ExpressVPN ve IPVanish: Öğretmen 2020’de Öğrenci Oldu

Cloudwards’da ExpressVPN’i sevdiğimiz gerçeğini gizlemiyoruz. ExpressVPN incelememize bakarsanız, hızını, güvenliğini, akış performansını ve özellik setini övdüğümüzü göreceksiniz. ExpressVPN, iyi bir VPN hakkında hoşunuza giden neredeyse her şeyi temsil etme konusunda iyi bir iş çıkarıyor. 


IPVanish, VPN pazarında biraz sıkıntılı bir geçmişe sahip büyük bir rakip. IPVanish incelememizde, katı hızlarına baktık, ancak aynı zamanda kullanıcının günlüğe kaydetmesini ve ABD yasa uygulamalarına bilgi aktarmasını içeren şüpheli geçmişine daldık. 

IPVanish’in geçmişini geçip geçemeyeceğini ve ExpressVPN gibi birinci sınıf bir VPN ile mücadele edip edemeyeceğini görmek için bir ExpressVPN ve IPVanish eşleşmesi yapmak istedik..

Kavga Kurmak: ExpressVPN ve IPVanish

ExpressVPN ve IPVanish eşleşmemizin adil olmasını ve takip edilmesi kolay bir yapıya sahip olmasını sağlamak için işleri dokuz mermiye ayırdık. Her turda, tek bir VPN performansı faktörüne odaklanıyoruz. 

Her iki VPN’in de her kategoride nasıl performans gösterdiğine bakarız ve bunları doğrudan karşılaştırırız. Her turun sonunda, o alanda hangi VPN’in daha iyisini yaptığını seçiyoruz. En fazla raundu kazanan VPN, bu ExpressVPN ve IPVanish eşleşmesini kazanır ve iki VPN seçeneğinden daha iyi ilan edilir.

1

hız

IPVanish kesinlikle testlerimizi yaptığımız ABD’de çok etkileyici hızlarla sallandı. Kesinlikle en altta ping gördük ve bant genişliğimizin çoğu hala sağlamdı, IPVanish bile ExpressVPN’i bile yeniyor.

IPVanish Hızları

Yer: PingDownloadUpload
Korumasız4289,54344,35
BİZE.4219,93193,39
UK1006.8728,71
Hong Kong39276,7162.09
İsviçre11094,91116,22

Ancak, IPVanish’in zirveye çıkabildiği tek yer buydu. Test ettiğimiz diğer her yerde, ExpressVPN daha yüksek indirme ve yükleme hızlarına ve daha düşük ping sürelerine sahipti. Bu bizim için gerçek bir sürpriz değil, çünkü geçmişte ExpressVPN’in performansını gördük ve en hızlı VPN’ler makalemizde en üst sırada yer aldı.

ExpressVPN Hızları

Yer: PingDownloadUpload
Korumasız4289,54344,35
BİZE.24189,73243,47
UK95183.12276,97
Hong Kong217147,83158,56
İsviçre109180,65143,99

IPVanish’in performansı, Birleşik Krallık’ın en kötü sunucusuyla her yerde iyi. Yine de, İngiltere sunucusunu kullanırken bile, düşük hızlara rağmen standart web tarama işlemini iyi bir şekilde gerçekleştirebildik. YouTube videoları varsayılan olarak 1080p’ye ayarlandı ve yükleme sürelerinde belirgin bir artış olmadan her şey normaldi.

ExpressVPN bu konuda çok iyi ve tartışmasız bu kategoriyi kazanıyor. IPVanish’in kullanılabilir sunucu hızları olmasına ve çoğu görevi yerine getirebilmesine rağmen, ExpressVPN bağlı olup olmadığınızı söylemeyi çoğu zaman imkansız hale getirir. 

ExpressVPN’in indirmeleri ve güncellemeleri VPN olmadan olduğu kadar çabuk geliyor ve ExpressVPN’i hiç bilmeden bağlamak çok kolay.

