ExpressVPN ve PIA: 2020’de İki Hızlı VPN Kapalı

ExpressVPN bir süredir VPN sıralamamızda zirvede yer alıyor ve orada tekrar tekrar yer aldığı kanıtlandı. ExpressVPN incelememize bakarsanız, bu konuda hoşlanmadığımız neredeyse hiçbir şey olmadığını görürsünüz. Hızlı, kullanımı kolay ve bölünmüş tünelleme, yüksek talep gören ve bulunması zor özellik. 


Özel İnternet Erişimi veya PIA, sıralamamızda genellikle yüksektir ve ExpressVPN gibi iyi bilinen bir markadır, ancak her zaman birkaç eksikliği vardır. PIA VPN incelememizde akış performansı ve sunucu konumları söz konusu olduğunda biraz eksik olduğunu gördük. 

Son zamanlarda PIA, yazılımında bazı yükseltmeler yaptı ve ExpressVPN’in rakiplerinin çoğuna göre imza avantajlarından biri olan split tunneling ekledi. Bu değişiklikle PIA, ExpressVPN’in topraklarına saldırmaya başladı, bu nedenle ExpressVPN’in bölünmüş tünel kurma tacını savunup savunamayacağını görmek için kafa kafaya ExpressVPN ve PIA eşleşmesinin uygun olacağını düşündük.. 

Kavga Kurmak: PIA ve ExpressVPN

ExpressVPN ile Özel İnternet Erişimi karşılaştırmasının adil olmasını sağlamak için bazı temel kurallar koymalıyız. Karşılaştırmamızı dokuz raunta ayırdık. Her turda VPN performansının hız veya güvenlik gibi bir yönünü keşfediyoruz. 

Her bir VPN’in bu kategorideki performansına bakarız, ardından o alanda hangisinin daha iyi olduğuna karar veririz. Bir VPN’in kazandığı her tur bir puan kazanır ve eşleşmemizin sonunda en çok puanı alan VPN kazanır.

1

hız

En hızlı VPN’ler makalemize giderseniz, ExpressVPN ve PIA’nın bir süredir mevcut olan en hızlı iki VPN olduğunu göreceksiniz. Ancak, her ikisi de bugün normalden biraz kaba bir gösteri yaptı. Bunun nedeni, güncel olaylar karşısında artan trafik olabilir, ancak nedeni ne olursa olsun, her iki VPN hizmetini de bir dereceye kadar etkilemiş gibi görünüyordu.

PIA Hızları

Yer: PingDownloadUpload
Korumasız6289,38344,82
BİZE.5124,49298,08
UK86142,84271,20
Hong Kong22592,97234,88
İsrail152111,63317,28
İsviçre1053.22283,10

Her iki VPN, yerel ABD sunucularındayken bant genişliğimizin yalnızca yarısını geri verdi ve daha uzak sunucular çok daha iyi ücret almadı. PIA, yükleme hızı bakımından ExpressVPN’e göre güçlü bir avantaja sahipken, ExpressVPN İsrail dışındaki her konumda biraz daha iyi indirme hızlarına sahip. 

ExpressVPN Hızları

Konum: PingDownloadUpload
Korumasız6289,38344,82
BİZE.11140,19141,38
UK79202,28189,46
Hong Kong21897.65184,06
İsrail14257.0025.56
İsviçre104130,41169,85

ExpressVPN aynı zamanda her yerde bir ping yerine daha düşük ping süreleri getirdi. Ping süresi ve indirme hızı, ortalama kullanıcının deneyimi üzerinde, yükleme hızından çok daha büyük bir etkiye sahiptir, bu da belirli bir minimumdan sonra, büyük dosya yüklemelerinin performansını artırır. 

Her VPN’nin en kötü sunucusunun performansı da bu turdaki belirleyici faktörlerden biridir. ExpressVPN’in dışa doğru konumu İsrail, hala iyi bir performansa sahipti ve hızlı ve duyarlı hissediyordu. ExpressVPN, 50Mbps’den fazla bant genişliğine sahip ve bu da HD akışı için fazlasıyla yeterli.

