Anlık mesajlaşma, görüntülü sohbet veya sosyal medya gibi çevrimiçi biriyle iletişim kurmanın hızlı ve kolay yolları vardır. Bu yöntemlerin daha iyi tartışılabilir olmasına rağmen, dünya hala günde 280 milyondan fazla e-posta gönderiyor. En azından şimdilik, e-postanın burada kalacağı açıktır. Ancak, güvenlik bir sorundur, bu yüzden burada en güvenli e-posta sağlayıcılarını tartışacağız.


E-posta ile ilgili sorun basit. Tarihi protokoller, hesabınızı spam göndermek, diğer çevrimiçi hesaplara kesmek veya önemli verileri silmek için kullanabilen siber suçlulara karşı savunmasızdır. Reklamverenler, devlet kurumları ve e-posta sağlayıcıları bile yazışmanıza büyük ilgi duyuyor.

E-postanın güvenlik açıkları sizi ürkütüyorsa, yeni bir e-posta sağlayıcısına geçmeyi düşünün. Anaakım seçeneklere göre daha fazla güvenlik sunan beşe bakacağız. Her hizmet için, bir hesap, posta kutusu özellikleri ve fiyatlandırma katmanları oluşturarak güvenlik seçeneklerini özetleyeceğiz.

Verilerinizi güvende tutmanın yolları için çevrimiçi gizlilik kılavuzumuza göz atmayı unutmayın. Daha fazla güvenlik önlemi için, gizliliğinizi korumak için 99 aracımıza bakın. Son olarak, daha da fazla ipucu için e-posta güvenliği kılavuzumuza göz atın.

1. ProtonMail

ProtonMail’e kaydolmak kolaydır, yüksek bir koruma standardı ile birlikte gelir ve birçok ödeme planıyla esneklik sunar. Üstteki kiraz, posta kutusunda gezinmeyi ve mesajlara göz atmayı kolaylaştıran basit ama modern arayüzüdür.

Servis mesajları her zaman şifreler. Bir mesaj ProtonMail’in sunucularındaysa şifrelenir. İki ProtonMail hesabı birbirlerine mesaj gönderip alırsa şifrelenir. Kullanıcılar bir şifreleme anahtarıyla dış e-posta adreslerine güvenli mesajlar gönderebilir. Alıcı, mesaja erişmek için gönderenin şifresini kullanır.

ProtonMail mesajları şifrelemek için AES, RSA ve OpenPGP kullanır. Bir kullanıcının iletilerine bile erişemediğini kabul eder. Yine de bu iki ucu keskin bir kılıç, çünkü bir kullanıcının kayıp verilerini de alamıyor. Kurtarma seçeneklerinden fedakarlık yapan, gizlilik ve korumada kazanılan.

Hesap oluşturmak ağrısız bir süreçtir. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken bir kullanıcı adı ve şifre. Parolanızı unutmanız durumunda size bir kurtarma e-postası ekleme seçeneği sunulur.

Görüntü-1-ProtonMail-kurulum kopya

Posta kutusunda gezinmek Gmail, Outlook ve Yahoo’ya benzer. ProtonMail, özel filtreler, yedi varsayılan klasör ve kuruluş için etiketler gibi temel özellikleri sunar. Fare yerine klavyelerini kullanarak gelen kutusunda hareket etmek isteyenler için kısayol tuşları var.

Görüntü-2-ProtonMail-Klavye-Kısayollar

ProtonMail ile E-posta Gönderme

Görüntü-3-ProtonMail-Taslak

ProtonMail kullanıcısı olmayan kullanıcılar için mesajları şifrelemek için, taslak bir e-postanın altındaki bir kilit simgesini tıklamanız, bir şifre oluşturmanız ve “ayarla” yı seçmeniz gerekir.

Görüntü-4-ProtonMail Şifrelendiren-Mesajlar

Kilit simgesinin yanında bir kum saati var. Gönderenler etkinleştirdiğinde, bir sona erme süresine karar verirler. E-posta ve ekleri seçilen zamanda otomatik olarak silinir. Gmail gibi ProtonMail 25 MB’a kadar ek boyutlarını destekler.

