Chromium vs Chrome: 2020’de Ebeveyn ve Çocuk Dükü Çıktı

Chrome ve Chromium birçok açıdan benzer tarayıcılardır. Chromium, Chrome’un dayandığı kodun çoğunu sağladığından, bunları zaman zaman ayırt etmek zor olabilir. Bununla birlikte, onları ayıran birkaç küçük farklılık vardır. Karışıklığı gidermek için, bu Chromium ve Chrome tarayıcı savaşında onları birbirine düşürüyoruz.


Benzerlikleri nedeniyle, her iki tarayıcı da çoğu kategoride çok yakın puanlar aldı. Chrome kesinlikle daha popüler olmasına rağmen, bu şaşırtıcı değildir, çünkü Chromium öncelikle geliştiricilere geniş bir kamu kullanımı yerine web sitelerini veya yazılımlarını test etmeyi amaçlamaktadır..

Tarayıcıların birbirleriyle doğrudan bu makalede nasıl karşılaştırıldığına odaklanacak olsak da, her bir tarayıcının daha ayrıntılı bir analizi için Chrome incelememize ve Chromium incelememize de göz atabilirsiniz..

Kavga Kurmak: Chromium ve Chrome

Diğer tarayıcı savaşlarımızda olduğu gibi, yarışmacıları beş ayrı turdan geçireceğiz ve her birini kazananlara bir puan vereceğiz. Bu mermiler sırasıyla: özellikler, kullanım kolaylığı, performans, güvenlik ve gizlilik. 

Üç puan alan ilk tarayıcı kazanır, ancak bunlardan biri zafere ulaşsa bile, size tam resmi vermek için beş tur boyunca da devam edeceğiz.

1

Özellikleri

Cihazlar arası senkronizasyon, kullanılabilir uzantılar ve her tarayıcının mobil sürümü gibi diğer küçük öğelere bakacağımız özelliklerle başlayacağız..

Krom

Chromium, Chrome’un yaptığı aynı büyük uzantı kitaplığına erişebilir. Ayrıca, size daha da geniş bir seçenek alanı sunan Chrome Web Mağazası’ndan olmayan uzantıları indirebilirsiniz.. 

Senkronizasyon, çeviri ve diğerleri gibi Google hizmetlerini entegre etmek mümkün olsa da, uzun bir süreç olabilecek ilgili API anahtarlarını manuel olarak edinmenizi gerektirir. Tarayıcıda ayrıca “.aac”, “.h264” ve “.mp3” gibi lisanslı medya codec bileşenleri bulunmadığından, Netflix gibi hizmetler için tarayıcıyı kullanmak istiyorsanız bunları manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Krom-NetflixError

Dahası, Adobe Flash için de destek yok, ancak teknoloji zaten yıllardır çıktığı için bu büyük bir anlaşma değil. Küçük özellikler açısından, Chromium yerleşik bir temel PDF okuyucusu ve bir görüntüyü sağ tıklatarak doğrudan geriye doğru arama yapabilme özelliği ile birlikte gelir.

Krom

Tarayıcılar uzantı kitaplıklarını paylaştığı için Chrome, Chrome Web Mağazası’nda edinebileceğiniz uyarıyla sınırlı olduğu için Chromium ile hemen hemen aynı sayıda üçüncü taraf uzantıya erişebilir..

Chrome ayrıca, cihazlar ve hesabınız arasında senkronizasyon gibi çeşitli Google hizmetleriyle de entegre edilmiştir. Başka bir hizmet, diğer çeviri hizmetlerine kıyasla 103 farklı dilde herhangi bir web sayfasını iyi bir doğrulukla kolayca çevirmenizi sağlayan Google Çeviri’dir..

Krom-GoogleTranslate

Chromium gibi Chrome da aynı temel PDF okuyucuyu ve bir resmi doğrudan aramayı geri alma seçeneğini içerir.

Birinci Tur Düşünceler

Gördüğünüz gibi, Chrome ve Chromium’u özellikler açısından ayıran çok az şey var. Her ikisinin de çok sayıda uzantıya erişimi var ve aynı küçük ve mobil özelliklere sahipler. 

Ancak, senkronizasyon ve yerleşik Google Çeviri desteği ile Chrome diğer Google hizmetleriyle çok daha iyi entegre edilmiştir, ancak Chromium bunun için API anahtarları eklemenizi gerektirir. 

İkisi arasındaki bir diğer büyük fark, tarayıcıyı herhangi bir akış hizmeti için kullanmak istiyorsanız yükleme sırasında fazladan bir adım gerektiren lisanslı medya kodeklerinin ve Chromium’da Flash desteğinin olmamasıdır.. 

Bu faktörler, Chrome’dan hafif bir avantaj sağlar ve buradan bir uzantı yükleyebileceğinize rağmen bu turdaki zaferi verir.

