Bitdefender vs McAfee Antivirus: Greenhorn 2020’de Emektarla Savaşır

Orada çok iyi ücretsiz antivirüs yazılımı var, ancak ödeme yapanlar için en iyi koruma, özellikler ve destek var. Doğru virüsten koruma yazılımını bulmak, özellikle pazara hakim olan Bitdefender ve McAfee Antivirus gibi büyük adlarla zor olabilir..


Doğru korumayı bulmanıza yardımcı olmak için, Bitdefender ve McAfee’yi test ederek ikisinin en iyi virüsten koruma yazılımı olduğunu test ediyoruz. Biz burada Cloudwards.net’te Bitdefender’ın büyük hayranlarıyız, ancak McAfee antivirüs oyununda 30 yıldır çalışıyor, bu yüzden büyük bir üne sahip. Bununla birlikte, Bitdefender’ın yanı sıra performans gösterip göstermediğini görmek için okumaya devam etmelisiniz..

Bu Bitdefender ve McAfee Antivirus karşılaştırmasını okuduktan önce veya sonra, hem Bitdefender incelememize hem de McAfee Antivirus incelememize göz atmaya değer, her iki yazılımın artıları ve eksileri hakkında daha net bir fikir vermek için.

Dövüş Kurmak: Bitdefender ve McAfee Antivirus

Hem McAfee hem de Bitdefender’a adil bir şans vermek için her ikisini de beş turda test ediyoruz. Her ikisinin de ne kadar kullanıcı dostu kullanıldığını değerlendirmeden önce, koruma kalitesine ve müşteri desteğine bakmakla karşılaştırmamıza son vererek özelliklere ve fiyatlandırmaya bakarak başlayacağız.

Her bölümü puan kazanacak bir kazanan ilan ederek tamamlayacağız. İlk üç puan veya daha fazlası genel kazanan ilan edilecektir. Son düşünceler bölümümüzde, bu sonuca neden geldiğimizi de açıklayacağız..

Bahsettiğimiz herhangi bir şeye katılmıyorsanız, tartışmaya başlamak için makalenin sonunda bir yorum bırakın.

1

Özellikleri

Ekipmanınızı siber suçlardan korumak, virüsten koruma geliştiricileri için tam zamanlı bir iştir. Daha yeni ve daha iyi koruma özelliklerine yatırım yapmıyorlarsa, paranız için en iyi değeri elde edemezsiniz..

Her iki şirketin sunduğu özelliklere baktığımızda Bitdefender ve McAfee’nin nasıl karşılaştırıldığını görelim.

bitdefender

Bitdefender’ın ürün yapısı ilk bakışta biraz garip (veya gereksiz) olabilir, ancak biraz daha derine iner ve çoğundan daha fazla özellik sunduğunu görürsünüz.. 

Ekipmanınızı “çok katmanlı fidye yazılımı koruması” ile korumak standarttır ve anlaşmayı hızlandırmak için sunulan dosya parçalama, kimlik avı ve kimlik avı koruması ve gizlilik izleme koruması gibi ek özellikler.

Bitdefender-Özellikler

Ayrıca sizi korumak için ağ analiz araçlarına, ağ güvenlik duvarına, web kamerası ve mikrofon engellemeye ve ek tarayıcı uzantılarına erişebilirsiniz..

Bitdefender, bankanız veya sosyal medya profilleriniz gibi en özel web sitelerinize güvenli bir şekilde erişmenizi sağlayan sanal bir klavyeye sahip izole bir tarayıcı olan Safepay ile web’de güvende kalmanıza yardımcı olmak için işleri bir adım ileri götürür.

Safepay’i Bitdefender VPN ile birleştirdiğinizde, açık Wi-Fi ağlarında bile güvende kalacaksınız. Küçük bir dezavantajı, günlük 200MB veri sınırıdır, bu, premium bir ürün yerine en iyi ücretsiz VPN hizmetlerinde görebileceğiniz bir sınırdır. Bunun yerine Bitdefender’ı ExpressVPN gibi bir hizmetle birleştirmek daha iyi olur (ExpressVPN incelememize bakın).

