Facebook Gizlilik Ayarları: 2020’de Facebook nasıl özel yapılır?

Facebook bilgilerinizi korumakta sorun yaşıyor. Sosyal medya platformunun kullanıcıların verilerini nasıl politikaya aldığını (ya da nasıl başarısız olduğunu) gösteren raporlarla dolu bir yılda, sadece çırpınan bir spot ışığında değil, aynı zamanda bazı kullanıcıları da güvenliklerini göz önünde bulundurmaya zorluyor. Bu kişilere yardımcı olmak için, Facebook gizlilik ayarlarıyla ilgili bu kılavuzu bir araya getirdik.


Facebook kullanıcıları 2014 yılında görünüşte zararsız bir ankette kişilikleriyle ilgili soruları cevapladıklarında, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde yer alan bir siyasi firmayı asla hayal etmediler. Her ne kadar sadece 270.000 anket katılımcısının verileri “akademik amaçlar” için çıkarılmasını kabul etse de, Cambridge Analytica 50 milyon kullanıcıdan veri topladı ve sakladı.

Her ne kadar kişisel bilgilerimizden para kazandıran Facebook’un olmasını istediğimiz kadar gıcırtılı olmasa da rahatsız edici olsa da yeni değil. Sektörel haberlerde iki sent verdiğimiz aylık Bulut Durumu sütunumuz, bir süredir Facebook’un parlaklığını kapsıyor.

Verilerinizin sizde kalmasını sağlamak için, profilinizin güvenliğini Facebook’un en son güncellemeleri ışığında nasıl yapabileceğinizi inceleyeceğiz. Sonuna doğru, maksimum düzeyde gizlilik isteyen insanlar için başka hizmetler de önereceğiz.

Temel Güvenlik Önlemleri

İlk olarak, Facebook’u hesap ayarları aracılığıyla kullanırken gizliliğinizi nasıl artırabileceğinizi ele alacağız. Bir yan not olarak, bu makale için Facebook’u bir masaüstü bilgisayar kullanarak kullanacağız.

Facebook ana sayfanızda, sağ üst köşedeki küçük oku ve açılır menünün alt kısmındaki “ayarlar” ı tıklayın.

Görüntü-1-Gezinme-to-Ayarlar

Sayfanın sol tarafındaki sekmelere bakın ve “güvenlik ve giriş” i tıklayın.  

Görüntü-2-Güvenlik-ve-Giriş-tab

Facebook’ta oturum açmak, şifre otomatik doldurma ve oturum açma yeteneği gibi kullanışlı özellikler sayesinde formalite gibi hissettiren zorunlu bir adımdır. Bu, iki faktörlü kimlik doğrulamanın kullanılması bir yük gibi gelebilir, ancak kullanıcılar için çok önemlidir hesaplarını korumak isteyen.

İki faktörlü kimlik doğrulamanın nasıl çalıştığına ve başka yerlerdeki kullanıcılara nasıl fayda sağladığına genel bir bakış sunuyoruz. Facebook’u bu ek koruma katmanıyla kullanmak, bilgisayar korsanlarının şifrenizi biliyor olsalar bile hesabınıza erişme olasılığını sınırlayabilir. Açmak için, “iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullan” altındaki “düzenle” düğmesini tıklayın.

Görüntü-3-Enable-2FA

Kullanım sırasında hangisinin daha iyi olacağından emin değilseniz, en iyi 2FA uygulamalarımıza göz atın.

Başka bir güvenlik seçeneği Facebook’un döndürdüğü şeyi kullanıyor: arkadaşlarınız. “Güvenilir kişiler” olarak adlandırılan Facebook, sizi kilitlemeniz durumunda, oturum açmanıza yardımcı olacak üç ila beş arkadaşınıza bir kurtarma kodu gönderir. Yalnızca şifrenizi unuttuğunuzda ve birden fazla giriş denemesinde başarısız olduğunuzda yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda birisinin hesabınıza erişme tehdidini de sınırlayabilir.

Görüntü-4-Güvenilir-Arkadaş-Seçenek

Kişisel bilgilerinizi Facebook’ta güvenli hale getirmenin bir kısmı, giriş bilgilerinize ikinci bir bakış garantisi verir. E-posta adresinizin çevrimiçi bankacılık gibi hassas finansal verilere erişmek için kullandığınız adresle aynı olup olmadığını sormaya değer. Öyleyse, yalnızca Facebook’u veya bankacılığı kullanmaya ayırabileceğiniz bir e-posta ile gitmeyi düşünün.

Geliştirilmesi gereken başka bir alan da şifrenizdir. Facebook’un istediği ölçütleri karşılasa bile, parola kullandığınız diğerleriyle asla aynı olmamalıdır. Başka bir hesabın güvenliğinin ihlal edilmesi durumunda Facebook şifrenizi benzersiz hale getirin.

Gizlilik Ayarlarınızı Yapma

Artık Facebook hesabınızın güvenliğini artırmanın birkaç yolunu gösterdiğimize göre, profilinizin arkadaş olmayanlar için ne kadar görünür olacağını ayarlayacağız.

