Firefox ve Google Chrome, dünyanın en popüler ve yaygın olarak kullanılan tarayıcılarından ikisidir. Her ikisi de mükemmel eklenti kitaplıkları, temiz kullanıcı arabirimleri ve mükemmel performans ile web’de gezinmek için sağlam seçimlerdir.


Hangisini kullanmak istediğinizi seçerken daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için, bu Firefox ve Google Chrome hesaplamasında bunları birbirine düşürmeye karar verdik.

Pazar payı açısından, Chrome kesinlikle baskındır, ancak Firefox çok daha uzun zamandır var ve her zaman yetersiz bir şeydi. Mahremiyet hariç, kategorilerimizin çoğunda benzer puanlar alırlar, bu yüzden bu durum telle gelecektir..

Bu makale yalnızca iki tarayıcıyı birbiriyle karşılaştırır, bu nedenle, her birinin daha ayrıntılı bir dökümünü ve kullanılabilir web tarayıcılarının tüm dizisine bakarken nasıl ücret aldıklarını istiyorsanız, Firefox incelememizi ve Google Chrome incelememizi okuyabilirsiniz..

Dövüş Kurma: Firefox ve Chrome

Tarayıcıları beş ayrı kategoriye ayıracağız ve her turun galibiyeti için bir puan vereceğiz. Mermiler şunları içerir: özellikler, kullanım kolaylığı, performans, güvenlik ve gizlilik. 

En az üç puan alan tarayıcı galip ilan edilecektir. Belirtildiği gibi, bu yakın olacak, bu yüzden erken bir kazananın göründüğünden şüpheliyiz.

1

Özellikleri

İlk tur için özelliklere bakacağız. Önemli faktörler arasında uzantılar, özelleştirme, senkronizasyon ve mobil özellikler ile yakalama araçları ve okuma modları gibi küçük kolaylık özellikleri yer alır..

Firefox

Firefox’ta büyük bir eklenti kitaplığı vardır ve Chrome’unki kadar büyük olmasa da, orada istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz..

Tarayıcı ayrıca yakalama aracı gibi iyi sayıda küçük yerleşik özellik ile birlikte gelir. Bu, ekran görüntülerini çekmek, tam ekranın bir resmini çekmenize, belirli bir alanı seçmenize veya uzunluğuna bakılmaksızın tüm web sayfasının bir görüntüsünü oluşturmanıza olanak tanıyan inanılmaz derecede yararlıdır..

FirefoxCaptureTool

Diğer küçük özellikler, makalenin ana metniyle ilgili olmayan tüm içeriği çıkaran, okuma için ideal olan temiz bir arayüzün yanı sıra temel bir PDF okuyucu ve adres altında her zaman mevcut olan birçok alternatif arama motorunu oluşturan bir okuma modudur. bar.

Tarayıcı, birçok UI öğesini istediğiniz yere taşımanıza izin verdiği için oldukça iyi kişiselleştirme seçenekleri de mevcuttur..

Mobil cihazlarda, Firefox tarayıcıyı özelliklerle doldurmak yerine kesinlikle temiz ve basit bir kullanıcı deneyimine eğilir. Ancak, birkaç düzgün özellik vardır. Bazı web sitelerinin kötü yapılmış mobil sürümleriyle uğraşmak istemiyorsanız, yararlı olabilecek yerleşik bir QR okuyucu ve gözlerinizi yedeklemek için bir gece modu ve bir masaüstü modu vardır..

Google Chrome

Daha önce de belirtildiği gibi, Chrome’un uzantı kütüphanesi rakipsizdir, bu nedenle tarayıcı bu kategoride tam not alır.

Tarayıcı ayrıca Gmail, Google Dokümanlar ve – belki de en önemlisi tarama deneyimi için – Google Çeviri gibi diğer Google hizmetleriyle çok iyi entegre edilmiştir. Bu, web sayfalarını neredeyse her dilde kolayca çevirebilmenizi sağlayan bu noktada mevcut olan en iyi otomatik çeviri hizmetidir.