Gizlilik özellikleri, diğer tarayıcılarda kullanmakta özgür olmanıza rağmen, Safepay’in kullanılabilirliğini artıran bir şifre yöneticisi ile ön ve orta aşamaya geçiyor. Sınırlı bir tekliftir ve Dashlane incelememizde göreceğiniz gibi Dashlane gibi tam kapsamlı bir şifre yöneticisiyle rekabet etmez..

Güvenlik açığı tarayıcısının yanı sıra dosya şifreleme araçları da ek koruma oluşturmaya çalışır. Ayrıca en pahalı Bitdefender planlarında hırsızlık ve hız optimizasyonu araçları da bulunmaktadır.

McAfee Antivirus

McAfee’nin odağı ana güvenlik paketi Total Protection adında. En son tehditleri takip etmek için McAfee’nin “bulut tabanlı tehdit analizinden” yararlanarak kötü amaçlı yazılım ve spam koruması sunar.

McAfee-Özellikler

Ancak Bitdefender gibi, McAfee’nin kötü amaçlı yazılım koruması dışındaki özellikleriyle çok yönlü olmaya çalıştığına dair açık bir işaret var. Tüm McAfee paketlerinde standart olarak, ağ güvenlik duvarı ve yöneticisi de dahil olmak üzere ağ güvenlik araçları bulunur.

Sizi daha iyi siber güvenlik yöntemlerine sürüklemeye yardımcı olmak için dosya parçalama, tarayıcı uzantıları ve bir güvenlik açığı tarayıcısı da bulunmaktadır..

Mobil ve Mac desteği, mobil cihazlarınız için hırsızlık önleme ve uzak konum ve silme araçlarıyla standart olarak sunulmaktadır. McAfee ayrıca, Android ile sınırlı olmasına rağmen, hırsızları yakalamak için uzaktan kamera çekimleri yapmanıza yardımcı olacak araçlar içerir.

Yine de McAfee ürünlerinde premium özellikler var. Bir e-posta anti-spam engelleyicisi ve daha küçük web kullanıcıları için cihazları kilitlemek için ebeveyn denetimleri için biraz fazladan ödeme yapmanız gerekecek. 

Internet Security, Total Security ve LiveSafe paketlerindeki McAfee aboneleri de McAfee’nin şifre yönetim aracı True Key’e ücretsiz abonelik kazanıyor. Bitdefender’ın şifre yöneticisinden daha iyidir ve LastPass kullanıcılarının tanıdık bulacağı bir arayüze sahiptir (LastPass incelememize bakın).

Birinci Tur Düşünceler

McAfee, ihtiyacınız olan ana güvenlik paketi haline getirmek için tasarlanmış daha fazla özellik sunarak pazarı takip ediyor. Bununla birlikte, Bitdefender teklifleriyle eşleşir ve standart olarak daha fazlasını sunar.

Round: Bitdefender Antivirus için Özellikler Noktası

Bitdefender Antivirüs Logosu
McAfee Total Protection Logosu

2

Fiyat

Satın alınabilirlik sizin için önemliyse – ve bu bizim için – bir, iki veya üç yıllık bir plan yapmadan önce antivirüsünüzün fiyatını göz önünde bulundurmalısınız.. 

Fiyat planlarını karşılaştırarak hem Bitdefender’ın hem de McAfee’nin ne kadar uygun fiyatlı (ya da değil) olduğuna daha yakından bakalım.

bitdefender

Bitdefender dört ana plan sunuyor. Maliyetler, korumak istediğiniz cihaz sayısına ve planın uzunluğuna bağlı olarak toplam üç yıla kadar değişir.

Yeni müşteriler, üç cihazlı planlarda yaklaşık yüzde 50 oranında büyük indirimlerden yararlanabilir. Bazı durumlarda, bu indirimler, üç cihazlı bir plan çıkarmanızı tek cihazlı bir plandan daha ucuza getirir.

Bitdefender özellikleri eşit derecede yayılmıştır, ancak sunulan en ucuz plan olan Bitdefender Antivirus Plus, web kamerası ve mikrofon koruması, dosya şifreleme veya ebeveyn denetimleri gibi bazı ekstralardan yoksundur. Sonraki planları olan Bitdefender Internet Security de Windows ile sınırlıdır. 