Round: Google Chrome için Özellikler Noktası

Google Chrome Logosu
Chromium Logosu

2

Kullanım kolaylığı

Artık iki tarayıcı arasındaki özellik farklılıklarını ele aldığımıza göre, kullanım kolaylığına geçme zamanı. Burada, her tarayıcının arayüzlerini, ne kadar rahat bir şekilde kurulduklarını, kullandıklarını ve güncellediklerini, sekme yönetimi ve küçük kolaylık özelliklerini inceleyeceğiz..

Krom

Chromium, temiz ve anlaşılması kolay bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Tarayıcı, Opera veya Brave (Opera incelememizi ve Cesur incelememizi okuyun) gibi diğer birçok kişinin temelini oluşturduğundan, çoğu kişi bunu çok tanıdık bulacaktır. Sekmeleri sessize alabilir ve sabitleyebilirsiniz ve sekme kaydırması olmamasına rağmen, yine de açıkça ayrılmış ve tanımlanması kolaydır.

Krom-Tabs

Tarayıcı üç ana masaüstü platformunda da (Windows, macOS ve Linux) mevcut olmasına rağmen, mobil cihazlarda Chromium’u yalnızca Android cihazlarla sınırlayan bir iOS sürümü yoktur. Bu, tarayıcının kullanım kolaylığına büyük bir darbe, çünkü tarama oturumunuza cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde devam edebilmek bu günlerde neredeyse standart bir özellik.

Ayrıca, Chromium için kurulum süreci gereksiz yere karmaşık ve karmaşıktır. Google hizmetleri veya lisanslı medya codec bileşenleri gibi ekstra işlevler eklemek istiyorsanız daha da kötüleşir. Daha yeni bir sürüme yükseltmenin en kolay yolu tarayıcıyı silmek ve sıfırdan yeniden yüklemek..

Krom

Chromium gibi Chrome da, temel kullanıcı arayüzü ikisi arasında aynı olduğundan iyi tasarlanmış ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Chrome, hem masaüstü hem de mobil cihazlardaki her büyük platformda kullanılabilir ve cihazlar arasında kolayca sekmeler gönderebilir veya başka bir cihazda şu anda hangi sekmelerin açık olduğunu görebilirsiniz.

Krom-OtherDeviceTabs

Masaüstünde sekme yönetimi de aynıdır, çünkü yatay sekme kaydırması yoktur. Ayrıca, ayrı ayrı sekmeleri kapatma veya sabitleme seçeneklerine de sahipsiniz, böylece yanlışlıkla kapatılmayacaklar.

Yuvarlak İki Düşünce

Gerçek kullanıcı deneyimi iki tarayıcı için çok benzer olsa da, karmaşık kurulum işlemi Chromium’un kullanım kolaylığına ciddi bir darbe vuruyor. Bu, bir iPhone kullanıyorsanız ve göz atma verilerinizi senkronize etmek istiyorsanız, yine de Chrome’u kullanmanızı gerektiren bir iOS sürümünün olmamasından kaynaklanmaktadır..

Tüm bunların yanı sıra Chrome, Chromium’da tamamen eksik olan farklı cihazlara sekmeler göndermeyi kolaylaştırır. Bunu göz önünde bulundurarak, Chrome bu turu kolayca kazanarak liderliğini sağlamlaştırdı ve skoru lehine 2-0’a getirdi.

Yuvarlak: Google Chrome için Kullanım Kolaylığı Noktası

Google Chrome Logosu
Chromium Logosu

3

Verim

Chrome zaferin eşiğinde olduğunda, performansa geçme zamanı. Bu, her tarayıcının hızını, kaynak tüketimini ve veri kullanımını ve olası kararlılık sorunlarını değerlendirmek anlamına gelir.

Krom

Chromium, benzer hıza sahip Vivaldi (Vivaldi incelememizi okuyun) hariç, test ettiğimiz diğer tarayıcılardan inanılmaz derecede hızlıdır.. 

Bununla birlikte, kaynak tüketimi çok yüksektir, bu nedenle sekmelerinizin birçoğunu aynı anda açık bırakmak isterseniz, belleğiniz hızla tükenir. Ayrıca, tarayıcıda bulunan veri tasarrufu özelliklerinin hiçbir yolu yoktur.

Performans söz konusu olduğunda, Chromium’un tabutundaki gerçek çivi istikrardır. Chromium geliştiriciler için tasarlandığından ve Chrome’un yaptığı kullanıcı testi miktarına yakın bir yere ulaşmadığından, en son sürüm genellikle hataların yanı sıra çeşitli performans seviyeleri ve zaman zaman güvenlik açıkları içerebilir.

Krom

Chrome, Chromium kadar hızlı olmasa da, hem mobil hem de masaüstünde test ettiğimiz en hızlı tarayıcılar arasında yer alıyor. RAM tüketimi bir kez daha yüksek, bu da Chromium tabanlı tüm tarayıcılar tarafından paylaşılan bir sorundur. 

