Bitwarden ve LastPass, mükemmel ücretsiz planlar, sağlam güvenlik ve uzun bir özellik listesi sunan en iyi şifre yöneticilerinden ikisidir. Ücretsiz şifre yönetimi söz konusu olduğunda, bu ikisinden çok daha iyi olamaz. Ancak, Bitwarden vs LastPass karşılaştırmasında sadece bir kişi kazanabilir. 


Bir dizi turda hangisinin daha iyi bir seçenek olduğunu görmek için iki noktadan noktayı karşılaştıracağız. Yol boyunca, kazanan ilan etmeden önce güvenlik, fiyatlandırma, destek, kullanım kolaylığı, özellikler ve daha fazlasına değineceğiz..

Dalış yapmadan önce, bir hizmetin belirli yönlerinin doğrudan başka bir hizmetle karşılaştırıldığında daha fazla parladığını not etmek isteriz. Bu nedenle, bu şifre yöneticilerinin pazarın geri kalanına karşı nasıl performans gösterdiği hakkında fikir edinmek için Bitwarden incelememizi ve LastPass incelememizi okumanızı öneririz..

Kavga Kurmak: Bitwarden vs LastPass

Önümüzde her biri Bitwarden ve LastPass için geçerli olan altı tur var. İkisi, bir tur sırasında hangisinin üstün olduğunu görmek için baştankara fırlatacak. Her tur bir puan değerinde ve karşılaştırmamızın sonunda, genel bir kazanan ilan etmek için tüm puanları kaydedeceğiz.. 

Ancak, tüm karşılaştırmalarda belirttiğimiz gibi, kişisel tercih için yeterli miktarda yer var. Bu, özellikle her ikisi de farklı alanlarda güçlü özellikler sunan Bitwarden ve LastPass gibi iki araç için geçerlidir. Bu nedenle, her bölümü okumanızı ve kendi sonucunuza ulaşmanızı öneririz..

Hangisinin daha iyi olduğunu belirlemek için her iki hizmeti de ağır bir şekilde kaldırdık ve kesin bir duruş sergilememize rağmen, ihtiyacınız olan şeye göre sizin için daha iyi bir araç değişebilir. Örneğin Bitwarden, giriş türleri söz konusu olduğunda esnek değildir, ancak LastPass’tan çok daha iyi desteği vardır.

1

Güvenlik

Bitwarden ve LastPass’ın her ikisi de mükemmel bir güvenliğe sahiptir, ancak biri kesinlikle diğerinden daha iyidir. İkincisi ile başlayan LastPass, şifre yöneticileri için standart güvenlik sunar. Buna sıfır bilgi modeli, AES-256 şifreleme ve iki faktörlü kimlik doğrulama ve çok faktörlü kimlik doğrulama için bir dizi seçenek dahildir. 

Hesabınızın kimliğini doğrulamak için, Dashlane ve 1Password’ün iki gizli anahtar modelinden farklı olarak LastPass’ın yalnızca bir ana şifreye ihtiyacı vardır (daha fazla bilgi için Dashlane incelememizi okuyun). Yine de, ana parolanız kasanızın kilidini açmak için 100.000 tur PBKDF2 karma yoluyla gönderilir. Bu LastPass’in şifrenizi asla görmediği veya kaydetmediği anlamına gelir.

Ayrıca, anahtar türetme işlevi kimlik doğrulama anahtarını oluşturmak için kullanıldığından, ana parolanız makinenizden asla ayrılmaz.  

LastPass’ın şifrelemesi maalesef hikayenin sonu değil. Hizmet 2015 yılında saldırıya uğradı ve sayısız hesap çalındı. Bununla birlikte, saldırganlar bir sürü anlamsızca yola çıktılar. LastPass’in sıfır bilgi modeli, herhangi bir kasanın şifresini çözmek için gereken verilerin ihlale dahil edilmediği anlamına gelir, bu nedenle düz metin verilerinden ödün verilmemiştir. 

Bitwarden’in Açık Kaynak Yaklaşımı

Bitwarden, kasanız için AES-256 şifrelemesi ve sıfır bilgili bir model de dahil olmak üzere LastPass ile benzer bir güvenliğe sahiptir. Bununla birlikte, kaynak kodu herkese açıktır ve güvenlik açıkları için herkesin bu kodu açmasına izin verir. Alman siber güvenlik firması Cure53, Bitwarden ile ilgili bazı küçük sorunlardan başka bir şey bulamadı.. 