Özellikle Bitdefender Mac için en iyi antivirüs kısa listemizi oluşturduğundan, daha ucuz paketlerinin yalnızca Windows olması bir utanç.

Hem Antivirus Plus hem de Internet Security, bir ila üç yıl boyunca bir ila 10 cihaz için kapsama alanı sunar. Android için en iyi antivirüs programından yararlanmanız gerekiyorsa, Bitdefender Total Security için yaklaşık 5 $ daha ödemeniz gerekir.

Bu, hırsızlığa karşı korumanın yanı sıra, beş veya 10 cihaz için diğer planlarda gördüğünüz her şeye sahiptir. 

10 cihaz için kapsama alanı yeterli değilse Bitdefender Aile Paketini çıkarabilirsiniz. Bu, 15 cihazla birlikte gelir ve Toplam Güvenlik aboneliğine kıyasla yıllık yaklaşık 20 ABD dolarıdır.

McAfee Antivirus

McAfee’nin sattığı 30’dan fazla üründen yalnızca beşi antivirüs üretimi ile tanımlanabilir bir şekilde ilişkilidir ve bunların hepsi McAfee web sitesinde güçlü bir şekilde reklamı yapılmaz.

Yığının altında, McAfee web sitesinde görüntülenemeyecek şekilde gizlenen McAfee Antivirus var. Windows’daki tek bir bilgisayarla sınırlıdır ve yeni müşteriler için 34,99 ABD doları değerinde perakende satış fiyatıyla birlikte 5 ABD doları indirim sunulmaktadır..

Mobil ve Mac desteği arıyorsanız, bir sonraki ürün Antivirus Plus. 10 cihaz için yaklaşık iki kat fiyatla kapsama alanı sunuyor, ancak yine de 5 $ indirim ile.

Bununla birlikte, McAfee serisindeki ana ürün, bir, beş ve 10 cihaz için Kapsamlı Toplam Koruma’dır. İndirimler sayesinde, Total Protection bir yıl boyunca McAfee Antivirus’ten sadece 5 $ daha pahalı.

Paranızın karşılığında, McAfee’nin Antivirus ve Antivirus Plus ile sunduğu her şeyi elde ederken, ebeveyn denetimleri ve anti-spam özellikleri de kazanırsınız. Ayrıca True Key şifre yöneticisi ve kimlik hırsızlığı koruması için beş cihaz lisansı alırsınız.

Paranız için daha az değer, yıllık Toplam 84,99 ABD doları olan indirimli Toplam Koruma fiyatının iki katı olan McAfee Internet Security’dir. Bu, yalnızca tek bir True Key lisansı olan ve dosyalarınız için şifrelenmiş kasa koruması olan McAfee Dosya Kilidi’ne erişimi olmayan McAfee Antivirus ürünleri piramidindeki Toplam Koruma’nın hemen altına yerleştirilir. 

En üstte, yılda 104,99 $ sınırsız cihaz kapsama alanı sunan McAfee LifeSafe var. Bulut depolama eklerken tüm Toplam Koruma özellikleri ile birlikte gelir. 

Yuvarlak İki Düşünce

McAfee, müşterilerini daha ucuz paketlerinin çoğunu gizlediğinden, daha pahalı planlarına itmeyi planlıyor. McAfee ve Bitdefender için fiyat planları büyük ölçüde benzer, ancak Bitdefender yeni müşteriler için daha cömert indirimler sunuyor ve Bitdefender’ı burada kazanan yapıyor.

Round: Bitdefender Antivirus için Fiyat Noktası

Bitdefender Antivirüs Logosu
McAfee Total Protection Logosu

3

Kullanıcı dostu

Müşteriler, virüsten koruma yazılımının özellikle yeni başlayanlar için olabildiğince kolay olmasını bekler. Bu nedenle, hem Bitdefender hem de McAfee’nin kurulumdan genel kullanıma kadar ne kadar kullanıcı dostu olduğuna bakacağız..

bitdefender

Bitdefender kurulumu basit ve kolay bir işlem haline getirir. Birkaç dakika içinde, kurulum tamamlanır ve çok az kullanıcı etkileşimi gerektirir. Daha sonra yeniden başlatın ve ana müşteriye sunulacaksınız.