Veri kullanımını sınırlamaya yönelik hiçbir özellik de yoktur, bu nedenle sınırlı bant genişliğine sahip kullanıcılar Puffin gibi alternatifler için başka bir yere bakmak isteyebilir (Puffin incelememizi okuyun).

Yuvarlak Üç Düşünce

Bu, iki tarayıcı arasında çok yakın bir turdu. Chromium daha popüler ağabeyinden biraz daha hızlı olmasına rağmen, aynı zamanda sürekli kamusal kullanım için tasarlanmadığı için sürekli istikrar sorunları riski taşır. Bu, çeşitli hatalar ve kusurlar içerme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle, Chrome biraz daha düşük hızına rağmen bu kategoride kazanır ve bu da skoru 3-0’a çıkarır. Bu, iki son kategorimize bile geçmeden Chrome’a ​​genel zafer kazandırır. Zaten kararlaştırılmış olan victor’a rağmen güvenlik ve gizlilik açısından nasıl karşılaştırdıklarını incelemeye değer olduğu için devam edeceğiz..

Round: Google Chrome için Performans Noktası

Google Chrome Logosu
Chromium Logosu

4

Güvenlik

Bu turda, her tarayıcının güvenlik açısından ne kadar başarılı olduğunu ele alacağız. Buradaki önemli faktörler arasında güvenli tarama veritabanları, HTTP bağlantıları için uyarılar, güncelleme sıklığı, ayrıca reklam ve pop-up engelleyiciler bulunur.

Krom

Chromium, sizi kötü amaçlı web sitelerinden, kötü amaçlı yazılımlardan ve kimlik avı düzenlerinden korumak için Google Güvenli Tarama’yı kullanır. Ayrıca, güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı üzerinden bir web sitesine her bağlandığınızda tarayıcı size net bir uyarı verir. 

Pop-up’lar varsayılan olarak engellenir ve yerleşik bir reklam engelleyici olmamasına rağmen, bu amaçla kullanılabilecek çok sayıda uzantı vardır.

Krom-PopUpBlocker

Chromium’un güvenliğindeki en büyük kusur otomatik güncelleme eksikliğidir. Güncelleme sıklığı iyi olsa da, kullanıcılar en son sürümde kalmak istiyorlarsa tarayıcıyı manuel olarak kaldırmalı ve en yeni sürümü sıfırdan indirmelidir.. 

Bu, şüphesiz birçok kullanıcıyı çeşitli güvenlik açıklarına karşı savunmasız bırakır, bu da otomatik güncellemeler alan diğer tarayıcılarda kendinizle ilgilenmemeniz gerekmez..

Krom

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Chrome, koruma için Google Güvenli Tarama’yı da kullanıyor. Güvenli olmayan bir bağlantıya göz atarken Chromium ile aynı uyarıyı alırsınız ve pop-up’lar varsayılan olarak engellenir. Chrome Web Mağazası’nda seçebileceğiniz sayısız seçenek olduğu için, yüklenecek bir reklam engelleyici bulmak kolaydır.

Krom-HTTPWarning

En güvenli web tarayıcısı seçenekleri hakkındaki yazımızda belirtildiği gibi güncelleme sıklığı da mükemmel. Bu önemlidir, çünkü geliştiriciler siber suçlarla sürekli bir mücadele içindedir ve güvenlik deliklerini mümkün olduğunca çabuk kapatmayı önemli kılar.

Yuvarlak Dört Düşünce

Hem Chromium hem de Chrome güvenlikle iyi performans gösteriyor. Kullanıcıları kötü amaçlı web sitelerinden korumak için Google Güvenli Tarama’dan yararlanırlar ve güvenli olmayan bir bağlantıya göz atarken net bir uyarı alırlar.

Güncelleme sıklığı da harika, her iki tarayıcı da birkaç günde bir yeni güncelleme alıyor. İkisi de yerleşik bir reklam engelleyici ile gelmese de, bu bir uzantı olarak bulmak kolaydır ve her ikisi de varsayılan olarak pop-up’ları engeller.

Bu kategorideki ikisi arasındaki temel fark otomatik güncellemelerdir. Chrome, kullanıcıdan herhangi bir manuel girdi gerektirmeden yeni güncellemeleri indirip yüklerken, bu Chromium’da bulunan bir şey değildir. 

Bu, kullanıcıların kendilerini eski bir sürümde hızla bulabilecekleri ve çeşitli siber saldırılara karşı inanılmaz derecede savunmasız bırakacakları anlamına gelir. Bu nedenle Chrome başka bir kazanç yakaladı ve skoru 4-0’a getirdi.