ChromeGoogleTranslate

Tarayıcıyı kurmak ve birden fazla kullanıcıya erişmek çok kolaydır. Kullanıcı profillerini iş veya eğlence gibi farklı amaçlarla özelleştirebileceğiniz için, yalnızca bilgisayarı kullanıyor olsanız bile bu harikadır. Chrome, oldukça basit olmasına rağmen yerleşik bir PDF okuyucusuna da sahiptir..

Özelleştirme açısından, Chrome’un değiştirmenize izin vereceği çok şey yoktur, bu nedenle tarayıcının görünümünü değiştirmek isterseniz, üçüncü taraf uzantılar aracılığıyla olması gerekir..

Mobil cihazlarda bahsedilecek çok fazla özellik yok, ancak çevrimdışı olsanız bile web sayfalarını daha sonra okumak üzere kaydetmenize ve düzenlemenize olanak tanıyan bir masaüstü modu ve bir okuma listesi var..

Birinci Tur Düşünceler

Yarasadan çok yakın bir turumuz var. Her iki tarayıcı da özellikle özellik ağırlıklı değildir, ancak Chrome’lar daha büyük olmasına rağmen, geniş uzantı kitaplıklarıyla bunu telafi ederler. Chrome daha sonra diğer Google hizmetleriyle sağlam entegrasyon ve birden fazla kullanıcı desteği ile liderliğini artırıyor. 

Bununla birlikte, Firefox bir gece modu ve bir QR kod okuyucu içeren mobil cihazlarda daha iyisini yapar.Firefox ayrıca, okuma modu, alternatif arama motorları ve yakalama aracı gibi rakiplerinden daha küçük özelliklere sahiptir.. 

Ayrıca, kullanıcıların üçüncü taraf uzantıları dışında Chrome’un yapmadığı bir şey olan arayüzün büyük bölümlerini özelleştirmesine olanak tanır. Tüm bunlar, Firefox’un ilk turda zaferi yakalamasına izin veriyor, ancak çok fazla değil.

Round: Firefox için Özellikler Noktası

Firefox Logosu
Google Chrome Logosu

2

Kullanım kolaylığı

Şimdi, arayüz tasarımı, gezinme, sekme yönetimi ve olası web sitesi uyumluluğu sorunları gibi şeyleri dikkate alarak tarayıcıların kullanım kolaylığını karşılaştıracağız..

Firefox

Firefox, kafanızı sarmak ve gezinmek için çok temiz bir kullanıcı arayüzü spor. Düzen basittir ve farklı işlevler olmasını beklediğiniz yerde bulunur. 

Sekmeleri yönetmek kolaydır, çünkü aynı anda çok fazla açık olduğunuzda, tarayıcı bunları en aza indirmeye devam etmek yerine yatay kaydırma kullanır. Ayrıca sekmeleri sabitleyebilir ve susturabilir ve başka bir cihaza gönderebilirsiniz.

FirefoxCustomization

Ne yazık ki, Chrome’un web tarayıcıları arasındaki inanılmaz pazar payı, bazı geliştiricilerin web sitelerini yalnızca (ve uzantılarla diğer Chromium tabanlı tarayıcılar) düşünerek oluşturduğu anlamına gelir. 

Bu, zaman zaman Firefox ile kötü çalışan web sitelerinde çalışabileceğiniz anlamına gelir. Tersi durumda, Google’ın tarayıcısının yükselmesinden önce tasarlandıysa, çok eski siteler bazen Firefox ile daha iyi çalışabilir.

Google Chrome

Chrome’un arayüzü de iyi tasarlanmış ve duyarlı. Birçok tarayıcı Chromium’a (Chromium incelememizi okuyun) dayandığından, çoğu kullanıcı kullanıcı arayüzünü tanıdık ve kullanımı kolay bulacaktır. Bir görüntüyü sağ tıkladığınızda, Google’da bunun için ters görsel arama yapma seçeneği sunulur, bu çok kullanışlı bir şeydir.

Sekmeleri sabitleyip susturabileceğiniz için sekme yönetimi de iyidir. Ne yazık ki, Chrome sekme kaydırma ile gelmiyor, yani aynı anda çok açtığınızda sekmeleri en aza indirmeye devam ediyor. 

Ancak sekmelerin ayırt edilmesi hala oldukça kolaydır, çünkü Chrome her zaman sekmenin favicon’unu tam olarak görüntüler ve komşu sekmeler arasında renk tonunda net bir değişiklik vardır..

