Bitdefender vs Windows Defender: 2020’de Kim En İyi Savunuyor?

Windows, siber güvenlik konusunda asla büyük bir üne sahip olmamıştır. Bu, en popüler PC işletim sistemi olmakla birlikte gelir. Bu yüzden ilk etapta Bitdefender gibi bir virüsten koruma yazılımı var. Neyse ki, Microsoft her tehdidi Windows Defender ekleyerek tehdidi görmezden gelmedi.


Bilgisayarınızı güvende tutmak için Windows Defender’a güvenip güvenemeyeceğiniz başka bir konudur. Bu yüzden piyasadaki en iyi antivirüs yazılımı olan Bitdefender ile karşılaştıracağız. Windows Defender en iyi ücretsiz antivirüs yazılımı kısa listemize girdi ve oldukça iyi koruma puanları gördü, ancak tam bir arıza için okumaya ihtiyacınız olacak.

Bu Bitdefender ve Windows Defender karşılaştırmasında kimin kötü amaçlı yazılımlara karşı savaşı kimin kazandığını öğrenmeden önce daha ayrıntılı Bitdefender incelememize de göz atmak isteyebilirsiniz..

Dövüş Kurmak: Bitdefender ve Windows Defender

Her gün ortaya çıkan yeni tehditlerle, size en iyi kapsamı sunmayan bir virüsten koruma paketi seçmeyi göze alamazsınız. Bitdefender, ücretli bir özellik listesi ile ücretli bir seçenektir ve öneriler listemizin en üstünde yer alır. Windows Defender ücretsizdir ve bunun da sınırlamaları olduğu anlamına gelir..

Bir virüsten koruma yazılımının diğerine karşı ne kadar iyi şekillendiğine dair net bir fikir vermek için, Bitdefender ve Windows Defender’ı beş alanda test edeceğiz. Fiyatlandırma, kullanıcı dostu olma, size verilen korumanın kalitesi ve sundukları müşteri desteği konularına dikkat etmeden önce özelliklerle başlayacağız..

Her turun galibi bir puan alır ve üç puan kazanan ilk oyuncu kazanır. Her bölümü bir özetle toplayacağız ve seçimlerimizi açıklayacağız, daha sonra düşüncelerinizi yorumlarda bekliyoruz.

Özellikleri

Antivirüs için ödeme yapıyor olun veya ücretsiz bir alternatif seçiyor olun, özelliklerin sizi güvende tutmak için yeterli olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bunu akılda tutarak, Bitdefender ve Windows Defender’ın kullanıcılarına neler sunduğuna bir göz atıyoruz.

bitdefender

Windows kullanıcıları fiyat kazananlarıdır, çünkü her paketin bir parçası olarak Bitdefender’ın “gerçek zamanlı veri koruması” ve “gelişmiş tehdit savunması” kazanırlar. Bu, sizi her türlü kötü amaçlı yazılıma, hatta daha karmaşık noktalara bile koruyacağı anlamına gelir.

Bitdefender-Özellikler

Çoğu Bitdefender paketi, mikrofonunuzdan veya web kameranızdan yararlanan siber saldırganlara karşı koruma sağlar ve her ikisinde de kısıtlamalar vardır. Bitdefender, web kameranızı bu tür tehditlere karşı nasıl güvenceye alacağımızla ilgili en iyi önerilerimizden biridir..

Bitdefender’ın tehdit algılama özelliği, yazılım ve WiFi güvenlik açığı tarayıcılarıyla daha da ileri gider. Ayrıca dış tehditlere karşı kendinizi savunmak için bir güvenlik duvarınız da var.

Çevrimiçi satın alma konusunda endişeleriniz varsa, güvenli bir ortamda çevrimiçi gezinmenizi sağlayan Bitdefender Safepay’den yararlanabilirsiniz. Herhangi bir web sitesi için kullanabilirsiniz, ancak Bitdefender, onsuz bir ödeme yapmaya çalıştığınızı belirtirse Safepay’e geçmeniz konusunda sizi uyaracaktır..