Round: Google Chrome için Güvenlik Noktası

Google Chrome Logosu
Chromium Logosu

5

Gizlilik

Son turumuzda, iki tarayıcının gizliliğine bir göz atacağız. Bu, tarama geçmişinizi, gizlilik skandallarını, veri toplama politikalarını ve verilerinizin toplandıktan sonra tam olarak ne için kullanıldığını kaydeden hizmetleri içerir..

Krom

Chromium açık kaynak kodluyken, tarayıcının standart sürümü hâlâ Google’a birçok geri arama içermektedir. Otomatik olarak tamamlanan URL’ler ve arama önerileri gibi özellikler de varsayılan olarak dahil edilir ve etkinleştirilir; her ikisi de Google’ın tarama ve arama geçmişinizi toplamasına ve analiz etmesine olanak tanır.

Bununla birlikte, tüm bu özelliklere sahip olmayan, ana şirkete yapılan çeşitli gizli geri çağrıları da çıkaran bir Chromium sürümü var. Buna “ungoogled” Krom denir ve hem Chrome hem de standart Chromium’dan daha iyi gizlilik sağlayan bir sürüm sağlamak amacıyla gönüllüler tarafından korunur.

Krom-Ungoogled

Krom

Chrome, kötü gizliliği nedeniyle ünlüdür. Google’ın tüm işletme modeli reklamlara dayanmaktadır ve kullanıcı verilerinizi diğer şirketlere satmazken, gizlilik politikasında bilgilerinizi sundukları reklamları kişiselleştirmek için kullanacağını itiraf eder.

URL otomatik tamamlama ve arama önerileri gibi hizmetleri kapatabilseniz de, bunun tarama geçmişinizi görmesini engellediğini söylediğinde Google’a güvenmek zordur. 

Bunun nedeni, şirketin NSA’nın PRISM programıyla işbirliği yapmak ve kullanıcıların izinlerini reddetmesine rağmen konum verilerini toplamaya devam etmek gibi çeşitli gizlilik skandallarında yer almasıdır..

Krom-GoogleServices

Hem Chrome’u hem de Chromium’u kapsayan gizlilik politikası da korkunçtur, çünkü şirketin tam olarak hangi verileri topladığını ve durdurmak için ne kadar yapabileceğinizi belirlemek zordur.

Beşinci Tur Düşünceler

Ne Chrome ne de Chromium gizlilik açısından iyi değil. Hem Google’a ait oldukları hem de geliştirildikleri için, ortak bir gizlilik politikası ve veri toplama konusunda korkunç bir üne sahipler. 

URL’lerin otomatik olarak tamamlanması ve optimize edilmiş arama önerileri gibi hizmetler her iki tarayıcıda da varsayılan olarak etkindir ve bu da Google’a tüm tarama ve arama geçmişinize erişim sağlar.

Neyse ki, Google geçmişinizi nasıl sileceğinizle ilgili kılavuzumuzu izleyerek Google’ın size kaydettiği verileri silebilirsiniz. Google, bu sorun söz konusu olduğunda çok güvenilmez olduğu için, radarın altında uçtuğunuzdan emin olmak için anonim tarama kılavuzumuzu da okumanızı öneririz..

Benzerliklere rağmen, Chromium’un “unogogled” versiyonunun varlığı ona bir avantaj sağlıyor. Bu, tarayıcının standart sürümü olmasa da, size Google’ın çeşitli geri aramalarını iptal etme seçeneği sunarak şirketin ürünlerine özgü gizlilik sorunlarının çoğunu çözme seçeneği sunar.. 

Bu nedenle, Chromium nihayet bir puan almayı başarıyor ve bize 4-1’lik bir final puanı bırakıyor.

Round: Chromium için Gizlilik Noktası

Google Chrome Logosu
Chromium Logosu

6

Son düşünceler

Özellikler ve performans turlarında yakın bir yarışma olsa da, Chrome hala ikisini de dar bir şekilde kazanarak ve Chromium’u hem kullanım hem de güvenlik açısından yenerek kolay bir zafer kazandı.. 

Chrome temiz bir süpürme yapabilir gibi görünüyordu, ancak korkunç gizliliği bunu yapmasını engelledi ve Chromium’un savaş sona erdiğinde bir puan kazanmasına izin verdi.

Kazanan: Google Chrome

Chrome bu karşılaştırmanın tartışmasız kazananı olsa da, daha yakın bir yarışma için Firefox ve Google Chrome savaşımıza göz atabilirsiniz. 

Şimdilik, Chrome ve Chromium hakkında ne düşündüğünüzü bilmek istiyoruz. Chrome’un kazanmayı hak ettiğini mi yoksa “ungoogled” Chromium’un ve üstün gizliliğinin varlığının, eski kategorinin diğer kategorilerdeki dar zaferlerini bir kenara bırakacak kadar olduğunu kabul ediyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zamanki gibi, okuduğun için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me