Ekranın sol tarafında “güvenlik ve giriş” in altında keşfedilecek daha fazla sekme var. Bir sonraki ziyaretimiz “gizlilik”.

Görüntü-5-Gizlilik-tab

“Etkinliğiniz” bölümünün üstünde “gelecekteki yayınlarınızı kimler görebilir?” Yayınlarınızı görüntüleyebilecek kişi sayısını sınırlamak istiyorsanız kullanışlı olur. Konum veya gruplar gibi bir kategori seçerek kitlenizi daraltmaktan çekinmeyin.

Image-6-Geleceğini kim görebilir?

Aşağıda, hesabını olabildiğince özel hale getirmek isteyen kişilere önerdiğimiz “zaman çizelgenizdeki eski yayınlar için kitleyi sınırlayın” ifadesi yer almaktadır. Herkese açık olarak paylaştığınız yayınları sınırlar, böylece yalnızca arkadaşlar tarafından görüntülenebilir. Bu, arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla paylaşacağınız geçmiş yayınları da içerir.

Görüntü-7-Sınır-İzleyici-of-the old-mesajlar

Geçmiş yayınları nasıl sınırlandıracağınızı kontrol etmenin yanı sıra, “kullanıcıların sizi nasıl bulup sizinle iletişim kurmaları” bölümündeki ayarlarla da uğraşmak isteyebilirsiniz. Burada, size kimin arkadaş isteği gönderebileceği, arkadaş listenizi kimlerin görebileceği ve telefon numaranızı ve e-posta adresinizi gizlemek isteyip istemediğiniz konusunda sınırlamalar koyabilirsiniz.

Görüntü-8-Nasıl-Halk-bul-ve-İletişim-Sen

Soldaki kenar çubuğundaki bir sonraki sekme “zaman çizelgesi ve etiketleme” dir. “Gizlilik” işlemlerinizle ve kullanıcıların sizi Facebook’ta nasıl bulduğuyla ilgilenirken, “zaman çizelgesi ve etiketleme” sekmesi, diğer kullanıcıların profilinizi ve haber akışınızı içeren işlemleriyle ilgilidir.

Görüntü-9-Timeline-ve-Etiketleme-tab

Gizliliğinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, çalışmanızın sizin için kesilmesini sağlayabilirsiniz. Alttaki “inceleme” bölümünde, birisi sizi her etiketlediğinde devam etmek için onayınızı gerektiren bir özelliği etkinleştirebilirsiniz. Arkadaşlarınızın sizi her şeye etiketlediğini varsayarsak, bu zaman alabilir, ancak haber akışınızda istenmeyen bir şey göstermek yerine onu güvenli bir şekilde oynamanın başka bir yoludur..

Görüntü-10-İnceleme-Kısım

Facebook Dışına Güvenlik Ekleme

Web’de başka bir yerde bulduğunuz bir ürün için Facebook’ta bir reklam fark ettiyseniz, tesadüf değildi. Facebook ve diğer web sitelerinin etkinliğinizi izleyen ve bu reklamlara hizmet veren yaygın uygulaması ürpertici ve çoğu zaman istenmeyen.

Kenar çubuğunu Facebook ayarlarında tararken, alta doğru “reklamlar” adlı göze çarpmayan bir sekme fark etmiş olabilirsiniz. Ayarların bu bölümü, Facebook’un internet etkinliğinize dayalı reklamlarda hangi bilgileri kullandığını sınırlayabileceğiniz bölümdür..

Görüntü-11-FB-Ad-Tercihler

Facebook’un gizlilik ayarları, gece rahat etmenize yardımcı olmak için yeterli değilse, platform dışındaki diğer seçenekleri deneyin. Disconnect Facebook, şirketin kullanıcılarını izlemesini engelleyen ücretsiz bir Google Chrome uzantısıdır. Uzantı arka planda da çalışırken Facebook hesabınızı normal gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Trafiklerini şifreleyerek Facebook uygulamalarına ve web sitelerine her yerden erişmek isteyenler için sanal bir özel ağ kullanmayı düşünebilirsiniz. Gizlilik gereksinimlerinize en uygun olanı görmek için ExpressVPN incelememize, NordVPN incelememize ve CyberGhost incelememize göz atın.

Son düşünceler

Facebook’u verilerinizi koruyarak emanet etmek kadar cazip olduğu için, son geçmiş performansı güven aşılamıyor. Ayrıca, kişisel verileriniz sizin için en önemli şeydir, bu nedenle gizliliğinizi güçlendirerek korumak için ekstra önlemler almanız adil olur.

Facebook’un kullanıcı verilerini işlemeye uygunluğu şüpheli olsa da, en azından kullanıcılara güncellenmiş gizlilik ayarları sağlamak gibi bir anlamı vardır. Facebook’ta mutlak gizlilik yolu yalnızca hesabınızı silerek mümkün olduğundan, bizimkini mümkün olduğunca güvenli hale getirme alternatifini kullanacağız (şimdilik).

Facebook’un güvenlik ve gizlilik ayarları hakkında ne düşünüyorsunuz? Facebook kullanırken gizliliğinizi korumak için başka ipuçlarınız var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me