Safepay, özellikle genel WiFi’nin tehlikelerinin farkında değilseniz ve verilerinizi açık bir WiFi ağında riske atıyorsanız, Bitdefender’ın sınırlı VPN’si ile de iyi çalışır. Veri için günlük bir ödenek alırsınız, ancak bu 200 MB ile sınırlıdır. VPN koruması önemliyse, Bitdefender’ı ExpressVPN gibi bir VPN sağlayıcısıyla birleştirmek istersiniz (ExpressVPN incelememize bakın).

Bitdefender, en hassas verilerinizi korumak için bir şifre yöneticisi ile birlikte gelir, bu da güzel bir ektir. Bu temel ve hafif özelliklere sahiptir, ancak Blur incelememizde göreceğiniz gibi, özellikle sadece ayarlamak ve unutmak istiyorsanız, kötü bir şifre yöneticisi gerektirmez. Ancak, öncelikle Dashlane’yi (Dashlane incelememize bakın) öneriyoruz. 

Fidye yazılımı riski göz önüne alındığında, Bitdefender’ın en hassas dosyalarınızda dosya değişikliklerini önlediğini ve kritik belgeleri kilitlemek için kapsamlı dosya şifrelemesi sunduğunu görmek iyidir. Ayrıca dosyalarınızdan herhangi birini silen düzgün bir dosya parçalayıcı da var.

Bu özelliklerin çoğunun en temel Bitdefender Internet Security paketine sahip Windows kullanıcıları için standart olmasına rağmen, Mac veya Android cihazınızı güvence altına almak için Bitdefender’ın Total Security gibi çoklu işletim sistemi planlarından birini seçmeniz gerekeceğini unutmayın..

Sonuç olarak, Bitdefender antivirüs incelemelerimizde gördüğümüz en kapsamlı özelliklerden birine sahiptir.

Windows Defender

Windows Defender, çoğu Windows kullanıcısı için ücretsiz ve varsayılan antivirüs seçeneğidir ve Windows’un kendisinin bir parçası olarak gelir. Belirli Windows 10 sürümünüze bağlı olarak, Windows Defender’ın Windows Güvenliği veya Windows Defender Güvenliği adı da olabilir.

Windows Defender-Özellikler

Bu koruma kendini kapatacak ve Bitdefender gibi bir rakibin kurulduktan sonra devralmasına izin verecektir. Ancak kaldırılır kaldırılmaz, Windows Defender kendi korumasını yeniden etkinleştirir.

Özünde, Windows Defender tipik bir virüsten koruma tarayıcısıdır. Herhangi bir acil tehdidi aramak için hızlı bir tarama yapabilirsiniz, ancak sisteminizin daha kapsamlı bir taramasına ek olarak belirli klasörlerin veya sürücülerin hedefli taranmasına da izin verir.

Windows Defender, SmartScreen, Windows’ın kimlik avı koruması ve kötü amaçlı yazılımdan koruma koruması sayesinde web koruması içerir. Bu, Microsoft Edge’de önceden yerleşik olarak gelir ve yakında Windows Defender Tarayıcı Koruması uzantısıyla Google Chrome kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Bu, Chrome’u – en güvenli web tarayıcısı seçimimiz – daha da güvenli hale getirecek.

SmartScreen, mümkün olan en geniş korumayı sunmak için kapsamlı bir bulut tabanlı tehdit veritabanı kullanarak Microsoft’un bulut bilişimdeki kapsamlı deneyiminden yararlanır. Windows Defender ayrıca kötü amaçlı yazılım yüklemelerini önlemek için 24 saat koruma ve kritik ayarları kilitlemek için dış müdahale koruması sunar.

Defender ayrıca fidye yazılımlarına karşı özel koruma da içerir. Varsayılan olarak, Belgeler klasörünüz gibi belirli klasörleri korur, ancak istediğiniz klasörleri korumak için özelleştirebilirsiniz. Bu dosyaları otomatik olarak OneDrive hesabınıza yedekler (OneDrive incelememize bakın).

Windows Defender’ın korumasının bir parçası olarak, kullandığınız ağ türüne göre özelleştirilebilir ayarlarla bir ağ ve sistem güvenlik duvarı vardır.