GoogleTabs

Ayrıca, ayrı bir sekme menüsüne kaydedildikleri için mobil cihazınız aracılığıyla masaüstünüzdeki açık sekmelerinize kolayca erişebilirsiniz. Bu, onlara erişmek için önceden belirli bir cihaza göndermeniz gerekmediği anlamına gelir.

Yuvarlak İki Düşünce

Savaş, ikinci kategoride boyun ve boyun olarak kaldı, çünkü bu kategorideki iki tarayıcıyı da ayıran çok fazla şey yok. Her ikisi de iyi tasarlanmış, temiz ve anlaşılması kolay kullanıcı arayüzlerine sahiptir.

Firefox’ta sekmeler için yatay kaydırma olmasına rağmen, Chrome’da da yönetilmesi kolaydır. Bununla birlikte, Google’da ters görsel araması yapmak için bağlam menüsü seçeneği son derece yararlıdır ve Firefox’un eksik olduğu bir şeydir.

Mobil cihazlarda Chrome ayrıca, cihazlarınızdaki tüm sekmeleri manuel olarak göndermeden doğrudan sekme menüsünde görmenize olanak tanır, böylece masaüstünden mobil cihazlara geçiyorsanız kaldığınız yerden devam etmenizi kolaylaştırır. Bu küçük avantajlar Chrome’a ​​hafif bir avantaj ve bu turdaki zaferi veriyor.

Yuvarlak: Google Chrome için Kullanım Kolaylığı Noktası

Firefox Logosu
Google Chrome Logosu

3

Verim

İki tarayıcı bağlandığında, her birinin performansını ölçmeye devam edeceğiz. Bu, hızlarına ve kaynak tüketimine bakmak anlamına gelir. Veri kullanımı da önemlidir, ayrıca tarayıcıların bunu sınırlamak için yerleşik yollarla gelip gelmediği.

Firefox

Firefox, hem masaüstü hem de mobil cihazlarda en hızlı web tarayıcıları arasındadır. RAM tüketimi yüksek olmasına rağmen, tarayıcı yoğun yük altında (20-30’dan fazla sekme) iyi çalışır ve bu tür senaryolarda sekme başına nispeten az kaynak kullanır.

Veri tasarrufu modu olmamasına rağmen, mobil cihazlardaki resimleri devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz; bu, sınırlı bir plandaysanız önemli miktarda bant genişliği tasarrufu sağlayabilir.

FirefoxDisableImages

Google Chrome

Google Chrome ayrıca tüm cihazlarda, özellikle de masaüstünde çok hızlı bir tarayıcıdır. Bununla birlikte, RAM tüketimi inanılmaz derecede yüksektir, bu da Chrome’un ünlü olduğu bir sorundur. Sınırlı bant genişliğine sahip mobil kullanıcılar için sorun olan veri tasarrufu özelliklerinde de hiçbir şey yok.

Yuvarlak Üç Düşünce

Her iki tarayıcı da bu kategoride yüksek puan aldığından, bu bir başka yakın tur. Her iki tarayıcı da çok hızlı, Chrome masaüstünde biraz daha hızlı ve Firefox mobilde biraz daha hızlı. İkisi de kaynağa aç, ancak Firefox, açtığınız daha fazla sekme Chrome’dan daha verimli hale geliyor.

Hikaye, her iki tarayıcının da hemen hemen aynı olduğu veri kullanımı için benzerdir. Bununla birlikte, Firefox, mobil cihazlardaki tüm resimleri devre dışı bırakmanıza olanak tanır; bu, verileriniz azsa yararlı bir özelliktir. Ağır yük altında daha iyi performansla eşleştirilen bu işlevsellik, Firefox’un üçüncü turda başka bir zaferde üstünleşmesini.

Round: Firefox için Performans Noktası

Firefox Logosu
Google Chrome Logosu

4

Güvenlik

Firefox liderliği geri alırken, her tarayıcının ne tür bir güvenlik sunduğuna bakmanın zamanı geldi. İster yerleşik ister uzantı olarak kullanılabilir olsun, pop-up ve reklam engelleyicilere, güvenli tarama veritabanlarına veya güvenli olmayan bağlantı uyarılarına ve tarayıcıların giriş bilgilerinizi ve güncellemelerini ne kadar iyi koruduğunu inceleyeceğiz. Sıklık.

