Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzu: 2020’de Web’de Nasıl Güvende Kalınır

Son yıllarda mahremiyet saldırı altında. Dünyadaki hükümetler, insanların çevrimiçi etkinliklerini gözlemlemek ve kişisel verileri kaydetmek için programlar oluşturmuştur. Bunlar, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı gibi, yurtdışındaki alıcılara bağlı e-postaları ve çağrıları toplayan hafif, büyük ölçüde pasif gözetimden Çin gibi yerlerde sansür ve izlemenin kullanılmasına kadar uzanıyor..


Devletin yanı sıra, uygun önlemleri almıyorsanız internet servis sağlayıcınız çevrimiçi yaptığınız her şeyi görebilir. Ayrıca, birçok şirket web’deki etkinliğinizi izlemekle ilgileniyor ve bunu çeşitli yöntemler kullanarak yapıyor.

Oranlar, insanların aradığınız her şeyi ve ziyaret ettiğiniz her web sitesini görmesini istemiyorsunuz ve anlaşılır bir şekilde şirketlerin ve hükümetin de bunu yapmasını istemezsiniz. Bu çevrimiçi gizlilik kılavuzunda, bu kuruluşların sizi çevrimiçi olarak nasıl izlediğine, etkinliklerinizi izlemeye ve durdurmak için neler yapabileceğinize derinlemesine bakacağız..

Çevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz

 1. Tarama işleminizi anonim tutmak için bir VPN kullanın.
 2. Daha güvenli şifreler kullanabilmeniz için bir şifre yöneticisi kullanın
 3. Kötü amaçlı yazılım ve çerezlerden kurtulmak için virüsten koruma yazılımı kullanın
 4. Çevrimiçi yedeklemeyi kullanarak virüs bulaşmış olsanız bile dosyalarınızı geri yükleyebilirsiniz
 5. Google’ın arama motorundan kaçının
 6. Sosyal medyadan, özellikle Facebook’tan kaçının

Saldırı Altında Gizlilik

saldırı altındaki gizlilik

Gizliliğinizin en korkunç ve en ağır düşmanı olan hükümetle başlayacağız. Zamanla, 1984 benzeri bir gerçeğe daha yakınlaştık, birçok ülkedeki hükümetler yasal olarak kullanılabilecek şifreleme türlerini zayıflatarak vatandaşlar için daha az çevrimiçi güvenlik için lobi yapıyorlar..

FBI gibi bazı ajanslar da şirketleri, ajansların bunlara girmesine izin verecek şekilde sömürülebilir arka plana sahip cihazlar tasarlamaya çalıştılar. Şirketler, arka kapının sadece bu “hayırsever” devlet kurumları tarafından kullanılmayacağını bilmekle kalmayıp, aynı zamanda kullanıcılarının verilerini bilgisayar korsanları ve diğer kötü niyetli organlar için de riske atacaktır..

Hükümetin yaklaşmakta olan tehdidini çok daha acil bir şeye bakarak, ISS’niz çevrimiçi yaptığınız her şeyi kaydedebilir. 2017 itibariyle, bu bilgileri ABD’de yansımalar olmadan bile satabilir..

Bu bilgilerle ilgilenen şirketler, kim olduğunuzu, neyi beğendiğinizi ve nasıl yaşadığınızı net bir şekilde gösteren verileri analiz etme yöntemleri geliştirdi. Geliriniz, okula gittiğiniz yer ve hatta yaşadığınız yer gibi kişisel bilgiler hakkında sadece iyi bir fikir edinebilirler..

Çoğu insanın bir Amazon Alexa cihazına, Google Home’a ​​ve hatta her zaman dinleyen bir akıllı telefona sahip olduğu anlamına gelmez. Bulutun son durumlarında okuduğunuzda, bu tür sistemler sizin hakkınızda şaşırtıcı miktarda hassas bilgi kaydeder ve bilir, ayrıca hepsini sosyal medya hesaplarınıza bağlar.