Yuvarlak: ExpressVPN için Hız Noktası

ExpressVPN Logosu
IPVanish Logosu

2

Yayın Akışı

Bazı VPN hizmetleri, Hulu için en iyi VPN makalemizde okuyabileceğiniz Windscribe gibi özel akış sunucularına sahip olsa da, ExpressVPN ve IPVanish bunların her ikisinden de önce gelir ve bunun yerine tüm sunucular arasında akışı desteklemeye çalışıyor gibi görünüyor. Bu kolaylık sağlamak için mükemmeldir ancak bazı hit-miss-miss sonuçları verebilir.

IPVanish ile Netflix’e sorunsuz bir şekilde geçebildik, ancak denediğimiz diğer tüm akış hizmetleri bizi engelledi. 

Ayarlarda VPN trafiğimizi “karıştırma” seçeneğine dikkat ettik; bu, VPN kullanımını tespit etmeyi ve engellemeyi amaçlayan ağ trafik sensörlerini atlayabileceğini iddia ediyor. Ancak, bununla bile, Hulu, Amazon Prime Video veya BBC iPlayer’ı çalıştıramadık.

IPVanish-Vekil-Hata

Öte yandan ExpressVPN, ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmadan her akış sitesinde çalıştı. Hulu, Netflix ve Amazon, videoların hızlı bir şekilde yüklenmesi ve keskin görünmesi ile kusursuz bir şekilde çalıştı. ExpressVPN, bu nedenle Netflix için en iyi VPN’imiz ve Amazon için en iyi VPN’imiz de dahil olmak üzere en iyi VPN akış listelerimizde yer aldı.

Yuvarlak: ExpressVPN için Akış Noktası

ExpressVPN Logosu
IPVanish Logosu

3

Güvenlik ve Gizlilik

ExpressVPN’in güvenliğinden başlayarak birkaç seçenek var, ancak gerçekten önemli olan tek seçenek var. Önerilen protokol OpenVPN’dir, ancak L2TP ve PPTP seçeneği de vardır. 

Bununla birlikte, ExpressVPN her ikisini de “zayıf güvenlik” olarak etiketlemiştir ve kabul ediyoruz. Genel olarak, herkesi protokolü OpenVPN UDP’ye ayarlamaya çağırırız, ancak VPN protokolü dökümündeki diğer seçenekleri okuyabilirsiniz. 

expressvpn-review-protokol-seçenekleri

IPVanish, yalnızca OpenVPN, PPTP ve L2TP’nin yanı sıra IKEv2 ve SSTP ile ExpressVPN’den daha fazla protokol sunar. Yine, seçeneklere sahip olmak harika olsa da, protokoller söz konusu olduğunda OpenVPN çöpün seçimi olarak kabul edilir ve çoğu insanın çoğu kullanım için seçmesini öneririz. 

Hem ExpressVPN hem de IPVanish, OpenVPN ile eşleştirildiğinde VPN güvenliği için altın standart oluşturan AES-256 şifrelemesini kullanır. Ne VPN sağlayıcısı testlerimiz sırasında bizi DNS veya IP sızıntılarına maruz bırakmadı ve her iki VPN’nin genel güvenliği tıkalı gibi görünüyordu.

Güvenlik konusunda her iki VPN de karşılaştırılabilir olsa da, gizlilik başka bir konudur. ExpressVPN, kullanıcı gizliliğine saygı konusunda sağlam bir geçmişe sahiptir ve geçmişte herhangi bir kullanıcı bilgisi vermemiştir. 

Gizlilik politikası, hangi bilgilerin izlendiğini ve izlenmediğini açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca, ExpressVPN, dünyanın en iyi gizlilik yasalarından bazılarına sahip olan İngiliz Virgin Adaları’nda bulunmaktadır. ExpressVPN’in topladığı veriler anonimleştirilir ve ağ bakımı için kullanılır. 

Öte yandan IPVanish, 2018’de kendi gizlilik politikasını reddetti. Şimdi silinmiş bir Reddit postası, IPVanish’in müşteri bilgilerini bir çağrı aldıktan sonra ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na teslim etmesinin hikayesini bozdu. Bu, IPVanish’in gizlilik politikasının aksi belirtilmedikçe günlükleri tuttuğunu kanıtladı.