Görüntü-5-ProtonMail-Bitiş Zamanlı

ProtonMail Fiyatlandırması

ProtonMail ücretsiz bir sürüm sunuyor. 500 MB depolama alanı ve günde 150 e-posta ile sınırlı bir seçenektir, ancak hiçbir şey ücretsiz güvenliği aşamaz. İlk ücretli plan olan Plus, 5 GB depolama alanı, günde 1.000 e-posta ve ayda 5 ABD doları karşılığında beş e-posta adresi daha sunuyor.

Bir sonraki Profesyonel, aynı miktarda depolama alanı sağlar, ancak kullanıcı başına aylık 8 ABD doları karşılığında sınırsız mesaj, özel alan adı ve daha fazla posta kutusu özelliği sağlar. Üst düzey plan olan Visionary, depolama alanını 20 GB’a çıkarır ve ayda 30 ABD doları karşılığında 50 e-posta adresi sunar.

ProtonMail’in arkasındaki ekip de VPN hizmetleri sunuyor. Daha fazla bilgi için ProtonVPN incelememize göz atın.

Planı: FreePlusProfessionalVisionary
Fiyat:BedavaAylık 5 $8 $ aylıkAylık 30 $
Depolama:500 MB5 GBKullanıcı başına 5 GB20GB
Günlük E-postalar:1501.000SınırsızSınırsız

ProtonMail’e kaydolun

2. Şimdi Kolab

Kolab Now, e-posta, dosya depolama ve işbirliği araçları sunar. Kullanıcıların verileri daha güvenlidir çünkü İsviçre’deki sunucularda depolanır. Yazılım, web postası aracılığıyla kullanılamayan mesaj şifrelemesinden yararlanabilir.

Web sitesi, kullanıcıların kişisel bilgilerini vermeyeceğini ve yazılımını açık kaynak yaparak şeffaflığı desteklediğini söylüyor. Özel bir anahtarın tehlikeye girmesi durumunda ek güvenlik katmanı olarak mükemmel ileri gizlilik kullanır. PFS hakkında daha fazla bilgi için Dropbox rakiplerine genel bakış sayfamıza bakın..

Hesap oluşturmak bir dizi adım gerektirir. İlki temel bilgileri ister: ad ve soyadı, ülke, kullanıcı adı ve şifre. İkincisi, girişte iki faktörlü kimlik doğrulama, depolama alanı miktarı, mobil senkronizasyon ve ödeme planı gibi seçebileceğiniz özel özellikler sunar.

Görüntü-21-Kolab-Şimdi-Hesap-Detaylar

Planların üç çeşidi vardır: yıllık, üç aylık veya aylık. Taahhüt ne kadar uzun olursa, tasarruf da o kadar büyük olur.

Görüntü-22-Kolab-Şimdi-Seçenekler

Kolab Now Sharing

Hizmet paylaşımı teşvik eder. İki Kolab Now hesabı arasında kullanıcılar e-posta klasörlerini, kişi gruplarını, takvimleri ve daha fazlasını paylaşabilir.

Görüntü-23-Kolab-Şimdi-Posta Kutusu

Bu, e-postalarıyla entegre edilmiş bir ofis paketi isteyen kullanıcılar için faydalıdır ve bu da bağımsız uygulamalar arasında geçiş yapma zorluğunu ortadan kaldırır. Aynı zamanda, Dropbox Paper veya Google Dokümanlar için rakip değil.

Görüntü-24-Kolab-Şimdi-Taslak

Etiketleme özelliği, kuruluş için en kullanışlı özelliklerden biridir. Öğeleri sıralamak için kategori görevi gören renk kodlu etiketler oluşturabilirsiniz. İster e-posta mesajı, takvim etkinliği ister not olsun, her öğe bir veya daha fazla etiket görüntüleyebilir.

