Bu günlerde, birçok tarayıcı varsayılan uygulamanın üzerine yüklemeniz için uzantı veya eklenti kitaplıklarıyla birlikte gelir. Bu kütüphanelerin boyutu büyük farklılıklar gösterir, ancak en büyüğü Chrome’dur. Google Chrome’a ​​çeşitli görevler gerçekleştiren eklentiler ekleyebilirsiniz, ancak bu makale için özellikle en iyi tarayıcı güvenlik uzantılarına odaklanacağız.


Bunun nedeni, Chrome’un (Google Chrome incelememizi okuyun), istatistiklerinizi hangi kaynağa sahip olduğunuza bağlı olarak, Chrome’u tercih eden masaüstü kullanıcılarının yüzde 45 ila 70’i arasında bir yere sahip olduğu için dünyanın en popüler tarayıcısı olmasıdır..

Ayrıca, Chrome uzantıları genel olarak Brave, Vivaldi ve Opera dahil olmak üzere Chromium tabanlı diğer bazı tarayıcılarla uyumludur.

Bu nedenle, bu makale büyük ölçüde en iyi Google Chrome eklentilerine odaklanacaktır. Chrome Web Mağazası’ndaki tüm uzantılar Chrome’un kendisiyle uyumlu olsa da, Chromium’dan (Chromium incelememizi okuyun) türetilen tarayıcılarla çalışıp çalışmadıkları daha çok vuruluyor. Genellikle işe yarayıp yaramadığını öğrenmenin tek yolu bunu test etmektir..

En İyi Web Tarayıcısı Güvenlik Uzantısı Nedir??

Güvenlik zor bir sorudur, çünkü güvenlik her türlü uzantıyı kapsayan geniş bir kategoridir. Reklamlar kötü amaçlı yazılımlar için ortak bir vektör olduğundan ve reklam engelleyici genellikle komut dosyası engelleme ve izleme koruması gibi diğer güvenlik ve gizlilik işlevlerini gerçekleştirdiğinden, reklam engelleyiciler muhtemelen en hayati olanlardır..

Bazı tarayıcılar yerleşik olarak bu işleve sahip olsa da (en güvenli web tarayıcı sıralamamızda gördüğünüz gibi), bunlar genellikle özel uzantılar kadar iyi değildir.

Reklam engelleyici

Mahremiyetten bahsetmişken, bu konsepti güvenlik konseptinden ayırmak önemlidir. Yüzeyde benzer görünseler de, ikisi genellikle – ama her zaman değil – birbirleriyle doğrudan çelişkilidir, çünkü daha iyi güvenlik genellikle gizlilik kaybına neden olur. 

Bu nedenle, bu makale için yalnızca Ghostery veya Privacy Badger gibi bazı popüler gizlilik uzantılarını dışlayan güvenlik özelliklerine odaklanacağız..

Devam ederken, şifre yöneticileri güvenlik için inanılmaz derecede yararlı olan başka bir uzantı türüdür. Tarayıcıların çoğu saklanan şifrelerinizi sistem kimlik bilgilerini veya ana şifreyi kullanarak korurken, bu özel bir şifre yöneticisi için uygun bir yedek değildir.

Ayrıca, şifre yöneticileri, hepsini hatırlamaktan endişe etmeden her web sitesi için farklı olan inanılmaz derecede karmaşık şifreler oluşturmanıza olanak tanır..

Şifre-Yöneticisi

HTTP ve HTTPS arasındaki fark, tarayıcı güvenliğinin bir diğer temel konseptidir. HTTPS’den farklı olarak, standart HTTP bağlantıları şifrelenmez, yani tarama trafiğiniz, basit veri toplamadan kötü amaçlı yazılımı doğrudan koda enjekte etmeye kadar her türlü şekilde değiştirilebilir. Bu nedenle, web sitelerini varsayılan olarak HTTPS’ye zorlayan uzantılar inanılmaz derecede faydalıdır.