Neredeyse her şirketin ve kendi hükümetinizin verilerinizi istediğini ve bunu elde etmek için milyonlarca yolu olduğunu bilmek dehşet verici olabilir. Neyse ki, kendinizi bilgi ile donatmak ve gizliliğinizi korumak, diğerleri için istila etmek kadar kolaydır.

Gizliliğe Yönelik Tehditler

Gizlilik tehditleri birçok kaynaktan geldiğinden, kişisel siber kabarcıklarınızı istila etmek için kullanılan yöntemler çoktur..

Her tehdidin önemi, çevrimiçi ortamda ne yaptığınıza bağlı olarak değişir. Web tarayıcınızı ve internetinizi kilitlemek ortalama bir kullanıcı için en önemli şey olsa da, şeyleri işleyen biri anonimliklerini korumak için daha fazla adım atmak isteyebilir.

Kendinizi korumak için kullanabileceğiniz yöntemlere girmeden önce, gizliliğinizin ihlal edilebileceği bazı yollara bakalım çünkü düşmanınızı bilmek savaşın yarısıdır.

İzleme ve Tarayıcı Parmak İzi

tarayıcı parmak izi

Web sitelerinin sizi web’de takip etmesinin ve çevrimiçi davranışınızı gözlemlemesinin en basit yollarından biri, tarayıcınızın parmak izine dikkat etmektir. Web sitelerinin, hangi web tarayıcısını kullandığınızı, monitörünüzün ayarlandığı çözünürlüğü ve diğer birçok özellik gibi bilgisayarınız hakkında uzun bir yazılım ve donanım ayrıntısı listesi görmesi kolaydır..

Örneğin, her gün binlerce kişi Google Chrome ile belirli bir web sitesini ziyaret edecek olsa da, pek çok kişi Chrome sürüm numarası, yüklü uzantılar, Windows sürüm numarası ve sahip olduğunuz diğer özellik ve ayarların aynı kombinasyonuna sahip olmayacak. Çoğu durumda, bu, tarayıcı parmak iziniz haline gelen benzersiz bir bilgi kombinasyonu oluşturur.

Panopticlick ve Am I Unique gibi web siteleri, tarayıcınızın parmak izinin ne kadar farklı olduğunu görmek için mükemmeldir. Bu web siteleri, bilgisayarınızla ilgili bilgilerin web siteleri tarafından ne kadar görünür olduğunu ve bu parmak izinin ne kadar nadir olduğunu gösterebilir.

Daha güvenli bir web tarayıcısı bu konuda yardımcı olabilir, ancak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri farklı uygulamalar için birden çok web tarayıcısı kullanmaktır. Örneğin, diğer her şey için Facebook ve Google Chrome’a ​​erişmek için Mozilla Firefox’u kullanabilirsiniz..

Bu şekilde, Facebook’un WebMD ve WebMD’de kontrol ettiğiniz özel bir şeyi bilmesini Facebook’tan kimliğinizi öğrenmesini engelleyebilirsiniz..

Gizliliğinizi bunlardan ve diğer tehditlerden korumanıza yardımcı olabilecek ücretsiz araçlar söz konusu olduğunda seçenek eksikliği yoktur. Gizlilik toplantınızı korumak için 99 aracımızda bunları okuyabilirsiniz.

Herkese açık WiFi

halka açık WiFi

Herkese açık WiFi yalnızca üretken olmakla kalmaz, aynı zamanda ileri teknoloji otellerden yerel McDonald’lara kadar her yerde pratik olarak beklenir. Bu yüzden çoğu insan “Hotel X WiFi” veya “Restaurant Y WiFi” adlı bir yönlendiriciye bağlanma hakkında iki kere düşünmezdi.

Bu bir hata. Siber suçluların insanların kendilerine bağlanma olasılığı olan yerlerde yem WiFi ağları kurmaları bile kolay, yaygındır. Ardından, işletmenizle ilgili olarak, o kişi çevrimiçi trafiğinizi filtreleyebilir, etkinliğinize bakabilir ve finansal bilgiler gibi şeyleri kolaylıkla alabilir.