Windows Defender, Bitdefender gibi tüm kırpmaları sunmaz, ancak üçüncü taraf bir virüsten koruma paketine sağlam bir alternatif sunar. Bununla birlikte, dikkat çekilmesi gereken bir şey de ismidir. Windows Defender, Windows 10’un bir bileşenidir ve diğer cihazlara yüklenemez.

Birinci Tur Düşünceler

Birkaç yıl önce Windows Defender’ı Bitdefender ile karşılaştırmak haksızlık olurdu, ancak Microsoft kendi antivirüs özelliklerini sıçrama ve sınırlarla genişletti ve geliştirdi. 

Windows Defender çok yönlü bir güvenlik paketi olmaya çalışır ve fidye yazılımı koruması ve güvenlik duvarı ile bunu iyi yapar. Basit gerçek şu ki, Bitdefender bunun için ödeme yapmak zorunda olsanız bile daha fazlasını sunuyor.

Birinci Tur Birincisi: bitdefender

Fiyatlandırma

Virüsten koruma geliştiricileri, belirli özellikleri daha yüksek maliyetlerin arkasında kilitleyerek çeşitli fiyat planları sunmayı sever. Bitdefender farklı değil, çeşitli planlar sunuyor, ancak yeni müşteriler için özellikle iyi indirimler sunuyor. Bitdefender ve Windows Defender’ın bir fiyat savaşında nasıl karşılaştırıldığına bakalım.

bitdefender

Bitdefender dört fiyatlandırma planı sunar, ancak her biri kapsamak istediğiniz cihaz sayısına veya kapsama süresine bağlı olarak çeşitli fiyatlandırma ile gelir.

Öncelikle kapsamak istediğiniz cihaz sayısına bakıldığında, yeni müşteriler üç cihazı kapsayan bir plan seçerek Bitdefender’ın maliyetinde büyük indirimler kazanabilir. Bunlardan bazıları belirli planlara özgü olsa ve indirimler olmadan gelse de, bir ila 15 cihazdan oluşan planlar satın alabilirsiniz..

Bitdefender’ın sunduğu en ucuz plan Antivirus Plus. Kapsam bir ila üç yıl arasında bir ila 10 cihaz arasında değişir. İndirimin özellikleri, yeni müşterilerin muhtemelen en ucuz aboneliğin bir değil üç cihaza kadar olduğunu göreceği anlamına geliyor..

Bitdefender, dosya şifreleme ve ağ güvenlik duvarı gibi belirli özellikleri Antivirus Plus’ın dışında tutar, ancak Safepay ve diğer bazı ekstra özelliklerin yanı sıra tam antivirüs korumasına sahip olursunuz. Ancak sadece Windows kullanıcıları için kullanılabilir, ancak bir sonraki Bitdefender paketi olan Internet Security de.

Internet Security, yalnızca en pahalı Toplam Güvenlik planında bulacağınız hırsızlığa karşı koruma ve “OneClick Optimizer” içermeyen Bitdefender’ın sunduğu her şeyi içerir. 

Total Security, beş veya 10 cihaza kadar kapsama alanının yanı sıra Mac ve Android gibi mobil işletim sistemleri için destek ile birlikte gelir. Peşin maliyete rağmen, Android için en iyi antivirüs olarak en iyi seçimlerimizden biri ve bir yıllık kapsama alanı ve beş cihaz için Internet Security’den sadece 5 $ daha pahalı.

En üstte, 15 cihaza kadar kapsama alanı ve Toplam Güvenlik’in tüm özelliklerinin yanı sıra hırsızlığa karşı koruma ile birlikte gelen Bitdefender Aile Paketi var, ancak bunun için ekstra bir prim ödeyeceksiniz.

Windows Defender

Windows Defender’ın çeşitli fiyatlandırma paketleri hakkında konuşmak isteriz, ancak buna gerek yoktur. Tamamen ücretsizdir ve Windows 10 kurulumunuzun bir parçası olarak ekstra ücret ödemeden gelir.