Parola yöneticisi güvenliğine yönelik en büyük tehdit kimlik doğrulamasından kaynaklanır ve bu tarafta Bitwarden sağlamdır. Hesabınızın kimliğini doğrulamak için bir dizi oluşturulmuş anahtar ve karma kullanır, ancak bu yalnızca Bitwarden’ın sunucularını kullanmayı seçerseniz. 

“Özellikler” bölümüne gireceğimiz için, Bitwarden kendi kendine barındırılan bir seçenek sunuyor ve bir şifre yöneticisi kullanırken güvenlik riskinin çoğunu ortadan kaldırıyor.

Bitwarden açık kodlu bir temel üzerinde çalıştığı için, satıcı kilitlenmesinin de mümkün olmadığı anlamına gelir. Tüm Bitwarden’in kaynak kodu mevcuttur ve topluluk bunu zaten dosya biçimini okuyabilen araçlar oluşturmak için kullanmıştır. Bu nedenle, Bitwarden patlasa bile şifrelerinize erişmeye devam edersiniz. 

LastPass sağlam bir güvenliğe sahip olmasına rağmen, bilgisayar korsanları ile talihsiz saldırılarına rağmen, Bitwarden daha fazlasını sunuyor. Kaynak kodu denetim için kullanılabilir olduğundan, geliştiricilerin sorun haline gelmeden önce güvenlik açıklarını yakalamasına izin veren doğal olarak daha güvenlidir. Ayrıca, Bitwarden bir şifre yöneticisi kullanma riskini neredeyse tamamen ortadan kaldıran kendi kendine barındırma seçeneği sunar.

Tur: Bitwarden için Güvenlik Noktası

Bitwarden Logosu
LastPass Logosu

2

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda Bitwarden ve LastPass arasında konuşacak çok şey var. Biri shareware ve diğeri ticari bir ürün olmasına rağmen, her ikisi de mükemmel ücretsiz planlar sunar, her biri en iyi ücretsiz şifre yöneticisi kılavuzumuzda bir yer kazanır. Bununla birlikte, ödeme söz konusu olduğunda, bazı farklılıklar vardır.

Bitwarden’den başlayarak, açık kaynaklı bir yazılım parçasıdır ve KeePass gibi tamamen ücretsizdir (KeePass incelememizi okuyun). Ücretli bir plan var, ancak Bitwarden tüm temel işlevlerinin ücretsiz sürümde mevcut olduğundan emin oldu. Buna sınırsız depolama alanı, çok cihazlı senkronizasyon ve iki faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri dahildir. 

Ücretli plan – eğer böyle diyebilirseniz – 1GB şifreli dosya depolama alanı, birkaç tane daha 2FA seçeneği, müşteri hizmetleri ve şifre durumu raporları ekler. 

“Ücretli” burada göreceli bir terimdir. Bitwarden Premium’un maliyeti ayda 1 $ ‘dan az, tüm yıl için sadece 10 $. Ücretsiz plan bağlamında Premium, geliştiricileri her şeyden daha fazla destekleme seçeneği gibi hissediyor.

LastPass daha geleneksel bir fiyatlandırma yapısına sahiptir, aylık 3 $ ‘lık premium bir kişisel seçenek ve aylık sadece 4 $’ lık bir aile seçeneği ile uyumludur. Bununla birlikte, RememBear gibi diğer ücretsiz şifre yöneticileri ile karşılaştırıldığında, LastPass ücretsiz planıyla öne çıkıyor (RememBear incelememizi okuyun). Bunun nedeni sınırsız depolama alanı ve çok cihazlı senkronizasyon içermesidir. 

Ücretsiz sürüm aslında ücretli olanı kötü gösteriyor. Premium sürümüne yükseltme, birkaç taneye, yani bire çok paylaşım ve Uygulamalar için LastPass ile birlikte gelir, ancak ayda 3 ABD doları olan plan buna değmez. 