HTTP vs HTTPS

Günümüzde çoğu tarayıcı JavaScript’i engelleme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, komut dosyalarını engellemek için varsayılan seçenek genellikle çok esnek değildir ve genellikle ne tür komut dosyalarına izin vermek istediğiniz konusunda size daha ayrıntılı bir denetim vermek yerine tamamen ya da hiç değildir. Bu nedenle, özel bir komut dosyası engelleyici yüklemeniz önemle tavsiye edilir.

Senaryo-Engelleme

Birçok tarayıcı, makinenize kötü amaçlı yazılım bulaştırabilecek veya kimlik avı düzenlerine ikna edebilecek kötü amaçlı web sitelerine erişmenizi engellemek için Google Güvenli Tarama gibi güvenli tarama veritabanlarını kullanır..

Ek koruma istiyorsanız, bir uzantı sunan bir virüsten koruma yazılımı aramak isteyeceksiniz, çünkü bunlar internetin karanlık köşelerinde gizlenen şeylerden sizi güvende tutmak için daha da iyi bir iş çıkartacaktır..

Güvenli Tarama-Veritabanı

Son olarak, bir VPN uzantısı yüklemek, web’e göz atarken güvenliğinizi büyük ölçüde artırır. Bir VPN’nin sağladığı anonimliğin yanı sıra, sizi kötü amaçlı yazılım enjeksiyonundan ve diğer siber suçlardan büyük ölçüde koruyan trafiğinizi de şifreler.. 

VPN

Ancak, harika bir Chrome VPN uzantısı için tüm seçenekler göz önüne alındığında, bunları Chrome için en iyi VPN sıralamamızda ayrı olarak ele alıyoruz.

uBlock Menşei

uBlock Origin bir reklam engelleyicidir ve bu konuda mükemmeldir. Ana görevi – reklamları engelleme – harika bir şekilde yapar ve önyükleme yapmak için bir dizi başka güvenlik özelliği sağlar. Örneğin, komut dosyalarını, pop-up’ları, uzaktan yüklenen yazı tiplerini ve videolar gibi büyük medya öğelerini engellemesini sağlayabilirsiniz..

uBlock-Ayarlar

Varsayılan olarak, uBlock Origin, reklamlardan kötü amaçlı web sitelerine, can sıkıcı web sitesi öğelerine, izleyicilere ve daha fazlasına kadar her şeyi engelleyen binlerce önceden tanımlanmış kural ve filtre ile birlikte gelir. Ayrıca, size büyük ölçüde kontrol sağlayan kendi özel filtrelerinizi de ayarlayabilirsiniz..

uBlock-Filtreler

Google Chrome ve Chromium’un yanı sıra uBlock Origin, üzerinde test ettiğimiz diğer tüm Chrome tabanlı tarayıcılarla, yani Opera, Vivaldi ve Brave ile uyumludur (Cesur incelememizi okuyun). 

Eklentinin 2015 yılında uBlock ve uBlock Origin adlı iki ayrı uygulamaya ayrıldığına dikkat edilmelidir ve eski eklentinin ikincisi kadar iyi olmadığı söylenebilir..

Son Geçiş

DashLane, Dashlane vs LastPass karşılaştırmamızda kazanan ve en iyi şifre yöneticisi için seçimimiz olsa da, burada onurlu sözlerle sonuçlanırken, LastPass ana listede bir noktaya sahip.

Bu ilk bakışta tutarsız görünse de, bu makalede sadece tarayıcı uzantılarına bakıyoruz ve yerel masaüstü uygulamalarını yok sayıyoruz. LastPass gerçekten bağımsız bir masaüstü uygulaması sunmadığından, tüm özelliklerinin Chrome uzantısına dahil olduğu anlamına gelir.

Son-Geçiş-Anasayfa

LastPass, LastPass incelememizde ele aldığımız için harika bir ücretsiz plana sahip mükemmel bir şifre yöneticisidir. Şifre yöneticisi, Google’ın tarayıcılarına ek olarak Brave, Vivaldi ve Opera’da (Opera incelememizi okuyun) kullanılabilir, ancak önceden kaydedilmiş şifrelerinizi Brave veya Vivaldi’den içe aktaramazsınız.