Görüntü-25-Kolab-Şimdi-Ayarlar

Kolab Şimdi Fiyatlandırma

Kesin olarak, Kolab Now ücretsiz deneme sunmuyor, ancak kullanıcılar ilk 30 gün içinde geri ödeme talep edebilir. Abone olmak aylık 4,50 ABD dolarıdır. Üç ay taahhüt eden kullanıcılar yüzde 1 indirim alırken, yıla gidenler yüzde 3 indirim alacaktır. PayPal, Bitcoin, kredi kartları ve doğrudan banka havalelerini kabul eder.

Planı: MonthlyQuarterlyAnnual
Fiyat:Aylık 4,50 ABD dolarıÜç ayda bir yaklaşık 12,15 ABD dolarıYıllık yaklaşık 37,80 ABD doları

3. Karşı Posta

ProtonMail gibi Countermail de değerli bir güvenlik seviyesi sunar. İsveç’teki disksiz web sunucularını çalıştırarak, bir kullanıcının IP adresinin sızması daha az olasıdır. Arayüz dikkat çekici değil, ancak güvenlikten daha az önemli.

CounterMail alışılmadık sunucularından daha fazla güvenlik önlemi sunuyor. E-posta iletişimlerini güvenli tutmak için OpenPGP, AES ve RSA gibi şifreleme algoritmaları kullanır. Daha havalı özelliklerden biri, her giriş yaptığınızda (ve her yerde) sipariş verebileceğiniz ve isteyebileceğiniz isteğe bağlı bir USB anahtarıdır. Bu iki faktörlü kimlik doğrulamadır ve daha güvenli kalmanıza yardımcı olur.

Kaydolmak kolaydır. Posta kutusuna erişmeden önce bir hesap oluşturmak birkaç saniye sürer. Tek gereken bir kullanıcı adı ve şifre.

Görüntü-6-countermail-kurulum

Posta kutusu görünümü basittir. Ayarlarda, pencerelerin görüntülenme sırasını değiştiren üç yapılandırma vardır..

Görüntü-7-countermail-Posta Kutusu

Bir diğer göze çarpan özellik Safebox. Burada web sitelerine yer işareti koyabilir, giriş bilgilerini not edebilir ve not gönderebilirsiniz. Bu kişisel depolama alanına her eriştiğinizde bir şifre girmeniz gerekecek.

Görüntü-8-countermail-kasası

Sayaç Güvenliği Ayarları

Bir e-posta taslak penceresinin üst kısmındaki kilit simgesinin altında “şifreleme” adı verilen üç güvenlik seçeneği vardır. İlki e-postayı dijital olarak imzalar, bu yüzden mesajın sizden geldiğine şüphe yoktur. İkincisi, bir sonraki paragrafta ele alacağımız mesajı şifreler. Üçüncüsü, CounterMail olmayan genel anahtarınızı kullanma izni verir.

Görüntü-9-countermail-Taslak

İki CounterMail hesabı arasında gönderilen mesajlar otomatik olarak şifrelenir. Harici e-postalar, hedef adres OpenPGP kullanmadığı sürece şifrelenmez. Yine de dijital bir imzaları var ve IP adresinizi gizliyorlar. Mesajlar 32 MB veya daha az eklere izin verir.  

Görüntü-10-countermail-Şifreleme-Mesajlar

CounterMail Fiyatlandırması

Deneme sürümü yedi gün geçerlidir ve yalnızca diğer CounterMail adreslerini e-postayla göndermenizi sağlar. CounterMail’in abonelik tabanlı planları daha uzun taahhütler için indirimler sunar. 1 GB depolama alanı ve altı aylık erişim için 29 ABD doları. Bunun ötesinde, planlar 12 ve 24 ay boyunca depolama alanını 2 GB’a çıkarıyor ve sırasıyla 49 ve 79 dolara mal oluyor. Kullanıcılar bir kerelik ücretler için daha fazla depolama alanı satın alabilir.

CounterMail kredi kartlarını, banka havalelerini ve bitcoin’i kabul ediyor.