Bununla birlikte, LastPass altı kullanıcıya en fazla ayda 4 $ koruma sağlayan bir aile planı sunuyor, bu da 1Password’den bile daha ucuz (1Password incelememizi okuyun). 

Atılmamak için, Bitwarden’in aslında kendi aile planı var ve ayda sadece 1 dolar. Beş kullanıcıya kadar destekler ve sınırsız paylaşım ve depolama alanına uygundur. Uygulama otomatik doldurma gibi özelliklerden yoksun olsa da, Bitwarden’in Premium ve Aile seçenekleri LastPass’den çok daha ucuzdur ve işlevlerin çoğunu sunar..

Tur: Bitwarden için Fiyatlandırma Noktası

Bitwarden Logosu
LastPass Logosu

3

Kullanım kolaylığı

Ticari ürünlere karşı açık ürün söz konusu olduğunda, kullanım kolaylığı genellikle ana farktır (bunun bir örneği için KeePass vs LastPass karşılaştırmamızı okuyun). Ücretsiz bir ürün olmasına rağmen, Bitwarden’in kullanımı çok kolaydır. Bununla birlikte, LastPass’tan bir avuç küçük farklılık var. 

Bitwarden masaüstü tabanlı bir deneyimdir, yani şifrelerinizi yönetmek için yerel bir uygulama vardır. Ayrıca, masaüstü uygulaması kadar çok seçenek sunmasa da, Bitwarden web sitesinde tarayıcı tabanlı bir sürüm de var. Arayüz, sol taraftaki menüdeki giriş türleriniz, klasör organizasyonu ve arama çubuğu ile şaşırtıcı derecede temiz. 

bitwarden-new-tema

Bitwarden açık kod üzerine kurulmuş yazılımlar için çok etkileyici olsa da, birkaç kritik gözetimi vardır. İlk olarak, yalnızca güvenli notları, kimlikleri, kredi kartlarını ve şifreleri destekler. Diğer bilgileri saklamak için herhangi bir özel alan veya giriş türü yoktur. Ayrıca, bu şifreyi hangi URL’leri doldurmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. 

Neyse ki, yerel uygulama gibi şaşırtıcı derecede kolay olan tarayıcı uzantısını kullanarak bu sorunları aşabilirsiniz. Uzantı ile kasanızı hızlı bir şekilde görüntüleyebilir, yeni bir şifre oluşturabilir ve internette dolaşırken girişleri yakalayabilirsiniz.

bitwarden yayılma

Bitwarden’in kullanılabilirliği etkileyici olsa da, LastPass ile eşleşmiyor. Tamamen tarayıcınızı temel alan LastPass, Windows, macOS, ChromeOS veya Linux’ta olsanız da gittiğiniz her yere gider. Tarayıcı arayüzü de dolaşmak için çok kolaydır, girişleri klasörler halinde düzenlemenize ve bunları çeşitli şekillerde filtrelemenize olanak tanır.

LastPass-review-tonoz

Bitwarden bağlamında LastPass’ın seçicisi özel girişler biçimindedir. Kutudan çıktığı gibi, LastPass pasaportlar, sunucu bilgileri, yazılım lisansları ve daha fazlası dahil olmak üzere uzun bir giriş türü listesini zaten destekliyor. Bununla birlikte, kendi özel girişlerinizi de oluşturabilirsiniz, böylece istediğinizi depolamanıza izin verir. 

LastPass-review-özel kategori

Arka planda da bir otomasyon var. Örneğin, LastPass URL tanımlaması için evrensel ayarlara sahipken, bu bilgileri Bitwarden’e manuel olarak girmeniz gerekir. Bitwarden’i dolaşmak hala kolay olsa da, LastPass’ta bu turu tahtaya koymak için yeterli küçük iyileştirme var.

Round: LastPass için Kullanım Kolaylığı Noktası

Bitwarden Logosu
LastPass Logosu

4

Özellikleri

Ücretsiz planları ile bile, Bitwarden ve LastPass özelliklerle doludur. LastPass, eski, yeniden kullanılan ve zayıf şifreleri hızlı bir şekilde görüntüleyebileceğiniz bir güvenlik zorluğu da dahil olmak üzere ücretsiz planında iyi bir aralık sunar. LastPass ayrıca otomatik bir şifre değiştirici içerir, ancak en son test ettiğimizde çalışmadı.