Bitdefender-Client

Bitdefender istemcisi birkaç önemli bölümden oluşuyor, ancak ilk göreceğiniz alan gösterge tablosu. Bu, PC’nizi hızlı tarama veya Bitdefender Safepay’i etkinleştirme gibi yaygın işlevlere bulabileceğiniz ve kolayca erişebileceğiniz yerdir.. 

Bu alanı kendi gereksinimlerinize göre özelleştirebilirsiniz, ancak varsayılan eylemlerin kolayca erişilmesini isteyeceğiniz eylemler olması muhtemeldir. Bitdefender, VPN’sine geçme veya açık Wi-Fi ağları hakkında sizi uyarma gibi yararlı ipuçları sunmayı sever.

Ancak, bunları sol taraftaki menüde bulabileceğiniz ayarlar alanında kapatabilirsiniz. Ayrıca, “koruma”, “gizlilik” ve “yardımcı programlar” altında listelenen diğer seçeneklerinizin çoğunu bulacağınız yerdir. Her şey net ve tutarlı bir şekilde düzenlenmiştir, gerektiğinde yardımcı ipuçları sunulmaktadır.

Bitdefender’ı özelleştirmeniz gerekiyorsa, örneğin çalışma saatlerinde bildirimlerinizin sesini kapatmanıza yardımcı olabilecek bireysel profiller sayesinde.

Bitdefender istemcisinin basitliği ile eşleşebilecek çok sayıda virüsten koruma yazılımı yok (Avira incelememiz, bunlardan birkaçını gösteriyor). Açıkça ortaya konan özellikler ve ayarlar kolayca açıklandığında, bir PC acemisinin bile gidebileceği bir istemcidir.

McAfee Antivirus

McAfee’yi indirmek basit bir işlemdir, ancak yüklemek başka bir konudur. Test makinemize takmanın başından sonuna kadar 20 ila 30 dakika sürdüğü çok yavaş olduğu kanıtlandı..

McAfee-Montaj

Sonunda tamamlanmadan önce kurulum sürecinin sonunda bir süre durdu ve yol boyunca yeniden başlatma gerektiriyordu. Bu, testimiz sırasında izole edilmiş bir olay olabilir, ancak başlamak için harika bir yol değil. 

Çalışmaya başladıktan sonra McAfee istemcisine bakmak kolaydır, ancak gezinmek biraz kafa karıştırıcı olabilir.

McAfee-Client

Üstte, güvenlik, kimlik, gizlilik ve kendi hesap alanınız için bölümler göreceksiniz. Yeterince basit ve tipik bir virüs taramasına başlamak için, şeyleri başlatmak için sadece “PC güvenliği” ne gidiyorsunuz.

Bununla birlikte, isteyeceğiniz özelliklerin ve ayarların çoğunu bulmak için istemcinin sağ üst kısmındaki ayarlar dişli çark simgesini tıklamanız gerekir. Burası, ana “ana” gösterge tablosu alanında beklediğiniz özelliklerin çoğunu bulmak için en açık yer değil. 

Parola yöneticiniz gibi bazı öğeler ana istemciden bağımsızdır. Bunlara ayrı ayrı erişmeniz gerekecek. 

Ayrıca tarayıcı uzantılarının otomatik olarak yüklendiğini görürsünüz. Bir sonraki Google aramasında bu işlemi görürsünüz. Son incelememizde bulduğumuz gibi bu rahatsız edici olabilir, ancak uzantıları kaldırarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Yuvarlak Üç Düşünce

McAfee kullanmak için yeterince basit, ancak yavaş bir yükleme ve istemcinin zayıf düzeni bunu azaltıyor. Buna karşılık, Bitdefender, gezinmek ve yüklemek için basit, kolay ve hızlıdır ve burada kolay bir kazanan yapar.

Round: Bitdefender Antivirus için Kullanıcı Dostu Nokta

Bitdefender Antivirüs Logosu
McAfee Total Protection Logosu

4

Koruma

Bitdefender ve McAfee gibi büyük markalar, yıllarca kaliteli antivirüs koruması sunarak oluşturulan itibarı nedeniyle var.