Herkese açık WiFi makalemizdeki tehlikelerde bu konuya daha ayrıntılı bir şekilde baktık, ancak neyse ki, kısa bir süre içinde inceleyeceğimiz bir VPN ile düzeltmek kolay bir sorundur.

İSS’niz

internet servis sağlayıcısı

Tartıştığımız gibi, ISS’niz, baktığımız yem WiFi gibi, çevrimiçi etkileşimleriniz için aracı görevi görür. Bunun nedeni, bilgisayarınızın önce ISS’niz tarafından çalıştırılan bir DNS sunucusuna erişmesi gerektiğidir. Bu, DNS sunucusuna gittiğinizde nereye gittiğinizin ve çevrimiçi olduğunuz şeylerin günlüklerini tutmalarını sağlar.

Daha da kötüsü, birçok İSS bu bilgiyi neredeyse isteyen herkese satar. Ayrıca, telif hakkı yasalarının ihlal edildiğinden şüphelenirlerse kayıtları soruşturmalara veya diğer şirketlere verebilirler..

Yine, bunu düzeltmek kolaydır. Harika bir başlangıç, DNS’inizi manuel olarak değiştirmektir ve bunu yapmak kolaydır. ISS’nizin DNS sunucusundan yönlendirilmekten Cloudflare’nin 1.1.1.1 gibi daha güvenli bir üçüncü taraf seçeneğine geçiş yapabilirsiniz.

Tarayıcı Ele Geçirme

Çevrimiçi gizliliğiniz için bir başka tehdit de tarayıcı kaçırmaktır. Siber suçluların tarayıcınızdaki varsayılan arama motoru gibi ince veya bazı durumlarda ince olmayan ayarları değiştirmek için kullandıkları bir tekniktir.

Bu, internet trafiğinizin çoğunu arama motoru veya web sitesi aracılığıyla yeniden yönlendirmelerine ve sizinle ilgili birçok bilgi toplamasına olanak tanır. Tarayıcıyı ele geçirmenin diğer biçimleri arasında ana sayfanızı ve hatta varsayılan tarayıcınızı değiştirme yer alır.

Neyse ki, Microsoft, bu değişiklikler otomatik olarak yapılmadan önce kullanıcı onayını içeren bir onay işareti ekleyerek bunu önlemek için adımlar atmıştır. Bu, çevrimiçi gizlilik söz konusu olduğunda, şeylere göz kulak olmanın ve sağduyulu davranmanın önemine harika bir örnek..

Microsoft, fazladan onay için kontrol edilmesine rağmen, insanların Windows tarafından sunulan uyarıyı okumadıkları ve dürtü üzerine “evet” i tıkladıkları için bu saldırıların devam ettiğini buldu. Siz göz atarken açılan pencerelere göz kulak olmak ve hangi web sitelerinin bulunduğunuzdan haberdar olmak, siber güvenliği artırmak için uzun bir yol kat eder..

Gizliliğinizi Koruma

Artık gizliliğinizin ihlal edilebileceği ana yollara baktığımıza göre, kendinizi korumak için yapabileceğiniz bazı şeylere bakalım. Yine, bunların hepsi herkes için gerekli olmayacak.

Çevrimiçi ortamda ne yaptığınıza ve en çok endişe duyduğunuz güvenlik ihlallerine bağlı olarak, kendinizi korumak için farklı önlemler alınabilir.

VPN kullanın

VPN

VPN veya sanal özel ağ, Internet etkinliğinizi, olduğundan farklı bir şeye benzemek için maskelemenin bir yoludur. Bu, yalnızca ISS’niz veya sizi herkese açık WiFi’den izleyenler gibi aracı değil, aynı zamanda bir tarayıcı parmak izi kullanarak sizi web sitesinden web sitesine kadar izlemeye çalışan şirketler.

Temel olarak, bir VPN, internet bağlantınızı dünyanın başka bir yerindeki bir sunucu aracılığıyla zıplayarak başka bir yerden başka biriymişsiniz gibi görünmenizi sağlar.