Firefox

Firefox yerleşik bir pop-up engelleyici ile birlikte gelir, ancak reklam bloğu yoktur. Bununla birlikte, en iyi açılır pencere engelleyicilerinden bazıları da dahil olmak üzere geniş Firefox eklentileri kitaplığı arasında çok sayıda seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.. 

Tarayıcı, kullanıcıları kötü niyetli içeriğe sahip olduğu bilinen web sitelerine karşı korumak için Google’ın güvenli tarama veritabanını kullanır. Bu özellik varsayılan olarak açıktır, bu güvenlik için iyidir ancak gizlilik için kötüdür. Ayrıca, tarayıcı otomatik olarak indirilen sık güncellemeler alır.

Firefox, güvenli olmayan (HTTPS olmayan) bir bağlantı üzerinden bir web sitesine eriştiğinizde sizi uyarır, ancak herhangi bir metin içermediği için uyarı oldukça küçüktür ve kaçırılması kolaydır.

FirefoxHTTPWarning

Tarayıcıda depolanan tüm giriş ayrıntılarınızı korumak için bir ana şifre ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bunu manuel olarak yapmanız gerekir, bu yüzden muhtemelen cihazlarına fiziksel erişimi olan herkesin şifresini tamamen korumasız olan birçok kullanıcı vardır. Bu endişe duyduğunuz bir şeyse, en iyi şifre yöneticilerinden bazılarına göz atın.

Google Chrome

Yukarıda Firefox hakkında söylenen aynı şeylerin çoğu Google Chrome için de geçerlidir. Chrome web mağazasında yerleşik bir pop-up engelleyici ve birçok üçüncü taraf reklam engelleyici var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tarayıcı kötü amaçlı web sitelerini engellemek için Google Güvenli Tarama’yı da kullanıyor.

Normal bir HTTP bağlantısı üzerinden bir web sitesine bağlanmak için Chrome’u kullandığınızda aldığınız uyarı açıktır ve fark edilmesi kolaydır. Buna ek olarak, tarayıcı genellikle birkaç günde bir kullanıcı eylemi gerektirmeden yüklenen sık güncellemeler alır. Chrome ayrıca şifrelerinizi iyi korur ve cihazınızın sistem kimlik bilgilerine erişmesini gerektirir.

ChromeHTTPWarning

Yuvarlak Dört Düşünce

Her iki tarayıcı da Google Güvenli Tarama, pop-up engelleyiciler, düzinelerce reklam engelleme uzantısı ve güvenli olmayan bağlantı uyarıları gibi aynı güvenlik korumalarının çoğunu içerdiğinden, bu başka bir yakın turdu. Her ikisi de keşfedildiklerinde sık sık güncelleme ve yama güvenlik hataları alırlar..

Makalemizde, hangi web tarayıcısının en güvenli olduğu konusunda karar verdiğimiz gibi, kullanıcıların şifrelerini korumak, kullanıcının manuel olarak oluşturmak yerine varsayılan olarak cihazın sistem kimlik bilgilerinin arkasına kilitlenmesi gibi daha iyi bir iş yaptığı için Chrome’un hafif bir kenarı vardır. ana şifre. 

Chrome’un güvenli olmayan bağlantı uyarısını bulmak da Firefox’tan çok daha kolaydır. Bu iki faktör, Chrome’un biraz ilerlemesini ve bu turu kazanmasını sağlayarak tarayıcıları bağlı bırakır.

Round: Google Chrome için Güvenlik Noktası

Firefox Logosu
Google Chrome Logosu

5

Gizlilik

Bu rekabetçi savaşa karar verme zamanı ve hepsi gizlilik konusundaki bu son turdan geliyor. Her şirketin geçmiş performansına ve güvenilirliğine, gizlilik politikalarına ve izleme korumaları, VPN’ler veya proxy’ler gibi yerleşik gizlilik özelliklerine bakacağız.

Firefox

Firefox gizlilik açısından harikadır. Şirket kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur ve reklamlardan gelir elde etmez, bu da Firefox’un verilerinizi korumakla ilgili söylediklerine güvenmenin daha kolay olduğu anlamına gelir. 

