En İyi TrueCrypt Alternatifleri: İşi Yapan 5 Sağlayıcı

TrueCrypt, uzun yıllar boyunca ücretsiz, açık kaynak kodlu bir şifreleme yazılımıdır. Ancak, birkaç yıl geri çekildikten sonra, birçok kullanıcı hala bir yedek arıyor. En iyi TrueCrypt alternatifleri için bu kılavuzda, en iyi şifreleme yazılımı kısa listemizden çıkararak beş favorimizi azaltacağız..


TrueCrypt’in çatallarından özel tasarımlara kadar, sizi güvende tutacak bir dosya şifreleme yazılımı listesi derledik. Aşağıdaki seçeneklerden bazılarının ücretli planları olmasına rağmen, birçok ücretsiz araç da mevcuttur. Bununla birlikte, tüm seçimlerimiz dosyalarınızı en son şifreleme algoritmalarıyla güvence altına alacak. 

TrueCrypt için en doğrudan değiştirme, orijinal yazılımın bir çatal olan VeraCrypt’dir. TrueCrypt’den geriye kalanlardan geliştirildi ve modern siber suçlara karşı koruma için güvenliği güncellerken çok benzer bir kullanıcı deneyimi sağladı. 

Kullanımı daha kolay bir araç arıyorsanız, Boxcryptor sağlam bir alternatiftir. Boxcryptor’un sunduğu her şeye erişmek için bir abonelik satın almanız gerekse de, fiyat buna değer. Boxcryptor bulut uyumlu bir şifreleme aracıdır, yani makinenizdeki bulut depolama klasörlerini otomatik olarak bulur ve şifreler.

TrueCrypt Nedir?

TrueCrypt, anında şifreleme gerçekleştirmenize izin veren açık kaynaklı bir şifreleme yazılımıdır. Bir dosya klasöründe sanal şifreli bir disk oluşturarak çalıştı. Bu kurulumla, klasör şifreleme yazılımı ve tam disk şifreleme yazılımı olarak işlev gördü.. 

Yaklaşık beş yıl önce, artık üretilmiyordu. TrueCrypt’i yine de indirebilmenize rağmen, yükleyiciyi barındıran web sitesi, düzeltilmemiş çok sayıda güvenlik sorunu olduğu için artık güvenli olmadığı konusunda uyarıyor. Windows 10’u resmi olarak desteklemiyor, bu nedenle TrueCrypt’in modern sistemlerde çalışmasına ilişkin sorunlar olabilir. 

Açık kaynak kodlu olduğu için, birçok geliştirici TrueCrypt kodunu aldı ve değiştirdi ya da üzerine konuşacağımız çatallar oluşturmak için oluşturdu.. 

TrueCrypt’e Ne Oldu?

TrueCrypt’in geçmişi kayalıktır, bu nedenle size kısaltılmış sürümü vereceğiz. 2004 yılında piyasaya sürülen TrueCrypt, anonim bir ekip tarafından E4M kodunda oluşturuldu. Bu takımda olduğundan şüphelenilen bir kişi, 2012 yılında kara para aklama, cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı ve daha fazlası nedeniyle tutuklanan kartel patronu olan eski bir programcı olan Paul Le Roux idi.. 

Le Roux’un E4M’nin arkasındaki adam olduğu iddia edildi ve cezai takibatları sırasında TrueCrypt’e katılmayı reddetmesine rağmen, çalışanlar sabit disklerini şifrelemek için TrueCrypt kullanmalarını istediklerini bildirdi. 

İlk sürümden kısa bir süre sonra TrueCrypt geliştirme ekibi, Le Roux’un eski işvereni SecurStar tarafından fikri mülkiyet hırsızlığı iddiasıyla durdurma ve vazgeçme mektubu aldı. Ekip, geliştirmeyi derhal durdurdu. 

Le Roux’un TrueCrypt’e dahil olup olmadığı belli değil, ancak ne olursa olsun, yazılımın arkasındaki ekip hızlı bir şekilde geliştirmeyi sonlandırdı. Neyse ki, bazıları orijinal kodun çatalları ve bazıları da kendi şeyleri olan bir dizi TrueCrypt alternatifi var. 

TrueCrypt Alternatifleri: En İyi Açık Kaynak Kodlu Şifreleme Yazılımını Seçme

 1. VeraCrypt
 2. Boxcryptor
 3. Cryptomator
 4. AxCrypt
 5. NordLocker

TrueCrypt değiştirmelerimizi seçerken, temel olarak tüm diski şifreleyebilen yazılım anlamına gelen sürücü şifreleme yazılımına baktık. Bununla birlikte, modern güvenlik önlemlerini kullanan tüm disk şifreleme araçlarını bulmak zor, bu nedenle diğer yönleri dikkate almak için ölçütlerimizi genişlettik. 