Ancak PIA’nın en zayıf halkası İsviçre’ydi. Burada sadece 3Mbps web sörf acı yavaş yavaş yapan gördüm ve akış sadece çok düşük çözünürlükte mümkün oldu. ExpressVPN, indirme hızı ve ping süresinde yerlerin çoğunu kazandı ve yanıt verme ve yükleme süreleri konusunda genel olarak çok daha iyi hissettirdi.

Yuvarlak: ExpressVPN için Hız Noktası

ExpressVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

2

Yayın Akışı

Bazı VPN hizmetleri özel akış sunucuları sunsa da, ne ExpressVPN ne de PIA bu yolu seçmeyi tercih etmez (özel akış sunucularına sahip bir VPN örneği için Windscribe incelememize göz atın.)

Bu özel sunucu eksikliğine rağmen, ExpressVPN akış söz konusu olduğunda olağanüstü bir iş çıkarıyor. Aslında, Hulu için en iyi VPN’imiz ve Netflix için en iyi VPN makalelerimiz gibi en iyi akış listemizde en iyi yerlerden bazılarını kazandı. 

Netflix, Amazon Prime Video, Hulu ve hatta BBC iPlayer, ExpressVPN’e bağlandığında kusursuz çalışıyor. Yükleme sürelerinde çok az veya hatta fark edilebilir bir fark yoktur ve videolar neredeyse her zaman tam HD’de güzel ve keskin görünür..

Öte yandan PIA, akış sırasında karşılaştırma yaparak mücadele eder. Testimiz sırasında Netflix’in çalışmasını sağladık, ancak bir video yüklemek çok uzun sürdü, yaklaşık 30 ila 45 saniye. Bunun yanı sıra, Hulu, Amazon Prime Video ve BBC iPlayer da bizi engelledi. Bu, ExpressVPN’in bu turda açık kazanan olduğu anlamına gelir. 

Yuvarlak: ExpressVPN için Akış Noktası

ExpressVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

3

Güvenlik ve Gizlilik

Hem ExpressVPN hem de PIA, her VPN’in sahip olmasını beklediğimiz bir kill anahtarı ve otomatik olarak bağlanmanın bir yolu gibi en temel güvenlik özelliklerini kapsar. ExpressVPN’in kill switch’i PIA’lardan daha basittir ve açık veya kapalıdır. Açık olduğunda, VPN bağlantısı kesilirse tüm internet trafiğini otomatik olarak engeller, bu bir kill anahtarının tam olarak yapması gereken şeydir. 

Öte yandan PIA’nın öldürme düğmesinin üç seçeneği vardır. Kapalı, otomatik veya her zaman ayarlanabilir. “Otomatik” modda, VPN açıkken yalnızca dış trafiği engeller ve “daima” modundayken, VPN kapalıysa tüm trafiği engeller. 

“Her zaman” ayarı, VPN beklenmedik bir şekilde kesilirse trafiğinizin durmasını sağlayan tek ayardır, ancak bu ayar VPN’yi bilerek kapattığınızda tüm trafiği de durdurur. Bu, ExpressVPN’in kill switch’inde kullanılabilirlik ve güvenlik konusunda hafif bir avantaj sağlar.

Otomatik bağlantı özelliğine gelince, her iki VPN’in de VPN’ye başlangıçta en son konuma bağlanmasını söyleyen basit bir onay kutusu vardır. Ayrıca her VPN’in sızdırmazlık korumasını test ettik ve her ikisinin de IP adresimizi ve DNS sorgularımızı güvenli ve gizli tutabildiğini bulduk. 