Hem Bitdefender’ın hem de McAfee’nin oyunlarının başında olduklarından emin olmak için, üç bağımsız güvenlik firmasının laboratuvar raporlarını gerçek dünya testlerinde ne kadar iyi performans gösterdiklerini görmek için analiz ediyoruz..

bitdefender

AV-TEST, Bitdefender için genellikle yüksek puanlar verir, ancak Mayıs-Haziran 2019 testleri sırasında genel koruma puanlarında hafif bir düşüş vardı; Bu, genel olarak, Bitdefender’ın koruma puanlamasının 6 üzerinden 5.5’e düştüğü anlamına geliyordu..

Bitdefender-AVTest-June19

Benzer şekilde, Bitdefender performans için genel yüzde puanlamasında hafif bir düşüş gördü, ancak 6’sını 6 puandan koruyabildi. AV Comparatives’de Bitdefender, koruma için yüzde 99,9 başarı oranıyla çok yüksek puan aldı: 751 başarı ile sadece bir bayan.

Bu, Nisan 2019 testindeki yüksek performans puanlarının yanı sıra, Bitdefender’ın hem koruma hem de performans için AV Comparatives’in sunduğu en yüksek ödül olan Advanced + ödülünü aldığı anlamına geliyordu..

Son laboratuvarımızdan, MRG-Effitas 2019’un ilk çeyreğinde tam spektrumlu bir test gerçekleştirdi. Bitdefender, 1. seviye “sertifikalı” önerilerini alarak 339 örnekle yüzde 100 başarı notu alarak başarılı oldu..

Bu 1. seviye “sertifikalı” ödül, Trend Micro Antivirus + gibi diğer büyük oyuncularla aynı ligde yer aldı (Trend Micro Antivirus + incelememize bakın).

McAfee Antivirus

McAfee, Mayıs-Haziran 2019 testlerinde AV-TEST’ten Bitdefender’dan daha düşük bir puana sahipti. 6 üzerinden 5 puan aldı. Mayıs, yüzde 99,3’lük bir başarı oranı görürken, Haziran yüzde 97’yi gördü. Performans puanları daha iyiydi, ancak Bitdefender’ın 6 üzerinden 6.

McAfee-Montaj

AV-Comparatives’in Şubat-Mayıs 2019’daki gerçek dünya koruma testinde, 752 örnek büyüklüğünde McAfee, Bitdefender’dan biraz daha fakirdi. 746 örneği engelledi, ancak Avast’ın puanına uyan yüzde 99,2’lik bir başarı oranıyla altı tanesini kaçırdı (Avast Pro incelememize bakın).

Son olarak, MRG-Effitas’ın 2019’un ilk çeyreğindeki tam spektrum testinde McAfee, Bitdefender ile aynı seviye 1 ödülü ile sertifikalandırılması için gereksinimleri karşılayamadı. 

Test edilen 11 antivirüs yazılımının en kötü skorlarıydı. Kullanılan 339 örnekle, 24 saat sonra bile yüzde 0,88 tamamen gözden kaçırıldı ve yüzde 2,65 daha 24 saat içinde başka bir girişimin tespit edilmesini gerektirdi.

Yuvarlak Dört Düşünce

McAfee’nin büyük bir adı ve itibarı vardır, ancak puanlar kaçırılan fırsatları yansıtır ve kötü amaçlı yazılım örnekleri her laboratuvardaki testleri tehlikeye atar. Bitdefender, genellikle yüksek puanlar ve sadece birkaç küçük damla ile daha iyisini yaptı. Burada Bitdefender için kolay bir kazanç.

Round: Bitdefender Antivirus için Koruma Noktası

Bitdefender Antivirüs Logosu
McAfee Total Protection Logosu

5

Destek

Başarılı müşteri hizmetleri için mükemmel müşteri desteği esastır ve antivirüs sağlayıcıları farklı değildir. McAfee ve Bitdefender’ın bu son turda müşterilere sunduğu desteği inceleyeceğiz.

bitdefender

Bitdefender’ın müşteri desteği birden çok yönteme yayılmıştır. Telefondaki bir sorunla konuşmak isterseniz, dünyadaki 16 destek hattından birini kullanarak şirketle konuşabilirsiniz..