Bunun aksine, LastPass’ı Chrome veya Opera ile kullanmak, mevcut şifrelerinizi önce manuel olarak dışa aktarmak zorunda kalmadan içe aktarmanıza olanak tanır.

LastPass-Import

LastPass, tüm şifrelerinizi takip etmenin yanı sıra notları, ödeme kartlarını, banka hesaplarını ve adresleri güvenli bir şekilde saklamanızı sağlar. Tüm bu öğeler kasanızda bulunabilir ve LastPass bunları düzenlemek için klasörler oluşturmanıza da olanak tanır. 

Her öğeye ek iliştirebilirsiniz ve girişler her zaman ana şifrenizle korunsa da, diğer öğe türleri için bunu açıp kapatabilirsiniz.

Kayıt olduğunuz her yeni hizmet veya web sitesi için benzersiz güvenli şifreler oluşturan yerleşik bir şifre üreticisi vardır. Jeneratör, maksimum uzunluğu ve sayılar, semboller ve büyük harflerin dahil edilip edilmeyeceğini ayarlamanıza olanak tanıyan çeşitli ayarların yanı sıra şifreyi kolay okunmasını veya söylenmesini kolaylaştıran ayarlar sunar.

LastPass-Paylaşım-Center

Ayrıca, gerçek şifreyi vermek zorunda kalmadan notlarınızı paylaşmak veya başka birine hesaplarınızdan birine erişim vermek için paylaşım merkezini kullanabilirsiniz. Maalesef, bu özelliğe erişmek için “premium” veya “aileler” planına abone olmanız gerekiyor.

Her Yerde HTTPS

HTTPS Everywhere, kutuda söylediklerini tam olarak yapan basit bir güvenlik uzantısıdır. Bir web sitesine güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden bağlandığınızda (normal HTTP anlamına gelir), uzantı web sitesinin bir HTTPS bağlantısı sunup sunmadığını kontrol eder ve bunun yerine bunu kullanmaya zorlar.

Artık birçok web sitesi varsayılan olarak HTTPS’ye sahip olsa da, şaşırtıcı olmayan sayıda web sitesi hala var. Bu makalenin daha önce de belirttiğimiz gibi, düzenli bir HTTP bağlantısı kullanıyorsanız, trafiğiniz basit gizlice dinlemeden cihazınıza kötü amaçlı yazılım teslimine kadar her türlü manipülasyona karşı savunmasızdır.

HTTPS Everywhere

HTTPS Everywhere, güvenli bağlantılar sunmayan web sitelerinde size yardımcı olmasa da, bu karşılaşılması giderek daha nadir görülen bir şeydir. Ekstra güvenlik istiyorsanız, tarayıcınıza şifrelenmemiş istekleri otomatik olarak engelleyen “tüm siteleri şifreleme” özelliğini de etkinleştirebilirsiniz.. 

Uzantı, Brave ve Tenta (Tenta incelememizi okuyun) gibi birçok popüler tarayıcıyla önceden yüklenmiş olarak gelir ve Google Chrome Mağazası’ndaki sürüm, Opera ve Vivaldi ile standart Chrome ve Chromium ile uyumludur.

NoScript

NoScript, tarama yaparken güvenliğinizi büyük ölçüde artıran başka bir basit eklentidir. Ana amacı JavaScript’in bir web sitesinde çalışmasını engellemek olsa da, bu çoğu tarayıcının bugünlerde yerel olarak sunduğu bir şeydir. 

Bununla birlikte, NoScript, engelleme üzerinde yerleşik ayarın genel olarak yaptığından çok daha fazla kontrol sağlar ve bu onu çok yararlı kılar.