Güvenlik

Bir şifreleme hizmetini değerlendirirken en önemli alan güvenliktir. Burada, yerel depolama için AES-256 şifreleme ve paylaşım için RSA-4096’dan daha azını arıyoruz (bunlar hakkında bilgi edinmek için şifreleme açıklamamızı okuyun). Ayrıca, özellikle ana hesap gerektiriyorsa hizmetin ana şifrenizi sıfır bilgisi olması önemlidir.. 

Kullanılabilirlik

TrueCrypt dahil olmak üzere çoğu açık kaynaklı şifreleme yazılımının kullanımı zordur. Bitlocker’ın Windows 10’a eklenmesi ile üçüncü taraf şifreleme yazılımının güvenli ve erişilebilir olması önemlidir. Aşağıdaki seçenekler TrueCrypt’in yerine kullanılabilir, ancak kullanılabilirlik söz konusu olduğunda Bitlocker alternatifleri olarak da kullanılır. 

Fiyat

TrueCrypt ücretsizdi, bu yüzden fiyat büyük bir rol oynuyor. Aşağıdaki seçeneklerimiz en iyi ücretsiz şifreleme yazılımını içerir, yani bir kuruş harcamadan şifrelenmiş dosya ve klasörler oluşturabilirsiniz. Şarj eden birkaç seçenek var, ancak ücretsiz alternatifler var veya upcharge buna değer. 

Bulut Depolama Senkronizasyonu

Son olarak, bulut depolama entegrasyonuna baktık. Bu, TrueCrypt’in bir yönü olmamasına rağmen, modern şifreleme yazılımı için önemlidir. Bulut depolama klasörünüze şifrelenmiş dosyaları dökmenize izin vermenin ötesinde, bulut depolama bilinci aradık. Bu, şifreleme yazılımının Dropbox gibi servislerden klasörleri otomatik olarak algılayıp eklediği anlamına gelir (Dropbox incelememizi okuyun). 

1. VeraCrypt

VeraCrypt, kolayca en iyi TrueCrypt alternatifi olan ücretsiz bir dosya şifreleme yazılımıdır. Bunun nedeni aslında TrueCrypt olmasıdır. Bu, benzer özellikler ve tanıdık bir kullanıcı arayüzü, ancak modern güvenlik ayarlamaları sunan, durdurulan yazılımın bir çataldır. Tüm disk şifrelemesine ek olarak VeraCrypt, Windows yüklenmeden önce dosyaları ve bölümleri de doğrulayabilir ve şifreleyebilir. 

veracrypt-review-sürücü monte

Güvenlik mükemmel. VeraCrypt, sahip olduğunuz her şifreli bölüm için farklı bir şifre kullanır ve şifrelenmiş yazılımın yanında ana şifreyi psuedo-rastgele bir biçimde saklar. Kimlik doğrulaması için hiçbir zaman herhangi bir sunucuya bağlanmak zorunda kalmazsınız, yani VeraCrypt’i çevrimdışı kullanabilir ve dosyalarınızın şifresini çözebilirsiniz. 

VeraCrypt Gizli Birim ve Gizli İşletim Sistemi

Bundan da öte, VeraCrypt gizli hacim özelliğiyle makul bir inkar edilebilirlik sağlar. Gizli ciltler karmaşıktır, bu nedenle ayrıntılar için tam VeraCrypt incelememizi okumanızı öneririz. Kısacası, bir birimi bir birim içinde gizleyebilirsiniz. Bu, birisi sizi ana şifrenizi teslim etmeye zorlarsa, hassas verilerinizi yine de gizleyebileceğiniz anlamına gelir. 

VeraCrypt’in özelliklerini ve güvenliğini ve tanıdık şifreleme sürecini seviyoruz. Ancak, bulut depolama entegrasyonu gibi modern kolaylıkları yoktur. Örneğin, dosyaları OneDrive klasörünüze bırakabilirsiniz, ancak VeraCrypt klasörü kendi başına algılamaz (OneDrive incelememizi okuyun). 

2. Boxcryptor

Boxcryptor mümkün olduğunca TrueCrypt’ten uzak, ama yine de harika bir şifreleme aracı. BestCrypt gibi açık kaynaklı ve biraz hantal olmak yerine Boxcryptor, kullanılabilirlik için tasarlanmış bir perakende aracıdır. Özelliklerden veya güvenlikten de kaybolmaz. 

boxcryptor hesap-link

İlk olarak, fiyatı konuşalım. Boxcryptor ücretli bir şifreleme yazılımıdır, ancak ücretsiz bir plan mevcuttur. Ücretsiz plan, dosya boyutu kısıtlaması olmadan sınırsız şifreleme sunar, ancak şifrelenmiş cihazlarınız için yalnızca bir konum seçebilirsiniz. Ayrıca, ücretsiz plan topluluk desteği ile sınırlıdır ve yalnızca iki cihaza yüklenebilir. 

