Hola VPN: Neden 2020’de Hala Önlemelisiniz

Sanal özel ağ pazarında dürttü herkes çok dolandırıcılık olduğunu farkında. İPhone için en iyi VPN’imiz ve Android için en iyi VPN kılavuzlarımız, mobil cihazınızda hangi hizmetleri kullanmanız gerektiği konusunda önerilerde bulunsa da, Google Play ve App Store hala sorunlu uygulamalarla dolu.


En kötü suçlulardan biri, ücretsiz VPN modeline farklı bir bakış açısıyla yaklaşan bir İsrail şirketi olan Hola VPN’dir. 184 milyondan fazla kullanıcıyla – en azından web sitesine göre – Hola VPN, arkasındaki şirketin tüketici manipülasyonunu örneklemesine rağmen, etrafındaki en popüler VPN’lerden biridir..

CNN Money ve Business Insider’ın yazdıklarıyla, Hola VPN meşru bir hizmet gibi görünüyor, ancak basını ve tüketicileri manipüle etmesi, Hola VPN’in sizin dünyanın dört bir yanındaki işletmelere ve potansiyel olarak suçlulara.

Hola VPN nedir?

Ücretsiz VPN hizmetlerine göz atıyorsanız, Hola VPN dışarı çıkmaz. Çevrimiçi birçok seçenek gibi, herhangi bir ülkeden çoğu web sitesinin engelini kaldırmayı vaat eden ücretsiz bir VPN’dir, ancak bir nedenden dolayı en kötü ücretsiz VPN rehberimizi hazırladı.

Örneğin, ücretsiz kullanıcıların kullanabileceği veri miktarını kısıtlayan Windscribe’in aksine, Hola VPN’in ücretsiz planında herhangi bir kısıtlama yoktur (Windscribe incelememizi okuyun). Bunun yerine, eşler arası bir ağ oluşturarak VPN’yi ücretsiz çalıştırabileceğini iddia ediyor, bu da şirketin dünyadaki sunucuları korumasına gerek kalmasını gerektirmiyor..

Bu ilginç bir iş modeli, ancak P2P bağlantılarında neyin yanlış gidebileceğini bilen herkes sudaki kanı zaten görebilir.

Sizi hızlandıralım. VPN, genellikle dünyanın her yerinde bulunan bir sunucu ağıdır. İnternete bağlanmadan önce bu sunuculara bağlanarak kökeninizi ve trafiğinizi etkili bir şekilde maskelersiniz. Hola VPN aynı şeyi yapıyor, ancak bir sunucu ağını korumak yerine sizi ağa dönüştürüyor.

Örneğin, İngiltere’de bulunuyorsunuz ve ABD’de ikamet eden biri BBC iPlayer’ı yayınlamak istiyor (BBC iPlayer için en iyi VPN sayfamızı okuyun). İngiltere’de özel bir sunucuya sahip olmak yerine, Hola VPN, İngiltere sakinlerinden cihazın bilgi işlem kaynaklarını kullanacaktır. Kısacası, ABD kullanıcısı İngiltere’deki kullanıcının cihazı üzerinden tünel açacak.

Bu gizli bilgi değil. Aslında, Hola 2014 yılında piyasaya sürüldüğünde model için övüldü. Fikir, akıllı telefonunuz gibi boş cihazların trafiği tünelleyecek ve dünyadaki insanlar için interneti hızlandıracak bir içerik dağıtım ağı oluşturacağıydı. Ne yazık ki, olan bu değildi.

Dokuz güvenlik uzmanı tarafından başlatılan Adla, Hola web sitesi sistemde birden fazla güvenlik açığı buldu ve bunlar sadece basit gözetim değildi. Verileri cihazınızdan yönlendirerek, Hola VPN, ağdaki tünel oluşturan herkesin kurulum dizininiz, benzersiz oturum anahtarınız ve diğer kişisel verileriniz dahil olmak üzere sizi İnternet üzerinden izlemesine izin verdi.

Daha da kötüsü, uygulamanın herkesin bilgisayarınızda program yürütmesine izin vermesi, yani bir bilgisayar korsanı sizin bilginiz olmadan cihazınızdaki kötü amaçlı yazılımı kaldırabilir. Hola’nın ihtiyaç duyduğu derin izinler nedeniyle, kullanıcıların en iyi antivirüs yazılımının bile zor zamanlar geçirdiği kötü amaçlı kötü amaçlı yazılım olan cihazlarına yüklenen rootkit gibi şeyler vardı..