Sahip olacağınız koruma düzeyinde veya özelliklerde herhangi bir değişiklik yoktur. Tek maliyet elbette Windows 10 lisansınız içindir, ancak bu özellikle Windows Defender’dan ziyade tüm işletim sisteminiz içindir..

Yuvarlak İki Düşünce

Ücretli ve ücretsiz antivirüs yazılımı arasında böyle bir karşılaştırma yapmak biraz haksızlık, ancak yine de yapacağız. Eller aşağı, Windows Defender bu raundu kazanır. Sonuçta $ 0.00, yılda 59.99 $ ‘dan daha iyidir.

İkinci Tur Birincisi: Windows Defender

Kullanıcı dostu

Virüsten koruma yazılımı kullanıcı dostu değilse, ortalama bilgisayar kullanıcısını erteleyecektir. Hem Bitdefender hem de Windows Defender’ın ne kadar kolay kullanıldığını test edeceğiz ve göreceğiz.

bitdefender

Bitdefender’ı kurmak ve kullanmak yaklaşık 10 dakika sürer. Temel yükleyici, kurulum dosyalarınızın çoğunu sizin için indirmeye özen gösterir ve ilerlemek için birkaç tıklamanın ötesinde, sizden çok fazla etkileşim gerektirmez.

Bitdefender-Client

Kurulduktan sonra, Bitdefender’ı kullanmak oldukça kolaydır. Ana müşteri size zaman kazandırmak için hızlı tarama gibi çeşitli tipik eylemler sunan bir gösterge panosuna odaklanır. Koruma ve gizlilik gibi diğer alanlar sol taraftadır ve tüm özelliklerinize erişmenizi sağlar.

Sol alt köşedeki “ayarlar” ı tıklayarak ayarları kolayca özelleştirebilirsiniz. Özelliklerden veya ayarlardan herhangi birinden emin değilseniz, yararlı ipuçları için her alanın yukarısındaki soru işaretini tıklayabilirsiniz..

Profesyonel kullanıcılar özelleştirmenin keyfine varacaklar, ancak yeni başlayanlar Bitdefender’ın size verdiği pratik yaklaşımı sevecekler. Herkes için bir şey var, ancak istemciyi açmak ve kullanmak zorunda kalırsanız, Bitdefender yolunuzu bulmayı oldukça kolaylaştırır.

Windows Defender

Microsoft, Windows 10 arabirimlerini mümkün olduğunca basit hale getirmek için çok çaba sarf etti ve Windows Defender farklı değil. Genellikle Windows görev çubuğunuzda veya Windows ayarları alanınızda bir kalkan simgesi olarak bulabilirsiniz.

Windows Defender-Client

“Bir bakışta güvenlik” bölümü, Windows Defender korumanıza hemen bir genel bakış sunar. “Virüs ve tehdit tespiti” gibi bu bloklardan herhangi birine tıklamak sizi o özelliğin ayar alanına götürür.

Karmaşık özelliklerin kapsamlı bir listesi yoktur ve Windows Defender belirsiz seçenekleri açıklar. Ana alandan çıktıktan sonra, Bitdefender gibi sol taraftaki çubuktan gezinebilirsiniz. 

Yüklü başka bir virüsten koruma olmadıkça, Windows Defender varsayılan olarak etkinleşir. Başka bir antivirüs yüklerseniz, Windows Defender hizmetlerinin bazılarını devre dışı bırakır ve herhangi bir çakışmayı önlemek için diğer sağlayıcıya yol verir.

Sonuç olarak, Windows Defender’ın kullanımı kolaydır. Bir şey hakkında bir karara ihtiyaç duyduğunda veya bir sorun olduğunda sizi uyarır, ancak aksi takdirde arka planda çalışır.

Yuvarlak Üç Düşünce

Hem Bitdefender hem de Windows Defender, yeni başlayanların bile dost bulabileceği yararlı istemciler sunar. Yine de, Bitdefender’daki kolay erişilen gösterge tablosu, özellikle özelleştirebileceğiniz gibi, biraz daha iyidir. Ayrıca, anında tarama seçeneği sunar. Bu nedenlerle, Bitdefender bu turu dar bir şekilde kazanır.