Uzantı üç kategori oluşturur: varsayılan, güvenilir ve güvenilmez. Her biri için komut dosyaları, nesneler, medya, diğer web sayfalarını görüntüleyen çerçeveler, uzak yazı tipleri, WebGL öğeleri ve üçüncü taraf API’lere yönelik istekler dahil olmak üzere hangi öğeleri engellemek istediğinizi seçebilirsiniz.. 

Herhangi bir site izni belirlemezseniz, çoğu web sitesi çerçeveler ve uzak API’ler dışındaki her şeyi engelleyen “varsayılan” ın altına düşer.

NoScript blockable-Elemanları

Web sitelerinin listesi, hiçbir şeyin engellenmediği “güvenilir” kategorisine otomatik olarak dahil edilir. Son olarak, varsayılan olarak yukarıda belirtilen her şeyi engelleyen güvenilir olmayan kategoriye siteleri manuel olarak ekleyebilirsiniz. Tabii ki, bu kategorilerde engellenen şey tam olarak değiştirilebilir ve değiştirilebilir, böylece süreç üzerinde çok fazla doğrudan kontrol sağlar.

NoScript-Kategoriler

NoScript, Google Chrome ve Chromium’un yanı sıra Brave, Opera ve Vivaldi de dahil olmak üzere test ettiğimiz tüm Chromium tarayıcılarla uyumludur (Vivaldi incelememizi okuyun).

Avast Çevrimiçi Güvenlik

Cihazınızın korunmasını sağlamak için kesinlikle en iyi antivirüs yazılımlarından birine sahip olmanız gerekse de, bilgisayarınızla birlikte yaptığınız her şey internette geziniyorsa, bir antivirüs uzantısı güvenliğinizi sağlamak için uzun bir yol kat edecektir..

Avast-Kontrol Paneli

Kötü amaçlı yazılımlar, kimlik avı düzenleri ve diğer siber suçlar, İnternet’e girerken karşılaştığımız risklerdir ve çoğu tarayıcıda güvenli tarama veritabanları olmasına rağmen, bunlar her zaman yeterli değildir. 

Avast Online Security, arama sonuçlarınızı ve ziyaret ettiğiniz web sitelerini kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar ve sizi uyarır. Arama yaparken, her sonuç kullanıcılara bağlantı verdiği web sayfasının güvenli olup olmadığını bildirmek için bir simgeyle işaretlenir.

Avast-Arama-Sonuçları

Kodunda yerleşik kötü amaçlı yazılım bulunan bir web sitesini ziyaret etmeye çalışırsanız, Avast isteğinizi engeller ve ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesinin güvenli olmadığını ve sizi cihazınızın olası kötü amaçlı yazılım bulaşmasından koruyacağını bildirir.. 

Uzantının kararını geçersiz kılmak istiyorsanız (buna karşı önermemize rağmen), engellemeyi aşarak belirli sitelere veya alan adlarına güvenmesini söyleyebilirsiniz..

Avast-Web sitesi-Blok

Avast ayrıca izleyicileri de engeller, bu da güvenliğinizi gerçekten etkilemese bile gizlilik için güzel bir bonus. Testler sırasında, Avast’ın Google Chrome veya Chromium için olduğundan daha fazla kurulum gerektirmeyen üç Chromium tabanlı tarayıcıyla da kolayca çalışmasını sağladık.

En güvenli antivirüs yazılımlarından biri olarak sıralamamış olsak da Avast, masaüstünüz için Avast Pro incelememizde daha fazla bilgi edinebileceğiniz geleneksel bir antivirüs programı da sunuyor..

Mansiyonlar

Yukarıda listelenen uzantıların beşini (hatta birkaçını) yüklerseniz, güvenliğiniz vakaların büyük çoğunluğunda yeterince güçlü olacaktır. Bununla birlikte, Chrome için en iyi güvenlik uzantıları için önerilerimizden hoşlanmıyorsanız, mükemmel derecede yeterli alternatifler sunabilecek bazı onurlu sözleri bir araya getirdik.