Bunun da ötesinde, her iki sağlayıcı da benzer bir dizi protokol seçeneği sunar. ExpressVPN, varsayılan olarak AES-256 şifrelemesi ile eşleştirilmiş OpenVPN kullanır, bu da şu anda VPN güvenliği için altın standart olarak kabul edilir. ExpressVPN ayrıca kullanıcıların protokolü IKEv2 veya L2TP IPSec olarak ayarlamasına izin verir, ancak bu seçenekler neredeyse tüm uygulamalar için OpenVPN’den daha düşüktür. 

expressvpn-review-protokol-seçenekleri

PIA varsayılan olarak OpenVPN’dir, ancak bunun yerine AES-128 kullanır. Bunun ne anlama geldiği hakkında şifreleme makalemizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz, ancak kısaca, AES-256 kadar iyi değildir. Bu varsayılan seçeneği AES-256 olarak değiştirebilirsiniz, ancak tüm PIA kullanıcılarına. 

Bunun da ötesinde, PIA’nın L2TP IPsec ve PPTP de dahil olmak üzere birkaç ek protokol seçeneği vardır. Ancak, bu durumda, ExpressVPN’in yaptığı gibi, sadece istemcideki ayarı değiştirmek yerine PIA’dan gerekli kimlik bilgilerini talep ederek yapılmalıdır.. 

Tüm bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için VPN protokolü dökümümüzü okuyabilirsiniz, ancak yine de kısa ve tatlısı, insanları gerçekten kullanmaya teşvik ettiğimiz tek kişi OpenVPN’dir.. 

ExpressVPN ve PIA güvenlik söz konusu olduğunda genel olarak oldukça benzer olsa da – gizlilik politikasında bile – ExpressVPN’e bu turda avantaj sağlayan birkaç küçük faktör var. Daha iyi varsayılan ayarlar ve protokol seçeneklerine daha kolay erişim küçük bir avantaj sağlar, ancak konumu kenarın üzerine iter ve turu sabitler.

ExpressVPN, dünyanın en iyi internet gizlilik yasalarına sahip olan İngiliz Virgin Adaları’nda bulunmaktadır. Özel İnternet Erişimi’nin temel aldığı ABD’deki yasalarla karşılaştırıldığında, verileriniz İngiliz Virgin Adaları’nda çok daha korunmaktadır. Bu küçük fark, bu çok güvenli iki VPN arasındaki karar faktörüdür. 

Round: ExpressVPN için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

ExpressVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

4

torrenting

ExpressVPN sürekli olarak kağıt üzerinde test ettiğimiz en hızlı VPN’dir, ancak ExpressVPN vs NordVPN makalemizde olduğu gibi torrent hızında daha önce yenildiğini gördük. Bununla birlikte, torrent için hala en iyiler arasında. 

Her VPN’nin torrent performansını, 30 dakikalık bir TV şovunun HD bölümü ile aynı boyutta olan 1,4 GB’lık bir test indirmesiyle test ettik. ExpressVPN, ilk dakika sonunda yaklaşık 5MB / s hıza ulaştı ve bu, yaklaşık bir buçuk dakika içinde 7MB / s’ye ulaştı.. 

İki dakika sonunda her şey yavaş ama tutarlı bir şekilde yaklaşık 10 MB / sn hıza ulaşmaya devam etti; bu, indirme işleminin üç dakika 35 saniyeden sonra tamamlanana kadar dengelendiği yerdir..

PIA çok benzer bir eğri izledi, ancak sadece biraz daha yavaş. İndirme işlemi ilk dakikadan sonra yaklaşık 4MB / sn ve ikinci dakika sonunda 7MB / sn’de geliyordu. Bu yaklaşık iki buçuk dakika 9MB / s’ye kadar çıkmıştı ve bundan kısa bir süre sonra indirme hızı 13MB / s’ye kadar çıkarken ani bir hız patlaması geldi.. 