IPVanish-Günlüğü

Böyle bir olay, VPN’nin geçmiş performansında kalıcı bir iz bırakır. Mevcut CEO, şirketin şimdi tamamen farklı yöneticiler ve yeni bir hukuk ekibi ile farklı çalıştığını iddia etse de, VPN sağlayıcınız tarafından günlüklerin tutulması konusunda dikkatli olmanız durumunda geçmişten ders almak ve IPVanish’ten kaçınmak muhtemelen en iyisidir.. 

Round: ExpressVPN için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

ExpressVPN Logosu
IPVanish Logosu

4

torrenting

1.4GB test dosyası kullanarak her iki VPN’nin torrent performansını test ettik. Büyük video dosyası, 30 dakikalık bir TV şovunun iyi bir 1080p bölümünü indirmekten nasıl bekleyebileceğiniz konusunda iyi bir fikir verir..

Hem ExpressVPN hem de IPVanish çok benzer performans gösterdi. IPVanish, yaklaşık 30 saniye sonra yaklaşık 4MB / s hıza ulaştı ve indirme süresinin çoğunu 7MB / s ila 8MB / s aralığında harcadı. 12 MB / sn.ye varan kısa patlamalar oldu ve tüm indirme üç dakika 10 saniye içinde tamamlandı.

ExpressVPN başlamak biraz daha yavaştı ve gerçekten başlaması yaklaşık 45 saniye sürdü, ancak aynı 7MB / s’den 8MB / s’ye yerleşti. 12MB / civarında benzer zirveler de vardı ve tüm indirme yaklaşık üç dakika 15 saniye içinde tamamlandı.

ExpressVPN birkaç saniye daha uzun sürmesine rağmen, bu testi her iki VPN için yerel ABD sunucularında yaptığımızı belirtmek gerekir. Bu, IPVanish’in “hız” turunda kazandığı tek sunucu konumuydu ve IPVanish’in en iyi sunucusuydu, bu da ExpressVPN’in indirmeler söz konusu olduğunda dünyanın diğer bölgelerinde IPVanish’ten çok daha iyi performans gösterdiği anlamına geliyor.. 

Bununla birlikte, torrent testimizde ExpressVPN ve IPVanish benzer şekilde performans gösterdi ve indirmeyi çok hızlı bir şekilde tamamladı, yani bu tur bir kravatla sona erdi.

Tur: Torrenting Açık kazanan yok, her ikisi için puan

ExpressVPN Logosu
IPVanish Logosu

5

Sunucu Konumları

ExpressVPN’in 2.000’den fazla sunucusu var, bu da çok fazla, ancak NordVPN gibi bazı VPN hizmetleri bunu yeniyor. Bununla birlikte, NordVPN’in ExpressVPN vuruşunun olmadığı yerler, kullanılabilir sunucu konumlarının sayısıdır. ExpressVPN sunucularını 94 ülkede 148 lokasyona sahip. ExpressVPN vs NordVPN ve NordVPN vs IPVanish karşılaştırmaları okuyun.

expressvpn-review-sunucu yerleri

ExpressVPN, sunucu ağındaki çok sayıda kullanılabilir konum söz konusu olduğunda yalnızca bir yarışmacıya sahiptir ve HideMyAss. HideMyAss incelememizi okursanız, 190 ülkede çene bırakan 290 lokasyona sahip olduğunu göreceksiniz.. 

HideMyAss’ın ExpressVPN’in sunucu konum seçenekleri için tek rakibi olduğunu bilmek, IPVanish’in daha küçük bir ağa sahip olduğunu söylemeden hemen hemen devam ettiği anlamına gelir. IPVanish’in 60 ülkede 1.000’den fazla sunucusu var, bu saygın ama ExpressVPN gibi bir üst raf seçeneğini yenmek için yeterli değil. 

IPVanish-Sunucu-Harita

Tur: ExpressVPN için Sunucu Konumları Noktası

ExpressVPN Logosu
IPVanish Logosu

6

Eşzamanlı Bağlantılar

Eşzamanlı bağlantılar tartışmalı olarak ExpressVPN’in en zayıf yönüdür. ExpressVPN sadece maksimum beş eşzamanlı bağlantıya izin verir, bu da oldukça ölçülüdür. 