Mozilla’nın gizlilik politikası, hangi bilgileri topladığını ve ne için kullanıldığını veya kullanılmadığını ve verilerinizi hiçbir zaman üçüncü taraflara satmamasını veya vermemesini açıkça ortaya koymaktadır.

Tarayıcı ayrıca çok esnek olan mükemmel izleme koruma kontrollerine sahiptir. İzleyicileri, çerezleri, kripto madencilerini ve parmak yazıcılarını ayrı ayrı engelleyebilir ve tam olarak neye izin vermek istediğinizi seçmenize ve seçmenize izin verebilirsiniz..

FirefoxTrackingProtection

Google Chrome

Gizlilik muhtemelen Chrome’un tarayıcı olarak en büyük zayıflığıdır. Google, kullanıcılarında elde edebileceği tüm verileri toplamasıyla bilinir ve tüm işletme modeli, bu verileri reklamlar yoluyla gelir elde etmek için kullanmaya dayanır. 

Google’ın size ait verilerini silmek mümkün olsa da (Google geçmişinizi nasıl sileceğinizle ilgili kılavuzumuzu okuyun), bunun ne kadar etkili olduğuna güvenmek zordur. Bunun nedeni, kullanıcıların konum hizmetlerini kapatmasına rağmen, NSA’nın PRISM programıyla işbirliği yapma ve konum verilerini toplamaya devam etme gibi çeşitli gizlilik skandallarına karışmış olmasıdır..

Chrome’da varsayılan olarak etkinleştirilmiş ve URL tahmini ve arama önerileri gibi kullanıcılara tonlarca veri toplayan birçok Google hizmeti vardır. Gizlilik politikası da gereksiz yere karmaşıktır ve okunması zordur, bu da çoğu kullanıcının Chrome’un topladığı bilgileri tam olarak izlemesini zorlaştırır. Tarayıcı güçlü bir izleme korumasına sahip, bu yüzden küçük bir gümüş astar.

GoogleTrackingProtection

Beşinci Tur Düşünceler

Bu gerçekten hiçbir yarışma olmayan ilk turdu. Chrome ve aslında Google’ın kendisi, kullanıcılarının gizliliğini göz ardı ettiği için bilinir. Bu arada, Firefox çok daha üstündeydi. 

Her iki tarayıcı da yerleşik olarak oldukça iyi bir izleme korumasına sahiptir, ancak Firefox ile tam olarak ne tür izleyicileri engellemek istediğiniz üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz..

Her ikisi de herhangi bir VPN veya proxy içermez, ancak bu çoğu tarayıcının standart bir özelliği değildir. Bu aradığınız bir şeyse, en iyi VPN sağlayıcıları listemize göz atın. 

Ayrıca, Google’ın çeşitli gizlilik skandalları ve açıkçası korkunç gizlilik politikası, Mozilla’nın çok daha temiz kaydının ve çok özlü ve anlaşılması kolay gizlilik bildiriminin tam tersidir. Firefox kullansanız bile, korunduğunuzdan emin olmak için anonim tarama kılavuzumuzu okumak istersiniz..

Round: Firefox için Gizlilik Noktası

Firefox Logosu
Google Chrome Logosu

6

Son düşünceler

Bu savaş en başından itibaren boyun ve boyun, ilk dört turda çok yakın sonuçlarla tarayıcıları bağlı bıraktı. Firefox, özellikler ve performans turlarında dar zaferler eklerken Chrome, kullanım kolaylığı ve güvenlik turlarıyla aynı şeyi yaptı.

Kazanan: FireFox

Bununla birlikte, Firefox, Chrome’u gizlilik turunda en iyi şekilde seçerek onu eve getirmeyi başardı ve bu karşılaştırmayı kazandı. Son tur, son derece dar bir kazanç olmayan ilk turdu, bu da onu savaşımız için uygun bir son haline getirdi.

Firefox ve Chrome hakkında ne düşünüyorsunuz? Firefox’un günü taşıdığı değerlendirmemize katılıyor musunuz, yoksa Chrome’un bunu hak ettiğini mi düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zamanki gibi, okuduğun için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me