Bu hız patlaması indirme işleminin üç dakika 35 saniyede tamamlanmasına yardımcı oldu. Bu, ExpressVPN’in pratikte aldığı zamanla neredeyse aynı. Her iki VPN de test indirmemizle çok iyi performans gösterdi ve tüm bölümü sadece birkaç dakika içinde izlemeye hazır hale getirdi. Bu tur çağrılamaya çok yakın, bu yüzden bunu bir kravat olarak ilan ediyoruz.

Tur: Torrenting Açık kazanan yok, her ikisi için puan

ExpressVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

5

Sunucu Konumları

Belirli bir noktada, büyük bir VPN sağlayıcının sahip olduğu kesin sunucu sayısını tam olarak izlemek zorlaşır. Kesin olarak bildiğimiz, hem ExpressVPN hem de PIA’nın toplamda 3.000’den fazla sunucuya sahip olması ve her ikisini de sunucu ağ boyutunun aynı üst kademesine yerleştirmesidir.. 

İkisi arasındaki fark bu sunucuların ne kadar yayıldığıdır. “Private’in dünyanın 49 yerinde sunucuları var ve bunlar sadece 29 ülkeye yayılmış durumda. ExpressVPN, kıyaslandığında, 95 ülkede 151 konumda sunucuya sahip. 

Bu, ExpressVPN’i ağ boyutu açısından hala bir numaraya sokmasa da – bunu duymak için HideMyAss incelememizi okuyun – Özel İnternet Erişimi’nin çok önünde yer alıyor.

Tur: ExpressVPN için Sunucu Konumları Noktası

ExpressVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

6

Eşzamanlı Bağlantılar

İnsanların hesapları arkadaşlarıyla paylaşmasını önlemek ve sunucu ağlarındaki bant genişliği yükünü sınırlamak için hemen hemen tüm VPN’ler bir kerede tek bir hesaba bağlayabileceğiniz cihaz sayısı için bir sınır belirler.

ExpressVPN’in bu konudaki sınırı mütevazı bir beş cihazdır. PIA, kullanıcıların aynı anda en fazla 10 cihaza iki katına sahip olmasını sağlar. Açıkçası, PIA burada daha iyi bir seçenek sunuyor ve bu raundu kazanıyor.

Tur: Özel İnternet Erişimi için Eşzamanlı Bağlantı Noktası

ExpressVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

7

Fiyatlandırma

Bu maç boyunca gördüğümüz gibi, ExpressVPN onu endüstri lideri olarak konumlandıran üstün performansa sahiptir. Tahmin edilebileceği gibi, bu ExpressVPN’in oldukça dik bir fiyat etiketi ile geldiği anlamına gelir.

ExpressVPN piyasadaki en pahalı VPN’lerden biridir. Aylık planı geldikleri kadar pahalıdır ve altı aylık bir plan olan bir sonraki seçenek çok daha uygun değildir. En iyi seçenek, aylık bir Özel İnternet Erişim planı satın almakla neredeyse aynı aylık maliyetle gelen 15 aylık plan..

PIA’nın fiyatlandırması her düzeyde ExpressVPN’den daha iyidir. Altı aylık plan, ExpressVPN’in fiyatlarından herhangi birini yener ve bir veya iki yıllık planlar bu fiyatı önemli ölçüde düşürür. Özel İnternet Erişimi tartışmasız en üst düzey VPN’lerin en iyi fiyatlarından biridir. 

Bu sağlayıcılardan hiçbiri herhangi bir ücretsiz plan sunmaz, bu nedenle çevrimiçi gizliliğinizi ücretsiz olarak korumak istiyorsanız, ProtonVPN incelememize göz atın. Bununla birlikte, her iki VPN’in de 30 günlük para iade garantisi var, bu da en azından hizmeti risksiz denemek için bir yol sunuyor.

Ödeme seçeneklerine gelince, hem PIA hem de ExpressVPN kredi veya banka kartlarını, PayPal veya bitcoin kabul eder. Bu, ekstra güvenlik bilincine sahip olanlar için harikadır, çünkü sadece bir e-posta adresiyle kaydolabileceğiniz anlamına gelir. 