Bu tecrit edilmiş Hola. Ne yazık ki, tavşan deliği burada bitmiyor. Kullanıcıların cihazlarına erişmek yeterince kötü olsa da, çok fazla bilgi gerektirir. Öyle ki, birinin cihazını başka bir şekilde kırmaktan daha zor olabilir. Bu hikaye hakkında korkutucu olan, Hola VPN’nin benzersiz bir iş modelinden yararlanmamasıdır. IP adresinizden para kazanıyor.

Hola ve Luminati

Çok derine inmeden önce, Hola VPN ile Luminati arasındaki bağlantıyı anlamanız önemlidir. Ofer Vilenski, Hola VPN, HolaCDN ve Luminati’nin kurucusudur. Halen Luminati’nin başkanı ve Hola’nın icra başkanıdır. Hiç kimse iki şirketin birbirine bağlı olduğunu gizlemiyor gibi görünse de – bu BestVPN ve Buffered değil – bu onların.

Luminati bir VPN değil. Bunun yerine, bağımlı bilgisayar ağları satıyor. Fikir, akıllı telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların günün bir bölümünde boşta kalmasıdır, bu nedenle Luminati, işletmelere ekstra kaynak sağlamak için boş zamanlarında bu makinelerin bilgi işlem kaynaklarını kullanır..

Luminati’ye göre “yaklaşık” sayfasında böyle bir hizmetin kullanım durumları çoktur. Örneğin, web sitenizi dünyanın dört bir yanındaki birçok şehirde test edebilir veya büyük bilgi işlem yükü olmadan bilgi toplamak için komut dosyaları çalıştırabilirsiniz. Bunlar meşru ihtiyaçlar olmasına rağmen, Luminati’nin onları doldurma şekli.

Bugün Luminati’nin 35 milyon konut IP adresi ve 2 milyon mobil IP adresi var. Hola VPN kullanarak cihazları köleleştirerek ve IP adreslerini Luminati aracılığıyla satarak ABD nüfusunun onda birini elde edebildi. 2015 yılında bilinen bir gerçek olmasına rağmen, Luminati 2016 yılında Hola’dan bağımsız olarak çalışmaya başladığını iddia ediyor.

Yine de bu doğru değil. Hola’nın 2018’de en son güncellenen olarak işaretlenen son kullanıcı lisans sözleşmesi, “Hola Free VPN Proxy, Hola Sahte GPS Konumu ve Hola Video Hızlandırıcı’nın ücretsiz kullanımı karşılığında Luminati ağında bir akran olabileceğinizi açıkça belirtiyor. ”

Akran Olmanın Tehlikeleri

Hola VPN’nin kapalı bir eşler arası ağ olmasının tehlikelerinden bahsetmiş olsak da, başkalarının cihazınıza erişim satın alabileceği fikri daha da korkutucu. Esasen, Luminati yasal olarak normalde sadece siber suç amacıyla karanlık ağda bulunabilecek bir ürün olan botnet satıyor.

Botnet “robot ağı” nın kısaltmasıdır. Kavramın anlaşılması kolaydır. Üzerinde botlar bulunan bir makine ağı. Botlar, dümende olan herkesin cihazınızda istedikleri her şeyi yapmasına izin verir. Hola VPN yükleyerek, makinenize bir bot takmayı kabul edersiniz.

Hola, makinenizde fazladan kaynak kullanacağı gerçeğini gizlemez, ancak bu kaynakların ne için kullanılabileceği net değildir. Bot ağları, reklam dolandırıcılığı, kripto para birimi madenciliği ve dağıtılmış hizmet reddi saldırıları yoluyla işletenler için tonlarca gelir üreten sıcak bir metadır..

En meşhur botnet’lerden biri, bir P2P ağında 1.9 milyon IP adresi toplayan ZeroAccess olarak biliniyordu. Norton Security’yi yaratan Symantec (Norton Security incelememizi okuyun), 2013’te botnet üzerinde ne kadar etkisi olduğunu görmek için botnet’i inceledi..

Botnet’in iki amacı olduğunu buldu: bitcoin madenciliği ve tıklama sahtekarlığı yapmak. Bitcoin madenciliği günde yaklaşık 2.000 $ üreterek yılda 800.000 $ eklerken, tıklama sahtekarlığı on milyonlarca.