Plan: 6 ay12 ay24 ay
Fiyat:29 $49 $$ 79
Depolama:1000 MB2000 MB2000 MB

4. Tutanota

İnternet sitesine göre Tutanota Latince “güvenli mesaj” anlamına geliyor. Sunucuları Almanya’da ikamet ediyor ve katı gizlilik yasalarına giriyor. Bu yasal koruma, göndericiyi, alıcıyı ve tarihleri ​​görebilse de Tutanota’nın bile e-postalarınıza erişmesini engelleyen harici bir engeldir..  

Bir hesapta depolanan e-postaları ve kişileri AES ve RSA ile şifreler. İki Tutanota kullanıcısı arasındaki yazışma otomatik olarak şifrelenir. Kullanıcılar harici e-postaları şifreleyebilir, ancak farklı çalışır. Harici alıcılar, açılması için şifre gerektiren bir e-posta bağlantısı alır. Parolayı girmeleri, e-postayı okumalarına ve şifreli bir mesajla yanıtlamalarına izin verir.

Kurulum işlemi parola nedeniyle zaman alıyor. Tutanota’nın devam etmesine izin vermeden önce minimum sayıda karakter içermeli ve yeterli güce ulaşmalıdır.

Görüntü-11-Tutanota-kurulum

Kurulumun sonunda, şifreyi unutursanız bir hesabı kurtarmanın tek yolu olan bir kurtarma kodu sağlar..

Görüntü-12-Tutanota-Kurtarma

Posta kutusu temiz ve minimal bir görünüme sahiptir. Klasörler otomatik olarak gizlenen bir kenar çubuğunda oturur – bir yan oka tıklamak onu inzivadan çekip ön plana çıkarır. Kullanıcılar tarayıcı penceresinin sağ alt köşesindeki büyük yuvarlak düğmeyi tıklayarak e-posta oluşturur.

Görüntü-13-Tutanota-Posta Kutusu

Çöp kutusu ve spam klasörlerindeki e-postalar 30 gün sonra otomatik olarak silinir.

Tutanota Güvenlik Seçenekleri

Ayarlarda iki faktörlü bir kimlik doğrulayıcı seçeneği var.

Görüntü-14-Tutanota-Ayarlar

Kullanıcıların mesajları için bir şifre oluşturmaları için bir şifreleme seçeneği vardır. Kullanıcılar alıcının harici e-posta adresini girdikten sonra kırmızı kilit taşıyan bir simge olarak görünür. Alanın altındaki bir metre şifrenin gücünü gösterir. Gönderen parolayı tamamladıktan sonra, parolayı alıcıya göndermesi gerekir. E-postalar 25 MB’a kadar ekleri destekleyebilir.

Görüntü-15-Tutanota-Şifreleme-Mesajlar

Tutanota Fiyatlandırması

Tutanota’nın ücretsiz sürümü olağanüstü ve 1 GB’a kadar depolama alanı sağlıyor.

En ucuz ücretli plan, ayda yaklaşık 2 $ ‘a beş e-posta adresi, gelen kutusu kuralı ve sorun giderme desteği sunan Premium’dur. Pro sürümü ayda yaklaşık 7 ABD dolarıdır ve size 10 GB depolama alanı, 20 adede kadar e-posta adresi ve web sayfası görüntüleme için özelleştirme seçenekleri sunar. Tutanota bazı ülkelerde bile indirim sunuyor.

Planı: FreePremiumPro
Fiyat:BedavaAylık yaklaşık 2 $Aylık yaklaşık 7 $
Depolama:1GB1GB10GB
E-posta Takma Adları:1520

5. Hushmail

Hushmail şifreli ve şifresiz mesajlar sunar. Harici adresleri e-postayla gönderirken esnektir, ancak birçoğunun umabileceği sıkı güvenliği uygulamaz. IP adresinizin ve bazı verilerinizin kayıtlarını tutar, ancak web sitesinde izledikleriyle ilgili açıktır.