Bunun ötesinde, ExpressVPN, Sofort, UnionPay ve Alipay gibi şeyler dahil kullanabileceğiniz yaklaşık bir düzine ek ödeme türüne sahiptir. PIA genel olarak daha az üçüncü taraf ödeme yöntemini kabul eder, ancak ExpressVPN’in Ethereum ve Litecoin gibi bıraktığı birkaç ek kripto biçimini kabul eder.

ExpressVPN bugün pazardaki en iyi VPN olsa da, fiyatlandırma kesinlikle zayıf bir nokta. Neredeyse tüm VPN’ler ExpressVPN’den daha uygun olacak, ancak sizin için ne ödeme yaparsınız. Ancak, bu turun odağı sadece fiyatlandırmadır, bu nedenle Özel İnternet Erişimi bu turu çok daha uygun fiyatlı olduğu için kazanır..

Tur: Özel İnternet Erişimi için Fiyatlandırma Noktası

ExpressVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

8

Kullanıcı dostu

Hem PIA hem de ExpressVPN, NordVPN incelememizde okuyabileceğiniz NordVPN gibi daha büyük harita tabanlı yazılımların aksine, kompakt ve basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olma yolunu takip ediyor.

expressvpn-review-fırlatma

Her iki VPN’in de pencerenin yaklaşık yarısını kaplayan büyük bir düğme vardır, bu da üzerine tıklayarak bağlanmanıza izin verir. Bunun altında, her arabirimde bağlantınızın nerede yapılacağını gösteren küçük bir alan da bulunur. Her iki yazılımda da bu seçeneği tıkladığınızda sunucu listesine yönlendirilirsiniz.. 

Özel İnternet Erişimi, pencerenin altındaki oku tıklarsanız ExpressVPN’den biraz daha fazla bilgi gösterir. Bu genişletilmiş görünüm, bağlantı sürenizi, ne kadar bant genişliği kullandığınızı ve birkaç ayar seçeneğini gösterir.

pia-review-genişletilmiş görüş

Ayar menülerine geçildiğinde, ikisi arasında hala benzer şeyler var. Bazı daha kullanıcı dostu VPN’lerin aksine, ne PIA ne de ExpressVPN’in ayarlarda her seçeneğin ne yaptığı hakkında çok fazla açıklaması yok. 

Küçük bir ayrıntı olarak, ExpressVPN’in web sitesi genel olarak daha temiz bir görünüme sahiptir ve gezinmesi önemli ölçüde daha kolaydır. Bir hesap oluşturmak, ödeme penceresinin görünme biçimiyle çok daha kolay ve ExpressVPN’in web sitesindeki deneyim biraz daha kolaylaştı. 

Bu turun öznelliği ve bu iki yazılımın ne kadar benzer olduğu düşünüldüğünde, yargılamak çok zordur. Bununla birlikte, Özel İnternet Erişimi’nin karanlık bir modu ve biraz daha bilgilendirici bir düzeni vardır, bu yüzden bu turu PIA’ya veriyoruz, ancak sadece çok dar ve biraz öznel nedenlerden dolayı. 

Tur: Özel İnternet Erişimi için Kullanıcı Dostu Nokta

ExpressVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

9

Özellikleri

Hem PIA hem de ExpressVPN şimdi muhtemelen en kullanışlı olana ve aynı zamanda şu anda VPN’ler için en zor bulunan özelliğe sahip: bölünmüş tünelleme. ExpressVPN bunu bir süredir sürdürüyor ve daha önce kapsamlı bir şekilde incelediğimiz bir şey. 

ExpressVPN’in bölünmüş tüneli, bilgisayarınızda VPN bağlantısını kullanmaktan muaf olan veya varsa VPN bağlantısını kullanması gereken programların bir listesini oluşturmanıza olanak tanıyan denenmiş ve gerçek bir özelliktir.

expressvpn-review-ayarları

Özel İnternet Erişimi kısa bir süre önce bölünmüş tünel eklemiştir ve bu özellik hala beta aşamasındadır. ExpressVPN’in bölünmüş tüneli gibi çalışır ve VPN bağlantısını kullanmaktan muaf olan ya da tam tersi uygulamaların bir listesini tanımlamanıza olanak tanır. 