3. Tur Birincisi: bitdefender

Koruma

Antivirüs, yararlı koruma sağlamadan hiçbir şey değildir. Bitdefender veya Windows Defender’ın sizi korumada daha iyi olup olmadığını ve işlem sırasında bilgisayarınızı yavaşlatıp yavaşlatamayacağını görmek için üç güvenlik testi firmasının raporlarını kullanıyoruz.

bitdefender

AV-TEST’in Mayıs-Haziran 2019 Bitdefender testinde, Mart-Nisan ayından önceki puanlarında hafif bir düşüş oldu ve genel kötü amaçlı yazılım koruması için yüzde 97,1’e düştü. Genel koruma puanı da 6’dan 5,5’e düşürüldü..

Bitdefender-AVTest-June19

Koruma puanlarındaki bu düşüş hayal kırıklığı yaratıyor ve genel performans puanı 6’da aynı kalmasına rağmen performans yüzdelerinde bir düşüş oldu (yüzde 14’ten 19’a)..

Bitdefender, AV-Comparatives’in Şubat-Mayıs koruma testlerinden alınan testlerle daha iyi puan aldı. Bitdefender, toplamda% 99,9 oranında 751 tehdidi engelledi – AV-Comparatives’in koruma için en yüksek Advanced + puanını elde etmek için yeterli.

Ayrıca, etki puanlarına dayanarak diğer antivirüs yazılımlarıyla karşılaştırmada 15 üzerinden 11 olmasına rağmen, Nisan 2019’da performans testi için Gelişmiş + puanı aldı. Trend Micro Antivirus incelememiz daha fazla açıklayabildiğinden, bu, Trend Micro Antivirus gibi antivirüs yazılımlarıyla aynı seviyeye geliyor.

Ancak MRG-Effitas testinin Bitdefender için kusursuz sonuçları vardı. 339 tehditten Bitdefender, Q1 2019 tam spektrum testinde 339 modelin tümünü tespit etti ve üst seviye Seviye 1 Sertifikalı ödülünü kazandıran Avira’yı kazandı (Avira incelememize bakın).

Windows Defender

Windows Defender, AV-TEST’in Mayıs-Haziran 2019 testinde yüzde 97.1’de Bitdefender’la aynı yüzde puanına sahipti, ancak genel koruma puanı 6’ydı ve Bitdefender’ın 5.5 puanını aştı. Ayrıca bu puanı Mart-Nisan 2019’da tuttu ve 6 üzerinden 6 aldı.. 

Windows Defender-AVTest-June19

AV-TEST puanları, Windows Defender’ı Kaspersky, Norton ve F-Secure ile birlikte Windows’daki ev kullanıcıları için en iyi antivirüs yazılımlarından biri olarak tanıdığı anlamına gelir..

Windows Defender, AV-Comparatives’in Şubat-Mayıs 2019 testinde oldukça iyi sonuç verdi ve 749 tehdidi yüzde 99,8 oranında engelledi, Bitdefender’ın puanından sadece yüzde 0,1 daha düşüktü. Bununla birlikte, daha endişe verici bir şekilde, Windows Defender’ın tespit ettiği çok sayıda yanlış pozitif vardı – Bitdefender için 74’e karşı iki.

Bu, Windows Defender’ın daha düşük bir “Gelişmiş” ödül kazandığı anlamına gelir, ancak AV-Comparatives özellikle bu düşük puanın bu yanlış pozitiflerin arkasında olduğunu not eder..

MRG-Effitas, Microsoft için daha nazikti ve Bitdefender’ın Q1 2019 testinde aldığı aynı Seviye 1 Sertifikalı puanı verdi. Aynı 339 örnekten, Windows Defender hepsini otomatik olarak engelledi.

Yuvarlak Dört Düşünce

Bitdefender her zaman koruma için en iyilerden biri olmuştur, ancak daha yakın tarihli bazı skorlarında bir düşüş görmüştür. Windows Defender bazı olağanüstü performans puanlarıyla rekabet ediyor, ancak AV-Comparatives’den pek çok yanlış pozitif, Microsoft’un algılama sistemlerini mükemmelleştirmek için hala bazı çalışmalar olduğunu gösteriyor.