LastPass-review-güvenlik-meydan

Bununla birlikte, ödeme, FIDO U2F standardı ve Uygulamalar için LastPass ile donanım 2FA şeklinde bazı faydalar getirir. İkincisi, tarayıcınızda otomatik doldurma deneyimini almanızı ve yerel uygulamalarda kullanmanızı sağlar. Büyük bir anlaşma olmasa da, abonelik ücretini ödüyorsanız güzel bir bonus. 

Bitwarden benzer özellikleri sunar, ancak ücretsiz ve ücretli seçenekleri arasında farklı şekilde ayırır. Örneğin, zayıf, açık ve eski şifreleri gösteren şifre sağlığı ekranı ve ilgili veri ihlalleri ücretli plan için ayrılmıştır. Yine de, Bitwarden’in ne kadar ucuz olduğu ile şikayet etmek zor.

bitwarden-ihlali meydana raporu

Bununla birlikte, Bitwarden’in en büyük özelliği, ödeme yapsanız da yapmasanız da mevcut olan kendi kendine barındırmadır. Docker’ı kullanarak Bitwarden’in sunucu altyapısını ev NAS’ınızda kolayca barındırabilirsiniz. Her zaman Bitwarden’in sunucularını kullanabilirsiniz – Parola Deposu gibi bulut depolama alanı kullanmaz – ancak güvenlik konusunda endişeleriniz varsa kendi kendine barındırma en iyi seçenektir.

bitwarden-öz-host-öğretici

İşlem basittir, sadece Docker ve bir avuç komut satırı istemi gerektirir. İsteğe bağlı bir özellik olmasına rağmen, kendi kendine barındırma işleminin Bitwarden’de kolaylıkla yerleşik olması etkileyici. Btiwarden’in diğer yönlerinde olduğu gibi, yeni başlayanlar için temel deneyimi korurken, teknelerin kazmak için yeterli seçenek var.. 

Bu, bu turu Bitwarden için otomatik bir kazanç yapmaz. Bu ikisi özellikler açısından birbirine yakın, LastPass sıradan kullanıcılar için daha fazla seçenek sunuyor ve Bitwarden teknisyenlere yemek sağlıyor. Bizim için göze çarpan özellik kendi kendini barındıran, Bitwarden’e bu turu kazandı. Bununla birlikte, aradığınız şeye bağlı olarak LastPass’e kolayca gidebilir. 

Tur: Bitwarden için Özellikler Noktası

Bitwarden Logosu
LastPass Logosu

5

İş planları

Bitwarden ve LastPass cömert ücretsiz planlar sunarken, nakit akışının çoğunun iş abonelerinden geldiğini varsaymak güvenlidir. LastPass, büyük ve küçük kıyafetlere hitap eden daha sağlam bir iş planı yelpazesine sahiptir, bu nedenle küçük işletme kılavuzu için en iyi şifre yöneticimizde yüksek bir yer kazanmıştır.. 

LastPass-review-iş-fiyatlandırma

Bitwarden, özellikle çok ucuz olduğu için rehberde bir yer kazandı. LastPass ile karşılaştırıldığında, büyük tasarruf edebilirsiniz. Örneğin, beş kullanıcıyla ayda 5 ABD dolarından başlayan Bitwarden’in Ekipler planı, her ek kullanıcı için yalnızca 2 ABD dolarıdır. LastPass’teki benzer bir planın başından beri kullanıcı başına 3 $.  

Bitwarden’in üst düzey iş planı için fiyatı kullanıcı başına 3 ABD dolarıdır ve Active Directory, kullanıcı grupları ve daha fazlası ile entegrasyonu içerir. Zoho Vault ile karşılaştırıldığında, Bitwarden’in işletme abonelikleri, rekabet maliyetinin bir kısmına yönelik üst düzey özellikler de dahil olmak üzere çok etkileyici (Zoho Vault incelememizi okuyun). 