Yine de PIA’nın bölünmüş tünelinin beta sürümünde olması dikkat çekicidir. Bunu yapılandırmaya ve muafiyet listesine programlar eklemeye çalışırken, sık sık donar ve geri gelmeden önce beş ila 10 saniye boyunca “yanıt vermiyor” durumuna girerdi.

pia-review-bölünmüş tünelleme

Bölünmüş tünelden başka, ExpressVPN kısayol çubuğu gibi sadece birkaç küçük ekstra sunuyor. VPN’ye bağlandıktan sonra, korumalı bir bağlantıya girdikten sonra favori programlarınızı veya sitelerinizi hızlı bir şekilde başlatmanıza izin vermek için özelleştirebileceğiniz bir dizi simge görünür. 

Özel İnternet Erişimi, aksine, göz alıcı bir çift güvenlik geliştirmesine sahiptir. Birincisi, PIA’nın VPN hesabınızla bir proxy sunmasıdır. VPN vs proxy vs Tor makalemize göz atarsanız, proxy’lerin genellikle VPN’lerden çok daha az güvenli olduğunu görürsünüz, ancak PIA proxy’yi tek başına bir güvenlik önlemi yerine VPN’ye ek bir güvenlik katmanı olarak kullanır.. 

Bu, bağlantınıza ekstra bir atlama eklemenize olanak tanır ve çift VPN gibi bir şey kadar performans üzerinde bir etkisi olmadan güvenliği artırır. Özel İnternet Erişimi ayrıca, çevrimiçi gizliliğinizi artırmanıza yardımcı olmak için kötü amaçlı yazılımları ve izleyicileri de engelleyen bir reklam engelleyici olan PIA Mace olarak adlandırdığı şeyi sunar.. 

Bu, kullanıcıların yanlışlıkla tehlikeli bir web sitesine girmesini önlemek için yardımcı olsa da, tam gelişmiş bir antivirüs gibi bir şey kadar iyi değildir. Harika bir örnek için Bitdefender antivirüs incelememize göz atın. 

PIA son birkaç yıl içinde daha fazla özellik barındırdı, bu yüzden zahmetli ve glitchy bölünmüş tünelleme biraz hayal kırıklığı. Kıvrımlar ütülenirse, PIA bölünmüş tünel kralı için bir yarışmacı olacak, ancak şimdilik ExpressVPN hala üstün.

Reklam ve kötü amaçlı yazılım engelleyiciler bir düzine düzine olduğundan ve iyi yapılandırılmış bir VPN, ek proxy olmadan çoğu insan için yeterli güvenlik olduğundan, PIA’nın özellikleri ExpressVPN’in bölünmüş tünelinden daha az caziptir, yani ExpressVPN bu turu alır.

Round: ExpressVPN için Özellikler Noktası

ExpressVPN Logosu
Özel İnternet Erişimi Logosu

10

Son düşünceler

Final skoru altı ile dört arasında değişen ExpressVPN yine bir galibiyet daha alıyor. PIA, son kontrolümüzden bu yana çeşitli iyileştirmeler yaptı ve bazı özellikler eklese de, hala test edilen bölünmüş tünellemeyle ilgili sorunlar onu büyük ölçüde geri tuttu. 

Kazanan: ExpressVPN

ExpressVPN’in hızı, kullanım kolaylığı ve tam işlevli split tünelleme, PIA’nın üstesinden gelemeyecek kadar fazlaydı. Bu VPN’lerden herhangi biriyle ilgili deneyiminiz varsa, aşağıdaki yorumlarda her zaman bunu duymayı seviyoruz. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me