönetmek için iTunes ve iExplorer’a benzer özellikler sunar. Ayrıca kişileri, notları ve daha fazlasını barındırır ve görüntüler. 29,99 $ ile iExplorer’dan daha ucuz bir seçenek.

Bu araçlar hakkında daha fazla bilgi için iPhone’da kısa mesajların nasıl yedekleneceğine ilişkin kılavuzumuzu okuyun.

Dahili iPhone Güvenlik İpuçları

İPhone’unuzun yazılımını güncellemek, yeni özellikler sunmaktan daha fazlasını yapar. Ayrıca verilerinizin korunmasına yardımcı olur. Apple her yeni güncelleme yayınladığında, mevcut tehditlere uyarlayan işletim sisteminde ince ayarlar yapar.

İPhone’unuzda güncel olmayan bir sürüm çalıştırdığınızda, cihaz, verileri tehlikeye atabilecek güvenlik açıklarına açılır. Apple, her yeni sürüm düştüğünde sizi uyaran ayarlara bir indirici ekleyerek en son yazılımdan haberdar olmanızı kolaylaştırır.

İPhone’unuzun hangi yazılım sürümünü çalıştırdığını kontrol etmek için gümüş metal dişli gibi görünen ayarlar simgesine gidin. “Genel” e dokunun ve “yazılım güncellemesi” ni seçin. İki şeyden birini göreceksiniz: yazılımınızın güncel veya indirilecek başka bir sürümü var.

iPhone Güvenlik İpuçları

Ayrıca, manuel olarak kontrol etmek istemiyorsanız sizin için yeni yazılım sürümlerini indirip yükleyecek “otomatik güncellemeler” i de açabilirsiniz..

İPhone 6 veya daha yenisi varsa ve hala bir ana sayfa düğmesi varsa, muhtemelen Touch ID özelliğini biliyorsunuzdur. Kilit ekranını açmak ve sayısal bir şifre girmeden iPhone’a erişmek için parmak izinizi kullanmanızı sağlar. Kilit ekranınızı atlamak için uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda birçok üçüncü taraf uygulaması da sağlık ve fitness için kullanır.

Yine de Touch ID’nizi isteyen güvenilmeyen uygulamalara dikkat edin. Apple, App Store’a gönderilen veteriner uygulamalarını iddia ediyor, ancak hileli olanlar hala çatlaklardan geçiyor. Kullanıcıları parmak izleriyle pahalı alışverişler yapmaya yönlendiren bir Touch ID dolandırıcılığı raporları var.

Yukarıdaki önlemleri izleyerek iPhone’unuzun etrafında meşhur bir zırh oluşturacaksınız. İnterneti kullanarak nasıl güvende kalacağınızla ilgili daha fazla ipucu için çevrimiçi gizlilik kılavuzumuza göz atın.

Son düşünceler

Kutudan çıktığı gibi iPhone, birçok kullanıcının güvenlik standartlarını karşılayacak. Verileri koruyan yerleşik özelliklerle yüklü olarak gelir, ancak bu tehditlere karşı savunmasız olduğu anlamına gelmez. Maksimum güvenlik isteyenler için daha fazla önlem alınması gerekmektedir..

Bu makalede ayrıntılı olarak açıklanan tüm yöntemlerden VPN almak, iPhone’unuzu daha güvenli hale getirmek için en iyi başlangıç ​​noktasıdır. Bu, bir şifre yöneticisi ile birleştirildiğinde ve verilerinizi düzenli olarak yedeklediğinizde, iPhone’unuzu zarar görmekten koruyacaktır. Bu yöntemleri kullanarak iPhone’unuzun ve kişisel bilgilerinizin ihlal edilmesini önlemek için adımlar atıyorsunuz.

Geçmeyi unuttuğumuz iPhone güvenlik ipuçları var mı? İPhone’unuzu nasıl güvende tutuyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map