Hushmail, e-postaları ve anahtarları kendileri şifrelemek için OpenPGP kullanır. Kullanıcılar OpenPGP kullandıkları sürece harici adreslere şifrelenmiş e-posta gönderebilir ve alabilirler. Hizmet iletileri virüslere karşı tarar, ancak bilgisayarlara bulaşmalarını engelleyemez.

Kurulumun ilk kısmı, Hushmail’in beş veya daha fazla kelime uzunluğunda olmasını önerdiği bir kullanıcı adı ve parola ister. Gerçekte, sadece sekiz karakter gerektirir ve bir güç denetleyicisine bağlı değildir.

Görüntü-16-Hushmail-Hesabı

Kullanıcıların bir hesap oluşturmak için kısa mesajla cep telefonuna ihtiyaçları vardır. Kullanıcılar parolalarını kaybederse, kişisel hesaplar için kurtaramazlar. Kullanıcılar giriş yapamazlarsa hesaplar üç hafta sonra otomatik olarak devre dışı bırakılır.

Görüntü-17-Hushmail-Hesap-Aktivasyon

Hushmail ile Mesaj Gönderme

Posta kutusu arayüzü basit ve zariftir. Varsayılan olarak, güvenlik özellikleri kapalıdır, bu nedenle kullanıcıların bunları açmak için tercihlere gitmesi gerekir. Giden iletilerin altında dijital imza ayarlama seçeneği vardır. Kullanıcılar hesaplarını korumak isterse, iki adımlı bir doğrulama ayarını etkinleştirebilir.

Görüntü-19-Hushmail-Posta Kutusu

Şifrelenmiş bir e-posta göndermek, taslak bir mesajdaki bir kutuyu işaretlemek kadar kolaydır. Harici adresler ilk kez şifrelenmiş bir mesaj aldığında, gönderen tarafından oluşturulan bir güvenlik sorusunu cevaplamaları gerekir. Bundan sonra, Hushmail’in web sitesinde oluşturdukları parola ile sonraki iletilere erişebilecekler.

Yazım denetleyicisi yok. Tek bir ek 20 MB veya daha az olmalıdır.

Görüntü-20-Hushmail-Taslak

Hushmail Fiyatlandırması

Ücretsiz deneme sürümü, 25 MB depolama alanı ile 14 gün boyunca Hushmail’in Premium hizmetini sunar. Web, mobil ve masaüstü üzerinden hizmetlerine erişmek bir yıl için 50 ABD dolarıdır. Depolama alanı 10 GB’a yükselir, hiçbir etkinlik olmaz ve etkin olmama süreleri boyunca hesaplar devre dışı bırakılmaz.

Planı: Prim
Fiyat:Yıllık 50 ABD doları
Depolama:25 MB

Son düşünceler

İnternet korkunç bir yerdir. Hiçbir e-posta sağlayıcısı tehditlere karşı yüzde 100 bağışık olmasa da, yukarıda belirtilenler anaakım hizmetlerde oldukça eksik bir güvenlik seviyesi sunuyor. İster hassas iş e-postaları için daha güvenli bir sağlayıcı isteyin, ister kişisel inançlarınız olsun, bunlardan herhangi birinde yanlış gitmek zor.

Web postasının üstünde, önerdiğimiz hizmetlerin neredeyse tamamı iOS veya Android için mobil sürümler sunuyor. Mobil uygulaması olmayan tek kişi Hushmail’dir, ancak e-postalara erişmek için tarayıcınızı sunucusuna yönlendirebilecek “hackler” vardır.

Yukarıdaki beş taneden hiçbiri hayal gücünüzü etkilemezse, altıncı yarışmacımız var. VPN hizmetlerinin bir parçası olarak TorGuard güvenli e-posta hesapları sunar. Bu güvenlik odaklı hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için TorGuard İncelememizi okuyun.

Hangi e-posta sağlayıcısını kullanarak güvende hissediyorsunuz? Kaçırdığımız var mı? Yorumlarda bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me