Bitdefender-Site Destek

Ayrıca 7/24 sunulan destekle canlı sohbet yoluyla veya e-posta bilet sistemini kullanarak Bitdefender ile iletişime geçebilirsiniz. Bitdefender’ın sunduğu bilgi tabanına ve SSS’ye bakarak küçük sorunları da çözebilirsiniz.. 

Bu, müşterilerin üzerinde çalışabilmeleri için nasıl yapılır kılavuzları ve video talimatları içerir. Kullanıcılar ayrıca İngilizce ve İngilizce olmayan kullanıcıların soru sorabileceği ve diğer kullanıcılarla ve destek personeliyle ilgili sorunlar hakkında konuşabileceği topluluk forumundan da yararlanabilir..

McAfee Antivirus

McAfee, müşteri desteği için benzer işlemler sunar. Bazıları daha büyük çağrı merkezlerine (ABD için +1 arama kod numarasına sahip Afganistan gibi) geri dönmesine rağmen, onlarca ülkede yerel telefon destek hatları bulunmaktadır..

Canlı sohbet desteği de mevcuttur, ancak teknik sorunlarla karşılaşıyorsanız, teknik sorunları otomatik olarak düzeltmeye çalışmak için McAfee web sitesinde bulunan sorun giderme aracını kullanabilirsiniz..

Bunu başaramazsanız, takip etmek için kılavuzları olan metin ağırlıklı bir bilgi tabanı vardır. Gezinmek biraz zor olabilir, ancak bir arama seçeneği vardır. Eğer mücadele ediyorsanız, rehberlik için AI chatbot ile konuşabilirsiniz..

Ayrıca 7/24 kullanıma sunulan canlı bir sohbet destek sistemi de bulunmaktadır. Bir destek temsilcisiyle konuşmak için uzun süre (testlerimizde sadece birkaç dakika) beklemek zorunda değilsiniz. Bitdefender gibi McAfee, diğer kullanıcılarla ve destek personeliyle ilgili sorunları çözmek için bir topluluk forumu da sunuyor.

Son çare olarak McAfee TechMaster için ekstra ödeme de yapabilirsiniz. Bu, McAfee personelinin ek bir ücret karşılığında PC’nize sorunları yükleyip çözebileceği bir uzaktan destek hizmetidir.

Beşinci Tur Düşünceler

Büyük markalardan beklediğiniz gibi, Bitdefender ve McAfee hayal edebileceğiniz her türlü destek hizmetini sunuyor. McAfee, ek uzaktan destek, bir AI sohbet botu ve sizin için sık karşılaşılan sorunları çözmek için sorun giderme yazılımı ile biraz ekstra sunuyor.

Tur: McAfee Total Protection için Destek Noktası

Bitdefender Antivirüs Logosu
McAfee Total Protection Logosu

6

Son düşünceler

McAfee’nin büyük bir adı ve itibarı var, ancak gördüğümüz puanlar, aldığınız korumanın buna uymadığını gösteriyor. Bitdefender, aksine, laboratuvar testlerinde mükemmele yakın skorlara ulaşarak önerilerimizi karşılıyor.

McAfee’nin müşteriler için birçok destek seçeneği var, ancak Bitdefender bunu her turda yeniyor. Fiyatta bile, Bitdefender’ın daha fazla özellik ve daha basit bir müşteri ve yeni müşteriler için daha büyük indirimler ile paranız için daha iyi bir değer sunduğunu göreceksiniz..

Kazanan: Bitdefender

Hala Bitdefender’ı en iyi antivirüs seçimimiz olarak görüyoruz, ancak AVG gibi diğer büyük markalarla karşılaştırmak için bazı ek antivirüs makalelerine göz atın.

McAfee hayranı mısınız yoksa Bitdefender’ı mı kullanmayı tercih ediyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde hangisinin en iyi olduğuna inandığınızı bize bildirin. Okuduğunuz için tekrar teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me