Boxcryptor incelememizde görebileceğiniz gibi, ücretli plana yükseltme buna değer. Dosya adı şifrelemesine ek olarak, ücretli hizmet e-posta desteği, sınırsız bulut depolama entegrasyonu ve sınırsız yükleme ile birlikte gelir. 

Ayrıca, bulut depolama bilincindedir, Box, Egnyte, SugarSync ve daha fazlası için konumları otomatik olarak algılar (neden en iyi EFSS hizmeti olarak derecelendirdiğimizi görmek için Egnyte incelememizi okuyun). 

Boxcryptor, yerel şifrelemeden çok buluta odaklanmıştır, ancak çok akıcı bir arayüz için birkaç kemiği teslim etmeyi düşünmüyorsanız, maliyete değer. 

3. Şifreleyici

Şifreleme, TrueCrypt ve VeraCrypt gibi, açık kaynaklı bir şifreleme yazılımıdır, ancak bunu hemen bilmiyor olabilirsiniz. Kullanımı çok kolaydır, hızlı bir şekilde sanal sürücüler oluşturmanıza ve bunlar içinde dosya depolamanıza izin verir. Ayrıca, Cryptomator ücretsizdir, yalnızca yükleyiciyi indirdiğinizde bağış isteyin. 

cryptomator-review-şifreli klasör

Korunan dosyalarınızı özel bir dosya biçiminde depolayan diğer şifreleme araçlarının aksine, Cryptomator “şeffaf şifreleme” olarak adlandırdığı şeye sahiptir. Ana anahtar dosyası da dahil olmak üzere dosyalarınızın nasıl şifrelendiğine ilişkin hiyerarşiyi görebilirsiniz. 

Elbette, dosya ve klasörlerdeki veriler anlamsızdır, ancak neler olup bittiğini hala görebilirsiniz. Cryptomator’ın bir klasör hiyerarşisi oluşturduğunu unutmamak önemlidir. Orijinal dizininizin yapısı gizlidir. 

Nasıl korunacağınıza gelince, Cryptomator kaba kuvvet girişimleri için scrypt korumalı AES-256 kullanır. Şifrelenmiş dosyalarınıza erişimi kaybetme endişesi de olmamalıdır. Şifreleyici kayıt gerektirmez ve kaynak kodu sayısız kez kopyalanmıştır. Geliştirme ekibi hayalet olsa bile dosyalarınızın şifresini çözebilirsiniz.  

Kriptomator, kullanılabilirlik söz konusu olduğunda en iyi açık kaynaklı şifreleme yazılımı olabilir. Hizmet hakkındaki tüm düşüncelerimizi Cryptomator incelememizde okuyabilirsiniz. 

4. AxCrypt

AxCrypt şifrelemeyi diğer yazılımlardan farklı şekilde ele alabilir, ancak güvenliği hala sağlamdır. Boxcryptor gibi, AxCrypt de ücretsiz plana sahip ücretli bir şifreleme aracıdır, ancak Boxcryptor’dan daha düşük sıradadır. Ücretsiz planı endişelenmeden kullanabilmenize rağmen, AES-256’nın aksine AES-128’e sahiptir, bu yüzden ücretli varyantı öneriyoruz. 

axcrypt-review-pencere

Boxcryptor gibi, AxCrypt de makinenizde bulunan bulut depolama klasörlerinin farkındadır. Uygulamayı ilk kez yüklediğinizde, klasörleri bulur ve AxCrypt uygulamasına kısayol olarak ekler. 

Platform desteği de mükemmel. AxCrypt, Windows, macOS, Google Play ve App Store’da mevcuttur ve Apple hayranları için CipherShed’e mükemmel bir alternatiftir.. 

Windows’ta AxCrypt bir Bitlocker alternatifi olarak hizmet eder. Şifrelenmiş klasörlerinizi ve dosyalarınızı yönetmek için Windows uygulamasını kullanabilmenize rağmen, yalnızca Windows Gezgini’ni kullanmak çok daha kolaydır. AxCrypt doğrudan entegre olur ve şifreleme işlemini başlatmak için herhangi bir dosya veya klasörü sağ tıklamanıza olanak tanır. 

AxCrypt incelememizde görebileceğiniz gibi AxCrypt’in birkaç sorunu var. Bununla birlikte, tuhaflıklarını öğrendikten sonra kullanımı kolay bir şifreleme aracıdır ve önyükleme yapmak oldukça ucuzdur.. 