Yönlendiricinizi, yalnızca bağlantılarınızdan birini kullanırken evdeki tüm cihazlarınızı koruyacak şekilde ayarlamak her zaman bir seçenek olsa da, özellikle sık sık dışarıdaysanız ve genel WiFi kullanıyorsanız bu uygulamada birkaç sorun vardır. 

IPVanish kullanıcılara hesap başına 10 eşzamanlı bağlantı sağlar. Bu, çoğu kişinin VPN’de bir dizüstü bilgisayar almak için bir tabletin bağlantısını kesmek zorunda kalmadan tüm cihazlarını koruyabilmesi için yeterlidir. Doğal olarak, 10 eşzamanlı bağlantı sadece beşten daha iyidir, bu yüzden IPVanish bu IPVanish ve ExpressVPN eşleşmesinde ilk turunu kazandı.

Yuvarlak: IPVanish için Eşzamanlı Bağlantı Noktası

ExpressVPN Logosu
IPVanish Logosu

7

Fiyatlandırma

ExpressVPN ve IPVanish’in oldukça benzer fiyatlandırma modelleri var, sadece birkaç fark var. Yeni başlayanlar için, her VPN sağlayıcısının aylık bir seçeneği vardır, ExpressVPN piyasadaki daha pahalı seçeneklerden biridir ve IPVanish ayda sadece 1 $ daha az gelir.

Daha sonra, IPVanish’in üç aylık bir seçeneği var, ExpressVPN ise altı aylık planlar sunuyor. Yine, aylık maliyete bölündüğünde, üç ay boyunca IPVanish fiyatlandırması, altı ay boyunca ExpressVPN’in aylık ücretlerinden 1 $ daha düşük. 

Son olarak, her iki sağlayıcı da yıllık bir seçeneğe sahiptir. ExpressVPN, bir yıllık planı alırsanız kullanıcılara 3 ay daha fazla ücretsiz olarak verir, bu da toplamda 15 aylık bir abonelik yapar. Bu zaman diliminde IPVanish, ExpressVPN ile karşılaştırıldığında yıllık plan için ayda yaklaşık 50 sent daha az ortaya çıkıyor. 

Her iki sağlayıcı da ücretsiz deneme sunmasa da, ExpressVPN 30 günlük para iade garantisi sunarken, IPVanish’in sadece 7 günlük para iade garantisi vardır. ExpressVPN ayrıca bitcoin, UnionPay, Sofort ve daha fazlası dahil olmak üzere daha fazla ödeme seçeneğini kabul ederken, IPVanish sadece kredi kartlarını ve PayPal’ı kabul ediyor. 

Bu turu aramak zordur ve daha iyi fiyatlandırma potansiyel olarak ihtiyaçlarınıza bağlıdır. IPVanish’in genel olarak fiyatları biraz daha düşüktür, ancak ExpressVPN daha iyi bir para iade garantisi sunar ve daha fazla ödeme seçeneğine sahiptir. Sonunda, daha eşzamanlı bağlantılara izin veren daha iyi bir anlaşma ile eşleştirilen daha düşük fiyatlar nedeniyle bu turu IPVanish’e veriyoruz. 

Round: IPVanish için Fiyatlandırma Noktası

ExpressVPN Logosu
IPVanish Logosu

8

Kullanıcı dostu

IPVanish, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri hemen size gönderen karmaşık ve meşgul bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Pencerenin ortasında, bağlıyken bir ağ trafiği grafiğinin yer aldığı ve bağlı değilken boş olan büyük bir kutu vardır. Bunun altında, protokol ve bağlantı süresi gibi diğer bağlantı bilgilerini gösteren bir kutu da vardır.. 

IPVanish-Hızlı Bağlantı

IPVanish, konumunuzu seçmek için pencerenin sağ alt kısmında birkaç açılır menü kullanır. Bir menü bağlanacağınız ülkeyi, diğeri hangi şehri seçer, diğeri ise seçtiğiniz şehirde hangi sunucuya bağlanacağınızı seçmenizi sağlar. Solda, ayarlara ve arama çubuğuna sahip daha açık bir sunucu listesine erişmenizi sağlayan sekmeler var.