Bu, ISS’nizin veya sahte ortak WiFi’ye sahip bir kişinin gördüklerini bozabilir. Sonunda, VPN sunucusundan bağlanıyor gibi görüneceksiniz ve iziniz etkili bir şekilde orada sona erecek. Bu, hangi web sitelerine eriştiğinizi bilmelerini önler.

Web siteleri artık sizi kendi IP adresiniz olarak görmeyecek, bunun yerine VPN sunucusunun IP adresini görecek ve bu da sizi birçok izleme biçiminden gizleyecektir. Bu, Çin’in İnternet’in sansürünü zorlayan Büyük Güvenlik Duvarı gibi şeyleri dolaşmak için de kullanılabilir..

VPN’lerin saf kullanımı ve sundukları gizlilikteki büyük artış, pazarın seçeneklerle dolu olduğu anlamına geliyor. Bazıları iyi, bazıları değil. Bir VPN kullanmanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız, sınırlı özelliklere sahip birkaç ücretsiz VPN hizmeti vardır. Bununla birlikte, çoğunun, ISS’nizin yaptığı gibi bilgilerinizi satmalarına izin verebilecek şüpheli gizlilik politikaları var..

Bir sonraki adımı atmaya istekliyseniz de tonlarca ücretli VPN var, bu nedenle en iyi VPN toplantımıza göz atmanızı öneririz. Alternatif olarak, neden en iyi önerimiz olduğunu görmek için doğrudan ExpressVPN incelememize gidebilirsiniz..

Parola Yöneticisi Kullanma

şifre yöneticisi

Hemen hemen herkes hesap güvenliğinin temellerini bilir, örneğin sadece “password1” veya bu satırlar boyunca bir şifre kullanmak yerine güçlü bir şifre oluşturmak gibi. Ne yazık ki, şifre güvenliğinin temelleri, farklı web sitelerinde farklı şifreler kullanmayı ve önemli hesaplar için sık sık şifrenizi değiştirmeyi de içerir..

Çoğu kullanıcının çevrimiçi olduğu yüzlerce hesapla, şifre sayısını yönetmek ve bunları gerektiği kadar manuel olarak değiştirmek neredeyse imkansızdır. Özel şifre yönetim yazılımı devreye giriyor..

Çoğu web tarayıcısı sizin için şifrelerinizi kaydetme yeteneğine sahip olsa da, iyi bir şifre yöneticisi güçlü şifreler üretecek, her web sitesi için benzersiz şifreler sunacak, çok eski olduklarında şifreleri değiştirecek ve hatta sizi şüpheli etkinliklere karşı uyaracaktır..

Ayrıca, çoğu şifre yöneticisi bilgilerinizi şifreler ve hatta şifre yöneticisi operatörünün sunucusunda depolanmış olsa bile özel bilgilerinizi görmesini engelleyen sıfır bilgili bir kurulum kullanır..

Şifre yöneticileri ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama sunar, bu da istenmeyen ziyaretçilerin şifrelerinizi ve bilgilerinizi görmesini zorlaştırır; bu, yerleşik tarayıcı şifre yöneticilerinin söyleyebileceğinden çok daha fazladır.

Bir şifre yöneticisinin avantajlarından yararlanmak ve çevrimiçi yaşamınızı daha güvenli ve hızlı hale getirmek istiyorsanız, en iyi şifre yöneticisi makalemize gidin. Yine de daha doğrudan bir öneri arıyorsanız, neden sevdiğimizi görmek için Dashlane incelememizi okuyun.

Antivirüs Kullanımı

antivirüs

Çoğu insanın aşina olduğu siber güvenlik ve çevrimiçi gizlilikteki iyileştirmelerden biri de bir virüsten koruma yazılımıdır. Virüsler, fidye karşılığında bilgilerinizi çalan fidye yazılımlarından tarayıcınıza eklenmiş izleyicilere kadar birçok çevrimiçi tehdidi kapsar..

İyi bir antivirüs, bu tür bir şeyin olmasını önlemek için uzun bir yol kat edebilir ve birçok antivirüs, botnet ve tarayıcı kaçırma saldırılarını önlemeye yardımcı olarak genel güvenliği daha da artıran birçok ek özellik sunar..