Her iki taraftaki puan çeşitliliği göz önüne alındığında, burada Bitdefender ve Microsoft için bir beraberlik.

4. Tur Birincisi: Çizmek

Destek

Bir şeyler ters gittiğinde, virüsten koruma yazılımınız için alabileceğiniz en iyi desteği almak istersiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, bu bölümde hem Microsoft hem de Bitdefender’ın müşteri desteğini test ediyoruz.

bitdefender

Bitdefender, destek seçeneklerinde kaybolmuyor. Dünyanın farklı ülkelerindeki 16 farklı destek hattından birine telefon edebilir, bir e-posta gönderebilir veya biriyle canlı sohbet yoluyla konuşabilirsiniz.

Bitdefender-Site Destek

Bitdefender, müşteriler için 7/24 destek sunar, ancak daha belirgin sorunlarda size yardımcı olacak SSS ve talimat kılavuzlarıyla geniş bilgi bankasından alternatif olarak yararlanabilirsiniz.. 

İngilizce ve diğer dillerde farklı Bitdefender ürünlerini ve sık karşılaşılan sorunları kapsayan bölümleri olan bir topluluk forumu da bulunmaktadır.

Windows Defender

Bitdefender’ın ücretli bir ürün olduğu göz önüne alındığında, premium müşteri hizmetleri için ödeme yaptığınızı söylemek doğrudur. Windows Defender ücretsiz, bu yüzden biraz daha az teklif var.

Windows Defender-Site Destek

Windows Defender hakkında soru sorabileceğiniz bir topluluk “cevapları” forumu var, ancak bu forum genel Windows kullanıcıları içindir. Ayrıca, cihazınızı nasıl güncel tutabileceğiniz ve bazı genel sorunlar üzerinde nasıl çalışabileceğiniz konusunda yararlı kılavuzlar ve makaleler de bulunmaktadır..

Desteğe ihtiyacınız varsa, Windows telefon ve çevrimiçi destek için yıllık 49 ABD doları olan Windows Premium Teknik Destek satın alabilirsiniz..

Ayrıca, Windows’un bir parçası olarak dahil edilen, bir destek temsilcisiyle veya sanal sohbet botuyla konuşmanıza olanak tanıyan ve size açık yanıtlar vermenize yardımcı olabilecek “yardım alın” uygulaması da vardır. Ancak, çok sayıda Windows kullanıcısı göz önüne alındığında, kritik yardıma ihtiyacınız varsa destek için ödeme yapmanız gerekecektir..

Beşinci Tur Düşünceler

Bitdefender abonelikleri premium destek paketleriyle gelir, ancak Windows gelmez. Aynı düzeyde destek istiyorsanız, ayrıcalık için Microsoft’a ödeme yapmanız gerekir. 49,99 $ maliyet göz önüne alındığında, yine de Bitdefender satın alabilirsiniz.

Beşinci Tur Birincisi: bitdefender

Son düşünceler

Windows Defender, Windows makinelerinde varsayılan virüsten koruma yazılımıdır, bu nedenle onunla Bitdefender gibi bir alternatif arasında bir karşılaştırma yapmak haksız değildir. Microsoft, en azından AV-TEST’e göre, çok temel bir koruma paketi olarak kullanılanı en iyilerden birine dönüştürmek için iyi bir iş çıkardı..

Bununla birlikte, tüm pozitifler için, Windows Defender sadece premium antivirüs koruması değildir. Bitdefender size daha fazla özellik ve kullanımı daha kolay bir istemci ve daha iyi müşteri desteği sunar.

Kazanan: Bitdefender

Bu yüzden Bitdefender favori antivirüs paketimiz olarak tacını kesmeyecek, ancak ihtiyaçlarınıza daha uygun olması için antivirüs makaleleri bölümümüzdeki alternatiflerden birini bulabilirsiniz.. 

Bitdefender kullanıyor musunuz, yoksa işleri Microsoft’a mı bırakıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me