5. NordLocker

NordLocker, TrueCrypt’ten alabildiğiniz kadar uzakta olduğu için en son sırada yer alıyor. Yine de, hizmet kayda değer. NordVPN’in arkasındaki ekip tarafından geliştirilen – NordVPN incelememizde görebileceğiniz gibi, en iyi VPN’lerden biri – NordLocker dosyalarınız ve klasörleriniz için bulut farkında şifreleme sağlar. 

nordlocker-review-pencere

Yine de bir maliyet sağlar. NordLocker, Nord’un şifre yöneticisi NordPass’ı (NordPass incelememizi okuyun) yansıtan daha pahalı şifreleme hizmetlerinden biridir. Neyse ki, ücretsiz bir plan var, ancak yalnızca 5 GB’a kadar veri şifrelemenize izin veriyor. 

Yine de, NordLocker kullanımı son derece kolay arayüzü ve paylaşım özellikleri nedeniyle dikkatinize değer. TrueCrypt ve çatalları yerel şifreleme için daha iyi olsa da, NordLocker şifrelenmiş dosyaları paylaşmak için daha iyidir. Kolaylaştırılmış iş akışı, dosyaları güvenli bir şekilde tutarken ortak çalışanlarla kolayca göndermenize ve almanıza olanak tanır. 

Şifreleme Yazılımı Hakkında Birkaç Not

Şifreleme yazılımı, dosyalarınızı yerel olarak korumak için mükemmeldir. Herhangi birinin bilgisayarınıza erişmesi durumunda, dosyalarınızın şifresini çözme anahtarı yoksa hassas verilerinizi göremezler. Bununla birlikte, çoğu şifreleme yazılımı için modern uygulama bulut depolama ile. 

Bulut depolama hizmetleri, dosyalarınızı sahip oldukları sunucularda depolar, bu da bazı endişeleri beraberinde getirir. Yani, bulut depolama sağlayıcısı istedikleri takdirde dosyalarınızı görüntüleyebilir. Şifreleme yazılımı, seçtiğiniz bulut depolama hizmetinizle senkronize edilmeden önce dosyalarınızın yerel olarak şifrelendiği bir geçici çözüm sağlar. 

Yine de bir taşla iki dijital kuşu öldürebilirsiniz. En iyi sıfır bilgili bulut depolama hizmetimiz Sync.com’u kullanarak aynı şeyi başaracaksınız. Sync.com incelememizde görebileceğiniz gibi, dosyalarınız Sync.com’un sunucularına gönderilmeden önce yerel olarak şifrelenir; bu, bir abonelikte bir şifreleme aracının ve güvenli olmayan bir bulut depolama hizmetinin görevini yerine getirir. 

Son düşünceler

TrueCrypt aşağı ve dışarı olabilir, ancak dosyalarınızı güvende tutmak için çok sayıda değişiklik vardır. VeraCrypt, TrueCrypt kodunun kalıntılarından geliştirilen en doğrudan alternatiftir. Bununla birlikte, Boxcryptor, biraz paraya mal olan ancak bu fiyatı haklı çıkarmak için özelliklerle birlikte gelen modern, kullanıcı dostu bir alımdır.. 

VeraCrypt daha doğrudan bir yedek olsa da, Boxcryptor bizim için çoğu kullanıcı için en iyisidir. Çevrimiçi güvenliğin bir kısmı, teknik geçmişi olan veya olmayan herkesin kullanabilmesi için kullanımı kolay araçlar sağlamaktır. Bu cephede, Boxcryptor mükemmel. 

En çok hangi TrueCrypt alternatifiyle ilgileniyorsunuz? Kaçırdığımız çatal var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

TrueCrypt SSS

 • TrueCrypt Neden Kapatıldı?

  TrueCrypt SecurStar’dan durdurma ve vazgeçme mektubu aldıktan sonra kapatıldı ve TrueCrypt geliştirme ekibinin sahip olduğu kodu kullandığını söyledi. TrueCrypt, kavga yerine gelişmeyi hemen durdurdu.

 • TrueCrypt ne kadar güvenli?

  TrueCrypt aktif olarak desteklendiğinde güvenlidir. Bununla birlikte, 2014’ten bu yana herhangi bir güncelleme yapılmadı, yani yazılımdaki potansiyel boşluklar düzeltilmedi. 2019 itibariyle TrueCrypt’in kullanımı güvenli değil.

 • TrueCrypt ne için kullanılır??

  TrueCrypt, aktif olarak desteklendiğinde tüm disk ve bölüm diski şifrelemesi için kullanıldı. Bununla birlikte, yazılım 2019’dan itibaren sonlandırıldı ve 2014’teki son güncelleme ile. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map