Dashlane

Genel olarak en iyi şifre yöneticisi için en iyi seçimimiz olmasına rağmen, Dashlane’nin Chrome uzantısı, şifre yöneticisi sıralamamızın en üstüne çıkmasına izin veren birçok gelişmiş özellikten yoksundur.. 

Örneğin, önceden Chrome’da depolanmış şifrelerinizi manuel olarak dışa ve içe aktarmanız gerekir (bunun için Chrome yer işaretlerini dışa ve içe aktarma konusundaki kılavuzumuzu takip edebilirsiniz).

Dashlane-Anasayfa

Bununla birlikte, Dashlane hala mükemmel bir güvenlik uzantısıdır ve test ettiğimiz Chromium tabanlı tarayıcılarla (Vivaldi, Brave ve Opera) uyumluyken bir şifre yöneticisinden beklediğiniz tüm görevleri kolayca gerçekleştirir. Her zaman olduğu gibi, resmin tamamı için Dashlane incelememize göz atın.

Reklam engelleyici artı

AdBlock Plus, Chromium tarayıcıları için en popüler reklam engelleme uzantısıdır ve ilk beşimize eklemememize rağmen, bu görev için hala iyi bir seçimdir. 

AdBlock Plus ile ilgili temel sorun, bazı şirketler reklamlarını beyaz listeye eklemek için bir ücret ödediğinden, tüm reklamları engellememesidir. Bu oldukça ciddi bir endişe kaynağıdır, çünkü herkesin uzantıyı başlamak için yüklemesinin tek nedeni reklamları engellemek.

AdBlock-Plus-Kontrol Paneli

AdBlock Plus ayrıca uBlock Origin’den daha az yerleşik filtre listesinin yanı sıra daha az seçenek ve ayar ile birlikte gelir. Bununla birlikte, UI’nin kullanımı önemli ölçüde daha kolaydır, bu da tek avantajıdır. UBlock Origin gibi, AdBlock Plus da Cesur, Opera ve Vivaldi ile uyumludur.

ScriptSafe

ScriptSafe, NoScript’e alternatif bir komut dosyası engelleyicidir. Web sitelerinin farklı ayarlarla farklı güven düzeylerine gruplanması gibi aynı işlevselliğin çoğuna izin verse de, testlerimizde NoScript’in olduğu gibi çeşitli web sitesi öğelerini engellemede o kadar etkili olmadığını bulduk. 

Bununla birlikte, komut dosyası engelleme için hala mükemmel bir seçimdir ve önyükleme yapmak için daha hoş bir kullanıcı arayüzü ile birlikte gelir.

Senaryo-Safe

Bu makalede listelenen tüm uzantılarda olduğu gibi ScriptSafe, varsayılan Chrome ve Chromium’a ek olarak Brave, Opera ve Vivaldi ile uyumludur.

Son düşünceler

Bununla, en iyi güvenlik uzantıları listemizi sonuçlandırıyoruz. “Güvenlik uzantısı” terimi çok farklı şeyleri kapsadığından, bu beş seçenek her biri farklı rolleri doldurduklarını görmek için sıralı olmak zorunda değildir..

Bununla birlikte, sıraları güvenlik için ne kadar önemli olduklarına dayanıyor, bir reklam engelleyici ve bir şifre yöneticisi en önemli ikisi. 

Günün sonunda, yalnızca bir güvenlik uzantısı yükleyecekseniz, kesinlikle bir reklam engelleyici olmalıdır, çünkü uBlock Origin gibi bir şeyde bulunan işlevler, tarama yaparken korunmanızı sağlamak için uzun bir yol kat edecektir. internet.

Beşinin de indirilmesi maksimum koruma sağlayacak olsa da, işlevlerinde bir miktar çakışma vardır, bu nedenle özellikle tarayıcı güvenliği ile ilgilenmiyorsanız, bunlardan birkaçını seçmek muhtemelen yeterli olacaktır. Hangi güvenlik tarayıcısı güvenlik uzantılarını kullanıyorsunuz? Beğendiğin birini özledik mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me