ZeroAccess, ikincil bilgisayarları reklamların tıklamalarını tahrif etmek için kullandı ve bu da reklamların eskisinden daha popüler görünmesine neden oldu. Sadece bundan, botnet günde 488 TB trafik üretti ve bu da içine sarılmış olanlara zarar verdi. Botnet’in bir parçası olan her kullanıcı yılda yaklaşık 110 $ elektrik harcamış ve yıllık 204 milyon dolara ulaşmıştır..

Bunu perspektife sokmak gerekirse, ZeroAccess’in kullandığı elektrik miktarı 100.000’den fazla eve güç sağlayabilir.

Bu 1,9 milyon IP adresi ağı. Luminati 37 milyon ile oturuyor. Birçok kullanıcı arasında dağıtılırken, çevresel ve ekonomik etkiler hala mevcuttur. Luminati ağında bir akran olarak, potansiyel olarak elektrik faturanızı artırarak, suçluların eline para koyarak ve çok ihtiyaç duyulan elektriği çalabilirsiniz.

Luminati kullanan herkesin suçlu olduğunu söylemiyoruz. Bunun için meşru kullanım durumları vardır. Yine de siber suç için kullanılabilir. Hola VPN’in sistemindeki güvenlik açıkları, Luminati kullanıcılarının kullanıcıların cihazlarına kötü amaçlı yazılım sunmasına ve bir botnet ile işlenebilecek suçlardan herhangi birini işlemek için bir ağın gücünden yararlanmasına izin verir.

Baş Ağrısını Kurtar

Paradan tasarruf etmenin önemli olduğunu anlasak da, gizliliğiniz değer vermeniz gereken bir şeydir. Netflix’te yeni filmlerin engelini kaldırmak veya torrentinizi korumak için Hola VPN gibi ücretsiz bir VPN kullanma potansiyel tehlikesine değmez. Sonunda, her zaman ödeme yaparsınız ve yasal VPN’lerin şarj ettiği düşük aylık fiyat, uzun vadede daha ucuz olur.

Eğer bir bütçeniz varsa, sizi en iyi VPN’imiz ExpressVPN’den geçtiğiniz için affederiz. Fiyatına değer olduğunu düşünsek de – ExpressVPN incelememizde neden olduğunu görebilirsiniz – şüphesiz daha pahalı seçeneklerden biri.

Bununla birlikte, özellikle CyberGhost ve Özel İnternet Erişimi olmak üzere bütçe seçenekleri vardır. CyberGhost’un aylık fiyatı etkileyici değildir – ExpressVPN’lerinkiyle aynıdır – ancak çok yıllı sözleşmeleri benzersizdir. ExpressVPN’in bir yıllık hizmet değeriyle aynı fiyata CyberGhost ile üç yıl alabilirsiniz (CyberGhost incelememizi okuyun).

CyberGhost hala üst rafta olduğunu düşündüğümüz en ucuz sağlayıcıdır, ancak PIA bunun çok altında değildir. PIA da çok daha ucuz. Aylık CyberGhost oranının yarısında, çok yıllı planlarda önemli indirimlerle, PIA piyasadaki en iyi değerdir (PIA incelememizi okuyun).

Ayda sadece birkaç dolar karşılığında, sizi koruyan meşru bir VPN’e sahip olabilirsiniz. Ücretsiz seçenekler caziptir, ancak rızanızın ağır kötüye kullanımı kabus senaryosuna yol açabilir. Hola VPN bu kabus. Bir sağlayıcı Hola kadar dejenere olmasa bile, ücretsiz VPN’ler genellikle verilerinizin toplandığı ve kâr için satıldığı anlamına gelir.

Son düşünceler

Ne yazık ki, Hola VPN türünün tek örneği değil. Bu kadar düşük durmak için tek kişi olsa da, çevrimiçi çok sayıda VPN dolandırıcılığı vardır. Ucuz olmak asla iyi bir fikir değildir ve bu özellikle VPN’ler için geçerlidir. Çevrimiçi akış yapmak, torrent göndermek veya yalnızca kendinizi korumak istiyorsanız, meşru bir hizmete başvurduğunuzdan emin olun.

Onlar da bulmak zor değil. VPN incelemelerimiz, hangi sağlayıcıların geri kalanının üstünde olduğunu düşündüğümüzü gösteriyor ve yaklaşık 50’yi kapsamlı bir şekilde test ettik. Hız ölçümünden gizlilikle ilgili ayrıntıları incelemeye kadar, sizin için çalışan bir VPN bulabilmeniz için kirli işleri yaptık.

Hangi VPN kullanıyorsunuz? Bu konudaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map