Tonlarca ücretsiz antivirüs yazılımı seçeneği olmasına rağmen, çoğu en iyi ücretli antivirüs yazılımının sahip olduğu daha geniş özelliklere sahip değildir. Antivirüs söz konusu olduğunda en iyi seçimimiz, Bitdefender Antivirus incelememizde ayrıntılı olarak okuyabileceğiniz Bitdefender..

Güvenli Yedekleme

Verilerinizi yedeklemek önemlidir ve birçok durumda zaten sizin için yapılır. Android ve iOS cihazlar buluttaki bazı resimleri ve bazen de diğer verileri yedekler.

Verilerin yedeklenmesi sadece duygusal nedenlerle değil, aynı zamanda kayıt tutma gibi şeyler için de önemlidir. İCloud hesaplarının saldırıya uğradığı ve hassas görüntülerin çekildiği çok sayıda ünlü profil var.

Hangi tür bulut depolama hizmetinin sizin için en iyi olabileceğini belirleyen veri türü ve risk düzeyi. Bir iş çözümü arıyorsanız ya da sadece fotoğrafları ve değerli anılarınızı yedeklemek istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca seçenek var.

Diğer Gizlilik İpuçları

VPN, antivirüs ve şifre yöneticisi gibi önemli şeylerin yanı sıra, çevrimiçi gizliliğinizi korumanın yalnızca bir iki dakikanızı alacak birçok yolu vardır..

Birincisi, çoğu izleyiciyi Ghostery gibi basit bir uzantıyla engellemek kolaydır. Ücretsizdir ve bir dakikadan daha kısa bir sürede kurulabilir. Web’deki izleyicilerin tarama alışkanlıklarınız hakkında bilgi toplamasını engeller ve belirli bir web sitesinde algıladığı izleyicileri gösterir, bu da hangi şirketlerin tarama geçmişinizle ilgilendiğini ve tam olarak neyi izlediklerini bilmenize yardımcı olur.

Casusluktan endişe duyanlar için bir başka popüler gizlilik seçeneği, Pidgin gibi şifreli bir elçidir. Şifreleme gizlilik için güçlü bir araçtır ve çoğu durumda hükümet süper bilgisayarlarının bile görmesi neredeyse imkansızdır ve mesajlarınıza tonlarca güvenlik ekler.

Bazı arama motorları diğerlerinden daha iyidir. Google’ın sizi izlememesini tercih ediyorsanız, örneğin, çok güvenli bir alternatif olan DuckDuckGo’yu kullanabilirsiniz.

Ek bir bonus olarak, sosyal medyada paylaştıklarınızla rahat olmanızı öneririz. Facebook ve benzerleri birçok insan için oldukça önemli olsa da, her sosyal medya platformu bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşır. Dikkatli olmak, satmak için daha az şey olduğu anlamına gelir.

Son düşünceler

Önümüzdeki yıllar çevrimiçi gizlilik söz konusu olduğunda anlatacak. Neyse ki, İnternet gizliliğini gözetleme ve casusluktan uzak tutmak için mücadele eden çevrimiçi gizlilik için birçok savunucu var..

Ne yazık ki, bilgilerinizi almak için ölü olan çok sayıda insan ve grup var. Bununla birlikte, yöntemleri iyi belgelenmiştir ve iyi bilgilendirilmiş insanların anlayışının dışında değildir..

Bu makalede sadece yüzeyi çizmemize rağmen, sizi çevrimiçi olarak daha anonim hale getirebilecek yönleri ele aldık. Daha fazla bilgi edinmek için sizi doğru yönde yönlendirmenize yardımcı olacak bağlantılar sağladık ve gizliliğinizi kendi ellerinize almaya başlamak için bilgiyle donanmış bir duygudan uzaklaşabileceğinizi umuyoruz..

Bahsettiğimiz yazılımlardan herhangi birini kullandıysanız, aşağıdaki yorumlardaki deneyiminizi duymak isteriz ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map