Ancak LastPass’ın büyük bir avantajı vardır: çok faktörlü kimlik doğrulama. Size oldukça kuruşa mal olacak olsa da, LastPass, OneLogin gibi bağlamsal MFA’ya sahiptir (OneLogin incelememizi okuyun). Yalnızca zaman tabanlı bir kod kullanmak yerine, bağlamsal MFA bir hesabın kimliğini doğrularken IP adresi, günün saati ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bakar. 

Bu raundu aramak zor. LastPass, Bitwarden mevcut değilken MFA’ya sahip, ancak böyle bir özellik için yüksek bir fiyat alıyor. Öte yandan Bitwarden, çok daha ucuzdur ve önyükleme yapmak için birçok iş özelliğine uygundur. Ancak yine de MFA için alakart alışveriş yapmanız gerekir. 

MFA’nın ne kadar ucuz olabileceğini düşünürsek, Bitwarden’e galibiyet veriyoruz. Bununla birlikte, iş gereksinimlerinize bağlı olarak değişebileceğini söyledi.

Tur: Bitwarden için İş Planları Noktası

Bitwarden Logosu
LastPass Logosu

6

Destek

Parola yöneticisi desteği genellikle kötü olsa da ve açık kaynak yazılım desteği daha da kötü olsa da, LastPass ve Bitwarden iyi müşteri hizmeti sunar. LastPass bir bilgi bankası, forumlar ve e-posta yoluyla iletişim ile birlikte gelir. Bununla birlikte, e-posta desteği yalnızca önce bilgi bankasını kullanırsanız kullanılabilir. 

LastPass-review-contact-destek

Alakalı bir destek makalesi bulmanız ve ardından iletişim formuna ulaşmak için “destekle iletişim” düğmesini tıklamanız gerekir. Kullanıcıları önce kendi kendine yardım kaynaklarına yönlendirmeyi anlasak da, iletişim formunu bilgi tabanına gömmek kafa karıştırıcıdır. Neyse ki, LastPass günün neredeyse her saatinde aktif olan mükemmel bir topluluk forumu tarafından kaydedildi.

LastPass-review-forumlar

Tamamen ücretsiz olmasına rağmen, Bitwarden müşteri hizmetleri açısından daha da ileri gidiyor. Şaşırtıcı bir şekilde, yararlı makalelerle dolu tam bir bilgi tabanı var. Bitwarden, her bilgi bankası sayfasında, hatta ana sayfada bile e-posta desteğine bir bağlantı sunar. Bu şekilde, bir insanla nerede konuşulacağına dair soru yok. 

bitwarden-bilgi bankası

Bitwarden forumlar da sunuyor, ancak LastPass kadar aktif değiller. İki bölüm vardır: özellik istekleri ve kullanıcıdan kullanıcıya destek. Her ne kadar birçok üye başkalarına yardım etmeye hazır olsa da, forumlar umduğumuz gibi etli değil. 

Genel olarak, LastPass’in daha iyi müşteri hizmeti sunduğunu söylemek zor. Bitwarden’in özünde ücretsiz bir şifre yöneticisi olduğu göz önüne alındığında, destek seviyesi çene düşüyor. Tamamen ticari bir ürün olarak bile, LastPass bu son turda daha da ileriye iterek mücadele etmek için mücadele ediyor.

Yuvarlak: Bitwarden için Destek Noktası

Bitwarden Logosu
LastPass Logosu

7

Karar

Altı turda sadece tek bir galibiyetle, LastPass maalesef bu karşılaştırmanın kaybediyor. Bitwarden, daha iyi bir şifre yöneticisi olmak için özellikler, güvenlik, fiyatlandırma ve destek açısından yeterli teklif sunar. Bitwarden ayrıca mevcut kaynak kodu avantajına sahiptir, yani çok daha esnektir. 

kazanan: Bitwarden

Bu LastPass’in kötü bir şifre yöneticisi (aslında ondan uzak) olduğu anlamına gelmez. Bitwarden, kesinlikle daha iyi bir şifre yöneticisi olmak için yeterli küçük avantajlar sunuyor, ancak bu LastPass’ın mücadelesini küçümsemek değil. Kendi başına harika bir şifre yöneticisidir ve Bitwarden’in dayanamayacağı bazı özellikler sunar. 

Ancak bizim için Bitwarden hala daha iyi bir seçenek. Katılıyor musunuz, yoksa LastPass kazanan mı olmalı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me