ExpressVPN’in arayüzü, kıyaslandığında, size çok az bilgi verilerek oldukça temizdir. Bir grafik ve bağlantı zamanlayıcısı yerine, ekranın ortasında sadece büyük bir bağlantı düğmesi var.

expressvpn-review-sunucu-navigasyon

IPVanish’in kullanıcı arayüzünün yaklaşık yarısı büyüklüğünde ExpressVPN ile pencere çok daha küçük. Sunucu listesi ExpressVPN ile de daha gezilebilir. Standart sunucu listesinde IPVanish’in aksine zaten bir arama çubuğu vardır ve sunucu konumları bölgeye göre düzenlenmiştir.

Arayüz ve yazılımın kullanım kolaylığının ötesinde, IPVanish’in kill switch’inin çalışma biçiminde de sorun yaşadık. Kill switch, açıldığında VPN bağlı olmadığında tüm trafiği engeller.

Bu, yazılım çalışıyor ve kill anahtarı açıksa, ancak VPN bağlı değilse, internete erişemeyeceğiniz anlamına gelir. IPVanish, yalnızca VPN bağlantısı kesildiğinde değil, herhangi bir nedenle VPN’ye bağlı değilseniz, tercihiniz olsa bile tüm trafiği engelleyecektir..

Bu tür bir uygulama, birçok kullanıcının muhtemelen öldürmeyi çoğu zaman veya her zaman kapatacağı anlamına gelir. Bu, bu özelliği çalışacak şekilde tasarlamanın en iyi yolu değildir ve birçok insanı VPN güvenliğinin kritik bir yönünden uzaklaştıracaktır..

Yuvarlak: ExpressVPN için Kullanıcı Dostu Nokta

ExpressVPN Logosu
IPVanish Logosu

9

Özellikleri

IPVanish’in eklenen zil ve ıslık açısından fazla bir etkisi yoktur. Açılışta otomatik olarak başlayabilir ve başladığında otomatik olarak bağlanabilir, ancak bunlar neredeyse tüm VPN’lerin sahip olduğu çok temel özelliklerdir. 

ExpressVPN, aksine, hem kullanışlı hem de bulunması zor özelliklere sahiptir. ExpressVPN’in en dikkat çeken özelliği mükemmel ayrık tünel açma özelliği. Bölünmüş tünel, hangi uygulamaların VPN’nin korumalı bağlantısını ve hangi uygulamaların standart bir internet bağlantısı kullanacağını seçmeyi mümkün kılar. 

Bu, örneğin, VPN’inizin bağlantısıyla aynı anda bir torrent indirirken normal internetinizle web’e göz atmak için mükemmeldir. Bölünmüş tünel dışında, ExpressVPN daha iyi bir kill anahtarına ve IPVanish’in desteklediği tüm otomatik bağlantı özelliklerine sahiptir.

Her iki VPN’in de 24 saat canlı sohbet müşteri desteği vardır, bu da sorun giderme ve bir şeyler ters gittiğinde yardımcı olur. ExpressVPN’in ayrı tüneli tek başına raundu kazanıyor ve ne kadar yararlı olabileceğini göz önünde bulundurarak daha sık görmekten şaşırdığımız bir özellik.

Round: ExpressVPN için Özellikler Noktası

ExpressVPN Logosu
IPVanish Logosu

10

Karar

Yedi ila üç arasında bir final skoruyla, bir raunt berabere biter, ExpressVPN bu IPVanish ve ExpressVPN karşılaşmasında kolayca kazanır. IPVanish eşzamanlı bağlantıları ve fiyatlandırma turunu (dar olarak) alırken, ExpressVPN’in daha iyi işlevselliği, daha yüksek hızları ve üstün güvenlik ve gizlilik geçmişi ile rekabet edemedi. 

Kazanan: ExpressVPN

ExpressVPN ve IPVanish ile ilgili deneyiminiz varsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. ExpressVPN vs CyberGhost ve ExpressVPN vs PIA karşılaştırmaları da okuyun. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map